Ľutujete, že ste odstavili dieťa od dojčenia?

jajkaa83
23. apr 2017

Ahoj mamičky. Prosím podeľte sa o vlastné skúsenosti s odstavením a pomôžte maminám, ktoré to práve čaká. Ide mi hlavne o skúsenosti z 2- ročnými a staršími deťmi. Ľutuje niekto,že odstavil takto staré dieťatko?

alenkabaj
23. apr 2017

Keď mal maly rok a pol, začala som opäť chodiť do práce a myslela som, že sa odnauci. Ale nakoniec som ho kojila do troch rokov, nevedel bez toho zaspať, alebo keď sa buchol tak potreboval mlieko. Nevadilo mi to, že ho kojím tak dlho, lebo to bola naša chvíľa, on sa rad mojka, aj mna mamka kojila do troch. Vadilo mi skôr okolie ako sa na mna pozerali, keď ma maly otravoval, že chce mlieko,

anetkaadamko
24. apr 2017

môj bude mať v júni 3 roky......a ešte kojím 2x denne......už to chcem zrušiť, lebo chodím do práce.......a inak nikomu cudziemu to nehovorím, lebo by na mňa pozerali ..... 🙂

zuzka38
24. apr 2017

@jajkaa83 nie nelutujem, odstavila som keď som ostala tehotna a už mi dojcenie prekazalo, nemala som z toho ja nič, malý vkuse na mne zavesený, mne bolo zle.. Malý mal 2r.bolo to rýchle bezbolestné pre oboch 🙂 sem tam mi bolo smutno z toho ze už to nezazijem s nim, ale ľutovať som to nelutovala..

sun123
24. apr 2017

@zuzka38 tiez som takto odstavila 19 mesacneho, chcem sa spytat, ci sa po narodeni druheho babatka opat nedozadoval mliecka-o mesiac a pol rodim a chodi mi to hlavou..dakujem za odpoved😉

sun123
24. apr 2017

Inak, nelututujem, nakolko sa maly budil 5-6 x v noci na mlieko a boli sme obaja vycerpani, neviem,ci to u vas funguje,vecer nakojim a maly spi celu noc, u nas sa to stalo ritualom zaspavania a zial aj dovodom nocneho budenia..ako som odstavila,spinka celu noc..ale je to krasne obdobie a uzila som si ho

meluela
24. apr 2017

@jajkaa83 mal vtedy 3 roky + 3 mesiace .. rozhodne nelutujem 😀

didi35
24. apr 2017

@sun123 prveho syna som kojila aj pocas tehotenstva s druhym, v 6 mes tehu mlieko odislo, po narodeni sa ku kojeniu vratil aj on, mal vtedy 2 roky. Uz by som to neurobila, bola to butka o prsniky, ziarlil na babo, mohla som to riesit inak. Obidvoch po kojila do 2,5 roka, mladsieho som v tom veku odstavila, lebo bil na mne doslova zavisly. Akonahle som odstavila, osamostatnil sa, vyspel behom mesiaca, uplne ine dieta. Kebyze to viem, odstavim ho uz cca ako dvojrocneho.

siska53
24. apr 2017

@jajkaa83 vlastne ano.. Aj odstavenie prveho v 11.m,i druheho tesne pred 2.rokom..

juhseverzapad
24. apr 2017

@jajkaa83 Vôbec nie, na cmúľanie mám chlapa a žiadne zviera nedojčí dlhšie ako 2 roky. Odstavila som v 9 mesiacoch 1. a ďaľšie dve boli na um.🙂

lienkafoj
24. apr 2017

nie, nelutujem. konecne som sa po 5 rokoch vyspala (2 deti po sebe s odstupom 3 rokov)

jana_eyre
24. apr 2017

Nie nelutujem, aj ked raz som sa tu na mk pochvalila, ked som odstavovala 13m dceru a dobre, ze som nemala depresiu z tych komentov, preco tak skoro.. 😅

Prveho som odstavila v 15m (lepsie povedane, moje tehotne telo to vzdalo, lebo si urcilo prioritu udrzat babo v bruchu a prestalo tvorit mlieko) druhu som odstavila v 13m, lebo moje prsia sa uz rozpadali z jej zubov 😁 a tretieho tez dlhsie ako 13m neplanujem kojit..

Kojenie mam rada, lebo je prakticke, ale nie je to premna nic za cim by mi bolo luto.. Svoje deti lubim a mam s nimi vztah bez ohladu na to ci piju z mojich prs..

misska22
24. apr 2017

Bože mamičky ako na Vás budú pozerať ??? Toto vás zaujíma??? Veď kojiť dieťa je dar koľko mamičiek nemôže nechápem vás ja som kojila 3 chlapcov vyše roka len lebo som bola tiež ovplivnovana no teraz mám dievčatko posledné a už mám sterilku a budem ju kojiť aj do 10 rokov. Kým sama nepovie že nechce nevidím dôvod zobrať dieťaťu niečo čo miluje

jana_eyre
24. apr 2017

@misska22 inak zvlastne ze kazdy ma ine skusenosti, ja mam zas pocit ze namna kazdy pozeral za to ze som dlho kojit nechcela.. Ale asi to je o tom akych ludi clovek stretne..

No len k tym 10tim rokom.. Ked si predstavim napr. Moju 10r neter, ktorej uz rastu prsia a ma menstruaciu, ze by sa este kojila, to uz je trocha moc, ci? 😅 tak ale proti gustu...

stvura
24. apr 2017

@jajkaa83 podla mna je to kazdeho osobna vec, nejako som velmi neriesila co koho do toho, nic som si z toho nerobila a nazory ktore sa nestotoznovali s mojim mi sli jednym uchom dnu, druhym von. Ja som odstavila najstarsieho ked mal 2r a 8m, strednu dcerku 2r a 10m a najmensieho 2r a 3m. Troska mi je luto ze som mensieho nedojcila dlhsie - sla som do prace (hned na dvojtyzdnovu sluzobku) a nebolo to mozne. Neprestala som ani pocas tehotenstva, dojcila som tandemy, dokonca pred porodom som si nadojcila starsie dieta a sla odrodit, vecer uz obe - sice na mna v nemocnici zazerali ale...moja vec, no nie. Kto nevie nechape a casto krat prave tieto "vzdelane sestricky" nechapali ako mozem par hodin po porode dojcit deti...ved predsa nie je mlieko...ano to nebolo, ale bola vyzivna tekutina kolosrum a moje dvojrocne dieta mam predsa rovnako rada ako to cerstvo narodene 🙂.

juhseverzapad
24. apr 2017

@misska22 To skôr, čo miluje mamička a nie dieťa. Treba odstrihnúť pupočnú šnúru.🙂

inka04
24. apr 2017

Prve dieta som odstavila v 2 a pol roku, druhe v 2 rokoch, obe preto, lebo som bola velmi chora. U mna platilo, ze mna deti uplne "vystavili". Po prvom ukonceni dojcenia som sa spamatavala rok, kym som zacala byt zdravotne OK. Pri druhom, od ukoncenia dojcenia stale nie som OK. Mne to luto bolo, aj dietatu (este aj 4 mesiace po ukonceni dojcenia pytal si "didi"), ale naozaj som uz fyzicky nezvladala. Ale myslim, ze to nie je pravidlo.

ave17
24. apr 2017

@misska22 choré!

vroni
24. apr 2017

Obe som odstavila v roku a nelutujem to ani omylom. Nenavidela som dojcenie, obmedzovalo ma a citila som sa ako dojnica. Do roka som trpela, lebo som to brala ako najlepsiu moznu stravu pre dieta, po roku som normalne ozila a bola by som sa aj vznasala, keby som nebola byvala patrila k tym "stastnym", ktore kojenim priberali ako prasiatka... Nemam co lutovat. Tehotenske kila som nechala oba razy v porodnici, s tymi "nadojcenymi" som bojovala roky, nez konecne zmizli...

0silvia0
24. apr 2017

@vroni fakt? Ja som niekde prisla k informacii, ze dojcenim idu kila rychlejsie dolu... No asi ako komu...

vroni
24. apr 2017

@0silvia0, ano, aj ja som k tej informacii prisla. Len to moje telo bolo nepoucitelne. V zivote som sa nestravovala tak striedmo a zdravo ako pri dojceni a moje telo vsetko menilo na mlieko (to by bolo ok) a tuk (a to zase nemuselo) a oba razy som mala po roku o 15 kil viac nez po porode...

stvura
24. apr 2017

@0silvia0 ja mam stale svoje tehu kila na sebe...vsetkych 25

khkt
24. apr 2017

Ja som dcérku dojčila do narodenia mladšej (mala vtedy 17 mesiacov). Mlieka bolo samozrejme stále menej, v podstate to už bol iba prostriedok na uspávanie, aby som ju nemusela s bruchom nosiť na rukách a uspávať. Keď som prišla domov z pôrodnice, už moje mlieko nechcela, pochopila to asi tak, že mlieko je pre sestričku, čomu som bola nakoniec veľmi rada. Teraz sa niekedy stane, že mi ukáže, že by chcela aj ona mliečko, ale stále ju od toho odhovorím. 🙂 Mladšiu plánujem dojčiť do 18 mesiacov. To už budem dojčiť 3 roky nonstop, už stačí...

momoqui
24. apr 2017

@misska22 sorry ale do 10 rokov kojit je problem na strane matky ...
kojenie je skvela vec, do pol roka velmi dolezita, kvoli inunite atd, do 1 roka uz len ako doplnok stravy, neskor ide skor o psychicke uspokojenie...zavislost 🙂

kimi203
24. apr 2017

@momoqui podľa mňa to bolo písané nadnesene, žiadne dieťa sa nechce dojčiť dovtedy 🙂 takže je bezpredmetné polemizovať o tom.

stvura
24. apr 2017

@momoqui to bolo myslene ze to nebude riesit, chce si najmensiu uzit....a ak by aj hej, co nas je potom, je to jej dieta, nie tvoje

misska22
24. apr 2017

Samozrejme aké iné reakcie som mohla čakať 10 rokov bol iba príklad napríklad Shakira tvrdila že svoje dieťa bude dojčiť kým nepojde maturovať 🙂 nie vážne ale ako naozaj má seru tie moderne matky mám ich okolo seba stratené veľa citujem isto nebudem kojiť aby som nikde nemohla odchádzať od decká isto nebudem kojiť veď budem mat prsia po kolena ale vôbec nepozerajú nato čo chce to dieťa čítala som článok o matke ktorá v pohode kojí 6 ročne dieťa berie to ako samozrejmosť ja tiež nevidím mu odopiera prsník a čo povedia ostatný !???? Mám v paži je to moje dieťa a ja ho budem kojiť kým samo nepovie že už nechce že je nato veľké nevidím v tom nič zle a vyjadrenia že je to zbytočne neberiem dala som si mlieko na rozbor a obsahuje toľko vitamínov a všetkého ako mlieka matky ktorá má 6 mesačne dieťa pridám článok ak ho nájdem majte sa

misska22
24. apr 2017

Čítajte dlhšie dojčené deti si šťastnejšie inteligentnejšie a oveľa oveľa oveľa viac

libka1
24. apr 2017

Nelutujem. Stacilo mi. Syna som odstavila ked mal 2 roky a 3 mesiace a dceru na 2 roky. Prva dcera sa v 9 mesiacoch odstavila sama, to bola najlahsia cesta.
A chudnutie pocas kojenia je pre mna sci-fi. Kym kojim vzdy priberam ako prasiatko.

0silvia0
24. apr 2017

@misska22 nejdem rýpať, fakt ma to zaujíma, ako si dozrela k tomuto názoru, keď píšeš, že chlapcov si kojila len okolo roka a dcérku plánuješ dlhšie. Čo sa udialo, keď si zmenila názor?
Ja som tiež syna odstavila v 1,5 roku a dcéru som kojila do 3 rokov a dodnes mi je to ľúto. Teda je mi ľúto, že som syna nedojčila dlhšie, hoci to bol mliekový závislák a liezol mi tým dosť na nervy...