(Ne)očkovanie na Modrom koníku

martinjasen
10. jún 2013

Táto téma je o Očkovani. Na rozdiel od mnohých iných, jej hlavným cieľom je dokázať, že sa o tejto ťažkej téme dokážeme rozprávať so vzájomnou úctou k sebe aj k našim názorom.

* Pridajte slobodne svoj názor s dobrým úmyslom a umiernene.
* Čítajte s otvoreným srdcom, príjmite iny názor, rozmyšľajte o ňom.
* Pýtajte sa s dôverou, ak máte otázky k tejto téme.
* Odpovedajte na otázky iných s úprimnou snahou pomôcť, bez snáh manipulovať a presviedčať.
* Nevyjadrujte súd nad niekým za jeho zmyšľanie, alebo správanie.

Kto je presvedčený, že jeho názor je bezchybný a správny, nech radšej do tejto témy nevstupuje. Je pre tých, ktorí hľadajú, zvažujú, pochybujú a vážia si každý názor. Ďakujem

Tema súvisí s článkom: Téma (ne)očkovania na Modrom koníku ( https://www.modrykonik.sk/fotoblog/martinjasen/... )

Diskusia je zavádzajúca
Je možné, že diskusia obsahuje príspevky, ktoré sú zavádzajúce (obsahujú klamlivé informácie alebo úmyselne poupravené fakty) a sú vytvorené za účelom manipulácie alebo šírenia strachu a paniky.
mimikas
10. jún 2013

Super tesim sa. Ja som za ockovanie hlavne koli tomu ze sa uz nemusime obavat ochoreni ako je detska obrna, prave kiahne, cierny kasel. Ale jasne nemali by sa ockovat deti ktore maju neake kontraindikacie, ako imunitne ochorenia, alergie na vajcia a pod.

hajanka
10. jún 2013

Ja sa tesim este viac, konecne si coraz viac a viac mamiciek otvara oci 🙂 a nesuhlasi s povinnym ockovanim, kto sa boji detskej obrny, kiahni, ci cierneho kasla, nech sa preventivne ockovat da a kto si vie nastudovat fakty ohladom tychto beznych detskych chorob (kto chce si najde kde) a ohladom nebezpecenstiev ake so sebou vakciny prinasaju, nech sa ockovat neda a nech je to jeho slobodne rozhodnutie bez akychkolvek sankcii, pokut, vyhrazok a pod.

prirodka
10. jún 2013

Povinne ockovanie byvalo proti ciernemu kaslu,tetanu.S tymto by som suhlasila, nakolko deti v dnesnej dobe sa uz rodia s oslabenou imunitou.Tie "povinne"ockovania, co si vymysleli.........su jednoducho biznis a nie pomoc.Verte tomu,stretavam sa s tym uz siedmy rok a mam moznost vidiet i pocut nasledky.Su aj vynimky, ako vo vsetkom.Lenze ked sa dame ockovat aj napriklad proti kiahnam,osypkam, chripke,atd., kedy sa ma "naucit" nas imunitny system bojovat s chorobami, ved mu nedavame sancu....!

sima.p
10. jún 2013

@hajanka 100% súhlas

andrejka1974
10. jún 2013

ja som vzdy bola za ockovanie, po mojej skusenosti , ked syn dostal pneumokoka , mal vtedy 15 mesiacov este sa vrtedy neockovalo a zacali mu praskat cievy a zachranili mii ho v hodine dvanastej a lekari sami nevedeli ci lieky zaberu, ak by nezabrali do rana by mi vykrvacal ☹ ☹ ☹ ☹ nastastie lieky zabrali a teraz ma syn 13 rokov

kvieta
10. jún 2013

Ja som tiež otvorená pre takýto priestor. Ako očkujúci rodič musím vyjadriť súhlas s tým, že k očkovaniu má lekár pristupovať individuálne, po starostlivom zhodnotení zdravotného stavu, rodič má sledovať stav pred a po očkovaní, prípadné zmeny hlásiť lekárovi a trvať na ich podrobnom zaevidovaní do zdravotnej karty. Minimálne na tomto by rodičia mali trvať. Je toho samozrejme viac a určite sa to tu v rámci diskusie postupne preberie.

monika15
10. jún 2013

Ja sobone som nazoru ze KAZDY z nas by sa mal SAM>>> rozhodnut a nie dotlacenym druhych, a zial to tak nefunguje... vacsinou sa rozhodnu lebo ludia ich dotlacia......
a tiez by bolo mozna kludnejsie.. keby urcita organizacia tu nebola..... bolo by kludnejsie :((((

bublina83
10. jún 2013

Ja som sa este asi nikde na MK k tejto teme nevyjadrovala, tak len opisem vlastnu skusenost. Mam tri deti, vsetky su riadne zaockovane a bez trvalych alebo vedlajsich nasledkov. Ockovanie im neposkodilo ani imunitny system ani ostatny vyvoj. Nie som lekar, nemam vzdelanie v tomto smere a preto tuto komplikovanu temu ani nechcem studovat. Viem co mam robit, ked sa ma dieta ist ockovat a co mam sledovat po ockovani. To mi staci. Nastrah je velmi vela, ktore na dieta ciha a preto sa radsej venujem ich vychove s pozitivnym myslenim, toto ponecham na odbornikov 🙂 Prajem pevne zdravie vsetkym detickam 🙂

soldi
10. jún 2013

nebudem sa vyjadrovat k tomu, ci ockovat, alebo nie.
pisem len za seba:
po nastudovani miery vyskytu chorob a trvalych nasledkoch po nich versus ucinnost vakcin a miera vyskytu neziaducich ucinkov mi vyslo, ze ockovanie je pre moje deti nevyhovujuce.

je pre mna znesitelnejsia myslienka, ze moje dieta dostane napr. osypky, nez ze bude mat hocijaky nasledok po vakcine.
ALE uplne chapem, pokial to ma niekto inak, resp. to vnima opacne.

co nechapem a odsudzujem je, ked niekto nema o ockovani ani zakladne vedomosti a tlaci do ostatnych, ake je to prospesne.

pink_lady
10. jún 2013

@bublina83 sto palcov hore 😉

natas4
10. jún 2013

Moj nazor je, ze hoci u niektorych deti su po ockovani neziaduce ucinky, tak ockovanie je potrebne...keby sa uplne prestalo ockovat, tak by trpelo ovela viac ludi, deti...aj lieky maju neziaduce ucinky a predsa ich berieme, hoci pokial to nie je nevyhnutne, snazim sa liecit bez nich...kazda mama by pred samotnym ockovanim svojho dietata, mala dat dieta vysetrit a dat ho zaockovat pokial je zdrave...deti so zlou imunitou, predcasne narodene deti a pod.by mali byt ockovane podla individualneho ockovacieho kalendara

svetllana
10. jún 2013

@natas4 Nataša!!! Mám Ťa! Zas sa montuješ do tejto prekliatej témy?! Po holej dostaneš! 😀 😀 😀

natas4
10. jún 2013

@svetllana 😀 😀 vyjadrila som svoj nazor...snazim sa verit, ze tato diskusia bude konecne slusna, bez utocenia a urazok 😉

gubcikova
10. jún 2013

ja mám názor každý nech so robí ako uzná za v hodné.je to jeho dieťa a prípadne následky si rodič nesie svoju zodpovednosť nie štát.preto si to treba dobre rozmyslieť a zvážiť čo je pre rodiča horšie-či choroba či NU.ak chce skalopevne očkovať,nech očkuje a neštuduje než.účinky.potom len vypisujú statusy ako sa bojí.kto nechce si už asi naštudoval.kto váha nech si prečíta za aj proti.pri dcérke som očkovanie neriešila.očkovali sme povinným až do 15mes.syn má len 2 dávky hexa+prevenar.u oboch došlo k NU tak už neočkujeme ďalej.

careamell
10. jún 2013

Každá jedna mamička by si mala preštudovať príbalový letáčik, porozprávať sa s lekárom a najlepšie si ešte niečo naštudovať aj sama. Po tom, ako som to urobila ja, som si búchala hlavu o stenu, čo som to svojim deťom urobila. Vzpamätala som sa až pri poslednej vakcíne. Medzitým sme zistili, že syn dostal kontaminovanú dávku Infanrixu Hexa. Aké haló z toho bolo, dokonca aj v TV a každý mi bude hovoriť, že to v podstate nič nebolo. Sama epidemiologička pri odmietaní MMR na RÚVZ mi vravela, že isto nebolo všetko tak, ako vraveli.
Nech sa každá mamička rozhodne, nech si ale dá tú námahu, zaujíma sa a slobodne rozhodne, je to tak dôležitá téma v živote jej dieťatka. Ide o všetko, o jej dieťa, o jeho zdravie...

sampo
10. jún 2013

@soldi mi zase prehovorila z duse 😉

svetllana
10. jún 2013

@natas4 Myslím, že bude 🙂. Svitá na lepšie časy. :o))))

kaja73
10. jún 2013

nikdy som o ockovani nepochybovala,davala som aj nepovinne-napr chripku ma moj starsi syn cca 3 krat zaockovanu a aj kliestvoku ma zakladne ockovanie plus jedno preockovanie.
Mladsieho som bez rozmyslanie sla dat tiez zaockovat-aj ked z obavami z horucky-to bolo to, co vzdy trapilo st.syna.
Ale prisli velmi zle rekcie,poplakali sme si dost.
Nikdy nam nik nepotvrdil suvislost s vakcinou-ved sa to ani dnesnou medicinou neda-to je len sci fi buducnosti-mat na to vysetrenia. 😖
Tento zazitok bol zlom v mojom nazore,v nazore mojho muza,mojich rodicov,svokry-vsetci sme boli nestastni. 😢
Az POTOM som si zacala hladat info-a vsetko zapadlo do seba ako skladacka 😒
Bojim sa tych chorob,alebo skor -mam pred nimi respekt-nie som hrdinka 😲
Viem, ze nie su prechadzka ruzovou zahradou-len uz neverim , ze riesenie je ockovanie.
A som aj za prevenciu-za akukolvek,kdekolvek a kymkolvek-ak vsak nema vedlasie ucinky-/prevencia nesmie mat v mojom ponimani vedlajsie ucinky,nesmie spravit zo zdraveho cloveka choreho//
Staci vsak vytiahnut letacik a vedlajsich ucinkov je tam dost na to, aby sa clovek zamyslel.
A ze tam pisu vsetko co sa vyskytlo po ockovani-aj bez dokazu suvislosti........na to poviem len jedno - preco to robia....? -- asi nevedia ako to zistit-vylucit ci potvrdit-a z toho mam strach-ak vyrobca sam nevie co jeho vyrobok moze sposobit a tak pise a pise a pise-vsetko doradu. 😒
Kedze existuje mnoho kontroveznych nazorov na tuto temu,tak by bolo spravodlive, ak by to bolo na slobodnom rozhodnuti kazdeho cloveka-co povazuje za vacsiu hrozbu-NU z prave pichnutej vakciny, ci moznu nakazu niekdy niekde v buducnosti.
To by si mal kazdy zodpovedat sam,alebo sa nechat viest lekarom-ak sa neciti na svoje vlastne rozhodnutie.
Slobnou volbou,predsa nekoncia preventivky u lekara a ani sa nestraca moznost dat sa lekarom viest. 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natas4
10. jún 2013

@fidka79 ked tvojmu dietatu pomoze napr.penicilin a ine dieta inej mamy bude mat po uziti penicilinu zavazne neziaduce ucinky ako sa budes pozerat na ten liek? Budes vdacna, ze tvojmu dietatu pomohol?

kaja73
10. jún 2013

@natas4 -penicilin nie je povinny
-dava sa ako liecba,nie ako prevencia
-mam ine poziadavky na liecbu a ine na prevenciu-nohu si tiez nedas rezat preventivne,ale keby si mala rakovinu kosti na nohe-tak proste musi ist prec-to sa proste neda porovnavat-liecba a prevencia.

hajanka
10. jún 2013

@natas4 urcite tak, ze nebudem to dieta, ktoremu nepomohol alebo ktoremu ublizil, nutit pod hrozbou pokuty jest ho aj v buducnosti 😉 chytas sa do vlastnej pasce, ako zvycajne
tak si predstav svoje dieta v tejto situacii, susede malemu penicilim pomoze ale tvojmu vyvola tazku alergicku reakciu, zlyhanie im. systemu a pod. a stat ta budem napriek tomu nutit a chciet mu podat rovnaky liek zase a zase a zase.... ved je to potrebne

jarhal
10. jún 2013

ja to tu chcem sledovat a rozhodnem sa sama....
dobre ze su tu urcene pravidla .....ale uz to zase zacina....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
digysa
10. jún 2013

Ja len na margo zakladatela tejto diskusie......... @hajanka myslim, ze ty do tejto diskusie vobec nepatris......
Je pre tých, ktorí hľadajú, zvažujú, pochybujú ........a ty si adminom skupiny, ktora ma JASNE oboznamila, ze do vasej skupiny mozem vstupit LEN a LEN ak som absolutne presvedcena a suhlasim s vasim nazorom.......

Takze........... 😅 😅 😅 😅

Celkovo do tejto skupiny asi nepatri ziadny admin.......ale mamicky, ktore zvazuju, hladaju a pochybuju.......ci sa mylim?

digysa
10. jún 2013

Osobne zavzujem a nie som si ista 2-mi vecami......

1. Co ak by ozaj ockovanie bolo nepovinne? Myslite si, ze by sa pocet ockovanych deti znizil?

2. Mnozstvo vakcin pre deti....ktore su skutocne nevyhnutne a ktore su doplnkove (ci uz po financnej stranke, alebo po zdravotnej stranke)

careamell
10. jún 2013

@digysa Myslím, že mamičkám, ktoré nevedia nič o očkovaní, hľadajú a zvažujú môže sem napísať názor každý, či už má názor akýkoľvek. Práve na základe toho sa budú rozhodovať. Takže aj moderátor témy o neočkovaní má to právo.

soldi
10. jún 2013

@digysa odpoved na ot.c.1: myslim, ze zanedbatelne. na who si mozes pozriet preockovanost v statoch, kde nie je ockovanie povinne.
2. to je irelevantna otazka, na ktoru neexistuje univerzalna odpoved, kedze nevyhnutnost vakcin je vnimana znacne subjektivne

digysa
10. jún 2013

@careamell Myslim, ze tento portal uz davno presiel hranicu "napisat nazor"........ Tu sa nazory nepisu....tu sa nazory zasadne vnucuju......
A ja mam s takymto stylom maximalny problem.........Ja si chcem precitat a spytat sa...... Ja nechcem byt napadana.....

ako hned tu @natas4
Moderator temy mal nechat uzivatelku vyjadrit si svoj nazor......namiesto toho sme sa dockali prispevku o 19:20

Zda sa ti to ako vyjadrenie nazoru? No mne teda nie...........
Preto by som vylucila akehokolvek moderatora...........ale zase som tu neni hlavna........je to iba moj nazor....cize ho nebudem nikomu vnucovat, ale iba ho "verejne prehlasim a mozno sa ujme" 🙂

kaja73
10. jún 2013

@digysa myslim si, ze cca 90% ludi ma nazor ako bublina83-ved aj tu ma uz najviac lajkov-a teda 90% ludi by ockovalo aj keby bolo ocko nepovinne,lebo lekar by ich tak nasmeroval,potom je tu skupina co je na 100% presvedecena o vyzname ockovania a tvrdo presadzuje jeho povinnost-mozno tak 5%-len tipujem a zvysnych 5% by mozno neockovalo.
Teda nic velke by sa nezmenilo,len tych par ludi co ockovat vedome,po studiu nechcu-by nebolo branych ako kriminalnici-to je vsetko.
Romovia a tzv zivle-su samosttana kategorie,kde povinnost aj tak nefunguje.
Preventivky u pediatra by boli povinne nadalej a tak by lekar mohol smerovat kazdeho nadalej k vakcinam.
Len by sme sa vyhli vyhrotenym situaciam v ambulanciach a na stretnutiach s uradnikmi.