Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

nae
23. júl 2012

@hajanka @annieella Anni už odpovedala za mňa. Každopádne keď dostane sociálka hlásenie, musí to prešetriť. Určite majú "veľkú radosť", keď toto musia ísť riešiť k rodičom, u ktorých sa naozaj jedná len o neočkovanie z presvedčenia.

bobocka
23. júl 2012

@petah82 nuz riadna ta debata 😅 este mam len jednu stranu precitanu,si to necham na vecer 😝 😀

nae
23. júl 2012

@bobocka nenechávaj si to navečer, lebo ťa nejaký bubák bude vo sne očkovať celú noc 😉

bobocka
23. júl 2012

@nae 😀 ja viem ,ja viem,to je na vlastne riziko,len teraz sa mi coskoro drobec zobudi,nemam casu na nete dlho byt 😉

manof
23. júl 2012

@brumka111
Na záškrt na Slovensku nie je monovakcína. Otázka je, či vôbec niekde v Európe je. Kedysi bývala, ale či aj dnes... Hmmm...

manof
23. júl 2012

O (ne)očkovaní v Austrálii (môžeme ticho závidieť):
http://www.slobodavockovani.sk/news/australia-p...

eaka
23. júl 2012

"Vzťah medzi touto formou žltačky a uvedeným ochorením mi nie je známy"
Špániková odpovedá vyslovene diplomaticky.. to, že jej tento vzťah nie je známy predsa nemá absolútne žiadnu výpovednú hodnotu pre mamičku, ktorá uvažuje, že by radšej očkovala penta, miesto hexa..
Často sa tu v debatách s útočiacimi "pro-očkovačmi" píše, že väčšina ľudí v tejto téme má skúsenosť s nežiadúcimi účinkami. Ja nemám. Aspoň nie také, o ktorých by som vedela. Dieťa mám v prvých 3 rokoch zaočkované všetkým možným, čím sa dalo. Ešte som sa tuším rozčuľovala, že nejaká hepatitída sa nedala zaočkovať.. Ani neviem, ako som sa k tejto téme dostala, či mi len náhodou padla do oka, ale čo ma pri následnom čítaním vždy zarážalo, bol spôsob argumentácie alopatickej medicíny. Nikdy žiadny argument nevyvrátili faktami alebo článkami, tak ako to robí manof a jemu podobní. Všetky argumenty sú presne tohto typu, ten tón komunikácie "mne spojenie medzi chorobou a vakcínou nie je známe" a tým sa riaďte, ako keby ona bola nejaká mozgová centrála a čo sa v jej vedomí nenachádza, to proste neexistuje... Proste čokoľvek ktokoľvek príde, že sa mu čosi okolo vakcíny nezdá, tak akoby prepli do nejakého hluchého módu, nikoho z nich nenapadne začať googliť, tá najmasovejšia vec posledných rokov, len automaticky zaradia človeka ako debila ovplyvneného sektou a poskytujú vyjadrenia typu "to dieťatko za to nemôže, že jeho rodičia ho svojim rozhodnutím ohrozujú na živote"... ☹

petenka
23. júl 2012

@nae Presne ako hovoris, pediatri neberú vážne nežiaduce účinky vakcín. Minuly tyzden sa mi akurat stalo, ze som sa o ockovani bavila s pediatrickou Dagmar Liptakova. Doslova povedala: Minule mi jedna mamicka doniesla taaaky dlhy zoznam neziaducich ucinkov, ha ha ha.
Stratila som rec a odisla.

mikymiky
23. júl 2012

@eaka Je to tak, ako pises, maju pocit, ze oni nemusia nic dokazovat (ako keby bolo niekedy nieco v tejto oblasti exaktne dokazane) a uz iba pri nepatrnej zmienke o spochybneni ockovania reaguju protiutokom. Nie faktami, ale zosmiesnovanim, osocovanim a citovym vydieranim. Fakty pouzivaju iba na ich prekrucanie. Mne skoro zabehlo, ked tam pisala nejaka mamina, co jej maly prestal chodit po MMR ockovani a mila pani doktorka jej odpisala, ze to je iba taky oslabeny z virozy. Ta viroza v priebehu par dni po ockovani je samozrejme tiez iba nahoda. Jej odpovede su alibisticke a naformulovane tak, aby vyhovovali momentalnym proockovacim tendenciam. My vsetci sme sektari a blazni, co si iba hudieme svoje a nic ine nepocuvame. Ja si teda rada vypocujem aj ine, ale musi mi to davat zmysel. A aky dava zmysel, ked este za cias, ked sa pichalo TBC a internetove poradne boli plne nestastnych maminiek s detmi po operaciach lymfatickych uzlin a podobnych gebuzin a ti zlati doktorkovia ich ubezpecovali, ze tak je to spravne, pretoze neockovanie by sposobilo este viac zla a teraz zrazu, ked sa pytaju, ci by predsa len nebolo lepsie dat ich naockovat tak bohorovne tvrdia, ze neziaducich ucinkov bolo v porovnani s benefitmi omnoho viac - to ma vo mne vyvolat pocit, ze moje dieta je v rukach odbornikov, ktori mu chcu iba to najlepsie?

eaka
23. júl 2012

@mikymiky Veď to, sem-tam zmenia rétoriku, ale furt sú bohorovní a ich dogmy nesmú byť predmetom žiadnej diskusie, kto sa len im vyrovná v diskusii... Tá forma komunikácie, aby mi nejaká doktorka dala do odpovede na internet.diskusii milión výkričnikov, že som si dovolila zapochybovať o nejakom očko, čo mi niekto navrhol, tak to je fakt úroveň!

inak k tej debate o tetane... čo keď je to tak, že vakcína neúčinkuje, je úplne jedno či sme alebo nie sme zaočkovaní, ale iba tí traja sa nakazili, pretože už nežijeme obklopení koňmi a agrikultúrou a keďže sa o svoje zranenie adekvátne nepostarali (kvitujem príspevok ohľadom toho, či to neboli nejakí bezdomovci, či aké iné "existencie"), tak tetanus prepukol... ktovie, či sa im dostalo nej.zdrav.starostlivosti, keď už prepukol... mať info o ich očko statuse by bolo fakt zaujímavé. 😉

mikymiky
23. júl 2012

@eaka prave to je to, ze nejake blizsie info o tych troch nestastnikoch sa asi nedozvieme...a pritom to moze byt uplne zasadne pre rozhodovanie. Lebo ked sa vsetci traja napichli na vidly pri kydani hnoja, zaroven si nevycistili ranu a nesli ani vyhladat odbornu pomoc, tak mi je jasne, ze ja, typicka mestska panicka skratka nemam sancu tetanus dostat.
Clovek si potom nemoze vytvorit nejaky faktami podlozeny nazor, lebo tie fakty jednoducho nie su k dispozicii. Mna by napriklad strasne zaujimalo, ci deti, ktore chytili nejakeho invazivneho hemofila, alebo pneumokoka, boli kojene, zili v nefajciarskom prostredi, boli dobre zivene atd. Preco sa ockuju vsetci hlava-nehlava a neskusaju sa oznacit nejake rizikove skupiny, tak ako tomu byva trebars pri inych medicinskych vykonoch?

mikymiky
23. júl 2012

@eaka a to teda rozoberam iba situaciu v pripade, ze ockovanie naozaj funguje...

adriana7
23. júl 2012

je fakt, že celkom väčšinový proočkovač má o nás, rodičoch, čo nedáme očkovať všetko, riadne skreslený názor, vrátane pedagogického personálu, lekárov, atď...
nechcem sa rúhať a pred týmto mám veľkú pokoru, ale moje najmenšie dieťa má takmer dva a ešte nebolo vážnejšie choré...zato najstaršia cca v tomto veku ležala v nemocke a lekári ju nevedeli vyliečiť...
...s najmenšou som ležala v nemocke, keď mala 5 mesiacov, poslala nás tam pediatrička, aby ma "vytrestala" - to som sa dozvedela až neskôr), pretože som jej nerobila "dobré meno" - keďže neočkujem...malá bola netabuľková, ale inak úplne čulá, zdravá...nikoho nezaujímalo, že aj ja som mala 18 kíl, keď som nastupovala do prvej triedy... a ešte sme vegetariáni...prišiel primár a zabil ma otázkou v akej som sekte...že je mu v zásade jedno, že žijem v zapadákove, periem v potoku, kúrim drevom a svietim petrolejkou" - tak ma vytočil, že som mu vytmavila, že žiť na dedine neznamená zapadákov a že moje auto má väčšiu hodnotu ako celý jeho panelákový 2 plus kk a že jeho ročný príjem zaplatím ja mesačne za odvody vo firme. následne po polhodine ho chytil mm pod krk, lebo bol taký drzý, že mu tykal a chcel nás udávať za zanedbanie výživy dieťaťa, nehovoriac o tom, že jej chcel robiť bez nášho súhlasu punkciu mozgu!!!..proste robili sme zábavu celému oddeleniu...
druhý krát bola najmenšia v nemocke po tom, čo pediatrička (už iná), zistila, že malá má pneumokoka..teda zistila to tak, že som bola u nej so synom a malá mala vodový soplík, tak, že urobme výter...po nasadenej atb liečbe sa celá vyhádzala, vyskočila jej teplota...v piatok večer...tak zas šup do našej milovanej krajskej nemocnice...atb vysadili, nové nenasadili...o 3 dni bol pneumokok minulosť...hups...primár koktal, ani na veľkej vizite u nás ako u jediných nebol, prepúšťala ma mladá lekárka, otvorená aj inému názoru...vraj primár povedal, nech sme čím skôr preč (lebo ostatné maminy sa pýtali, diskutovali a mnohé začali o očko premýšľať)
...a olmúvam sa za tie litánie 😉

keziah
23. júl 2012

pokial mate niekto konto a mate co dodat http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?f=19&t=10...

erikasadek
23. júl 2012

@keziah nemma konto ale zasmiala som sa ze pocula som ze vakciny obsahuju vela zinku.. 😀 😀 juj keby tomu bolo tak urcite bys om aj dala;. 😉

matja
23. júl 2012

ahojte, je tu niekto z Martina, kto nedal očkovať?

brumka111
23. júl 2012

@manof a na obrnu a tetanus existuje?

darinkazv
23. júl 2012

ahojte, ja neodsudzujem ani tých, čo dávajú očkovať, ani tých, čo nedávajú. pretože tie názory sú tak pol na pol a každý si urobí svoj názor a rozhodnutie. my sme pri prvej dcérke nemali doma net, nekupovali sme špeciálne časopisy, dôverovali sme plne lekárovi. takže dcérka má za sebou doteraz všetky povinné očkovania + navyše proti pneumokokom. nežiaduce účinky sa nám vyhli míľovým oblúkom, bez bolestí, horúčiek či horších následkov. pri druhej dcérke som už začala uvažovať ohľadom očkovania, ale nedokázala ma presvedčiť ani jedna skupina 100%nou pravdou. no ja nemám odvahu odmietnuť povinné očkovanie. máme za sebou hexu + prevenar 13 a tiež 1. dávku rotarixu. zase bez reakcií a následkov. pre rotarix a prevenar som sa rozhodla po riadnom zvážení a rozhovormi s 5 kamoškami, čo ich deti rotavírus a pneumokoka mali a ľutovali, že sa rozhodli nezaočkovať. je to také pol na pol, lebo nedám začkovať, ochorie, budem si vyčítať - dám zaočkovať, budú následky, budem si vyčítať. ja som sa rozhodla dať očkovať. našťastie sme v našom širokom okolí nemali nikoho s následkami po očkovaní. ale ako píšem, neodsudzujem ani tie mamičky, čo sa rozhodli odmietnuť očkovanie. verím, že každá mamina robí pre tie svoje ratolesti to najlepšie 😉

nae
23. júl 2012

@adriana7 No to sú zážitky, hnus...

xlucia
23. júl 2012

@adriana7 prosim ta a z akeho dovodu jej chcel omknut mozog????? co mu sibalo? ako to zdvodonil?? a na zaklade coho ste isli prvy krat do nemocnice? kvoli neprospievaniu?

petah82
23. júl 2012

@matja skus sa opytat @sorciera24

syla
23. júl 2012

@adriana7 v nemocnici zážitok jak "svi.ňa", musím uznať 😀 Páči sa mi ako ste reagovali, bolo to super.

sorciera24
23. júl 2012

@petah82 my sa s majtou pozname;)

petah82
23. júl 2012

@sorciera24 nahodicka 🙂

liviadanova
23. júl 2012

@adriana7 to ste boli v TN nemocke?

jandl
23. júl 2012

@darinkazv Myslím si,že tvé kámošky zákl.očkování mají.Organismus má práci se vypořádat s vakcínami a nezbyde mu čas na realitu.Očko pracně zvládnuto na venek bez následků,ale vidíš,že se pak nemůže vypořádat s jiným problémem,skutečným virem,skutečným pneumokokem.Zdravý,očk. nezatížený by to měl zvládnout líp,ne?Já mám taky kámošky,kterých si nesmírně vážím,vyslechnu názory,ale k takovému rozhodnutí potřebuji nastudovat fakta obou stran.Nechci tě provokovat,ale nedávno se tu jedna ptala,jestli neočkujeme proto,že jedna paní na pískovišti povídala.To mi připomíná ty kámošky.

lovemybaby
23. júl 2012

@adriana7 Adrianka, pozdravujem Vás, dostala som sa k tejto vyše tisícdvestostranovej diskusii, tak sa ospravedlňujem, že som nečítala od začiatku, hoci by som veľmi rada a keď bude viac času, tak aj skúsim. Ale zaujalo ma, že ste nedávali druhé dieťatko očkovať /mám ten pocit/. Aké to má následky, prosím? Spomínali ste kontrolu sociálkou - aké z toho vyvodzujú dôsledky? Pokuty? Problém s prijatím dieťaťa do škôlky a podobne? Ďakujem krásne, nie je nad osobnú skúsenosť. Lenka

zaockujteajslnko
23. júl 2012

@darinkazv
a mozno sa vam ziadnym "milovym oblukom" neziaduce ucinky nevyhli, len ich nevidis 🙂 Su rozne pohlady na tu istu vec. To mas ako s farbami, kazdy jeden clovek ju opise inak 🙂

Ozaj tvrdit ze mas dieta plne zdrave po ockovani je takym istym nezmyslom ako tvrdit ze mi naisto umrie......lebo tak ci onak to uz n i k d y nezistis ake zdrave mohlo byt tvoje dieta bez ockovani.....

zaockujteajslnko
23. júl 2012

@lovemybaby
socialku nema co zaujimat ci ja davam dieta ockovat!.....
rodic je plne pravne zodpovedny a plne pravne opravneny rozhodovat za svoje dieta vo veciach zdravia a inych dolezitych veciach. Tohto prava rodica moze zbavit jedine sud!. Dovtedy mozu drzat papulku a krok, lebo zasahuju a obmedzuju v pravach niekoho ineho. Ak sa socialke nepaci, moze podat navrh na sud pre akesi domnele zanedbavanie prav dietata, nech sa paci. Pochybujem ze sa tak vobec jediny krat stalo, lebo to by bol vazny precedens 😀

zaockujteajslnko
23. júl 2012

navyse pokial viem, neockovanie je priestupkom na useku zdravia (zatial stale este)........ a priestupok sa zaplatenim pokuty stava zahladeny, cize akoby si nikdy nic zle neurobila svojmu dietatu... a na to musi existovat pravoplatne rozhodnutie RUVZ po vsetkych odvolaniach. Takze co vlastne chce riesit ta socialka? :D..........pred pravoplatnostou rozhodnutia o pristupku nema stale co riesit, ved prezumpcia neviny.......... dalej po zaplateni pokuty zase niet co riesit, ved je to zahladene........