Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jonas17
9. aug 2012

@petah82 aj mne tu vymyli mozog, ale od toho, že už si nemyslím, že lekár je Boh a nikto iný nemá pravdu 😀 zistila som, že len ja som zodpovedná za zdravie svojho dieťaťa, že ked sa niečo stane, lekári dávajú ruky preč, náklady na liečbu, neprespaté noci, strach a trápenie znáša len rodič a rodina, už viem, že atb nie je živá voda, viem, že na sople netreba lieky, ale vitamíny a viem, že je dôležitá aj strava, pohyb na vzduchu a hlavne som sa naučila, že sa treba riadiť svojim rozumom a inštinktom...

manof
10. aug 2012

@racerunner
Ale tá epidémia skutočne vznikla z 92% kvôli neočkovaným deťom, takže fakticky je ten nadpis na 92% správny. Preklad na tom vôbec nič nemení.

A z článku je, myslím, jasné, že ide o interpretáciu zistení tej štúdie autorom článku a nie o tvrdenie autorov štúdie.
Autori štúdie navrhujú ešte viac očkovať, ale autor článku to očividne vidí inak.

Takže rozpor možno je medzi autorom článku a autormi štúdie (to nepopieram), ale nie medzi tým, čo stojí v originálnom texte, a tým, čo stojí v preklade. Ak sa chceš sťažovať, sťažuj sa autorovi pôvodiny a nie mne. I keď osobne si myslím, že jeho závery sú plne legitímne v súlade so zásadami EBM.

K chorobnosti svojich detí viem samozrejme povedať viac, ale má zmysel vymenúvať tu diagnózy? Navyše toto nebol z mojej strany kľúčový argument, pretože som si plne vedomý, že jeho štatistická sila je veľmi blízka nule. Resp. je to argument pre mňa osobne, pre moje osobné presvedčenie, ale nie pre debatu s názorovým oponentom. Čo je však na tejto veci veľmi zaujímavé, je že obdobnú skúsenosť (čím viac očkované dieťa, tým viac choré) majú mnohí ďalší rodičia, ktorých poznám, a to už vyzerá štatisticky omnoho zaujímavejšie.

14petulka88
10. aug 2012

@stastnamamulka Operovali nas na chirurgii v kosiciach.

gubcikova
10. aug 2012

@nae známy mali teraz čierny kašeľ.bábo ešte nebolo zaočkované.boli v nemocnici 3dni a vraveli,že napriek tomu že nebolo očkované to malo veľmi ľahký priebeh.

koran
10. aug 2012

Chcela by som niekoho poprosiť o radu. Nechcem očkovať dcérku (dostala len prvú dávku Infanrix+Prevenar). Ale nechcem teraz byť predvolávaná a mať opletačky, lebo kojím a nechcem sa stresovať. Myslíte, že by som mohla radšej pred dr. zahrať, že chcem všetky očkovania odložiť až do nástupu do školy a až potom ich odmietnem, ked k tomu bude mať prísť? Dá sa to aj takto nie? A bude mi dávať dr. niečo koli tomu odkladu podpisovať - a ak áno, mám to podpísať alebo nie? Ďakujem za objasnenie.

hajanka
10. aug 2012

@koran ahoj, o oklad poziadat mozes, zalezi na lekarke ci vyhovie (vacsia pravdepodobnost ze nie), ak nie, budes musiet (ak to teda chces) vakciny postupne odmietat, kojenie je pre pre dieta velmi prospesne, ale zamädzenie pristupu toxickych latok do jeho telicka ma tiez dost velku vahu 🙂

lyongirl
10. aug 2012

Ahojte, zablúdila som do tejto témy s otázkou, čo povedať mudr. ak nechcem dať zaočkovať svoje dieťa? Aké najčastejšie "výhovorky" používate?
Syn mal po 2. očkovaní reakciu, nabehol mu desivý AE o ktorom dovtedy nebolo ani chýru, ani slychu, samozrejme ani po preliečení mu nič nie je, ale verím, že očkovanie mu ho naštartovalo.../samozrejme predispozíciu na to má/. Trápili sme sa s ním a keď sme sa ho zbavili, tak nás chce mudr. nanovo zaočkovať, čo som odmietla, ale samozrejme dala nám ďalší termín, ak by som sa rozmyslela, no neviem, ako jej už vysvetliť, že očkovať nechcem...stále do mňa dobiedza, že bola by škoda, aby nemal aj poslednú dávku, keď už 2 má, že to je potrebné na jeho imunitu a bla, bla, bla. Ja si nemyslím, že mu to pomôže k lepšej imunite, práveže mu ju riadne nabúra a po tom, čo sa posledne po očkovaniach deje, tak sa očkovania bojím ako čer kríža...neuniesla by som, ak by sa po očkovaní niečo stalo môjmu dieťaťu...no ale rozkecať som sa nechcela, tak ak sa nájde nejaká dobrá duša, tak poprosím odpoveď na moju otázočku, čo uviesť, ako dôvod, keď nechcem očkovať...ĎAKUJEM 🙂

eaka
10. aug 2012

@koran Tak nech úrady obieha tatko 🙂 Tých obiehačiek zas nie je tak veľa.. Raz povieš Dr, že si sa rozhodla neočkovať a nech protiprávne nepredáva Tvoje údaje ruvz a druhýkrát, ak Vás nahlási a Vás predvolajú, to povieš a ruvz... Stres je hlavne v hlave, tak si to proste nepripúšťaj, kým vieš a si presvedčená, že robíš správne, nemôže to vyvolať takú hladinu stresu, aby to nejak negatívne ovplyvnilo tvorbu mlieka 🙂

14petulka88
10. aug 2012

Tak sme doma baby, vyzera to na zapal koze... nevie preco sa to zrobilo ale snad to bude len to a zacne sa to rychlo hojit.. Dakujem vam za podporu velmi mi to pomohlo 😉

keziah
10. aug 2012

@lyongirl ja vyhovorky nepouzivam, mam pedinu, ktora ma do ocko netlaci, ale veta typu: "vcera mal vysoku horucku" by mala pomoct.

koran
10. aug 2012

@eaka Tatko úrady obiehať určite nebude, lebo práve tento tyzden som mu preposlala mailom pár info o očkovaní a jeho "prospešnosti" a on má na to svoj názor - že očkovanie tu asi pre niečo je... a vôbec si nič neprečíta. som mu povedala že MOJA dcéra už nedostane vakcínu žiadnu, len cez moju mrtvolu.
vieš, ja som presvedčená, že robím správne, ale niekto je proste taký "stresák" ako ja, ked má byt predvolaný, už som to zažila, ked som podala na veterinárnu správu nedávno ked som bola tehu, oznamenie ze jedna k... tyra kone. a bola som zla ja, nie ona.. ale to je o inom. vynervovalo ma to 😒

heimdalls
10. aug 2012

@lyongirl - výhovorky nepomôžu, je to len dočasné riešenie. Treba sa rozhodnúť či chcete len niečo konkrétne neočkovať, alebo odmietate pre svoje dieťatko vakcíny z povinného očkovania všetky. Druhá možnosť je povedzme to ekonomickejšia, nakoľko Vám hrozí len jedna súhrnná pokuta v maxi. výške 331€, kdežto pri postupnom odmietaní jednotlivých vakcín Vás bohužiaľ môžu pokutovať opätovne. Forma odmietnutia - žiadne výhovorky a odsúvanie, odvrátite totiž len to nevyhnutné a očkovaniu sa nakoniec nevyhnete, sú v tomto dosť húževnatí páni a panie pediatričky. Treba doručiť informovaný nesúhlas, nájdete ho určite kompletný a zoštizovaný na týchto stránkach a odmietnuť kokrétne vakcíny.

reni93
10. aug 2012

k tym maminkam, ktore potrebuju par mesiacov na studium materialov jedneho aj druheho tabora, lebo sa nevedia rozhodnut ci ockovat ci nie...ja som na zaciatok nestudovala kvanta materialov, polozila som si ako laik len par otazok:
- ako to ze moja lekarka mi vymenuva x neziaducich ucinkov, medzi nimi aj smrt a ked sa nejake vyskytnu nepriznava ich
- ako to ze vakcina sa ma podat pri absolutnom zdravi dietata a mojej lekarke staci len pohlad do hrdla a na nostek, aby sao tom presvedcila
- ako to ze vakcina sa nema podat pri precitlivelosti na ziadnu z jej zloziek a kedze moje male dieta nemalo skusenost este so ziadnym liecivom o moznej precitlivelosti neviem ja ani moja lekarka
- ako to ze x toxinov ako pridavkov vo vakcinach moze byt podla lekarov bezpecnych
- ako to ze zodpovednost za pripadne neziaduce ucinky nema ani lekar, ani vyrobca vakciny, ani stat, ktory ma do nej nuti, ale ja
- ako to ze este v novembri 2011 bola tbc vakcina taka nevyhnutna ( pristahovalci atd..) a od januara akoby utalo
a monho ineho....prilis vela nelogickych veci a moznych rizik, ktore nehodlam podstupovat.
je smutne, ze mamicky naozaj mesiace prebearaju ktory kocik si kupia a polozia si x otazok, ci je polohovatelny, ci ma preklapaciu rucku atd...ale pri ockovani dietata si nepolozia ani jednu....len tolko, s pozdravom

lyongirl
10. aug 2012

@keziah
@heimdalls ďakujem za odpovede 🙂
nemala som na mysli doslova výhovorky, jednoducho mudr. chce dôvod, prečo nechcem očkovať, ja som jej ako dôvod uviedla to, že malý mal po očkovaní reakciu/nabehol mu AE/, ale ona to ako dôvod neberie, pretože podľa nej AE mu môže vybehnúť kedykoľvek, pri chorobe, pri zníženej imunite a pod. čoho som si vedomá, ale nakoľko AE sa mu nikdy do očkovania neobjavil, tak verím, že to očkovanie mu ho naštartovalo...no a ja som sa rozhodla, že moje deti už očkovať nedám, ale neviem, čo uviesť, ako dôvod, aby to akceptovala...

hajanka
10. aug 2012

@14petulka88 ahoj, tak aspon trochu mensie zlo, citala som vo fotoblogu, inak dermatitida je jednym z neziaducich ucinkov Infarixu 😖 tak uz len nech to prejde a zbohom dalsie ockovanie 😉

lyongirl
10. aug 2012

@koran nepíšeš náhodou o mojom mužovi??? 😀 Presne to isté, keď som nahodila tému o očkovaní, jeho odpoveď znela, že ak je povinné, tak to pre niečo asi je a bolo dodebatované, tak bohužiaľ u mudr. je to na mne a muž ani nevie o tom, že náš 5 ročný syn nebol preočkovaný...

hajanka
10. aug 2012

@lyongirl ak si si ista ze ockovat nedas - nechces, tak jej to povedz na rovinu, bez vyhovoriek, odmietam ockovanie Infrixom a hotovo 🙂 velmi jednoduche, ak bude kecat... povedz, neprisla som o tom diskustova, iba Vam to oznamit 😉

lyongirl
10. aug 2012

@hajanka len ona mi povedala, že to musí nahlásiť a potrebuje tam uviesť dôvod, prečo to odmietam...nemusím uviesť dôvod? Vôbec netuším, ako je to podľa zákona a čo ma čaká a tak...

14petulka88
10. aug 2012

@hajanka Co je infarix?

hajanka
10. aug 2012

@heimdalls pokial dobre viem, suhrnna pokuta a suhrnne odmietnutie vsetkych vakcina (vsetkych ockovani) nie je mozne, co ockovanie - to novy proces (priestupkove konanie), alebo sa mylim? a aj tak suhrn tych pokut nesmie prekrocit tych 330e

14petulka88
10. aug 2012

@hajanka no nie ockovanie? panenka skakava tak toto mi k statstiu chybalo...

katarinnak
10. aug 2012

@hajanka Neviem ci je to tak, moja sestra bola na sude len raz a rovno povedala ze nech ju uz nevolaju ze ziadne dalsie dieta zaockovat neda vobec a ma pokoj ... zatial. Ale neviem kolko zaplatila za tu jednu pokotu.

hajanka
10. aug 2012

@lyongirl nahlasit nemusi, musi az ked si to vyziada RUVZ, potrebuje dovod?

v zakone 576/2004:

Z28 Nevykonaná imunizácia
Z28.0 Nevykonané očkovanie pre kontraindikáciu
Z28.1 Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z28.2 Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z iných a bližšie neurčených dôvodov
Z28.8 Nevykonané očkovanie pre iné bližšie určené dôvody (napr. strach z nez. ucinkov, toxicke latky v zlozeni, predchadzajuca reakcia - neziaduci ucinok...)
Z28.9 Nevykonané očkovanie pre bližšie neurčený dôvod

hajanka
10. aug 2012

@14petulka88 Infarix Hexa ockovacia vakcina ktorou bol ockovany

mravvcek
10. aug 2012

kočky najdem niekde kalendar ockovani dietatka?Myslim,ze v kolkych tyzdnoch,mesiacoch sa proti comu ockuje?

14petulka88
10. aug 2012

@hajanka moze to mat potom nejaky suvis.... svinstvo velke svinstvo...

majusqwa
10. aug 2012

@kubinca tak som skusila nieco zistit. pisala som detskym endokrinologom, na UVZ, MZ SR, dalej este par pediatrom a lekarom, co by s tym mali mat docinenia. polovica neodpovedala (co ma neprekvapilo). detski endokrinologovia odpisali, ze oni s tym nic nemaju, mam sa obratit tam a tam. ini lekari odpisali, ze ockovania sa netreba bat, ziadne posuvanie, nic, nebojte sa, len ockujte! ved tie vedlajsie ucinky su v tych letakoch na srandu kralikom. z UVZ mi odpisali uplne duchaplnu odpoved. vraj ak su priznaky ochorenia pred ockovanim, treba ist dat ockovat do ockovacieho centra. pritom som jasne napisala, ze autoimunitne ochorenia sa nedaju diagnostikovat pred ich spustenim, ale az po. cize urcite mame vsetci ockovat, ci mame ochorenia v rodine alebo nie. zodpovednost ale oni nenesu, ak sa nieco stane, davaju ruky prec - nesie ju predsa rodic, dal si to decko zaockovat, tak nech si znasa nasledky do konca zivota! a pritom nam ani nedaju pravo rozhodovat o ockovani, mame to "nakazane"....

alenka600
10. aug 2012

@reni93 No asi tak 🙂