Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

martina46
22. sep 2009

patrac, no toto je zial postoj mnohych rodicov - proste lekar je boh 😒

lenki33
22. sep 2009

ja by som sa chcela vratit k tej argumentacii pre lekara, ja z vacsiny lekarov (cest vynimkam) mam pocit ze pre nich bezny smrtelnik nikdy nebude partner na diskusiu
takze mne napr pride uplne zbytocne si studovat protiockovacie clanky kvoli lekarovi, proste to neberie do uvahy, su to pre neho nejake clanky z netu, kde sa pisu hluposti
ja skor hovorim o ludskych pravach a podobne a o tom ze akelkovek nasledky ci uz z ockovania, alebo z choroby ponesu rodicia a nie lekari

vanish1
22. sep 2009

sisa, určite si o tom prečítaj koľko sa len dá, prečo si rezignovala? možno keby si si toho viac naštudovala, tak by si sa nedala.. ja som toho teda mala dosť prečítaného a tiež som mala z lekárkinho strašenia všelijaké pocity...

patrac, aj ja poznám takých ľudí, s nimi nepohneš.... ☹

patrac
22. sep 2009

@lenki33: vsak aj mne ide o ludske prava, cize o zrusenie povinneho ockovania, nech si mozem vybrat, ci dam alebo nedam svoje dieta ockovat, tak ako inde.
Ja som len reagoval na Sisu, ze nebola pripravena a lekarka jej potom mohla rozpravat bludy, ze tetanus chyti zo spinavych ruk. Myslim, ze by sa pani lekarka minimalne zahanbila, kebyze ju vysmeje a povie jej, ale pani doktorka to sa mylite to je Hepatitida, Clostridium tetani nie je skodliva pokial nie je v anaerobnom prostredi aby mohla produkovat neurotoxin ktory sposobuje ochorenie ....

sisa.b
22. sep 2009

no to je pravda, ze si niektori ludia zavieraju oci 😒 zatial sa stretavam len s negativnou reakciou, takze radsej sa o tom s nikym nebavit 🙄 ludia maju potom prichystanych kopec pripadov, kedy deticky umreli na tu, ci onu chorobu, ked neboli zaockovane. staci take nieco spomenut tu na koniku medzi mamickami ☹

erikasadek
22. sep 2009

za seba mozem povedat ze tato tema na slovensku ked osm bola,
bola uplne tabu!! nikto neako nechcel pripustit ze moze nieco take sa diat a ak ano, tak preco to lekari dovolia..
ved by to nebolo mozne a podobne somariny... typu

kdezto tu, aj pred ludmi alebo lekarmi je to vzdy, rozpoluplna tema, jedni su proti a druhy za.;

lucrezia
22. sep 2009

zdravím vospolok,
inak sisa, nechodime k tej istej lekárke???? 😀 😀 😀 😀 😀 😀
presne tie iste argumenty.....cudzinci......ziadne neziaduce ucinky......a hlavne velká hrozba - tetanus (co ak havarujeme, co ak stupi na hrdzavý klinec)

ani ja sa nechcem s lekarkou moc diškurovať a oponovať jej, lebo aj ja si myslím, že nie som pre ňu rovnocenný partner, ja by som brala, keby mi povedala o.k. ide to na vase triko, ja s tym nesuhlasím, ale je to vase dieta, podpiste mi to do karty a hotovo.

a este ma akoze strasila s tym, ze ked to dám neskorsie ockovať, ze mi to poistovna nepreplatí....ze na to musi byt závažný dôvod a u nas nie je.....nie ze by mi islo o peniaze, radsej si to naozaj zaplatim, len chcem vediet, či je to tak, alebo či je to zase nejaka haluz. neviete náhodou???

lucia123
22. sep 2009

patrac, mas pravdu, no je mi luto hlavne tych deticiek... Ked to nebude povinne a rodicia daju ockovat, tak nech si potom sami nesu nasledky! Ale teraz, na koho mozu nadavat ak sa prejavi po ockovani niaky problem? Na cele zdravotnictvo?
Budem to aspon rozsirovat aspon cez net... Predsa len zo 100 mamiciek co si precita odkaz na napriklad video p. Petek sa snad 10 z nich zamysli a bude nad tym uvazovat a mozno 2 sa budu informovat a tak budem mat aspon dobry pocit ze som 2 detickam trochu pomohla. Ja mam aj na vlastnej stranke reklamu rizikaockovania, v kazdom maili co so svojej firmy poslem mam odkaz na rizikaockovania. Viac ludi, vacsia sila. Ako to este "rozsirovat"? Na celo si to zatial nechcem nalepit 🙂

martina46
22. sep 2009

lenki, mas pravdu, lekari nas vzdy budu brat ako laikov, ktori o veci nevedia vobec nic. no kazdopadne, ak nema velmi zmysel argumentovat nejakymi clankymi (hoc aj odbornymi) z netu, tak urcite ja sa chystam opytat sa, ako je to mozne, ze mnohe krajiny maju zriadene fondy na odskodnenie postihnutych ockovanim a u nas ziadne vedlajsie ucinky nie su, o com sme ini, sme zazracna krajina? a tie fondy byvaju kazdorocne vycerpane (neviem, kolko prostriedkov sice maju)..... a lucka, mas pravdu, takato forma rozsirovania informacii je fajn. no zas tu vidno roky roku ce totality, este su mnohe veci tabu, ale snad nase vnucata sa doziju slobody ockovania 😉
som optimista? 🤐

sisa.b
22. sep 2009

este sa chcem spytat, ktore ockovanie je proti laryngitide, lebo aj s nou dnes operovala nasa doktorka 🙄

sisa.b
22. sep 2009

a ked uz ma byt ockovana, aspon keby to posunuli na neskor, ale to sa asi nebude dat, ked uz mame dve davky za sebou, vsak? ☹ a citala som nieco s prudkym ubytkom vitaminu C, zeby sa malo dat pred a po ockovani, nemate s tym nejake skusenosti? co pre take male dieta?

sisa.b
22. sep 2009

martina, mas pravdu, my sme zazracna krajina, bez nasledkov po ockovani 🙄 aj na to mi povedala dnes doktorka, ze mame ine vakciny nez napr. americania 😅

sisa.b
22. sep 2009

a ako na zavolanie na koni reklama na ockovanie proti kiahnam 😅

etnicka
22. sep 2009

ahojte, dnes som len oci otvarala u nasej doktorky. Na ockovanie ani neprisla rec (asi na to zabudla 😀 ) ale tie kecy 😕 ach jaj. Ona na vsetko hned bez vysetrenia dava lieky a nepripusta ziadne alternativy. Ked zistila, ze som si nieco nastudovala a radila som sa s inymi doktorkami, urazila sa. Chcem ju zmenit, len sa obavam, ze tu v Sahach lepsiu nenajdem. Ozaj, ako je to s ciernym kaslom? Ake je riziko, ze ho moj syncek dostane, ked nebude zaockovany? (kedysi ma s nim strasila).

petot
22. sep 2009

sisa.b:
V podstate, nie si povinná doktorke argumentovať. Doktorke oznámiš svoje rozhodnutie a ona ho môže iba zobrať na vedomie.

Ak si si nie istá, ako sa rozhodneš, tak oznám doktorke, že ďalšie očkovanie sa odkladá, povedzme, o 2 mesiace. Za ten čas si môžeš čo-to naštudovať a získať lepší prehľad. V príbalovom letáku by mali byť stanovené intervaly, v akých je očkovanie "prípustné". Z vlastnej skúsenosti, ani po druhej dávke nie je neskoro prestať.

Opora Tvojho manžela je vzácna vec. Možno by sa rád s Tebou o týchto veciach porozprával.

sammy19
22. sep 2009

sisa, my sme mali dostať tretiu hexu ešte v apríli a kvôli tomu, že dcérka bola stále chorľavá, tak sa to posúvalo prakticky až do septembra a doktorka v tom nevidela problém. Viem, že napr. interval medzi druhou a treťou dávkou Infanrixu môže byť aj desať mesiacov (to by bol aj náš prípad, ak by sme ju dali zaočkovať, ale nakoniec sme nedali), ak sú kontraindikácie a tak... potom už neviem, čo a ako....

erikasadek
22. sep 2009

ja som nedala preockovat josha, v 18 mesiacoch na prevnar a pentavac.. a normalne , nic..
lekarke osm povedala ze nechcem zatial, pred cestou na slovensko.. a nie spolu v jeden den..
povedal ok..
doteraz s amam nic nepyta a nenavazda.. nic a to ju vidim kazdy mesiac minimalne.. 😅

inak ja som si precitala, v zdravotnej knizke pata, a josha co s atyka ockovania;.
aby ste chapali zdravotnu knihu, dietata mame my, aie lekari, ako u nas..
tam su kolonky ocokvanie, operaci avsetko, od narodenia..
a je tal aj tabulka co s atyka ockovania tak je tam napisan,e kedy sa odporuca a podobne..
a tak je tam , ak dieta nie je ockovane, na mmr napriklad V 12 mesiacoch, tak potom staci davka pred 6 rokom pred skolou, alebo , az 11 rokoch .. ak dieta nebolo vobec ockovane... 😕
to j elen MMR

etnicka
22. sep 2009

Ked je moj syn obcan Velkej Britanie, teoreticky nanho nemusia platit nase zakony (teraz myslim na ockovanie), ze?

erikasadek
22. sep 2009

nie.. podla mna, nie.. 😉

sisa.b
22. sep 2009

takze by sme v podstate mohli mat este 4 mesiace k dobru. skusim sa s nou porozpravat aspon o tom odlozeni ockovania, alebo nech to urobi moj drahy, ved je to jeho rodina 😀

sisa.b
22. sep 2009

ja fakt nechapem to ockovanie proti ovcim kiahnam. ved moji starsi dvaja ich v pohode prekonali, ostali im po dve jazvicky a maju pokoj na cely zivot. a ockovanie ma vzdy ohranicenu dobu posobenia a cim je clovek starsi, tym to tazsie prekonava. u chlapcov dokonca tusim sposobuje az neplodnost, tak naco to robia? 🙄

patrac
22. sep 2009

sisa.b: na co to robia? je to taky isty tovar na ktorom sa da zarobit ako kazdy iny...

etnicka: myslim ze zalezi na trvalom pobyte, niekde som to cital na nejakom fore, ze ked ma dieta trvaly pobyt mimo SR, tak nemozu dat pokutu ale nemam to overene

alfomilka
22. sep 2009

ja zasa naschval kazdej navsteve, ktoru tu mame, hovorim, ze ockovat nejdem. A pravdaze nikto nechape a protiargumentuje. Ale aj to je na nieco dobre, ucim sa argumentovat a zvykam si na negativne reakcie. Potom uz budem otukana ajajaj 😀

etnicka
22. sep 2009

ovcie kiahne by som rozhodne neockovala

etnicka
22. sep 2009

keby daco, chystam sa povedat doktorke, ze ho dame ockovat v Anglicku monovakcinami (kedze vraj tu sa to neda)

martina46
22. sep 2009

Etni, aj to je možnosť, lenže ona potom asi bude vyžadovať nejaký doklad, nie?

lucrezia
23. sep 2009

erika, takže čo sa tyka toho MMR tak je možné aj v 6-tich rokoch aj v 11-tich?
lebo tu u nas Ti lekar povie, že ak nedaš v 18-tich mesiacoch, ze potom to už nie je možne 😨

a vo FR sa MMR pichá v 12-tich mesiacoch? 😨
inak zaujímavé, že všade sa to pichá inak a dobre je. všade to má tú istú účinnosť ( alebo neučinnosť?)
v čechách sa to tuším dáva v 18 mesiacoch a preočkovoanie je po 1/2 roku, u nas až v 11-tich rokoch.

natashkaa
23. sep 2009

Pocuvajte a to ked chcem dmietnut tak stale to treba hrat len na to ze sa to odklada? dam to odlozit o 2m potom o 3m potom o pol roka a takto to pojde donekonecna az mu ju nakoniec pichnu nie? To urcite. Neda sa proste povedat nie a hotovo? nema niekto skusenost s tym ze pediatricka to proste plne akceptovala bez akehokolvek odkladania?

vanish1
23. sep 2009

ak to chceš povedať rovno, že nechceš, tak povedz, my sme odložili iba raz, lebo malá bola uplakaná a chytala sa za ušká, tak nás poslala na krčné, ale nič jej nebolo, pri druhej návšteve som jej to povedala už rovno, keď išla sestrička vybaľovať vakcínu. 😅 Pediatrička to akceptovala a nakoniec povedala, že je to môj názor, ale tá 15 min. prednáška o hlúposti, ktorú robím, zdesený pohľad - akože si divná alebo čo, lebo odmietaš očkovanie... to ťa určite neminie...

sisa.b
23. sep 2009

vanish, ja som vcera dostala dlhsiu, nez 15 minutovu prednasku 🙄 prazdna cakaren sa po nasej navsteve uplne zaplnila