Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vodicka75
7. feb 2010

Dakujem petot za info. k Anafylakticke deti, pozrela som si to, je to velmi zaujimave,...tych dovodov neziaducich reakcii je neskutocne vela a ja netusim, co sposobilo taku reakciu u dcerky ?
V texte je zaujimave o. i. aj toto: „Nenašla som žiadne štúdie, ktoré by skúmali IgE (alergické) úrovne po očkovaní. Zaiste sa nedopúšťame zveličovania, ak usúdime, že imunitný systém dojčaťa sa po zaočkovaní týmito vakcínami môže stať hypersenzitívnym.“ Co je zaujimave /mozno aj pre vas/, ze cca 2 mes. po ockovani mala dcerka vysoke anti-tTG IgA - tie byvaju vysoke pri celiakii/ a IgE v norme a uz cca 5 mes. po ockovani bolo anti-tTG IgA ku podivu v norme a IgE bolo velmi vysoke - co svedci tusim o zapalovej reakcii /u nej tenke crevo/. A tie oleje a tuky vo vakcinach som akosi tusila, aj ked nie su vobec uvedene v letaku...a to som jej chcela zacat davat bio lanovy olej, ale ked clovek cita taketo info., co ked jej mozem v konecnom dosledku aj ublizit, ked neviem, na co vsetko je jej imunitny system nastaveny ako na nepriatela /co vsetko je vo vakcine/?

karkulka1: aj my mame skusenosti na Kramaroch, uz som pochopila, preco kazdy hovori preco gastro. na Kramaroch nikdy viac, dcerka ma zazitok na cely zivot, oni jej robili biopsiu tenkeho creva pri plnom vedomi ! /na nu oblbovaky spred 2 hodin uz neucinkovali, resp. ucinkovali cca 10 min. po podani a potom uz behala, podali jej ich cca o 6.30 a na vys. ich prisli zavolat az o 8.15, rozdiel takmer 2 hod./, spomenula som lekarke pred vys., ze nevidim na malej, ze by bola "pripravena" /oblbnuta, skludnena apod., ine divecatko bolo/ a myslela som si, ze to vyriesia v amb. /kam som nemohla s malou ist/ a vyriesili - drzali ju 103 cm drobatko 4 lekari, ja som pocula na chodbu len krik a plac, potom mi ju odovzdali na rukach, celu roztrasenu, uplakanu, s popukanymi zilkami na tvari /mavaju to zeny pri porode/, s kruhmi pod ocami, vyzerala po tych 20 min. akoby nespala aspon tyzden, akoby ju tyrali, ale vazne a ked som sa potom pytala lekarky, ze preco tak plakala, povedala mi len, ze ju to mrzi, ze to sa stava, len si myslim, ze to bolo kvoli tomu, ze sice urobili co mali /podali oblbovak/, ale vobec nie v spravny cas /tesne pred vys./,...asi styl...operacia sa podarila, pacient zomrel,... u nas...vysetrenie sa podarilo, pacient ma traumu na cely zivot....ak by niekoho cakala biopsia, tak chodte k MUDr. Kabatovej, moze tam byt s dietatom rodic a oblbovak je podany tesne pred vys., takze dieta si to nepamata, my sme sa rozhodli pre Kramare z dovodu nizkej hmotnosti dcerky, vtedy cca 15 kg a hranicna hodnota pre vys. bola min. 16kg, tak som nechcela riskovat komplikacie, ale zasa som to prilisnou opatrnostou "pomrvila"....

denduska
7. feb 2010

ja si prof. Dluholuckeho vazim, aj ked s nim nie vo vsetkych vyrokoch suhlasim - hlavne co sa tyka ockovania, ale ked citam jeho pradnu v mama a ja, vacsinou je celkom k veci. A preto ma prekvapilo ze pouzil taky priklad 🙄

inak mame vysledky z nasej skvelej imunity - IgG a IgA nizke, (IgA tam skoro nemali co napisat 😅 ) ale IgE kupodivu v norme - co som na jednej strane rada lebo ekzem ma teraz velmi dobry a aj na stravu davame sakra pozor, tak sa to snad nezhorsi. Za 3 mesiace kontrola 🙄 A ozaj, nas pediater k tomu povedal tolko - ak imunolog odporuci imunomodulancia, on by ich nedaval - dietatu sa imunita vyvija a on u takych malych deti imunitu nelieci. A ze hexa je podla neho brutalna šupa pre deti ale ze by sme sa cudovali kolko rodicov trva este na kliestovej, na chripke, a neviem co este - a co najskor ako to ide 😒

vodicka, az sa mi chlpy zjezili - to uz jej mohli podat oblbovak aspon po tom - ma to aj taky spatny ucinok ze by si nic nepamatala....chuderka 😖 😖 😖

tamix
7. feb 2010

vodička: bolo strašné si tú vašu skúsenosť len prečítať, nie ešte ju zažiť!!!! Neudali ste ich?

Ja osobne som nemala žiadne skúsenosti s celiakiou, takže píšem len skúsenosť mojej kamošky. Máme spoločného známeho – lekára, ktorý jej povedal, že je to najväčšie svinstvo robiť biopsiu, lebo tá nie je najspoľahlivejšia. Nemusí ukázať celiakiu. (a to sa presne stalo jej spolužiačk. dcérke. Biopsia nič nepreukázala) Dr. povedal, že celiakia sa jednoznačne dokázať z krvi!!!!!!!!!!!! (toto nie je môj názor, takže ak si poniektorí myslíte, že som napísala blbosť, tak je to len v dôsledku dezinformácie. Len potom ani ten Dr. nevie čo hovorí)

ivka144
7. feb 2010

Prepacte, zase offtopic:

petot, hlasim, ze som dnes v lekarni kupila Koloidne striebro, firma Farmaactiv, je to koncentracia 10ppm, 300ml stalo asi 11,50eur. Na nete som videla vsak nejake KS 20ppm, za tu cenu je to 200ml flasticka... Ale tak lepsie ako nic...
Pises, ze detom poriadne vykvapkas nosteky..., u nas to je dost problem, jedine, co este zvladame je nieco nakvapkat na vatovu tycinku (tak, ze je premocena az z nej kvapci) a vytriet jemne nos - vsetky kvapky, aj atb, co sme do nosa mali sa podarilo len takto. Myslis, ze to moze byt dostacujuce?
Inak kupila som aj jodovu tinkturu - na co to pouzivas okrem mazania okolo pupku?

No a jediny selen mali od Wallmarku - hned prva zlozka - sorbitol, to teda nejdem malemi davat.
Kupila som aj Imunoglukan a este b komplex - taky najobyc, ale zlozenie je uuuuplne hrozne, o.i. laktozy, co nemozeme..., nevadi. Pozerala som aj nejake multivitaminy, este s tych komercnych co dostat v lekarni mi prisiel Pikovit pre deti od 1 roka ako-tak, ale nekupila som..., tazko znasam vsetky tie veci, vratane benzoanu (ten je aj v imunoglukane...)

Takze uvitam Petot od Teba aj ostatnych, ak mate dobre vitaminy a ine doplnky vhodne pre 2,5r dieta alebo aspon od 3r, ktore su co najviac prirodne, alebo najmenej skodlivych pomocok obsahuju, ak sa podelite s konkretnymi znackymi ci linkami, lebo to, co ponuka bezna lekaren sa mi nepozdava.
Dakujem vopred.

didi35
7. feb 2010

ivka: ja malemu vytieram nostek detskym olejcekom baby - vid tu: http://www.karelhadek.eu/cs/casopis/clanek/?id=204

inak ja pouzivam na maleho len tuto kozmetiku. najskor namocim vatovu tycinku vodou, potom na nu kvapnem 2 kvapky olejceka a sup do nosteka - je to prevencia aj liecba...

ja som skusila po precitani tej knizky Megaloskorbicka liecba C-kom uzivat vitamin C (Cetebe), ale zda sa mi, ze to malemu kojenemu neprospelo - vecer plakal, neviem, ci z toho alebo z niecoho ineho...

petot a ini: poznate niekto toto??
MMS - Miracle Mineral Solution, je to dezinfekčný prostriedok, nesmierne rýchlo zabíja všetky patogény (vírusy, plesne, baktérie,stafylokoky, streptokoky)??? http://www.emms.cz/

blovitc120
7. feb 2010

vodicka 😲 no comment

vodicka75
7. feb 2010

K celiakii: nam kazdy lekar povedal, ze „zlaty standard“ dg. celiakie je prave biopsia a bez nej by nam len z vysledkov krvi dg. nikto nepotvrdil, neviem o tom, ze by to uz bolo mozne aj inak, z biopsie zistia stupen poskodenia sliznice, co z krvi nezistia, ale je mozne, ze sa to zmeni, lebo to vysetrenie je pre deti velmi stresujuce /ale asi ako kde, napr. v B. Bystrici deti uplne uspia,...ja som si pred tym info. zistovala a rozhodovala som sa medzi „oblbnutim“ a celkovym uspanim /isla by som kvoli tomu aj do B. Bystrice/,...a nakoniec som si vybrala Kramare, pretoze tam to robia aj uplne malickym detom sacou kapsulou,...no ale z najlepsej alternativy zostala v praxi asi ta najhorsia /pri takom pristupe personalu/....a zalovat ich? Nemam ani foto ako mala vyzerala a nebola som priamo v amb. s nou ako svedok,...ale po precitani prepustacej spravy, v ktorej bolo napisane, ze vys. prebehlo bez komplikacii, som poziadala o zmenu a zapis petechii po vys., kvoli tomu, aby jej v buducnosti uz nedavali take oblbovaky, lebo na nu neucinkuju tak ako by mali /v sprave je pouzity Diazepam a Degan/...a ako som citala Diazepam ma zriedkave neziaduce ucinky aj napr. GIT - nauzea, vomitus, bolesti v epigastriu, obstipácia alebo hnačka, spazmus v oblasti jazyka a hlasiviek, bolesti hrudníka, hypotenzia, atd....mozno zaberie v 99% tak ako ma, ale nasa mala k nim nepatri a Degan stimuluje motilitu zaludka a duodena a ak si to dam dokopy, moze byt z toho pekny pocit na vracanie, presne to mi mala spominala, aj ked je to logicke a aky maju na to vplyv lieky, nepovie nikto, podobne ako s vakcinami.

karkulka1
7. feb 2010

Vodicka, my mame tiez celiakiu v rodine z mojej aj z muzovej strany, my sme aj preto boli u maleho taki opatrni, do roka nemal nic co obsahuje lepok a aj potom som mu davala potraviny s lepkom len postupne.

U nas moje sesternice boli ako male ( cca. 4 roky) pred par rokmi na biopsii v B.Bystrici (maju to tam blizko) a v uplnej narkoze. Na prvy x obom vysla negativne, po niekolkych rokoch im biopsiu opat opakovali -zas v celkovej narkoze , u jednej - mladsej sa potvrdila celiakia , starsia opat nic- no na gastro povedali, ze to moze byt taka skryta forma celiakie- vsetky priznaky ma, len tu celiakiu nie.

Neviem, kolko ma Tvoja dcerka rokov, muselo to byt pre nu hrozne 🙄 🙄 🙄 . Ja som biopsiu tiez absolvovala kvoli moznemu podozreniu na celiakiu (z krvi vysli hranicne hodnoty), nastastie mi ju vtedy nezistili ale zistili helicobactera ☹ A to vysetrenie by som si uz nikdy nechcela zopakovat. 😖
Inac malemu, ked dali tiez na Kramaroch oblbovak, tak vobec nezabral a nemohli ho vobec vysetrit. 😀 Len bol bledy ako stena este 4 dni po tom.

petot
7. feb 2010

ivka144: Mne sa z multi pre deti zatiaľ najviac pozdáva Jamieson Arthur (najmä kvôli 400IU vitD, aspoň akému-takému obsahu B-čiek, a aspoň čiastočne prírodnému pôvodu).
Koloidné striebro som objednával cez telefón z Lučenca, majú dobrú kvalitu, a 500ml stojí 4€. Neviem, či povytierať stačí, je to jednoducho dezinfekcia a nemusí sa vytieraním dostať dosť hlboko. Mne by deti vytieranie nezniesli, navyše tam skôr podľa mňa hrozí porušenie sliznice. Používam kvapkátko z Pamyconu, nepozerám na kvapky ale jednoducho to stlačím - plnú dávku - do jednej dierky, do druhej, a za 2 sekundy už dieťa behá ďalej 🙂

didi35: Cetebe má postupné uvoľňovanie, to je skôr na také bežné užívanie, na chorobu je to príliš pomalé 😉

vodicka75
7. feb 2010

karkulka1: dcerka mala 5 ¾ r., ked to vys. absolvovala,...a u vas ako dopadlo vysetrenie, jednoducho to nechali tak a preco? /lebo mu nezabrali „oblbovaky“?, aspon zodpovedny pristup/ a ake zavery potom urobili /z vysledkov z krvi?/, boli ste aj hospitalizovani?

ivka144: lanovy olej je velmi zdravy a napomaha vstrebavaniu vsetkych vitaminov zo stravy, viac:
http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=magazi...
http://eutrofia.sk/?q=node/255
http://www.slnecnica.sk/resources/File/oleje.pdf
inak, zevraj cela nasa populacia /vyspele krajiny/ trpi nedostatkom omega 3 mastnych kyselin,
dobre je aj slniecko na tvorbu vit. D, ale niekde som citala, ze uz pri ochrannom faktore 8 sa redukuje tvorba vit. D o 95%, viac tu:
http://www.nobelplus.sk/web/potravinove-doplnky...

petot
7. feb 2010

vodicka75: Nasa populacia ma nedostatok mnohych vitaminov, D nie je vynimkou. Podla niektorych studii prave preto nastava chripkova sezona v zime, a udajne dostatok vitaminu D ju dokaze uplne odstranit. Severske narody si na zimu kupia pixlu trescieho oleja a jedia lyzicku denne.

teodorka
7. feb 2010

petoto odkial z LC si objednaval koloidne striebro? ja som z Lc a neviem o nikom 😒

petot
7. feb 2010

teodorka: 0902 514 721 (volat len cez pracovny tyzden cez pracovnu dobu).

aquilka
7. feb 2010

didi35 - MMS poznám, máme ho doma. 😉 Knižku som si ešte nestihla prečítať, ale MM ju má preštudovanú, takže keď občas potrebujeme, tak nám on mieša "koktail" a funguje to. 🙂

teodorka
7. feb 2010

petot diky

vodicka75
7. feb 2010

Ak vás zaujíma, čo všetko obsahuje vakcína AREPANRIX od GlaxoSmithKline Biologicals proti chrípke H1N1, ktorá má podmienečnú registráciu, pozrite si link /v slovenčine/:
http://www.ema.europa.eu/influenza/vaccines/are...
Ďalšie klinické štúdie u detí, dospievajúcich a dospelých prebiehajú a výsledky budú k dispozícii od marca roku 2010.

petot
8. feb 2010

ivka144: Jód na brucho má ten význam, že sa do istej miery intradermálne vstrebáva. Keby sa u nás predával obyčajný Lugol (I+KI), ten by sa dal aj piť (kvapku-dve do vody denne nalačno). Ale tie tinktúry, ktoré sa u nás dajú kúpiť v lekárni, obsahujú povidón, čo je v podstate umelá hmota. Aj keď tvrdia, že je to na rany, ja by som sa to do rany neodvážil liať. Aspoňže cez kožu sa ten plast do tela nedostane, lebo má priveľké molekuly, ale jód sa dostane.

Jód je dôležitý pre imunitu a máme ho málo. Pred 100 rokmi neexistovali antibiotiká a na akúkoľvek chorobu lekári nasadili jód, u dospelých aj 6 kvapiek Lugolu denne, a pomáhalo to.

aurecon
8. feb 2010

Ahoj. Dlouho jsem tady nebyla.

Má dcera pořád nebyla očkovaná proti Priorixu. Má čerstvě dva roky, ale co nevidět, jdeme k doktorce.

Furt se rozmýšlím, jestli ji dát Priorix či ne nebo zda ji dát očkování jen proti zarděnkám. Existuje vůbec samotné očkování proti zarděnkám? Asi to tu někde je psané, ale nemám čas číst 300 stránek.

Kamarádka nechala teď očkovat svou 15měsíční dceru a říkala, že to nic není, ať nevyšiluji, že její dcera měla pouze mírné teploty.

Právě že se pořád nevím rozhodnout.

Ráno jsem hledala příbalový leták od Priorixu a našla jsem tyto nežádoucí účinky:

Frekvence jsou vyjádřeny takto:
Velmi často: ≥ 10 %
Často: ≥ 1 % a < 10 %
Méně často: ≥ 0,1 % a < 1 %
Vzácně: ≥ 0,01 % a < 0,1 %
Velmi vzácně: < 0,01 %

Místo aplikace:
velmi často: místní zarudnutí
často: otok a bolest v místě vpichu

Organismus jako celek:
velmi často: horečka (≥ 38°C - ≤ 39,5°C rektálně; ≥ 37,5°C - < 39°C axilárně/perorálně)
často: horečka (> 39,5°C rektálně; ≥ 39,0°C axilárně/perorálně)
méně často: neobvyklý pláč
vzácně: malátnost

Centrální a periferní nervový systém:
méně často: febrilní křeče

Endokrinní poruchy:
méně často: otok příušnice

Gastrointestinální poruchy:
méně často: průjem, zvracení, nechutenství

Psychiatrické poruchy:
často: nervozita
méně často: spavost, nespavost

Poruchy obranyschopnosti organismu:
méně často: jiné virové infekce, otitis media

Respirační poruchy:
méně často: faryngitida, infekce horních cest dýchacích, rinitida, bronchitida, kašel

Poruchy kůže a podkoží:
často: vyrážka

Poruchy bílých krvinek a retikuloendoteliálního systému:
méně často: lymfadenopatie

Během postmarketingového sledování bezpečnosti vakcíny byly v časové souvislosti s očkováním vakcínou PRIORIX hlášeny následující nežádoucí účinky:

Organismus jako celek
velmi vzácně: artralgie, artritida, alergické reakce včetně anafylaktických reakcí, Kawasakiho syndrom

Centrální a periferní nervový systém
velmi vzácně: meningitida, transverzní myelitida, Guillain Barréův syndrom, periferní neuritida, encefalitida

Poruchy krevních destiček, krvácení a koagulace:
velmi vzácně: trombocytopenie, trombocytopenická purpura

Poruchy kůže a podkoží:
velmi vzácně: erythema multiforme

Ve vzácných případech nelze vyloučit výskyt onemocnění podobného příušnicím se zkrácenou inkubační dobou. Izolovaně byly po očkování kombinovanou vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám hlášeny případy výskytu přechodného bolestivého otoku varlat.

Náhodná intravaskulární aplikace může vést k velmi vážným reakcím či dokonce k šoku.
Bezprostřední opatření záleží na vážnosti reakce.

aurecon
8. feb 2010

A taky jsem našla, že časté komplikace spalniček jsou:

zánět mozku (encefalitida)

zánět středního ucha

sklerozující panencefalitida

zápal plic.

Příušnice:

Nebezpečí příušnic spočívá v následných možných komplikacích. Riziko hrozí zejména dospívajícím a dospělým mužům, u kterých může být důsledkem prodělání příušnic zánět varlat (orchitis), nejčastěji jednoho, vzácně obou.

Zánětem napadené varle je oteklé a bolestivé, tkáň varlete tvořící spermie se mění ve vazivo. Pokud jsou takto napadena obě varlata, hrozí muži trvalá sterilita. U žen mohou být napadeny vaječníky a prsní žláza. Další komplikací je nehnisavý zánět mozkových blan (meningitis) projevující se strnulostí šíje, bolestí hlavy a teplotou.

Tento typ meningitidy nebývá vážný a nezanechává trvalé následky. Bolest břicha a zvracení poukazuje na postižení slinivky břišní. Může dojít také k rozšíření zánětu na ledviny (nefritis), na osrdečník (pericarditis) nebo na klouby (artritis). Velmi vzácnou, ale závažnou komplikací je následná hluchota. Těžší průběh a výskyt komplikací bývá častější u dospělých než u dětí. Všechny tyto komplikace se ale ve většině případů podaří vyléčit bez trvalých následků. Pokud se nakazí těhotná žena v průběhu 1. trimestru, může dojít k samovolnému potratu.


Čili z toho mi vyplývá, že samotné nemoci jsou taky dost nebezpečné - přinejmenším tak jako očkování, takže opravdu nevím, co mám dělat. Bojím se toho i toho.

denduska
8. feb 2010

petot, no my v parci pouzivame betadine, a v tom je tiez povidon ale mozem ti povedat ze to chirurgovia leju do ran aj do otvoreneho brucha aj na litre 😀 takze to nie je asi az take skodlive, lepsie nez skoncit so sepsou..

ozaj, este moja mama sa na vyske ucila - když nevíš co dáti, předepíš kalium iodati 😀

zelmirka1
8. feb 2010

vodicka to ta skusenost co zazila dcerka je desna, to svedci o velmi necitilivom pristupe lekarom, keby to mal niekto urobit im tak by to nikdy nedovolili. Toto ma vzdy strasne vytoci ked lekari robia rozne aj velmi neprijemne a bolestive zakroky na pacientoch a je im jedno ako to zvladnu. Priala by som takym aby si to niekedy vyskusali lebo takychto skusenosti som uz pocula dost, pre mna je to poucenie ze nikdy nenecham maleho zobrat do ordinacie bezo mna na ziadne vysetrenie, mam pravo ako matka zodpovedna za svoje dieta by pri nom. Je mi velmi luto malickej lebo to je dost velka trauma.
Je to sice mimo temy ale myslela som ze dnes nie je problem ked je mama pri dietati v nemocnici stale,
napr. kedysi to nebolo bezne, mojho brata operali ako 4 rocneho na zuzenu mocovu trubicu, zobrali ho do nemocnice, mamina tam s nim nemohla byt, po operacii bol priviazany aby si rucickami nechytal dole, nemohla ho ani navstivit a ked jej ho po par dnoch priniesli tak stal, pozeral akoby ju nepoznal, bol uplne traumatizovany a povedala mi ze dost dlho doma trvalo kym zacal byt ako tak normalny. Vysledok bol taky ze to urobili zle a za pol roka musel ist znovu, neviete si predstavit co to pre neho bolo do buducnosti.

misuge
8. feb 2010

Ahoj, nemohla jsem vás najít, respektive diskuzi odmítnutí očkování, asi jste se přesunuli do této..asi . No to je jedno...

Dám Vás sem petici, pokud se s ní ztotožňujete, podepište...snad se něco pohne...díky 😉 😉

http://petice.webnode.cz/

didi35
8. feb 2010

aquilka: dik, a pouzivate to preventivne alebo na liecbu? ta chemikalia na mna posobi dost odstrasujuco... 😉

misuge
8. feb 2010

No zažila jsem si to taky, moje první dcerka byla v roce a půl v nemocnici první tři dny sama, přivázaná, měla silnou angínu a výživu přes kapačky, nemohla vůbec polykat. Byla přivázaná, když mi ji po třech dnech přivedli na pokoj, podlomili se jí kolena, spadla a koukala na mne jako na cizí.....pak se usedavě rozplakala, jak jsem ji vzala na ruce. Normálně pokořená, znásilněná dětská dušička. Je to hrozné.

Bohužel s druhou holčičkou se to opakovalo, měla silnou laryngitidu a dva dny byla na intenzivce, kde nás nepustili a od t doby má občas v noci takové křičící záchvaty, teda bylo to horší, ale snad se to úplně spraví.....na mojí prvorozené to nijaké následky nezanechalo, teda aspoň co je navenek vidět 😉 Tak jsem taky odbočila, jen jsem reagovala na zelmirku

Krásný den přejeme

vodicka75
8. feb 2010

zelmirka1: my sme boli v nemocnici cele 3 dni spolu, z toho 1. sme "hotelovali" a na 3. nas prepustili, este predtym som v amb. pytala lekarku, ci ma volny termin aby sme stihli vys. do 6 rokov /nad 6 r. uz nie je automaticke, ze moze byt v nemocnici rodic ako sprievodca/ a v 1. den nam ina lekarka povedala, ze v pohode mozem byt pri vys. s nou, ale vys. robila potom ina lekarka a bola proti,...myslim, ze uz ani do kupelov by som s nou nemohla ist ako sprievodca /len do 6 r./, musela by som si to asi zaplatit ako samoplatca,...mala ma totiz narok ako celiaticka kazdy rok kupele, ale este sme to nevyuzili.

nasla som o vit. C v prirodzenej forme toto:

Tradičné i netradičné zdroje vitamínu C

Mnohým sociálne slabým rodinám často financie nevystačia na nákup tropického ovocia v zimných mesiacoch v takom množstve, aby pokryli svoju dennú potrebu C vitamínu (odporúčaná dávka vitamínu C sa pohybuje od 75 do 120 mg na osobu a deň).
Lacnejším zdrojom vitamínu C v zimných mesiacoch je napr. surová i kyslá kapusta, konzumovaná bez tepelnej úpravy (tou sa totiž vitamín C ničí!), ako aj cenove prístupný šípkový čaj. Netreba zabúdať ani na mrazenie plodov, bohatých na vitamín C, v čase ich optimálnej zrelosti - k tým menej známym, ale bohatým zdrojom vitamínu C patria o.i. šípky, plody jarabiny a rakytníka. Zmrazením a správnym skladovaním pri dostatočne nízkej teplote v mrazničke, resp. v mraziacom pulte sa uchová podstatná časť vitamínu C. V zime si takto pripravené "C-vitamínové zásoby" rozmrazíme a konzumujeme ich podľa možnosti bez tepelnej úpravy.
V zimných mesiacoch je nastrúhaná karotka s citrónom a osladená medom priam ideálnou "vitamínovou bombou". Obsahuje vitamín C, vlákninu i výživovo cenné karotenoidy. Odporúča sa konzumovať pomiešanú s troškou kvalitného rastlinného oleja, pretože karotenoidy (ako látky rozpustné v tuku) sú tak oveľa lepšie využiteľné pre ľudský organizmus.
Tiež možno odporúčať pestovať si v zime priamo v domácnostiach režuchu záhradnú v miskách alebo v plytkých tanieroch na mokrej vate. Režucha sa konzumuje surová ako príloha alebo šalát. obsahuje veľa vitamínu C. V niektorých krajinách je v zime v reštauráciách podávaná surová neochutená režucha ako príloha takmer ku všetkým slaným jedlám. Chutnou pochúťkou je napríklad tento režuchový šalát s majonézou: Opláchnuté lístky režuchy necháme dobre odkvapkať, potom ich na jemno rozsekáme. Majonézu zriedime citrónovou šťavou, pridáme posekanú režuchu, na drobno pokrájané na tvrdo uvarené vajce, cukor, soľ a premiešame.

Priemerný obsah vitamínu C v ovocí /mg v 100 g jedlého podielu/
Jablká 5 - 12
Hrušky 3 - 5
Slivky, ringloty 4 - 6
Slivky zmrazené 3 - 4
Slivkový džem 2 - 3
Marhule, broskyne 4 - 10
Marhuľový pretlak 3 - 5
Marhuľový džem 1 - 2
Čerešne, višne 5 - 15
Ríbezle čierne 170 - 180
Ríbezle červené a biele 30 - 40
Ríbezle červené zmrazené 20 - 30
Ríbezľový džem (červený) 6 - 10
Egreš 25 - 35
Jahody 60 - 70
Jahody zmrazené 40 - 50
Jahodový pretlak 15 - 20
Jahodový džem 4 - 5
Maliny 20 - 30
Malinový džem 6 - 8
Hroznové víno 3 - 5
Melón cukrový 20 - 32
Melón vodný 6 - 10
Borievky 15 - 22
Ostružiny 17
Brusnice 5 - 15
Jarabina 95 - 100
Šípky 800 - 1200
Pomaranč 40 - 55
Mandarinka 30 - 40
Citrón 40 - 55
Grapefruit 40 - 50
Ananás 18 - 25
Banán 8 - 12
Kaki 16
Mango 30 - 40
Papaya 50 - 82
Kiwi 70 - 150
Avocado 13 - 15
Granátové jablko 7
Figy (čerstvé) 2 - 3

Priemerný obsah vitamínu C v zelenine /mg v 100 g/
Hlávkový šalát 3 - 15
Čakanka 10
Žerucha záhradná 60
Kel 32 - 50
Kel zmrazený 25
Ružičkový kel 80 - 115
Kapusta hlávková biela 35 - 50
Kapusta hlávková červená 40 - 55
Kapusta biela kyslá 13
Kapusta biela sterilizovaná 11
Kapusta červená sterilizovaná 20
Čínska kapusta 35 - 38
Artičok 8
Špargľa 20 - 30
Špargľa sterilizovaná 15
Rebarbora 10 - 12
Špenát 35 - 60
Špenát zmrazený 20
Karfiol 40 - 75
Karfiol sterilizovaný 30
Kaleráb 30 - 66
Patizón 55 - 60
Brokolica 110 - 120
Fenikel 90-95
Paradajky 20 - 50
Pažítka 45 - 70
Cibuľa ranná s časťou vňate 33
Cibuľa neskoršia 5 - 10
Cesnak 8 - 15
Kôpor 80 - 85
Hrášok 10 - 30
Hrášok sterilizovaný 9
Fazuľka 3 - 20
Paprika 80 - 200
Uhorky šalátové 5 - 8
Cukiny 16
Zeler (koreň) 8 - 20
Zeler vňať 90
Zeler stopkatý 7
Tekvica 12
Mrkva 5 - 10
Petržlen (koreň) 35 - 42
Petržlen (vňať) 100 - 170
Reďkovka 20 - 30
Čierny koreň 4
Chren 110 - 115
Repa šalátová 10 - 12
Paštrnák 18 - 20
Kukurica cukrová 7 - 12
Strukoviny 1 - 3
Sójové klíčky 16
Zemiaky skoré 25
Zemiaky neskoré 15
skladované 2 mesiace 12
skladované 5 mesiacov 8
skladované 8 mesiacov 6
Huby čerstvé (hríbovité) 3
Šampiňóny pestované 3 - 5

http://www.sme.sk/c/2116404/tradicne-i-netradic...

Otazka pre petot: prosim ta, kolko mg vit. C/denne je potrebne pre dieta aby "zvladlo" prip. ockovanie v pohode?
A nahodou neviete poradit kvalitny bio lanovy olej? Nasla som nejaky z dovozu az z Talianska a dlhym transferom velmi neverim /ten olej musi byt skladovany stale v chlade, bez pristupu svetla/, neexistuje nejaky lanovy olej zo SR? Ved lan je typicka plodina na nasom uzemi. Dakujem za radu.

petot
8. feb 2010

denduska: Samotný povidón je dráždivý, takže veci iba zhoršuje, ale ide najmä o to, že sú to veľké molekuly umelej látky (polymér), s ktorými sa telo potom nevie dobre vysporiadať, vlastne ani nie je známe, ako by sa s nimi vysporiadať malo. Takže by som tipoval, že to poupcháva lymfatické uzliny, prípadne že to niekde uviazne... Ktovie, čo to urobí z dlhodobého hľadiska. Ktovie, či to nemá potom vplyv na alergie apod.

Je to ďalšia z nekonečných ukážok, ako sa v medicíne robia veci radšej draho, komplikovane a škodlivo, než lacno a neškodne, len aby zarobil držiteľ patentu. Obyčajný Lugol je totiž účinný, lacnejší a v tele sa bez problémov zužitkuje. A ak sa niekomu nepáči, že Lugol farbí, dalo by sa použiť aj koloidné striebro.

vodicka75
8. feb 2010

misuge: ta peticia je super,...ale nebudu sa nahodou posudzovat len hlasy obcanov CR ??? a podpisy Slovakov budu nanic ?

petot
8. feb 2010

vodicka75: Nikto Ti nezaručí očkovanie v pohode, ani vitC, a ja nie som lekár. Ale v stave nedostatku sú omnoho pravdepodobnejšie nežiadúce účinky, vrátane vážnych. Preto prof. Clemetson odporúča najmenej 500mg v deň očkovania. Svojim deťom by som podával zvýšené dávky (povedzme 3-4x500) 2-3 týždne vopred, maximum v deň 0 (pred očkovaním aspoň 1000, po ňom tiež, a zvyšok dňa by som pokračoval 1000mg každé 3h až do hnačky), a ešte aspoň týždeň-dva po zvýšené dávky. Ide o to, aby sa imunitný systém pred očkovaním dostal do situácie, keď s prehľadom zvláda bežné výzvy, aby v deň 0 lepšie zvládol šokový nápor a likvidáciu jedov z vakcíny, a po aby to zvládal upratať bez vzniku autoimunity a iných nesprávnych reakcií. Stále je to však len o (podľa mňa značnom) zlepšovaní šancí, nie o nejakej absolútnej ochrane pred nežiadúcimi účinkami.

vodicka75
8. feb 2010

Ahojte,

toto mi neda dat do placu, nahodou som natrafila na stranku, na ktorej je forum sukromnych lekarov,
tak si to precitajte, ak ste pripraveni stravit pravdu o druhej strane mince o lekaroch 😠
http://www.aslsr.sk/forum/viewtopic.php?t=2620&...

su tam rozne temy,

vyberam len pikosky z pokecu:

"Ja tiež radšej presvedčím hlúpeho pacienta na ATB, lebo ak jeho imunitu nezničím, tak niekoľko rokov ho neuvidím."

"Kašlem na CRP, veď máloktorý pacient sa nedá presvedčiť, že ATB je zicher. Ak im ovládnem imunitu, tak aspoň neprídem o prácu."

"Nebláznite ! Netreba zverejňovať stratégiu nášho lekárskeho podnikania, lebo ak pacienti prídu na naše imunosupresívne zámery, tak sa na nás vykašlú a naozaj sa budú spoliehať len na vlastnú imunitu a prídeme o živobytie."

"Ty si zázrak veď na túto stránku má prístup hocikto, takže aj pacienti sa na nás bavia , pekný víkend."

"Otázka! Budeme sa očkovať proti prasacej chrípke nezaregistrovanou vakcínou? Nie som proti očkovaniu, ale hrozby tým, že kto sa zo zdravotníkov nedá očkovať, bude musieť podpísať revers sa mi zdajú prinajmenšom prehnané... kto ponesie zodpovednosť za prípadné komplikácie?"

"Nie, neockujem sa,nedoverujem novej vakcine proti prasacej chripke.Najlepsie ockovanie je- spravna zivotosprava,pohyb na cerstvom vzduchu a sport.Ja sa tymto riadim a funguje to.Po Influvacu som mala v minulosti reakciu,takze ziadne ockovania."

"Ja sa dám zaočkovať vakcínou Panenza , neobsahuje adjuvans ani thiomersal, vyrába sa totožne ako Vaxigrip, s ktorým mám iba výborné skúsenosti...:

alebo napr. k teme PREVENAR: http://www.aslsr.sk/forum/viewtopic.php?t=2411&...

Co nazor, to perla 😀

To na ozivenie tohto fora,...a pochopenie konania niektorych lekarov, ako z nas niekedy robia volov 😀 urcite existuju aj zasadovi, cestni a nepodplatitelni 😀

Pekny den

misuge
8. feb 2010

Vodička dobrý 😉 Tak to prostě je 😉Jen v naší společnosti je pořád hluboko zakořeněno, že doktoři jsou bozi 😉
Pár jich je, ale opravdu málo...

No jedná se o změnu v ČR, ale pokud Vám toto není lhostejné, jistě můžete pomoci tím, že zašlete petici své rodině, svým známým, kterou určitě v ČR každý máte 😉

Dám dotaz, zda se slovenské hlasy budou počítat, ale myslím, že ne....
I přesto děkuji a dám Vám vědět 😉