Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

cora73
29. jan 2010

ahojte,som poldna mimo,tahali mi nerv zo zuba,rano som sa zobudila s hrcou na krku velkosti pingpongovej gulicky a nemohla som dychat.. ☹

moja otazka do diskusie :

v sukromnej skolke je takyto isty postup prijimania,ze sa vyzaduje udaj o ockovani?

lebo mne je statna skolka aj tak na prd,ked muz robi do 18.00 a ja neviem,aku robotu si najdem,ale pracovny cas do 15.30-16.00 je asi utopiou.. 😒

cora73
29. jan 2010

nie som na svojom PC,tak neviem,ci som to dobre skopirovala:

http://209.85.129.132/search?q=cache:mXsWUDN4HK...

cora73
29. jan 2010

hm,tak asi ne... ☹

petot
29. jan 2010

babulka: Takže pripúšťaš, že súčasný právny stav nahráva porušovaniu ESCh? (neodôvodnené neprijatie dieťaťa na základe (ne)absolvovaných očkovaní, zákonom nepodložené, sa dá ťažko nazvať ináč ako diskriminácia).

Dnes som si vyhlášku pozrel aj ja. Okrem preočkovania v 6, 11 a 13r, HORNÁ HRANICA očkovania detí uvedená NIE JE. Vyhláška stanovuje, odkedy sa dieťa môže očkovať (inými slovami, DOKEDY SA NESMIE). Neurčuje však, DOKEDY SA MUSÍ. Výnimkou sú len deti zaočkované MMR pred jedným rokom, ktoré majú dostať booster dávku najneskôr do 18 mesiacov (čo sa však nerobí, lebo vyhláška stanovuje, že MMR sa dáva najskôr v 15. mesiaci, takže drvivá väčšina detí do tejto kategórie nespadá).

Vyhláška neprideľuje ani lekárovi, ani RÚVZ právo, určovať termín, dokedy musí očkovanie prebehnúť. Určuje len NUTNÉ PODMIENKY, ktoré musia byť splnené, aby dieťa mohlo byť zaočkované (vyšetrenie, vylúčenie kontraindikácií apod). Takže z pohľadu rodiča ide o dieru v legislatíve - ak odmietne očkovať malé dieťa, tak k danému okamihu neporušil ani vyhlášku, pretože nie je zakotvený termín, dokedy sa musí očkovaniu podrobiť. Ak sa mu nepodrobil dnes, ešte stále sa môže zajtra alebo o 5 rokov, a žiadna legislatíva mu to nezakazuje. Pre občana čo nie je zakázané, je dovolené. Aby mohol byť vyhodnotený priestupok, musí byť zrejmý čas jeho spáchania, a to v tomto prípade nie je dosť dobre možné.

petot
29. jan 2010

OHLASOVANIE. Vyhláška stanovuje lekárovi povinnosť oznámiť RÚVZ, ak sa očkovanec NEDOSTAVÍ ani na druhý termín. Okrem toho stanovuje, že lekár do zdravotného záznamu zapíše (presne špecifikované) údaje o očkovaní, alebo prípadne DÔVOD NEOČKOVANIA.

Z toho mi vyplýva, že ak sa na predvolanie dostavím aj s dieťaťom, ale vykonám svoje právo na informovaný súhlas tým spôsobom, že súhlas s očkovaním neudelím (inými slovami, odmietnem), tak lekár by mal zapísať do zdravotného záznamu "Dôvod neočkovania: rodič nesúhlasí" a tým to hasne. V takomto prípade by v podstate ani nemusel posielať oznámenie na RÚVZ.

Vyhláška nič nehovorí o hlásení neočkovania na sociálku, takže jediné, čo by lekár mohol ohlásiť, je nejaké nešpecifické podozrenie zo zanedbania starostlivosti. Samozrejme, keďže očkovanie prebieha zvyčajne po preventívnej prehliadke, zdravotný stav dieťaťa je zadokumentovaný a dosť ťažko by u detí s normálnym vývojom a zdravotným stavom preukazoval nejaké zanedbanie.

Keďže vyhláška neoprávňuje lekára svojvoľne oznamovať ÚPSVaR informácie o zdravotnom stave (neočkovaní), myslím si, že ak tak urobí, nemá oporu v zákone a mohol by čeliť sťažnosti, prípadne aj trestnému oznámeniu zo strany rodičov.

petot
29. jan 2010

babulka: A keď si ešte hovorila o nejakom "falošnom hrdinstve" v súvislosti s očkovaním, mne práveže vychádza ako povinnosť (plynúca zo zodpovednosti za dieťa pred zákonom), aby rodič uchránil dieťa pred nebezpečím, ktoré predstavuje očkovanie, v prípade, že je presvedčený, že zdravotné riziká vyplývajúce z očkovania sú väčšie než zdravotné riziká neočkovania (a k takémuto záveru nie je také ťažké dospieť, keď sa človek začne témou trochu zaoberať a zaujímajú ho len holé fakty a nie rozprávky).

linnetka
29. jan 2010

myslim, ze nahlasit Dr. musi, ak nesuhlasis s ockovanim v stanovenom termine (§56), ale RUVZ nema dovod udelit pokutu, ak chces ockovanie odlozit do vyssieho veku

Aky dokument je ockovaci kalendar? Je to len nejaka vnutorna smernica pre lekarov od UVZ? V zákone 355/2007 ani vo vyhláške 585/2008 sa nikde nespomína.

nikita.sk
29. jan 2010

Caute všetci, už dlhšie sledujem Vašu debatu a prečítala som si všetkých 287 stránok. 😵 Naozaj poučné čítanie, ďakujem za túto tému. Takisto nás čaka očkovanie proti MMR a strávila som nad behaním po zákonoch už skutočne hodný čas. Bohužial Vás musím sklamať:
Petot - v zákone nie je žiadna ale fakt žiadna medzera. Horná hranica je stanovená zákonom v Zbierkae zákonov č. 577/2004 v Obsahu preventívnej prehliadky. A to že si RÚVZ "niečo vymyslí do tabulky tiež nie je pravda. Právomoc RÚVZ upravuje zase ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKYz 24. augusta l994 o ochrane zdravia ľudí.
Treba si to prelúskat a dat všetko dokopy. Je to neuveriteľne filigrantské ale všetko to do seba zapadá.
🙄 🙄 🙄

nikita.sk
29. jan 2010

linnetka - má právo udelit pokutu RUVZ - za nesplnenie povinnosti v stanovenom termíne... 🙄

linnetka
29. jan 2010

no ale ja to chapem tak, ze podla tej prilohy mam na tieto ukony v ramci prehliadky narok. Je to nieco, co mi je preplacane podla tohto zakona Tym padom, mam narok na ockovanie, ale ja ak nechcem, tak si ho nemusim uplatnit.
AK by to bolo zavazne, preco by UVZ tento rok vypustila z ockovacieho kalendara DiTePer v 3 rokoch veku dietata?

linnetka
29. jan 2010

uz mi je jasne, ze Ocko kalendar je vycuc z prilohy c. 2 zak. 577/2004

zelmirka1
29. jan 2010

nikita.sk to je zaujimave a keby sme posunuli ockovanie, pokutu sme dostali a neskor zaockovali tak uz je to jedno lebo sme neockovali v termine ? len tak pre zaujimavost zeby som chcela tu pokutu vratit...

nikita.sk
29. jan 2010

no podla zákona - 347
ZÁKON
z 30. júna 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti
uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace
s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení zákona č. 720/2004 Z. z.

más 😠 nárok na ockovanie v tom termíne. Ked ho nedodržíš, porušíš zákon a nielenže zaplatíš pokutu, ale si ho budeš musiet neskôr celé zaplatiť sama....

nellina
29. jan 2010

ahojte vsetci, kde sa stratila pls tema odmietnutie ockovania?

linnetka
29. jan 2010

nellina, toto je ona

veronikapp
29. jan 2010

nikita.sk zlé správy... tak to sa nedá ani nejako dohodnúť... aj lekárka by šla proti sebe...

linnetka
29. jan 2010

Zakon 272/1994

Povinnosti fyzickych osob a pravnickych osob

11

Fyzicke osoby su povinne

a) plnit opatrenia na predchadzanie ochoreniam nariadene organmi
na ochranu zdravia,
b) bez meskania oznamit osetrujucemu lekarovi alebo organu na
ochranu zdravia vsetky okolnosti dolezite na predchadzanie
vzniku a sireniu prenosnych ochoreni a poskytovat informacie
dolezite pre epidemiologicke vysetrenie a posudzovanie
ochoreni vo vztahu k vykonavanej praci,
c) podrobit sa v pripadoch ustanovenych vseobecne zavaznymi
pravnymi predpismi lekarskym preventivnym prehliadkam,
vysetreniam a diagnostickym skuskam, ktore nie su spojene
s nebezpecenstvom pre zdravie, preventivnemu podavaniu
protilatok a inych pripravkov, ockovaniu, lieceniu prenosnych
ochoreni, izolacii a karantennym opatreniam.

tak potialto som prisla ☹

tin007
29. jan 2010

nikita.sk hladam ten obsah preventivnej prehliadky, ale v tom zakone to nevidim, je tam iba priloha - Napln preventivnych prehliadok

nikita.sk
29. jan 2010

však to je ono. 🙄

kunak
29. jan 2010

Prosim, mala (14 mesicu) ma za sebou 3 davky hexy - na treti exematicka reakce, ktera bohuzel trva uz pul roku. Nechci ji davat 4tou davku hexy, ale potrebuju zjistit, zda ma jiz vytvoreny protilatky? Nevite, kde se to zjistuje a zda je to zpoplatneny?

diky moc

tin007
29. jan 2010

nikita.sk aha, uz to tam vidim, som to len prebehla, lebo som myslela, ze to bude mat samostatne kolonky

tin007
29. jan 2010

kunak, podla vyrobcu by mal mat protilatky takmer na 100% (zalezi v akych mesiacoch bol ockovany), pozri vcerajsie diskusie a letak k infanrixhexa, co som davala link, je tam tabulka - porovnanie % protilatok pri 2 davkach a 3 davkach

kunak
29. jan 2010

tin007 - diky moc, ve tretim, ctvrtym a patym mesici (u druhyho uz doufam takovou blbost neudelam 😒 )
jdu pohledat letak...

tin007
29. jan 2010

kunak tak to by mal mat uplne v pohode, sam vyrobca (a letak je v cestine) uvadza, ze sa aplikuju dve alebo tri davky, podla toho ake je medzi nimi casove rozpatie a kedy su dane

tin007
29. jan 2010

Idem pomaly do postele, dnes som bola na odb. vysetreni, pozitivne je, ze zatial nemam vsetky priznaky,ktore treba na stanovenie diagnozy 😉 na druhej strane, niektore priznaky mam, takze idem na dalsie vysetrenia a budu ma pozorovat 😠 A ked si predstavim, zeby tuto chorobu a pripadne aj ine autoimunitne, tkore mame s manzelom, zdedili moje deti, tak by som vrieskala (najradsej do ucha tym, ktori o ockovaniach rozhoduju) a kopala (opat tych istych) a ine hnusne veci robila. Padla na mna depka, idem radsej ☹

kunak
29. jan 2010

tin007, diky moc. Jeste se tu budu asi objevovat, neb je to moc prinosny a vzhledem k tomu, ze me v nejblizsi dobe ceka odmitnuti MMR, tak asi budu cerpat inspiraci...

drz se, snad to dopadne dobre!