Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

adsumus
29. okt 2013

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.

ttctwins
25. jún 2014

@adsumus - ja viem, kolko stoja liecby inych ochoreni a nieco takehoto ma proste nesokuje. Ja ruku na srdce vravim, ze za dobru polovicu vsetkych chorob si mozu ludia sami svojim nezdravym zivotnym stylom, antikoncepciou (neplodnost a problemy s tym spojene), vysokymi opatkami (znicene bedrove klby a chrbtica) zacinajuc a alkoholom konciac... Preco ja, ktora nepijem, mam platit alkoholika? Preco ja, ktora chodim v svojich supakoch topankach mam platit nove bedrove klby? Takto to nefunguje a nikdy nebude... myslis, ze tie zeny nevedia, ze si nicia platnicky a klby? Vedia a je im to jedno. A tam by bola investicia nulova, keby ich proste prestali nosit, ani vakcinu by netrebalo 😝 Pletiem jablka s hruskami, ale ty tiez... nechajme to radsej tak.

tin007
25. jún 2014

Na temu naklady nieco z trochu iného sudka. Citujem namietku Vseobecnej zdravotnej poistovne k zavedeniu povinného preockovania proti CK v 13. roku zivota v pripomienkovom konani v r. 2010 : „Dôvodová správa uvádza zmenu v epidemiologickej situácii v náraste výskytu chorobnosti na čierny kašeľ. VšZP nie je kompetentná spochybňovať riziká pre verejné zdravie, ale je prinajmenšom diskutabilné, či celková chorobnosť na čierny kašeľ - 289 ochorení za rok 2009 je dôvodom na povinné zaradenie booster dávky v 13. roku života. Podľa dát vykázaných vo VšZP v roku 2009 boli náklady na liečbu čierneho kašľa vo výške 1500 € na lieky. Náklady na hospitalizáciu, špecializovanú ambulantnú starostlivosť a SVaLZ-y neboli vykázané. Napriek tomu, že je potrebné rátať s určitou chybou pri vykazovaní nákladov na liečbu ochorenia podľa diagnózy, odhadované náklady na celoplošnú vakcináciu populácie vo výške 360tis. € (poistenci VšZP), vychádzajú z tohto pohľadu pre poisťovne nepriaznivo a dôvodovú správu požadujeme doplniť o farmakoekonomický rozbor.“).
To, ci jej argumenty boli vypocute, alebo zamietnute si kazdy vie zistit sam.

sanym
25. jún 2014

@adsumus Neviem či je to preklep, alebo si zmenila názor, ale pred časom si tvrdila, že si za slobodu v očkovaní s tým, že rodičia by niesli za svoje rozhodnutie plnú zodpovednosť, aj finančnú (teda by plne hradili náklady spojené s liečbou prípadného očkovaním preventabilného ochorenia). A teraz píšeš, citujem: "Samozrejme sa aj ja rada poskladám na liečbu detičiek, o tom nie je pochybností. Ja som zato, aby sme financovali všetci aj choroby tých, čo sa nezaočkujú a ochorejú s následkami...nevidím dôvod prečo nie". 😕

adsumus
autor
25. jún 2014

@sanym Ja som nič také nepísala, že si majú platiť za liečbu...moje stanovisko je tu https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/je-ockovanie-deti-nebezpecne-2/ prečítaj si ešte raz a nedomýšľaj si podla tvojej aktuálnej potreby.

sanym
25. jún 2014

@adsumus Som si istá, že si to písala, ak budem mať čas, možno to pohľadám.

adsumus
autor
25. jún 2014

@sanym Jasné, že ty si si istá..ty si si celkovo istá mojimi názormi viac ako ja.

sanym
25. jún 2014

@adsumus Ako myslíš. Bolo to inde než je odkaz čo si dala vyššie. Asi si dám tú námahu a prejdem tému po téme, príspevok po príspevku a nájdem to.

adsumus
autor
25. jún 2014

@sanym Kludne hladaj aj do súdneho dna,ale uistujem ťa, že nie som zato, aby si neočkované deti museli sami platiť liečbu, či ich rodičia.

sanym
25. jún 2014

@adsumus To čo hľadám som zatiaľ nenašla, keďže všetky témy sú zahltené tvojimi príspevkami a netuším v ktorej z nich to bolo. Ale našla som aspoň tieto tvoje slová: "No napr. liečba toho malého dieťatka, ktorého mamka odkladala očkovanie určite nebola finančne výhodnejšia ako vakcína, dieťa bolo hospitalizované pol roka. O trvalých následkoch, ktoré si dieťa ponesie do konca života ani nehovorím. Tie platby sú v prípade ochorenia oveľa vyššie ako prevencia, malo by sa to do systému poisťovní zakomponovať. Aj u zubára to tak je, nechceš prevenciu, plať si za liečbu."

adsumus
autor
25. jún 2014

@sanym Stopuj dalej.

sanym
25. jún 2014

@adsumus Bohužiaľ moja túžba dokázať že mám pravdu nie je až taká silná, aby som "stopovaniu" venovala niekoľko hodín. Viem presne čo si napísala a to mi stačí. Tí čo to tiež čítali, vedia že mám pravdu. Písala si (a teraz parafrázujem), že si za slobodu v očkovaní, ale s podmienkou aby to bolo ošetrené rovnako ako v zahraničí - aby bolo potrebné uvádzať očkovací status pri nástupe do školy a škôlky, karanténa v prípade ochorenia a či sa ti to páči alebo nie, spomínala si aj to, aby si rodičia neočkovaných detí hradili liečbu prípadného ochorenia, dokonca si spomínala aj bonus pre očkujúcich rodičov.

adsumus
autor
25. jún 2014

@sanym Okrem toho hradenia liečby sa nemýliš, ja nie som zato, aby si hradili liečbu, ale velmi silno predpokladám, že časom aj na Slovensku dôjde k podobným systémom zdravotného poistenia a budeme si hradiť určité nadštandardy či už pri liečbe preventabilných ochorení alebo iných sami a v tej debate išlo presne o to....že teda očko dobrovolné, ale môže to priniesť vyššiu záťaž na penaženky a to nás všetkých. Ja nie som proti tomu. Myslím, že veľa rodičov si rozmyslí, či radšej deti zaočkuje alebo bude platiť za liečbu. Ale ešte raz opakujem....platiť si budeme všetci..či už očkujuci alebo neočkujuci. Bonus pre očkujucich rodičov som najviac za, tak vo veku 2 rokov a 5 rokov.

sanym
25. jún 2014

@adsumus tentokrát neparafrázujem, ale priamo citujem tvoje vyjadrenie: "...zaviesť system ako v zahraničí....ak sa vyskytne choroba...neočkovane deti idú do domacej karantény na pár týždnov....poviinnosť zverejniť očkovací status pri zápise do školy, plus škola zverejnuje percento zaočkovanosti....platba za liečbu pri odmietaní preventívy..."
Takže stále platia tvoje slová? "Ja som nič také nepísala, že si majú platiť za liečbu..." 🙂

adsumus
autor
26. jún 2014

@sanym V zahraniči sa ludia podielaju na liečbe bez ohladu na očkovací status a s tým súhlasím...to je všetko...nie som zato aby sa výlučne neočkujuci spolupodielali na liečbe, ale ak tak tak všetci. Rozumieš tomu? Ci ešte kolkokrát mám zopakovať?

sanym
26. jún 2014

@adsumus Nemusíš mi nič opakovať, mne je to jasné. Alebo nevidíš rozpor v nasledujúcich výrokoch?
1. Ja som nič také nepísala, že si majú platiť za liečbu
2. Platba za liečbu pri odmietaní preventívy
Ani slovko o spolupodieľaní sa na liečbe všetkých (očkovaných aj neočkovaných). Debata sa točila okolo postihu NEOČKUJÚCICH.
Takže jediný problém je, že nedokážeš pripustiť že som mala pravdu a ty si klamala, prípadne zabudla, že si niekedy také niečo tvrdila.
Rozumieš tomu? Či ešte koľkokrát mám zopakovať?

adsumus
autor
26. jún 2014

@sanym Ano máš pravdu, si perfektný stopovací pes a vieš lepšie ako ja, čo si o veciach myslím.

sirinka
26. jún 2014

@sanym hm, zapierat, zapierat, zapierat... 😀 kopirujem jej dufanie z inej temy.

adsumus Môj názor je, že očkovanie sa zdobrovoľní, ale aké všetky dalšie zmeny budú nasledovať uvidíme. Dúfam, že sa zariadime po vzore Ceskej republiky a neočkované deti nebudú príjmať do štátnych škôlok. Alebo si budú liečbu hradiť sami ako je to v iných štátoch Europy, kde je prevencia zadarmo, ale liečba nie. My to máme tak len u zubára. Trochu sa len obávam ako tuto zmenu príjmu osadníci.
21. jún 2013 o 15:46 • Odpovedz • Páči sa mi to • 6 • •

aristka
26. jún 2014

@sirinka mám pocit,že píše ,názor ,že sa zdobrovoľní očko a nie ,že je za zdobrovoľnenie ....to je rozdieľ .....

adsumus
autor
26. jún 2014

@aristka Načo to riešiť? Oni si aj tak vysvetlia všetko ako im vyhovuje...nezájem, že ty si myslíš niečo iné, aj im to napíšeš...túžba dokázať, že sú najchytrejšie a najspravodlivejšie je holt silná psychická páka.

sanym
26. jún 2014

@aristka Zasa si mimo, bavili sme sa o úhrade nákladov spojených s liečbou prípadného očkovaním preventabilného ochorenia u neočkujúcich, nie o zdobrovoľnení očkovania. Tvoja kamoška tvrdila, že nepísala o platbe za liečbu, pričom o tom opakovane písala. Alebo keď napíšem, že dúfam že si neočkované deti budú liečbu hradiť sami, nepíšem o platbe za liečbu? Ale si zlatá, že si sa jej zastala. 🙂

adsumus
autor
26. jún 2014

@sanym Nedokážeš pochopiť, že sme sa bavili o platbách pre všetkých, nielen pre neočkujúcich tak ako je to v zahraničí, kde sa pripláca za rôzne liečebné postupy bez ohladu na očkovací stav? Ale ja som zato, aby to tak nebolo, aby si nikto nemusel priplácať.

sanym
26. jún 2014

@adsumus tomu hádam ani sama neveríš čo si teraz napísala. Každý súdny človek, ktorý vie čítať si tvoje slová dokáže interpretovať sám. Viac sa k tomu nemám potrebu vyjadrovať, nerada by som skĺzla na tvoju úroveň (označenia ako stopovací pes a pod.).

sirinka
26. jún 2014

Haha uplna groteska ... Uz len " odvolavam co jsem od odvolal a slibuji co jsem slibil..." 😀 😀 😀

adsumus
autor
12. júl 2014

Počet chorých v Europe za rok 2012. http://www.who.int/immunization/monitoring_surv...

osypky 26'982
záškrt 32
mumps 38'141
rubeola 30'509
deti s rubeolovým syndromom 60
čierny kašeľ 56'941
tetanus 194

ewisam
12. júl 2014

@adsumus skoda, ze nevieme kolko z nich bolo ockovanych.

adsumus
autor
12. júl 2014

@ewisam to je na ilsutráciu, že tie choroby sa stále vysykuju...dokonca aj tetanus o ktorom Eleková tvrdí, že je prakticky nulová šanca sa nakaziť 😕 http://www.ceskatelevize.cz/chat/chat.php?id=4443

Tak si pozri kolko bolo tých ochorení pred zavedením očkovania v 80tych rokoch a že hygiena sa moc odvtedy nezmenila, len sa začalo očkovať a prečo potom ochorenia poklesli? No čakám na novú teoriu..prečo poklesli ak nie kvoli zlepšenej hygiene...antivax určite niečo vyprodukuje.

adsumus
autor
12. júl 2014
ewisam
12. júl 2014

@adsumus len je zahada, ze sa vyskytuju v takom hojnom pocte, asi s ucinnostou vakcin to nebude, az take super. S otazkami okolo grafov a tabuliek sa neobracaj na mna, ja sa tomu nevenujem

adsumus
autor
12. júl 2014

@ewisam Problém nie je s účinnosťou vakcín, ale s neočkujucimi komunitami.

ewisam
12. júl 2014

@adsumus to tiez podla mna z tej spravy nevyplyva. Ale celkom by ma zaujimal podiel ockovanych a neockovanych na chorobnosti v spominanej tebou uvedenej tabulke. Kto vie k comu by sme dospeli.