Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

adsumus
29. okt 2013

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.

adsumus
autor
30. sep 2014

komu sa nezdaju tie zbrane to maju preto, že extremisti opakovane zabíjaju zdravotníkov, máju paranoju, že ich chcu vytroviť očkovaním.

abbey1
30. sep 2014

@adsumus A to ho tam aj medzi dverami na schodoch vysetril, či je zdravé a môže byť ockovane?

luba41
30. sep 2014

@abbey1 a predtým si určite vydezinfikoval alebo aspon umyl ruky 😒 a tie samopaly-no to je otázne, na koho by boli namierené ak by mali byť použité

sirinka
30. sep 2014

@abbey1
@luba41 a v kvalitnej chladnicke doniesli vakcinky....

adsumus
autor
1. okt 2014

Neočkované bábetičko zomiera na čierny kašeľ v septembri v austrálii.
https://au.news.yahoo.com/a/25153008/nsw-babys-...

sisaka
1. okt 2014

@adsumus ale prosim ta, vsak to nemoze byt pravda.... ako tu vsetky antivaxerky svorne tvrdia, na cierny kasel sa predsa neumiera, bezna detska choroba, to len provax z toho robi smrtelnu chorobu a strasi nic netusiacich rodicov tzv. ovce, ti mudri davno vedia, ze o ziadne smrtelne choroby nejde!

sirinka
1. okt 2014

@sisaka hadam ani neexistuje take ochorenie, ktore by za istych okolnosti nemohlo sposobit smrt. ale neverim, ze napriklad ty alebo adsumus ste kvoli tomu zaockovane komplet vsetkymi dostupnymi vakcinami na trhu.

sisaka
1. okt 2014

@sirinka mas pravdu, vela chorob moze sposobit smrt a preto, ked ma dieta zapal priedusiek dostane ATB, aby z toho nebol zapal pluc, ktory nelieceny moze sposobit smrt, preto ludia dostanu lieky na vysoky krvny tlak, aby sa predchadzalo infarktu, ci mozg. porazke.....na niektore choroby existuje prevencia v podobe ockovania a preto ju vyuzivam. Hlasky o tom, ze nie sme zaockovane vsetkymi dostupnymi vakcinami povAzujem za uplne trapne a bez logiky. Som zaockovana a preockovana proti vsetkemu, co povAzujem pri mojom veku a zdravotnom stave za potrebne a to iste plati aj pre moje deti.

sirinka
1. okt 2014

@sisaka no vidis a ja tiez 😀 a to je presne ta sloboda v ockovani 😉

tin007
1. okt 2014

K tej pakistanskej fotke; urcite tete precitali pribalovy letak so vsetkymi informáciami (aj o NU, ako ich hlasit atd). :(

adsumus
autor
2. okt 2014

@sirinka sloboda v očkovaní je proti očkovaniu, aj ked sa tvári, že je za slobodu. prezlečení trochu za niečo iné, ved čo urobili pre zrušenie povinného očkovania? nič, len vypisuju na forach, že sa nemáme očkovať.

abbey1
2. okt 2014

@adsumus Môžem poprosiť odpoveď na moju predchádzajúcu otázku, či pri očkovaní proti obrne na priedomí sú deti potrebne vyšetrené a rodičia poučení? Či očkujúci pracovníci zostávajú na mieste pozorovať reakciu dieťaťa minimálne 30 minút, ako sa doporučuje, aby vedeli zasiahnuť v prípade reakcie? Ďakujem

adsumus
autor
2. okt 2014

@abbey1 neviem, ja tam nie som ale myslím, že ide o štandardný spôsob očkovania ako všade na svete a určite sa zdravotníci po zaočkovaní nevyparia do medzipriestoru, ale tie deti monitorujú.

abbey1
2. okt 2014

@adsumus Nuž, ak toto ma byť standard ockovania, je to naozaj biedne a nemožno sa následne čudovať, že pribúdajú prevalene škandály a tragédie okolo očkovania. Bez ohľadu na biedne podmienky tých krajín, určité veci by mali byť samozrejmosťou, ktoré táto foto popiera. Myslim aspoň základná anamneza dieťaťa, dodržanie základných hygienických požiadaviek, preprava vakcin, dostupná lekárska pomoc aspoň 30min po očkovaní, poučenie rodičov o možných reakcii po očkovaní,...

sisaka
2. okt 2014

@abbey1 ak ta to tak velmi trapi, aky je postup pri ockovani v krajinach ako Pakistan, ci India, tak ti to skusim zistit. Pracujem totiz v lekarni s farmaceutmi a mame aj imigrantov a zhodov okolnosti, jedna je z Pakistanu a mam aj kolegynu z Indie, tak sa skusim popytat...
Inak co sa tyka pozorovania po ockovani, odkial si si vycucala 30 min? Pozoruje sa len koli moznemu anafylaktickemu soku, ten sa dostavuje dost rychlo, v Kanade sa ostava v cakarni 15 min a to je uz az-az odporuca sa nejakych 5-10 min, predpokladam, ze v takychto krajinach sa ockuje skupinovo, pride sa kdesi na dedinu, tam to vybalia a ockuju vsetky deti, ktore to potrebuju, urcite nie su fuc v priebehu 2 minut......

abbey1
2. okt 2014

@sisaka Ďakujem, že zistia viac. Ja som reagovala na konkrétny obrázok od prispievatelky, preto som svoje info obrátila k nej. Ako väčšinou prebieha očkovanie napr v Afrike viem od známej, ktora tam pôsobila v misii. Moje otázky boli vyvolané ospevnym obrázkom a príspevkom na predošlej strane. Ja som našla odporúčaní dobu 20 min minimálne čakať v čakárni lekára.

sisaka
2. okt 2014

@abbey1 tak na co sa pytat otazky, na ktore odpoved uz vies? Ale pre zaujimavost sa spytam aj ja.
A co sa tyka casu, ktory si niekde "nasla" vo virtualnom svete a prihodila dalsich uplne zbytocnych 10 min , no co dodat aspon sa mozu ludia rozčuľovať akú maju blbu lekarku, ked im nekazala cakat pol hodiny ako citali na MK

abbey1
2. okt 2014

@sisaka Čo si nepochopila? Ja som sa pýtala ku konkrétnemu obrázku, lebo to ma skutocne zaujíma z hľadiskabbezpečnosti. Mám zopár info, ako sa ockuje v zdravotných strediskách a utečeneckých táboroch v niektorých Afrických krajinách. Zaujíma ma, ako je bezpečnosť zabezpečená pri očkovaní, ako bolo prezentované napr tým obrázkom. Čo je na tom nepochopiteľné. Myslela som, že ma k tomu nejaké info, ked tu prezentovala tento štýl očkovania. Zaujíma ma to i ohľadom na nedávnu tragédiu v Sýrii.

tin007
2. okt 2014

@sisaka V cakarni u sk. pediatra, kde sme chodili, sme cakavali povinne min. 30 min.

abbey1
2. okt 2014

@sisaka A s tým časom. Ja som 10 pridala, ty 10 ubrala. Nech si čitatelia výberu, čo je bezpečnejšie. A nechápem, prečo mas potrebu písať ironizujuco a posmesne. Prečo by ma nemala zaujímať situácia ohľadom očka a jeho bezpečnosti i v zahraničí.Snažím sa dovidiet ďalej ako len na špičku svojho nosa. A opakujem, reagovala som vzhľadom na príspevok na predchádzajúcej strane.

adsumus
autor
2. okt 2014

@abbey1 nestrachuj sa o deti, už ich tam zaočkovali vyše 750,000 tisíc bez škandálu a jediným problémom bolo, že nejakí fanatici napadli a zmastili očkujucich zdravotníkov a pobrali im mobily a očkovacie látky, ale chlapci odvážni to rozchodili a pokračuju dalej v záchranovaní životov malých detí.

abbey1
2. okt 2014

@tin007
@sisaka Oficiálna stránka sprievodcu v očkovaní uvádza 30 minút. Tak snáď vedia, o čom píšu. 😉

abbey1
2. okt 2014

@adsumus Ok, tak nevieš. Myslela som si.

sisaka
2. okt 2014

@abbey1 vsak ta stranka je tu neustale spochybnovana a zrazu sa nou treba riadit 30 min nie je urcite potrebnych, zbytocny extrem. to ze sa to tak robi neznamena, ze to ma prinos
Samozrejme uz tu budu pisat vsetky zeny, ako oni vzdy cakali 30 min I ked v inych temach sa nadava, ze po ockovani sa na Sk necaka a ide sa hned domov ....
Tym som len chcela povedat, ze lekar nemusi cakat v Pakistane pri dietati 30 min, pretoze si niekto na opacnej strane zemegule mysli, ze je to potrebne.
Prepac, ale mne to nepride nejak dojimave, ako ta trapi, ako su niekde deti ockovane, zvlast ked tam nechystas prestahovat. tvoj prispevok bol viac nez priehladny, pretoze je jasne, ze v takej krajine je zdravotna starostlivost na uplne inej urovni a zvlast v chudobnych regionoch, zial taka je realita dnesneho sveta a treba byt vdacny, za to, ze zijeme, kde zijeme

abbey1
2. okt 2014

@sisaka No vidíš, zrazu im veriť netreba a ty môžeš byť mudrejsia ako oni. My im v otázkach ockovania máme slepo veriť. Otázka bezpečnosti očkovania ma zaujíma a je úplne jedno, kde sa vykonáva. Nemôžeme deti očkovať bezhlavo a tvrdiť, že radšej kľudne riskovať poškodenie z dôvodu zle skladovanych vakcin, z nedodržania základných hygienických zásad, nezistených kontraindikacii u dieťaťa, pripade aj zamenu vakcin. Ale hlavne, se očkovanie prebehne. Z dôvodu, že je tam situácia, aká je, nebudeme predsa schvaľovať takéto nezmyselné riskovanie. A čo si ty myslíš o mojich pohnutkach je irelevantne.
Este doporučujem teda požiadať odborníkov na SBK,baby upravili svoje odporúčania ohľadom 30 min, aby teda nikto zbytočne nemrhal časom. Určite ocenia tvoju radu.

adsumus
autor
2. okt 2014

@abbey1 Nikto ti nekáže slepo veriť,never si ked nechceš, mne by stačilo, že som v rozhodovaní, či nechám dieťa ohroziť ochrnutím alebo dostane očkovaciu látku rovnakú ako som dostala aj ja a všetci, ktorých poznám v mojom veku. Takých je dosť, čo si myslia, že ich chcu zdravotníci vytroviť, ich detí su zasiahnuté paralýzou v PAkistane a vdaka nim sa nedarí vyhubiť polio. Nepíšem radšej, čo si myslím o takých ludoch.

sisaka
2. okt 2014

@abbey1 obavam sa, ze nie som v pozicii, aby som predstavitelom zdravotnictva ineho statu davala nejake odporucania ale ako my hovorime it's better be safe than sorry a tym sa asi riadili 🙂
A kludne neschvaluj ockovanie v rozvojovych krajinach, myslim si, ze tvoj nazor sa k nim aj tak nedostane, takze ovplyvnis .... Ved vies co.

Ked pridem domov napisem o ockovani v Indii, zial Pakistan nebudem mat, kolegyna odisla ako teenager do ineho statu a o sucasnu situaciu tykajucu sa ockovania v krajine sa nezaujima.

abbey1
2. okt 2014

@sisaka No zjavne vidíš v mojich príspevkoch, čo vidieť chceš. Písala som o bezpečnosti pri očkovaní a nie či očkovať a či nie. A s tými minútami si si začali ty, ked si posmesne vypichla 30 minút, ktoré som si asi vymyslela. O Indii aké take info mám, opakujem,vše ma zaujímala situácia ohladne očkovania "od domu k domu", ale to zjavne pochopiť nechceš. Opakovane sa prekrucajú slová o slobode rozhodovania v očkovaní a jeho bezpečnosti a neockovani.

sisaka
2. okt 2014

@abbey1 tak to som rada, ze si o Indii informovana, usetrila si mi cas.

sirinka
2. okt 2014

@adsumus no moj svet nie je ciernobiely ani co sa tyka ockovania, takze pokial ty vidis len dve moznosti.. Bud povinne alebo ziadne ockovanie, ja vidim aj velky priestor mezdzitym....