Je očkovanie na Slovensku povinné?

yanka2828
25. jún 2016

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či je očkovanie na Slovensku povinné? Môj priateľ mi povedal, že áno a najbližšia krajina, kde to povinné nie je je Rakúsko. Ale ja nechcem ísť rodiť do cudzej krajiny, ktorej jazyk ani nepoznám a môj priateľ je rázne proti očkovaniu. Za rady vopred ďakujem 🙂

prevenar
27. jún 2016

@terezka1947

- precitaj si to PDF na konci , je to dokument jednej reklamnky, ze ako vytvaraju strach z chorob. nejde o vedu, ide o len o marketing . precitaj si to a potom napis co si o tom myslis.

- „ Dovoľte mi predstaviť sa: Som rotavírus

Keď sme si na jeseň roku 2007 zadali do press-monitoringu slovo rotavírus, nenašli sme žiaden odkaz a na webe to boli len špeciálne medicínske správy. Skúste to spraviť dnes, po pol roku intenzívnej práce s novinárskou obcou a verejnosťou. Hoci je rotavírusová infekcia špecifickou záležitosťou, ktorá sa týka najmenších detí, pre nášho klienta GlaxoSmithKline sme pripravili takú intenzívnu a cielenú public relations kampaň (od web stránok a tlačovej konferencie po aktívnu prácu s diskusnými priestormi na internete a buzz marketingom), že dnes je slovo rotavírus známe tam, kde má byť – medzi mamičkami potenciálne ohrozenej skupiny detí. Ale nezdvihla sa len znalosť, výrazne stúpla aj zaočkovanosť proti rotavírusovej gastroenteritíde.”

> po aktívnu prácu s diskusnými priestormi na internete a buzz marketingom <

http://www.snowball.sk/?sid=5&aid=32

- dokument o reklamnej strategii - OD NEZNAMEHO SLOVA K USPESNEMU PREDAJU.

( -vyuzit novost slova rotavirus a neznalost temy rotavirusovych infekcii na vyvolanie zaujmu medii

-vyuzit komunikacny potencial „aktivnych matiek” a poskytnut im na webe informacne zdroje a publikovany obsah na zdielanie

-vyuzit „snowball effect” sirenia informacii na internete a socialnych sietach )

https://www.docdroid.net/ekag/cveckovanova.pdf....

katka1981
27. jún 2016

@prevenar, nasa pedina je za ockovanie a ked sme isli dat ockovat neviem uz to co tobolo, bola moznost aj ockovat proti rotavirusu. Tak som sa jej pytala, ci ho mam dat. Ta mi povedala, ze to nema zmysel, dam zaockovat proti rotavrusu a dcera moze dostat adenovirus a prejavy su uplne rovnake, ze ona by nedala. Nedala som, nelutujem. Len tolko na margo rotavirusu.

katarinapekna
27. jún 2016

@prevenar ad: psychiatria! (uz pred tyzdnom bolo neskoro,bubaku)

prevenar
27. jún 2016

@katka1981 super 🙂 ..ale ono to plati aj na dalsie ockovania. 😉

majka99999
27. jún 2016

@katka1981 ja mam rovnaky nazor ako pediatricka. Inac akurat maly mal minuly tyzden podobnu pliagu, zvracanie, hnacka, den zvysena teplota. Uz je fit, uz mu ani ryzovy odvar nedavam.
@prevenar ja si pamatam tu masivnu kampan. Podobne ako velku kampan na ockovanie proti HPV, normalne v kine pred Ladies Night.

terezka1947
27. jún 2016

@prevenar pozri,mozno mam nedostatok informacii=nevravim,ze mam vsetko nastudovane
no,bojim sa rovnako ako aj ty=ty sa bojis ockovania a nedavas ockovat,ja sa bojim,ze ockovanim nieco zanedbam
kazdy rodic sa boji o svoje dieta a snazi sa robit,co si mysli,ze je spravne....

terezka1947
27. jún 2016

@katka1981 tiez si myslim to iste....ked som sa pytala nasej pediatricky,ci ma svoje deti ockovane a ci by teraz nelutuje,povedala,ze zaockovat by dala ...povinne vsetky.tie osttane su na zvazeni....

prevenar
27. jún 2016

@terezka1947 ved to nie je problem , je to velmi jednoduche - staci trochu casu a je to 🙂 citaj, studuj, rozmyslaj , diskutuj 🙂

vsetko dobre 🙂

terezka1947
27. jún 2016

@prevenar a no co pridem?
ja som nepisala,ze som nic nestudovala....ale urcite nie tolko,kolko ty
a co poriesim?
ako mam vediet,ze neockovanim urobim dobre???????
pre mna je to narovnako=das zaockovat?uvidis
nedas zaockovat?tiez uvidis
dopredu tazko vynasat sudy
vsetko dobre aj tebe

prevenar
27. jún 2016

@terezka1947 neviem a nie je to ani nejak moja starost. pytala si sa - informacie som ti podal na tacke bez toho , aby si musela pohnut prstom - co osobne povazujem za celkom dobre deal , co s nimi , alebo svojou buducnostou spravis je uz na tebe.

katka1981
27. jún 2016

Ono si treba uvedomit aj jednu vec. Lekari vystudovali medicinu, lieca na zaklade liekov (vlastne ani neliecia, len potlacaju priznaky, alebo len problem prekryju) a vacsina z nich, neuznava nic ine len farmakologicke lieciva. Sorry, nechcem sa nikoho dotknut, ja to volam vymlete hlavy. Maloktori uznaju, ze aj bylinky, uprava stravy dokazu pomoct, atd. Mam dobreho kamarata, je vyborny ortoped, no ked ma chore deti, tak sa hada so zenou, lebo len by im trepal ATB a ona nie. Pritom ma mamu uspesnu homeopatku a neraz k nemu prisiel pacient bez barli a ked povedal, ze kto ho vlastne z toho dostal (jeho mama s homeopatikami, tak ostal zarazeny). Oni proste uznavaju len to, co im vtlkali do hlavy na skole. A zvasty tipu, ale ved tam je toho malo, viac nadychate zo vzduchu a podobne... a pritom samy nevedia z coho su jednotlive choroby, pritom je to take jednoduche a logicke. A co sa mi este velmi paci, nebolo to raz, co bola vyvinuta vakciina este pred vypuknutim choroby, hm, aka nahodicka. Alebo ak niekto mohol prehovorit, radsej ho navzdy umlcali, len aby pravdu nepovedal a ake testy sa robia na ludoch a potom budu strasit, ze treba sa dat zaockovat, lebo pomrieme, a pravda je celkom inde, len aby si niektori nabalili pekne vrecka.

teada
27. jún 2016

..mozno aj vdaka tomu "hrozostrasnemu"ockovaniu ste tu, lebo vasi rodicia, stari rodicia atd sa zaockovat dali...,antivax vsade pise o rizikach ockovania ale su vacsie, nez su rizika neockovania??....len by sa tu zatracovalo to, co zachranovalo zivoty..co tak byt aj trochu vdacny?? 😉 ...co sa tyka lekarov, nadavajte kolko chcete, v konecnom dosledu vsetci tam chodite 🙂).......MK je ako MŠ 🙂

adsumus
27. jún 2016

Na tuberu podla antivaxera nikto nezomrel po zrušení očkovania, ale nie je to pravda. Overujte si každe jedno slovo, ide o život vašho dieťaťa a nerozhdujte sa na základe klamstiev.

Ťažká diagnostika

Peťku liečili na zápal mozgových blán, no nevedeli, čo je jeho zdrojom. V Bratislave to po intenzívnom hľadaní zistili až po niekoľkých dňoch. Diagnostika vyprofilovania sa bacila tuberkulózy môže trvať až šesť týždňov. „Aj toto mohlo spôsobiť, že sa dlho nedokázalo prísť na to, čo malá vlastne má a čo by jej možno mohlo pomôcť. Je to tvrdé poučenie pre všetkých, že keď sme tu tuberu dlho nemali, tak na ňu nemyslíme,“ dodáva lekárka Matúšová.

http://www.cas.sk/clanok/353339/zdrvena-rodina-...

Toto dieťatko ale nie je jediné.

Detská pneumologička Ivona Bacmaňáková z martinskej univerzitnej nemocnice sa k potenciálnemu šíreniu tuberkulózy nechcela vyjadrovať. V ambulancii vlani vyšetrovala deti, ktoré boli ešte zaočkované a dostali sa do kontaktu v príbuznými infikovanými tuberkulózou. „U detí sme tuberkulózu nezistili, narodili sa pred rokom 2012 a mali protilátky,“ dodala.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/258825-va...

Ja som lekár, detský infektológ, pracujúci v nemocnici a môžem Vám povedať, že aj v dnešnej dobe je liečba závažných foriem TBC taká obtiažná, že pred dvoma rokmi nám zomrelo malé dieťa s bazilárnou tuberkulóznou meningitídou (zápalom mozgových blán) v nemocnici a minulý rok sme mali chlapca s rozpadovým tuberkulóznym procesom pľúc v závažnom klinickom stave.

http://www.sprievodcaockovanim.sk/ockovanie-pro...

ukulela
27. jún 2016

@prevenar na niektore choroby staci umyvat si ruky, niektore vymyzli vdaka tomu, ze pijeme cistu vodu a dalsie sa nesiria preto, lebo mame funkcnu kanalizaciu ... tolko k chorobam, ktore kvarili stredovek.

prevenar
27. jún 2016

@ukulela ..a mnohe dalsie nemaju radi antibiotika a dalsiu zdravotnu starostlivost 😉

prevenar
27. jún 2016

@teada ..akurat ockovanie nezachranuje zivoty . to je ta drobnost v celej rovnici. je narocne byt vdacny, za nieco co neexistuje. teda ..aspon pre mna 😵

alikaa
28. jún 2016

@terezka1947 na prvej strane si citovala lekarov - "nevieme,co bude o par rokov,ked vyratsie prave generecia,kde ockovanie nebolo u vsetkych a najma,uz nie sme uzavreta krajina,chodime von,vela ludi chodi k nam" - Vo vacsine EU krajin ockovanie nie je povinne a na kazdu chorobu je ine percento zaockovanosti, daleko mensie ako u nas. Tak si pozri statistiky tychto krajin - umrtnost a chorobnost.
Po dalsie. Nasa generacia bola ockovana asi tak na polovicu chorob ako dnesne deti a nasi rodicia tusim iba na 2-3 choroby (zaskrt, tetanus a niekto stihol cierny kasel alebo detsku obrnu, co sa v dospelosti uz nepreockovava). Cize v podstate su takmer uplne neockovani. Takze medzi nimi najdes odpoved, co sa stane ked neockovana generacia vyrastie a zostarne 🙂

aristka
28. jún 2016

@terezka1947 prevenar študoval za IT pokiaľ sa nemýlim a na týchto témach potí teórie zo svojej hlavičky ,ktoré sám nevie vysvetliť a jeho teórie popierajú úplné základy anatómie a fyziológie ...čo to znamená ,že on sám ti hovorí študuj ,ale pritom on sám má obrovské nedostatky ..jeho dieťa má atopiu vraj z očkovania ,ale to ,že sám je alergik moc nespomína ,že vraj z očkovania ..ale mašinky za 300 eur ,na ktoré tu robí promo všetko vyriešia ....jednoducho povedané čítaj ,ale určite si dané prečítané poznatky prediskutuj z dr.

aristka
28. jún 2016

@katka1981 to mi je novinka ,odkedy homeopathia vyriešila ortopedické veci ...tak sorry ,ale to je vtip storočia ....mám skoliozu ,dám si homeo ,mám odídený meniskus ,dám si homeo ,mám zlomenú nohu ,nedám termoplastickú dlahu ,ale homeo ... 😅

katka1981
28. jún 2016

@aristka, moja zlata ortopedicke veci su aj klby plne usadenin a to ti poriesi aj liecitel a zmena stravy, skolioloza nie je jediny ortopedicky problem. A zabavaj sa dalej. Ja sa osobne homeopatikami neliecim, ale su ine veci kt. uznavam a ked niekomu pomoze nieco, co som ja neskusila, nebudem sa tomu vysmievat. S takymito spravami ma prosim nezatazuj.

adsumus
28. jún 2016

@alikaa dalako menšia zaočkovansoť v krajinách, kde je očko nepovinne? To máš odkial takuto dezinformáciu?

rakusko 98% http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...
belgicko 98-99% http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...
grecko 99% http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...
nemecko 94-99% http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...
slovensko 96% a je to prudký pokles oproti minulosti za posledné roky http://apps.who.int/immunization_monitoring/glo...

čo sa týka tej "neočkovanej" generácie našich rodičov, či starých rodičov, prečo myslíš, že sa im nič nestalo? asi že my sme boli všetci očkovaní a preočkovavaní a prestali sa vyskytovať epidémie. ináč pred očkovaním boli cintoríny plne detí, ktoré to šťastie nemali, že sa dožili vnučat.

aristka
28. jún 2016

@katka1981 klby plne usadenin...a akych .zjsvne ti ortopedia absolutne nic nehovori ...a robis reklamu na nieco co sama nevyuzivas ...a este napis.ze sama predavas homeo a zabijes...ci to sa asi nepriznas...

katka1981
28. jún 2016

@aristka, praveze to viem aj od ortopeda, krystali mineralov ked je ich nadbytok, usadzuju sa v klboch, rovnako ako zvysena kyselina mocova. Je mi ta uprimne luto, si uplne primitivna. Ziadam ta, aby si mi nepisala, inak o to poziadam adminov. Ja homeo nepredavam, ani ho neberiem, ani som nikdy nikomu ziadne homeopatika nenukala, tebe prepina nacisto. Ty si nacisto prepnuta. Mne homeo nikdy nepomohlo, skusala som mozno 2x, ale tym netvrdim, ze je neucinne. Nerobim reklamu vobec na nic, a ziadam ta poslednykrat, aby si mi uz viac nepisala s takym obmedzenym clovekom ako si ty, nemam naladu stracat cas!!!!

alikaa
28. jún 2016

@adsumus Nikde tam nevidim aku vekovu skupinu beru do uvahy. Na SR nie je ani nahodou 96% zaockovanost, pretoze ako som vyssie pisala, nasa generacia sa ockovala mozno tak na polovicu chorob ako dnesne deti a nasi rodicia este menej. Nepoznam nikoho dospeleho, ktory by sa ockoval na choroby, proti ktorym sa dnesne deti ockuju. Cize 96% zaockovanost moze byt akurat tak na tetanus (aj to je vysoke cislo), ale zvysok mozno tak 30%, co zahrna detsku populaciu. S ostatnymi krajinami to bude podobne.

adsumus
28. jún 2016

@alikaa zaokčovanosť vyjadruje percento detí, ktoré mau byť v danom roku okčovane, nie celu populáciu, určuje sa to rok za rokom, rok za rokom, kolko detí bolo v danom roku zaokčovaných, ked je začkovaných nad cca 95% choroby sa v populácii nešíria.
Moje dieťa bolo očkovane: tbc, záškrt, pneumokoky, obrna, čierny kašel, hepatitídaB, ospyky, mumps, rubeola, obrna, tetanus 11 chorob.
Ja som bola očkovaná tbc, záškrt, obrna, čierny kašel, osypky, rubeola, obrna, pravé kiahne, tetanus. 9 chorob. (osypky do roka a pol dve dávky)

Takže len o dve menej choroby, ale ja som dostala minimálne dvakrát viac injekcii ako moje dieťa. Takže neviem kde si ty napočítala polovicu.

Stále sa ukazuje, že neočkujuci maju uplne nespráven informácie.

adsumus
28. jún 2016

@alikaa a kde to píšu v záhlaví tabulky "Percentage target population vaccinated by antigen"

alikaa
28. jún 2016

@adsumus ano, cize si ma oznacila a odpovedala totalne na nieco ine. Ja som hovorila o zaockovanosti populacie a ty o zaockovanosti deti. Laskavo ma uz neoslovuj. Nemam zaujem kecat s niekym, kto prevracia vsetky fakty

alikaa
28. jún 2016

@adsumus heh a obrnu si si pocitala 2x, to uz je zufale

adsumus
29. jún 2016

@alikaa lenže všetci hovoria o zaočkovanosti detí, že stačí ked je 95% detí v danom ročníku očkovaných a epidemie sa nevyskytuju, to len antivax prevracia, že niekto hovorí o celej populácii (aby sa následne mohol z toho vysmievať, zhadzovať a urážať), treba si naozaj dobre prečítať veci. Hej tu obrnu som dala dvakrát, mrzí mato, ale aj tak to je 11 chorob u mojho dieťaťa 8 u mna a tých, čo nie su proti tbc to je 10 ku 8, alebo 9, lebo mladší ako ja boli aj proti mumpsu očkovaní. Clovek sa zmýli, nevidím na tom nič zufale, treba upozorniť a dobre.

evittam
29. jún 2016

@katka1981 Vieš, dotyčnej asi nič nehovorí napríklad choroba dna a podobne - no a bude sa tu prezentovať ako zdravotná odborníčka .... 😀 😀 😀 😀