Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

adsumus
29. okt 2013

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.

tin007
12. okt 2015

@adsmus ok, dakujem za tvoju odpoved

curious_george
12. okt 2015

@tin007 áno asi to je naozaj o výklade slovenčiny, už neviem čo iné si mám o tom myslieť...
a áno, škoda reči, pretože najprv sa treba trošku zamyslieť nad tým, čo to získaná imunita je... myslím si, že si inteligentný človek, tak tu nezavádzajme a nehrajme sa so slovíčkami...

adsumus
autor
17. okt 2015

Viac než 400 mrtvých po osypkovej epidémii v Kongu. prečo to enchodí antivax vykladať ludom do afriky tieto bludy aké su choroby prospešné pre deti?
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/more-40...

petot
17. okt 2015

@adsumus Nie je to náhodou to Kongo, kde občianska vojna každý mesiac zabije 45000 ľudí?
Keď dieťa zomiera na podvýživu, tak ho dorazia hoci aj osýpky.

http://www.theguardian.com/world/2008/jan/23/co...

"The majority of deaths have been due to infectious diseases, malnutrition and neonatal- and pregnancy-related conditions. Increased rates of disease are likely related to the social and economic disturbances caused by conflict, including disruption of health services, poor food security, deterioration of infrastructure and population displacement. Children ... are particularly susceptible to these easily preventable and treatable conditions," the IRC survey says.

miliharmi
29. okt 2015

Právě jsme získali zkušenost s hned několika případy očkováním preventabilního onemocnění. Postupně mi onemocněli všichni 4 synové na příušnice (mumps). První onemocněl 21 letý (v dětství očkovaný 2 předepsanými dávkami mmr vakcíny), následoval 7 letý (neočkovaný), pak onemocněl 27 letý (v dětství očkovaný 2 předepsanými dávkami mm vakcíny) a nakonec 15 letý (též v dětství očkovaný dle kalendáře 2 dávkami mmr). Nejstarší syn měl i lehký zánět jednoho varlete. Díky Bohu všichni se uzdravili, stačila domácí léčba, žádná hospitalizace nebyla nutná. Ve třídě 7 letého syna onemocnělo na příušnice dalších 5 dětí (předpokládám všechny očkované), dále onemocněla 2 děvčata našich sousedů, obě mladé dospělé (jak mi sousedka potvrdila, obě v dětství očkované 2 předepsanými dávkami mmr vakcíny). Toto jsou případy, o kterých vím z našeho okolí.
Dále jsme se dozvěděli, že 21 letý syn prodělal pravděpodobně v nedávné době černý kašel. Dozvěděl se to jen náhodou, protože lékař, kterého navštívil kvůli příušnicím, mu omylem na žádance pro laboratoř zaškrtl místo protilátek proti příušnicím protilátky proti černému kašli. Výsledky byly pozitivní. Syn ani neví, že ho prodělal, jen si matně vzpomíná, že měl období, kdy více kašlal. Byl očkován zcela podle platného očkovacího kalendáře tehdy ještě celulární pertusovou složkou DTP vakcíny .

tin007
29. okt 2015

@miliharmi Som velmi rada, ze ste vsetci v poriadku.

adsumus
autor
29. okt 2015

@miliharmi takže s najväčšou pravdepodobnosťou nákazu do rodiny zavliekol ten neočkovaný, kedže v jeho triede sa vyskytla epidémia, ináč tvoji synovia neboli očkovaní mmr, ale mopavac alebo movivac, čo je vakcína dvojkombo osypky a mumps a čisto len osypky. českej výroby. držím palce, že dalšie choroby už nebudete riešiť.

miliharmi
29. okt 2015

@adsumus Jen nejstarší byl mopavakem (což je uvedeno i v mém předchozím příspěvku), ostatní byli trivivakem, všichni kromě nejmladšího však byli proti příušnicím očkováni. Zkontrolovala jsem si to. 😉 Sice jsem to už napsala, ale pro přesnost znovu, jako první onemocněl 21 letý očkovaný, od něj se nejspíš nakazil ten neočkovaný.

aristka
29. okt 2015

@miliharmi takze to su skvele info..o čk ste ani nevedeli a mums uplne v poho...kedze av tu stale informuje ,ze vo veku 20 hore je mums velmi nebezpecny a ockovanie nezabrani k velmi castym komplikaciam ak ochorie mlady muz....ich teoriou je prekonat ho ako dieta ....no, pri ocku je to zjavne zajedno ,kedy mums dostanes a v poho to prezili niekolkokrat spominani hokejisti a aj tvoje dospele deti .... 😉

adsumus
autor
30. okt 2015

@miliharmi uvádzaš, že nákaza bola u neočkovaného syna v skole, tak to je pravdepodobný zdroj odkial sa dostala do vašej rodiny, inkubačná doba je až tri týždne, u každeho inak, ak sa príznaky prejavili skor, neznamená, že on vám infekciu doniesol, mohol to byť ktorýkolvek zo synov, najpravdepodobnejšie, že ten, čo mal infekciu v škole, z celej triedy ked ochorelo len 5 detí to je velmi dobrý vysledok a či boli očkované skus vyzistiť a napísať. dakujem za info.

tin007
30. okt 2015

Ehm, ehm musim napisat Dr. Madarovi z Ockovaciho centra a spytat sa, kedy sa stal av (vzhladom na vyjadrenie aristky "kedze av tu stale informuje ,ze vo veku 20 hore je mums velmi nebezpecny a ockovanie nezabrani k velmi castym komplikaciam ak ochorie mlady muz"). Centrum, kde robi informuje o tom, ze "s vyšším věkem se onemocnění častěji komplikuje zánětem centrální nervové soustavy (encefalitida, meningitida), slinivky břišní či zánětem pohlavních žláz (prsní žlázy, vaječníky, varlata)." https://www.ockovacicentrum.cz/cz/priusnice

aristka
30. okt 2015

@tin007 ved to pisem ....av stale dokola pise .ze ocko nezabrani castym tazkym komplikaciam u mladych muzov...no ake mali jej ockovani mladenci stastie .ze to v poho prezili .aj ti hokejisti ....ked to nebolo zasluhou ocka tak jedine stastim ....

tin007
30. okt 2015

@aristka Neviem kto co kde pise ani kto ci co a pod. je "av". Ja som sa stretla s názorom (aj od doktorov), ze tzv. detske choroby (medzi ktore patri aj mumps) maju lahsi priebeh v detstve ako v dospelosti. Ako vyssie pisala @miliharmi jej najstarsi, ockovany syn 2 dávkami vakciny mal lahky zapal jedneho zo semennikov.

aristka
30. okt 2015

@tin007 ty si nikdy nic nevsimnes...je toho plne forum ocko a neocko...lahky zapal jedneho semenika .ktory nepotreboval hospitl.a je bez nasledkou je uzastna vec....co by bolo bez ocka.ci prepac toho stastia.... inak poznam uz muza co ako dieta prekonal mums a bohuzial zostal sterilny....takze to bol tazky zapal s nasledkami.....takze davam na teba .mal to len stastie a zadavatelka dufajme bude raz babka .ak nie nebude to asi mumsom u ockovaneho .ale inym problemom...

tin007
30. okt 2015

@aristka Asi si poriadne necitala príspevok o ostatných chlapcoch; najmladsi nebol ockovany a mal bezproblemovy priebeh. Ani na Slovensku nie su hlasene ziadne komplikovane priebehy mumpsu (uz dva roky, ako mame mumps na Slovensku) a stale je medzi nakazenými velmi vysoke percento ockovanych - napr. hlásenie za august v Popradskom regione, vsetci, ktori mali mumps boli riadne ockovani.

aristka
30. okt 2015

@tin007 a co ked boli ocko... ved tu mas cele stranky o tom pisane...a av tu dokola mele .ze v dospelosti je horsie aj u zaocko prekonat mums .pretoze je neucinne a zle to dopadne....co sa romov tyka...boli aj ocko aj neocko aj neuplne ocko...len preco to dostali len romovia.ktori nedodrzali karantennu.....poviem ti to takto....hore u chlapcov islo o stastie av teoria sa u chlapcov neuplatnila.chvalabohu a na zvysok ci tej alebo onej teorie si musime pockat ...predsa tych neocko nie je tak horibilne a ockovanci su este mladici .takze uvidime ake dopady bude mat pripadna choroba....ci budu mat to stastie alebo nie...

tin007
30. okt 2015

Premyslam nad tym, co chces @aristka svojim príspevkom napisat, ale nechapem. O com tu pises o akej "av teorii"?! Uz prosim radsej nic nevysvetluj. Este raz opakujem; prekonanie tzv. detských chorob, medzi ktore patri mumps, je rizikovejsie v dospelosti ako v detstve. A zjavne (v pripade mumpsu) na tom nemeni nic ani ked je dany clovek ockovany.

kbeata
30. okt 2015

@tin007 citala som asi dva tri krat co pise aristka 😀 ,takze je to celeee o av teorii a o stasti,ale dufam ze nepise z mobilu pri soferovani auta.lebo tie jej prispevky nemaju hlavu ani patu

andrejta
30. okt 2015

@aristka ...bez nasledkoU je uzasTna vec... slovencina je carovna, vsak?

aristka
31. okt 2015

@andrejta toto nie je tema o slov.jazyku...otvor si temu a mozme sa bavit..tu sa budeme bavit o ocku ...

andrejta
31. okt 2015

@aristka ale no taaaak, snad kvoli ockovaniu nie je nutne prznit slovencinu, ci? 😀 😉

andrejta
31. okt 2015

@aristka ...a podla mna a vzhladom k uvodnemu prispevku, toto nie je tema o ockovani. Sice ani o slovencine, ale slovo "uzastne" ma zakazdym privadza do takeho uzasu, ze som nemohla nezareagovat, pardooooon 😅

adsumus
autor
14. dec 2015
petot
16. dec 2015

@adsumus To nie je Litva, ale Lotyšsko a tam sa záškrt dlhodobo endemicky vyskytuje.

tin007
16. dec 2015

Velmi zaujimavy clanok k zaskrtu v Litve (z r 2000) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16308214 a http://www.docguide.com/outbreak-diphtheria-amo...
Vaccination records were available for 192 of the 207 trainees and 164 of these (85 percent) had received several doses of diphtheria toxoid, most of whom (80 percent) had received their last dose between three and five years prior to the outbreak.

adsumus
autor
16. dec 2015

@tin007 Je to veľmi zaujímavé, hlavne čo píšu, že sa im do roku 1992 znížila zaočkovanosť na 80-90%, nasledovala epidémia s 55 mrtvymi ludmi,potom sa doočkovali a bolo dobre až zas epidémia medzi vojakmi, kde ale nikto nezomrel, žeby to bolo vysokou preokčovanosťou medzi nimi? asi ano.
@petot dakujem za upozornenie, ale akokolvek, lotyšsko je v Europe, ma vyskyt záškrtu, ludia sa motaju hore dole, nemsuia vedieť, že su nakazení, ako to vnímaš ty z pozície odporcu očkovania, hrozí našim nezaočkovaným deťom choroba, hrozí, že ju nejaký turista, obchodník, rodina, vojak, ktokolvek privlečia k nám alebo su tieto naše neočkované detí v bezpečí? čo hovoríte svojim podporovatelom, ktorí zverili životy svojich detí do vašich rúk, pretože vám celkom doveruju, až zaslepene, povedala by som.

tin007
16. dec 2015

@adsumus Nepotesila by som sa, keby som bola 5x ockovana (ako niektori z tych vojakov) a dostala chorobu, proti ktorej som bola ockovana. A ty spekulujes o tom, ze nik nezomrel kvoli vysokej preockovanosti. To nemozes vediet, ako by to cele bolo. Prve priznaky zaskrtu su podobne ako pri angine, ktora sa lieci ATB. Takze je dost mozne, ze mnohe z pripadov zaskrtu bolo a je zdiagnostikovanych ako angina a tak liecene.

Co sa tyka prenosu zaskrtu; tak v populacii aj na Slovensku je as 3-5% bezpriznakovych prenasacov - Urbancikova (nemusia k nam chodit ani turisti, obchodnici, vojaci a pod); oni su uplne zdravi, takze chodia medzi ludi a ochorenie siria. Je to velmi podobna situacia ako pri zaockovanych dospievajucich a dospelych proti ciernemu kaslu, ktori maju take mierne priznaky, ze sa neliecia a chorobu siria.

@petot Ty uz mas vystudovanu medicine, ked ti ludia podla vyssie diskutujucej zverili zivoty svojich deti do ruk? ;)

evittam
16. dec 2015

@adsumus No, tak úplne posledná vec, ktorej sa fakt neskutočne bojím je určite záškrt, ktorý možno dovlečie nejaký turista alebo vojak z Lotyšska.

aristka
16. dec 2015

@tin007 pri podozreni na zaskrt sa podavaju atb a nielen to .ale aj diftericky antitoxin .priznaky kedy sa ukaze ci ide o anginu alebo zaskrt sa ukazu velmi rychlo .tj nekonci to len pablanami na mandliach .nehovoriac pablany sa velmi rychlo vyfarbia a bacil postupuje rychlo nizsie na dych cesty...takze ak je pritomny zaskrt s priznakmi urcite sa to nezaobide bez hospitalizacie .monitoringom .ekg ...bohuzial av ignoruje fakt vysokej umrtnosti .a nevedelo vysvetlit preco zomrel chlapcek neocko a preco sa na zaskrt zomiera alebo su tazke postih.srdca obliciek a nervou tj rozne paralyzy tela ...neviem ci by som chcela byt cakatelkou na transplantaciu srdca s odidenym srdcom .ci byt na dialyze s odidenymi oblickami alebo mat obrnu niektorej casti tela....nehovoriac o rezistencii na atb .ktore neumerne stupaju .plus pri liecbe treba omnho viac liekov .nehovoriac liecbu komplikacii...radsej jedna vcelicka a zakrt sa zastavi len na mandliach alebo sa nestihne ani prejavit....

tin007
16. dec 2015

@aristka Asi si necitala poriadne, co som napisala. ze prve priznaky zaskrtu su podobne ako pri angine.

Ak dostane takyto chory v skorom stadiu ochorenia ATB, napr. penicillin (hoci ma realne zaskrt), tak moze byt o par dni fit a diagnoza bude poznacena ako angina. Mimochodom aj samotny zaskrt sa lieci penicilinom.