Evidujú sa vedľajšie príznaky očkovania v zdravotnej karte?

masa_sk
11. apr 2018

Po očkovaní vakcínou Záškrt, Tetanus, Čierny kašeľ, Detská obrna v 12. rokoch mala dcéra prvýkrát po očkovaní reakciu - do hodiny pocit brnenia v ramene a neskôr slabosť v celej ľavej časti tela (tá, kde dostala vakcínu). Opísala to ako pocit, že nemôže ovládať svaly, stráca v nich citlivosť, celková slabosť. Trvalo to 2 dni. Samozrejme som lekárku informovala, ale že na to reakcie nebývajú, nič vážne. Ako teda vedia lekári vyhodnotiť, či naozaj sú reakcie alebo nie (aj takéto "nezávažné"), keď sa nikde v karte ani v žiadnej štatistike takýto zápis neobjaví?

waggi
11. apr 2018

Tak museli najprv tie očkovania testovať, robiť nejaké výskumy a pritom sa im to neobjavilo takže asi to z toho usudzujú

katrinka8
11. apr 2018

@masa_sk - malo by to byť zapísané v karte a lekár by to mal aj nahlásiť (teraz neviem presne, či sa to hlási na ŠÚKL alebo na RÚVZ - ale to už by lekár mal vedieť).

evittam
11. apr 2018

Suhlas s
@katrinka8 .
A nahlásiť to môžeš aj sama.

deti95060810
11. apr 2018

naša osobná skúsenosť.... Lekár sa kašle na nahlasovanie ....😉

lenqua_12325
11. apr 2018

Chcela by som vidieť lekára čo by si dovolil to napísať do karty ako vedľajší účinok z očkovania, však by prišiel o diplom 😀 mne to povedali 3 odborní lekári. Povedať môžu no nie nahlas a napísať tobôž.

lenqua_12325
12. apr 2018

My mame po ocko. astm a atop. ekzem. O imunite ani nehovorím. Potvrdené ústne, no napísať v žiadnom prípade.

kbeata
17. apr 2018

hlasit NU mozete aj same,tu je stranka
https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-ve...

tin007
27. apr 2018

@masa_sk určite treba hlásiť nežiaduce účinky, ak to lekár odmietol, tak treba hlásiť priamo cez SUKL link. Je tam taký jednoduchý formulár, ak bude chcieť SUKL viac informácií, tak sa ozve. Mimochodom povinnost hlásiť pre lekárov je daná zákonom, oni nemajú čo odmietať.

tin007
27. apr 2018

@lenqua_12325 môžeš nahlásiť NU aj dodatočne, je dobré napísať čo najviac podrobnosti. Asi 2 mesiace dozadu mi písala jedna mama, ktorá nu hlásila po 4 rokoch, že sa jej ozvali a ešte sa pýtali na niektoré podrobnosti

michaella94
27. apr 2018

Môj mladší syn mal po prvom očkovaní v 3m nežiaduci účinok...2 týždne mal kŕče v noci nespal vkuse plakal...dr to uznal ako vedľajší účinok ale to bolo všetko...vtedy som nevedela že sa to dá niekde nahlásiť a podobne..dlhšie očkovania sme rozdelili a nedali sme obe vakcíny naraz...je stále viac detí s nežiaducimi účinkami ale dr pred tým zatvárajú oči...môj syn má teraz 1rok a 8mesiacov a je alergik má ekzém čo mohlo kľudne spôsobiť očkovanie ale to nepriznajú...okrem toho má anémiou ale nemyslím že to má z očko....to je moja skúsenosť teraz by som to určite riešila keby som bola znovu v takej situácie...poradiť neviem ale dúfam že som dodala odvahu riešiť to...držím palce

tin007
27. apr 2018

@michaella94 A hlasil dalej dr. tie neziaduce ucinky, alebo su len v karte? Kludne mozes sama nahlasit NU cez tento formular https://portal.sukl.sk/eskadra/ a pripisat, ze zaznam o NU je aj v zdravotnej dokumentacii. Prave kvoli dalsim detom a dospelym je dolezite, aby boli vsetky podozrenia na neziaduce ucinky liekov (kam patria vakciny) hlasene.

michaella94
27. apr 2018

@tin007 netuším či to aj zapísal...keď pôjdem najbližšie k dr opýtam sa či to tam je napísané...

tin007
18. jún 2018

Česko chystá program na odškodňovanie následkov po očkovaní

Na Slovensku o tom odmietaju zodpovedni co i len diskutovat a oznacuju rodicov za precitlivelych a pod. https://dennikn.sk/blog/1151542/cesko-chysta-pr...

danusskaaa
18. jún 2018

Syn mal po 2 očkovaní reakciu- zapalena a červena cela noha na ktorú dostal atb a mame to zapísané aj v karte ako následok očkovania. Po 3 očkovaní dokonca dr. volala ci je maly ok alebo je reakcia. Takže asi ide len o svedomie doktora co a ako.

tin007
18. jún 2018

@danusskaaa A aj tu neziaducu reakciu dr. hlasila dalej? Jej povinnostou je poslat hlasenie na SUKL. Ak nie (co lekari velmi radi nerobia, lebo papierovacky),t ak mozes NU hlasit sama je na to jednoduchy formular https://portal.sukl.sk/eskadra/

lenqua_12325
18. jún 2018

@tin007 nikto mi to na papier nechcel dat, vraj nechcú mať problém.

katrinka8
19. jún 2018

My sme boli so synom na alergo 1x v piatok. Pani doktorka robila anamnézu, na všetko sa pýtala, aj na súrodencov atď. V rámci rodinnej anamnézy do synovej správy napísala, že staršia dcéra mala NÚ po očko (spolu so všetkými prejavmi) -pritom dcéra to v karte svojej u pediatričky nemá zapísané, resp. nemá to ako NÚ po očko - čo ani nám v tej dobe nenapadlo, že to súvisí, až neskôr.

tin007
19. jún 2018

@katrinka8 Nahlas NU (ak si to este neurobila), nestaci to napisat sem. Ja som hlasila.

tin007
19. jún 2018

@lenqua_12325 mozes sama hlasit NU.

zuzliq
19. jún 2018

Každý nežiadúci účinok je lekár povinný nahlásiť na ŠÚKL, alebo výrobcovi. To sa netýka len vakcín ale liekov všeobecne. Ak to nechce urobiť, môžete sama. Každý výrobca má na SR svoje zastúpenie a na stránke má pre tieto prípady vytvorený kontakt. Hlásenia sa vyšetrujú a ďalej spracovávajú na EU úrovni. takže to, že naši lekári nenahlasujú neznamrená, že liek nemá nežiadúce účinky, tie sa spracovávajú z celej EU. Napr. pre Priorix je to tu: https://sk.gsk.com/sk-sk/kontakty/

spinoscapularnabeta
19. jún 2018

Ale čo siii my sme mali tri povinné očkovania. keď sme ďalšie odmietli koly tomu ze nám poškodili dieta a predvolali nás tak sme zistili ze mame prázdnu kartu, teda úplne bez očkovaní, nie to ešte zapísané nežiaduce účinky. Chcelo sa mi vtedy grcat

katrinka8
19. jún 2018

@tin007 - no to po skoro 8 rokoch neviem, či má ešte zmysel...

tin007
20. jún 2018

@katrinka8 Zalezi ako velmi zavazne to bolo a ci ostali nasledky, ak ano, hlasila by som.

katrinka8
20. jún 2018

@tin007 - vraj dosť silné NÚ (na pľúcnom nám povedala pani doktorka), ale trvalé následky, našťastie nemá (teda snáď) - po BCG teda.
Po hexa+prevenar mala tiež NÚ, dosť silné, skončila s obštrukčnou bronchitídou v nemocnici ako 6-mesačná na inhalátore, ale neviem, či to má následky do teraz. Aj potom cca polroka po návrate z nemocnice mávala ešte také problémy, ako hneď následne po podaní vakcín, ale miernejší priebeh to malo - našťastie. Akurát sa jej to pomerne často opakovalo ☹ Potom po nejakej pauze jej tieto príznaky vymizli, ale začala trpieť prieduškovým kašľom pri chorobe.
Naša dr. ju má vlastne odvtedy zaradenú ako "prieduškárku", je pravda, že chorá síce často nebýva, ale keď už, tak ten prieduškový kašeľ "stojí za to", každá choroba jej fakt ide na tie priedušky... Neviem, či je aj toto následok toho všetkého. Ak mám byť úprimná, ani neviem, či by sa mi už teraz chcelo to riešiť spätne.