Epidémie a prípady očkovaním preventabilných ochorení

adsumus
29. okt 2013

Táto téma má slúžiť očkujúcim aj neočkujúcim rodičom na výmenu informácií o infekčných ochoreniach, ktoré sa vyskytujú na Slovensku aj vo svete. Nie je určená pre šírenie antivakcinačnej propagandy, ani na diskusiu o očkovaní či neočkovaní. Ide o ochorenia ako je obrna, osýpky, meningitída, pneumokokové infekcie, mumps, ružienka, hepatitída, čierny kašeľ, záškrt a všetky ostatné, ktoré sa dajú ošetriť očkovaním. Ďakujem za všetky informácie a prosím o uvádzanie zdrojov, aby nedochádzalo k šíreniu nepravdivých alebo neoverených informácií.

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Ja by som bola zato, aby sa odškodnovali všetci za všetky nu všetkých liekov. A ked by to krachlo, tak nás potom budú liečiť homeopati a potom páni s vitaminom C a tí tiež nech nás odškodnujú, ked napr. po užívaní vitamínu C dostanem do 15 dní encefalitídu alebo po cukrových guličkách, to sa tiež môže stať.

stefi76
10. nov 2013

neočkujúci rodičia by mohli v prípade ak ich dieťa ochorie na nákazu preventabilnú očkovaním, uhrádzať náklady na liečbu takej choroby a odškodńovať tých, ktorí sa od ich detí nakazia, lebo neboli očkovaní vzhĺadom na vek alebo pre kontraindikácie.

adsumus
autor
10. nov 2013

@stefi76 Ale nad tým sa v USA uvažuje, tam sa súdia hlavanehlava za všetko. A bohvie ako by dopadol taký súd, ak preukázateľne došlo k poškodeniu zdravia napr. u dieťaťa tehotnej ženy, ktorú nakazilo neočkované dieťa, lebo tam je zodpovednosť, že nesmieš šíriť ochorenie.

kveta
10. nov 2013

@stefi76 A kedze mame rovnost pred zakonom, budeme rovnako sudit aj rodicov ockovanych deti, ktore napriek ockovaniu ochoreju. A rodicov ockovanych budeme sudit za nasledky ockovania..

A vedcov budeme sudit za bludy o kolektivnej imunite..

Inal kolektivna imunita je podla mna ako yetti.. Vela ludi v nu veri a nikto ju nedokazal. :D

kveta
10. nov 2013

@adsumus Mali by sudit tu tehotnu..

stefi76
10. nov 2013

@kveta kolektívna imunita nie je hmotná vec, nechodí medzi nami a nekýve na nás " aha, tu som".
Vakcína tak ako liek nemusí účinkovať na 100%, aj paralen u jedného zaberie , u ďalších nemusí, nikto ti nedá 100% istotu s ničím, každý je iný, každý na lieky zareaguje inač, hovorí sa tomu individuálna vnímavosť, účinok vakcín ovplyvňuje viacero faktorov, je to na dlhší pokec, mňa by mali súdiť za následky očkovania? a ako by sa príčinná súvislosť dokázala?

kveta
10. nov 2013

@stefi76 Rovnako sa neda dokazat, ze keby neockovane dieta bolo ockovane, ze by sa mu protilatky naozaj vytvorili.. Sama vidis, ze je to cele absurdne robit niekoho zodpovedneho za to, ze napriklad zlyhala kolektivna imunita.

Ak ma niekto chorobu x ako dokazes, ze ju dostalo od neockovaneho? Mohol ich oboch nakazit rovnaky zdroj: Tvoje ockovane dieta, na ktorom sa anilen neprejavi priznaky. Takze chceme sudit na zaklade predsudkov alebo reality?

Toto je len take logicke cvicenie na temu absurdnych zalob.

stefi76
10. nov 2013

@kveta na dôkaz tu slúžia laboratórne vyšetrenia, ak má niekto chorobu x, vyšetrí sa choré neočkované dieťa, s ktorým prišlo do kontaktu a vyšetriť sa teoreticky môže aj moje očkované dieťa, ktoré podľa teba nemá príznaky choroby, ale je choré, ale v takom prípade má laboratórne príznaky svedčiace pre nákazu , celé to závisí od charakteru choroby, každá má svoj mechanizmus prenosu, svoju kliniku a inú manifestnosť, niektoré choroby ti neprebehnú bez príznakov, asymptomaticky, nemôžeme to posudzovať komplexne.

kveta
10. nov 2013

@stefi76 Ano. Takze vysetrime vsetkych ludi v meste a aj turistov, aby sme zistili, ci niekto nenakazil oboch chorych a aby sme vylucili, ze nakazeneho nenakazil niekto iny. Vezmeme stery odvsadial, z celeho tesca, hrackarstiev, atd. aby sme vylucili, ze sa nakazeny nenakazil inde.. Jasne. Toto je cesta. ;)

stefi76
10. nov 2013

@kveta nie, vždy pri ochoreniach, sa zisťuje s kým chorý prišiel do kontaktu, hľadajú sa prípady podozrivé z choroby, z nákazy, do úvahy sa berie inkubačná doba ochorenia, spôsob prenosu... ťažko sa ti to vysvetľuje.
aj v súčasnosti sa napr. vyskytujú prípady alebo až epidémie žltačky typu A, a nevyšetruje sa celé mesto...

kveta
10. nov 2013

@stefi76 Ano. Ale neexistuje dokaz, ze konkretny pacient X bol iste prvym zdrojom choroby. Teda ak tym pacientom X nie je pracovnik labaku s nezvycajnou chorobou. :D Ty chces sudit neockovaneho pacienta X za nakazu ineho. A ja Ti hovorim, ze taky dokaz nie je a ze zdrojov moze byt xyz, nielen ten neockovany chudak, ktoreho chces sudit.

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Nezabudaj, že americké súdy rozhodujú, že niečo nie je vylúčené alebo je o milimeter pravdepodobnejšie ako nepravdepodobné, že sa to tak stalo ako to zažaluješ a vyhrala si. Nemusíš dať 100% dôkaz, že to tak bolo. Treba si počkať ako sa bude situácia v USA vyvíjať.

stefi76
10. nov 2013

@kveta môže byť jeden zdroj alebo viacej, my môžeme o tom iba hypoteticky polemizovať, každú situáciu treba posudzovať individuálne, áno ,ak by sa zrušilo povinné očkovanie´, súhlasila by som s tým, aby neočkovaný pacient odškodnil toho, ktorý sa od neho nakazil, pravdaže ak sa to dokáže.

kveta
10. nov 2013

@adsumus Bavime sa tu o Slovensku.

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Neber to v zlom, Slovensko milujem, ale sme za opicami, takmer vo všetkom. Aj antivax u nás zabral až 15 rokov potom, čo v zahraničí, ked už západ začal očkovať, my sme prestali. Asi ako na Ukraine.

kveta
10. nov 2013

@adsumus Cesi prestali este pred nami. Na zapade zvacsa ockuju dobrovolne. V Rusku ockuju povinne. Tolko k zemepisu. ;)

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Češi majú akurát tak otvorenú hornu hranicu pre MMR a zákaz do škôlok pre neočkované deti. V tomto si môžu neočkujúci rodičia na Slovensku škrabkať bruška, zaplatia smiešnu pokutu a všetko ok., v Česku si platia súkromné škôlky.

kveta
10. nov 2013

@adsumus V Cesku tak mohutne odmietaju ockovanie, ze sa realne zvazuje zrusenie povinneho ockovania. V tom su pred nami. Ale uz aj Slovensko sa hybe.

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Kukla som na to mohutné odmietanie a vyše 98% zaočkovanosť. http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo... Ty máš odkiaľ infošky, zo slobodyvočkovaní?

kbeata
10. nov 2013

@stefi76 a to odskodnovanie by sa tykalo len v ramci povinneho ockovania pre deti?

adsumus
autor
10. nov 2013

Ináč, ale poviem pravdu, mne sa ten český model najviac pozdáva. Aspon majú neočkujúci možnosť dokazovať, že kolektívna imunita je nezmysel, ked budú všetky nezaočkované deti z mesta pokope spolu v jednej škôlke.

kveta
10. nov 2013

@adsumus Ok, ospravedlnujem sa. Mala som info od matky nedonoseneho dietata, ktora mi to hovorila v roku 2009. V tom case bola taka situacia.. Vid napriklad tu:
http://m.novinky.cz/articleDetails?aId=159606&s...

kveta
10. nov 2013

@adsumus U nas v skolke je neockovana asi tretina deti. Su to totiz zahranicni statni prislusnici. A dieta mam kazdu chvilku doma so soplikmi.. To je asi to zlyhavanie kolektivnej imunity..
Podotykam, ze vzhladom na solventnost rodicov nase deti cestuju po celom svete. Mne napriklad volala dr, ze ma udala na RUVZ do Singapuru. A deticky nie a nie ochoriet, aby Ti doplnili statistiku epidemii. To snad robia naschval.. 🙂

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Uvidíme, čo bude. Ja čakám, že zaočkovansť na Slovensku pôjde veľmi dole.

kveta
10. nov 2013

@adsumus No asi sa nacakas..

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Asi nie.

kveta
10. nov 2013

@adsumus Takych kolektivov aky mame my, je na Slovensku viac uz cele roky po revolucii. V Cechach detto.. A nikde nic nevypuklo.

V Kosiciach mali kedysi za totaca jeden pripad brusneho tyfusu/?/. Izolovali internat lekarskej fakulty, lebo studenti s nim prisli do kontaktu. Izolovali nemocnicu. Pruser bol, ze vela studentov im pred izolaciou zdrhlo a rozprchli sa domov, aby neostali v karantene /fakt uvedomeli buduci lekari 🙂 /. A hadaj kolko ludi sa nakazilo! ;)

adsumus
autor
10. nov 2013

@kveta Ty v akej si téme? Čo nečítaš, čo sa deje? Neočkovaná 17 ročná dievčina zomrela na osýpky, počas epidémie v Holandsku a ty si píšeš, že nič sa nedeje? 10 detí sa v Japonsku narodilo s rubeolovým syndromom počas epidemie rubeoly len za pol roka. Obrna v Syrii-veľa neočkovaných detí kvôli vojne.

kveta
10. nov 2013

@adsumus Minule som citala krasny priklad.. Je pravdepodobnejsie, ze Ta pristupi slon, nez ze stretnes, nakazis sa a umries na /tu si dopln niektu z Tvojich diagnoz/, ktorych sa tak desis, lebo sa mihli v Japonsku v pocte 10 ludi alebo v Holandsku, kde umrelo jedno dievca. Pri umrtnosti na vakcinaciu jeden pripad ku 500 000 je jasne, ze len na Slovensku umrelo na ockovanie viac ludi ako v predpokladam v pocetnejsej preockovanej populacii v Holandsku na samotne ochorenie. To Ti asi nevadi..

kveta
10. nov 2013

@adsumus Inak este si si netipla kolko ludi sa nakazilo tym tyfom v Kosiciach..