Je očkovanie detí nebezpečné?

otrivinkajanka
18. jún 2008

Ahojte baby v pondelok som na markize pozerala palbu a davali tam reportaz o ockovani deti ake je to nebezpecne som z toho v pomykove a v soku co sa vsetko moze detom stat ked ho zaockuju hovorili tam matky deti co im ockovali deti,ze dostali z toho cukrovku a podobne a hovorili tam lekari a odbornici,ze je to riziko a ze kazdym ockovanim nastava v tele reakcia a opuch mozgu ze je to len trik na rodicov vytiahnut nam z penazeniek peniaze aj proti pneumokokom,ze to tu nikdy nebolo a ze to je dosledok ockovania 8 jula idem s dcerkou na ockovanie v druhom roku,ale mam z toho zmiesane pocity 😒 co si o tom myslite vy?

petulos
20. máj 2015

@hankaop takže ani svoje dieťa nevozíte autom, predpokladám. štatisticky jeto oveľa rizikovejšie ako pobyt v obchodoch alebo choroby, proti ktorým sa očkuje.

denduska
20. máj 2015

@hankaop účinnosť vakcíny uvedená v letáku je vyvodená zo sledovania titra protilátok po očkovaní v určitom (spravidla veľmi krátkom) horizonte u veľmi homogénnej zdravej a vekovo úzko ohraničenej populácie. Skutočná účinnosť sa dá vyvodiť z epidemiologickej štúdie porovnávaním počtu chorých/neočkovaných/očkovaných atď. Ale vzhľadom na to, že je to už bežná populácia (deti, dospelí,zdraví, chorí, s chronickou medikáciou či bez, očkovaní rôznymi typmi vakcín), nedá sa to postaviť na jednu úroveň. A ešte poznámka pozitivita protilátok znamená len že organizmus už prišiel do kontaktu s daným agens, to, či sa pri opätovnom stretnutí vyvinie klinicky zjavné ochorenie je trochu zložitejšie.

mon29
20. máj 2015

inac sranda..ze kazdy svojho psa zaockuje ale vlastne dieta nie..

hankaop
20. máj 2015

@diocka mam aj studu, ale aj nas*atosti na rodicovsku sprostost. ta momentalne prevazuje. nedostojne a bez studu a nbez stipky zodpovednosti je to, co sa stalo. keby ho mala na rukach, hadam by nestala na tom mieste. ale to je vsetko keby keby keby. ako som napisala, ide o znizovanie rizika. nechat dieta same je zvysovanie rizika. nechat dieta neockovane je tiez zvysovanie rizika.

asi preto zniem ako prirucna o ockovani, lebo mam male dieta. prve mesiace tehotenstva som narazila na clanky o clanky o skodlivosti ockovania a tak ma vyplasili, ze som nechcela dat ockovat. ale nesedelo mi, ze ja som z plne ockovanej generacie a tak som si citala citala a zistovala a rozpravala sa s rozlicnymi lekarmi, mamicmi zanietenymi proti ockovaniu, imunologmi, videla som hodiny videi a mam toho plnu hlavu. ja vam tu mozem napisat aj vsetky mozne argumenty ludi, ktori su proti ockovaniu, budete ma potom povazovat za "prirucku antivax"?

@sanym ja viem, niekolkokrat som na to bola upozornena, ale mne to je blizsie vykat, ked cloveka nepoznam

hankaop
20. máj 2015

@petulos 🙂 vtipne. musim aj existovat popri tom, co mam dieta. ale byt sme vyberali tak, aby boli obchody, ihrisko, skola a skolka na dosah prechadzky.

tin007
20. máj 2015

@hankaop Aha, takze tie pripady mumpsu, co su hlavne na vychode Slovenska su "kusovky" - podla www.epis.sk bolo v prvom tyzdni januara 2015 viac ako 160 pripadov!
Ja mam dojem, ze do tej spravy RUVZ Kosice si sa ani len nepozrela.

tin007
20. máj 2015

@denduska ja som @hankaop pisala presne to iste - titer protilátok a ockovanie, plus hladina casom uz par dni dozadu. konkretne to bolo k ockovaniu proti MMR a zdroj vakciny.net (Petras)

tin007
20. máj 2015

@hankaop Pre teba par "kusoviek" - okres Vranov nad Toplou - mumps od 25.2. 2014 do 31.3. 2015 celkovo pripadov 278! Toto je epidemia, hlavne, ked vacsina bola ockovana. http://www.ruvzvt.sk/files/Mesacna_sprava_2015_...

adsumus
21. máj 2015

@hankaop za rok 2013 zo všetkých prípadov osypok v europe, len 4,9% tvorili plne zaokčované osoby, najväťšiu časť tvorili neokčovaní alebo takí, čo mali len jednu dávku. https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/agresivna-protiockovacia-kampan-a-jej-dosledky-2/

aristka
21. máj 2015

@tin007 mňa skôr zaujimaju tie tri komplikacie ....nie je uvedene či očko alebo neočko ,plus este veľmi zaujimava vec ,prečo len romovia ,veď to bolo všetko v osadach a neširili to medzi zvyš obyv okolitych dedin ,ale len medzi sebou ,aj keď nedodržiavali karantenu ,čo bolo neraz či pisane v platkoch alebo v hlavnych spravach....

tin007
21. máj 2015

@aristka Napis na RUVZ do Vranova nad Toplou http://www.ruvzvt.sk/home.html pripadne na RUVZ do Kosic http://www.ruvzke.sk/sk/kontakt ked mas otazky a odpovede na nich v správach chybaju. Epidemilogovia, ktori spravy pripravovali su predsa ti najpovolanejsi, aby ti na to odpovedali.

adsumus
21. máj 2015

@aristka tam si to v tom linku môžeš prečítať, komplikácie mali len u troch prípadov, aj to boli určite neočkovaní.

aristka
21. máj 2015

@adsumus ja celkovo pochybujem o očko statuse ,ak si predstavím ,že nikto nechce chodiť do osád ,kto ich očkuje ,veď na poradne nechodia ...

adsumus
21. máj 2015

@aristka potom čo tu neočkujuci píšu, že im najakí lekári dávaju potvrdenia, že maju očko deti a nemajú, mám aj ja vážne pochybnosti.

diocka
21. máj 2015

@adsumus pises ze URCITE = 100% nie su ockovani. a z ktoreho prsta si si to vycucala? tebe by som uz po tomto vyjadreni neverila ani ze URCITE mas nos medzi ocami...

jasne, nepasuje vam to do statistik, vsak dievcata?...

a mozno na tom vychode na ruvz pracuju zli zli antivaxeri a urcite tu statistiku zmanipulovali...

aristka
21. máj 2015

@diocka ty vieš či boli očkovaní alebo neočko...inak popravde, romska osada mi nijak netrha žily ,taka či onaka a prečo pochybujem ,vieš tom ,že chceli prijať zakon ,že pediatri budu musieť robiť povinne navštevy po pôrodoch u novorodencov v domacom prostredí a hadaj ,kto začal vo velkom protestovať a prečo to neprešlo ,doktori pod ktorych spadovo tito romovia patria,čo sa im ani nečudujem,takže sa natiska otazka ,kto očkuje tie deti ,kedže poradne im tiež nič nehovoria ,kedže nemaju na cestu k doktorovi a 112 tam určite merať cestu nebude ,takže ak niečo vieš o zdr.star romov kľudne nas pouč,možno si tam ako dobrovolnička rozdavala nezištne vit.c ,aby im to rychlo prešlo...

diocka
21. máj 2015

@aristka tu je rozhovor s pediatrom ktory ma 92% pacientov romske deti z osad. a pise ze ma 99% zaockovanost - na ockovanie do poradne mu pride 20% , ostatnych osobne obeha. su aj taki ludia, ktorym ludia z osad nie su tak ukradnuti ako tebe...

http://www.rimava.sk/publicistika/pediater-dusa...

tak tym tvojim "urcite neockovani" si mozes vies co...

no dievcata, stale vam to nepasuje do tych vasich suflickov, vsak?

jeennyv
21. máj 2015

ja sledujem nazory na ockovanie, lebo sa aj na vyske venujeme tymto temam z lekarskej problematiky...a ja osobne som toho nazoru, ze relevantne zdokladovanie ze ockovat zas nie a neockovat ano poriadne neexistuju...neockovanie je by som povedala trend poslednych rokov, deti su este male, nevie sa co bude ked budu vacsie v dospelosti, a prekonavat iste choroby v dospelosti nie je slast...male deti necestuju tak casto , netravia dlhsiu dobu vo vacsich kolektivoch hore, dolu, a nie je mozne zhodnotit ake moze mat nasledky pripadne ockovanie, ci neockovanie...a na nazor romov...mali by ich ockovat za radom a na vsetko...staci, ze idete do kauflandu alebo do obchodu, ktori radi navstevuju a uz mate pekne pliagy...niekolko nasich znamych po nakupe v kauflande chytilo salmonelu a ine pekne nakazlive choroby....

aristka
21. máj 2015

@diocka čo nam nezapada,boli tie tri pripady očko alebo neočko,neviem prečo mam pocit ,že nam tu podsuvaš niečo čo sme nepovedali...si z ba ,moc by som nevyskakovala...

diocka
21. máj 2015

@aristka ja som sa chytila toho co si ty napisala - ze su "urcite neockovani". alebo ti to podsuvam a v skutocnosti to tak nie je? ak si nepamatas co pises tak uz neviem...

v profile mozem mat aj ze som z marsu... ale vidim ze uz smirujes ako stbacka...
..

kvieta
21. máj 2015

@diocka
Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) dnes navštívil tri segregované rómske lokality na Spiši, kde pracujú asistenti osvety zdravia.
"..."My tu najviac bojujeme so žltačkou typu A, ale aj ďalšími infekčnými chorobami. Ľudia sa predtým málo o seba starali, nechodili na preventívne prehliadky, deti neboli zaočkované."

http://www.teraz.sk/slovensko/minister-vcislak-...

...Príčiny nízkej zaočkovanosti na okresnej úrovni, resp. na úrovni obvodov:
- uplatňovanie trvalých kontraindikácií vo väčšine prípadov detským neurológom,
- prevaha rómskych detí v obvode,
- neočkovanie detí zo sociálne slabých rodín,
- narodenie detí v zahraničí (v niektorých prípadoch chýba dokumentácia o očkovaní),
- dlhodobý pobyt v zahraničí a migrácia rómskych detí (doočkovanie týchto detí je takmer
nemoţné pre ľahostajný prístup rodičov k očkovaniu; deti sú pritom u pediatra naďalej
evidované, preto sú zahrnuté aj do počtu kontrolovaných detí),
- odklad očkovania proti tuberkulóze najmä u rómskych novorodencov pre nízku pôrodnú
hmotnosť, nedonosenosť a pod.,
- nedostatok, resp. zrušenie rómskych asistentov, ktorí pomáhali pri zabezpečení očkovania
v rómskych osadách,
- nezodpovedný prístup rodičov k očkovaniu nerešpektujúcich výzvy pediatrov; niektoré
deti vôbec nenavštevujú pediatra,

---atď.
http://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnoteni...

alebo: Nedávna epidémia žltačky v okrese RS
...V okrese Rimavská Sobota je niekoľko miest, kde vypukla epidémia žltačky. Zasiahnuté je aj známe rómske sídlisko na Dúžavskej ceste v samotnom okresnom meste.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/1779814/v-okrese-rimavska-s...

To sú náhodné hľadania, takých správ je do bludu!

Keby bolo viac takých lekárov ako ten z Tvojho odkazu... ale nie je ☹

adsumus
22. máj 2015

@diocka ja som nepísala, že sto percent su neočkovaní, ale že si myslím, že určite su neočkovaní a je mi na celej čiare jedno, či mi ty budeš veriť alebo nebudeš, kludne ver antivaxerom, pokupuj čo predávajú, neočkuj si dieťa a potom, ak chytne ten mumps od dieťaťa z osady povieš, či to prekonalo s následami alebo bez následkov, hm? a vyrazy šmiruješ ako štb si odpusť, máš verejné informácie vo svojom fotoblogu nato aby si ich ludia prečítali, či nie?

aristka
22. máj 2015

@diocka ja veľmi dobre ovladam zdr.stav romov tu ,aby som vedela posudiť ako asi to je v romskych osadach a ak si predtavim ,že v osade je aj 3000 a viac romov z toho polovica detí tak jeden pediater nepokryje kapitaciou ani tu jednu osadu ,kedže vo svojom rajone ma aj ine deti z inych obcí ,bohužiaľ sam to nespasí a ho obdivujem ,to mu davaju policajnu eskortu ,keď ide do romskej osady,pochybujem...a s tym šmirovanim si zabila ,av praxou je šmirovať aj na inych portaloch a potom to tu uverejnovať ,čo dany nick tu nezverejnil ,chvalabohu admin si po mojich urgenciach a asi nielen mojich ,stupil do svedomia a prijal opatrenia tj ďalšie pravidla na ochranu sukromia .....inak nemaš vo fotobloku ,že si mimzemšťanka ,ale že si blavačka a možno si zosobnovanim mimozemskeho statusu ,tych mimozemskych cudzincov urazila....

tin007
22. máj 2015

Lekarka, ktorej viac ako 70% pacientov tvoria Romovia: http://www.pluska.sk/izdravie/archiv/zdravie/le...
Jedna vec je, co si predstavuje diskutujuca nad tymto príspevkom a druhe su fakty, ktore potvrdzuju pediatri, ktori medzi Romami posobia.

tin007
22. máj 2015

@kvieta V tej sprave je vsak uvedene aj toto:
Celoslovenské výsledky zaočkovanosti boli priaznivé. Zaočkovanosť prekročila u všetkých druhov povinného očkovania detí hranicu 95 %. Pohybovala sa na úrovni 97,1 % aţ 99,4 %.
Na úrovni krajov sa niţšia ako 95 % zaočkovanosť zistila iba v Prešovskom kraji u preočkovania tuberkulín negatívnych detí proti TBC (ročník 1999 - 91,0 %). U ostatných druhov povinného očkovania sa zaočkovanosť pohybovala od 96,4 % po 100,0 %.
Na úrovni okresov hranicu 95 % zaočkovanosti nedosiahlo 13 okresov:
základné očkovanie dojčiat tromi dávkami DI-TE-PER-HIB-VHB-POLIO: Medzilaborce (92,5 %)
základné očkovanie dojčiat tromi dávkami proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam: okres Medzilaborce (91,6 %)
základné očkovanie novorodencov proti TBC: Bratislava IV (93,1 %), Bratislava V (93,8 %), Michalovce (93,5 %), Trebišov (94,1 %), Zvolen (91,2 %), Sabinov (93,4 %)
preočkovanie tuberkulín negatívnych detí v 11. roku ţivota proti TBC: Dolný Kubín (92,5 %), Keţmarok (84,8 %), Vranov nad Topľou (65,7 %), Košice I (94,1 %), Košice III (93,8 %), Košice IV (94,0 %)

kvieta
22. máj 2015

@tin007 Ty nevidíš, v ktorých okresoch prevažuje najnižšia zaočkovanosť? A Tebe nie je známe, kde je na SK sústredená daná menšina? Tak napr. aj ty si kľudne môžeš trepať bludy a nechápať, čo tým chcel básník řící.
Zrazu dôverujete tomu, čo vyhlasujú dr. a nevšímaš si, čo vyjde z ich vlastných radov, zo štatistík a opatrení kompetentného úradu. Tak sa priprav na lokálne epidemky a na to, či Ti po tých všetkých kecoch potom nebude blbbé ísť na "rýchle" očko. Bude dlhý šórik😉

tin007
23. máj 2015

@kvieta Okres Vranov nad Toplou ma zaockovanost podla cisel UVZ ku koncu r. 2014 nad 95%, napriek tomu sa tam vo velkych poctoch vyskytuje mumps. Dalej tam maju sporadicky cierny kasel, a samozrejme aj ine infekcne ochorenia. Tu nejde primarne o to, ci boli ockovani alebo nie, ale o to, ze sa v miestach, kde sa ochorenia najviac vyskytuju nedodrziavaju zakladne hygienicke opatrenia, samotni epidemiológovia to nazyvaju "prostredie s nizkym hygienickym standardom". Takze tam, kde si neumyvaju ruky, nemaju tecucu vodu, kanalizaciu, chodia na potrebu za chatrc, nejedia ovocie, zeleninu, ale naopak fetuju, fajcia, piju... zjavne to ockovanie nepomaha. A samozrejme potom, ako sa nejake infekcne ochorenie objavi, tak nedodrziavaju karantenu a ostatne epid. opatrenia. Uz sem nebudem davat linky, su aj na tejto strane. Neviem o com tu vôbec pises, ked uz ide o to, tak cisla, ktore dala UVZ von hovoria o tom, ze by sme sa mali bat v Bratislave http://www.sme.sk/c/7787700/neockovanych-deti-p...

adsumus
23. máj 2015

@tin007 zjavne očkovanie nepomáha? ked za celý rok ochorelo len okolo 270 ludí a z toho iba traja mali komplikácie? to su velmi odvážne tvrdenia.

tin007
23. máj 2015

@adsumus Ked si pozries kolki z tych, ktori ochoreli, boli ockovani, tak ano, v tomto pripade tom vidim ako zlyhanie ockovania.

adsumus
23. máj 2015

@tin007 mala by si sledovať aj to, kolkí došli s chorými do kontaktu a neochoreli, lebo to je dolezité pre moje dieťa, že ked bude sedieť celý den v triede s dieťaťom s mumpsom, či s nakazí alebo nie a s akými následkami. pred začatím okčovania proti mumpsu v 90 rokoch tu boli tisíce prípadov a veruže aj s následkami a potom sa čary mary zlepšila životná uroven, neviem ako, ked bola taká istá a možno aj lepšia a už je tu len lokálna epidémia v osade a ty ideš tvrdiť, že čkovanie nepomáhahaha. ved ja ti názor neberiem, ale nesuhlasím.