Je očkovanie detí nebezpečné?

otrivinkajanka
18. jún 2008

Ahojte baby v pondelok som na markize pozerala palbu a davali tam reportaz o ockovani deti ake je to nebezpecne som z toho v pomykove a v soku co sa vsetko moze detom stat ked ho zaockuju hovorili tam matky deti co im ockovali deti,ze dostali z toho cukrovku a podobne a hovorili tam lekari a odbornici,ze je to riziko a ze kazdym ockovanim nastava v tele reakcia a opuch mozgu ze je to len trik na rodicov vytiahnut nam z penazeniek peniaze aj proti pneumokokom,ze to tu nikdy nebolo a ze to je dosledok ockovania 8 jula idem s dcerkou na ockovanie v druhom roku,ale mam z toho zmiesane pocity 😒 co si o tom myslite vy?

sanym
17. máj 2015

@hankaop reagovala som na tvoje slová, že tvoji rodinní príslušníci sú napriek očkovaniu úplne zdraví. Tvoji rodičia, päťdesiatnici určite neboli očkovaní mnohovalentnými vakcínami, o MMR sa v tých časoch ani len nechyrovalo...

uzanka16
17. máj 2015

podľa mňa klasické očkovania čo sa dávajú od narodenia a ďalej keď dieťa rastie nie sú škodlivé, ja idem mať 26 rokov prešla som si zatiaľ všetkými a nič mi nie je, určite keď budem mať deti tak ich dám zaočkovať aj keby klince padali. Jedine čo by som nedala už nikdy viac očkovať a to je proti chrípke, zlá skúsenosť. Síce proti chrípke nebolo nikdy povinné, ale mama ma dala a zle to dopadlo.

hankaop
17. máj 2015

@tin007 som sa pytala, relevantny zdroj coho? pochybujete o tom, ze mumps je pre clvoeka menej nebezpecny, ako rubeola alebo osypky? ja si za vas Zdravovedu neprecitam, to musite sama

suhrn vlastnosti lieku - ockovacej latky MMR som vam poslala, v bode 5.1 najdete relevantne informacie k ucinnosti ockovacej latky. nech sa paci, este raz http://www.ema.europa.eu/docs/sk_SK/document_li...

informacie o ockovani MMR - charakterstika chorob, ucinnost vakciny, imunitna odpoved http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/MMR.htm

porovnavacia studia jednotlivych chorob - Kanada
http://www.msss.gouv.qc.ca/sujets/santepub/vacc...

mapa zaockovanosti a vyskytu chorob
http://www.cfr.org/interactives/GH_Vaccine_Map/...

chorobnost a umrtnost pred a po zavedeni jednotlivych vakcin
http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articl...

a teraz priam horim nedockavostou, ako mi napisete, ze to nie su relevantne zdroje, lebo medved

hankaop
17. máj 2015

@sanym boli ockovani inymi vakcinami proti inym chorobam, stale nerozumiem, co je na tom. akurat to dokazuje, ze ked oni "prezili" vtedajsie, o dost agresivnejsie ockovania, tak dnesne ockovacie latky, ktore obsahuju menej antigenov a su teda mensou zatazou pre organizmus, nie su takym rizikom pre dnesne deti, ako su choroby, proti ktorym sa ockuje

vcera som sa bavila s dedom. pred 40 rokmi siel pracovne do mongolska, mal myslim 23. ockovali ho proti VSETKEMU a naraz, vratane cierneho moru, ihlou pomaly takou, ako sa ockuju kone. dostal horucky, potom to preslo a v pohode vycestoval a v pohode sa vratil. cukrovku nema, infarkt dostal v 56 rokoch, exem ziadny, neviem co este ziadne.

konkretne ja dam moje dieta zaockovat zaroven s MMR aj proti ovcim kiahniam, pretoze teraz uz nie su take bezne, ako kedysi a pokial to nedostane v detstve, v dospelosti je to vazne ochorenie. A tiez nechcem, aby si porobila jazvy, ako par zostalo mne. Zazila som, ked to mal moj vtedy cca 30 rocny otec, ktory to chytil od nas od deti. Mesiac bol doma s horuckami, zatial co my sme po nom skakali.

sanym
17. máj 2015

@hankaop a si si istá, že keď dáš dieťa ako 15-mesačné zaočkovať proti ovčím kiahňam, nemôže ich v dospelosti dostať?

hankaop
17. máj 2015

este jeden priklad zo svojho zivota si dovolim. byvame v bytovom dome, v rakusku, ockovanie tu nie je povinne (preto sa sem stahuje tolko sialenych sloveniek, uz sa tesim, ked prinesu epidemiu).
na dvore byva hromada dospelych, vsetci plne zaockovani. deti - chlapec 12 rokov, plne ockovany. dievcatko, 4 roky, plne zaockovane. chlapcek, 2 roky plne zaockovany. a mame tu jednu rodinu, rodicia plne zaockovani slovaci. deti dve - dievcatko 3 roky a chlapec 1 rok, nezaockovany. a bez adekvatnej zdravotnej starostlivosti, lebo mamicka si mysli, ze kazda choroba prejde sama a veganska strava je the best. exemy ma iba neockovane dievcatko, tak isto vypadavajuce vlasy. a problemove chovanie - zachvaty zlosti a hysaky, maju iba tie dve neockovane deturence, ostatne deti su proste deti, sem tam dobre, sem tam zlostia. tak isto donesu kazdu chripku, kasel, sople a naposledy hnisavy zapal oci. mala ma 9 kazov, lamave nechty a tak riedke vlasy, ze jej vidno lysinu. evidentny nedostatok zivin a narusena imunita u oboch. a k tomu nervna alternativna matka, ktora si mysli, ze ked dieta na pat minut pozrie na telku, je to skodlive, ale to, ze ich hysaky riesi tym, ze ich sprchuje v studenej vode, to je v pohode.
takze pointa - kazdy den, aj kebyze si nic neprecitam a nic nezistim o ockovani, tu vidim, ako ockovanie absolutne nesuvisi so vsetkymi tymi zdravotnymi komplikaciami a ani s poruchami spravania, co tvrdite. za obe moze uroven starostlivosti rodicov a sposob vychovy.

hankaop
17. máj 2015

@sanym som si ista tym, ze jej budem moct povedat, ze som urobila vsetko pre to, aby bola zdrava, natolko velke ego nemam, aby som tu pisala, ze 100% ano, aj ked si to v duchu myslim.

sanym
17. máj 2015

@hankaop ok, tak držím palce. Na prvom mieste je vždy zdravie.

Namiesto týchto žabomyších vojen skúsme pomôcť niekomu kto to potrebuje. Zdieľam od mamičky fabiaan: "Chcela by som poprosit maminky, ktore maju manzelov darcov krvi. Potrebujeme surne pre dcerku trombocyty najlepsie Ke a okolie. Dakujem blizsie info cez IP"

tin007
17. máj 2015

@hankaop Mna zaujima zdroj tvrdenia: "V pripade, ze sa 100 ockovanych deti stretne s osobou prenasajucou mumps, ochorie tych 5. V pripade, ze sa 100 neockovanych deti stretne s osobou prenasajucou mumps, ochoreju vsetky." vdaka

hankaop
19. máj 2015

@tin007 ...to je matematika... zakladoskolska podotykam.

ked je ucinnost latky 95%, znamena to, ze ucinkuje v 95 pripadoch zo 100. Tzn. ucinkuje u 95 deti.
100 minus 95 = 5
ockovacia latka nie je ucinna u 5 deti zo 100

ideme spochybnovat tvrdenia vyrobcov vakcin, ktory si napriek tomu, ze je to argument pre antivax, dovoluju priznat, ze ich vakciny nechrania na 100% ?
nic nie je na 100%. ani to, ze zajtra rano vstaneme nie je na 100%.

studujuc si vyhody zaockovania dietata proti ovcim kiahniam som prisla na dalsiu pikosku - vyskyt ovcich kiahni zanechava 99% imunitu, ale virus zostava v tele cloveka, usidluje sa pri mieche a v pripade oslabenia imunity moze v dospelosti sposobovat vznik pasoveho oparu.
"Infekciu pásový opar a ovčie kiahne vyvoláva ten istý vírus, varicella-zoster. V detskom veku tento vírus vyvoláva ovčie kiahne a v dospelom veku prevažne pásový opar - herpes zoster."
to sa u zaockovaneho jedinca s najvacsou pravdepodobnostou nestane, pretoze aj ovcie kiahne aj pasovy opar sposobuje ten isty virus. V tele ho mat nebude a chytit ho nechyti, pretoze vdaka ockovaniu bude imunna.

zdroje (uz davam iba tie, kde mate informacie polopatisticky, nie vsetky, z ktorych pri dedukcii som vychadzala):
http://primar.sme.sk/c/4117255/pasovy-opar-herp...
http://infosluch.sk/wp/porucha-sluchu/priciny-p...
http://www.ovciekiahne.sk/ovcie-kiahne-ochoreni...
http://www.merck.sk/country.sk/sk/images/08_tcm...

a studia zamerana na konkretne porovnanie vyskytu pasoveho oparu u ludi ockovanych proti ovcim kiahniam:
http://jid.oxfordjournals.org/content/197/Suppl...

hankaop
19. máj 2015

sa mozem zdat, ako maniak na ockovanie a co ja viem aky konzum, ale prve ockovanie som odkladala dva a pol mesiaca, lebo mala mala soplik. pokial nie je dva tyzdne bezchybne zdrava, ockovanie posuvam, znacim si to vzdy do kalendara. aj teraz MMR, mala ma 16 a pol mesiaca a opatovne som ockovanie posunula, prvy krat lebo bola uplakana a nevedela som, co sa deje (liezli jej stolicky) a vcera pretoze ma zapalene oci. podla mna staci, ked bojuje s jednou boliestkou, nemusim jej este pridavat. ale ockovat treba.
a k tomu konzumu - kojim, satkujem, latkovali sme skoro do pol roka, potom sa nam pokazila pracka a bez tej to fakt neslo ani tych par dni. a detske vyzivy u nas boli iba ako v prestupnej stanici, ked sme ich dostali a zas darovali dalej.

tin007
19. máj 2015

@hankaop Nuz, tvoja zakladoskolska matematika akosi neplati na Slovensku; vid. taka sprava RUVZ KE za min. rok. Do pozornosti davam najma mumps a cierny kasel, vlastne o iných ochoreniach, proti ktorym existuje povinne ockovanie, sa ani neda pisat, ich vyskyt je bud ziaden alebo kusovy.
http://www.uvzsr.sk/docs/vs/2014_VS_RUVZ/Kosice... str. 284, 285, 301

sanym
19. máj 2015

@hankaop to, že je deklarovaná účinnosť vakcíny 95 % predsa v praxi neznamená, že ak sa 100 zaočkovaných detí stretne s chorobou, proti ktorej sú očkované, ochorie presne tých 5 %, ktorým sa protilátky nevytvorili. Nuž neviem, na tieto tvoje výpočty zjavne nestačí ani pár semestrov mojej VŠ matematiky. 😒

adsumus
19. máj 2015

@sanym v praxi isto nie, vyrobca predsa nemôže pokryť všety možné okolnosti, za ktorých bude dochádzať k epidémiam po celom svete, napríklad osypková vakcína si vedie v europe vyborne len menej ako 1% z chorých tvoria plne očkovaní. 😉

adsumus
19. máj 2015

@tin007 skor kusový, asi aj kvoli tomu, že najslabšie očkovaný ročník má pod 4 roky a zväčša sa zdržiava doma a nikam zatial necestuje.

alikaa
19. máj 2015

@adsumus Najslabsie ockovany rocnik ma pod 4 roky? Takze podla teba na SR neziju ludia nad 46 rokov, ktori boli ockovani len proti tetanu, zaskrtu a ciernemu kaslu, pripadne este starsi, ktori ani vobec neboli ockovani???

adsumus
19. máj 2015

@alikaa asi tak do roku 2013 boli takmer všetky deti na slovensku očkované a za posledné desaťročia žiadne velmi vážne ochorenia, teraz prídu ročníky neočkovaných deti, uvidíme ako sa im bude dariť. ja dufam, že dobre.

alikaa
19. máj 2015

@adsumus zas zastieras, ake typicke 😕

ajka006
19. máj 2015

@adsumus prepáč ale väčšiu sprostosť som už dosť dlho nečítala, že vraj ............ za posledné desaťročia žiadne velmi vážne ochorenia - smrť bábätka hneď po očkovaní, o ktorom sa písalo aj tu na MK tuším pred rokom ,dvomi to nie je nič vážne?!, potom napr.aj moja dcéra má vďaka "super očkovaniu" DMO - a existuje množtvo ďalších prípadov určite

adsumus
20. máj 2015

@ajka006 myslela som žiadne vážne epidémie očkovaním preventabilných ochorení, umrtie dieťatka máš tu vysvetlené http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/predsednic...

hankaop
20. máj 2015

@sanym tak asi ste overcvalified. ale necham sa poucit od vzdelanejsej, co to znamena
@tin007 prave kvoli ockovaniu je ich vyskyt ziaden alebo kusovy
@ajka006 "Urcite". to, ze sa vasmu dietatu nieco tesne po ockovani, akokolvek je to smutne a nepriala by som to nikomu, s najvacsou pravdepodobnostou nesuvisi s ockovanim. casova suvislost neznamena, ze jedno zapricinuje druhe

hankaop
20. máj 2015

"Účinnosť očkovaní nie je nikdy 100%-ná. Oficiálne zdroje hovoria o 80% až 99% účinnosti, niekedy aj pod 80% (napr. BCG vakcína proti TBC). Účinnosťou sa pritom rozumie percento zaočkovaných, ktorí očkovaním získajú nie imunitu, ale len dostatok protilátok proti danej chorobe. Neraz však na určitú chorobu ochorejú aj ľudia s dostatkom protilátok proti nej. Mať protilátky teda nie vždy znamená byť imúnny."

tot internet

ewisam
20. máj 2015

@hankaop Prepac, neda mi nezareagovat i ked nemam extra v umysle sa pustat do diskusie. Ale aky ma zmysel sa ockovat? ucinnost je otazna, vyska protilatok taktiez, ochoriet mozes tak ci tak, priebeh choroby ti nik nezaruci. A vplyv ockovacej latky na organizmus, tiez nieje blahodarny. Staci kuknut pribalovy letak

hankaop
20. máj 2015

@ewisam vy ste predpokladam zaockovana este z detstva, alebo sa mylim?

ewisam
20. máj 2015

@hankaop co to ma s tym spolocne?

hankaop
20. máj 2015

@ewisam z mojho pohladu, ako hyperzvedavej matky bez lekarskeho vzdelania, ma ockovanie vyznam v tom, ze znizujem riziko vazneho ochorenia u svojho dietata na najnizsiu moznu uroven a v pripade, ze ochorie, nebude mat to ochorenie taky vazny priebeh, akoby nebola ockovana. to je to, o co sa snazim, znizovat riziko. kedykolvek sa moze stat, ze pojdete do obchodu so stavebninami a na dieta nieco spadne. preto znizujem riziko tym, ze ju do takychto obchodov bud neberiem alebo ju mam stale na rukach. hadam som to vysvetlila dostatocne

v pribalovom letaku su farmakofirmy povinne uvadzat vsetky mozne kontraindikacie, ktore sa vyskytli pocas vyvoja lieku, aj keby ich suvis s liekom bol otazny.

sanym
20. máj 2015

@hankaop v pravidlách prispievania na toto fórum je, že si tu tykáme, takže mi naozaj nemusíš vykať. 🙂 Ja nikde netvrdím, že som vzdelanejšia ako ty. Ale tvoje tvrdenie "V pripade, ze sa 100 ockovanych deti stretne s osobou prenasajucou mumps, ochorie tych 5. V pripade, ze sa 100 neockovanych deti stretne s osobou prenasajucou mumps, ochoreju vsetky" je naozaj úplne iracionálne a nesprávne. Sama si to vysvetlila v príspevku o 11:08.

ewisam
20. máj 2015

@hankaop hm, len to nikto nedokazal, ci jedinec bude mat miernejsi priebeh, to je vysoko individualne. Aj keby vsetko popisali co tam davaju.... skumal niekedy niekto vplyv jednotlivych komponentov vakciny na organizmus?
A ked sa pytas na to ci som bola ockovana, ano bola ale za cely zivot som dostala menej vakcin ako dnes bezne deti do jedneho roka podla ockovacieho kalendara

diocka
20. máj 2015

@hankaop tak to si naozaj prehnala. nemas v sebe kuska studu, je to uplne nechutne ked tu spominas smrt toho chlapceka co pred tyzdnom zomrel v Baumaxe a este ako paralelu s ockovanim... pises ze by si ho mala na rukach - ak si dobre citala ako sa to stalo, tak aj keby ho jeho maminka mala na rukach a bola by na tom mieste kde on tak by sa to na nich tiez zrutilo.

inak znies ako z prirucky o ockovani 😝 😝 😝

nebudem tu viac prispievat, toto je moj jediny prispevok v tejto teme ale to co si ty dovolis ma naozaj vyprovokovalo. je to naozaj nechutne a nedostojne voci rodine toho chlapceka...

pslahorova
20. máj 2015

@diocka pani @hankaop to len vysvetlila polopate , aspon tak som to pochopila ja. Pre menej chapavych je to rychle a strucne vysvetlenie preco ockovat. Pekny den