Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

luthien.k
22. jún 2012

@petot škoda, že nemohu dávat like. Myslím si totiž to samé. Antibiotika velmi poškozují střevní flóru, která je zase velmi důležitou součástí imunity, aby imunita jako celek fungovala správně, musí mít člověk zdravá střeva - což při dlouhodobém braní atb. zcela jistě nemá.

strociatka
22. jún 2012

@petot vcera v Reflexe na Markize davali pripad nejakej znamej Americkej modelky, ktora sa z nevyliecitelnej rakoviny dostala sama za pomoci vitaminov a zmeny zivotneho stylu, myslim, ze narazali hlavne na sposob jej stravovania, napadne sa podobal tomuto dokumentu:
http://www.voxvictims.com/2012/06/04/fakty-o-po...

strociatka
22. jún 2012

@tara vcera v Reflexe na Markize davali pripad nejakej znamej Americkej modelky, ktora sa z nevyliecitelnej rakoviny dostala sama za pomoci vitaminov a zmeny zivotneho stylu, myslim, ze narazali hlavne na sposob jej stravovania, napadne sa podobal tomuto dokumentu:
http://www.voxvictims.com/2012/06/04/fakty-o-po...

sorry, uz to tu raz je, len som omylom zabudla pridat nick

petot
22. jún 2012

@miriem Vezmi do úvahy niekoľko vecí. Vakcína nebráni nakazeniu, iba má zabrániť ťažkým komplikáciám. Dospelí pravdepodobne nie sú chránení (preto sa začalo myslím v r. 2008 plošné preočkovávanie dospelých). Každopádne, pôvodca ochorenia (corynebacterium diphtheriae) by sa napriek plošnému očkovaniu detí nerušene šíril v populácii a starší dospelí ľudia by mohli ochorieť. Napriek tomu, posledný prípad záškrtu v SR bol v roku 1980.

Takže očkovanie zďaleka nie je jediným faktorom, pre ktorý sa dnes záškrt nevyskytuje (ak vôbec má nejaký vplyv). Ináč by sa useli stále vyskytovať ľahké prípady, a to bez rozdielu aj u očkovaných. Ale našťastie ide dnes o veľmi zriedkavé ochorenie, ako vidno.

Celý prínos vakcíny je v tom, že (ak funguje podľa predpokladov) môže zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, ktorý nastáva v cca 5% prípadoch.

Na druhej strane treba vyhodnotiť riziko vakcíny. Keď si pozrieš príbalový leták, tak tam pravdepodobne nájdeš menej závažné príznaky u cca 1 z 10, stredne závažné u cca 1 zo 100 a závažné 1 z 1000-10000. Chronické následky, ako potlačenie imunity, dlhodobé poškodenie nervovej sústavy apod, tam nenájdeš, lebo klinické štúdie nie sú stavané na ich odhaľovanie, ale to neznamená, že sa nevyskytujú. V podstate sú späté so zložením vakcíny a jej režimom činnosti.

Takže ako vidíš, v odpovedi je mnoho neznámych, lebo chýba výskum. Veď v podstate 50 rokov plošného očkovania trvalo, kým zistili, že treba preočkovávať dospelých. Nasadíme plošné opatrenie a ani nevieme, ako dlho pôsobí, to je mi čo za veda?

Ak nie si spokojná s odpoveďou, pýtaj sa úradov a žiadaj presné čísla. Nechaj ich, nech robia svoju prácu 😉

prevenar
22. jún 2012

@zuzana357 ..teda, ja vlastne nemam vedomost o tom,ze by nejaky sudny proces vobec prebehol. viem,ze je ich par podanych, ale nejak si davaju "na cas" ..z nejakeho "nejasneho"dovodu. mozno manof bude vediet o nejakom ukoncenom sudnom procese, ale ja som o takom este fakt nepocul.

prevenar
22. jún 2012

@strociatka tak , to sme (minimalne) dvaja 😀

kkl82
22. jún 2012

boli sme dneska na poradni a nasa mudra priznala, ze bola teraz niekedy na skoleni organizovaneho ruvz. pred mesiacom nemala ani paru o tom neockovani a len sa vyhrazala a vydierala, teraz to brala s kludom, aj ked nezabudla poznamenat, ze sa o nasho maleho boji, ze sa nakazi vsetkymi tymi chorobami, proti ktorym odmietame ockovat. bola nejaka moc "mudra", lebo uz spomenula aj manofa 😉 ale bolo jasne, ze nestudovala sama, lebo mala zas uplne "overene" informacie, ako napr. ze na jeho stranke sa vyjadruju iba laici, ziadny lekar s praxou a ze nikdy necituje ziadnych lekarov, a ak ano, tak len ked kritizuje nazory tych proockovacich. ze nic nema podlozene lekarskymi vyskumami atd., no skoda reci.
ale to najdolezitejsie, bola hrozne kludna a vraj nemoze nahlasit na ruvz, kym maly nedovrsi 4 mesiace (tzn. este jeden tyzden), lebo "dovtedy sa priestupok nestal". to su vraj instrukcie od ruvz a vraj potom uz na zaklade stanoviska uooo moze poskytnut nase osobne udaje. to som jej uz nesla vyhovarat, pozna moj nazor aj pravne podklady, takze budiz, pre nas to moze byt polahcujuca okolnost. takze, to cele odmietnutie posunieme do dalsej poradne, kedy jej do karty napiseme nase odmietnutie. dohodli sme sa ze tam napiseme podla vyhlasky dg. z28.2 a ockovacie latky a ze aby som jej to podpisala, tak tam dam odmietnutie poucenia a az pod to podpis. takto bude aj vlk syty aj koza cela...
a este jedna perlicka, my sme u nej este nemali podpisanu zmluvu o poskytovani staroslivosti, lebo to sestricka zabudla poriesit. takze sme to podpisovali az dnes, z toho vyplyva, ze zazrakom prehodnotila to jej vyhrazanie sa minule, ze sa o nas uz nemoze starat a bla bla bla... ale dohladu aj poistovne sa boji aj ona 😀

eaka
22. jún 2012

@tara zaujímavé, takže v prípade rakoviny po vitamínoch to nie je len časová zhoda (ako všetky stavy nasledujúce po očkovaní... tam ide iba zlé načasovanie po chuďátku vakcíne), ale hnusné vitamíny, tak tam to bude určite spôsobené nimi...
😉

petot
22. jún 2012

@kkl82 To je smutné, že vysokoškolsky vzdelaný človek s doktorátom nedokáže urobiť jednoduchý úkon - kliknúť na webovú stránku. Namiesto toho papagájuje tupé klamstvá z nejakého školenia. ☹ Keby nebola lenivá, tak by si poľahky overila, že na Marianovej stránke je množstvo článkov písaných lekármi, dokonca aj písaných a prekladaných lekármi...

zigzag
22. jún 2012

@petot ked sme uz pri vitaminoch, ja davam mojemu vit c z dm vo vode, davam jednu odmerku na dc vody, ma rok, a ma uz 5 zubkov, a bojim sa aby mu sa mu nepokazili zubky,predsa je to take mierne kysle, mas s tym neaku skusenost, alebo mam zmenit podavanie?,,,, ma 10 kg, a vypije mi 6dc na den (ked je teraz teplo,tak viacej), je tato davka dostatcne velka,ci by som ju mala dvihnut uz.... dakujem

petot
22. jún 2012

@zigzag To je veľmi malá koncentrácia, to mu zuby nemôže poškodiť. Hociktoré ovocie je omnoho kyslejšie. K dávkovaniu bolo asi všetko napísané vo fóre https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/

zigzag
22. jún 2012

@petot uz som napisala aj tam, nedarilo sa mi najst,,, myslis ze rocne babo potrebuje neaky iny vyzivovy doplnok? ako neake dalsie vitaminy? nie je ockovany, a snazim sa mu varit zdravo, aj nutricne vyvazene, aj ked po tomto dokumente asi nadobudam pocit,ze ani ta zelenina,nie je nic moc, 😒 surovu stravu mame na olovrant stale, aj ked k tym 51% daleko, ale rocne babo tej surovej zeleniny vela nezje...aj ked ponukam viac x do dna jablcko,melon,hrusku,niekdy zje inokedy ma tym len poohadzuje 😀 surovu mrkvu nelubi,,, ale vlocky lubi,tiez z dm ka,,,

eniii
22. jún 2012

@manof chcela by som velmi pekne poprosit o radu - co sa tyka toho prirodneho repelentu z rozmarinu proti kliestom, mozem ho nastriekat na pokozku 3,5mes. babatka? alebo aspon na odev?
my sme totizto nasej malinkej vcera vyberali kliesta, co absolutne netusim ako sa to na nu mohlo dostat, kedze bola len v kociku na zahrade a aj ten som cely osietkovala...teraz mi ostava uz ju len sledovat ci sa nieco nedeje, aj ked dnes cely den srdcervuco plakala 😢
malo by napr. aj vyznam tymto repelentom postriekat zahradu (travu)? ci to by tak nemalo velmi ucinok...

amelia17
22. jún 2012

@zuzana357 ja si myslim, ze tym, ze su zakony v SR proti zakonom v EU sa najneskor sud v EU vyhrat da...

amelia17
22. jún 2012

@kkl82 ahojky, prosim ta, vedela by si skonkretizovat ako napises to odmietnutie? ja ho surne potrebujem, na nas tlaci pediatricka a mam v stredu rano prist s podpisanym papierom, ktory mi podstrcila... ja ho teda podpisovat nemienim a chcem naformulovat odmietnutie sama, ale bojim sa, ze to neurobim spravne... pozerala som aj stranku proti ockovaniu, su tam dobre tipy, ale nie je tam vyslovene vzor... ak by sa dalo, kludne posli prosim do internej posty, dikes dikes moc 😝

eaka
22. jún 2012

@amelia17 Prečo sa chcete všetci tak vehementne samoudávať? Sa to tu opakuje dokolečka, Dr.nie je potrebné nič podpisovať, akurát ju upozorniť, že osobné údaje smie aj podľa vyjadrenie uoou poskytnúť až na prejednávanie priestupku, ktorý nevznikne, kým ho neudá..

kkl82
22. jún 2012

@eaka ja sa nejdem samoudavat, ziaden papier jej nepodpisujem. napisem a podpisem iba toto vyhlasenie priamo v zdravotnej dokumentacii a ani o bodku viac: @amelia17

28.06.2012 Infarix Hexa (GSK), 1. dávka a Synflorix (GSK), 1. dávka. Očkovanie sa nevykonalo - rodič nesúhlasil. Dg: Z28.2

Na základe zákona č. 576/2004 § 6 odmietam poučenie ohľadom očkovania a nesúhlasím s očkovaním môjho dieťaťa. Podpis a datum

--- je to len kvoli tomu, ze v nr nie je ina lekarka, ktora by akceptovala nase rozhodnutie neockovat, bola som u 10 a takmer kazdy so mnou chcel vyrazit dvere. nasa sa s tym evidentne uz zmierila a aby bola kludna, takyto zaznam a podpisom je pomerne neskodny. je to naozaj len ustupok a kompromis, na ktorom sme sa dokazali dohodnut. myslim, ze sme obisli este pomerne dobre, na to ako sa vyhrazala pred mesiacom. nedavam jej suhlas s pouzitim udajov, nepodpisujem im tie blaboly o tom, ze som si vedoma dosledkov neockovania. vsetko sa deje v ramci zdravotnej dokumentacie a ked chce nech to prekopiruje a posle na ruvz, ale to zas porusuje zakon o ochrane osobnych udajov a aj lekarske tajomstvo, lebo poskytne udaje a vypis zo zdravotnej dokumentacie este pred tym, nez ho ruvz vypyta kvoli presetreniu priestupku - na co bola patricne upozornena...

kkl82
22. jún 2012

@eaka @amelia17 opravujem, takto (to predtym bola prva verzia) 😀 :

28.06.2012 Infarix Hexa (GSK), 1. dávka a Synflorix (GSK), 1. dávka. Očkovanie sa nevykonalo - rodič nesúhlasil. Dg: Z28.2

Na základe zákona č. 576/2004 § 6 odmietam poučenie ohľadom očkovania a nesúhlasím s očkovaním môjho dieťaťa vyššie uvedenými vakcínami. Datum a podpis.

eniii
22. jún 2012

@didulka85 a kde konkretne v AT chodite na BIO? 🙂

amelia17
22. jún 2012

@kkl82 dikes moc, prosim ta, co je to za Dg: Z28.2? Nevies mi prosim poradit? Moja pediatricka ziada podpisat nou vyrobeny papier... nastoji na tom, aby som podpisala nieco, co zacina slovom NESUHLASIM... ja to ale podpisovat nemienim. Mam jej povedat, ze od nej odidem ak bude takto nastojit? Nemam sancu aj ju nejak odstrasit, aby mi nerobila problemy? Ja navyse nemam s ockovanim problem, ak by ma poucila o rizikach a nasledkoch ockovania a dala mi zaruku, ze v pripade problemu mi bude kompenzovat moje naklady na starostlivost o dieta. Takze ja v principe s ockovanim suhlasim, ale len s takym, ktore bude eticke (ziadne latky vyrobene z potratenych plodov), to, ktore ma vyznam (ziadnych 6 alebo kolkokolvek blbosti, ale jedna dve realne hrozby), vtedy ked uznam za vhodne (t.j. imunitny system dietata bude ako tak v poriadku) a ked budem mat tolko penazi, ze si budem moct platit zahranicne kliniky, ktore budu moje dieta vylizavat z nasledkov ockovania...

amelia17
22. jún 2012

@eaka Tak porad, co mame robit!!!!

kkl82
22. jún 2012

@amelia17 zaruku ti nikto neda, lekarka uz toboz nie... a z28.2. je diagnoza podla zoznamu diagnoz v zakone 576/2004:

Z28 Nevykonaná imunizácia
Z28.0 Nevykonané očkovanie pre kontraindikáciu
Z28.1 Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z28.2 Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z iných a bližšie neurčených dôvodov
Z28.8 Nevykonané očkovanie pre iné bližšie určené dôvody
Z28.9 Nevykonané očkovanie pre bližšie neurčený dôvod

odporucam ti nastudovat si pravne predpisy tykajuce sa ockovania, len tak sa mozes ohanat pred lekarkou. nediskutuj s nou o tom preco odmietas (ze nebezpecne vakciny, vedlajsie ucinky atd), ale iba o pravnej stranke problemu. tam su lekari strateni a nemozu zastrasovat tym, ako tvoje dieta dostane nejaku chorobu. tu je problematika pekne zhrnuta: http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_... toto je nutne minimum, ktore musis vediet... odmietnutie ockovania si musis nastudovat sama, tu ti "zazracny vzor" nepomoze - musis to vediet ustat v argumentacii, lebo nasi lekari maju permanentne vymyvane mozgy zo strany farmafiriem a ruvz.

kkl82
22. jún 2012

@amelia17 a vazne si ochotna poskodit zdravie svojho dietata, ak ti niekto bude kompenzovat naklady na starostlivost a platit zahranicne kliniky??? nechcem ta sudit, ale ja by som takto pri ziadnom dietati, a vobec uz nie pri vlastnom, nikdy a za ziadnych okolnosti neuvazovala...

tara
23. jún 2012

@petot nezvalili vinu na vitaminy, len konstatovali, ze mohli podporit rast "vsetkych" buniek - dobrych aj zlych. nehovorime o vzniku rakoviny z viny vitaminov, hovorime o PODPORE RASTU buniek. a v niektorych pripadoch sa podporil rast aj tych rakovinovych.

prevenar
23. jún 2012

@didulka85 pekny nakup 😀

prevenar
23. jún 2012

@amelia17

"ale len s takym, ktore bude eticke (ziadne latky vyrobene z potratenych plodov), to, ktore ma vyznam (ziadnych 6 alebo kolkokolvek blbosti, ale jedna dve realne hrozby), vtedy ked uznam za vhodne (t.j. imunitny system dietata bude ako tak v poriadku)" ..moja rada je : toto tam nepis. nepis nic o bunkach z potratenych plodov, lebo na pojednavani to zmetu zo stola. zrusia to z tym,ze z potratenych plodov pochadza len prva davka s pred 20 rokov. a tie dnesne sa vyrabaju genetickym delenim - ktore je pochopitelne UPLNE BEZPECNE 🙂

napis "ze nesuhlasis koli MOZNYM VAZNYM NEZIADUCIM UCINKOM o ktorych si sa dozvedela z PRIBALOVYCH LETAKOV SAMOTNEHO VYROBCU" - to ,ze je to tam napisane cierne na bielom sa spochybnuje fakt tazko. 😝 ..aj ked ..sme na Slovensku 😕 😕

amelia17
23. jún 2012

@kkl82 jasne, ze nie!!! to je len system argumentacie: Vaz. doktorka, podpiste mi tu cierne na bielom, ze budete znasat nasledky ockovania, budete mi kompenzovat moje naklady a v tom pripade ja dam deti ockovat. Samozrejme, ze to ziadna dr nepodpise. Takze je to v podstate rovnaky typ utoku ako utok doktoriek na nas, aby sme im nieco podpisali... no nie?

amelia17
23. jún 2012

@kkl82 aha, jasnacka!!! mna by len zaujimalo, ci nie je vhodne napisat aj papier, ktory konkretizue preco nesuhlasim... pochybujem, ze moju dr ukecam na to, ze jej podpisem len taketo strucne vyhlasenie do karty... zial je to tak
velmi pekne dakujem za objasnenie, co to uz mam nastudovane, ale chce to cas a kedze mam malinke babatka-dvojicky, nemam skoro ani minutu na taketo veci