Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
8. jún 2010

@tean
"Ustava je najvyssia pravna norma.
nizsie su medzinarodne zmluvy."

Pokiaľ viem, tak medzinárodné zmluvy, ktorými je SR viazaná, sú nad Ústavou SR. Ak nie všetky, tak prinajmenšom tie, ktoré stanovujú základné ľudské práva a slobody, a takou zmluvou je aj Dohovor o ľudských právach a biomedicíne. Ten je teda aj nad Ústavou SR.

manof
8. jún 2010

@ivka144
"aky je vlastne vztah medzi doktormi a UVZ (RUVZ)? Teda myslim oficialne"

Lekári majú povinnosť hlásiť určité veci (napr. výskyt určitých prenosných ochorení, alebo neočkovanie bez nimi uznaných kontraindikácií). Ak si ju neplnia, môžu dostať za to pokutu 1659 eur.

"je nieco zle na tom, ked skonci pojednavanie s tym, ze ockovanie este zvazim?"

V zásade na tom nič zlé nie je, ale keď si "nedáš rady", tak očakávaj o pár mesiacov ďalšie predvolanie na RÚVZ.

manof
8. jún 2010

@maja22
Ten kašeľ by veľmi dobre mohol byť aj z vakcíny.
Už tu bolo pár takých prípadov spomínaných.

Čo sa týka navodenia problémov po očkovaní, videl by som príčinnú súvislosť presne opačne.
Ako matka (a teda osoba s dieťaťom bytostne spojená) si vycítila, že malý bude s očkovaním mať problém, preto si mala obavy. Nie naopak, že problém vznikol kvôli obavám.

manof
8. jún 2010

Kto by chcel vedieť, ako vypadá pro-očkovacia propaganda v Írsku, môže sa pozrieť sem:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/vyskyt-osypok...

(od našej stálej redaktorky v Írsku 🙂

petot
8. jún 2010

@lin18: Moje názory na očkovanie sú založené na článkoch a knihách, ktoré publikovali prevažne lekári. Nie sú to nejaké náhodne pochytené reči z nejakého internetového fóra. Môžu sa ti nepáčiť a sú rozhodne v nesúlade s oficiálnou propagandou výrobcov vakcín a spriaznených inštitúcií, no a čo? Musím im bezmedzne veriť, po tom všetkom, čo už spôsobili? 😠

Moje názory vznikali veľmi pomalým a dôkladným skúmaním dostupných informácií zo všetkých strán, pretože išlo o rozhodnutie o zdraví mojich detí aj mňa, a preto som veľmi náročný na váhu argumentov. Nebola to žiadna "organizácia", ktorou sa tu tak "tajomne" oháňaš. Píšem sem súkromne, sám za seba a nepotrebujem našepkávanie žiadnej "organizácie".

Ako si už videla, ja som sa oboznámil aj s argumentami, ktoré sem naslepo prilepila stanili, dokonca vo vyššej miere ako sa s nimi oboznámila ona sama, pretože ona ich na rozdiel odo mňa ani nečítala! Nečítala si ich ani Ty. Takže vám nešlo o skutočnú argumentáciu, ale len o nejaké trápne šermovanie. 😖

Na druhú stranu, Ty ani ona ste sa neoboznámili ani s jedným z lekárskych článkov, ktoré som sem prilepil ja. Je to k vašej škode, mne to môže byť jedno, ale je z toho úplne jasné, kto z nás má snahu diskutovať. Rada sa oháňaš brainwashingom, tak mi prosím vysvetli, kto je vymytý: ten kto posudzuje argumenty a kriticky ich hodnotí, alebo ten, ktorý má už hlavu plnú a nič skúmať nepotrebuje?

Pokiaľ ide o moju knihu o vitamíne C, zakladá sa predovšetkým na odborných lekárskych článkoch a knihách, všetky zdroje sú v nej uvedené a ak máš s tými informáciami nejaký problém, prosím obráť sa na šéfredaktorov príslušných magazínov, nech zjednajú nápravu.

denduska
8. jún 2010

@petot prosim, Hirte spomina vo svojej knihe pri ockovani proti Hib nieco ako ze deti v 1.roku maju v krvi zistitelne protilatky proti pankreasu a potom ze kazde druhe dieta ktore ma oba typy protilatok do 6.rokov ochorie na cukrovku..nevies co je to za studiu? od Classena ale ktora? chcela by som si to pozriet, napadlo ma ze ty by si mohol mat nejaky link kde to bolo publikovane. Dakujem

@manof DTvax-tiomersal, ano viem, precitala som snad vsetko o DT co som nasla na nete, v USA ju maju bez tiomersalu 😠 to iste od tej istej firmy takze asi preto je u nas s tym problem, ze sa taka nevyraba a tie posledne su "dotlac" s tiomersalom...nuz tak si pockam na nove, neverim ze nebude coskoro 🙂

manof
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manof
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manof
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
molka
8. jún 2010

@maja22 presne to isté mi povedala naša doktorka, že odkedy rýpem do očkovania, mala prvý prípad dieťaťa, ktoré po očkovaní skončilo v nemocnici. Vraj som to privolala.
Dobre vieš, že je to hlúposť, takéto veci sa nedajú privolať, ale chápem Ťa, že sa Ťa to dotklo. Keď sa človek naozaj snaží urobiť to najlepšie a nakoniec sa to aj tak obráti proti nemu.
Myslím, že sa nedá dokázať, či je ten kašeľ skutočne následok očkovania. Dá sa o tom polemizovať, ale stále to bude iba také hádanie, žiaden konkrétny dôkaz. Ale čítam diskusie aj na iných stránkach a tam mamičky často spomínajú pridruženú infekciu po očkovaní, čo každý lekár uzavrie ako zhodu okolností. Takže ja neviem, či je toľko náhod, ale podľa mňa je jednoduchšie uzavrieť to ako zhodu okolností, než do toho rýpať a testovať dieťa, či naozaj nejde o následok po očkovaní.

erikasadek
8. jún 2010

manof ku tomu clanku s irska..
ja neviem vzdy ci sa mam smiat , alebo plakat ked citam 300 pripadov volaju epidemia... 😠
😀

nedavno som bola tu v parizi na pohotovosti , a ako na potvoru josh mal poriadny vysyp na tele, na zaciatku som to mala za alergiu, neskor horucka.... v nemocke az 39°C;; takze prva vec aj po telefone treba lekara, mame epidemiu osypok, a kiahni a sarlachu.. treba aby to videl lekar.....

v nemocnici .. hned na prijme, sestricka ockovania??
a ked zistila ze nema; skoro ziadne, a hlavne nie MMMR, tak ste mali vidiet tie oci, to bolo asi po prvy krat kedy niektora sestricka lekar mi nieco vytkol ,
ako to!!!!!!!! ze nema!!!!!!!! je tu epidemia to nie je fer voci nam zdravotnikom ze vase dieta nie je ockovane!!!!!!!!

skoro som jej oci vyskriabala v duchu!!!! 😠

ked osm jejpovedal ze nech sa stara sama o seba, a ze moje dieta nedostane MMR tak stichla, a nato prichod lekara ju uplne uzemnil...
ked je slusne povedal aby sa stiahla....

takze nasi zdravotnici to nie je fer , ze oni maju potom viac prace v nemocnici ak su deti neockovane!!!!!!!!!!!!

inak ja sa vratim k tej vete , ze jedno ockovanie nestaci, a nie je nebezpecne;.
tu v fr za zacina dava MMR od 9 mesiaca pre deti v kolektive,
od 12 mesiaca normal...
pato dostal dve, jednu v 12 mesiaci a druhu po 18 mesiaci , ked sa dava skoro treba dve..
uz po prvej menil spravanie, ale ta druha to zaklincovala uplne..
ale podla nich uplne bezpecne...
to jke akoby by mi povedala ziaden strach ked vase dieta skoci s padaku!!!!! 😠

ivamera
8. jún 2010

@manof
"Súčasný stav je taký, že ako zákon, tak i vyhláška sú protiústavné a v rozpore s medzinárodnou zmluvou, ktorá je pre SR záväzná"
ten legislatívny konflikt je zrejmý, už som o ňom počula a teraz som veľmi pozorne prešla aj spomínaný dohovor o ľudských právach a biomedicíne....hm,hm, hm 😒
A takže ako to vlastne vyzerá? viem kto môže dať podanie na ústavný súd a kto tak urobí? (zaujímama ma 😉)

ivamera
8. jún 2010

@tean

"Ustava je najvyssia pravna norma.
nizsie su medzinarodne zmluvy.
este nizsie su zakony.
Potom vyhlasky"

Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodné zmluvy, na ktorých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzinárodné zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi- aj pred ústavnýnm zákonom 😉

blovitc120
8. jún 2010

Erika, nechapem, preco bola ta sestricka taka vydesena, vsak ak su ockovani oni, nemaju sa coho bat,su uplne chraneni. Sam Hirte v knihe pise, ze nie je spravny argument, ze neockovane deti ohrozuju verejnost, pricom same profituju z ockovania inych, prave u osypok to neplati, ale naopak, z epidemiologickeho hladiska je vyhodne, ak virus osypok je nadalej v obehu, pretoze kontakt s nim sposobuje dlhodobejsiu ochranu. Z tohto dovodu naopak nie je odveci dopriat si luxus kontaktu s osypkami.
Inak cenzura skvele funguje, admini mi vymazali fotku, ja som sa nesnazila byt inkognito. Zaujimave, ze mi ju vymazali az po prispevku do tejto temy, doteraz bola v poriadku. Je mi z toho zle, to akoze tato kreslena Nana lepsie vystihuje moju osobu?

erikasadek
8. jún 2010

no ona nebola voci sebe, ale bola mlada taka nesympaticka;. na prvy pohlad..
ona to berie ze to nie je fer voci , nim ze maju potom vela prace chapes to tava jedna..
ako oni ku tomu pridu ze im tu davame deti , ktore nemusia ist do nemocnice skoro som odpadla.... 😠
mal si vidiet kam som ju poslala.. 😀 😀 😀

este stastie ze jej podobnych je tu pramalo... 😉

josh bol dvakrat s dietaom co malo kiahne v kontakte dali si aj pusu a nic nikdy tie kiahne nedostal raz s osypkami nic.. nechapem...

tak som sa tesil a, ze cim skor lepsie....
asi neskor dam urobit protilatky.. aby sme mali jasno ci si nahodou neurobil prot ☹ ilatky v kontakte bez prepuku choroby.. 😉
druha vec ked som boal tehotna, s nim boal som v kontakte s dietaom stalom strazila som ho,; a mal kiahne.... moze to mat neaky suvis,podla mna nie.. ale je to cudne byt v kontakte a nic....

manof
8. jún 2010

@ivamera
20% poslancov asi neukecáme, ale prezident, generálny prokurátor či ombudsman by mohla byť schodná možnosť. Obzvlášť, keď to bude podporené petíciou s pár tisíckami podpisov.
Alebo ak sa dostanem pred súd za (ne)očkovanie, tak potom to môžem aj ja podať túto vec na Ústavný súd. Ale obávam sa, že ÚVZ SR si je toho veľmi dobre vedomý, takže takú chybu nespraví, že by sa bol so mnou ochotný súdiť.

ivamera
8. jún 2010

@manof

však po voľbách budete múdrejší...
osobne si myslím, že vzhľadom na citlivosť tejto témy je zo všetkých možností najreálnejšií ombudsman 😉

manof
8. jún 2010

@ivamera
čo sa pracovnej náplne funkcie týka, tak sa to skutočne najviac hodí ombudsmanovi, ale vraj ten človek, čo je teraz ombudsmanom, tej myšlienke naklonený nie je. Ale osobne som s ním nehovoril, tak neviem, je to len second-hand povedačka. A ľudia navyše môžu časom zmeniť názor, takže by som to určite nevzdával.

denduska
8. jún 2010

nejake info pre tych ktori chcu ockovat rozdelene a postupne..manzel sa pytal v lekarni, dala som mu zoznam na tieto vakciny - Infanrix (DTP), Infanrix-polio, Engerix B (hepB), Act-HIB (hemofilus), Imovax polio (polio), Tetavax (tetanus), D.T vax - vsetky vraj na SK su, dokonca aj D.T vax 😕 toto sa mi nechce verit, ale uvidime.
To len ak by vas niekto presviedcal ze rozdelit sa to neda a bla bla...minimalne na 3 - 4 casti sa to da (Infanrix + Imovax polio + ActHIB + Engerix B) Samozrejme, pacient si to hradi sam 😝

blovitc120
8. jún 2010

Denduska, vdaka za info, hlavne ze sa to NEDA. Rouvax alebo pod akym nazvom je tu, nahodou nevies? Asi na Slovensku nie je, to ma zaujima, lebo kamoske dr. slubila, ze mozu ockovat len osypky, tak je cela mimo, kde to zozenie. A napr. Hemofila az po roku staci vraj jedna davka, predpokladam, ze to tak bude u vacsiny.

molka
8. jún 2010

tak to by aj mňa veľmi zaujímalo, ako zohnať vakcínu len proti osýpkam. Pýtala som sa v mojej zdravotnej poisťovni a nevedeli mi poradiť. Ale s tým platením by to malo byť tak, že monovakcínu poisťovňa uhradí do výšky klasickej vakcíny, ktorá by mala byť v danom veku podaná.

fibi
8. jún 2010

@denduska pacient si to hradí sám, aj keď má papier (odporúčanie) od neurológa? 😕 vďaka za odpoveď 🙂

denduska
8. jún 2010

@fibi to asi nie, aj ked neviem ci sa potom nemusi ziadat na poistovni o vynimku a oni tu musia schvalit - a to neviem ako dlho trva a ci sa to robi vopred alebo spatne..teda ze by si to dopredu zaplatila a oni ti potom vratia...a tiez asi nezaplatia vsetko, len urcite % (ako poznam nase poistovne 🙄 )

na osypky tuna mono nie je, co viem v Cechach robili Pavivac (na mumps), ci este je, netusim.... ale myslim ze najlepsie je sa pytat rovno v lekarni, nejakej vacsej, oni maju lepsie kontakty rovno na firmy.

ginepra
8. jún 2010

@denduska - prosím ťa, nevedela by si mi napísať, či sa Tetavax môže použiť aj u malých detí? A ako to je s Infanrixom - nemá tiomersal? My by sme chceli zohnať tiež DT ralatívne najbezpečnejšie vakcíny - bez tiomersalu a nekultivované na ľudských bunkách...

denduska
8. jún 2010

@ginepra tetavax by mal byt univerzalny, aj pre deti aj dospelych. Pisu ze stoji 4,22 Eur... 🙂 Infanrix nema tiomersal, a rozlustila som aj zahadu s tiomersalom a DTvaxom - D.T. vax obsahuje tiomersal, ak je to viacdavkove balenie, ale teraz sa uz vyraba aj v jednodavkovom baleni - to tiomersal neobsahuje. Tak som zvedava ci toto budu mat tu u nas 😕 Zajtra ide muz znova do lekarne, magistra mu slubila ze do zajtra zisti ako to teda na 100% je...som veeelmi zvedava. Inak tomu DTvaxu nedavam velku nadej ze by to tu bolo.. 😖

petot
8. jún 2010

@denduska: To s protilátkami proti pankreasu je veľmi zaujímavé, doteraz som o tom nič bližšie nepočul, ale Classenove štúdie sú napríklad tu. http://www.vaccines.net/newpage11.htm
Ak by si to náhodou našla, prosím, podeľ sa s nami 😉

erikasadek
8. jún 2010

denduska ktoru som ti to vtedy ja poradila uz sa nepamatam..
Monovakcina osypky stoji uz nepamatam uz som to zistovala par krat ani nie 3 euro takze aj bez poistovne to sa da zvladnut financne

w.i.w.a
8. jún 2010

Dobrý večer, nemohli byste mi některá maminka poradit? ztratila jsem synův očkovací průkaz a nevím, kde bych sehnala nový.
Naše paní doktorka nemá jiný k dispozici.

susisus
8. jún 2010

Ludkovia stiham to tu citat len utrzkovito, ale vzdy ked mam cas kuknem aby mi cosi neuslo.
Ja som rozhodnuta neockovat, zatial sme uspesne nezaockovani, ale povedzte mi, trebalo by daco zaockovat pre istotu??? Alebo dostat niektoru chorobu??? A ak ano tak co a kedy? Mala ma 9 mesiacov.

lucrezia
8. jún 2010

Denduska, diky za info a daj prosim zajtra vedieť, čo zistil mažel v lekárni.
Dnes sme boli u našej doktorky a tá na mna hned z prichodu vyrukovala s tým, že či sledujem správy 😨 či viem o tom, čo sa deje a hlavne na Ukrajine ? 😨 Narážala na naše (ne) očkovanie.... Prikývla som síce, že viem čo sa deje, ale priznám sa, že to ani len netuším.....preto sa pýtam tu, neviete náhodou niekto čo mi ušlo a čo sa také strašné deje na Ukrajine????
Mimochodom, mala som sa jej ja 100 chutí opýtať, či aj ona sleduje TV a či videla to Modre z neba, kde bolo to dievčatko, čo osleplo po očkovaní......ale radšej som si zahryzla do jazyka, lebo viem, čo by mi na to povedala 😒