Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

atana
12. jan 2010

Zuzkaku,

take som nasla, je to na tej stranke oc dala Cora
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=672

cora73
12. jan 2010

tin007,jeeej,asi mi to ubehlo,patri vsetkym a tyka sa,ako spoznam tie hladiny protilatok po druhej a tretej Hexe ze su rovnake,to je v tych tabulkach? ak by som to napr chcela ukazat tej imunologicke,tak nechcem tam vyzerat ako debil,ze sa ohanam zbytocnostou tretej Hexy,ale v com to tkvie,neviem... ☹

atana,no jo,treba pouzit fantaziu a domysliet si to,inac aj ja nad niektorymi vetami premyslam,ze nie som si ista,ako to je vlastne myslene,lebo mozem tej vete dat celkom iny vyznam.... 😒

denduska
12. jan 2010

cora v tej slovenskej verzii je to na strane 8, taka tabulka s percentami...

cora73
12. jan 2010

dik,budem to hladat... 😉

tamix
12. jan 2010

ďakujem za odpovede ohľadom TBC

atana
12. jan 2010

Tamix, dufam, ze mas viac jasno teraz.
Som zistila, ze som to omylom adresovala povodne Syde....ale to je jedno, hadam to viac ludi oslovi.

ivka144
12. jan 2010

Petot, dakujem ya odpovede v oboch temach (som zabudla podakovat za ten prehlad, ktore choroby ako kto a kedy znasa atd.) Dakujem.

A mas nejaku mudru poznamku na ten pertusis, ci ako sa to pise, co davala leish?

Uz nevladzem otvarat linky a citat a citat.
Hm...

Inak hyperIgE asi nie je kontraindikacia, co?

samiana
13. jan 2010

Niekoľko mojich postrehov k článku, na ktorý dala odkaz leishmania:

Áno, po prerušení plošného očkovania stúpal počet ochorení na čierny kašeľ, no čo je zaujímavé, záškrt sa vyskytol iba v Rusku, kde ako je známe, došlo v 90tych rokoch aj k značnému spoločenskému a ekonomickému rozvratu. Záškrt sa tiež vyskytuje v detskom veku, ale na rozdiel od čierneho kašľa, ktorý je nebezpečný pre drobcov do jedného roka a vo veku typického výskytu je už zvládnuteľný, záškrt vytvára pablany na mandliach, bráni dýchaniu a toxín baktérie môže spôsobiť zlyhanie kardiovaskulárneho systému. Vo veľkej miere sa v Európe vyskytoval po 2. svetovej vojne. Je to choroba, ktorá ide "zvonku dovnútra" - tie pablany sú svojím spôsobom vytváranie kože a altrenatívne zdroje uvádzajú, že práve posilnením starostlivosti o kožu sa choroba môže priaznivo ovplyvniť. Tým netvrdím, že chcem liečiť záškrt "šarlatánsky". Iba poukazujem na to, že na vznik a rozširovanie epidémie záškrtu sú rozvrátené životné podmienky a nedostatok riadnej starostlivosti živnou pôdou.

A ešte jedna poznámka: vo Veľkej Británii stúpla zaočkovanosť detí po tom, ako boli na nej f i n a n č n e zainteresovaní detskí lekári. O čo mali títo zainteresovaní väčšiu starosť, o zdravie detí, či o svoje zisky?

martinba
13. jan 2010

samiana s tymi ziskami lekarov to je v UK aj dnes. Aktualny stav je taky, ze lekar v UK musi mat zaockovanych aspon 70% zverencov, aby dostal zakladny rocny "financny bonus", ak ma zaockovanych viac dostava este pekne peniaze navyse, ak ma menej ako 70%, nedostane nic.

Z neoficialnych zdrojov: V praxi to zevraj vyzera tak, ze tych 30% si lekar nechava pre svojich znamych a cudzie deti ockuje... ak hladate v UK pediatra pre svoje dieta, tak prva otazka byva, aky mate postoj k imunizacii. (toto som cital na nejakom fore, mozno to potvrdi/vyvrati niekto kto byva v UK)

veronikapp
13. jan 2010

Vrha sa to tu zvlastnym smerom... Jedna vec je poukazat na negativa a vedlajsie ucinky vakcinacie, druha vec stale viac a dookola opakovat, ze je to zbytocne, nepotrebne, ze sa chcu vyrobcovia len nabalit, eliminovat ludstvo a podobne sci-fi vyjadrenia. Take ,,upokojovanie sa,, tipu- ved su to bezne detske ochorenia- mozno boli bezne, ale tiez mali vela komplikacii. Zaujimave, ked to tu tak citam stale dokola, ako si v niektorych veciach protirecite. Napriklad difteria, o ktorej pise samiana, ze sa vyskytovala hlavne po 2. svetovej vojne, nedavno som tu citala v nejakom linku, ze v Dansku? /alebo niekde inde tam hore/ upustili od ockovania proti difterii a po niekolkych rokoch sa k nemu vratili... Preco asi? Lebo vyrobcovia nemali zisky? Tak to by boli asi v tej krajine vsetci ludia padnuti na hlavu. Dodnes som nedostala rozumnu odpoved na otazku o osypkach, ktoru som tu mlela stale dokola- ci by moja generacia, ktora uz je proti nim zaockovana, bola ,,obetovana,, ak by sa prestalo proti nim ockovat a deti by toto ochorenie nosili domov... Jedina odpoved od Eriky, ze sa predsa mozem dat zaockovat aj potom, ked pridem s takym dietatom do kontaktu, a to zmierni priebeh- pre mna uplne nedostacujuca. Dakujem pekne. Ked som tu dala link o osypkach, vyhlaska MZSR, bolo mi povedane, ze nieste odkazani citat taketo linky. Zaujimave, kedze tam boli konkretne cisla- kolko nakazenych, kolko komplikacii a akych, kolko umrti... POdla mna je to zaujimavejsie ako stale dokola citat o tom, ako niekto kladie otazky tipu- a co? co by sa stalo? co by bolo? nic by nebolo! Ved ani tam ani tam nie je povinne ockovanie a nemaju epidemie... A o stranu dalej napisane, ze ani nemozu mat epidemie, kedze aj tak tam je vysoka preockovanost, lebo predsa vyrobcovia a lekari klamu, podvadzaju a strasia... K tomu nemam co povedat... Ked niekto nema dieta zaockovane ani proti tetanu- klobuk dole pred jeho hlupostou. Sorry, tak to vidim ja. Nemozem predsa stat dietatu stale za zadkom a v kabelke nosit dezinfekcny roztok pre pripad potreby... K vitaminu C- nedavno som citala clanok o studii anglickych vedcov o skodlivosti a karcinogenosti vysokych davok tohto vitaminu. Ked sa k tomu este dostanem a najdem na internete, tak to tu hodim.

martinba
13. jan 2010

veronikapp vsak o tom to je, kazdy si vyberie a prikloni sa na tu alebo na tu stranu. Konkretne do tohto fora pisu vacsinou ludia ktori su proti ockovaniu a su presvedceny o jeho skodlivosti, tak nemozes od nas chciet aby som sem daval statistiky MZSR, ked som presvadceny ze tieto statistiky su uplne na hov.... 😠 nakolko si myslim ze sa nahlasuje tak 1%....

erikasadek
13. jan 2010

veronika ahoj. 😉
ja ti inu neviem dat osobne , by som to takto brala, ak nechcem aby drobci dostai osypky tak , dam ockovat hned ako su v styku s chorym.. ak my to nevadi , tak sa vybodnem a necham aby prirodzene presli chorobou pod lekarskym dohladom.; vzdy je pod lekarskym dohladom.;

co s atyka vitaminov a mineralov , ano , uz to bolo viac krat povedane, vel a, skodi tiez..
ja osm zastanca vitaminu C, ale nie vo vysokych davkach v castych ale mensich, ale len ked je nadcha neak achoroba.. 😉 potom stop. 😉

jarka007
13. jan 2010

veronikapp suhlasim s tym, ze je dost lahkovazne hovorit o vsetkych chorobach ako "detskych" a spoliehat sa na to, ze ich dieta nedostane. Osobne povazujem za velmi lahkovazne dieta neockovat a pritom si nezistit, co sa moze dietatu stat, ak tu-ktoru chorobu nahodou dostane. To by ale mimochodom mali vediet ale aj mamicky, ktore deti ockuju, kedze ockovanie nie je 100 % 😉 . Vsetky, aj banalne choroby mozu mat zly priebeh, to vsetko zalezi od aktualneho imunitneho systemu dietata.

Nepostrehla som, ze by niekto s ostotou tvrdil, ze v Dansku prepukla difteria, uz by som o tom urcite niekde citala, minimalmne na zahranicnych forach sa taketo spravy siria rychlo. Stale sa objavuju nejake "zarucene" spravy, ze niekde v zahranici, kde nie je ockovanie povinne prepukaju strasne choroby a ludia tam na nich umieraju. Ja tomu osobne neverim, ale je to tvoja osobna vec, ak ty ano. Obcas sa aj tu v strasnom, demokratickom Nemecku, kde nie je ockovanie povinne, objavuju aj nejake epidemie ako osypky, cierny kasel. Pocet mrvych bol ale napr. na osypky naposledy jeden. Vsetky taketo udaje sa daju najst na oficialnych strankach, predpokladam ze aj Danskych. Difteriu zavliekli do Nemecka tiez cudzinci, naposledy co som si to sledovala boli to 3 pripady (Nemecko ma okolo 84 mil obyv).

A to, ze farmaceuticky priemysel je super biznis, z ktoreho maju prasule aj lekari je snad vseobecne zname 😎 . Priklad : Mozno sa aj na SR dostala sprava, ze clen komisie na posudozovanie pandemie WHO (meno si uz neposmeniem, ale bol to nejaky Fin) dostal od GSK 6,2 mil. Euro pre jeho Vyskumny ustav. Nahoda ? Alebo V januari Europska rada zaobera otazkou "falsovania pandemie a jeho ohrozenie zdravia" a vplyv farmapriemyslu na celosvetovych kampaniach na vtaciu a prasaciu chripku.

jarka007
13. jan 2010

ahoj erika 🙂,
suhlasim, aj ked musim povedat, ze naposledy, ked sme tu mali osypky som s malym nechodila nikde von, pre istotu. Ale chvalabohu ich do 3 rokov nedostal. Prave som ho zapisovala do skolky a mozem potvrdit, ze sa ma na ockovanie nikto nepytal, akurat sme museli podpisovat poucenie, ze ak mame budeme mat v rodine nejaku zavaznu chorobu ako osypku, difteriu, TBC a pod. mame to skolke hlasit. Takze ak Vam bude niekto tvrdit, ze ani v Nemecku Vam nezaockovane dieta do skolky nezoberu, je to loz. Mne ho zobrali bez problemov.

veronikapp
13. jan 2010

netvrdim, ze sa neobohacuju. Opakujem, jedna vec je poukazat na negativa vakcin, druha podcenovat choroby a zjednodusovat ich liecbu. Je mi jasne, ze aj lekari zvyknu prehanat, aby mali zisk. Ale nepride mi normalne, ak niekto tvrdi, ze o nic nejde, choroby su lahke, dokonca zdraviu prospesne- na poslednych strankach sa nepise o nicom inom. Tiez mam strach ockovat, odkedy som nahodou natrafila na tuto temu... Citam, studujem, co by bolo lepsie, ci ano, ci nie, stale mi vychadza, ze radsej ano. Ale poposuvat na neskorsie obdobie. Osypky- vcera som hovorila s mojou mamou o tejto teme, tiez ich prekonala, bez problemov. Ale vymenovala mi mena ludi, ktorych si pamata z detstva, ktori take stastie nemali a dopadli dost biedne. Jasne, zavisi od uhla pohladu, kto radsej neockuje, riskuje chorobu a pripadne komplikacie, a kto ockuje a riskuje pripadne komplikacie. Suhlasim, ze lekari by mali viac informovat. Som za zdobrovolnenie, pretoze teraz, ked je povinnost, lekar v podstate ide proti sebe ak by informoval kazdu matku o rizikach. Tak radsej neinformuje. Este by ma zaujimal ten zakon, ktory nariaduje povinnost lekara informovat a ziadat informovany suhlas. Ak ma niekto link. V tom najnovsom, co tu dala babulka, som to nenasla. Je to tam?, ak ano, precitam si to este raz a pozornejsie.

erikasadek
13. jan 2010

jarka ahoj................................ 🙂 🙂 🙂 🙂

no , jasne vzdy s anajdu vseliake spravy .. aj tu bola len jedna mrtva na osypky za poslednych 11 rokov , a rocne je asi 1000 pripadov.... c nie je vela podla mna nato ze nie je ockovanie povinne... a na taku velku krajinu.. 😉

to ti verim ze si nechodila nikde.. 😀

no to so skolkou je super.. 😉

no j aby som to za seba formulovala, ze aj ked clovek neda ockovat tak aj na poslednu chvilu sa da ockovat , ak nahodou si clovek rozmysli a dieta je vatsice mnoho faktorov do toho ide.;

ale nikdy nie je neskoro..
proste ak nezaockujete v dany datum a cas neznamena ze uz sa nikdy neda na MMR , ale skor ze , moznost je az do poslednej chvile. 😉

blovitc120
13. jan 2010

inak by bolo zaujimave vediet, z akych podmienok pochadzali ti nakazeni difteriou resp. mrtvi po osypkach. To sa nikdy nikde neuvadza, ci boli z rodiny ako hociktore nase dieta alebo z podmienok, ako zije napr. jedna mensina...

veronikapp
13. jan 2010

blovitz, myslim, ze to je jedno- aj ludia z mensiny navstevuju predskolske a skolske zariadenia.

martinba
13. jan 2010

veronikapp nie je to jedno, difterii sa da predchadzat hygienou a zdravou zivotospravou, dostatok vitaminov atd.., osypkam nie, tie sa siria bez ohladu na zivotospravu, socialny stav a etnikum ale pri oboch ochoreniach priebeh ovplyvnuje primerana starostlivost. to znamena, ze ak dieta ju nedostane a nebodaj este aj prechladne, tak komplikacie su zarucene.

tamix
13. jan 2010

Dala som kamoške nejaké info a MMRke a Prevenare. Až tak moc ju téma nezaujala, ale dnes išli na kontrolu so synom. Dr. jej povedala, že ona za celých 30rokov mala jediný prípad, kedy by sa dalo povedať, že je to v dôsledku očkovania a že tieto nové MMRky sú oveľa lepšie a nie sú žiadne vedľajšie účinky. Naša Dr. tiež tvrdí, že mala len jediného pacienta s vedľajšími účinkami po TBC. Keď človek uverí týmto tvrdeniam, tak potom kde sú tie vedľajšie účinky. Buď mali obe šťastie, že žiadne deti nemali vedľajšie účinky alebo mali šťastie na super série vakcín! -alebo neverili, že tie reakcie boli v dôsledku očkovania a tak si ich nevšímali. Podľa tohto by sa dalo povedať, že pediatričky nás považujú za „obyčajných hysterikov“. Napr. Dr. Orosová je proti TBC očkovaniu, ale je za ostatné očkovanie. Tak to tiež nechápem.

erikasadek
13. jan 2010

tamix kazda jedno po jednom a kazda jedna 30 rokov praxe 😀 😀 😀 😅

tin007
13. jan 2010

tamix moj osobny nazor je taky, ze neziaduce ucinky pri ockovaniach su najvypuklejsie a hlavne najlepsie preukazatelne prave po vakcine na tbc, ved aj pediatri hovoria, ze ak sa rana po ockovani bude dlhsie hojit, opakovane hnisat, dieta bude mat zdurene uzliny a pod. tak to bude treba cistit na plucnom (v ba konkretne v podunajskych biskupiciach). napr. ak z rany stale vyteka hnis, tak nemozu povedat, ze to nie je v dosledku ockovania.

veronikapp
13. jan 2010

martinba- tak pomimo- ake vitaminy mas namysli? Tie multivitaminy vo flastickach, alebo to predusicnanovane ovocie a zelenina v nasich obchodoch?

tamix- prilis vykonstruovana teoria. Nie vsetci lekari su blbi.

martinba
13. jan 2010

tamix ja myslim ze to bude tym, ze oni sami neveria, ze nejake neziaduce ucinky to moze mat a ked rodic pride po dvoch tyzdnoch s nejakym problemom, tak su presvadceny ze to s ockovanim nema nic spolocne.

Inak MUDr. Orosova je pneumologicka, tak asi preto sa stara iba o TBC. Isty ototinolaryngolog sa vyjadril, ze po zavedi vakciny proti pneumokokom mu stupli zavazne streptokokove infekcie a je si isty ze je to ockovanim proti pneumokokom, kazdy sa vyjadruje k tomu s cim pracuje.

cora73
13. jan 2010

tak mam v ruke moju zdrav.kartu,z ktorej som vycitala nasledovne :

ockovanie TBC: 13.6.1973,+ 22.10.1973,+ 14.11.1985
DTP 2x 1973, +1974+1976+1979+1981+1986
Polio 1975+ 2x 1976+2x 1978+1986
Variola 1974+1976
Rubeola 1974+1978+1984
pripada mi to dost chaoticke a tym dvojitym ockovaniam v tom istom roku nerozumiem...

prekonane detske choroby : osypky,caste anginy,celiakia
prekonane : ostatne bezne detske choroby( blizsie nenapisane?)

lek.zaznam zo dna 5.2.1974:
TO:dieta bolo v decembri ockovane proti variole,pred ockovanim malo anginu a este pri ockovani malo teploty.Pocas tvorenia a zhojenia chranicky malo teploty 40 st.Od tej doby dieta stratilo chut do jedla,bolo smutne,stratilo zaujem o okolie,schudlo.

zaznam z dalsej z hospitalizacii:
10.4.1976
bla,bla,bla a ockovanie podla poradne.Mala meningititis po variolizacii...

ostatne sa tyka hospitalizacii pre febr.krce,to sa citat da,to je strojom,ostatne je rukou-necitatelne...
pod jednou z hospitalizacii podpisana ako osetrujuci lekar nasa Mudr Špániková 😀 😀 😀 😀

co je to ten meningititis?

veronikapp,,moj lekar to ma ako peciatku,dost casto to podpisujem,naposledy 30.11.2009 a tu je znenie tej peciatky:
V zmysle zakona 576/§6 bol pacient pouceny o svojom zdravotnom stave,o charaktere ochorenia,o postupoch pri liecbe a pripadnych neziaducich ucinkov liekov.Uvedenemu porozumel,s diagnozou a navrhovanou liecbou suhlasi,co potvrdzuje svojim podpisom.

blovitc120
13. jan 2010

Martinba vdaka, nemusim odpovedat 🙂. Kazda choroba so sebou nesie rizika, ze sa vyvinie inak, ako predpokladame. Nechcem zlahcovat ochorenia, len konstatujem. Ktosi tu pisal rozny priebeh ovcich kiahni svojich 2 deti a presne o to ide. Z osypok urobili podla mna strasiaka, kedysi to bolo bezne detske ochorenie, moja mama nechape, co sa s tym robi take bububu. Vsetci rodicia a vtedy aj lekari povazovali za dolezite, aby deti tu trojicu ochoreni mmr prekonali pred nastupom do skoly. Teraz je to strasne ochorenie. Choroby v hexe, ak teda neratam hep. B. Ktora detom podla mna nehrozi a HiB, ktory je podla mna podobny strasiak ako pneumokoky, su naozaj hrozne, ale ked si pozriem akekolvek grafy z krajin, ich vyskyt naozaj klesol takmer na nulu davno pred zavedenim ockovania.
Tamix, tak moja pediatricka priznala, ze autizmus kamaratkinho syna moze suvisiet s mmr ockovanim, sama jej povedala, ze dcere ho neda, lebo by bolo nefer, ak by sa to nahodou stalo 2x v rodine. Proste ju nenahlasi. Inak kazdemu rodicovi, ktoreho pozyva na ockovanie, odporuca davat detom pred, pocas aj po Thuyu. Takze to je asi tiez priznanie, ze nejake neziaduce ucinky su.

veronikapp
13. jan 2010

meningitida- zapal mozgovych blan.

cora- a to podpisujes, ked chodis k doktorom pre dospelych, alebo pediatrom? Nepamatam sa, zeby mi niekto nieco daval podpisovat pri vysetreni mojich deti... U dospelackych ano. To vzdy vsetko podpisujem.

zoeno.1
13. jan 2010

ahojte,vcera sme boli na preven.prehliadke a chceli malu ockovat na MMR,odmietli sme,teda nie uplne,len sme vraveli,ze chceme pockat min.do 2 rokov,doktorka so sestrickou boli mile,rozpravali nam ake je to potrebne,ze sa na tie choroby kedysi umieralo...ze teraz mame na vychode vela osypiek,lebo ze vela romov neni ockovanych,tak to preto a som jej vravela o tom bulharsku,co ste tu spominali a povedala nam,ze tam urcite neni taka dobra ockovanost ako u nas,tak to preto....a ze toto ockovanie sa robi preto v 15mesiaci,lebo je vtedy najviac ucinne...pytala som sa jej,ze a co neziaduce ucinky?.nooo ved tie su aj na obycajny paralen,teda na vsetky lieky...znela jej odpoved.este taka pikoska (ak sa to tak da nazvat): muz sa jej pytal,ze co si mysli o tom,ze je lepsie aby dieta tieto choroby prekonalo prirodzene....ze v podstate ano,ze ved aj ona mala ako dieta osypky,ale ze kde ich my chceme v dnesnej dobe d... a dalej to nedokoncila 😀 tak som jej povedala,ze tak preco mame dat malu ockovat proti dacomu,co v podstate ako sama vravite je problem dostat...tak sa iba pousmiala a povedala nam,ze ved viete,to je ten zacarovany kruh.
takto sme chvilu debatovali a teda sme sa dohodli,ze pockame 😉 a ze kebyze sa definitivne rozhodneme neockovat,tak jej len podpiseme ,ze odmietame ockovat,zalozi si to do zdravotnej karty a ze tam to konci,ze v dnesnej dobe nas nema kdo a ako postihovat 😕

jaj a este sme sa bavili o tej rubeole,co je vseobecne zname,ze je nebezpecna v tehu,pytala som sa jej na monovakciny,ci naozaj nie su dostupne na SK,tak ze nie a ze vela odbornikov a aj americkych vravi,ze pri monovakcinach su vacsie neziaduce ucinnky ako pri priorixe a ze ona uz dlhe roky ockuje priorixom a nestretla sa so ziadnym neziaducim ucinkom.....

no takze nasu navstevu v ambulacii skoncila s tym,ze teda aby sme si postudovali co najviac a potom sa rozhodli,ze ona ma len povinnost nas na ockovanie prehovorit,ale konecne rozhodnutie je aj tak na nas.

veronikapp
13. jan 2010

blovitz ja viem o tom, ze sa zacalo ockovat prave pre vyskyt komplikacii pri tychto ochoreniach.
este by ma zaujimalo- preco maju v cr este viac ockovani ako my? Hexa dokonca 4 krat a mmr 2 krat po sebe... Nechapem 😒

cora73
13. jan 2010

veronika,dik za diagnozu,toto podpisujem u svojho dospelackeho,dalej u zubara,u vsetkych dr,ku ktorym chodim na odborne vysetrenia so ziadankou od obvodaka,dalej pri malom,ked bol na odbornych vysetreniach,jedne jedina mi to nikdy nedala podpisovat maleho pediatricka..
par stran dozadu som pisala ten manual pre dr pri ockovani,co treba podpisovat,atd,maju to zo zakona a nerobia to...