Je očkovanie detí nebezpečné?

otrivinkajanka
18. jún 2008

Ahojte baby v pondelok som na markize pozerala palbu a davali tam reportaz o ockovani deti ake je to nebezpecne som z toho v pomykove a v soku co sa vsetko moze detom stat ked ho zaockuju hovorili tam matky deti co im ockovali deti,ze dostali z toho cukrovku a podobne a hovorili tam lekari a odbornici,ze je to riziko a ze kazdym ockovanim nastava v tele reakcia a opuch mozgu ze je to len trik na rodicov vytiahnut nam z penazeniek peniaze aj proti pneumokokom,ze to tu nikdy nebolo a ze to je dosledok ockovania 8 jula idem s dcerkou na ockovanie v druhom roku,ale mam z toho zmiesane pocity 😒 co si o tom myslite vy?

7katka
16. nov 2013

@aristka a pokial ja viem, histolka sa prelina s biolou

molka
16. nov 2013

@aristka vtedy sa o problematiku očkovania nezaujímal, to nemohol zmeniť postoj? Ja som bola pred pár rokmi tiež zástanca očkovania a čo? Človek hľadá, skúma, študuje a podľa toho sa rozhoduje.

demo
16. nov 2013

@aristka v roku 1992 tu boli politicky horucejsie temy. o ockovani sa vtedy nedebatovalo. kazda tema ma svoj cas...

sanym
16. nov 2013

@7katka pokiaľ viem dotyčná okolo LF ani nešla 🙂

molka
16. nov 2013

@aristka to je také typicky slovenské, keď sa človek začne aktívne niečomu venovať, tak ho hneď kritizujeme, prečo to nerobil už predtým? Prečo až teraz? Prečo nepomáha radšej iným ľuďom? Prečo...?
On sám niekde napísal, že sa o očkovanie zaujíma až teraz, ako aj mnoho z nás. Takže je zbytočné špekulovať nad tým, prečo nebol v tejto veci aktívny už skôr.

demo
16. nov 2013

@molka suhlasim. ale nesuhlasim s tym, ze je to typicky slovenske.

demo
16. nov 2013

@sanym asi to nie je naozaj ani muz, ani zena a ani hermafrodit (take oblubene klasifikovanie tejto pani), ono to bude chrobak truhlik, co sa narodil na zabradli 😀. Kludne aj na zabradli na LF

7katka
16. nov 2013

@sanym presne,lebo toto by vedela

siska53
16. nov 2013

@otrivinkajanka - moj nazor - nebezecne je vsetko. Pri vsetkom je riziko,pri brani atb,operacii atd.
ak mas pochybnosti,odloz ockovanie,prestuduj si vsetko,aj na googli su seriozne informacie o chorobach proti ktorym sa ockuje,popytaj sa v okoli,ak mas nejakych znamych,priatelov z danych oblasti- medicina,farmacia,chemia,popatraj,precitaj, vezmi do uvahy aj to,preco sa tie choroby tu uz takmer nevyskytuju,vytvor si vlastny nazor a podla toho sa zariad,ci uz tak,alebo onak.

ja som si tiez vedoma rizik,napriek tomu u nas na miske vah prevazili rizika chorob a vyjadrenia ludi vyznajucich sa v danej problematike. Podla toho sme sa zariadili my.

gubcikova
16. nov 2013

@siska53 toto je diskusia s roku 2008 čiže 5rokov stará

siska53
16. nov 2013

@gubcikova sorry,akosi som prehliadla datum...:(

7katka
16. nov 2013

moja detska doktorka je za dobrovolne ockovanie, pretoze ak by na jej naliehanie bolo ockovane dieta a malo neziaduci ucinok, teraz nemyslim horucku, opuch, skor rakovinu, DM a tak, tak by nemohla kludne spavat, svedomie by jej nedalo, lenze je asi jedna z mala, kde je svedomie a profesionalna cest zdravotnickych pracovnikov, hlavne lekarov, kedze pacientov maju diagnostikovat a liecit podla najnovsich poznatkov s ohladom na dobro pacienta a co Hippokratova prisaha, uz nic nie je svate?

aristka
16. nov 2013

@7katka už aj DMO je následok očka ..jemine....

7katka
16. nov 2013

@aristka v medicine a hlavne v medicine je vsetko mozne a priebeh nevyspytatelny, kedze kazdy clovek je jedinecny

aristka
16. nov 2013

@7katka to je pravda ....

bbarboraa
16. nov 2013

@demo info su ok ale niekedy ked clovek nerozumie problematike su mu vlastne vsetky dostupne info na nic pretoze sa v nich nevie zorietovat... a sustredi sa napr len na NU lebo to je asi jedina vec co chape... to mas ako napr s liecbou chorob... vsetko je na webe ludia mozu citat zvolnopredajnia sa lieky a nech si kupia co je pre nich "vhodne"... preco napr jeden diabetik dostava len dietu, druhy tabl. treti inzulin... preco sa zvacsa ber viackombinacie liekov na tlak? Neni vsetko len farma priemysel a dovolenky pri mori... ved mozme sa liecit pomocou googlu zavrime doktorov... budme vsetci wwwlekari...
Zjednodusene a este raz ... ked najdes planik na webe ako sa zotroji atomova bomba a myslim detailny popis este neznamena ze ju dokazes postavit a sprovoznit cize ta info ti je k nicomu aj ked ju mas...
Ale suhlasim so slobodnou volboy no na druhej strane sa obavam ako ludia dokazu spracovavat info a hlavne ti... no poslabsi z nasej milovanej mensiny aby nebolo rychlo luto ze su niektore veci slibodne.. lebo AK tak pre vsetkych...ze jo.. 🙂

bbarboraa
16. nov 2013

@7katka preco by sa nerobila histoligia pred fyziologiou taka akoze preco by sa mala robit po fyziologii...to co je za logiku 🙂

aristka
16. nov 2013

@bbarboraa dievčatá nepochopili ,že treba začať ľudskou bunkou a potom ísť ďalej ...,ale načo riešiť .... 😉

bbarboraa
16. nov 2013

@aristka a inak bdw ta bunka na kazdom predmete sa zacinalo bunkou a az do neviem akeho rocnika to bolZ aj otazka na skuske lol... ale co budes dookola vysvetlovat kazdy ma miznost ist na lf a ptm sa mozme pobavit o skole... to neni 10 skusek jak na ekonomii a z toho 3 za den a priprava niekedy az 1 cely den ( myslim 8 hod)

nae
16. nov 2013

@7katka Prosím ťa, tu nemožeš používať skratky, lebo ani tu prítomní vševedúci údajní pracovníci v zdravotníctve nerozlišujú medzi DM a DMO... takže takto sa my máme na tom našom Slovensku 😉

7katka
16. nov 2013

@bbarboraa ak si ju prenesies do dalsieho semestra, tak preco nie a fyziola je dost velka skuska a histoly s embryolou tiez nie je malo, takze kazdy to chce spravit v danom semestri a nie si prenasat.

aristka
16. nov 2013

@nae čo je DM....

aristka
16. nov 2013

@7katka no vidíš a bunku si preskočila ...

7katka
16. nov 2013

@aristka myslis na na histole sa farbi bunka priecne pruhovaneho svalstva, myokardu, osteocyt..... a cumi do mikroskopu a to iste na pat a bunky toole len pri chorobnym zmenach, fyziola sa lubi s biochemkou a bukny nakoniec tvoria tkanivo ako celok, ktory funguje a podlieha zmenam okolia...

aristka
16. nov 2013

@7katka čo si myslela pod tým DM ,keďže nae sa tu vysmieva ...

7katka
16. nov 2013

@aristka diabetes mellitus

aristka
16. nov 2013

@7katka prosím ťa pouč nea ,lebo od mňa to nepochopí ,že bohužiaľ takúto skratku si v profesii nikdo nemôže dovoliť diabetes mellitus sa píše celý plus číslo diagnoźy ...túto skratku asi používajú v škole ....ďakujem

7katka
16. nov 2013

@aristka a co sa tyka bunky ako takej, jej spravanie in vivo sa ta nie s uplnou presnostou docielit aj in vitro, pretoze nikdy nebudu zname vsetky faktory, ktore na nu posobia v oranizme ako celku, preto si ziadny lekar netrufne povedat, co ktory liek s organizmom spravi, to jest i vakcina
podla mna prevencia by mala byt bezpecna, kedze ide o prevenciu a mam si moznost vybrat, aku prevenciu komu poskytnem a nie liecbu, kde su dane iste moznosti, no i ked v tejto dobe sa da i o tom polemizovat vzhladom na nove poznatky

aristka
16. nov 2013

@7katka sama vieš ,že ideme dopredu míľovými krokmi a to doslovne a bez ohľadu čo tu prezentujú a hlavne ako tu závádzajú v klinike chorôb a pod. ja ak to čítam mi nedá reagovať ...napr.prevenarova teória oxygenácie organizmu ,že ak je dobrá čo u dieťatka je, nemôže dostať tetanus ...to nie je či očko alebo neočko ,ale toto sú hlúposti a tých tu je kvantum ....a nehovoriac a tých urážkach na lekárov a celkovo zdravotníkov ,veď mamičky sa po prečítaní toho osočovania a klamania budú bát ísť aj k lekárovi lebo je to skorumpovaný zabijak v bielom plášti ...dúfam ,že si ma pochopila čo tým chcem povedať ....

demo
16. nov 2013

@bbarboraa tak ano, je pravda ze ludia castokrat nedokazu spracovat informacie spravne. Ale lekari ano? Kolkym z vas -- ockujucich ucastnikov tejto debaty, pediater odporucil, ze v pripade teplot po ockovani Synflorixom mate dietatu podat paracetamol? Nasa pediatricka to odporucila mne, lebo ja som ockujuca matka, a mojim kamaratkam-matkam to odporucali ich pediatri. Co je takato rada ine, ako zle spracovana informacia? Lekar precita (ak precita) pribalovy letak, totalne zle ho vyhodnoti a nepochopi a dava zle rady. Zle rady na zaklade zle zinterpretovaneho pribaloveho letacika. Takyto letacik je pisany stylom, aby ho pochopil aj priemerne inteligentny clovek. Osem z desiatich lekarov a teda odbornikov ho vsak nepochopi. Ako mam teda verit, ze tito isti lekari spravne pochopia omnoho zlozitejsie vedecke studie?
Lekari sami bohuzial zasiali semienko nedovery. A preto ludia hladaju informacie na webe. A preto mnohi robia zle rozhodnutia.