Je očkovanie detí nebezpečné?

otrivinkajanka
18. jún 2008

Ahojte baby v pondelok som na markize pozerala palbu a davali tam reportaz o ockovani deti ake je to nebezpecne som z toho v pomykove a v soku co sa vsetko moze detom stat ked ho zaockuju hovorili tam matky deti co im ockovali deti,ze dostali z toho cukrovku a podobne a hovorili tam lekari a odbornici,ze je to riziko a ze kazdym ockovanim nastava v tele reakcia a opuch mozgu ze je to len trik na rodicov vytiahnut nam z penazeniek peniaze aj proti pneumokokom,ze to tu nikdy nebolo a ze to je dosledok ockovania 8 jula idem s dcerkou na ockovanie v druhom roku,ale mam z toho zmiesane pocity 😒 co si o tom myslite vy?

babulka
15. aug 2009

Denisocka, zbytocny sarkazmus. Ale asi sa uz radsje nebudem pytat, lebo o hystericku odpoved nestojim.
Myslela som zdruzenia, na ktore boli dane linky. Je tam velke mnozstvo informacii o nepovinnych ockovaniach.

babulka
15. aug 2009

A do tretice, mam lekarov a dokonca aj farmacutku v rodine a uzkom okruhu znamych, ktori by mi urcite neodporucali nieco skodlive, len pre nejaky zisk. To, ze ma niekto blizky a erudovany informuje o rizikach normalnym sposobom mi da ovela viac, ako nejake hystercenie s piatimi vykricnikmi od anonyma na fore. Takze mozno by mal otvorit oci niekto iny 😉

denisocka
15. aug 2009

babulka, hystericka nebudem , nemaj strach. Ja som sa napočuvala lekaroch za posledne mesiace tolko,že ma tiež zmiatli ako sa dalo,čo lekar,to nazor,ale ked mal syn po očkovaniach reakcie a problemy,každy skopil uši. Som zdravotna sestra, a viem ako to beži v ambulanciach aj na oddeleniach, ako sa daju formovať lekari ako im farmaceuticky priemysel píska. samozrejme,pediatrička ťa musi presvedčiť,aby si očkovala,aby nemala opletačky s hygienou,aj chorobnost ochorenie proti ktoremu očkuješ je asi nižšia,kedže sa nevie aka by bola,keby sa neočkovalo v dnešnej dobe-teda sa to vie , v krajinach,kde sa od povinneho upustilo,len tej našej sa pači točiť prachy vo farmacii. Chyba je asi fakt len ta,že tu neni možnosť slobodneho rozhodnutia,aj ked cesta sa vždy najde . 😉 Nemám prd menom titul,takže mi tiež nemusiš veriť,ale mam za sebou vlastnu skusenost,a to mi bohate stači 🤐

denisocka
15. aug 2009

ja si myslím,že otvoriť oči ma každy sam za seba

babulka
15. aug 2009

O farmaceutickom lobby sa tu nemusime bavit, nemam ziadne iluzie.
Len skor ma zaraza to jednostranne informovanie (z obidvoch stran). Zastancovia ockovania napisu, ze je ockovanie potrebne, naopak druha strana fanaticky vykrikuje, ze je to nebezpecne. Myslim, ze ani jedno, ani druhe.
Mozno by boli rozne zdruzenia ovela popularnejsie a brane viac vazne, keby poskytovali informacie vyvazenym sposobom. Nik ma nepresvedci, ze ockovanie proti pneumokokom nema svoje obrovske vyhody. mam dva pripady v svojom okoli, ked yto pomohlo na 100% (jedno dievcatko skoncilo po opakovanych zapaloch ucha v nemocnici s drenmi v uskach, po ockovani uska ani jediny raz, druhy pripad - zaockovana takmer cela skolka, po ockovani chorobnost klesla dramatickym sposobom). Na druhej strane mam pravo poznat a byt informovana o rizikach, vedlajsich ucinkoch, moznostiach, rieseni ( a to ja pravidlene dostavam).

Dalsia otazka, ked uz tu tak diskutiujeme, aj ked by som asi mala ist upratovat 😀 . Nie je povinne ockovanie jedinou akou-takou pakou na roznych neprisposobvych? Zrusenim povinneho ockovania (ked sa chodi ockovat priamo do osad) by tato dost vyznamna cast populacie mohla sposobit rozne katastrofy, vid napr. nepovinna zltacka 😝

denisocka
15. aug 2009

ja žial upratovat ist musim,off 😉

akejka
15. aug 2009

čo sa týka očkovania, určite nedám dcéry očkovať proti kliešťovej encefalitíde. Písala som si o tom s jednou mamičkou v inej téme, ona bola so synom na 2. preočkovaní a malý prekonal mozgovú encefalitídu a epilepsiu po tomto očkovaní, bola som zhrozená 😕
V Čechách vôbec nedoporučujú lekári - neurológovia očkovanie detí proti kliešťovej encefalitíde. Je to očkovanie s najhoršími reakciami a býva konraproduktívne 😠 . Navyše musíte na mesiac presne stihnúť preočkovania, inak sú následky tejto choroby, ak by vo vás vypukla omnoho horšie, ako keby ste neboli očokovaní vôbec 😕

petot
15. aug 2009

babulka: 10 deka vitamínu C denne (rozdelené v mnohých dávkach) je účinná liečebná dávka proti väčšine vírusových ochorení, na niektoré stačí menej, niektoré (napr. ťažká chrípka alebo mononukleóza) potrebujú 20. Takže ešte raz, to nie je prevencia, ale liečba.

Publikovali to lekári v medicínskej vedeckej literatúre. Máš s tým nejaký problém? 🙂

petot
15. aug 2009

babulka: Pokiaľ ide o "neprispôsobivých" občanov, tak toto je len zámienka na zachovanie status quo. U týchto je často problém vôbec zistiť, ktoré dieťa je koho, a akákoľvek evidencia je veľmi problematická. Na preventívne prehliadky často nechodia. Toto v podstate skonštatoval aj materiál ÚVZ, spolu s povzdychom, že ich nie je ani možné prinútiť očkovať, pokuty im nič nehovoria a riešiť ich v správnom konaní je ilúziou. To je takmer doslovný citát.

Takže "povinné očkovanie" je v podstate len palica na uvedomelých a zodpovedných rodičov, akým som bol aj ja, dokým moje deti, aj ja sám, nemali nepekné reakcie po očkovaní. A tak je zo mňa "fanatik" v jednom "občianskom združení" 😉

Ináč dobre, že diskutuješ, kto sa pýta, dozvie sa veľa.

denisocka
15. aug 2009

ahoj peto 😉 už som aj ja v asociacii 😝

babulka
15. aug 2009

Petot, off topic, ale 100 g vitaminu C denne?? Cisteho? To asi nie... este tak 1 g (1000mg). Oblickove kamene zarucene.
O odmietnuti ockovania nechcem diskutovat, lebo nie sme v takej teme, a v podstate hoci som si tie vase stranky precitala, nesuhlasim s obsahom a hlavne sposobom a stylom prezentovania tam uvedenych nazorov. Ale tato tema je o tom, ci moze byt ockovanie nebezpecne, na co je moja odpoved asi taka, ze pre mna pozitiva ockovania vyrazne prevysuju negativa (opakujem, pre mna).

nadhera
15. aug 2009

obe moje chrustiky maju zakladne ockovanie,ale ked som prisla do ordinacie /daka kontrola,ci co-nepodstatne/ pani doktorka sa ma opytala,ci dam starsieho zaockovat proti pneumokokom/zadarmo/.Tak som sa jej opytala,ci by ona dala svoje deti, jej odpoved bola NIE. Preto si vazim tuto doktorku.

petot
15. aug 2009

(off topic) babulka: Áno, pri liečbe sa používajú dávky až do 200 gramov (200 000mg) denne, vo výnimočných prípadoch aj viac. Liečbu absolvovalo hodne cez 10000 pacientov a nikto obličkové kamene nedostal. Ak Ťa zaujíma viac, podzri kapitoly "Zberač voľných radikálov" a "Vedľajšie účinky". http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

petot
15. aug 2009

babulka: Môžeš byť konkrétnejšia, čo sa Ti nepáči na spôsobe prezentovania informácií na rizikaockovania.sk? Môžeš aj IP.

Pýtaš sa, či je očkovanie nebezpečné. Tak napríklad celkom bežná pertussis vakcína mala odhad závažných nežiadúcich účinkov v oficiálnych brožúrach v USA okolo 1:1500. Dokonca aj štúdia, ktorá nebola zameraná na zisťovanie vedľajších účinkov, zaznamenala 4 úmrtia v súvislosti s očkovaním na 10000 očkovancov. Čiže úmrtnosť 1:2500. Samozrejme, úmrtia "nemohli mať nič spoločné s očkovaním". Na to si pri svojom pátraní musíš zvyknúť. Všetko je vždy len náhoda.

Účinnosť vakcíny bola pritom slabých 36-48% v horizonte maximálne 17 mesiacov, dlhšie ju neskúmali.

Toto sú všetko staré údaje, ktoré ešte nebrali do úvahy riziko cukrovky, alergie a autoimunity z vakcín. Potravinové alergie ešte pred 20 rokmi boli pomerne zriedkavé, a pred 50 rokmi takmer neexistovali, dnes už má anafylaxiu na bežné potraviny cca 4% detí, a stále to rastie. Alergiu má každé 3.dieťa. Je to nebezpečné alebo nie? Pozri http://rizikaockovania.sk/dok/vran/Anafylaktick...

Všetky vakcíny majú svoje riziko. Pozri si hlásenia vo VAERS. http://wonder.cdc.gov/vaers.html Pritom oficiálne sa hlási len 1-10% očkovacích komplikácií. Potom budeš vedieť porovnať, či je to riziko malé alebo veľké v porovnaní s chorobami, ktoré beztak vymizli ešte pred začiatkom masového očkovania. http://childhealthsafety.wordpress.com/graphs/

petot
15. aug 2009

denisocka: Vitaj v klube fanatikov 😉

blovitc120
15. aug 2009

Nadhera, naša doktorka je podobná. Už na prvej prehliadke s malou, keď mala len pár týždňov, sme sa rozprávali, ako často budeme chodiť do poradne a podobne a prišla reč aj na očkovanie. Vtedy mi tiež povedala, že pneumokoky by veľmi zvážila, ale ona že by ich nedala, rovnako ich nemá ani jej vnuk na jej odporúčanie. Asi preto nemá v ordinácii perá, tričká a podobné somariny s názvom "Prevenar".
Mimochodom, moja dcéra na odporúčanie neurológa základné očkovanie (Infanrix hexa) mala dlhodobo odložené, a to je zdravá, len mala dlho záchvaty plaču a strhávala sa zo sna. Neurologička mi povedala, že v žiadnom prípade neodporúča očkovať, minimálne kým to neprejde a doktorka mi povedala to isté, že by sa to neodvážila pri jej stave. A to Miška nie je ani postihnutá, ani nič podobné, je to úplne normálne dieťa, jednoducho rozumne usúdili, že jej nervový systém je nezrelý (ako je u všetkých detí, len u mnohých sa to neprejavuje) a mohlo by to ublížiť. Tak to asi také bezpečné nebude, som o tom presvedčená. A som im vďačná. Donedávna som sa o to vôbec nezaujímala, ale keď mi to sami lekári vnukli...
A k Prevenaru, jeho bezpečnosť je asi taká, že kamarátkine dieťa po zaočkovaní v 3 mesiacoch dostalo o 2 dni pneumokokový zápal pľúc a lekári neochotne potvrdili, že niektoré deti tak reagujú. 3-mesačné bábo muselo zbytočne vybrať 2 antibiotík a mesiac byť choré. V takom veku predsa deti nemajú ešte vedieť, čo je to choroba, nie to zápal pľúc... ☹

zitaje
15. aug 2009

Kamoskin syn (5 mesiacov) sa lieci antibiotikami a antituberkulotikami, bude ich brat dva mesiace. Komplikacie ockovania. V ich rodine uz druhy taky pripad. Keby nebol ockovany, nema sancu dostat sa do kontaktu s TBC v takom veku, kamoska je na moj vkus az prilis opatrna. A predsa.
Nadhera, mas stastie, ze mas charakternu pediatricku. Ja som si zistovala informacie ohladne prevenaru pred cca. tromi rokmi, lebo starsia dcera byvala v skolke velmi casto chora a ktosi ma nasmeroval na tuto vakcinu. Lekarka mi bez obsirnejsieho vysvetlovania trochu neochotne napisala recept (na sposob: ked myslite, nech sa paci) a az magistra v lekarni ma odhovorila od ockovania. No a pri mladsej dcere mi ta ista lekarka skoro nanutila prevenar, s tym ze "To je dobra vakcina!".
U mna prave tato prevenarova aferka vyvolala prve pochybnosti, ci je s ockovanim vsetko v poriadku. Myslim ze nie je, je to velky nechutny biznis, a ockovat proti chorobam, ktore nasa generacia bezne a vacsinou v pohode prekonala, je podla mna trochu scestne. Najnovsie aj proti ovcim kiahniam.

lenki33
15. aug 2009

myslim ze bezpecnost prevenaru a nazor lekarov nan uz je bezpredmetne riesit, patri medzi povinne ockovania

lenki33
15. aug 2009

tym som chcela poukazat prave na to ze v nasom state nema zmysel rozoberat ci je niektora vakcina bezpecna, akonahle je v povinnych ockovaniach, "pacient" ani lekar nema moznost volby

nadhera
15. aug 2009

stacilo mi,ked som v TV videla relaciu o ockovani deticiek a oteckovia /studovani ludia s titulmi/ vraveli,ze uz by tuto chybu nikdy neurobili.chceli pre dietatko to najlepsie a vysledok bol opacny. jedneho dieta skoncilo na voziku, druhe ma epilepticke zachvaty...ostatne si nepamatam,ale aj z mojho okolia viem,ze ti,ktori sa dali ockovat proti chripke, tak vsetci do jedneho /!/ ochoreli. Mozno,ak by neboli ockovani,tak maju dhlsie trvanie choroby, neviem, ale je to zaujimave. a ked som citala, z coho sa robi vakcina na prasaciu chripku... ☹

nadhera
15. aug 2009

lenki33,prevenar je povinna vakcina?

zitaje
15. aug 2009

Lenki, ale napr. nase podobne stare deti Prevenar este mat nemusia - a moja teda ani mat nebude, povinne je to az od nejakeho mesiaca narodenia (snad jul 2008, ci ako).

blovitc120
15. aug 2009

Nadhera, povinna je pre vsetky deti narodene od 01/2009 vyssie bohuzial.

sue
15. aug 2009

...toto je tak neskutočne zložitá a diskutabilná téma 😔

Pred dvomi rokmi by som napísala, že nemám proti očkovaniu žiadne výhrady... dnes mám názor iný...

Ja som zdravá, zaočkovaná okrem povinných očkovaní aj nepovinným proti žltačke. Syn je očkovaný len povinnými a pokiaľ sa nič nestane, dostane aj žltačku. Iné ani náhodou...

Urputne som bojovala proti MMR očkovaniu, ktoré mi jednak pripadá zbytočné a jednak zbytočne riskantné.

Prejavila sa nám alergia - práve po očkovaní a viacero lekárov potvrdilo vznik alergie práve očkovaním... je mi jasné, že žiadna informácia nie je 100%...a nedá sa odsúdiť všetko...

Fanatické mi pripadá aj 100% odmietať očkovanie aj očkovať každého polroka chrípku... všetko z rozumom...ale na ten rozum treba dostatiok informácií, preto smelo diskutujme...a najmä bez urážok 🙂

nadhera
15. aug 2009

aha,preto sa nas to netyka...no nezavidim vam...

erikasadek
15. aug 2009

ahojte vsetci dlho som tu nebola...; dovolenka.... 🙂

len na okraj vela, p^rofesorov a inych studovanych bije v zahranici na poplach a verejne vyhlasuju studie ze , ano moze byt nebezpecne vo forme , ako sa teraz podava.......
len v nasich koncinach lekari neako nechcu tomu verit.. neviem cim to je......

na okraj kazdy liek moze byt nebezpecny , aj blby aspirin.. moze viac poskodit ako , pomoct.. tak preco nie vakcina...!!!!!
preco slepo verit ze vsetko je len dobre a nemoze mat aj opacny efekt na telo./.
kazde telo je ine, a tak aj kazdy s nas moze reagovat inak na danu latku....

ale mate pravdu , je tazko diskutovat asi na slovensku ci je dobre alebo nie alebo skodlive, ak nemate vobec ani volbu.. kedze su povinne... 😉

nadhera
15. aug 2009

a kolko vakcin je zakazanych v inych statoch a u nas su povinne!!! preco asi? Peniaze! Vela ludi sa popritom nabali a vobec im nezalezi na zdravi ockujucich sa. ☹

denisocka
15. aug 2009

tak

reisi
15. aug 2009

odpoved na otazku ano je nebezpecne! Preco ked sa dieta narodi zdrave a zivotaschopne mu ma niekto to zdravie beztrestne zobrat?! Kto ma na to pravo? Nejaky minister, nejaka farmaceuticka firma? Z akeho dovodu?!
Je mi z toho zle! Mame chorobu ktora prisla z jasneho neba a este v case jej prepuknutia som davala ockovat lebo je to nutne a pomozem dietatu. A figu borovu, svojou nevedomostou som ublizila vlastnej dcere. Takze my sme s ockovaniami nadobro skoncili.Kto tomu veri nech svoje deti ockuje, mna vsak uz nikto nepresvedci.
Najhorsie je, ze na SK sa neda zatial dokazat nic, vakciny sa chvalia a velebia... Ale verim tomu, ze casom sa o ockovaniach bude hovorit uplne inak...

petot
16. aug 2009

K tomu "povinnemu" Prevnaru len tolko, ze povinnost neznamena automaticky, ze to moje dieta aj dostane! Viacej je v teme "odmietnutie ockovania".