Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
23. sep 2009

AHOjte, lukrezia,

ano picha sa v 12 mesiacoch; a pre deti , v jasliach je odporucana tu v 9 mesiacoch..

potom je preockovanie.;
no a podl aich kalendara; ockovacieho.; ano.

teda presne ak prelozeim , je .. pre deti ktore este neboli ockovane, staci tato davka v 6 rokoch pred nastupom do kolektivu.

potom mas preockovanie, v 11 havne u chlapcov..
a tam znova, ak dieta nebolo ockovane, prevadza sa , jedine ockovanie pre chlapcov od 11 do 25 rokov..
kedze , mumps moze , byt blby hlavne v puberte..

moja lekarak ked osm , nechcela ockovat mi sama povedala, ak si to rozmyslite neskor dajte ho aspon ockovat v 11 to staci kvoli mumpsu.. bez problemov..

miliharmi
23. sep 2009

Ahojky, zvažuji odmítnutí dalšího očkování u mého syna Tomíčka (22 měsíců). Z důvodů rodinné anamnézy(úmrtí sestřičky po naočkování MMR) a taky jeho vlastních neurologických potížích způsobených poporodní HYE 2.st, mu byl začátek očkování posunut až po půl roce věku, naše dětská lékařka nám domluvila, že bude očkován v očk. centru v Motole, kde mají šetrnější vakcíny. Takže nedostal hexavakcínu, ale asi v 8 měsících dostal záškrt, tetanus, dáv. kašel a samostatně s odstupem 14 dnů haemophilus. Tohoto už má naočkovány všechny 4 dávky, kromě poslední dávky toho Haemophila, protože tuto vakcínu naposledy zrovna neměli.
Po všem, co jsem si o očkování přečetla bych chtěla s očkováním skončit a další už neočkovat. Z povinného očk. kalendáře nám chybí obrna, žloutenka, ta 4. dávka haemophila, MMR a TBC. Na tu jsem doufala, že už nedojde, ale včera nám bohužel došla pozvánka z kalmetizační stanice, že se máme dostavit k očkování.
Nejsem úplně přesvědčená o naprosté zbytečnosti očkování, jsou lidé, kteří mě přesvědčují, abych už neočkovala po zkušenosti, kterou mám s dceruškou, ale je dost lidí, kteří mi naopak tvrdí, že svoje dítě ohrozím, když ho očkovat nedám. Nechci ho ohrozit, jenže moje zkušenost je taková, že ohrožující může být spíš samo očkování. Vím, že za mě nikdo nerozhodne, ale tak sháním informace, spíš osobní zkušenosti, ty základní informace o očkování a jeho pro a proti znám, ale potřebuji se rozhodnout a zatím si jistá nejsem. Díky všem za názory. Také by mě zajímaly vaše názory, co z toho co ještě Tomík nemá by podle vás bylo ještě důležité naočkovat a co považujete za zbytečné. Zajímají mě i informace od těch, co očkování odmítli, jak se jejich případy dál řešili, jestli je postihly nějaké sankce, nebojím se až tak pokuty, jako hlavně aby nás neobvinili ze zanedbání péče a nechtěli nám Tomíka odebrat, což se asi často nestává, ale člověk nikdy neví, jak se celá situace vyvine.

vanish1
23. sep 2009

miliharmi, váš príbeh poznám a teda ja sa čudujem, že si dala vôbec očkovať synčeka ☹ . ja by som nedala už žiadnu vakcínu, ak nie si rozhodnutá, tak študuj, študuj, študuj...... určite sa nenechaj do ničoho natlačiť ak o tom nie si presvedčená

patrac
24. sep 2009

@miliharmi : Presne o to ide, vyvolat v ludoch strach, tak sa pouzivaju strasidelne frazy ako "nechces predsa ohrozit svoje dieata?" no a aka na toto moze byt odpoved... miliharmi ja sa ti velmi cudujem, po tvojich osobnych skusenostiach..., nemusis mi odpovedat ale naozaj by ma zaujimalo, ci priznali ze tvoja dcerka zomrela na dosledky komplikacii ktore sposobila MMR vakcina... ak ano, tak uz sa nic nepytam, pretoze potom ti uz vobec nerozumiem... 😨

erikasadek
24. sep 2009

ahojte... miliharmi.. 😔 😨

tak vcera som sa rozpravala s mojou znamou , bola u svojej , pediatricky tu.. samozrejme. v parizi..
o co ide.
rozpravali sa aj o chripke A ktora u nas poriadne vystraja.. a tak s ajej pytala ma 3 rocneho syna, ako to riesit chranit;..

odpoved.. na vasom mieste by som nedavala nic , teda vela vitaminu C, dobra strava bohata, a hlavne tato chripka nie je az taka nebezpecna, ako si , mysli vel aludi a hlavne , ak nemusi, teda zalezi na vas, samozrejme.. ja nemam pravo, vam zakazat vakcinu.. ale neodporucam Vam,

preco..?

dovod 1 je to nova vakcina vyrobena, za par mesiacov, normalne trva niekolko rokov, na vyrobenie vakciny atu zazrak, nova vakcina, plna , mnohych additiv, ktore niektore su dost nebezpecne..(mysliac na mercure, ortut) 😉
a nevediac ake to bud emat nasledky ved nie je ani dlho odskusana, nevieme ake to bude mat dopad..
ak nahodov pride, tak bude trvat kriza 1 tyzden, ale inak neskodna, ako kazda chripka... 😉

tak toto je postoj lekarky .. 😉

boze ako si zelam, kvoli vam , aby takychto bolo voiac ajna slovensku..
trebalo by ich zacat asi pestovat 😀 lebo inak nevielm ako ich rozmnozime;. 😉

miliharmi
24. sep 2009

Právě že mi na jednu stranu někteří lékaři tvrdí, že ta souvislost byla čistě časová a že ta encefalitida by vznikla i bez očkování, ale na přímý dotaz, zda souvislost mohou jednoznačně vyloučit, tak to nikoliv a hlavně mě i doporučili očkovat Tomíka individuálně v Motole, takže jistotu nemají. Většina se přiklání k tomu, že to byla herpetická encefalitida, ovšem to pro mě nic nemění, protože HSV je velmi rozšířen a většina lidí se s ním setká a nakazí se v útlém věku, pak přežívá v organismu a projevuje se maximálně typickými puchýřky. Encefalitidu vyvolává jen zřídka a pouze tehdy, když dojde k nějakému vážnému oslabení organismu, k nějaké poruše nebo napíšu to laicky zmatení imunitního systému. Milenka rozhodně měla podle testů imunity dělaných asi 2 měsíce před naočkováním MMR abnormální výsledky , jestli si správně vzpomínám, snížené byly hodnoty buněčné imunity, kromě toho aspoň pro mě ještě důležitějším ukazatelem byly stále se opakující infekty. Když o tom dnes zpětně uvažuji, její problémy vždy minimálně časově souvisely s očkováním. Když se Milenka narodila, byla aspoň zvnejšku zdravá a vitální (Apgar 10,10,10), z počátku i dobře pila. TBC dostala v porodnici, samozřejmě nemohu vědět, zda to souviselo, nicméně po odchodu z porodnice měla Milenka týdenní krizi, kdy nedokázala sama dobře pít, byla slabá, strašně spala, na kojení jsem ji musela budit, zhubla mi z 2900g na skoro 2500g, musela jsem jí dokrmovat odstříkaným mlékem stříkačkou, protože sama neměla sílu vypít dostatečné množství, po týdnu se nám to podařilo zvládnout. Jak už jsem psala, po horečnaté reakci na 3. dávku hexa prodělávala jednu virozu za druhou a po tom MMR se dostavily příznaky reakce, které plynule přešly do těch neurologických. Prostě ať to obracím z kterékoliv stránky, já myslím, že očkování Milenku minimálně dostalo do stavu, ve kterém mohlo dojít ke vzniku herpet. encefalitidy.
Omlouvám se za dlouhý výklad, ale potřebuji si to všechno znovu uvědomit a srovnat, na tvou otázku ovšem platí, že oficiálně z lékařského pohledu souvislost prozkoumána nebyla, závěr byl virová meningoencefalitida nejspíš herpetická. Ovšem první příznaky se objevily asi týden po naočkování MMR, což je dost podezřelé a plynule přešly ke stále horším neurologickým příznakům encefalitidy. Jenže nic nebylo zkoumáno ani potvrzeno nebo vyvráceno, nechci být podezřívavá, ale připadá mi, že prostě tohle je pro lékaře horká půda, ve které se raději nereje. Jenže jistota právě není, ani já ji nemám.
Patracu a vy neočkujete vůbec? Pro mě je to dost složité, rozhodně po svých zkušenostech vím, že očkování není neškodné, že může hodně uškodit, jenže i některé nemoci jako tetanus mohou být poškozující i zabíjející. Víš, já prostě nejsem jednoznačně přesvědčená o tom, která strana má pravdu, četla jsem argumenty odpůrců a zdají se mi rozumné, ale rozumně vypadají i mnohé argumenty zastánců. Hledám odpověď i sama v sobě, co já cítím jako pro moje dítě dobré, přikláním se spíš k neočkování, jenže jsem schopna po svých smutných zkušenostech být objektivní?

erikasadek
24. sep 2009

miliharmi, nechcem ti do toho , kafrat neako;;ale v letaku na MMR mas jasne napisane, nedoporuca s avobec ockovat, teda , nei je zakazane, ale, je to kontaidikacia, ak mas poruchy autoimunity, alebo ak neaky s prislusnikov mal nasledky a lebo znasal zle vakcinu co u vas je este vaznejsie;;
boze moj ved tak isto dopadli mnohe deti.. lebo nevedeli ich rodicia, co je napisane, v letaku...
a lekari nezodpovedne dali ockovat!!!!

miliharmi
24. sep 2009

Já to vím, že porucha imunity je kontraindikací očkování MMR, jenže víš co mi bylo řečeno jedním lékařem, že jde jen o velmi závažné poruchy imunity a že nějaké lehké snížení není kontraindikací a že u Milenky žádnou kontraindikaci k očkování MMR nevidí, že ji náš bývalý dětský lékař očkoval správně, že neměl důvod ji neočkovat.
Já s tím samozřejmě nesouhlasím, ale i takový pohled je možný.
Je fakt, že kdybych věděla tenkrát co dnes, nikdy bych ji očkovat nedala, ale bohužel jsem to nevěděla. Podle lékařů je odstup 2 měsíce po nemoci s ATB dostatečný pro očkování a náš dr. mi tenkrát tvrdil, že nijak dramatické snížení imunity to není, že to má v jejím věku spousta dětí, ach jo.

erikasadek
24. sep 2009

ale co ma stve ze ti klamu , je to kontraidikacia;.
a
a teraz , druhe dieta?? ved ja uz nehovorim nic.. je mi to cele luto.; drzte sa..
lmas 5 deti, si hrdinka.. 😉

patrac
24. sep 2009

miliharmi necitaj si zastancov a ani odporcov ockovania, precitaj si nieco o samotnych chorobach, ktorych sa tak velmi bojis a zistiz, ze sa nie je coho bat. Uz sa opakujem pretoze som to uz pisal, ale Tetanus je absolutna blbost ockovat! vyskyt v USA (CZ ani SK statistiku nemam) je 1 pripad na 6,8 mil obyvatelov a aj to nie mladsi ako 30 rokov. Je to na vela textu ale ked si o Tetane nieco precitas , zistis ze to tvoje dieta ani nemoze dostat ak sa dodrzia dezinfekcne zasady a to iba pri hlbokych ranach, ked si dieta rozbije koleno , tetanus urcite nedostane, pretoze aby bakteria mohla produkovat neurotoxin potrebuje prostredie bez kyslika, cize uzavreta rana a pocita sa aj kyslik v krvy a kedze deti a mladi ludia maju dobre prekysliceny organizmus, preto je jeho vyskyt u deti 0,0%. Skus si vyhladat moje prispevky (nie len v tejto diskusii) pisal som aj o ostatnych detskych chorobach alebo este lepsie najdi si odborne clanky (nie z bulvaru) ale to uz je na dlhsie studium...

My neockujeme nic, ja sa snazim stravovat (skoro) vitariansky (Norman Walker) a som presvadceny ze je to pre mna to najlepsie a tak budem viest aj moju dcerku 🙂, Ak ma clovek fungujuci IS, nedostane ziadnu chorobu.

miliharmi
24. sep 2009

Chci vám poděkovat za diskusi a názory, postupně se mi to začíná srovnávat, myslím že postupně dospívám k tomu, proč vlastně nechci očkovat.
Když já mám právě důvod domnívat se, že to nebyla nějaká nečekaná reakce z ničeho nic na vakcínu, ale že Milenku očkování celkově dostalo do stavu, ve kterém mohlo dojít ke vzniku tak závažného onemocnení jako je meningoencefalitida, že ta MMR vakcína byla jen poslední ranou jejímu imunitnímu systému, který byl postupně narušován už předchozími očkováními. Jasně že asi musela mít imunitní systém nějak vrozeně slabší, jenže to se nedalo nijak zjistit předem, pokud by lékař nebyl jasnovidec a nedal ji jen tak pro jistotu provést všechny možné testy, aspoň tedy před těmi prvními očkováními, po nich už byla situace jiná, tam už se porucha imunity projevovala častou nemocností a podle mě byla fakt chyba, že to podcenil. Jenže tahle naše smutná zkušenost mi celkem jasně ukazuje, že očkování může nebezpečně narušovat přirozený vývoj imunitního systému a toho se právě bojím u Tomíka, ne toho, že se mu stane přesně to, co Milence, ale toho že ho tím očkováním poškozuji, což se může projevit jindy a jinak než u Milenky.
Prosím tě Patracu, my nyní máme především očkovat obrnu a TBC, o obrně jsem něco četla a možnost nákazy u nás je téměř nulová, ale nevíš, jaká je možnost nakazit se v zahraničí? Je třeba se hodně obávat?

patrac
24. sep 2009

miliharmi abosulte ziadna, tak isto TBC, neobavaj sa nicoho 😉

Polio (Detska obrna) rocne je zaznamenanych 500 pripadov celosvetovo (v Azijskych krajinach, myslim ze to je najviac v Indii)! A u 90% nakazenych ma ochorenie velmi jemny briebeh az bezpriznakovy. Sanca ze sa nakazi tvoj syn je nulova a sanca ze sa nakazi a bude mat nejake nasledky je vylucena.

TBC - o tom som uz pisal velakrat, napisem iba to, ze BCG vakciny boli vsade potichucku zrusene, pretoze sa zistilo, ze podporuju TBC a nie mu zabranuju. Ako dokaz je, ze v sucastnosti sa ockuje v celej EU iba statoch: CZ, SK a Bulharsko, to myslim hovori za vsetko. Okrem toho som pocul, ze u vas v CZ to maju na buduci rok zrusit tiez....

erikasadek
24. sep 2009

patrac najviac v indii lebo prave tam vakcina, na polion teda obrnu je neucinna.. 😉

sisa.b
24. sep 2009

patrac, to som aj ja pozerala v palbe o ockovani, ze v cz maju tbc vakcinu zrusit, resp. ockovat len rizikove skupiny. a nasi sa k tomu vyjadrili, ze vo vsetkom ideme podla vzoru eu, ale v ockovani sa budeme drzat "stareho osvedceneho sovietskeho postupu" 🙄

ja som taka stastna, lebo som sa dnes dozvedela, ze nasa inteligentna studovana cast rodiny nedavaju maleho ockovat (je o 3 dni starsi ako nasa). a to zavazi u nas v rodine viac, nez akekolvek mnou nastudovane informacie. tak mozeme zacat bojovat 😵

eriqe
24. sep 2009

tak ja mam ockovania chtivu sestricku u pediatra, ta mi v pondelok volala, ze aby sme prisli na ockovanie a ze ved to je uz posledne a uz len v 4 rokoch a bla bla, tak sme prisli, zobrala som so sebou aj manzela, nech ma podpori a vobec nebolo treba. Doktorka sa spytala, tak co dame ockovat? Manzel povedal nedame a fajka zhasla, uz nas vobec nepresviedcala, len dala podpisat do karty, ze rodicia odmietaju ockovanie. Sisa, my sme o tom v rodine ani nikomu nehovorili, uz sme dost za blaznou 😅 ale podla mna ich do toho ani nic nie je, je to nase dieta.

patrac
24. sep 2009

sisa.b to gratulujem, pozitivna sprava, myslim ze ludia si otvaraju oci a bude to cim dalej lepsie.

eriqe: to mate super lekarku, len sisa.b to ma komplikovanejsie 😉 , precitaj si par stran dozadu

petot
24. sep 2009

milihamri: Som presvedčený, že MMR, ako hovoríš, prinajmenšom dostala dieťatko do stavu, kedy ho zložil už aj HSV. O MMR vakcíne je známe a vedecky dokázané, že dlhodobo potláča imunitu (zrejme najmä kvôli osýpkovej zložke, v spolupráci s ostatnými 2 vírusmi).

Ale keďže nikto nič neskúmal, takisto je možné, že encefalitídu spôsobil niektorý z vakcínových vírusov.

Takáto skúsenosť v rodine je podľa mňa jasným signálom, aby sa očkovať prestalo.

My sme tiež váhali, potom sme zaočkovali, máme dodnes problémy, a tak sme tretie dieťa už nedali očkovať vôbec.

Pokiaľ ide o strach z chorôb, odporúčam pre zaujímavosť knihu http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
(nie ako dogmu, ale ako jednu z odpovedí na strach z chorôb).

eriqe
24. sep 2009

Sisa, prepac, neviem co presne sa u vas deje.
A doktorku mame super a aj sme dlho hladali, lebo predosla bola na hlavu a ja som bola tiez, lebo som nemala nastudovane info a ona mi dieta ockovala hexou aj ked nemala zahojene tbc, no des. Takze druhe uz tiez ockovane nebude vobec

lucia123
24. sep 2009

miliharmi: Tvoj pribeh je neskutocne smutny, je mi to luto co sa Ti stalo, no po tomto este vobec vahat co sa tyka ockovania? Je to absolutne predsa jasne! A lekari len zatlkaju a zatlkaju... Im je to jedno, ved to nie su ich deti. 😒

vanish1
24. sep 2009

miliharmi, mňa doktorka rok presviedčala, aby som dala tretiu hexu, nakoniec sme šli na alergológiu a bola nám zistená porucha imunity (nie nejaká závažná) a lekár odporúčal neočkovať, až po vyliečení. Ja som mala akokeby nejakú intuíciu, aby sme ju neočkovali. Doktorka nato nepovedala nič, radšej si ani nepredstavujem, čo by bolo, keby sme zaočkovali. Vždy si spomeniem na tvoj príbeh... Už neočkujeme vôbec, skončili sme po druhej hexe....

patrac
24. sep 2009

Nasiel som aktualny cennik vakcin:
http://www.cdc.gov/vaccines/programs/vfc/cdc-va...

Tak som spocital povinne ockovanie (okrem BCG, ta tam uz nie je) a je to v sumare 540 USD na jedno dieta pocas 13 rokov. Ked to spocitam na 1 rok, je to 37,9 mil USD rocne iba na SK (odhad 840 tis adolescentov do 13 rokov).

Tak uz viem, preco nas nahovaraju na ockovanie (zaklady kriminalistiky nas ucia, ze kazdy tresny cin, musi mat motiv, skoro 40 mil USD je pekny motiv)... A teraz rozmyslam kolko je asi rocny zisk napr. pani Anity Petek za to, ze nas odhovara od ockovania . Neviete nahodou 🙂 ?

lucia123
24. sep 2009

patrac 😀
To je fakt, co je zadarmo, si ludia nevazia, ako svoje zdravie.

etnicka
24. sep 2009

ahojte, tak uz mame vybavenu novu doktorku, hadam bude lepsia 🙂 sice ma ordinaciu o 10 km dalej ako ta nasa, ale radsej si zajdem dalej ako zverit svoje dieta niekomu, komu vobec nedoverujem...

sisa.b
24. sep 2009

eriqe a ktore ockovanie ste odmietli?

eriqe
24. sep 2009

Sisa MMR

sisa.b
24. sep 2009

eriqe, to urcite odmietneme aj my a teraz zvazujeme, co s tou tretou hexa vakcinou a prevenarom. ci to len odlozit, alebo uplne vynechat.

sisa.b
24. sep 2009

patrac, velmi ma to potesilo, ze nie sme jedini v rodine a vsetci teda daju na tych druhych. mladi byvaju v moskve a co urobia, je pomaly pismo svate. tak som rada, ze neockuju, aj ked mi povedali, ze mozno nieco budu po prvom roku, lebo by inak mali problem umiestnit dieta do skolky.
ale najviac ma zarazilo, ze tam ockovanie nemaju povinne. pritom ta pani sa v palbe vyjadrila, ze sa nedrzime v tomto europskej unie, ale ideme podla vzoru sovietskeho zvazu 🙄 no ani tam to nemaju povinne, tak aky vzor?

alfomilka
24. sep 2009

nasla som nejaky link o Japonsku, SIDS a ciernom kasli

http://stason.org/TULARC/child-parent/vaccinati...
Podla toho clanku:
v skratke, od roku 1975 sa presunulo ockovanie proti ciernemu kaslu az po 24 mesiacov veku dietata. Za roky 1970-1975 bolo 11 zalob za SIDS sposobenych ockovanim vyplatene. Od roku 1975 nebola uz ziadna zaloba za SIDS sposobena vakcinou, ale statistika SIDS v Japonsku odvtedy neklesla. Takze SIDS tam teda je, ani nie je menej pripadov, len nie su zaloby, ze by to bolo sposobene ockovanim.

alfomilka
24. sep 2009

tu je to napisane lepsie

http://www.geocities.com/issues_in_immunization...

len aby niekto netvrdil, co nemusi byt pravda, potom je cela argumentacia menej doveryhodna

alfomilka
24. sep 2009

Publikováno: Vesmír 73, 707, 1994/12
Obor: Medicína
Rubrika: Aktuality
Záškrt, dnes pomalu zapomenutá nemoc, prodělává svoji renezanci. V posledních třech letech registrovala Světová zdravotnická organizace 17 tisíc případů onemocnění, a to převážně v Rusku a na Ukrajině, ale i v Pobaltí, Finsku, Norsku a Polsku. Šlo vesměs o těžké průběhové formy této infekční nemoci. Záškrtový jed, který patří k nejsilnějším biologickým jedům vůbec, také prodělává určitý vývoj, nově izolované kmeny záškrtu vykazují mimořádně vystupňovanou klinickou závažnost. Nemoc má v současné době hypertoxický průběh a vede k těžkým poškozením ledvin, jater, srdce a nervů.

ten zaskrt je ale strasidlo. keby len v rusku, nic nepoviem, ale aj Norsko???