Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

bobocka
28. máj 2012

@prevenar prepac,ale ja nemam najmensiu chut si o tej vakcine studovat viac.bohate mi staci to co doteraz viem a statistiky neziaducich ucinkov. 😠 😠 😠

prevenar
28. máj 2012

@bobocka heh, ved ja ta do nicoho nenutim 😎 ..v usa urady vedu oficialny zoznam ludi ktori zomreli vdaka tejto vakcine ..je pekne dlhy ^^

bobocka
28. máj 2012

@prevenar ved ja viem.ja len prave na tuto vakcinu a veci okolo nej strasne zle reagujem,lebo vobec nie som presvedcena o tom,ze pomaha.extremne malo sa o nej vie ,o jej ucinku(ci silgard, ci cervarix) a zoznam neziaducich ucinkov konciac nejednou smrtou,je desivy 😠 😠 😠 proste tejto jednej vakcine razne hovorim hlasne NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠 😠 😠

prevenar
28. máj 2012

..na slovensku nema pochopitelne , ziadne vedlajsie ucinky a je totalne uplne bezpecna . potvrdi ti to 99.999% "panidoktoriek" -ktore su inak velmi mile. slovensko je proste krajina medicinskych zazrakov 😲

prevenar
28. máj 2012

@bobocka zas si nemysli ,ze tie dalsie su nejak zasadne ine, len nezdochnes tak rychlo a okato ..ale neskor a pomalsie , alebo ob-generaciu. napr. deti tvojich deti. ..alebo sa "ucinok" prejavy az po kumulacii roznych vakcin. pokusi na celych statoch su ich uplne beznou praxou. nikto a nic ich nekontroluje. ked zomrie naraz vacsi pocet deti, zaplatia pokutu a ide sa dalej ..

staci sa pozriet na pocty vaznych poruch u deti a pripadov rakoviny snad kazdy rok padne novy rekord ^^ .. kazdy uz nech si vyvodi sam preco to tak asi je.

prevenar
28. máj 2012

jo, lucim sa ..som unaveny 🙂 ak sa rano zobudim , budem tu aj zajtra 🙂 ..ak nie ..tak nic. lol

bobocka
28. máj 2012

@prevenar ja viem,ze nie,ale pri tych ostatnych "roky pouzivanych" je to studium na mieste.je fajn si zistit pre a proti a trosku sa posprtat aj v minulosti a studiach.kdezto pri hpv ani studie poriadne nie su.vakciny zavedene par rokov dozadu,ktohovie ake vlatsne ucinky maju,ako dlho chrania,ci ma vobec vyznam ockovat uz sexualne aktivne kocky ako oni tvrdia,ze vyznam to ma.vies co myslim.cele je to pritiahnute za vlasy.zas ja som rada,ze veda ide dopredu a vedci sa snazia zeny chranit proti chorobe ,na ktoru zeny aj umieraju.no bolo by na mieste,keby nas chranili bezpecnou vakcinou a nie takymto bordelom,co viac skodi ako pomaha.

zeta
28. máj 2012

ahojte,
@prevenar
takze, presla som to, vcera asi do 2 v noci. Nenasla som co som potrebovala, mozno mi to uniklo pri tolkych stranach, uz sa mi krizili oci 😝.
Pozerala som teraz aj link co mi dal @petot, tiez mi tam nic nesedi na to co mi poslali. Pise sa tam o
- Pisomna vyzva/rozkaz od RUVZ (dostavit sa na ockovanie)
- Poucenie od RUVZ (podpisat a poslat im spat poucenie)
- Predvolanie na RUVZ (na priestupkove konanie)
Mne prislo "Upozornenie na neplnenie ucasti na povinnom ockovani". citujem z listu (uz som to davala, ale aby ste nemuseli pozerat spat na strany)

"RUVZ bolo dna 3.5. dorucene pisomne hlasenie od MUDr. xy, Nestatna ambulancia..., adresa..., o Vasej doterajsej neucasti na povinnom ockovani tretou davkou zakladneho ockovania proti ..... (vymenovane) s maloletym dietatom - xy, narodenou.., bytom..., na ktore ste bola opakovane vyzvana.
Tymto Vas upozornujeme na povinnost ustanovenu v par. .... zakona c. 355/2007..... v zmysle ktoreho, ako zakonny zastupca dietata, ste povinna zabezpecit podrobenie svojho dietata povinnemu ockovaniu."

Len ma UPOZORNUJU, a to nespada ani pod jedno z vyssie uvedenych (vyzva na ockovanie, poucenie podpisat a poslat, predvolanie na priestupkove konanie). Bolo mi to dorucene doporucene. Tak neviem ci im mam odpovedat alebo neodpovedat a cakat co podniknu. To mali nejaku poradu ze ako na nas neockujucich ci co? Novy postup, finta..? Alebo ja uz z toho vsetkeho (zisteneho,precitaneho..) zacinam mat stihomam 😉
Este som rozmyslala, ze moje dieta je este v lehote kedy sa moze ockovat - myslim v zmysle ockovacieho kalendara. Podla neho ale 3.davka sa ma dat medzi 11.-12. mesiacom, mala ma ale uz 13mesiacov..

Rozmyslam ze bud nenapisat nic alebo
ich poziadat o odstranenie mojich osobnych udajov, nakolko ich ziskali protizakonne (kedze si ich nevyziadali ale ich poslal doktor a nie je zacate priestupkove konanie) a ze som nebola opakovane vyzvana. Co bude lepsie aby som nieco nepototo.. 😖 ? Hmmm?

prevenar
29. máj 2012

@bobocka
toto je obrovska miskoncepcia , ze existuju nejake "roky pouzivane" vakciny . faktom je, ze neexistuju. totizto zlozenie a hlavne "vyrobne" postupy sa dramaticky menia kazdym rokom. dokonca kludne od jednej sarze, k druhej sa moze jednat o inu latku. to ,ze stale vidis "bielu vodicku" neznamena ,ze je to 20 rokov ta ista gebuzina. zmeny nastavaju rychlejsie ako akekolvek "studie"

1) pripady roznych "pochybeni" ,"nehod", "drobnych kontaminacii" napovedaju ,ze sme pod neustalim pokusom pri pouzivani akejkolvek vakciny. v europe si nedovolia az take brutalne testy , ale bezne vo svete kludne spravia take "testy" ze zomru , alebo su zmrzacene desiatky/stovky deti a poskodene su tisice. nemaju s tym najmensi problem a su na to nezvratne dokazy .
2) tomuto nahrava aj fakt,ze stane kontrolne organy nijakym sposobom nekontroluju obsah, chemicke a geneticke zlozenie vakcin , toboz kazdej vyrobenej sarze. na toto su tiez dokazy. nikto okrem vyrobcu nevie co v to je a kedy.
3) dokonca sama WHO jeden "den" vyda studiu ,ze najvacsim zdrojom polia je ich vlastna vakcina ,ze zhruba 80% deti s poliom boli nakazene vakcinou ..a o par mesiacov zas vydaju spravu ,ze je "EPIDEMIA POLIA A SITUACIA SA ZHORSUJE" ...ano, kedze to SAMI sposobili .
4) historia a fakty ukazuju,ze vsetko okolo vakcinacie a ti ludia ktori to propaguju a tlacia medzi ludi su jedna banda klamarov , ktori klamali uz milion krat . neda sa im verit ani nos medzi ocami ! ci v ramci slovenska tak v ramci sveta. su to nebezpecni, klamarski smradi , to vam vravim a davajte si na nich a ich "vyrobky" velky pozor, kym na to nedoplatite !

prevenar
29. máj 2012

@zeta no super 🙂 urcite si nadabila aj na nejake vesele situacie v ramci nasej plodnej diskusie 🙂

ok, totalne netusim co je "Upozornenie na neplnenie ucasti na povinnom ockovani" 😀 z akej pravnej normy to pochadza a ci to ma vobec nejake miesto a existenciu v nasich zakonoch. je lahko mozne ,ze ani nie lol . bolo by vhodne keby sa k tomu vyjadril aj niekto skusenejsi @manof @petot pleas 🙂

takze, co mozem je to ,ze ti napisem co by som z fleku spravil ja 🙂

1) zistil by som u nejakeho pravnika / na internete co znamena to "upozornenie" a kde v ramci prava sa nachadza .
2) bez ohladu na cokolvek ine by som okamzite spisal ziadost na prokuraturu o presetrenie postupu lekarky v ramci "oznamovania" kedze by som sa domnieval,ze sa dopustila trestneho cinu na useku ochrany verejnych udajov. + okamzite by som dal rovnaky podnet aj na UOOU + zrejme by som na prokuraturu podal dalsi podnet na presetrenie toho akym sposobom sa dostali k mojim osob. udajom ,kedze sa domnievam, ze nezakonne a zrejme to iste aj na UOOU . LOL .
3) tomuto nerozumiem , citujem " Este som rozmyslala, ze moje dieta je este v lehote kedy sa moze ockovat - myslim v zmysle ockovacieho kalendara. Podla neho ale 3.davka sa ma dat medzi 11.-12. mesiacom, mala ma ale uz 13mesiacov." - cize NIE JE v lehote mozneho ockovania? ci ? .. pises ,ze lehota je do 12 mesiacov a mala ma 13 . z toho mi vypliva,ze je mino , nie ?

-mozno by nebolo zle napisat vyhlasenie ,ze
a) nie si a nikdy si nebola proti povinnemu ockovaniu a vadi ti len konkretna vakcina ktora je potencionalne nebezpecne pre zdravie tvojho dietata (dokaz je pribal. letak) a ,ze ziadas, aby ti RUVZ zabezpecila vakcinu bez moznych vaznych vedlajsich ucinkov.
b) + ze tvoje dieta je mimo veku v ktorom je legalne mozne ho zaockovat a tym padom "naprava" tohto "stavu" proste nie je mozna 😕

-to s tym "odstranenim o.u." to neviem snad sa vyjadri @petot, je to tusim jeho napad 🙂

-tak toto som zosmolil ja , uvidime s cim pridu dalsi ludia 🙂 a dufam,ze pridu ..lebo sam som zvedavy 😀

peha81
29. máj 2012

ja mám este otázočku do pléna...kedze moje okolie akosi nevyjadruje nadsený súhlas s nasim rozhodnutím neočkovat....chcela by som poradit ako reagovat na ich otázky.... čo ak dieta dostane niektoru z tých chorôb proti ktorým sa ockuje? mumps,čierny kasel,rubeola..... aký je priebeh potom pri chorobe? sú aj v dnesnej dobe nejaké smrteľné? 😔 😕 aby som si potom nesypala popol na hlavu keby náhodou 😔 kde sa dá dojst v dnesnej dobre k takej chorobe...sme vsetci potenciálny nosiči??? 😨

kytykenka
29. máj 2012

mamicky ak som odmietla ockovanie budem platit nejaku pokutu ci co to? moji chlapci dvojicky maju 13 mesiacov a doposiela som nedala ockovat a chcem sa tomu vyhybat ale dr uz strasia 🙂

peha81
29. máj 2012

@kytykenka precitaj si poslednych 20-30 strán...dozvieš sa 😉 ale pokutu neplatis pokial ta nevyzve RUVZ na priestupkove konanie a to sa zacne iba ak ta dr. nahlási (a to je protizákonné...ale deje sa to) ja mám akurát o taký týzden predvolanie na RUVZ na konanie 😖 😖

monikamajova
29. máj 2012

@prevenar ahoj,
tak zle je ☹ budeme musieť nášho psa utratiť,odkedy som sa to dozvedela plačem,muž bol s ním u veterinára ☹ pečeň je ok,ale na plúcach má nádor,niečo so srdcom,preto ho nemôžu operovať a so slezinou 😢 ja som nedovolila aby doobedu s tým súhlasil,tak je doma a napil sa vody..ale mm povedal,že čím skôr,pretože ak sa mu naleje brucho tak by trpel..nie som blbá,ved som s ním celé dni doma kedže som na MD a určite by som si predtým všimla ak by mal nejaké problémy..kamarátkinej mame sa metastázy vytvorili za 2 dni a žena do 2 mesiacov pošla..a nášho milovaného psa očkovali 7.mája-paradox-na moje meniny ☹

monikamajova
29. máj 2012

@peha81 sú to bežné detské ochorenia kniha Elizabet Frenvicková alebo tak nejako-Naše dieťa anglicá autorka o tom,ako je to v Anglicku a teraz je novšie vydanie,ale ja mám to stršie a požičala som ho 1 kamoške

prevenar
29. máj 2012

@peha81 tvoje otazky + otazky tvojho okolia nesu vsetky znaky velkeho a hlbokeho nedostatku informacii o skutocnej povahe vakcinacie. to nehovorim ako v zlom, len konstatujem stav. tento stav sa da zvratit studiom a zaujimanim sa o temu - cize informovanim sa 🙂 aj ked cela diskusia nie je pouzitelna na ucely "odmietnutia ockovania" ..urcite je je vsak cela pouzitelna na ziskanie informacii o ockovani . preto doporucujem precitat ju celu ..od zaciatku do konca. nic lepsie pre seba a svoje dieta nemozte spravit. to mysim s uplnou vaznostou.

k tym otazkam .. ono, zivot proste JE riskantny "biznis" kto ti co zaruci ? hocikto z nas moze proste mrtvy do hodiny, roka .. nikto nevie. ludia niekedy zomru aj po chripke , alebo pri operacii slepeho creva. stava sa. co s tym z nas ale kto narobi ? ze.
1) za beznych okolnosti tie choroby co si vymenovala su uplne banalne choroby, ktore sa normalne prekonaju bez nasledkov . jedine cierny kasel moze byt pomerne nebezpecny u dietatka do 1 roku zivota . nechce sa mi hrabat v statistikach ..ale myslim,ze na nic taketo nikto nezomrel uz desiatky rokov +/- .
2) vela chorob na ktore sa ockuje bud de facto neexistuju, alebo ich nemas ako dostat ..napr. tetanus a polio. podla udajou WHO tusim v roku 2010 v INDII ( 1.2 biliona obyvatelov 😲 ) co je uplne centrum polia bolo chorych nejakych 120 deti ! rozdiel zivotneho standardu v indii a na slovensku asi nemusim vysvetlovat 😕
3) dalsi dolezity bod ...ok, co spravis ty a tvoje okolie, ked tvoje dieta BUDE zaockovane a aj tak OCHORIE a ostane poskodene , alebo mrtve ? ..totizto stava sa to uplne bezne . uplne bezne dieta ochorie par dni po vakcinacii na chorobu proti kt. bolo ockovane. uplne bezne sa vyskytuju velke epidemie v uplne zaockovanych populaciach napriklad mumpsu a pod. LENZE o tom sa nepise v reklamnych letacikoch na chodbach a a ni zlate "panidoktorky" o tom akosi neinformuju,, resp. zrejme o tom ani nevedia (alebo radsej nechcu? )
4) dalsi bod. kt. vypliva z 3tieho je ,ze z faktov a pripadov v ockovani je uplne jasne,ze riziko ktore plynie z choroby je daleko mensie ako riziko ktore plynie z vakcinacie.
5) este treba povedat , ze drviva vacsina vakcin je uplne neucinna .. zoberme si napriklad slavnu TBC vakcinu ktorou nas ockovali desatrocia a ma na svedomi tisicky nakazenych deti s TBC ..ale aj deti s rakovinou lymfatickych uzlin koli tejto vakcine. kazdy jeden z tych smradov dobre vedel, ze ta vakcina absolutne nechrani pred TBC a uz vobec nie pred najbeznejsou plucnou formou ! ..mamicky sa triasli "jaj len aby sme boli co nasjkor zaockovani" ..no a bolo uz tolko vedlajsich ucinkov , ze ju proste zo na den ZRUSILI 😀 ..kde je zrazu "verejne zdravie" tie keci o "nutnosti ochrany " dobre vedia ,ze ju mozu zrusit a ze sa vobec nic nestane , tak akoby kludne mohli zrusit UPLNE VSETKY ...koli tejto vakcine boli uz moc "na svetle" a potrebovali sa dostat spat do "tiena" ..tak ju proste zrusili a maju "pokoj" zisky zo zvysnych su stale dost vysoke.

- k tomuto , ale treba poznat konkretne pripady, konkretne clanky v nasej aj zahranicnej tlaci .. a vsetko toto najdes v tejto diskusii .
-snad tolko 🙂

@kytykenka ahoj . pre teba plati nieco podobne +/- vid vyssie . akurat co sa tyka odmietnutia staci ti precitat tak 30 az 50 poslednych stran .(mozno by stacilo aj 20 ^^ ) je to tu opisovane a diskutovane snad na kazdej druhej strane. bohuzial nikto si to nemoze precitat za teba 🙂 v pripade nejasnosti radi odpovieme ak budeme vediet .

peha81
29. máj 2012

@prevenar dakujem za vycerpavajúcu odpoved,,ved ja o ockovani-neockovani som presvedcena,,len v tom mas pravdu nemam dostatocne informacie, aby som to cele vysvetlila svojmu okoliu,,,,a studovat ich určite nedonutim,,,,aj moja neinformovanost prameni z nedostatku casu 😖 😠 to vies robota+domacnost+male dieta,,,,nevladzem tu vysedavat dlho do noci 😔 no ale to je môj problem,,,preto sa to pýtam takto priamo, nech nemusim hladat 😅 😅 snad raz pride cas ze si najdem cas preluskat to tu cele a nie len posledne strany 😉

prevenar
29. máj 2012

@monikamajova ☹ chudacik maly . je mi to velmi luto , bohuzial asi ine riesenie uz nebude ☹

-este co by som riskol ako poslednu (fakt zufalu) moznost je zacat mu okamzite podavat tabletky s B17 . netvrdim,ze to nebudu "zbytocne" vyhodene peniaze, ale ista mala sanca tam je ,ze to zvratite ☹ ..ako, co mozes pokazit. ked sa stav zacne velmi zhorsovat a psik zacne extremne trpiet tak potom ho uz treba uspat a spominat na to pekne co priniesol do vasich zivotov. 😔

"Vitamín B17 = Amygdalin = Laetril je prirodzená látka ktorá sa nachádza v rastlinách. Vitamín B17 je účinný proti každému druhu rakoviny, predovšetkým proti rakovine pľúc, prsníkov, prostaty, čreva a lymfatického systému. Zaujímavá je kniha o vitamíne B17: http://www.badatel.sk/documents/TerapiaB17.doc .

Najväčšia koncetrácia B17 je v jadrách divo rastúcich marhúľ a v iných horkých orieškoch a jadierkách. Existuje veľa semien, obilnín a zeleniny, ktoré obsahujú minimálne množstvo vitamínu B17 a tvoria časť našej dennej stravy. Jadierka alebo semená ovocia: najvačšia koncentrácia vitamínu B17 bola nájdená v horkých mandliach. Jablká, marhule, čerešne, nektarinky, broskyne, slivky, hrušky. "

takto to vyzera a neviem ci to tu este predavaju .. da sa to doviest aj zo zahranicia ..ale to "trva" samozrejme. tak vela stastia ☹ viac uz asi nepomozem. ☹

http://anticancer.ponuky.info tam chod na "protinadorove pripravky" a potom " B17 - Laetril, Amygdalina "

prevenar
29. máj 2012

@peha81 do roztrhania tela 🙂 ..ked vyhraju oni ..my vsetci prehrame.

proste inak to nejde ..spytat sa sice mozes ..ale na normalnu odpoved by som ti aj tak musel sen nakopirovat 30 stran textu .. cize ,,aj tak by si si to musela precitat , sama . fakt nemozem citat za teba, teda mozem , ale potom to budu moje vedomosti a nie tvoje 🙂

totalne vsetko co viem o ockovani mam tiez len z internetu z miest na ktore ma pristup uplne kazdy kto chce. z tejto diskusie , z linkov na stranky ktore tu boli spomenute, youtube a odtial dalsie z droje na kt. odkazovali videa .. potom clanky v tlaci v nasej aj zahranicnej .. kym som vedel tolko kolko som potreboval trvalo to cele mesiace niekolko hodin denne 😕 ..ale ziadna magia v tom nie je , vsetko je verejne pristupne uplna kazdemu, ziada si to len 1) volu a 2) cas . to je vsetko. 🙂

keziah
29. máj 2012

kto to este nevidel (teda najma pre dievcata, ktore sa teraz zacinaju zaujimat o neockovanie)
jeden z pohladov, stoji zo pozretie, nemusite so vsetkym suhlasit, ale mozno stoji za to nad niektorymi myslienkami porozmyslat

https://www.youtube.com/watch?v=h5LjehZkFI0
petot
29. máj 2012

@peha81 Pozri si rizikaockovania.sk/dokumenty.html
Su tam opisane tie choroby. Pripadne este ockovanie.org

monikamajova
29. máj 2012

@prevenar dakujem,si zlatý..
je to veľmi ťažké..ale ked už nechce ani chlorelu a tá vyťahuje aj ťažké kovy z vakcín-vlastne tak som si "vyliečila " dcérku po očkovaní,a je to aj proti rakovine, tak neviem..je to veľmi ťažké,ono nádor by nebol problém,doktor by ho vyoperoval a potom by som mu dala jačmeň a chlorelu-ak si klikneš na môj článok-pochopíš-tak sa vyliečila naša gabika a moja kmotra (krstná mojich detí )z rakoviny len musí jesť ale čo ked už len vodu pije.. ☹
a operovať ho nemôžu,lebo už je "starý" a vraj srdiečko by mu nevydržalo ☹ tak ho stále hladkám a objímam..tak zatiaľ som povedala že nie dnes až zajtra uvidíme,či sa ešte nestane zázrak..

peha81
29. máj 2012

@petot
@prevenar
@monikamajova dakujem vám,,tak uz len studovat a studovat,,,,skoda ze sa neda pozicat od niekoho z vás RAM-ka...by som si skopírovala do svojej hlávky 😀

monikamajova
29. máj 2012

@peha81 nemáš zač ...ale vieš to máš ako s chrípku..niekoho prejde za 3 dni v posteli a niekto ako ja kedysi sa trápil 2 týždne..ale to sa dá liečiť..ale hlboko sa ma dotkli slová mamičky chlapčeka čo ostal postihnutý po očkovaní.."radšej nedať zaočkovať vôbec ako mať doma do konca života invalidné dieťa" ☹
aspoň že im nedali pokutu..len to už je smutné..a ja dodávam nikdy neočkovať ani psa ...dnes mi volala 1 známa-3-mesačný psík jej zomrel na 2.deň po očkovaní a dalšia smutná vec 2-ročné dievčatko od očkovania malo problémy,vrátilo sa až z Prahy a tam jej zistili nádor na obidvoch obličkách.. ☹ každý máme na výber,ale niektoré veci sa nedajú ovplyvniť

monikamajova
29. máj 2012

@peha81 ináč kniha Doba jedová je dobrá

monky978
29. máj 2012

@monikamajova aj moje meniny... ☹ miláčik krásny.. je mi to tak ľúto... strašne moc ☹ ☹ ☹ držte sa...

tamix
29. máj 2012

@prevenar ja Ťa obdivujem, že sa Ti to chce toľko krát a tak obšírne rozpisovať 1000x zasebou. Ja som už raz navrhla, aby sa vyčlenila jedna strana, alebo každá desiata a pridali sa tam základné informácie a linky. A keď príde nový rodič, tak sa napíše, že nech ide na stranu XXX preštuduje si aspoň tú a keď tam odpoveď nenájde, tak nech sa pýta. Len neviem, či sa to dá technicky urobiť

prevenar
29. máj 2012

@tamix 😝 ..budem to musiet zhrnut do nejakeho celku 🙂

denduska
29. máj 2012

@monikamajova ahoj, chcela by som ťa poprosiť o radu akú chlorellu by mohla moja 2-ročná dcéra...nie je vôbec očkovaná, bohužiaľ viac chorá než zdravá, každý aj mierumilovný bacil čo ide okolo sa na ňu nalepí a robí šarapatu 😖 môžeš aj do IP, ja sa v tom vôbec nevyznám, pravdupovediac ani nemám čas ešte aj to skúmať aké su rozdiely, pomohlo by mi rovno čo mám kúpiť..a kúpim..manžel chlorellu úspešne užíval, ale to boli také obrovské tablety, že to by som sa jej bála dať....veľmi pekne ďakujem 😅

l81
29. máj 2012

ahojte, ked uz pisete o chlorelle, nie su nahodou vsetky az od 3 rokov?