Mumps, rubeola, osýpky. Dať, či nedať očkovať?

miskovapetka
18. aug 2012

Mame ist na ockovanie MMR vakcinou,mam z toho vsak obavy, prvy maly znasal ockovanie dobre aj preockovanie, no od prvej davky MMr vakciny je dost casto chory,hlavne anginy a priedusky mame stale.. teraz mame ist na ockovanie s druhym malym a ja mam z toho obavy..rozmyslam nad tym, co robit ked je to povinne ockovanie a ja ho nechcem dat ockovanie? Poradte

anjelicek26
20. aug 2012

@besito - ako pisala hajanka, ta teplota je nutna na boj s virusmi, ktore boli dietatku pichnute, ak ju znizis, znizis aj obranyschopnost organizmu. Vlastne spravis medvediu sluzbu. Zabaly, obklady, to je v poriadku, ale nie lieky. A ked je horucka skutocne vysoka - nad 39,5 - tak do nemocnice. Taka vysoka horucka je zla reakcia na ockovanie a ak to chces hlasit na urad pre lekarsky dohlad - tak najlepsie rovno zo spravou z nemocnice.

li_la
20. aug 2012

Aj ja mám momentálne veľkú dilemu. Už mám 18 mesiacov preč, dr. na nás zabudla, tak sme zostali nezaočkovaní. Chystáme sa teraz navyše na dovolenku, takže určite si teraz dieťa nedám zaočkovať. Ale čo potom? Naozaj neviem, lebo čítať tie hrozné príbehy niektorých mamičiek, tak si poviem, že to očkovanie radšej odmietnem. Keď som povedala svoj názor doktorke, príbalový letáčik mi čítať nedala, vraj nemám vymýšľať, namiesto toho mi dala letáčik s obrázkami chorých a uplakaných detí s rubeolou a osýpkami... Ostatné očkovania máme...

minewka
20. aug 2012

@miskovapetka ani neviem, či existuje relevantný vedecký výskum, ktorý by dokázal povedať - či je to z očkovania (je tam príliš veľa individuálnych a ťažko odhadnuteľných vonkajších faktorov - napríklad prístup rodiča, budovanie imunity predtým, potom, genetická predispozícia, kolektív, ochorenia v kolektíve, atĎ) - skôr je to o tom, kto sa k čomu prikloní - zarytý odporcovia očkovania pripíšu očkovaniu aj zatmenie slnka 😀 a zase zástancovia očkovania budú tvrdiť, že to bolo z iných príčin.

Každopádne si odborne myslím - že zdravá imunita nespadne zo dňa na deň a plus mám svoj názor na to, čo je to tá "znížená" imunita - to, že je dieťa častejšie choré, ešte neznamená, že je imunita znížená (čo predchádzalo ochoreniu, čo robilo dieťa, aké boli okolnosti ochorenia, prechladnutia - napr, beh, spotenie, chlad = prechlanutie, vírusová infekcia v kolektíve, atď..)

minewka
20. aug 2012

@li_la sama si to musíš zvážiť a rozhodnúť sa - každopádne si skús pozrieť nežiaduce následky po požití iných liečiv - napríklad antibiotík - tiež by si sa potom bála každého lieku. Všetko môže mať nežiaduce účinky - záleží koľko percentuálne to vychádza zo všetkých očkovaní, aké boli pridružené okolnosti u detí , ktoré mali skutočne ťažké komplikácie (nerátam tam teploty), plus si to daj na misku váh, čo sa týka ťažkých komplikácií pri prirodzenom prekonávaní týchto chorôb. (pretože aj napriek masívnej klamlivej osvete typu - sú to neškodné detské ochorenia - sa vážne komplikácie vyskytujú aj tu)

Skutočne "zodpovedné" rozhodnutie neexistuje - pretože nikto na svete nedokáže predpovedať - ako dieťa zareaguje na samotné ochorenie a ako zareaguje na očkovanie, čo bude bez problémov a čo bude s komplikáciami.

"Riskujú" obe strany rovnako.

Je to len otázka toho, ktoré riziko je pre mňa prijateľnejšie, resp. ktorého sa menej bojím.

miskovapetka
autor
20. aug 2012

@minewka ano je velmi vela pricin preco dieta moze byt casto chore, uz samozrejme nieje tak casto chory ale nemam ako dokazat koli comu to bolo, tak nemozem tvrdit na 100% nic....

linuska1
20. aug 2012

@miskovapetka ja som prihlasovala malu do skolky a sucastou prihlasky je aj info o zdravotnom stave dietata ci ma dieta povinne ockovanie.... http://msazovska.sk/ziadost.html dole si stiahni ziadost a uvidis..🙂

miskovapetka
autor
20. aug 2012

@linuska1 my sa nebavime o tom, zacalo to tym, zevraj do skolky musis donesiet ockovaci preukaz dietata...na co som nasledne napisala ze je blbost, pretoze som nepocula o skolke ktora chce vidiet ockovaci preukaz dietata

linuska1
20. aug 2012

@miskovapetka

rose1988 pisala ze sa boji ze ked odmietne ze jej neprijmu dieta do skolky.. o ockovacom preukaze nepisala nic..
ty si odpisala "preco by ju akoze nemali prijat do skolky a do skoly,atd....ved to s tym nema nic spolocne? ty v skole nikomu neukazujes ani nedokazujes podstupene ockovania"

tak na to som reagovala ze to nie je pravda. sice ockovaci preukaz neukazujes..ale doktorka ti musi na prihlasku potvrdit ze dieta ma vsetky ockovania podla ockovacieho kalendara..

silviadaisy30
20. aug 2012

@anjelicek26 ja neviem co tym mysleli a v liekoch sa moc nevyznam ale ako som pisala ked sme sli na nejake ockovanie tak sa ma len pytali ake mala reakcie na to posledne ockovanie a dok sa ma len opytal ci mam doma detsky sirup a to je vsetko,ale ja viac skusenosti som doteraz nemala...pravdu poviem ani by som nevedela ze ci jej ten sirup mozem dat ci nie,,samozrejme sa spolieha´m na to co povie dok,aspon doteraz to tak bolo ....
len som smutna ze naozaj nam nikto nic nevysvetli a ani nemam slov ako by som niekedy svoje pocity opisala,,,
a dnes som sa aj docitala ze vlastne lekari nemozu odradzat od ockovania,maju na to nejaky zakon---tak potom to je jasne ze naco nam budu vysvetlovat veci--ved nemaju o com

zacala som sa po mojich kamoskach co maju starsie deti ci rovnako stare deti vypytovat ci maju mmr ockovanie a ci mali nejake reakcie nech si trocha urobim obraz a samozrejme ze ani jedna z nich nebola informovana o neziaducich ucinkoch sak zaockovat dali ale tak ako ja doteraz ze som nevedela naco a preco ju davam ockovat tak aj moje zname tak robia bez vedomosti,lebo v materskej knizke mame napisane ze kedy sa ma ist na ake ockovanie tak jak somar co ma klapky na ociach....

miskovapetka
autor
20. aug 2012

@linuska1 ja som pisala v niektorom prispevku ze u nas to nikto nevyzadoval, ani ziadny zaznam o ockovani...len to ci je dieta sposobile navstevovat predskolske zariadenie to je vsetko a v skole to tiez nik nechcel...poznamenala som ze u nas...a nebola som jedina ktora pisala ze to od nich nikto nechcel!!

anjelicek26
20. aug 2012

@silviadaisy30 - ja som pri dcerke bola taka ista, ani som nevedela, co jej pichli, dostala injekciu a slo sa domov, nikdy nemala ani teplotu, zacervenanie, no proste vobec nic.. ale maly po prvom ockovani 40horucka dva dni v kuse vrestal, ale v kuse a to je on flegmos a spachtos na pohladanie, vtedy mi zacalo bit na poplach, co to vlastne ockovanie je 😖 Bohuzial si clovek uvedomi rizika poriadne, az ked uz sa nieco stane :( Vidnoto v tej teme o tom, ake malo dieta zlu reakciu na ockovanie, ako to maminy pisu :( Varovane vopred neboli :(

sorciera24
21. aug 2012

@linuska1 a vies, ze to co robi vasa skolka je prizakonne?.....ze nema pravo toto na prihalsku ziadat?......u ans v meste to ziadna skolka na prihalsku potvrdit nechce (chvalabohu, ze tu este mame rozumnych ludi) 😉

rose1988
21. aug 2012

@linuska1 no a ked ma dieta na to dovod aby nebol zaockovaný lebo su aj take prípady, alergie, problémy s imunitou, neurologické probl. a co ja viem co este tak aj tak nezoberu do skolky to sa mi nezda a dakto mi hovoril, ze je to protizákone tak ako pise sorciera 24. Problem v tých ockovaniach je ten, ze by mali najprv poriadne vysetrit dieta ci moze alebo nemoze dostat ockovanie. Lekarov nezaujima ci vase dieta bude mat ci nebude mat reakciu aj tak sa to nezvali na vakcinu noa co ked jedno dieta zo 100 bude autista alebo bude mat cukrovku ci Pan Boch vie este co. Ved oni sa onho nemusia starat, splnia si povinnost a cau. Rozhodla som sa ze MMR nedostane mam na to svoje dôvody a nezaujima ma co na to zdravotnictvo alebo skolstvo, ak mi zarucia ze sa mojmu dietatu nic nestane ale pýsomne moze byt o tom rec dovtedy o tej vakcine nebudem diskutovat. Ved to je co za prístup ze " este som sa nestretla s vedlajsim ucinkom" date mi to na papiery? no hadajte co by bola odpoved.

mandarinkadarinka
21. aug 2012

@gubcikova ale smrt je tusim uvedena v americkom PL, nie? ten by sa sem šikol 🙂

gubcikova
21. aug 2012

@mandarinkadarinka u nás by tam toto nemohlo byť...to by bola katastrofa a keby mohli tak by vymazali aj ostatné nu

mandarinkadarinka
21. aug 2012

no ved, v slovenskych PL je len to, co sa niekomu hodi... Slovensko zazracna krajina bez NÚ, sem by mali prist pichat deti z celého sveta

gubcikova
21. aug 2012

@mandarinkadarinka to ano.no sa čudujem že sú tam ešte niektoré nu.ved očkovanie je neškodné

bambinkaa
16. nov 2012

@hajanka ahoj, citam, ze sa vyznas 🙂 my sme sa este stale nerozhodli, stale to odkladame, uz hadam aj 3 mesiace, lebo mala bola chora od kolektivu, sopliky, kasel... Nam by chcel dr. pichnut 2x vakcinu a nechapem ci preto, ze proti menej chorob a 2x, akoze mensie zlo 2x, alebo je to len biznis a daju nam to nebezpecne 2x. Vlastne nas 2x ohrozia. A neexistuje ockovanie LEN proti rubeole a mums? aby tam nic ine nebolo? Lebo ze vraj rubeola ohrozuje mamicku v 2. stave, teda miminko a mums otecka, ze zostane neplodny. Alebo ked to muz uz prekonal v detstve, 100% to nedostane? to by sa dalo zistit z karty ze? Ja by som toto ockovanie najradsej vynechala, najviac sa asi obavam rubeoly, ked budeme chciet 2. babatko 😒

bambinkaa
16. nov 2012

@hajanka este dodam, ze na vsetky doterajsie ockovania u pediatra sme mali prudke reakcie, vysoke teploty, raz sme skoncili aj na pohotovosti, tiez koli brualnej horucke z ockovania.

bosacka
16. nov 2012

@bambinkaa ja sa teda nevyznam tak, ako hajanka, ale z toho co viem je z tych 3 chorob najhorsie dostat osypky (mozne komplikacie). ty ak si mala v detstve rubeolu, nemusis sa obavat (na zaciatku tehu robia test na protilatky). kazdopadne by si sa musela zaockovat ty, aby to (mozno) chranilo teba. no a tieto choroby prakticky na slovensku nie su, uvidime co bude ked vyrastu nase deti... ockovanie ich aj tak v dospelosti uz nechrani
(my sme MMR nedali)

vlnka81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hajanka
17. nov 2012

@bambinkaa nechapem to na co sa chysta vasa dr. 😕 ani nikde v povinnom ockovacom kalendari to nie je takto uvedene (ak teda hovoris naozaj o MMR), pokusy nech si robi na svojich detoch nie na cudzich a kludne jej to takto povedz.
(mozno ide rozkladat MMR na jednotlive virusy podobne ako pectorina skvela lekarka Hexu) 😀 to len taka moja poznamka, ktora ma teraz napadla...

Teoreticky existuju monovakciny, ale u nas nie su dostupne a ani registrovane a neockuje sa nimi. Ci by sa ti ju podarilo zohnat nejakym sposobom a dopravit na SR 😖 a ako a ci by ju bol niektory lekar ochotny pichnut, to netusim. U nas musis "povinne" prijat taku vakcinu, aku ti diktuje stat 😖 kedysi sa ockovalo monovakcinami, dnes uz mame nadiktovane len kombinacie.

U nas sa standardne ockuje Priorixom vyrobca GSK (mumps, rubelola, osypky)
Teoreticky by sa mohla v povinnom ockovani pouzit (co mas takmer to iste):
MMRvaxPro - Sanofi Pasteur (mumps, rubeola, osypky) a
Priorix Tetra - GSK (mumps, rubeola, osypky, ovcie kiahne)
ProQuad - Sanofi Pasteur (mumps, rubeola, osypky, ovcie kiahne)

Predchadzajuce komplikacie a neziaduce ucinky su kontraindikaciou dalsieho ockovania.

Kopirujem od kolegu "petot":

Osýpky - nové štúdie ukazujú, že aj očkovaní ochorejú, akurát tí s vyššou hladinou protilátok nemusia mať zjavné príznaky. Vakcína vytvára protilátky len proti polovici vírusových kmeňov a nepôsobí doživotne, takže ponecháva človeka nechráneného akurát v rizikovom období dospelosti.

Mumps - ešte kratšie a nespoľahlivejšie trvanie účinku. V súčasnosti dostávajú mumps najmä očkovaní adolescenti, čo je zlé, lebo majú vyššie riziko komplikácií. Vírusy osýpok aj mumpsu majú rezervoár u hlodavcov a netopierov, takže sa šíria aj mimo ľudskej populácie.

Rubeola - ešte kratšie a nespoľahlivejšie trvanie účinku. Je preukázané, že krajiny, ktoré plošne očkujú, nedokázali znížiť výskyt poškodenia plodu následkom infekcie vírusom rubeoly (CRS). Podiel zraniteľnej populácie sa masovým očkovaním nijako neznížil, a imunologické prehľady ukazujú, že sa práveže bude zvyšovať, keď sa stratí dospelá generácia s prirodzenou imunitou.

Je jasne, ze vakcina nechrani tak ako by mala, tak, ako nam to tvrdia nasi lekari. O tom svedcia nakazy a epidemia u plne ockovanych deti.

vlnka81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambinkaa
17. nov 2012

@hajanka dakujem Ti za Tvoj cas 🙂
ano aj mne sa to zda byt cudne. My sme sa dohodli na 2x po cca 40E, ale mala ochorela, tak sme to cele odlozili. Teraz uz som tomu aj rada 🙂 Urcite to malo byt bud Priorix Tetra - GSK, alebo ProQuad - Sanofi Pasteur, lebo si pamatam, ze tam toho bolo vela. Dovod preco 2x bol ten, ze lepsie bude chranena a proti viacerym ochoreniam. Tiez si myslim, ze ak uz, tak mono vakcina by bola ovela lepsia, ja som dostala monovakciny, ked som bola decko. A dalsia pravda, osipky som aj tak dostala, napriek tomu, ze som bola ockovana, aj mumps. Aj mi vraveli, ze aj ked dame zaockovat malu, ked pojde do kolektivu, pravdepodobne aj tak tie choroby dostane.
Rubeolu som nemala prirodzenou cestou, iba ockovanim, ale ak tomu dobre chapem, aj ked som zaockovana a mam protilatky, mozem to chytit? Nejaku slabsiu formu?
Nase rozhodnutie s Manzelom je, ze teraz urcite nedame ockovat malu, v takom utlom veku. O rok tuto temu otvorime znova, zase to preberieme, uvidime. Ale Manzel bol nzechuteny, ked sa dozvedel aky hazard sa robi z detskym zdravim 😖

tin007
17. nov 2012

@bambinkaa napada ma, ze ci vam dr. nechce pichnut okrem MMR este aj vakcinu proti ovcim kiahnam, to by boli potom dve ockovania. Ale MMR naozaj nejde rozlozit, monovakciny su najblizsie v AT (ale nie vsetky, tusim proti osypkam je najblizsia fo FR), ak by ste chceli vynimku, tak vasa dr. by musela vypisat asi 4 stranovu ziadost, ta by isla do poistovne, ta by to musela schvalit... niekto sa o to tusim uz pokusal (zo slovenska) a neuspesne, ze odpoved bola: ockovanie je povinne kombinovane proti MMR a monovakciny nie su dovolene.
Co sa tyka protilatok u teba; proti osypkam by si ich mala mat (asi aj proti mumpsu), ak si ich prekonala prirodzene, po rubeolu ostava ochrana len niekolko rokov (asi 10, max 15), takze zalezi kedy si bola ockovana, no ak to bolo davnejsie, resp. sa u teba nevytvorili protilatky, tak by si chorobu mohla kludne dostat.

hajanka
17. nov 2012

@bambinkaa za malo 🙂 len tomu akosi nerozumiem

co ste sa vlastne dohodli? 2x po cca 40E ??? - to je co?
a co ten dovod? 2x lebo bude chranena proti viacerym ochoreniam...??? akym ochoreniam? akym viacerym?
ockovanie na 15-18 mesiacov je MMR ockovanie, proti 3 chorobam - mumps, rubeola, osypky, niekto dava este aj proti kiahnam, ale to nie je povinne ockovanie

ockovanie nechrani voci ochoreniu, cize ochoriet mozu obe skupiny, ci ockovany, ci neockovany, ockovanie len ma navodit "pamat" na dany virus, je vsak otazne, ci telo vobec po tych ockovaniach tu "pamat" ma a ci si vytvori nejake protilatky.
(minule pisala jedna mamicka, ze na vl. naklady si dala zistit hladinu protilatok tusim na hexu to bolo, nepamatam, tak zo 6 virusov malo dieta protilatky voci dvom, v akom rozsahu to neviem, hlavne ze clovek potom zije v tom a uveri tomu, ze jeho dieta je chranene..)

dalsia vec je priebeh choroby, nikto ti nezaruci ani nemoze tvrdit, ze po ockovani bude mat dieta lahsi priebeh ak bolo danou vakcinou ockovane, to jednoducho nie je dokazatelne!
nikto totizto nevie predpovedat, aky priebeh by malo keby ockovane nebolo, aj neockovane dieta moze mat lahky priebeh, rovnako ako ockovane tazky a prave naopak, organizmus a prirodzena imunita nenarusena jedmi vakcin bude vediet lepsie s chorobu bojovat.

sama na sebe vidis tu nezmyselnost ockovania, tak preco tymi jedmi a toxinmi zatazovat detsky organizmus a nicit mu imunitu? V mnohych pribalovych letacikoch k vakcinam to je tiez uvedene (ockovany moze ochoriet)

netusim absolutne o co vasej dr. ide tymi dvoma ockovaniami, opakujem, pokusy nech si robi na svojich detoch 🙂

bambinkaa
17. nov 2012

@hajanka uff to s tou pamatou na hexu ma prekvapilo teda. O tom som ani nevedela. No k tomu 2x za 40E...mne to prislo ako biznis, ale mozno dobre, lebo inak by som sa mozno ani nezamyslela, nezacala by som hladat na internete o tejto teme. A vidim, ze nikde nepisu 2x ockovanie, zarazilo ma to.
@tin007 ano aj ovcie kiahne tam boli, ale este aj okrem toho tam bolo toho vela. Ale to tak rychlo povie, letacik sme nedostali... Asi vedia ako to treba mamickam podat, aby nenamietali.

hajanka
17. nov 2012

@bambinkaa toto si nechaj vysvetlit od lekarky, ze ake 2 vakciny miesto jednej a akych 2x 40E, toto ma velmi zaujima 🙂
(ps: nedaj sa nalakat, oklamat a namotat na mile slova)

Ak sa chces zapojit do diskusie "Nesuhlas s povinnym ockovanim 2"
nesuhlasis s povinnym ockovanim alebo riesis odmietnutie povinneho ockovania,
chcessa poradit ako odmietnut povinne ockovanie,
vymenit si skusenosti s lekarmi a uradmi,
dostat sa k novym informaciam (odkazy, clanky, videa..),
zaujimas sa o alternativne sposoby liecenia (vitaminy, zivotosprava),
chces sa podelit so skusenostami po ockovani a neziaducimi ucinkami,

si vitana v diskusii "Nesuhlas s povinnym ockovanim 2"

staci ak napises IP na nick prevenar priamo tu: https://www.modrykonik.sk/interna-posta/nova-sp...
a budes zaradena do diskusie 🙂
okrem ineho sa tam sa dozvies aj ako lekari hraju na city rodicom 😉

kolostrum
17. nov 2012

@hajanka prečítaj si Než.učinky pri akýchkolvek atb, poprípade antivirotikách, kortikoidoch....

tin007
17. nov 2012

@hajanka este ma napada, ze to moze byt MMRV (cize MMR plus ovcie kiahne) a mozno druha vakcina proti meningokokom? teoreticky, alebo potom Hep A