Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.
kvieta
24. feb 2017
@adsumus
Mňa by ešte okrem toho, čo si písala zaujímalo aj to, aká je %-tuálna šanca ochrany dieťaťa pred osýpkami ak matka prekonala osýpky.
A netreba zabudnúť na to, že sú matky, ktoré deti nedojčia (je jedno, z akého dôvodu), pretože k prípadnej ochrane by došlo iba v prípade dojčenia.

@petot
adsumusautor
24. feb 2017
@kvieta do troch mesiacov, maximálme 7 mesiacov. nič viac dieťa nemože čakať. ale počkajme si na fundovaný odhad uja antivaxera.
kvieta
24. feb 2017
@adsumus Ja som skôr myslela, či je to 100% ochrana a ak áno, kde sa dá o tom dočítať.
Ja si myslím, že nie, pretože do zavedenia očkovania osýpky neboli zriedkavou chorobou, ženy dojčili, no aj napriek tomu chorobnosť dojčat bola vysoká a čo je smutné, vysoká bola úmrtnosť dojčiat po osýpkach (niekde v starších diskusiách sa o tom už viedli debaty, boli priložené aj nejaké odkazy).
adsumusautor
24. feb 2017
@kvieta čo ja viem, mamine protilátky ochránia dieťa "bezpečne" do troch mesiacov, možno ani to nie, potom je to vabank.
stefi76
24. feb 2017
@adsumus
v prípade osýpok je dojča chránené min. do veku 6. mesiacov, chránia ho protilátky od matky (vytvorené po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia) prenesené na plod cez placentu
petot
25. feb 2017
@kvieta @adsumus O ktorej krajine s vysokou úmrtnosťou "pred očkovaním" hovoríte? Pretože tie, z ktorých mám dáta, žiadny vplyv očkovania neukazujú.
adsumusautor
25. feb 2017
@petot pekne grafy, farebne ale klameš v nich, pretože v roku dekáde pred zavedením očkovania umrtia v USA neboli na nule ako to máš vo svojom grafe, ale 500 ludí ročne zomrelo. nechápem prečo toto robíš. alebo to tam nemáš na nule, to vlnenie, lahko oklame oči.
petot
25. feb 2017
@adsumus No tak asi potom klame CDC, úrad ktorý v USA vedie štatistiky o ochoreniach. Pretože dáta mám od nich.

Alebo je tu druhá možnosť, že nerozumieš matematike. Pretože nechápeš pojmy ako "aritmetický priemer". Nemám žiaľ čas ti ich vysvetľovať. Pointa je v tom, že keď do obdobia "pred" započítaš roky až po začiatok storočia, tak ti vyjde vysoká "priemerná" hodnota ktorá však skryje fakt, že trend bol klesajúci a zavedenie očkovania ho neovplyvnilo.
adsumusautor
25. feb 2017
@petot ja sa ťa pýtam normálne máš to na nule alebo sa ti to tam vlní a ta vlnka znamená tých 500 zbytočne vyhasnutých životov alebo nie. Tie grafy si si vyrobil sám, tak preto sa pýtam teba, cdc jasne uvádza 500 mrtvých v dekáde pred zavedením očkovania v roku 1963, 4000 encefalitíd, stotisíc bakteriálnych ochorení, nevieme presne kolko prípadov SSPE.
petot
25. feb 2017
@adsumus Aha, takže slová ako "klameš" znamenajú, že sa pýtaš normálne? Nechcem vedieť, čo je potom "nenormálne".

Predtým si tvrdila, že pred zavedením očkovania zomrelo na osýpky 400-500 ľudí ročne. Teraz tvrdíš, že 500 mŕtvych v dekáde. To znamená ročne, alebo za celú dekádu? Prosím, cituj zdroj, nech si to vyjasníme.
adsumusautor
25. feb 2017
@petot ja to nechápem, vydávaš knihy, radíš matkám, že nemaju očkovať, máš založenu organizáciu a nevieš kolko ludí zomrelo na osypky v dekáde pred zavedením očkovania ročne? no ale pomožem, aby si sa nesťažoval a hlavne si oprav ten graf bludný, urobíš mi radosť.

https://academic.oup.com/jid/article/189/Supple...
petot
25. feb 2017
@adsumus Ja to viem presne, chcel som, aby sa to tu vyjasnilo, aby si nemohla potom tvrdiť, že to bolo ináč.

V článku ktorý cituješ píšu: "By the late 1950s, even before the introduction of measles vaccine, measles-related deaths and case fatality rates in the United States had decreased markedly, presumably as a result of improvement in health care and nutrition"

Čiže "koncom 50.rokov, ešte pred zavedením vakcíny proti osýpkam, úmrtia súvisiace s osýpkami a smrtnosť v Spojených štátoch významne poklesli, v dôsledku zlepšenia v zdravotnej starostlivosti a výžive".
adsumusautor
25. feb 2017
@petot velmi smiešne odvádzaš pozornosť od svojho grafu, ktorým tu klameš, že v dekáde pred zavedením očkovania sa neumieralo, umieralo v usa to bolo 450, niektoré zdroje uvádzaju až 500 ludí ročne, jedná sa o roky 1953 až 1963. ano umieralo so menej ale stále sa umieralo a to vo vysokom počte a dalšie tisíce a desaťisíce si niesli následky a to už bola hygiena provovnatelná.
petot
25. feb 2017
@adsumus Keby si trochu rozumela matematike, tak by si chápala, že určité hodnoty sú už pod rozlišovaciu schopnosť grafu.
adsumusautor
25. feb 2017
@petot hlavne ked daš hrubu čiaru, ja tomu rozumiem dobre, ale pre mna 450 mrtvych ludí ročne pod rozlišovaciu schopnosť mojho mozgu nespadá.
petot
25. feb 2017
@adsumus 450 mŕtvych ročne je zaiste tragédia, no väčšou tragédiou je 100000 ktorých v USA ročne zabijú nežiaduce účinky liekov a ďalších 100000 ktorých zabijú chyby v zdravotnom systéme.

Graf znázorňuje historický vývoj úmrtnosti na osýpky a faktom je, že vplyv očkovania, ak vôbec nejaký bol, je z historického pohľadu nepostrehnuteľne malý.
adsumusautor
25. feb 2017
@petot no vidíš a dlžka dožitia aj napriek tomu stupa to su zaujímave veci na diskusiu
petot
25. feb 2017
@adsumus Veru, a aká by ešte len mohla byť keby samotné zdravotníctvo nezabilo v USA 800000 ľudí ročne.
adsumusautor
25. feb 2017
@petot taký vražedný nastroj na vyhubenie ludstva a stále sa mu nedarí nás vykynožiť možno by si mal nejaký napad ako zachrániť každeho choreho, dáš graf, že nikto neumrel?
zooeynka
25. feb 2017
@adsumus Obdivujem ze mas chut/nervy/energiu odpisovat...
stefi76
25. feb 2017
vyššie uvedené údaje sú veľmi zaujímavé, len by ma zaujímal relevantný zdroj týchto čísiel. Všade sa stretávam so skreslenými údajmi, vytrhnutými z kontextu s jediným cieľom - zavádzať...
kvieta
26. feb 2017
@stefi76 To číslo je nonsens. Z čoho petot vychádza, je pre antivakcinistov utópia, .
juliet86
26. feb 2017
@adsumus dobry den. Paci sa mi vas postoj k teme. Mozem mat na vas otazku? Moj manzel je velmi pro ockovanie. Je vedec a neznasa antivax. Kazdopadne z okolia poznam dva pripady kedy po ockovani sa zastavil vyvoj jednemu dietatku a zapal mozgovych blan jednej 10rocnej kocke. Netvrdim ze je tam kauzalita ale bola tam casova naslednost. Kazdopadne ja som si dala tetanovku k 30tke v stredu rano. A vobec som to neriesila. V stredu vecer mi zacalo byt dako blbo. Nemavam teploty ani ked som chora. Zrazu mi vyletela na 38.5 boleli ma svaly cele telo triasla som sa. Rano sme sli k lekarke. Povedala ze je to blbost ze nikdy nikto u nej reakciu taku nemal. Myslim ze to nikam nezahlasila a po cakani hodku v ordinacii mi klesla teplota a ona mi uz nenamerala. Den som si uz len pplezala dospala a bolo ok. Lekarka mi den dva predtym brala krv kedze mi preberala kartu a povedala mi ze vysledky krvi mam vo vsetkych hodnotach dokonale. Moj manzel neveri ze to bolo sposobene tym ockovanim. Aj ked svalova slabost teplota a triaska su uvedene ako vedlajsie ucinky. Aj ked tie som si citala az dve hodky potom ako mi teploty zacali cize som si to mevsugerovala. Iba by ma zaujimal vas nazor na tento moj zazitok. Vopred pekne dakujem a prajem vsetko dobre
adsumusautor
26. feb 2017
@juliet86 mna ked moja lekárka očkovala, tak ma upozornila na možne nežiaduce učinky, že možem mať teplotu, bolesti, triašku si nepamätám, a že mám dojsť nahlásiť ak by sa čokolvek stalo, ale vysledok bol mierny opuch v mieste vpichu a bolesť, ked som zodvihla ruku, velmi mierna, tak som to ani neriešila, tvoja skusenosť može nemusí suvisieť s očkovaním, to ja nedokážem posudiť,skor sa priklánam k názoru, že suvisela, ak ťa toto zaujíma, čo sa oneskoreneho vyvoja týka a iných poruch či chorob, ja som si čitala čo maju vedci k tejto veci a vylučuju suvislosti s očkovaním, tak som sa podla toho rozhodla očkovať, pretože následky chorob možu byť celkom vážne.
tin007
26. feb 2017
@juliet86 Nepises akou ockovacou latkou si bola ockovana, cito bola mono vakcina (napr. Alteana) alebo kombinacia tetanus, zaskrt, cierny kasel ako je Adacel ci Boostrix. V pribalovych letakoch najdes v casti Mozne vedlajsie ucinky a frekvencia ich vyskytu. Medzi velmi caste a caste su aj bolest, ci horucka (pribalovy letak tu https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/boostr... ci tu https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/altean...).
petot
27. feb 2017
@stefi76 Tu sú rozpísané "zdravotnícke" úmrtia podľa kategórií. Všetko je zdrojované.
http://www.webdc.com/pdfs/deathbymedicine.pdf

Tu konštatujú, že pokiaľ ide o úmrtia na nežiaduce účinky liekov, ide o lieky správne predpísané a správne užívané.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9555760
stefi76
28. feb 2017
Ďakujem za informáciu, v ktorej časti nájdem údaje ohľadom povinného pravidelného očkovania,
kbeata
3. mar 2017
@adsumus ty mas lekarku co hovorila ,ze mas NU po ockovani napr.teplotku,ze to mas nahlasit jej?? no daj kontakt na nu,ved skusim sa k takej starostlivej zahlasit🙂,skoda ze nie je pediater,dieta ma prednost u mna,ale predpokladam ze navstevujes pediatra pre dospeleho
tu bolest po vpichu si ale mohla nahlasit😞
adsumusautor
4. mar 2017
Osypky vo Svajčiarsku, po prepade zaočkovanosti prišli epidemie, zaočkovanosť zase stupa.

http://www.swissinfo.ch/eng/disease-data_measle...
tin007
4. mar 2017
Epidemia mumpsu v Jihlave http://tn.nova.cz/clanek/v-jihlave-radi-priusni...
"Všichni nakažení přitom byli v dětství očkování proti této nemoci. Jenže vakcína během let ztrácí na účinnosti."

Začni písať odpoveď...

Odošli