Je očkovanie detí nebezpečné?

otrivinkajanka
18. jún 2008

Ahojte baby v pondelok som na markize pozerala palbu a davali tam reportaz o ockovani deti ake je to nebezpecne som z toho v pomykove a v soku co sa vsetko moze detom stat ked ho zaockuju hovorili tam matky deti co im ockovali deti,ze dostali z toho cukrovku a podobne a hovorili tam lekari a odbornici,ze je to riziko a ze kazdym ockovanim nastava v tele reakcia a opuch mozgu ze je to len trik na rodicov vytiahnut nam z penazeniek peniaze aj proti pneumokokom,ze to tu nikdy nebolo a ze to je dosledok ockovania 8 jula idem s dcerkou na ockovanie v druhom roku,ale mam z toho zmiesane pocity 😒 co si o tom myslite vy?

petulos
21. jan 2016

@adsumus ale nesmieme zabúdať, že naši rodičia a ich súrodenci sa zvyčajne dožili dospelosti aj bez väčšiny tých očkovaní, čo ste vymenovali.

adsumus
21. jan 2016

@petulos naši rodičia hej a ich surodenci ako ktorí, oni tí, čo sa nedožili nepopíšu... ☹

adsumus
21. jan 2016

@petulos ináč, ja ked idem na všetkých svetých na cintorín, tak zapálim sviečočku aj na nejakom detskom hrobčeku, hlavne ked si človek prečíta ako to bolo počas epidemii záškrtu, že zomrelo pol detí z dediny, mesta, nikto nevedel, ktoré zomrie, mali byť podla našich antivaxerov všetky odolné, odkojené t.j. odolne voči ochoreniam, lenže chyba myslenia, tie deti všetky odolné neboli a zomierali a teraz pozor záškrt nie je choroba zlej hygieny, šíri sa vzduchom, kvapoôčkami, takže ak sa dostane k neočko dieťaťu zostáva len loteria, čo zomrie alebo nezomrie a to je pre akukolvek matku, ktorá decko vynosí a porodí uplne neprijatelná myšlienka, to je prijatelne len pre psychopata.

adsumus
21. jan 2016

ospravedlnujem sa všetkým otcom a adoptívnym rodičom, myšlienka, že dieťa dobrovolne vystavím smrtelnej chorobe je neprijatelna pre každeho milujuceho rodiča.

petulos
21. jan 2016

@adsumus rodičia nespomínali, že by v ich detstve hromadne deti zomierali na infekčné ochorenia.skôr naopak, nebolo treba s nimi chodiť toľko po lekároch, ako je to teraz.

adsumus
21. jan 2016

@petulos rodičia su možno po roku 1946 narodení, treba sa pamätníkov povypytovať, prípadne seriozne štatistiky naštudovať.

V bývalej ČSR v roku 1930 bolo hlásených 23 697 ochorení a 2129 úmrtí na záškrt. Po zavedení očkovania samostatnou vakcínou v roku 1946 a kombinovanou vakcínou (spolu s vakcínou proti tetanu a čiernemu kašľu) v roku 1959 počet ochorení a úmrtí rýchlo klesal. Od polovice 80-tych rokov sa na našom území nevyskytlo žiadne ochorenie vďaka vysokej zaočkovanosti populácie. Očkovanie chráni pred ochorením, nie pred nákazou a nosičstvom!

https://www.zzz.sk/clanok/10332-difteria-zaskrt

adsumus
5. feb 2016

@sirinka vakcínou sa očkuju miliony žien po celom svete a deti sa rodia v poriadku, tieto vysoko nakazlive konšpirácie možu mať vážne dosledky na zdravie ludí,a k nebudeme riešiť skutočne príčiny chorob,ale sa budeme strašiť očkovaním a za všetkým hladať očkovanie, maminka potom neočkuje dieťa aby nemalo ekzém a dieťa ja napriek tomu má ekzem, lebo genetika je genetika a navyše si tu zavlečieme vážne choroby.

sirinka
5. feb 2016

@adsumus ja teda neviem, kde vsade sa tymito vakcnami ockuju tehotne zeny, predpokladam, ze v europe velmi nie, aj ked boli taketo odporucania. Ale je mozne, ze ked prestaneme v Brazilii ci kde ockovat tehulky, tak tu zacneme masivne umierat na cierny kasel.... Navyse ako si ty vysvetlujes, ze tie komare zrazu tak ohlupli a naraz zacali stipat tie tehulky, ked doteraz sa im podla vsetkeho vyhybali, kedze az teraz sa mamickam zacali rodit takto poskodene deticky? Alebo sa rodili aj doteraz, len nam to nebodaj tajili??? 😨

evittam
5. feb 2016

@sirinka Ale kdeže, to je len "konšpiračná teória" a vakcína za nič nemôže. 😝

sirinka
5. feb 2016

@evittam podla info su tieto poskodenia viac menej sustredene do jednej oblasti, ktovie ci pozreli akou sarzou boli ockovane, ci bbola/je v poriadku...

sirinka
5. feb 2016

@evittam ale keby aj nieco zistili, ze bola zle skladovana, kontaminova, cokolvek.... Tie ubohe matky sa to (zrejme) nikdy nedozvedia.... Komara predsa nikto zalovat nebude.

evittam
5. feb 2016

@sirinka Tak, tak...

aristka
5. feb 2016

@sirinka rubeola poskodzuje koho .plody tehotnych .preco sa cudovat nad tym
ze to robi aj iny virus .nehovoriac mrtve fragmenty v ocku ako poskodia plod .ved nejde ani o kompletny mrtvy virus...vies mi to nejak vysvetlit ...

sirinka
5. feb 2016

@aristka pani sestricka, otazka znela, preco tak zrazu a v takom rozsahu 😉 a preco nie aj doteraz....
btw. ako to vyzera v nemocniciach?

aristka
5. feb 2016

@sirinka pani sestrička .prečo tak zrazu ....neviem či zrazu kedže su aj staršie pripady .tento virus je známy už roky .asi ma základe niečoho ...prečo je stúpajúca tendencia ..no pri víruse tych faktorov by mohlo byť mnoho a zjavne sa jeho následky podcenili .mozno sa im premnozili komare .klimaticke podmienky .ze vraj da prenasa aj sexualnym stykom a možno cesty prenosu su aj ine ...uvidíme .ako sa virologovia k tomu vyjadria ....a ako čo ma vyzerat v špitaloch.ty tam nepracuješ alebo nesleduješ správy .v Ba špitál funguje ..či máš inú znalosť...

sirinka
5. feb 2016

@aristka takze vlastne nic nevieme a kludne moze byt jednym z faktorov aj vakcinacia...
Hej, ja nerobim v spitaloch a ani v ziadnej slovenskej nemocnici. Informacie su vselijake, jedna nemocnica funguje, ina zas menej, niekde zatvaraju oddelenia, odkladaju operacie a podobne. Tak sa len pytam, ked ty v nemocnici pracujes, alebo si sa pridala k strajkujucim sestram a uz nie?

janka279
5. feb 2016

@sirinka V sprave sa hovori, ze sa ockovali tehotne zeny a podavanie vakcin tehotnym zenam nebolo nikdy otestovane v klinickych studiach. V Europe ani nikdy nebude, pretoze eticke komisie nikdy nepovolia taketo studie vykonat. Je to neeticke a predstavuje to zvysene riziko pre zenu aj dieta. Tym padom v Europe to ani nikdy nebude povolene tehotnym zenam podavat. Tato vakcina sa moze podavat osobam vo veku nad 5 rokov, preto je mi zahadou, preco ju v Brazilii podavali tehotnym zenam a celoplosne. Ak je to pravda, tak je to smutne. Nejde mi do hlavy, ako by celoplosne mohli ockovat vakcinou bez dostatocneho otestovania. Prave podavanie vakciny osobam mladsim ako 5 rokov moze sposobit poskodenie mozgu.

evittam
5. feb 2016

@janka279 No a čo myslíš koho v tomto biznise trápi nejaká etika a podobne? Toto je smutné až morbídne ale bohužiaľ - " biznis je biznis".....

janka279
5. feb 2016

@evittam Su institucie, ktore ta etika trapi. Su zakony, ktore sa dodrziavaju. To viem, pretoze v oblasti klinickych studii pracujem uz dlhe roky. Taka do oci bijuca vec, ako ockovat celoplosne ludi mimo indikacie a podmienok stanovenych SPC by sa nemala stat. Farma firmy su farma firmy. Ale aj tie maju protivahu k svojmu biznisu a institucie, ktore im idu po "krku". Az take bezvladie, ako sa to casto prezentuje v tomto biznise nie je. Klinicke studie su jednym z najregulovanejsim odvetvim a z roka na rok pribudaju dalsie a dalsie opatrenia, ako zvysit transparentnost. Dnes je uz ohladne studii pomaly vsetko na webe.

sirinka
5. feb 2016

@janka279 si si ista, ze v europe nie je povolene ockovat touto vakcinou tehotne? Pokial viem, tak je prave odporucane v druhej polovici tehu ockovat proti ciernemu kaslu, udajne by to malo zabezpecit miminam protilatky kym same budu moct byt zaockovane (10. Tyzden)

janka279
5. feb 2016

@sirinka a v ktorej europskej krajine je to odporucane?

adsumus
5. feb 2016

@janka279 máš to nejaké pomýlene, tu su študie bezpečnosti tdp okčovania tehotných žien


Sukumaran L, McCarthy NL, Kharbanda EO, Weintraub ES, Vazquez-Benitez G, McNeil MM, et al. Safety of tetanus toxoid, reduced diphtheria toxoid, and acellular pertussis and influenza vaccinations in pregnancy. Obstetrics & Gynecology. 2015;126(5):1069–74.
Sukumaran L, McCarthy NL, Kharbanda EO, McNeil MM, Naleway AL, Klein NP, et al. Association of Tdap vaccination with acute events and adverse birth outcomes among pregnant women with prior tetanus-containing immunizations. JAMA. 2015;314(15):1581–7.
Morgan JL, Baggari SR, McIntire DD, Sheffield JS. Pregnancy outcomes after antepartum tetanus, diphtheria, and acellular pertussis vaccination. Obstetrics & Gynecology. 2015;125(6):1433–8.
Czeizel AE, Rockenbauer M. Tetanus toxoid and congenital abnormalities. Int J Gynecol Obstet. 1999;64:253–8.
Donegan K, King B, Bryan P. Safety of pertussis vaccination in pregnant women in UK: Observational study. BMJ. 2014;349:g4219.
Hardy-Fairbanks AJ, Pan SJ, Decker MD, Johnson DR, Greenberg DP, Kirkland KB, Talbot EA, Bernstein HH. Immune responses in infants whose mothers received Tdap vaccine during pregnancy. Pediatr Infect Dis J. 2013;32:1257-60.
Kharbanda EO, Vazquez-Benitez G, Lipkind HS, Klein NP et al. Evaluation of the Association of Maternal Pertussis Vaccination With Obstetric Events and Birth Outcomes. JAMA. 2014;312(18):1897–1904.
Kharbanda EO, Vazquez-Benitez G, Lipkind H, Naleway AL, Klein NP, Cheetham TC, Hambidge SJ, Vellozzi C, Nordin JD. Receipt of pertussis vaccine during pregnancy across 7 Vaccine Safety Datalink Sites. Prev Med. 2014;67:316–9.
Liang J. Overview of Tdap use during pregnancy: unpublished and recent data. Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), Atlanta, GA; February 23, 2011.
Moro P. Safety of Tdap vaccine during pregnancy: enhanced surveillance in VAERS presented to the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), Atlanta, GA; February 26, 2014.
Munoz FM, Bond NH, Maccato M, Pinell P, Hammill HA, Swamy GK, Walter EB, Jackson LA, Englund JA, Edwards MS, Healy CM, Petrie CR, Ferreira J, Goll JB, Baker CJ. Safety and immunogenicity of tetanus diphtheria and acellular pertussis (Tdap) immunization during pregnancy in mothers and infants: A randomized clinical trial. JAMA. 2014;311(17):1760–9.
Rasmussen S. Safety of maternal Tdap vaccination for mother and fetus presented to the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), Atlanta, GA; June 22, 2011.
Schofield FD, Tucker VM, Westbrook GR. Neonatal tetanus in New Guinea. Effect of active immunization in pregnancy. Br Med J. 1961;2:785–9.
Silveria CM, Caceres VM, Dutra MG, Lopes-Camelo J, Castilla EE. Safety of tetanus toxoid in pregnant women: a hospital-based case-control study of congenital anomalies. Bull World Health Organ. 1995;73:605–8.
Shakib JH, Korgenski K, Sheng X, Varner MW, Pavia AT, Byington CL. Tetanus, diphtheria, acellular pertussis vaccine during pregnancy: pregnancy and infant health outcomes. J Pediat. 2013; 163(5):1422–26.
Zheteyeva YA, Moro PL, Tepper NK, Rasmussen SA, Barash FE, Revzina NV, Kissin D, Lewis PW, Yue X, Haber P, Tokars JI, Vellozzi C, Broder KR. Adverse event reports after tetanus toxoid, reduced diphtheria toxoid, and acellular pertussis vaccines in pregnant women . Am J Obstet Gynecol. 2012;207(1):59.e1–7.

Dabrera G, Amirthalingam G, Andrews N, Campbell H, Ribeiro S, Kara E, Fry NK, Ramsay M. A case-control study to estimate the effectiveness of maternal pertussis vaccination in protecting newborn infants in England and Wales, 2012-2013. Clin Infect Dis. 2015;60(3):333–7.
McIntyre PB, Clark TA. Pertussis vaccine in pregnancy—first dose for every infant? Lancet. 2014;384(9953):1484–6.
Halperin BA, Halperin SA. The reemergence of pertussis and infant deaths: is it time to immunize pregnant women? Future Microbiol. 2011;6(4):367-9.
Halperin BA, Morris A, Mackinnon-Cameron D, Mutch J, Langley JM, McNeil SA, Macdougall D, Halperin SA. Kinetics of the antibody response to tetanus-diphtheria-acellular pertussis vaccine in women of childbearing age and postpartum women. Clin Infect Dis. 2011;53(9):885–92.
Healy CM, Rench MA, Baker CJ. Importance of timing of maternal Tdap immunization and protection of young infants. Clin Infect Dis. 2013;56:539–44.
Libster R, Edwards KM. How can we best prevent pertussis in infants? Clin Infect Dis. 2012;54(1):85–7.
Mooi FR, de Greeff SC. The case for maternal vaccination against pertussis. Lancet Infect Dis. 2007;7(9):614-24.
Munoz FM. Vaccination during pregnancy. Womens Health (Lond Engl). 2007;3(2):227-41.
Van Rie A, Wendelboe AM, Englund JA. Role of maternal pertussis antibodies in infants. Pediatr Infect Dis J. 2005;24(5 Suppl):S62–5.

adsumus
5. feb 2016

ináč, čítaam tvoj príspevok o tom, že sa nesmie očkovať tehotné ženy v nemom úžase a to som už čítala naozaj kdečo. 😕

adsumus
5. feb 2016

Amirthalingam G, Andrews N, Campbell H, Ribeiro S, Kara E, Donegan K, Fry NK, Miller E, Ramsay M. Effectiveness of maternal pertussis vaccination in England: An observational study. Lancet. 2014;384(9953):1521–28.
Munoz FM, Bond NH, Maccato M, Pinell P, Hammill HA, Swamy GK, Walter EB, Jackson LA, Englund JA, Edwards MS, Healy CM, Petrie CR, Ferreira J, Goll JB, Baker CJ. Safety and immunogenicity of tetanus diphtheria and acellular pertussis (Tdap) immunization during pregnancy in mothers and infants: A randomized clinical trial. JAMA. 2014;311(17):1760–9.

sirinka
5. feb 2016

@janka279 tak napriklad bohuzial aj u nas, neviem ako v dalsich krajinach, to ti skor @adsumus bude vediet povedat. Ale chvalabohu na druhu stranu nepoznam osobne ziadnu maminu, ktora by toto vyuzila.
http://aslsr.sk/vseobecne-lekarstvo-pre-dospely...

janka279
5. feb 2016

@adsumus prepac, uznavam si svoju chybu. Nenapisala som to spravne. Tehotne zeny by nemali byt ockovane TPAD vakcinou, existuju doporucenia na ockovanie DPaT vakcinou. Moja chyba a horlivost.

adsumus
5. feb 2016

@janka279 ved práve naopak, tehotne ženy by mali byť v poslednom trimestri očkovane, ženy sa očkuju v treťom trimestri a podla @sirinka sa im potom pod vplyvom očka zmenší hlavička, ked k poruchám rastu hlavy dochádza v prvej časti tehotenstva, nie v poslednej, ked už je hlavička vyvinutá.

janka279
5. feb 2016

@adsumus ok, jasne. Moze byt. Rozhodne sa v ocko programoch vyznas lepsie, ja som skor odbornik v prevedeni klinickych studii. Cize urcite nemam tendenciu hadat sa. Skor sklopim usi, zabrzdim svoju horlivost a cosi sa poducim.

adsumus
5. feb 2016

@janka279 ake robíš klinicke studie