Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tasiko
4. sep 2012

Len tak pre zaujímavosť:včera som skončila neplánovane na pohotovosti kvôli pravdepodobnej rupture šľachy na ruke, ranu som nemala otvorenú.
Po 4 hodinách čo konečne prejavil niekto záujem z CP ma milá Mudr. najprv oboznámila že ma preočkuje proti tetanu, nakoľko som určite preočkovaná nebola... Spýtala som sa jej či žartuje a s kľudom som jej povedala že mňa nikto očkovať nebude.
To ste mali vidieť reakciu: namiesto toho aby riešila problém s rukou,začala zvyšovať hlas ako je ona povinná ma zaočkovať a že to vyplýva zo zákona,ako umriem na tetanus a koľko x prípadov tetanu (smrteľných) majú... Tak som jej povedala nech to skúsi 😎
Takže po asi 10 min "boji" to teda vzdala a konečne začala riešiť môj úraz, kde podotýkam vedela že operácia nebude možno potrebná. Vyšla som z tade vytočená tak,že ma aj ruka prestala bolieť 🙄

poussin
4. sep 2012

@manof manof... podla mna tato tema aj vdaka vam uz zachadza do krajnosti a prekracujete racionalnu hranicu. Ja osobne som veriaca, ale bibliu do ockovania nepletiem. Vtedy ked bola biblia napisana este ockovanie neexistovalo. Co vsetko biblia zakazuje a ako to cikervni hodnostari porusuju? Som zvedava, ako by si sa zachoval ty, keby mas uraz mas prist o nohu, ale mozu to vyriesit tym, ze ti daju napriklad umelu kost. Alebo mas problem s oblickami a dostanes umelu oblicku?

Tato diskusia tu straca uroven. Mam pocit, ze ludia ako ty tu az slepo zaznavaju ockovanie a propaguju neockovanie. Ja som bola prevne rozhodnuta, ze ockovat nebudem, ale vdaka vasmu pristupu zvazujem, ze malu zaockovat dam. Lebo ja vam verim menej a menej. Cim viac tu citam vase prispevky tym viac mam pocit, ze nedokazete byt ani len trosku objektivni.

Zamyslite sa nad svojim pristupom .. takto mnohe mamicky odradite.

hajanka
4. sep 2012

@poussin pozri, ak neveris - no problem, ockuj ak zmenila nazor a si presvedcena, ze to bude pre tvoje dieta prinos,

ak sa smies spytat, z akeho dovodu si bola pevne rozhodnuta, ze ockovat nebudes?

tasiko
4. sep 2012

@poussin ak si raz pevne rozhodnutá, a iba kvôli diskusii tu ktorú ty sama nepovažuješ za objektívnu si rozhodnutá zmeniť názor a zvažovať očkovanie, prepáč, príde mi to scestné

poussin
4. sep 2012

presne toto je to.. niekto tu napise idem ockovat a ostatni sa nanho vrhnu ako supy... a zacnu ho pranierovat.. Je to zly pristup baby.. Radsej ste sa mali zdrzat komentara...

hajanka: citala som tuto diskusiu, tiez som citala nejake stranky vo francuzsku a belgicku a tiez jednu svajciarsku stranku.

Je pravdou, ze na niektorych strankach citam same bu bu bu co moze hrozit mojmu dietatu ak nezaockujem. Tieto clanky cita aj moj muz a zacal na mna tlacit. Nasa mala ma 17 mesiacov a zatial nie je ockovana. Mozno som slaba povaha.. a bojim sa, ze sa malej nieco stane. Tiez nemam odvahu zobrat celu zodpovednost na svoje plecia. Lenze rovnake Bububu robite aj vy na tejto stranke. Prehanate,... az prislis do tohto vsetkeho davate emocie a angazovanost.. Keby ste mali trosku vacsi odstup a arguentovali len vecne bez pranierovania tych, ktori za ockovanie su posobili by ste doverihodnejsie.

Tasiko: mas pravu zle som sa vyjadrila keby som bola pevne rozhodnuta tak ockovanie nezvazujem.

Ja som chcela najma poukazat na to, ze stracate na kredite ked tu uz uvadzate napr. Bibliu ako priklad. Prispevky Petota, prevenara sa mi pacia a su ok... len manof to uz trosku prehana.

pectore
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manof
4. sep 2012

@poussin
Nerozumiem Tvojmu rozčarovaniu. V biblických časoch síce žiadne očkovanie nebolo, ale to neznamená, že Biblia neobsahuje vodítka, ktorými sa dá vo veci očkovania riadiť - keď trošku pohneš rozumom.

Či niečo cirkevní hodnostári porušujú alebo nie - to je úplne irelevantné. Mne ide o môj vzťah s Bohom a nie o vzťah cirkevných hodnostárov s Bohom. To už nech si riešia oni sami.

Menovala si dva akútne problémy, pri ktorých riziko nejakého ich riešenia je znesiteľné, lebo ich neriešenie predstavuje ešte väčšie riziko. To ale nie je prípad očkovania, lebo očkovanie je preventívnym zákrokom, tzn. pri očkovaní (s výnimkou tetanu a besnoty v prípade rizikových úrazov a uhryznutí) nemusíš nič akútne riešiť. Takže na riziko očkovania proti niečomu, s čím možno celý život neprídeš do styku, sa treba samozrejme pozerať úplne inak.

Inak ale rozhodovať sa v takejto dôležitej veci nie podľa faktov ale len podľa toho, že niekto, koho ani osobne nepoznám, má nejaký názor, mi pripadá dosť uletené, nemyslíš? Otázka očkovania totiž nie je o viere. O viere je to len v prípade, že si fanatik, ktorý ignoruje fakty.

Každopádne, je to Tvoje dieťa a Tvoja zodpovednosť. Mne za Tvoje rozhodnutie očkovať svoje dieťa nebudú strhnuté prémie ani ma nečaká nijaký iný postih, takže týmto na mňa dojem neurobíš.

marionmarion
4. sep 2012

Ludia je tu niekto z Lucenca...zhanam tu detsku lekarku, ktora ma neukamenuje kvoli tomu ze som odmietla ockovanie...poznate taku???

pectore
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejula
4. sep 2012

@manof ahoj idem sa ťa spytať, sice mimo očkovania, no viem, že toto maš vcelku preštudovane. Som tehotna, mam 2,5 ročneho syna a včera sme boli v kontakte s chlapčekom s kiahnami (samozrejme nevedomky) Situacia je taka, že ja som kiahne ako dieťa prekonala, môj maly ich prekonal ako 9 mesačny. Mysliš, že mame obaja doživotnu imunitu, či je tam šanca, že to jeden z nas dostane? Vďaka za odpoved.

poussin
4. sep 2012

@pectore pectore @slady 1 odmietate propagaciu ockovania ? Odmietate potom akukolvek propagaciu? Ved v zverimexoch su propagovane produkty pre zvierata a v obchodoch s obelcenim zas modne znacky... nevidim nic hrozne na tom ze v ordinaciach a lekarskych zariadeniach su propagacne materialy, vakciny a lieky...je to normalny komercny tah.... ktory sa pouziva vsade.... preco len propagacia vakcin je v tom pripade problem? Ked je tento kroch chapany ako sucat vsetkych spolocnosti a projektov?...ten clanok je pracovny to znamena ze nebol zatial zverejneny nikde okrem tohot fora... co vsak v priebehu mesiaca zmenime.
Ta doticna mamicka je ochotna koli neziaducim ucinkom ryskovat zdravie aj 1000 deti.... to je silne vyjadrenie...ktore sa hlboko dotklo mojho presvedcenia o zmyslani ludi... poukazalo to na fungovanie dnesnej doby ...ktora je bezohladna a sebecka... kazdy si hrabe na svojom piesocku...a hoc je to primarna hodnota hranici s neludskostou... hlavne ked sa jedna o vyjadrenie matky.... ktorej by nemal byt lahostajny osud ziadneho dietata... pouzili som to ako priklad zmyslania ktore nas zarazilo.... Nie preto ze by jej dieta mohlo ohrozit moje...co v teoretickej rovine nemoze kedze my sme zaockovany....
OZ nepfofesionalita a neobjektivita v takych vaznych temach nemaju ani zdaleko co hladat... to nieje tema z nejakeho bulvaru kde sa mozme rozvasnit...ale tema ktora rozhoduje o nasom zdravi.... tu treba prezentovat plne profesionalne a objektivne.... preto aj ten clanok upozornuje na to ze take chovanie u OZ chyba .... subjektivne hodnotenia a kritika lekarskych seminarov ci prac neni pre hoc jakeho IT technika..... bohuzial...hoci je tu vzorom anita petek (RIP) ... ja o jej profesionalite aj stoho co som videla silno pochybujem nakolko je to samouk... takych odbornikov mame plny internet ale nezvladli by ani lahky chirurgicky zakrok.... v realnej medicine by boli strateny a nepouzitelny.....podotikam s pedagogickou skolou. Kazdy jeden je podlozeny linkami...ale pozrela si sa ne tie zdroje lepsie.... co je pisane v nich a co v clankoch...rozdiel som nasla ohladom kauzalnej stupnice napriklad. Su vypustane informacie o autoroch niektorých clankov ktory nemaju licencie v europe dat ani lekarsky predpis...to su dolezite informacie ktore by nemali byt prehliadane....

Ja len na margo tvojej obhajoby nasich "studovanych" medikov. Sme krajina kde lekari studuju velmi kratko a hned po studiu idu do praxe robit odbornikov. Vo vyspelych krajinych lekari praxuju ako pomocni lekari niekolko rokov a ucia sa praxou. Az po tomto case mozu vykonavat prax samostatne. Nedavno som lezala na internom oddeleni na Kramaroch. Tkamer kazdy vecer pocas mojho pobytu tam zomrel jeden clovek. Stretla som sa s absolutnym nezaujmom lekarov. Boli vianocne sviatky a silvester sluzili len mladi lekari... a ti nemali absolutne ziadne vedomosti. Nasadili mi infuzky bez toho aby vedeli co mi vlastne je. Ani sa nesnazili zistit co mi je. Zacali mi robit vysetrenia az 5 dni po tom ako som tam prisla. Vtedy prisli starsi lekari. Hned mi zrusili infuzky od "studovanych" mladych lekarov a uplne zmenili lieky. Dokonca sa stary lekar vyjadril, ze to co mi nasadili bola blbost... Tak kde sme? Vedomosti nie su o tom ake ma kto vzdelanie, ale aj o jeho osobnom pristupe k samovzdelavaniu. Ked som odchadzala jeden starsi lekar mi narhol aby som isla na operaciu a druhy tiez stary mi navrhol aby som este pockala a dala tomu cas. Na operaciu som nesla. Tu vidis ako aj "erudovani" lekari nemaju spolocny nazor. To moze byt aj v pripade ockovania. Nie je vsetko cierno-biele.

manof
4. sep 2012

@marionmarion
napr. @evkalacko alebo @veronika81 alebo @oscarka3 sú z LC alebo okolia LC

poussin
4. sep 2012

@manof ja ti kaslem na vydedukovane biblicke priklady. Vyklad Biblie si kazdy moze prisposobit tak ako sa mu hodi. Ja sa cudujem preco ste to vycapili na vasu stranku len vas to poskodzuje. Aj cely tvoj pristup. Spravas sa ako vodca sekty, ktory zaznava vsetky ine myslienky ako su tie jeho.
Ja radsej chodimna rizikaockovania.sk ..

manof
4. sep 2012

@vejula
U synaka by som si nebol istý, či bude mať doživotnú imunitu, lebo možno prešiel kiahňami v réžii Tvojich (a nie jeho vlastných) protilátok, tak ťažko povedať. Ale Ty by si už nemala ochorieť, obzvlášť, keď mal Tvoj malý kiahne pred krátkym časom (tzn. zaručene si sa musela aj Ty nakaziť od neho a teda sa Ti znovu nakopla tvorba protilátok).

hajanka
4. sep 2012

@poussin ja so myslela, ze clovek sa rozhoduje na zaklade faktov, skusenosti, zvazuje rizika, infofumuje sa ohladom detailov.... a nie na zaklade nieciej diskusie a vymeny nazorov 😲
ale budiz.., ja ta ani nepresviedcam ani nenutim 🙂 rob ako uznas za vhodne a rozduj sa podla coho chces.

poussin
4. sep 2012

@manof myslela som, ze ked v detsve prekonam kiahne tak mam zarucenu dozivotnu imunitu. Nie je tomu tak?

prevenar
4. sep 2012

@poussin hmm.. takto si to zial myli zial viac uzivatelov ☹ nadpis temy je totizto "Nesúhlas s povinným očkovaním" a nie " skuste ma nejak presvedcit preco by som nemala ockovat a podla mojich predstav inak sa urazim a odidem" ..prispievaju sem rozni ludia a kazdy mierne, alebo viac odlisny nazor. to ,ze sem @manof pridal nejake "biblicke" veci ..mna osobne to nijako neoslovuje, nezaujima ..a presne preto som to ani necital. vybavene. ..mozno to niekoho oslovuje a nejak mu to pomoze, comu sa ja len budem tesit. takze ,,, kde je problem ? myslim,ze presne som tebe som posielal zoznam linkov - sudne spory, podvody , tajne testovania , sprava WHO o polie ..atd.. na zaklade toho si sa rozhodla ,ze das zaockovat dieta ? skutocne ? na okraj veci , tu odpoved som pisal aspon 30 minut ..ani si sa mi nepodakovala. ^^ ked sa uz bavime o urovni a pod.

okrem ineho, vyhrazky typu: "robte co chcem ja, inak dam zaockovat svoje dieta" su poriadne hlupe, smiesne a uplne nezmyselne, kedze NIKOHO nezaujimaju. si slobodny clovek a robis vlastne rozhodnutia ktorych nasledky bude niest TVOJE dieta ..chapes, nie moje , nie hajankino,, ani kohokolvek ineho , ale TVOJE. ja a urcite aj dalsi ti mozu akurat drzat palce, aby tvoje rozhodnutie bolo co najlepsie. nic viac, nic menej. rada na zaver.. ak niekto vyzyva k zamyslaniu sa , vacsinou zabuda, ze najlepsie je vzdy zacat od seba ^^ a podla tvojho prispevku sudim,ze by to bolo v tomto pripade viac ako potrebne. tak , ja ti zelam to najlepsie a ked budes mat nejake konkretne otazky staci ich zverejnit tu ma fore, urcite sa vzdy najde niekto kto ti odpovie.

poussin
4. sep 2012

@hajanka ale ja este namam mat ake skusenosti.. 🙂 citam fakty.. ale su fakty za a su aj fakty proti...

keziah
4. sep 2012

@manof ocuj, presne nieco taketo som citala- ze prekonanie ovcich kiahni cca do roka (?) nemusi vytvorit celozivotnu imunitu, pomozes mi najst zdroj? tyka sa to aj niektorych inych ochoreni prekonanych matkou, ako napr. mumsu?
ps: mne sa nahodou paci, ze rozoberas ocko aj z pohladu krestana

manof
4. sep 2012

@poussin
1. náboženstvo jednoznačne má do činenia s očkovaním, obzvlášť keď zvážime umelé potraty pri vývoji a výrobe vakcín. Je teda plne legitímne, keď sa niekto vyjadruje k očkovaniu z náboženského hľadiska. Navyše pár takých narážok určite nájdeš aj na www.RizikaOckovania.sk , len možno nebudú z posledného týždňa.

2. heh, vodca sekty? A kde sú tí moji sektári? Už som mal byť dávno zasypaný peniazmi, keby bolo tak, ako vravíš, ale v reále frčíme niekde okolo životného minima. Hmmm...

3. chodievaj si po informácie, kam chceš. Je to Tvoja slobodná voľba.

vejula
4. sep 2012

@manof vdaka za odpoved. Tak ono môj malyu v tych 9 mesiacoch celkom pekne zvladol tie kiahne, asi aj vdaka dojčeniu, že dostaval z mlieka protilatky. LEn dufam, že sa mu vytvorili aj nejake vlastne. No teraz nam ostava iba čakať 2-3 tyždne a uvidime. Ešte raz vdaka

manof
4. sep 2012

@keziah
áno, týka sa to v zásade všetkých chorôb, proti ktorým matka odovzdala svoje protilátky dieťaťu. Inak povedané: dieťa dojčené povedzme do 2 rokov nemá zmysel očkovať MMR-kou, ak matka prekonala osýpky, mumps aj ružienku.

Ale neviem teraz z hlavy nejaký zdroj k tomu. Spomínam si akurát na to, že deti očkované v 12-14 mesiacoch častejšie mávajú osýpky, než deti očkované v 15 mesiacoch alebo neskôr:
http://www.slobodavockovani.sk/news/studie-epid...

hajanka
4. sep 2012

@poussin prepac, malo tam byt na zaklade faktov ALEBO/aj skusenosti, alebo ... atd...
fakty su za aj proti, staci sa nad nimi poriadne zamysliet, mne napr. nikto vsak nevyrati ze trebars hlinik vo vakcine je neskodny, podla mna nema co robit!!!! v 3-, 6-, 12-, ci 15-mesacnom telicku, takze ja verim faktu, ze hlinik NIE..... a tym padom nedam v ziadnom pripade suhlas k podaniu vakciny (a to je len 1 z mnoha dovodov..)
rozhoduj sa podla vlastneho (zdraveho) rozumu

tasiko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tasiko
4. sep 2012

@poussin jasné, držím palce v správnom rozhodnutí a veľa zdravia 😉

keziah
4. sep 2012

@vejula daj potom vediet, ako ste s tymi kiahnami dopadli, ci ich syn opat dostal alebo nie, mozes aj do ip.... ja akurat riesim, od akeho veku ma zmysel vystavit babo kiahnam, dojcim a kiahne som prekonala, rozmyslala som, ze od roka sa zacneme o to zaujimat

vejula
4. sep 2012

@keziah oki dam vedieť o tie 3 tyždne ako sme dopadli....

manof
4. sep 2012

@pectore
Kto sa schováva?
A z akého občianskeho združenia? Ja žiadne občianske združenie nemám ani v žiadnom nie som.
Tak potom vážne neviem, o akej infiltrácii to vlastne hovoríš?
Ako sa dá infiltrovať do niečoho, čo neexistuje??? 🙂

manof
4. sep 2012

@poussin
Keď tie kiahne dostaneš pol roka po odstavení, tak potom by si už mala mať celoživotnú imunitu (za predpokladu, že raz za x rokov stretneš niekoho s kiahňami, aby sa Ti obnovila tvorba protilátok).

Ak ale dostaneš kiahne počas dojčenia (ako dieťa) alebo krátko po odstavení, nie je isté, či sa Ti vytvorí trvalá imunita. To isté sa týka aj osýpok, príušníc, ružienky...

prevenar
4. sep 2012

@tasiko k tvojmu pribehu z pohotovosti. myslel som ,ze odpadnem 😀 ..neviem si to vysvetlit inak , iba ze musela byt niekedy v minulosti na nej vykonana lobotomia mozgu lol a k takymto ludom bezi clovek po "pomoc" ked je zle ..no hruza 🙂 ..ale tesim ,ze si prezila v poriadku 😉 ..mozno nech sa ti na to este pozrie aj nejaky "normalny"lekar ..pre istotu 😉