Je očkovanie detí nebezpečné?

otrivinkajanka
18. jún 2008

Ahojte baby v pondelok som na markize pozerala palbu a davali tam reportaz o ockovani deti ake je to nebezpecne som z toho v pomykove a v soku co sa vsetko moze detom stat ked ho zaockuju hovorili tam matky deti co im ockovali deti,ze dostali z toho cukrovku a podobne a hovorili tam lekari a odbornici,ze je to riziko a ze kazdym ockovanim nastava v tele reakcia a opuch mozgu ze je to len trik na rodicov vytiahnut nam z penazeniek peniaze aj proti pneumokokom,ze to tu nikdy nebolo a ze to je dosledok ockovania 8 jula idem s dcerkou na ockovanie v druhom roku,ale mam z toho zmiesane pocity 😒 co si o tom myslite vy?

anima9
22. nov 2013

@sanym Nepísala som o vyjadrovaní názoru na samotné očkovanie, nakoľko názory sa rôznia. Písala som o inom a v niekoľkých predchádzajúcich príspevkoch som sa o tom vyjadrila dosť podrobne. Myslím si, že prílišné zľahčovanie a zošmiešňovanie tomu tiež nepomôže.Z ničoho som Ťa neobvinila, tak neviem prečo sa opakovane obhajuješ. Ak si myslis, že som zaujata, alebo sa potrebujem takto prezentovať, tak mas moznost si tieto zákony sama naštudovať, pripadne sa poradiť inde. Poskytla som len informáciu. Čo s ňou budeš ďalej robiť je len na Tebe/Vás. Ja sa Tu nemám čas naťahovať...idem si fúkať na tráve.

vroni
22. nov 2013

@anima9, problem je v tom, ze tieto deti maju nejake nasledky. Vacsina z nich sa objavila - nazvime to neutralne - v casovej suvislosti s ockovanim. Nehovori to jedna ani dve matky, tvrdi to pomerne velke mnozstvo rodicov - a verim tomu, ze skutocne nie za vsetky pripady do posledneho ockovanie zodpovedne je. To je jedna strana mince. Druha je, ze identicke znaky popisuju rodicia na celom svete a mnohe z ucinkov pripusta aj sam vyrobca (a v mnohych krajinach tito rodicia dostavaju odskodne) a je krajne nepravdepodobne, ze by si vsetci tito ludia cosi hufne nahovarali a u vsetkych sa zjavili podobne priznaky v "nahodnej casovej suvislosti". Lenze kym vo svete tychto rodicov aspon niekto vypocuje a odskodni, na Slovensku sa vsetko zametie pod koberec, rodic je oznamkovany ako antivax fasista (a horsie), pripadne hystericky idiot, ktory nerozumie medicinskym suvislostiacm (a to aj v pripade, ze je sam lekar). A TO sa mi nezda regulerne (a smiesne uz vobec nie). Ludia su rozni a mnohi (na oboch stranach barikady) si radi prihreju svoju polievocku bez ohladu na pravdu (lebo aj take vyroky, ako ze ockovanie sposobuje homosexualitu su uplna "lahodka" citat), ale povazovat jednu stranu za totalne pozitivnu a akceptovat akykolvek stupidny vyrok (ako napriklad ten od Dr. Liptaka o nescitovani hlinika) a od druhej strany ziadat "nepriestrielne" dokazy (hlavne ked ten "dokaz" ma vystavit protistrana) - tak na tomto pristupe cosi "smrdi"... To je rovnake, ako by zlodej trval na sude na tom, ze za vinneho moze byt oznaceny az vtedy, ked okradnuty prizna, ze sa vlastne nechal okradnut vo vlastnom zaujme, lebo nebol doma...

anima9
22. nov 2013

@vroni Ja nehovorím o argumentáciach pre a proti očkovaniu. A hovorím o závažnych vyjadreniach konkrenych jedincov. Z čoho vzniká davová psychóza. Do akej miery je sloboda slova namieste? Pokial nie je narusene pravo ineho, ci verejny zaujem a pod. Zastrašovanie iných ludi na základe subjektivnych vypovedi. Bez konkretizovania typu vakcíny. Mna to vsetko mrzi, ak je dieta vazne zdravotne choré, no bez dokazov akože čo docielim?Prečo sa o tych neziaducich ucinkoch dozvedame z roznych for a nie z vedeckých štúdií? Ved ak by kazda mamka nahlasila neziaduci učinok a išla za tým, tak by sa aj v štatistikách a vedeckých štúdiach zmenili výsledky. Vo vlastnom zaujme a v zaujme inych. Ale ak to nechávajú len takto bez povšimnutia, tak sa nad tým nikto nepozastaví. Stale to ostane len v rovine konšpirácii. V dnesnej dobe sa už aj sused so susedom sudi, že jeho pes v noci breše. Nieto také vyjadrenia o fatálnych nasledkoch. Sloboda slova musi byt regulovana, inak by bolo vela poškodených.

sirinka
22. nov 2013

@anima9 dokazes vyvratit ich nazor na zdravie ich vlastnych deti? Alebo chces tvrdit, ze clovek si ma pravo vytvarat nazor len na zaklade podlozenych dokazov, ktore by obstali aj na pripadnom sude? Alebo moze mat clovek nazor akykolvek, ale nahlas ho moze vyslovit iba v pripade, ze ma k nemu aj oficialne stanovisko, ze je spravny???

anima9
22. nov 2013

@sirinka Pisala som niečo o tom, že chcem niekomu niečo vyvracať o zdraví ich vlastných detí? To by ma ani nenapadlo. Pisala som o dalšom verejnom šírení subjektívnych domnienok, čím inému škodím. Ty by si mi do akej miery dovolila, aby som Ti tu a aj inde verejne škodila nejakými mojimi subjektívnymi domnienkami o Tvojej osobe? A tým Ťa poškodzovala. Si už dospelá, aby si si vsetko vedela sama vyhľadať a nastudovať. Mozno, ked si to sama vyhľadáš a prečitaš tak nebudeš taká nehnevaná, ako keby to bolo v mojom podaní. Ak máš ďalšie otázky.

vroni
22. nov 2013

@anima9, sloboda slova musi byt regulovana? Zartujes, dufam.
Negativne ucinky sa, pochopitelne, do studii dostavaju - za podmienky, ze ich lekar nahlasi. Rodicia z Modreho konika tuto moznost nemaju (ani ak ide o ich vlastne deti), cize je zbytocne cokolvek preukazovat (nema to dokaznu vahu) Takze ak (podla teba coby rodica) ma dieta nejaky nasledok ockovania a lekar ta bez akehokolvek vysetrenia posle domov, lebo tomu "nerozumies" - tak treba spravit co? Lebo ja neviem. A este mas byt aj na vine, ze sa tieto ucinky neobjavili v ziadnej studii?

sirinka
22. nov 2013

@anima9 tak neries sirenie subjektivnych domnienok, dostuduj si to ty, kedze v prvom rade musis dokazat umysel, teda ze umyselne a vedome siris klamstvo za ucelom poskodenia konkretnej fyzickej osoby.

dagmar15
22. nov 2013

Mám mladšieho brata ktorý má teraz 6rokov,ani raz do 5teho roku svojho života nebol chorý-chrípka,angína proste nič možno pokašliavanie ae žiadne horúčky žiadna zapísana choroba v karte,v 5tom roku ho očkovali,neviem teraz presne proti čomu ale očkovali ho.Pripomenie že sa stravoval rovnako ako ja a moj starší brat a u nás v rodine nemá nikto cukrovku.Nemá a ani nemal v den očkovania v 5 roku....presne do roka a do dna dostal silnu cukrovku,čím to asi bude žeby očkovaním?Je prváčik na celý život sa bude pichať už teraz pichá 4krát za deň-čo bude neskôr....takýto istý prípad sa zopakoval ešte dva krát,u jeho spolužiaka a aj u staršiho žiaka....čo si myslieť však?....žeby si lekár vyberal čo komu vpichne?....naozaj som zhrozená kolko detí kôli očkovaniu trpí!!!

anima9
22. nov 2013

@vroni Nemyslím, žeby som v tomto mala chuť žartovať. Taktiež si nemyslím, žeby lekár nezahlásil závažné NÚ po očkovaní. Čím podľa mňa chráni aj seba pri ďalšom očkovaní. Každý lekár má rešpekt pri očkovaní, neberie sa to rutinne, nakoľko každý organizmus môže zareagovať individuálne. Hlavne u atopikov. Neexistuje hádam nič, čo by sa dalo zovšeobecniť na každú osobu, žeby fungovalo 100% bez NÚ. (možno materské mlieko). Ak by odporcovia očkovania nahlasovali reakcie na očkovanie (nemyslím tie bežné) o ktorých si, čo i len myslia, že sú z dôsledku očkovania, tie by sa hromadili, tak by sa možno zrušilo povinné očkovanie. Alebo aspoň jeho časť. Myslim, že to má logiku. Potom by bolo očkovanie len na dobrovolnosti a mozno by vznikla skupina, že očkovanie je len pre bohatých. /úvaha
@sirinka Deň, ked sa niečo nové nenaučím nie je premňa plnohodnotným dňom.

vevesh
22. nov 2013

"Ak by odporcovia očkovania nahlasovali reakcie na očkovanie (nemyslím tie bežné) o ktorých si, čo i len myslia, že sú z dôsledku očkovania, tie by sa hromadili, tak by sa možno zrušilo povinné očkovanie."

v nemecku sa povinne ockovanie zrusilo, teraz sa objavuju epidemie (napr. osypky) na ktore ludia zomieraju, a uvazuju o tom, ze ockovanie bude znova povinne...
a neziaduce ucinky sa tu normalne nahlasuju (rodicia lekarom, lekari ustavu, atd..), cize su zahrnute neziaduce ucinky v pouceniach...

dinala
22. nov 2013

ja hlasujem urcite za ockovanie.. najma koli migraci ktora kazdým dnom rastie..a teda vracaju sa inak zabudnute ochorenia ako cierny kasel, osipky..tubera... a ked si este zmyslia nasi mili spoluobcania neockovat svoje potomstvo vypukne epidemia najma tubera... ja hovorim urcite ockovat povinne

vroni
22. nov 2013

@anima9, odporcovia ockovania nemozu nahlasovat nic. Nemozes nahlasit ani neziaduce ucinky u svojho vlastneho dietata, to moze len jeho lekar. Odporcovia ockovania mozu len upozornovat na to, ze si vela lekarov tuto povinnost neplni. A to aj robia. Ked si porovnas pocet hlaseni neziaducich ucinkov napriklad v Nemecku a na Slovensku (percentualne, isteze je Nemecko vacsie), tak je Sk alebo zazracna krajina, kam sa neziaduce ucinky boja vstupit alebo lekari na tuto povinnost u nas kaslu.

@vevesh, uvazuje o tom par politikov, ktori by radi na tom postavit karieru a este tak novinari Sternu. Za poslednych pat rokov boli vramci "epidemii" (osypkovych) 3 umrtia, za ten isty cas vyse 30 umrti po ockovani hexavakcinou (podla Institutu Roberta Kocha, to snad nebudu odporcovia ockovania 😎 )

vevesh
22. nov 2013

ja som tiez za povinne ockovanie ALE S VYNIMKAMI (pre niektore tazko chore deturence, a aby existoval odklad pre deti, ktore nie su "fit"-neockovat pokial dieta nebude po fyzickej stranke zdrave)

vevesh
22. nov 2013

@vroni ano..ale epidemia je o tom, ze narasta, nie ze sa eliminuje (a nemci chcu tie osypky vyhubit 😀 )..podla kochovho institutu len do jula tohto roku zaregistrovali cca. 1800 pripadov nakazenych (co je 9x viac ako v roku 2012), cize ocakavaju aj narast smrtelnych pripadov- ide o to, ze nemecko je enormne velka migracna krajina, kde tieto osypky boli "donesene" z dovolenky resp. "imigrovali"...tak preto ta kampan... (a samozrejme v nemecku chce kazdy politik na niecom zablyskat, takze sa niektori nasli......) 😎
a este..na koklo deti pripada tych 30 umrti...8 milionov?(nemam predstavu, kolko deti bolo zaockovanych)
3 umrtia na 3000 ludi nakazenych...to hovori za vsetko..(to su moje odhady, nie presne cisla)

vroni
22. nov 2013

@vevesh, ja viem, ze by chceli, Nemci maju vzdy ambiciozne plany 😀 😀 😀 (nastastie malokedy sa uskutocnia), osypky sa vracaju v celej Europe (to pisu aj na Kochovych strankach), takze o eradikovani momentalne nemoze byt ani reci, to je, zial, len zbozne zelanie a nie program. Tych 1800 pripadov je len hlasenych, nie potvrdenych, tuto hru hraju kazdy rok, zrazu je na konci roka len 200 potvrdenych pripadov (napriklad), smrtelnych pripadov 0, tie tri starsie (ak sa spravne pamatam) boli dvaja dospeli a jedno dieta (na nasledky osypok, nie na chorobu samotnu). Rakusko ma zaockovanost podstatne nizsiu nez Nemecko (proti osypkam mam teraz na mysli) a epidemie sa akosi nekonaju (isteze sa osypky tu a tam objavia, ale 35 pripadov za rok 2012 tazko nazvat epidemiou, nasledkov - trvalych ci smrtelnych 0).
Mne slovo povinnost pri aktivitach, ktorych prospesnost je diskutabilna (ci je to ockovanie alebo vegetariansky den) silne evokuje diktaturu a s tou sa stotoznit neviem (dobre, nechcem 😉 )

sanym
22. nov 2013

@anima9 "Každý lekár má rešpekt pri očkovaní, neberie sa to rutinne". To myslíš vážne? Veď u nás sa očkuje ako na bežiacom páse, bez toho, aby sa prihliadalo na konkrétne dieťa, jeho zdravotný stav, genetickú predispozíciu, rodinnú anamnézu. A nahlasovanie NÚ po očkovaní? To je len utópia. Veď podľa drvivej väčšiny lekárov žiadne NÚ očkovania neexistujú, nanajvýš "teplotka a mierna bolesť v mieste vpichu". Neviem či máš deti, ale ak áno, potom máš asi veľké šťastie na pediatra keď píšeš z vlastnej skúsenosti.

sirinka
22. nov 2013

@anima9 pises pekne a tak ako by to malo fungovat... Zial skutocnost castokrat je ina...

vevesh
22. nov 2013

@vroni problem pri osypkach je momentalne, ze ludia zomieraju 10-15 rokov po prekonani osypiek ... a toho sa obavaju, preto chcu ockovat...a nemci by chceli mat 100%istotu aj na zdravie a smrt 😀 😀 😀a podla mna rakusko nie je preto postihnute, lebo nemaju vela emigrantov z tretich krajin(kedze nemecko je na "hlavnej trase" 😀 ), a rakusania necestuju az tak extremne ako nemci...takze tu by som hladala dovod nizsieho vyskytu...si myslim, ze aj na sk nebude nejaky vysoky....

petot
22. nov 2013

@adsumus 1, Môj príspevok bol vtedy reakciou na tvrdenia, že hliník sa do mozgu detí nedostáva. Vytrhávaš z kontextu, ale to je bežné.

2, S vitamínom C si tu hlboko offtopic, téma je o bezpečnosti očkovania.

3, Znovu si vytiahla tú istú štúdiu o hliníku a potkanoch. Ja viem, si chcela očierniť vitamínu C, ale nerátala si s tým, že ostatné fakty budú hrať proti tebe: napriek konskej dávke hliníka, v moči sa prejavil len mierne, dokonca porovnateľne s bežným očkovaním. Miera vstrebávania hliníka z potravy je totiž len 0,3%-0,01%.

A pokiaľ ide o vstrebávanie hliníka, štúdia ukázala, že vitamín C zvyšuje vstrebávanie napríklad oproti kyseline citrónovej alebo kyseline mliečnej len mierne. Oboje sú bežnou súčasťou potravín. Keby sme mali podľahnúť strachu, ktorý tu neustále zasievaš, tak by sme sa museli báť jesť aj ovocie a fermentované výrobky. Takže ani toto ti nevyšlo.

petot
22. nov 2013

@dinala Načo chceš povinne očkovať tuberu, keď vakcína nechráni pred ochorením, ani pred šírením ochorenia, a v najlepšom prípade ochráni OČKOVANÉHO pred ťažkým priebehom?

adsumus
22. nov 2013
vroni
22. nov 2013

@vevesh, esteze toto forum nie je v nemcine, za ten vyrok, ze tu nie je vela emigrantov z tretieho sveta by ta miestni ritualne ukrizovali 😀 😀 😀 (oni su temperamentnejsi nez Nemci) V skutocnosti ich je tu dokonca (zase percentualne a nie v absolutnom pocte) viac nez v Nemecku. Ano, Rakusania menej cestuju do exotickych destinacii, to je skor nemecka specialita, ale ako sa im podarilo dosiahnut, ze sa ani jeden pripad z Bavorska (ktore hranici s Rakuskom a kde bolo jedno z dvoch epicentier tohtorocnych nemeckych osypok) nedostal do Rakuska - tak to mi je dost zahadou (a teda na tejto hranici je ina migracia, tam sa z krajiny do krajiny presuvaju ludia tusim povinne minimalne dvakrat do dna 😉 )
S tym umieranim po 10-15 rokoch po prekonani choroby - neviem, k tomuto nemam dost relevantnych informacii, takze poskytnem len moju dojmologiu: pocula si o pripade, ze niekto zomrel na "neskore nasledky" osypok pred desiatimi ci patnastimi rokmi (ked sa osypky v populacii este bezne vyskytovali a vacsina ludi ich prekonala)? Keby to bolo naozaj take bezne, museli to byt predsa stovky a stovky pripadov... A oni sa zrazu vynaraju az v poslednych rokoch, ked sa osypky stali zriedkavou chorobou... Jednoducho mi to nejako nesedi (ale moze to byt aj mojim nedostatkom informacii, takze to nepovazujem za argument, len za uvahu). Ano, Nemci chcu garanciu na zivot i na smrt, prave preto neverim, ze by bol niekto schopny politicky pretlacit povinne ockovanie (aj ked tema na zviditelnie sa je to vynikajuca), jednoducho 100% odpoved, ci prave tvojmu dietatu ockovanie prospeje alebo ublizi neexistuje. Len argumenty pre a proti, garancia ziadna, spolocnost spolarizovat, to ano, ale obmedzit slobodu rozhodovania, to by v Nemecku skusil len politicky samovrah. Ono si Nemci velmi neradi nechaju skakat po hlave (nie ze by sa to este ziadnemu politikovi nepodarilo, ale maju to tam tazsie)

petot
22. nov 2013

@vevesh Len pre úplnosť, osýpky v Nemecku, podľa neoficiálnych zákulisných info, majú predovšetkým kočovní imigranti z východnej európy. Ak by si nevedela, ktorí, tak takí istí, akí utrpeli väčšinu prípadov osýpok v Európe v roku 2010 (epidémie zasiahli najmä územie Bulharska).

1800 prípadov v Nemecku, to je chorobnosť cca 2,3 na 100 000 obyvateľov. To je 8x menej, než je v SR chorobnosť na čierny kašeľ (18 na 100 000). Na Slovensku je očkovanie povinné.

Takže bu bu bu, strašné epidémie v Nemecku kvôli nepovinnému očkovaniu.

demo
22. nov 2013

@anima9 povinnost nahlasovat NU po ockovani maju pokial viem lekari, nie rodicia, ktori maju pochybnosti. problem je v tom, ze lekari pochybnosti nemaju nikdy.
a co sa tyka tych atopikov. nie je pravda, ze by mali lekari na zreteli nejaku zvysenu opatrnost. kde si to nabrala. lekar zaockuje pacienta s rozbehnutym ekzemom lavou zadnou a vobec neuvazuje v kategoriach ublizi/neublizi. Ak mas inu skusenost, gratulujem k osvietenemu pediatrovi. Dalsia absolutne alarmujuca skutocnost je ta, ze bez problemov zaockuje aj dieta dlhodobo mazane PROTOPICOM, napriek tomu ze pribalovy letak tohoto kremu vyslovne varuje pred ockovanim v case pouzivania lieciva. Tak napr. vakcina MMR sa moze podat az po uplynuti 28 dni po poslednej aplikacii. Myslis, ze to niekoho zaujima???? Nie. Nezaujima to nikoho. Nezaujima to pediatra, ktory ked ockuje maleho atopika by mohol predpokladat, ze tento pacient by eventuelne mohol byt lieceny protopicom. A nezaujima to ani koziara ci alergologa, ktory mast predpise dietatu vo veku, v ktorom obvykle prebieha ockovanie. KOlki rodicia si citaju pribalove letaciky? A moja este zasadnejsia otazka je, kolki lekari citaju pribalove letaciky. Nechcem vediet, kolko deti bolo pocas liecby protopikom zaockovane a kolkym to teoreticky sposobilo NU, ktore dozaista boli vyhodnotene ako problem nesuvisiaci s ockovanim.
A potom od nas niekto chce, aby sme doverovali lekarom, ich rozhladenosti a obozretnosti. Za seba mozem povedat, ze lekarom nedoverujem a unavuje ma spatne kontrolovat ich kroky. Ano unavuje. A to preto, ze nemam potrebne vzdelanie a nikdy by ma nenapadlo, ze budem v anglictine citat studie ktore by si do riti mali citat po veceroch lekari.

demo
22. nov 2013

@anima9 podla toho co pises, by som predpokladala, ze lekar s individualnym pristupom nezaockuje alebo aspon odlozi ockovanie maleho alergika na vajecny bielok (MMR). Vies co znamena to, ze nepristupuje k pacientovi rutinne? Ze odporuci ockovanie napr. na Kramaroch, dieta tam hospitalizuju, nafutruju antihistaminikami a kortikoidmi a .... zaockuju. Opatrnost za vsetky drobne!

demo
22. nov 2013

Casty argument zastancov ockovania je to, ze aj nas ockovali a zaobislo sa to bez NU. Ccasty argumet odporcov je, ze vakciny neboli kombinovane a nebolo ich tak vela. Ja by som ponukla na zvazenie aj fakt, ze nebolo tolko lieciv. Myslim, ze paleta lieciv bola v 70. a 80. rokoch skromnejsia. Lekari sa v nich lepsie orientovali. Dnes je farmapriemysel mimoriadne aktivny a bezny lekar si nezvykol pozerat sa na nove lieky dostatocne zvedavo. Presvedcila som sa, ze lekari pribalove letaky nazaj necitaju. Ktovie, ci problem nie je v lahovaznosti s akou kombinuju lieciva a vakciny. Ktovie kolkym NU by mohli zabranit, keby boli opatrnesi. Mozno ani tie vakciny by neboli take kontroverzne.

vevesh
22. nov 2013

@petot v nemecku je sice ockovanie nepovinne, ale populacia je zaockovana na 90%, nemci chcu dosiahnut 95% - tych 5 % sa ponechava pre tych, kt. nemozu byt ockovani...(napr. v skolke kam chodi dcera je 100% deti ocko) - preto robia v suc, natlak... 😉
a co sa tyka vakcin, tak v nemecku nie je tolko pripadov vedlajsich ucinkov ako na svk (aspon co citam z tohto fora) ...moj dojem je z toho skor, ze na svk su "kvalitativne" ine vakciny....tak mozno aj preto ta chorobnost z ciernym kaslom...

anima9
22. nov 2013

@demo Rodičia by museli najprv ist s dietatom za pediatrom a oznámit mu túto skutočnosť, inak sa pediater nedovtípi, čo sa deje doma po zaočkovaní, kedže nie je jasnovidec. Iba ak z nejakého natočeného videa z youtube. Kazde NÚ po očkovaní, či liečbe ma pediater hlasit, tak mu to uklada zákon. Ak je matka o závažnom NU po očkovani presvedčená tak sa treba domahat nahlásenia na tejto pôde. Tu sa nie je o čom baviť. Ak lekár očkuje aj napriek kontaindikáciám, je za to plne zodpovedný, nevidim v tom vedomý motiv skor jeho osobné zlyhanie. Môže sa to stať každému človeku, no nechcem to nijako ospravedlňovať, keďže sa bavíme o možnom poškodení zdravia a života. Niektorí pediatri sa pre pediatriu narodili a preto mi je ľuto,keď tak bojujete proti vsetkym pediatrom a tiež bez výnimky. A to co by mala byt vacsina oznacujes ako osvieteneho pediatra.. "posledneho jednorozca".. Čo sa týka toho váječného bielka, tak som čítala príbalový leták Priorixu, kde upozornuju: na zvysenu pozornost pri podávani vakcíny ak dieťa malo závažnú alergickú reakciu na vajcia alebo jedlo, ktore obsahovalo vajcia. Závažná alergia na vajcia však nie je v PIL Priorixu označená ako kontraindikácia. Toho sa pediater pridržiava, niečoho sa musí. Potom to ostava na jeho zvazeni, či dieta zaockuje, nezaockuje alebo ake ine opatrenia navrhne. Alebo na matke, či ockovanie odmietne. Problematiku alergie na vajcia a produktov obsahujucich vajcia ma určite najlepšie nastudovanu matka takého dietata. O tom, čo si pisala, že su deti alergické na vajcia pred ockovanim hospitalizované a nastavené na kortikoidy nemam informácie a ani som nikde nenašla taketo medicinske postupy. Takže to vnímam v takej dezinformovanej rovine. Ak nesuhlasite s nazorom Vasho pediatra, alebo myslite, ze berie ockovanie rutinne, alebo nema dostatok poznatkov o očkovani, tak existuju este očkovacie poradne. Tam musia mat vsetko sakramentsky nastudované, kedy ockovat a kedy neockovat. Je to ich špecializácia. Ja osobne som si nevypocula len nazor pediatra, ale aj nazor lekarok v ockovacej poradni, ked sa jednalo o ockovanie mojho dietata. Uz som o tom v nejakej očkovacej téme raz pisala. Celá moja návšteva bola o vyšetrení dieťata, kontrole výsledkov, diskusii pre a proti, poučení. Nie o nátlaku. Dieta je to najcennejsie co mame a myslim, že sa oplati vsetko si obehat, poradit sa a nastudovat si, hoc aj v angličtine. Obzvlást, ked je dieta atopik. Tam neexistuje unava. Vsimla som si vsak aj to, že aj ked zdravotnik chce podat odbornu informaciu okolo zdravia a chorob, primarnej prevencie, aby šíril zdravotnú osvetu, tak sa mu otoči väčšina ľudí chrbtom, s tým, že veď oni najlepšie vedia. Ono su tieto informacie pravdepodobne nudnejšie ako dramaticky a emotívne podané trháky. Preto nenadobúdam pocit, že by bol nejaký enormný dopyt po informáciách ohľadne tejto problematiky a na druhej strane počúvam, že sú rodičia údajne nedostatočne informovaní pred a po očkovaní...lebo väčšina ludí si tu vie všetko vygoogliť..aj 6 rokov medicínskeho štúdia, ďalšej praxe, či celoživotného vzdelávania./úvaha a rečnícka otázka zároveň.

demo
22. nov 2013

@anima9
- viem, ze mnohi rodicia lekara informuju a on iba mavne rukou - nie vedomy motiv, ale osobne zlyhanie
- ak by aj lekari NU nahlasovali, nebola by to kompletna informacia zodpovednym organom, pretoze lekar prehliada take drobnosti ako napr. pouzivanie protopicu - aby som bola konkretna. viem si predstavit dieta, ktore uziva mnozstvo liekov predpisanych lekarom, ale neviem si predstavit lekara, ktory si na stole rozlozi vsetky pribalove letaky a bude ich studovat pred tym, ako pichne vakcinu. kompetentni to prave pre neuplnost informacie obdrzanu od lekara nemaju sancu vyhodnotit v celom kontexte toho-ktoreho pripadu. Nie su totiz jasnovidci
- kde citas ze bojujeme proti vsetkym pediatrom? a kto su to "vy"?
- o postupe v pripade alergie na vajecne bielko som bola informovana pediatrom a pretoze som v kontakte s inymi mamickami atopikov viem, ze tento postup je bezne zauzivany. Je tu moznost odmietnutia -- pod hrozbou pokuty pravdaze a teda istym sposobom "kriminalizovania" rodica
- ver mi, ze neunavne studujem a sme na dobrej ceste. nie vsak zasluhou lekarov, ktori bez rozdielu odporucaju moderny a neovereny protopic a tym to hasne
- rodicia su nedostatocne informovani a to nedostatocne informovanymi pediatrami, viz moj starsi prispevok o paracetamole
- je otazka, kolki z lekarov sa celozivotne vzdelavaju. recnicka otazka