Hexavakcína a jej riziká. Mám dať synčeka očkovať?

jasminke
1. apr 2008

Prepac emjee, ale vytvorim tuto temu opatovne, lebo je zamerana detailnejsie na problematiku.
Chcem sa opytat mamiciek, ktore dali ockovat svoje deti touto vakcinou, ci mali nejake tazkosti, ci uz zdravotne, alebo ci pozorovali na svojich babatkach nepohodlie, prehnanu citlivost a pod.
Rozmyslam, ci dat ockovat svojho synceka, tak budem vdacna za kazdu odpoved.

silvi1985
16. jan 2010

bianca o ake ockovanie ide? ako stare dieta mas?

patras mozem sa spytat, co robis pre to, aby sa ockovanie stalo nepovinnym? ako by k tomu mohli prispiet ludia rovnakeho nazoru a myslenia, ako je to tvoje?

bianca7
16. jan 2010

zelmirka,dakujem...presne to iste som si myslela aj ja,ale ked nam immunologicka povedala,ze nielen mozeme,ale aj musime...hmmmm.Maly ma soplik uz davno,ale iba trochu,takze moze to byt len alergia,ale moze aj nieco ine...stale hladame pricin a nevieme na 100%

Silvi,malicky ma 5 mesiacikov,a nerobili sme este ziadne povinne(okrem TBC v porodnice)...Chcela som to odlozit do roka minimalne,ale nasa pediatricka ma zastrasila tym,ze do roka detsky organizmus je schopny vytvorit najviac protilatok.Nechcem sa vsak unahlit

weblucy
16. jan 2010

ahoj, pokial je to mozne, tak odkladaj ockovanie, ako dlho mozes. Moja neterka dostala rakovinu po ockovani na TBC. Ockovanie je velky zasah do organizmu, do nervovej sustavy. A ked je dieta chore, nema sa ockovat, a ani vtedy, ked ma oslabenu imunitu. Moja neterka nemala ziadnu imunitu, ked ju zaockovali. Su rozne pripady, ked deti dostali cukrovku, a ine z ockovania. Ockovanie urcite zachranilo vela ludi, netvrdim, ze nie, ale ked niekto po ockovani ochorie, tak tym sa uz nikto nezaobera. Ockovanie ma svoje za aj proti. Moj syn mal po hexa teploty par dni, ale modlim sa pred kazdym ockovanim, aj po nom. Zatial sme mali stastie, ktore zial moja sestra s dcerkou nemala. ☹

zdienka
9. feb 2010

baby, povedzte, kedy sa ockuje prvou hexou? 12 alebo 10 tyzdnov poTBC? Maleho ockovali na tbc 21.decembra a 16.marca ma ist na hexu... nie je to skoro?

palomka
9. feb 2010

baby mojej dcere zistili intoleranciu laktozy ked mala 8m a od malicka ma atopicky ekzem a taktiez mala sopliky asi dva mesiace vkuse ked mala 2-3m.
teraz sme boli na gastre a tam nam povedali, ze je to alergia na BKM a pytala som sa lekarky na ockovanie, kedze teraz by ju mali ockovat 3x. ma rok. lekarka mi hned vypisala listok na poradnu pre rizikovych pacientov, takze som to zatial aspon na nejaky cas odsunula. velmi nerada by som ju dala zaockovat... najradsej vobec 😢

stacinka
18. okt 2010

Zajtra ideme na to hrozne ockovanie a ja som maximalne vydesena a najradsej by som to neabsolvovala..... som si citala clanok o umrti deticiek hned po ockovani a poviem vam, je to hazard zo zivotom.... http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...
Drzte palce, lebo ja sa uz zacinam modlit....

barbyes
7. nov 2010

@jasminke ahoj, nie si náhodou z BA? aká je to dr?

udada
7. nov 2010

@zdienka v 3.mesiaci je prvá dávka, druhá o šesť týždňov a tretia o 6.mesiacov po druhej dávke

suzand
26. nov 2010

prosim vas mozte mi poradti, moja mala ma 5 mesiaco aj tyzden a okrem tbc ockovania zatial nemame ziadne pretoze mala mala nan alergiu, teraz nam povolili ockovat okrem toho ma mala alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a tak teraz neviem ci dat alebo nedat ockovat poradte prosim

kaja73
26. nov 2010

@suzand pozri a pytaj sa v teme "nesuhlas s povinnym očkovanim" Su tam ludia,čo ti vysvetlia negativa očkovania.Tie pozitiva nam ved tlačia do hlavy odvšadial.Takže pre uplnost info. sa pytaj tam.Aj ja tak robim. 🙂 Hlavne manof a petot ti to vysvetlia.Daj si volnu diskusiu a tam hladaj temu.

denisocka
26. nov 2010

@suzand zuzik,už som ťa tam nasmerovala,tak ťa tam čakam .

kinsi
17. mar 2011

Malú včera očkovali hexavakcínou (pneumokoka sme odmietli).Má už vyše 8 mesiacov, doteraz sa s očkovaním čakalo vzhľadom k lymfadenopatii po očkovaní proti tbc. No a v noci sa stále budila, mrnčala (nikdy doteraz sa to nestalo, vždy spávala s cca 2 prestávkami na kojenie zhruba 10-12hodín), to by ale až tak nevadilo, ale dnes je mrzutá, čo by sa asi tiež dalo čakať, ale teraz mala asi 20min. záchvat plaču, ktorý fakt nešiel nijako ovplyvniť, celá sa spotila a nakoniec zaspala vyčerpaním priamo z plaču. Nechápem to, teplotu nemá. Ešte podotknem, že malá je fakt zlatíčko, neplače skoro vobec, niekedy i celý deň ani nemrnkne. Toto som ešte u nej nezažila. Može to byť tým očkovaním? Stalo sa Vám to? Ako dlho to bude trvať?

pia22
17. mar 2011

@kinsi to co opisujes je dost zavazny priznak ocko., spytaj sa @manof alebo @petot, urcite ti to vysvetlia lepsie.

manof
17. mar 2011

@pia22
@kinsi
Pre-pána-kráľa!!!
Ktorý idiot môže vôbec čokoľvek očkovať po vzniku lymfadenopatie???
Veď to je AUTOIMÚNNE ochorenie!!!
To chcú to dieťa zabiť, či čo???

abbey1
17. mar 2011

@kinsi Bože takto sa zahrávajú so životom malej.držím päste a snáď to bude ok,ale určite si nájdi info a dobre zváž,či chcete takto riskovať.

kinsi
17. mar 2011

@manof Ona nemala generalizovanú lymfadenopatiu, ale lokálnu, v axile a nadkľúčku, v podstate prim.komplex, po očkovaní tbc, nie autoimunitná reakcia. Posledné 4 mesiace sa už zmenšovala, min. 2 mesiace bola stabilná. Pľúcna to očkovanie schválila. Nemyslím, že by niekto urobil medicínsku chybu. Skor ma len prekvapila tá reakcia a chcem vedieť, či ju dať do súvisu s očkovaním, kvoli tomu, aby sme vedeli, či očkovať hexavakcínou ďalej.
Zatiaľ ale iné vysvetlenie ako to očkovanie nemám. ☹

manof
17. mar 2011

@kinsi
BCG a Hexa majú synergický efekt. Neraz sa stáva, že aj to, čo vyzerá ako zvládnuté očkovanie proti TBC, sa znovu "prebudí k životu" po prvej Hexe a dokonca môže spôsobiť rakovinu, viď:
http://simonka.webnode.sk/

kinsi
17. mar 2011

@manof Veľmi nerada by som začínala diskusiu o tom či očkovať, či nie, myslím vo všeobecnosti. Jasné, že sa može tbc teraz zas rozbehnúť, ale ako protipól sú zas choroby proti ktorým sa očkovala. Nesúhlasím v tomto prípade ani s jedným extrémnym názorom, ani očkovať ako besní už od narodenia, ani byť úplne proti. Myslím , že ku konsenzu nedojdeme. Rodič sa musí rozhodnúť individuálne, prípadne sa poradiť s ľudmi, ktorým verí. Myslím, že nie je len jedna správna cesta.

manof
17. mar 2011

@kinsi
Ja som tiež za individuálnu voľbu a súhlasím s tým, že nie je len jedna správna cesta, resp. pre každého môže byť správne niečo iné. Preto odmietam jednotný očkovací kalendár, ktorý nijakým spôsobom nezohľadňuje individualitu.

Inak si Ťa ale dovolím poopraviť: BCG vakcína z princípu nedokáže znížiť výskyt TBC. Tu máš vyjadrenie proočkovacieho odborníka k tejto veci:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/myty-a-famy-o...
Takže zrušením BCG vakcinácie sa z princípu výskyt TBC nemôže zvýšiť.

kinsi
17. mar 2011

@manof Nechápem, čo chceš poopraviť, ja som niekde napísala, že očkovanie proti tbc znižuje výskyt tbc? Očkovanie proti tbc nechráni pred ochorením, len pred ťažkou generalizovanou formou tbc. Keby obaja (ja i tata) nemáme reálnu šancu stretnúť sa s chorými na tbc v práci, tak asi by sme ani my neočkovali.

manof
17. mar 2011

@kinsi
"Jasné, že sa može tbc teraz zas rozbehnúť"
Myslel som, že to je narážka na plánované zrušenie očkovania proti TBC:
http://www.slobodavockovani.sk/news/povinne-ock...

Ale keď nie, tak OK, beriem späť to "poopravenie".

kinsi
18. mar 2011

@manof jaj, tak to bolo nedorozumenie, ja som myslela u mojej malej, teraz po očkovaní hexou.

manof
18. mar 2011

@kinsi
OK, tak sa to vysvetlilo.

No máš pravdu - to je práve ten negatívny synergický efekt. BCG + Hexa.
To spomínal aj vrchný český vakcinológ Roman Prymula, že to bolo jedným z dôvodov zrušenia BCG vakcíny, lebo Hexa "reaktivovala" mykobaktérie z BCG vakcíny, ktoré už boli ako-tak pod kontrolou.

vandavanda
18. mar 2011

ahojte. chcem len v kratkosti prispiet. ockovania sa bojim - velmi. ci je moj strach opodstatneny, to neviem. clovek na internete najde clanky rozneho ladenia. nie som odbornik a neviem si vytvorit nazor. kazdopadne dcerka zatial na ziadne ockovanie nemala zlu reakciu - ziadna mrzutost, ziadna teplota.. dufam, ze to tak aj zostane. zvazujem zaockovanie proti rotavirusom a pneumokokom. sloboda v ockovani je v teoretickej rovine pekna vec. prakticky by sme zrejme velmi rychlo pochopili v com spociva nevyhnutnost ockovania. a asi by sa nam to nepacilo :(

tin007
18. mar 2011

@vandavanda mozes trochu konkretnejsie rozviest tvoju poslednu vetu? "prakticky by sme zrejme velmi rychlo pochopili v com spociva nevyhnutnost ockovania. a asi by sa nam to nepacilo :( " vdaka

aninka30
18. mar 2011

@vandavanda proti pneumokom je povinna a je v tej vakcine uz automaticky zahrnute 😉

awalancha3
18. mar 2011

hexavakcina a pneumokoky su jediné očkovanie, ktoré som dala a dám.............. už žiadne iné, TBC som sa vyhla "nestihli sme termin" a tak chvalabohu až vo 2 rokoch, vždy lepsie ako 4dnove babo

vandavanda
18. mar 2011

ahojte,
http://koktail.pravda.sk/sk_kzdravie.asp?r=sk_k...
som myslela, ze nepatri - ale tak len fajn 🙂
@tin007 - faktom je, ze existencia ockovani znizuje vyskyt urcitych chorob v populacii. chorob, ktore v minulosti boli obavane.

tin007
18. mar 2011

@vandavanda mas k tomu tvojmu faktu, ze "existencia ockovani znizuje vyskyt urcitych chorob v populacii. chorob, ktore v minulosti boli obavane." aj nejake relevantne podklady a zdroje? alebo je to iba tvoje presvedcenie?

vandavanda
18. mar 2011

nechcem urazit - z mojho pohladu zdravy rozum da odpoved. samozrejme, su tu rizika. a i mne ako vsetkym ostatnym mamickam nezostava nic insie ako verit tomu, ze karta na nas nepadne.