Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zuzkat1
7. júl 2010

ahojte vidim ze sa toho tu uz vela popisalo, ale ja pri malej nestihem vsetko citat☹.. zaujima ma ci je tu niekto kto odmietol ockovanie a ak ano tak ako to dopadlo..mne sa jedna hlavne o MMR v 15tom mesiaci.. dakujem

maggie2
7. júl 2010

@ginepra Ústava SR zaručuje občanovi aby nebol nikým, ani úradmi nútený porušovať zákony. Zákon o práve odmietnuť akýkoľvek medicínsky zákrok tu je (okrem akútnych prípadov ohrozujúcich život, a prípadov kedy napr. psychiatricky chorý človek je hrozbou pre svoje okolie), ak môžeš prečítaj si moje príspevky hore, aj na predch.strane.

Takisto je tu aj zákon o informovanom súhlase, kde očkovanie nie je taxatívne vymenované, že by nebol potrebný súhlas. Za negatívny reverz nesmie byť človek nijak prenasledovaný teda ani sankcionovaný. Nezaočkovaný človek nemôže byť v žiadnom prípade ohroziteľom verejného zdravia, pretože je to v logickom rozpore tak ako napísal petot.

Ak sa ešte dá argumentuj právom zo zákona odmietnuť zákrok a povinnosť informovaného súhlasu. Jeho súčasťou musí byť i informovanie zo strany lekára o možných vedľajších účinkoch. Ak tieto pre Teba sú neprijateľné riziko (stačí osobný pocit), máš právo na základe toho zákrok odmietnuť. Ak lekár neinformuje o možných vedľajších účinkoch a rizikách, nie je možné zákrok urobiť, inak sa lekár vystavuje riziku že v prípade následkov ponesie zodpovednosť. Na Slovensku ale vychytralí lekári bez nášho vedomia píšu do dokumentácie formulku : poučená/poučený, čo sa z nevysvetliteľných dôvodov akceptuje ako dostatočný dôkaz. Takže Treba preukázateĺným spôsobom doručiť lekárovi negatívny reverz. V prípade že nás lekár neinformoval o možných vedĺajších účinkoch a rizikách treba na to poukázať.

Smutné je že medializovať tieto veci v pravom svetle nejde, nakoľko farmaspoločnosti sú jednými z najväčších reklamných partnerom a zdrojom inzertných príjmov médií.

Pri dnešnom stupni poznania čo sú vakcíny zač (i keď štát rozhodol že sú bezpečné) bolo by zaujímavé dať len tak cvične preskúmať prokurátorovi či skutočne očkovanie spadá pod ochranu verejného zdravia, a nie skôr pod trestný čin VEREJNÉHO OHROZENIA. Asi by sa to zmietlo pod stôl, ale bolo by zaujímavé ktorých lekárskych kapacít by sa na obhajobu očkovania mená v súvislosti očkovanie-verejné ohrozenie použili, a tieto mená si dobre zapamätať.

maggie2
7. júl 2010

Oni tvrdia: Z uvedeného vyplýva, že povinnosť zabezpečiť povinné očkovanie ustanovená zákonom č. 355/2007 Z. z.nie je v rozpore s európ. dohovorom, nakoľko ide o obmedzenie práv z dôvodu ochrany verejného zdravia, čo dohovor vo vyššie citovanom ustanovení pripúšťa." Je to ich právny výklad, ktorý je nedostatočný a nezodpovedá pravde. Voči tomu sa treba odvolať, že tento výklad vychádza z nepravdivých podstát. Obmedzenie práva z dôvodu ochrany verejného zdravia sa môže vzťahovať len na osoby ktoré sú nositeľmi obzvlášť nákazlivých chorôb a nie zdravých ľudí. Takisto by bolo prípustné takéto obmedzenie práv v časovom úseku vypuknutia nejakej hrozivej a skutočne smrteľnej epidémie (napr. zákaz vychádzania z domu, úprava voľného pohybu osôb a pod.) . Ale v "mierových" časoch obmedzovať zdravého človeka (kde pravdepodobnosť nakazenia sa chorobou je percentuálne zanedbateĺná oproti skutočným rizikám vedľajších účinkov z vakcíny, ktoré sú mnohonásobne vyššie) na základe paušalizujúcej formulky "ochrany verejného zdravia" je zvrátené.
To že nejakí uplatení chytráci pri tvorbe vyhlášky použili formulku ochrany verejného zdravia, neznamená, že očkovanie ním skutočne i je. V Nemecku, Rakúsku, kde majú i oveľa väčšie percento prisťahovalcov z tretieho sveta a teda i zvýšené riziko, očkovanie NIE JE POVINNÉ. Čo potom Slovensko, ktoré má zo všetkých európskych krajín takmer najmänší počet migrantov?

maggie2
7. júl 2010

najmänší-najmenší, ospravedlňujem sa za drobné preklepy (rýchle písanie)

divoska
7. júl 2010

@maggie2 ty to mas pekne prekopane 🙂 skvele, uz si to len hadzem do jedneho file-u a ked sa mi podari pokusim sa skontaktovat ja s jednym svojim znamym co robi pravo, akurat ze taketo on neriesi, takze mi hadam bude vediet niekoho odporucit. naposledy ked som vsak zistovala pre dalsieho znameho kontakt tak dohodil niekoho so sialenou taxou. na druhu stranu asi lepsie mat dobreho za viac ako zleho za menej..

lucrezia
7. júl 2010

@atana , klobuk dolu pred Tebou! Nie je ľahké ustáť takýto nátlak.......obdivuhodné......DRŽÍM PALCE !!!!!!!!!!

miliharmi
7. júl 2010

Ahoj všem, už jsem se na to před časem ptala, ale asi to zapadlo, pořád řeším, co s tou obrnou. Zkopíruji sem ten předchozí příspěvek.
Tomík má naočkovány 3 dávky + booster tetanu záškrtu, 2 dávky + booster pertusse, 3 dávky HIB. Je mu dva a půl roku, takže z povinného mu chybí obrna, žloutenka a MMR. O žloutence a MMR zatím neuvažuji, ale někteří z vás píší, že by přeci jen očkovali obrnu, tak by mě zajímaly důvody proč obrnu očkovat nebo naopak neočkovat. Vím, že poslední případ obrny byl u nás zaznamenán v r. 1961, pravděpodobnost nákazy je tedy naprosto minimální. Zastánci očko tvrdí, že je to výsledek vakcinace, já to nezpochybňuji, nicméně jsem se setkala i s názory, že ve skutečnosti vakcinace byla jen jedním z důvodů vymizení obrny u nás a že jsou tady další stejně důležité nebo i důležitější faktory. Je tedy potřeba očkovat obrnu ať už z důvodu ochrany vlastního dítěte nebo třeba i z důvodu zachování té kolektivní imunity? Co si o tom myslíte?

diduska777
7. júl 2010

Ahojte všetci, mam 6 mesačnú dcérku a odmietam povinne ockovanie. Bola ockovana v nemocnici proti TBC, s cim som taktiez nesuhlasila ale pod hrozbou neprepustenia nas domov som nakoniec povolila, co ovsem nesmierne lutujem ☹ Jedna sa o to, ze dcerke sa strasne dlho a skaredo hojila rana po ockovani a este stale to nie je uplne v poriadku. Dcerkina pediatricka nie je nadsena z toho, ze ju nechcem dat zaockovat, najprv bola dcerka chora (3x mala vecer zvysenu teplotu) tak sme ockovanie odsunuli a pri dalsej poradni som uplne odmietla akekolvek ockovanie. Dostala som kontakt na miestny urad verejneho zdravotnictva, kde sa mame koncom tohto mesiaca dohodnut o dalsom postupe. Pravdepodobne ma laktozovu intoleranciu (co nam sice na gastro vyvratili, pretoze dychove testy to nepotrvdili) avsak dcerka bola po prichode domov uplne ina. Plakala nepretrzite hodinu, nedokazala som ju nijak utisit, akykolvek moj pohyb sposobil este horsi plac (odmietala aj prsko, co sa nikdy nestalo - je plne kojena, po hodine intenzivneho nariekania a dalsich 15 minut vzlykania zaspinkala od únavy. Nikdy takto neplakala, nevedela som co mam robit, nemohla som sa ani pohnut, nevedela som ako jej mam pomoct, bolo to strasne 😢 Viem, ze vsetky ockovacie latky obsahuju laktozu (je to nejaka bezvoda, neviem co to presne znamena, presne vysvetlenie som nenasla) a aj preto nechcem dat dcerku zaockovat, bojim sa dalsieho vedlajsieho ucinku. Rada by som vás poprosila o pomoc a rady ako dalej postupovat, ake informaci nastudovat, na co apelovat a comu sa vyvarovat (aj cez IP). Na urade ma informovali, ze dostaneme pokutu za odmietnutie ockovania. Citala som mnoho informacii, za a proti a som presvedcena, ze dcerku zaockovat nedam. Dakujem velmi pekne za rady a tipy a prajem pekny den 🙂

tin007
7. júl 2010

@diduska777 nerozumiem tomu, od koho si dostala kontakt na mistny RUVZ, od lekarky, alebo priamo z toho uradu? lebo ak ti dala kontakt lekarka, ze sa mas dohodnut, tak sa na to vykasli, ona ma povinnost hlasit uradu pacientov, ktori odmietli ockovanie
co sa tyka tvojich ostatnych otazok, odporucam ti precita si celu diskusiu, najdes tam odpovede asi na vsetky z nich

tin007
7. júl 2010

@divoska dobre robis (ze si ukladas info, asi si tiez odlozim pravne nazory z poslednych tyzdnov niekam k sebe na pc), ja som si tak odlozila namietky nbu a este ine vyjadrenia z toho pripomienkoveho konania k vyhlaske

zdienka
7. júl 2010

ahojte maminky. noo este som si vela z tohto fora neprecitala, ale... nas syn ma skoro 7 mesiacov, zatial sme ockovali vsetko (este som nebola taka odhodlana) a nastastie zatial sa mi zda ze ok. jednoznacne vsak chcem odmietnut mmr vakcinu a nikto ma na nu nedonuti. uz o tom rozmyslam dlhsie ale po tom ako sa objavili nove info - kuknite link, som uz odhodlana ist aj na europsky sud 🙂 mozno to tu uz bolo ale link pridavam.

http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...

zuzkat1
7. júl 2010

ahojte nie som pravnik ale ak toto dobre chapem tak by sa cisto teoreticky odmietnutie MMR nemalo trestat:

"V prípade osýpok, rubeoly a mumpsu vyhláška nestanovuje lehotu na vykonanie očkovania (ak nie je stanovená lehota nemôže vzniknúť ani zodpovednosť). Preto je veľmi problematické vôbec hovoriť o spáchaní priestupku v prípade neočkovania týchto chorôb. Zákon o priestupkoch totiž stanovuje požiadavku na stanovenie času spáchania priestupku. Túto požiadavku nie je možné na základe súčasného znenia právnej úpravy naplniť.

Teoreticky by nesplnenie očkovacej povinnosti mohlo byť orgánom ochrany verejného zdravia kvalifikované ako tzv. trvajúci priestupok, ktorý sa nepremlčuje. Znamenalo by to, že správny orgán by mohol udeľovať opakované pokuty za udržiavanie protiprávneho stavu. Tento výklad by tiež postrádal zmysel, pretože niektoré choroby sa môžu očkovať jedine v detstve, preto nemôže byť neočkovanie chápané ako trvalá nezákonnosť. Podľa nášho názoru je potrebné ustanovenia o spáchanie priestupku vykladať v prospech obvineného podľa zásady in dubio pro reo (v prípade pochybností sa má vykladať predpis v prospech obvineného). "

http://www.cez-okno.net/clanok/ockovanie/odmiet...

blovitc120
7. júl 2010

@zuzkat1 nova vyhlaska to uz stanovuje, preberali sme to par stran dozadu

divoska
7. júl 2010

@tin007 dik, hej dufam, aj ked ma to jednu nevyhodu, kedze to uz robim nejaky ten rok tak sa mi toho nazbieralo celkom dost /a to som si ukladala len to pre mna podstatne a miliony linkov/ ze raz sa k tomu dostanem vsetkemu. tak ja len dufam ze budem stihat 🙂 lebo v tom mam taky bordel tam ze musim vymysliet nejaky system ako sa z toho potom vysomarit. ale tak si vravim prave ze stale lepsie mat bordel v relevantnych datach ako nemat nic 😀
@diduska777 noze nam prezrad kde sa praktikuju taketo moderne vydieracie praktiky? nech sa maminy dopredu pripravia alebo tu nemocnicu obchadzaju oblukom... to s malou ma mrzi, pozri si aspon poslednych par stran tu a najdes tu vela potrebneho na co sa pytas.

maggie2
7. júl 2010

Opakujem:
Zákon 576/2004:
§ 11 ods 8 písmeno d) - právo odmietnuť zdravotnícku starostlivosť, (teda zákrok, úkon, injekciu atď)
a paragraf o informovanom súhlase: § 6 ods 8 písm a),b),c)1.2. - nič z toho sa netýka očkovania. Očkovaný je zdravý jedinec , nie v akútnom a život ohrozujúcom stave. Za odmietnutie podľa tohto zákona nesmie byť nik prenasledovaný, teda ani sankcionovaný.
Ďalej : podľa Ústavy SR nemožno občana nútiť aby konal niečo v rozpore so zákonom. Ak sa ja držím a som presvedčená podľa horecitovaného zákona, Ústava SR mi zaručuje moje právo, ktoré nejaká vyhláška nie je spôsobilá mi ho nabúrať.

denisocka
7. júl 2010

😔 @divoska ty len pekne ukaldaj, lebo konečne sa tu píše aj niečo čo sa zíde a potom mi to pošleš 😀

jaj,asi by som mala niečo uložiť aj ja,ale nemám kedy

adriana7
7. júl 2010

@divoska
@denisocka , máme taký približný termín, a chcem sa opýtať, ako prakticky to odmietnutie budete riešiť v pôrodnici?
napíšete to do karty, vložíte tam doma pripravený list, do vašej aj do bäbatkovej karty?
a potom znova po prepustení z nemocky u vašej obvodej pediatričky?
alebo využijete ambulantný pôrod a tým sa tomu očkovaniu vyhnete?

... ja sa pýtam preto, že nechcem zažiť to, čo diduska 777, a mm by to asi potom neriešil len slovne...

denisocka
7. júl 2010

@adriana7 adi,už sa mesiace pripravujem niečo napísať,ale nejak furt zabudnem,takže najprv to asi poviem a prinajhoršom to napíšem na posteli 😅

adriana7
7. júl 2010

@denisocka
aj ja tak, stále si na to vyhradzujem čas, keď ma dr. vypíše na materskú, ale aj teraz som týždeň doma (tvrdne mi brucho) a aj tak nič nestíham...
mm tiež tvrdí, že oslovíme právnika, ale ja by som bola spokojnejšia, keby som už tieto vaše podklady mala pre neho ako tak spracované, na toto sa zrejme nešpecializuje nikto, inak by tu bol už riadny súdny proces (si myslím)
ja by som mu dala "obsah" a on by zas vedel, ako to formálne a procesne riešiť...

divoska
7. júl 2010

@adriana7 ja im planujem capnut porodny plan, kde to bude jednou vetou, rovnako to oznamit aj pri prijme, a hlavne tam chcem mat po porode na izbe chlapa aby sme vzdy mohli jeden ist ked ho budu brat na nejake vysetrenia co sa vraj robia kazdy den. dostala som to ako dobru radu od tych ktori vedia o com a preco, ze si nemam dieta pustit z oci a najlepsie ani ruk. tak skusim. inak holky neviem ako sa volaju vsetky tie ostatne pripravky /akoze vitaminy/ tusim vigantol a este nieco, co sa podavaju novorodencom ale cim dlhsie nad tym uvazujem tak nechcem ani take aby mu davali. naco mu nieco liat do zaludka ked by mal mat vsetko podstatne odo mna... ale to uz na mna asi fakt budu kukat jak na debila predpokladam 😀 och to si zase uzijeme 🙂
@denisocka jo velmi rada len vravim ze v tom nemam ziadny system, takze mam milion wordov s podpbnymi nazvami, x suborov kde ani neviem co vsetko mam, nejake pdfka a tak, chaos totalis 🙂

adriana7
7. júl 2010

@divoska
aj ja budem v nemocke za "viktorku u splavu", tiež ho asi nepustím z rúk...
ale mne sa pozdáva aj ten ambulantný pôrod, len všetci naokolo ma strašia, že som nezodpovedná...

tean
7. júl 2010

@divoska
my sme tiez dostali od lekarky nakazane zelezo a mnoho vitaminov. Postupom casu sme si to rozmysleli a davame to iba obcas. Ved je kojene, vsetko je v materskom mlieku.
Keby to vedela nasa lekarka, tak uz nas asi vyrazi z ordinacie, ze ju uplne ignorujeme.

divoska
7. júl 2010

@adriana7 osral ich pes 😀 kedysi sa jak rodilo? stale ti bude niekto kafrat do zivota namiesto toho aby sa do svojho staral. tiez si pripadam divna pomaly za vsetko co spravim, ale holt, snazim sa tak ako citim, alebo na zaklade toho co zistim a viem ze som s tym ok. a nahodou stale sa najde dost ludi ktori si myslia ze som normalna az moc tak si vravim ze to hadam take zle nebude 🙂 tiez nechcem rodit klasicky, a tiez tych reci okolo ze preco zase nieco speci, ze preco nemozem ako kazda ina.... ale to je skor na offtopic ;) mala som tu este taky pekny obkec napisany ale fakt nechcem mimo temu.

jaja1118
7. júl 2010

Ahojte
kocky,co prave cakate babatka-napr. v Ba na Kramaroch uz neockuju-znama tam rodila pred mesiacom a zaockovat ma dat u obvodacky ....(snad neda)...
ja som rodila v Ruzinove pred pol rokom a tam ockovali len v pondelok a v stredu-a kazdy lekarsky zasah hlasili vopred
prajem vsetko dobre

maggie2
7. júl 2010

V Rakúsku a Nemecku sú očkovanie NIE povinné.

Špeciálne k očkovaniu proti tuberkulóze uvádzam preklad oficiálneho stanoviska Rakúskych úradov:

Očkovanie proti tuberkulóze (BCG-Impfung) sa odporúča len osobám, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy...
V Rakúsku je momentálne riziko nakazenia sa v detskom veku tuberkulótou veľmi nízke. Ročne sa nakazia iba 2 deti z 10.000 pričom iba u 10% z nich táto choroba i prepukne, pričom sa táto choroba dá úspešne liečiť. Oproti tomu očkovaním proti tuberkulóze môžu vzniknúť vážne vedľajšie účinky ktorých výskyt je vyšší než pravdepodobnosť nakazenia sa tuberkulózou (v prípade neočkovania). Z tohto dôvodu by sa očkovanie proti tuberkulóze malo uskutočňovať len cielene a jednotlivo, kde lekár odporučí podľa faktorov ako sú prostredie a okolnosti v ktorých jednotlivec žije. koniec citácie.

Dovoĺte mi teraz citovať SLOVENSKÚ ŠTATISTIKU (oficiálnu!)

Incidencia, počet nových prípadov ochorenia na tuberkulózu, na Slovensku v roku 2009 bolo pod 10 prípadov na 100.000 obyvateľov.

V Národnom registri TBC bolo v minulom roku nahlásených 513 prípadov tuberkulózy, čo predstavuje 9,49 na 100.000 obyvateľov.

Toto respiračné ochorenie sa prejavilo u 77 pacientov z rómskeho etnika, z nich 44 žilo v osadách. Z vekového hľadiska sa tuberkulóza najčastejšie prejavuje u mužov vo veku 44 až 54 rokov, u žien skôr v staršom veku. Celkovo sú muži viac náchylní na toto infekčné ochorenie. Medzi deťmi sa tuberkulóza vyskytla v 11 prípadoch, z toho v deviatich išlo o rómske deti Koniec citácie.

Čiže moji milí: Kvôli 11 prípadom tuberkulózy u detí ročne, z čoho 9 je z rómskeho etnika, teda 2 deti boli mimo rómskeho etnika, čiže kvôli tomuto sú mučené plošne novorodeniatka v SR !!!!!!!!!!!!!! Namiesto toho aby si Slovensko zobralo príklad z ostatných vyspelých štátov, my tu riskujeme na priam všetkých novorodencoch možné vážne vedľajšie účinky vakcíny proti TBC, namiesto toho aby úrady cielene hľadali a aplikovali tieto vakcíny v osadách a prostrediach s nízkym hygienickým štandardom, budú terorizovať a kriminalizovať rodičov, ktorí dieťaťu dajú bezpečie i hygienu!!! Otrasné. ☹

divoska
7. júl 2010

este by to chcelo hodit odkaz na zdroj lebo ta tu zachvilu niekto zozerie 😀 kazdopadne nas tie cisla absolutne neprekvapuju. urcite viacerych 🙂

maggie2
7. júl 2010

@divoska zdroj z ktorého som čerpala bola správa TASR a tá čerpala priamo zo štatistík Národného registra TBC, rakúsky zdroj bola oficiálna stránka www.hall-in-tirol.at, čo spadá v podstate pod Tirolsko. Ale to isté platí pre celé Rakúsko

blovitc120
7. júl 2010

Ja som taka nasrata a nestastna, ze som sa o ockovanie zacala zaujimat az ked mala dcera 8 tyzdnov a dostala tu hnusnu BCG... Aj vase deti maju take jazvy-diery v plieckach po nej (tie, ktore ju dostali)? Uz som tu polozila tuto otazku a zanikla, rovnako ako zase zanikla @miliharmi, ja som ju citala, ale neviem odpovedat. A k mojej otazke, myslite si, ze neurologicke problemy mozu byt aj po BCG, ked ju dieta dostalo pocas kulminacie velmi silnej novorodeneckej zltacky a zvysenej teploty? Hodnoty bilirubinu sa blizili k hranici, ked uz moze poskodit mozog a treba menit krv, ale nedosiahli ju, no zrovna vtedy dostala BCG. Mozno @denduska alebo @petot? V suvislosti s BCG sa vacsinou hovori o inych neziaducich ucinkoch.

denduska
7. júl 2010

@blovitc120 no ja sa nebudem hrat na mudru, netusim 😅 petot bude vediet...ale uz vobec nerozumiem preco ju vtedy ockovali?? a dierku mame aj my..taku bielu priehlbinku... 🙄

blovitc120
7. júl 2010

@denduska vdaka, ockovali ju vtedy preto, lebo uz ju prekladali z porodnice 6/2 na 6/3 na detsku JIS, lebo dlhsie sme na porodke byt nemohli... A ja som vtedy bola este tupelo, ockovala by som vsetko v zavislosti od toho, co bezi v reklame este aj proti poteniu hadam 😝, aby sa dieta malo dobre 😠. Nastartovala ma az navsteva neurologicky, ktora ZAKAZALA ockovat do odvolania.
Ta dierka mam pocit ze bude ako eurova minca, ked jej ruka narastie 😝.