Hexavakcína a jej riziká. Mám dať synčeka očkovať?

jasminke
1. apr 2008

Prepac emjee, ale vytvorim tuto temu opatovne, lebo je zamerana detailnejsie na problematiku.
Chcem sa opytat mamiciek, ktore dali ockovat svoje deti touto vakcinou, ci mali nejake tazkosti, ci uz zdravotne, alebo ci pozorovali na svojich babatkach nepohodlie, prehnanu citlivost a pod.
Rozmyslam, ci dat ockovat svojho synceka, tak budem vdacna za kazdu odpoved.

sorciera24
19. mar 2011

@vandavanda "a i mne ako vsetkym ostatnym mamickam nezostava nic insie ako verit tomu, ze karta na nas nepadne. "....takto nejak sa vyjadruju aj moje kamaratky.....a rad radom teraz nariekaju ake maju komplikacie po ockovani....od atopickych ekzemov, cez alergie....az po vaznejsie nasledky ako su mozgova prihoda a ine ....bohuzial 😖 je velka blbost, ked si napisala, ze nam nic ine neostava...ako verit.....ak mas ten zdravy rozum...ako vravis....tak vzdy mas minimalne 2 moznosti.....ano, bud budes verit a trpnut, ci sa nieco nestane po ockovani maelmu, alebo ockovat nedas...je to jednoduche.......poveim len za seba.......bojim sa menej niektorych chorob ako vakcin.....a na vyber mam.....ziadne peniaze mi nestoja za zdravie mojho dietata, hlave je na tebe ako sa rozhodnes!!!....ja vyhovorky typu...musime...neberiem.....nikto nemusi nic....

vandavanda
19. mar 2011

@sorciera24 obavam sa, ze bez ockovanie by som trpla viac a dlhsie

ani_sama_neviem
19. mar 2011

ako sa mam vyhnut druhej davke vakciny? neviem ani aka to je ale asi ta hexa lebo prvu jej dali v troch mesiacocha neviemkedy jej daju druhu ale ja jej ju nechcem dat!! co mam robit? ako postupovat? budu ma za o stihat? Mam totizto len 18 eoov a lekraky ma ani neberu vazne lebo is povedia ze mlada soplana a podobne ale ja proste to ockovanie neschvalujema nechcem ju dat uz ockovat druhy a treti krat tou hexa ci co to je. poradtepls dakujem.

sorciera24
19. mar 2011

@vandavanda no tak to je vec pohladu a informacii,ktore mas...ja po 1,5 roku samostudia kazdy vecer...som dospela k nazoru, ze vakciny su pre mna a moje dieta podstatne vacie riziko...

@ani_sama_neviem pod do temy: https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/
tu ti poradia...prip. www.slobodavockovani.sk

tin007
19. mar 2011

@vandavanda aha, odpovedou sorciera24 som pochopila, ze nemas fakty a argumenty, mas iba svoj pocit a strach hoci s tvojimi pocitmi nesuhlasim, tak ich respektujem. kazdy nech sa rozhodne tak, aby pre svoje dieta a seba urobil to najlepsie

stefi76
19. mar 2011

Očkovanie jednoznačne znižuje výskyt infekčných ochorení, sú o tom objektívne dôkazy a štatistické podklady, lekári sú povinní hlásiť výskyt závažných infekčných ochorení na úrady verejného zdravotníctva a tie potom vyhodnocujú chorobnosť za určité časové obdobie. Ani jedna z vás nemá dôkaz že reakcie ktoré uvádzate sú naozaj z očkovania, o prípade mozgovej príhody z očkovania som nepočula, alebo o tom že by alergie vznikali z dôvodu očkovania. Ale za to o úmrtiach po komplikáciách po infekčných ochoreniach som počula. Nikdy by som svoje dieťa nevystavila riziku žeby ochorelo a v najhoršom prípade umrelo napr. na zápal mozgových blán po pneumokovej infekcii, po osýpkach, alebo by sa dusilo pri záškrte, umieralo v ťažkých bolestiach na neliečiteľný tetanus a pod. Nikto si neuvedomuje že čím viac detí sa nedá očkovať tým je väčšie riziko že sa tieto choroby vrátia pretože ich pôvodcovia žiaľbohu sú medzi nami.

tin007
19. mar 2011

@stefi76 prosim, posli mi link, ci informaciu o zdroji, kde najdem tie objektivne dokazy o tom, ze ockovanie jednoznacne znizuje vyskyt infekcnych ochoreni, vdaka. ja o tom nie som presvedcena, pretoze pokles vyskytu infekcnych chorob (aj proti ktorym sa ockuje) nastal uz pred zavedenim ockovani a to zlepsenim hygienickych (kanalizacia, nezavadna pitna voda), vyzivovych (viac stravy, pestrejsia), socialnych (viac miesta na byvanie), zdravotnych (dostupnost lekarskych sluzieb, nove typy liekov) podmienok ludstva, ved si pozri napr. tuto stranku http://childhealthsafety.wordpress.com/graphs/ alebo si pozri dokument Informácia o plnení Národného imunizačného programu. v Slovenskej republike v roku 2006 www.rokovania.sk/File.aspx/Index/Mater-Dokum-45230. Z tych grafov jasne uvidis, ze pokles nastal pred zavedenim ockovania. A co sa tyka reakcii po ockovani, staci si precitat pribalove letakych jednotlivych vakcin, kde su uvedene mozne vedlajsie ucinky , napr. http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/infanr... to je letak pre Infarix hexa.
Suhlasim s tebou, ze ak niekto ochorie na infekcnu chorobu, tak na nu moze aj zomriet, avsak vyskyt chorob, proti ktorym sa na slovensku ockuje je extremne nizky (dokonca desiatky rokov nulovy pri zaskrte ci obrne) a druha vec je ta, ze aj chripka moze byt smrtelna, ak je liecba zanedbana, resp. pacient trpi aj na ine (zavazne, mozno chronicke) ochorenie. Takze nemozes tvrdit, ze ockovanie uchrani vzdy a vsetkych, pretoze to nie je pravda, napr. ockovanie proti tetanusu ci zaskrtu nechrani pred tymito ochoreniami, malo by pomoct zmiernit priebeh choroby! dokonca samotni vyrobcovia uvadzaju, ze ockovanie nechrani na 100%.

stefi76
19. mar 2011

@tin007 O význame očkovania si môžeš prečítať na internetovej stránke úradu verejného zdravotníctva v časti - epidemiológia, potom na www.epis.sk v časti informačná časť- trendy vývoja prenosných ochorení, kde je graficky zaznamenaný výskyt chorôb v priebehu niekoľkých desaťročí, jednoznačne z týchto grafov vyplýva že k drastickému poklesu infekčných ochorení došlo po zavedení povinného očkovania. Sama pracujem v oblasti verejného zdravotníctva, takže s istotou ti môžem povedať že tieto grafy vychádzajú z naozajstných čísel výskytu a nie sú vymyslené.
Tie ostatné uvedené faktory- strava, dostupnosť pitnej vody atď. napomohli k zníženiu výskytu ale neuchránia ťa pred chorobou ak sa šíri napr. vzdušnou cestou- rubeola, záškrt, čierny kašeľ- tam ti je na nič lepšia strava, nezávadna voda- pred chorobou ťa to neušetrí, akurát ju možno lepšie zvládneš, tiež nie všetky skupiny majú prístup k týmto veciam a vymoženostiam súčasnosti - myslím tým rómske etnikum, vďaka nim sa potom infekčná žĺtačka alebo iné ochorenia môžu preniesť aj na tvoje dieťa. V príbalovom letáčiku pre Infarix hexa sú uvedené prevažne lokálne reakcie -opuch, bolestivosť atď, a systémové reakcie mierneho charakteru ktoré sú prechodné a nie nebezpečné narozdiel od chorôb proti ktorým sa dieťa očkuje, Ako veľmi vzácne sú tam uvedené kŕče a alergické reakcie. Pri vakcíne proti vírusovej hepatitíde typu B je uvedený veľmi vzácny výskyt ťažkých komplikácii ale bez dôkazu že ich spôsobila uvedená vakcína.Máš pravdu že výskyt infekčných ochorení je teraz nízky ale to preto že sa už desaťročia očkujú detí a tým pádom pôvodca ochorenia nemá vhodné podmienky na šírenie, akonáhle bude väčší počet nezaočkovaných detí- tzv. vnímavá časť populácie začne výskyt ochorení stúpať. Máš pravdu že očkovanie ťa nemusí uchrániť pred ochorením ale ti aspoň zmierni priebeh ochorenia a zníži výskyt komplikácii čo nie je v prípade tetanu a záškrtu zanedbateľné, sú to hrozné choroby, veď si pozri na internete ich klinický obraz a komplikácie.

stefi76
19. mar 2011

@tin007 Ešte raz som si prečítala príbalový leták - výrobca neuvádza že ťa vakcína nechráni na 100%, ale je tam uvedené že ochranná hladina protilátok po aplikácii 3 dávok sa vytvorí u 98,5 až 100% detí, to znamená že u 1,5% zaočkovaných detí sa nevytvorí dostatočné množstvo protilátok, ale určité množstvo množstvo tam je a aj tie majú veľký význam.

kaja73
19. mar 2011

@stefi76 Len na okraj napr k rubeole-je to mierne inf.ochorenie,ktore je nebezpečne hlavne pre tehotne,pretože sposobuje tažke postihnutia plodu.V tom sa zatial asi zhodneme.Ale moja otazka znie-ked sa naposledy na rubelou očkuje v 11 roku života a protilatky vydržia max. 10 rokov-aj to len u stastlivcov,tak vlastne takmer každa tehotna žena už imunna nie je.Prečo sa neočkuju ženy na začiatku pohl.života,ale len deti,pre ktore tato chorba nie je nebezpečna?Osypky su nebezpečne od cca puberty a hlavne v dospelosti,male deti ich zvladaju perfektne a este aj prebuduju imunitny system deti k lepšiemu-to je dokazane.Ale naposledy sa tiež očkuju v 11 rokoch,čiže od najneskor 21 rokov imunna nie si.Vieš o tom? Ono tieto vakciny kedysi dlhsie učinkovali,ked sa este v populacii tieto choroby aj vyskytovali,pretože ak sa s nimi stretne očkovany človek,tak obnovi tvorbu vlastnych protilatok.Ale akosi sa pozabudlo na to,že už sa s nimi očkovany clovek nestretne a tak protilatky rychlo klesaju.Dalej čierny kasel-nebezpečny až smrtelny je pre deti do 6m a dovtedy vakcina este vobec nezabera.Az po 3 preočkovani v 12m,ked to ochorenie už nie je smrtelne.Ak by vsak mamička mala tuto chorobu prirodzene prekonanu,tak by v materskom mlieku davala babu protilatky,prave v tomto pre neho nebezpečnom obdobi.Ciže vdaka očkovaniu sme vystavili najviac ohrozene deti este vačšiemu riziku.Tiež sa nan naposledy očkuje- podla noveho- v 13 veku,takže od 18 rokov už imunny nie sme.NIK.A prave rodičie nasledne možu danu chorobu preniest na svoje babo.Takto sa da rozobrat vačšina vakcin a nasledne zistiš,aky podvod to cele je.napr aj pneumokoky-ano znižil sa vyskyt tych čo su vo vakcine,ale zvysil sa vyskyt tych dalsich vyse 100 druhov,čo v nej nie su.Celkovo vobec neklesol počet zapalov mozgovych blan,zapalov stred.ucha-len sa zmenil povodca.Proste PRIRODU NEODRBEME.Len sa hrame na bohov a to sa nam vrati ako bumerang.Si presvedčena o spravnosti očkovania-tak očkuj.Ja o tom presvedčena nie som-už takmer rok sa tejto problematike denne venujem a čim viac viem tym viac vidim o aky podvod a ubližovanie na zdravi deti ide- a chcem mat pravo sama rohodovat o svojom dietati.A teda neočkovat.

zuzanaam
19. mar 2011

@stefi76 sorciera24 má jednoznačne pravdu, že vakcíny sú väčšie riziko, ako choroby, proti kt. by akože mali chrániť (čo bohužiaľ nie je celkom pravda). Je o tom množstvo vedeckých dôkazov, žiaden problém nájsť ich na nete, kto hľadá nájde (ak chce hľadať, samozrejme).

sorciera24
19. mar 2011

@stefi76 tak moja zlata, mam nastudovanych tolkos tudii....ze cely konik by na to nestacil......neprajem nikomu nic zle...ale kym nazazijes, nepochopis....moja kamaratka ma syna, ktory tyzden po 3. davke hexavakciny dostal mozgovu prihodu...zdrave dieta.....mrtvica ako u starych ludi!!!....na are, na JISke, na neurologii...sa jej ako prve pytali, kedy bol maly ockovany....tyzden predtym.....kazdy jej potvrdil, ze je to z ockovania, ale na papier to vraj dat nemozu, aby nebola panika.....§!! 😠 asi 1percento dr. hlasi neziaduce ucinky, ini len kyvnu rukou, ze je to normalne.....a mimochodom prave drzim letak od PRevnaru 13.......kde je napisane, citujem:Podobne ako akakolvek ina vakcina, ani Prevenar 13 neochrani 100%tych, ktori ju dostanu."....je to priamo v pribalovom letaku....co viac potrebujes?......pre mna je aj taky atopicky ekzem a zapal koze......dost vazny problem, oproti takym osypkam, co nasi rodicia bezne v zdravi prezili...

cukruska1920
19. mar 2011

boze taketo clanky by nemali existovat... mam z ockovania obrovsky strach a este sa to tu clovek aj docita ... 😔

sorciera24
19. mar 2011

@stefi76 a este jedna vec, pises, ze si nepocula, ze alergie vznikaju z ockovania....minule som bola na imunologii z malym....a prve, co mi dr. strcil do ruk bol letak, kde boli vypisane "startovace" alergie a atopickeho ekzemu....a medzi nimi bolo ockovanie!!!!normlane oficialne priznane.....doktormi...ak uz neveris alikom....ja viac dokazov, ako amm okolo seba nepotrebujem...

sorciera24
19. mar 2011

@cukruska1920 jasne pred pravdou sa lahsie zatvaraju oci.....ale za aku cenu...🙂 ja uz som poucena...nech si kazdy robi ,co xce, ale nech nenutia moje dieta ockovat ....aj on mal iste problemy.....ako vravim, kto nezazije, nepochopi...jasne, ze nech vas to ale vsetkych obchadza....

stefi76
19. mar 2011

@kaja73 K rubeole- v rokoch 1986-1990 sa očkovali aj vnímavé prvorodičky, vdaka tomu že sa výskyt rubeoly znižoval a kongenitálny rubeolový syndróm nebol u nás zaznamenaný už viac ako 16 rokov sa v súčasnosti očkuje v schéme- prvé očkovanie v 15 mesiacoch a preočkovanie v 11. roku života, ukázalo sa že je to dostatočné. Ináč očkovať sa nesmú tehotné ženy a 3 mesiace po očkovaní nemôže žena otehotnieť, neviem ako by to v praxi vyzeralo keby sa očkovali aj staršie ženy. U väčšiny vakcín protilátky v ochrannom množstve pretrvávajú 10-15 rokov, ale to neznamená že potom v tele už žiadne nemáš. V organizme sú tzv. pamäťové T- lymfocyty, ktoré aj po rokoch pri opätovnom vniknutí rovnakej cudzej látky túto rozpoznajú a vedú k zosilneným imunitným reakciám.Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú - zápaly pľúc, zápaly mozgu a zápaly stredného ucha. Pred zavedením očkovania proti osýpkam každoročne ochoreli a zomreli vo svete milióny detí. Ľahší priebeh u detí majú ovčie kiahne, preto sa proti nim povinne neočkuje a väčšina detí ich prekoná v prvých rokoch života, u dospelých môžu mať ťažší priebeh. Osýpky neboli nikdy banálnou infekciou. Čierny kašeľ- v materskom mlieku sú protilátky nielen proti prekonaných ochoreniam ale aj protilátky proti ochoreniam proti ktorým sme bolo očkovaní, takže dieťa je min. prvých 6 mesiacov - ak je kojené, chránené dostatočne. Ako som už písala, aj po 20 rokoch si organizmus pamätá s akým ochorením prišiel do kontaktu a proti čomu bol očkovaný. Nie sú to výmysly, treba len trochu poznať imunológiu a mikrobiológiu. Ohľadom pneumokokov- medzi najčastejších pôvodcov zápalu mozgových blán patria pneumokoky, haemophilus influenzae - pred nimi chráni INFANRIX HEXA, a meningokoky proti ktorým sa tiež dá zaočkovať.
Podľa mňa má mať každé dieťa právo byť chránené pred infekčnými chorobami, je to aj v súlade s Chartou práv dieťaťa. Neočkované dieťa pokiaľ ochorie, môže preniesť nákazu na ďalšie deti, ktoré nemajú dostatok protilátok, napr. preto že neboli očkované. Podľa mňa problematikou očkovania by sa mali zaoberať odborníci - pediatry, epidemiológovia, imunológovia atď. V prípade choroby si my ako laici tiež neurčujeme zdravotnícke postupy a výkony ale zveríme sa do rúk odborníkom, ktorí sa v danej problematike vyznajú.

cukruska1920
19. mar 2011

@sorciera24 a da sa aj nedat zaockovat? vraj to je povinne....ja by som bola tiez najradsej keby sa neockuje.. maly este neni lebo sa mu zle hoji tbc ockovanie a asi som aj rada... ale asi nas to uz caka a ja mam hrozny strach prave z toho co vsetko moze ockovanie sposobit

tin007
19. mar 2011

@stefi76 No, ak je podla teba zo stranky UVZ jednoznacne, ze doslo k poklesu infekcnych chorob po zavedeni ockovani, tak potom v sprave (ktorej link som prilozila), ktoru predlozili na rokovanie vlady, jednoznacne klamu! Kedze z grafov, ktore sa v tej sprave nachadzaju je jasny trend poklesu este PRED zavedenim ockovani!

Ak chces diskutovat o specifickej skupine (a nielen o romskom etniku, ja by som ju nazvala skupinou socialne najslabsich), tak potom si myslim, ze nie je dovod nutit zdravych jedincov na zdravotnicky zakrok (invazivny, co ockovanie jednoznacne je), ked vacsina dodrziava hygienicke standardy, ma dostatocnu vyzivu, navstevuje lekarov a pod. a treba sa zamerat na mensinu - socialne najslabsich. napr. tak, ze epidemiologovia "zdvihnu zadky od stolov"a vyrazia do terenov spolu s praktickymi lekarmi (lenze to by museli chciet, pretoze jeden prakticky lekar sa na konferencii vyjadril, ze on teda do ziadnej osady nepojde, pre neho je jednoduchsie ockovat miminka!) a urobia prehliadky v osadach, ci medzi bezdomovcami. a ak zistia, ze niektori z tychto ludi su nositelmi infekcnych ochoreni a nie su ochotni sa podrobit liecbe, tak predsa existuje zakon, ktory umoznuje obmedzit osobnu slobodu vedomym prenasacom infekcnych ochoreni a ich aj proti ich voli, umiestnit v zdravotnickom zariadeni az do casu, ked budu plne vylieceni. tak sa add1 podchytia pripady existujucich infekcnych ochoreni, add2 znizi prenos do buducnosti, add3 socialni pracovnici a lekari budu mat lepsi prehlad o pripadoch napr. tyranych, zanedbanych, chorych deti/ludi a pod.

ani_sama_neviem
19. mar 2011

@stefi76 boze tie tvoje nazory.. zozeries vsekto co ti vlada alebo hocikto vyssie postaveny podhodi a ty ako poslusny psik budes hopenkat ako oni ti piskakju :DDD neni co dodat viac typicki slovaci...

tin007
19. mar 2011

@stefi76 este pridam odpoved k druhej casti tvojho prispevku: Som velmi rada, ze ako zamestnanec v oblasti verejneho zdravotnictva, dokonca epidemiologie, uznavas, ze ockovanie nechrani pred ochorenim. Naozaj (a to nie je ironicky) ocenujem tvoju odpoved, pretoze mam rovnaky nazor. Dalej sa vsak nase nazory rozchadzaju, pretoze ja sa domnievam (a po viac ako roku intenzivneho studia si dovolim tvrdit, ze uz nejake zaklady mam), ze kazdy si musi sam zvazit rizika, ktore hrozia, ak by chorobu, proti ktorej existuje ockovanie, dostal vs. rizika, ktore hrozia pri ockovani. Ked si vezmes epidemiologicku situaciu na slovensku, tak napr. taka detska obrna sa nevyskytuje uz 50 rokov, zaskrt 30 rokov, tetanus bol posledny 1 pripad minuly rok (islo o starsieho pana nad 60 rokov, ktory sa poranil doma, na hospodarstve, ranu si osetril "podomacky" a ktoreho previezli do nemocnice uz v stave, ked mu ochrnula cast tela,mimochodom vyliecil sa, tusim mu ostalo nejake ciastocne ochrnutie ruky), a take osypky boli 1 pripad v roku 2007 ci 2008 a predtym 1 pripad v 2oo5, ci 2004 (vsetko su to udaje z epis-u, resp. z hlaseni UVZ).

sorciera24
19. mar 2011

@cukruska1920 no je to povinne....ale mozes to odmietnut, nikto ta predsa nemoze nutit ockovat, ked nechces......hrozi ti potom max. pokec na RUVZ a pokuta do vysky max. 331 EUR......my sme niektore ockovania odmietli..... a mne teda je dolezitejsie zdravie mojho dietata ako neajka pokuta....ka sa k nejakej dopracujes, samozrejme...kedze je to protiustavne a mozes sa odvolavat.....

petal
19. mar 2011

kaja73, ako je mozne, ked som bola ockovana v 11 rokoch proti rubeole, aspon si myslim, z som bola, ze u mna boli zaznamenane protiatky v 32 rokoch, ked som bola tehotna? Ked teda podla teba pretrvavaju 10-15 rokov. Suhlasim s tym, ze rubeola je nezavazne ochorenie pre beznu populaciu, ale ja som to ockovanie pochopila ako ochranu napr. tehotnych. Ked sa nakazi tehotna od cloveka s rubeolou, tak moze byt problem a preto sa radsej plosne zaockuje cela populacia, aby sa tomu predislo. Inac, mne osobne by neprekazalo, keby ockovanie bolo na baze dobrovolnosti. Ja som si co to precitala, nazory z obidvoch stran a zatial ma viac presvedcili argumenty lekarov. Vadi mi, ked je nieco povinne a nemam velky strach z toho, ze by sa ludia masovo odmietali dat ockovat, proste, kto sa nechce nech sa neda.

tin007
19. mar 2011

@petal Nerozumiem tvojej logike; na to, aby bola chranena specificka skupina (v tomto pripade tehotne zeny),t ak maju byt zaockovani vsetci? Aj proti ich voli? Ved ak chce byt zena, ktora planuje otehotniet chranena, nech sa necha zaockovat proti rubeole este pred otehotnenim!

petal
19. mar 2011

tin007, myslim, ze je to logicke dost. Tym, ze budu vsetci chraneni, nevznikne nejaka epidemia a nebudu ohrozene rizikove skupiny. Myslim, ze najskor sa ockovali len dievcata, nie som si ista, ale myslim, ze nas rocnik sme boli ockovane iba dievcata, alenze neprinieslo to zelane vysledky, tak sa preockovavaju vsetci. A o tom, ze je to proti niekoho voli som sa tiez vyjadrila jasne, neprekazalo by mi zrusenie povinnosti ockovat.

stefi76
19. mar 2011

@ani_sama_neviem Nezožeriem všetko ale mám ukončenú medicínu takže sa v tom trocha vyznám, ale v tejto problematike končím lebo ma to zaživa zožeriete...očkovanie je každého osobná vec, len škoda že tie deti sa k tomu vyjadriť nevedia a o ich budúcnosti rozhodujeme my a oni nemajú možnosť výberu.

cukruska1920
19. mar 2011

@sorciera24 no ja urcite rotavirusy a take nedavam...len povinne dam a nic navyse...

tin007
19. mar 2011

@petal nesuhlasim s tvojou logikou, respektujem vsak tvoj nazor

ani_sama_neviem
19. mar 2011

@stefi76 ano tgy mas vystudovane a ja zas viemake svinstva do takych ockovacich latok davaju"!! Ze chudata deti optom dostavaju rakoviny a umieraju lebo su tam tazke kovy v tyhc vakcinach a vselajyk humus a to len rpeto aby na tom zarobili.. ale ok kaslat na to nema vyznam kazdy ma svoj nazor.... vasak u 98 percnet deti to prezije a co tych zvysnych?? ze zomru?? a co kazdeho po tom ze?? ... a nema to vyznam

tin007
19. mar 2011

@stefi76 ak mas chut dalej diskutovat (a prosim neber si osobne niektore utoky), tak pod do temy Ockovanie pre a proti https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/
Mna osobne velmi zaujimaju nazory ludi, ktori predstavuju "oficialny" nazor na ockovanie na Slovensku. Tvoje nazory budem respektovat, hoci s nim nemusim suhlasit a nemusia sa mi pacit.

sorciera24
19. mar 2011

@stefi76 ok, si lekarka....mozem sa teda priamo opytat.....teraz bez nejakeho utoku, len ma to zaujima.....ze kolko a v akom rozsahu sa venuje na medicine casu?
ok,, ja beriem, niektore choroby ako tetnaus su strasiaky, ale preco napr. taka hepatitidy B ockuje preboha u 3mes. deti?....na toto by som rada vediet odpoved....dakujem