Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

magdal1
2. sep 2010

ahojte viete poradit nejaku normalnu lekarku v Bratislave? prisiel taky dotaz mamicky, kt. hlada pediatra a nechce dat ockovat.

maxii
2. sep 2010

@magdal1 aj my hladame taku lekarku 🙂 ked najdem dam vediet

maxii
2. sep 2010

@manof Podpisanu peticiu mam kam poslat? Urcite zozbieram minimalne 10,a dufam ze 20 hlasov ;)

ivamera
2. sep 2010

@manof
vdaka za upozornenie. 😉
či tak či onak - je súčasťou (ten číselník) právne záväzného pr. predpisu a ako píšeš- nič z neho nevyplýva- teda ani to žeby odmietnutie povinného očkovania sa rovnalo kontraindikácii.

ivamera
2. sep 2010

@maggie2
reagujem na príspevok z 31.8. 20:15.

súhlas tak spolovice 😉
Definícia priestukov na úseku verejného zdravotníctva je obsiahlejšia. Podľa §56 ods. 1 písm k) zák. 355/2007 sa priestupku rovnako dopustí ten, kto ako zástupca dieťaťa nezabezpečí plnenie niektorých z povinností podľa §51 ods. 1 a 2 tohoto zákona. No a podľa §51 ods. písm d) uvedeného zákona medzi povinnosti o.i. spadá aj povinné očkovanie.

Píšeš, že okrem zdravotných príčin má lekár zákonnú možnosť zdôvodniť aj iné prípady nepodania vakcíny. V tomto smere súhlas. Avšak opäť nám chýba zákonné upresnenie čo sa týmito "inými lekárom zdôvodnenými prípadmi rozumie". Nazdávam sa ako písala myslím vodička75 , že pôjde napr. o prítomnosť protilátok a pod. Čiže o určité objektívne zdôvodnenie.

I ked..... 😒 ved ako som ti už písala, ten postup, ktorý navrhuješ je pôsobivý- len či opora v zákonoch bude dostatočná a predovšetkým či budú mať kompetentní ochotu vidieť a vykladať pojmy takto.

pekný deň 🙂

manof
2. sep 2010

@ivamera
Áno, nevyplýva z toho, že sa odmietnutie očkovania rovná kontraindikácii, nevyplýva z toho ale ani to, že sa nerovná.
Odmietnutie očkovania každopádne je svojho druhu diagnóza. Znie to divne, ale tak si to páni (tuším) vo WHO vymysleli, takže tak to aj je v ich číselníku diagnóz.

V zákone č. 355/2007 Z.z. nie je upresnené, čo sa myslí kontraindikáciou.

Vo vyhláške č. 585/2008 Z.z. síce je uvedené, že očkovanie sa vykonáva "po posúdení aktuálneho zdravotného stavu očkovanej osoby a po zhodnotení možných dočasných alebo trvalých kontraindikácií očkovania podľa písomnej informácie pre používateľa lieku a súhrnu charakteristických vlastností lieku". Lenže v špeciálnych prípadoch je zdravotný stav (napr. krátko po chemoterapii) automaticky kontraindikáciou očkovania bez ohľadu na to, či to v letáku je alebo nie je spomenuté. Podobne rôzne neurologické poruchy.

Čiže je úplne logické, že nestačí zvážiť iba kontraindikácie spomínané v letáku. No a nadto nie je ani vo vyhláške presne definované, čo sa rozumie pod kontraindikáciou. Tzn. @maggie2 má pravdu v tom, že keď to nie je presne definované, tak to môže byť teoreticky ľubovoľná diagnóza, napr. aj Z28.x

Príbalový leták teda logicky nie je záväzným dokumentom, ktorý taxatívne vymenúva všetky prípustné kontraindikácie. Čiže je pomôckou pre lekára pri tom zhodnotení, ale nie je záväznou právnou normou ani smernicou, ktorou je lekár povinný sa riadiť. Resp. nemal by očkovať vo vymenovaných prípadoch, do tej miery to záväzné je, ale ak na základe iných zdravotných komplikácií usúdi, že očkovanie je viac na škodu než na úžitok, tiež nemusí očkovať. Tzn. príbalový leták nehovorí o tom, kedy sa očkovať musí, ale len o tom, kedy sa nesmie. Tzn. aj keď nijaké z vymenovaných kontraindikácií neplatia, neznamená to, že sa očkovať musí. Napr. chemoterapiu som ako kontraindikáciu v žiadnom príbalovom letáku zatiaľ nevidel, hoci je to kontraindikácia nad slnko jasná.

manof
2. sep 2010

"India zastavila skúšky vakcíny proti HPV po tom, čo 6 dievčat zomrelo. USA ako odpoveď na 67 úmrtí nerobia nič" (Chce sa mi dodať: a Slovensko už vôbec nič!)
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/india-zas...

manof
2. sep 2010

@maxii
Ak je podpisový hárok v poriadku, tak na jeho spodku je menším písmom napísaná adresa, kam treba poslať vyplnený (čo aj čiastočne) podpisový hárok.

Ďakujem za snahu.

lotosek
3. sep 2010

http://www.novinky.cz/domaci/210425-cerny-kasel...
A proč tolik dětí onemocnělo, když jsou přece povinně očkované? 🤐

cora73
3. sep 2010

Preposielam :

Dovoľujem si všetkým oznámiť, že 11.9. na STV2 o 14,00 hod bude uvedená
relácia Cesty nádeje o rizikách očkovania. Nakrúcala ju s nami v júli
šikovná redaktorka Patrícia Jariabková a mala by byť výborná, vystupujú tam
aj viaceré mamičky s deťmi postihnutými očkovaním. Prosím, šírte túto
informáciu ďalej.
Ďakujem
Iva Vranská

http://www.stv.sk/tvprogram/dvojka/2010-09-11/

pifina
3. sep 2010

@cora73 poznacene v kalendari, preposlane kamaratom 🙂

manof
3. sep 2010

Veľmi sa mi ľúbi ten dátum:

11.IX.2010 - presne 9 rokov po páde dvojičiek. Žeby predzvesť otrasu v otázke povinného očkovania?

manof
3. sep 2010

MMR vakcína spôsobuje poškodenia mozgu, ale vraj nie "autistického druhu":
http://www.slobodavockovani.sk/news/mmr-vakcina...

petot
3. sep 2010

Pri príležitosti českých 45-ročných rekordov vo výskyte čierneho kašľa, článok Príčiny zlyhania očkovania proti čiernemu kašľu (preklad článku http://articles.mercola.com/sites/articles/arch...) nájdete na adrese http://www.rizikaockovania.sk/dok/mercola/Prici...

daducha
3. sep 2010

Ahojte,
nas maly ma 19 mes.a doposial sme sa uspesne vyhli 3 Hexe,Prevenar som odmietla od zaciatku a MMR-ku uz sme nestihli 😉 .Po 2 Hexe maly prestal dzavotat,az v 17-tich mesiacoch mi povedal mama,dovtedy mal v repertoari 2 slova.Odkedy berie kvapky De imun activ od Joalis-u,sa jeho slovna zasoba neuveritelne rychlo rozsiruje a po tyzdni brania kvapiek akoby sa mu jazyk rozviazal.Ja samozrejme neviem ci je to prave zasluhou tych kvapiek, musim sa na to opytat nasej doktorky,no ak to tak je, môzem to detickam, ktore maju nejake nasledky po ocko iba doporucit.Chystam sa teraz aj so starsim synom na testovanie a detoxikaciu cez Joalis, tak som zvedava, ake tazke kovy ma v tele.On ma ocko komplet.Tak len tolko,hadam to niekomu pomôze 😉

manof
3. sep 2010

@petot
No, nič v zlom, ale ten článok už máme preložený od 21.VII.2010 tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/epidemie-ci...

Radšej ste niečo iné mali preložiť. Zbytočná práca takto...

manof
3. sep 2010

@petot
Nehovoriac o tom, že hlavným autorom nie je Dr. Joseph Mercola, ale Barbara Loe Fisher. Dr. Mercola len napísal krátky úvod k článku Barbary Loe Fisher.

vodicka75
4. sep 2010

Ahojte,
nasla som na stranke RUVZ DK uvedene kontraindikacie ockovania:

KONTRAINDIKÁCIE OČKOVANIA

1. O tom, či je ochorenie indikované alebo kontraindikované, rozhoduje lekár, ktorý očkovanie vykoná.
2. Za kontraindikáciu očkovania sa považuje
a) akútne ochorenie s horúčkou alebo s celkovými príznakmi, ktoré ošetrujúci lekár považuje za klinicky závažné,
b) tuberkulóza, pre ktorú osoba patrí do niektorej z dispenzárnych skupín tuberkulóznych ochorení,
c) overený defektný imunitný mechanizmus,
d) hemoblastózy a iné zhubné ochorenia, ktoré zapríčiňujú imunosupresiu,
e) liečenie vysokými dávkami kortikosteroidov, imunosupresívami a ožarovaním,
f) anafylaxia, kolaps, šok alebo kŕče bez horúčky, resp. iné závažné reakcie vzniknuté po predchádzajúcej dávke očkovacej látky,
g) tehotenstvo s výnimkou prípadov, keď nevykonanie očkovania znamená ohrozenie matky alebo plodu,
h) anamnestický údaj o anafylaktickej reakcii na súčasti vakcíny (vaječná bielkovina, antibiotiká a pod.).
Kontraindikácie uvedené v písmenách c), d) a e) sa týkajú iba podávaných živých vírusových vakcín. HIV pozitívne osoby (bez klinických príznakov alebo choré) sa môžu očkovať živými vírusovými vakcínami. Neodporúča sa však očkovanie chorých na AIDS BCG vakcínou.
3. Osobitné kontraindikácie sú uvedené v návodoch na použitie príslušnej očkovacej látky.
4. Osoby, pre ktoré platia osobitné kontraindikácie, sa môžu očkovať po zvážení rizika nákazy a po kompletnom individuálnom vyšetrení. Potrebné očkovanie sa vykoná na nemocničnom oddelení pod osobitným dohľadom lekára alebo na územne príslušnom špecializovanom pracovisku.
5. Ak očkovanie nemožno vykonať z dôvodu dočasnej kontraindikácie, urobí sa o tom zápis do zdravotnej dokumentácie očkovaného s uvedením dátumu jej vzniku, druhu kontraindikácie a náhradného termínu očkovania. Zápis sa označí odtlačkom pečiatky a podpisom lekára.
6. Dlhodobá kontraindikácia očkovania sa v zdravotnej dokumentácii vyznačí príslušným znakom dispenzarizácie.
7. V zdravotníckych zariadeniach vybavených výpočtovou technikou a potrebným programom sa okrem zápisov do zdravotnej dokumentácie a do očkovacieho preukazu zavedú požadované údaje aj do zodpovedajúcej databázy tvorenej príslušným programom.
www.ruvzdk.sk/epid/kontra_ocko.doc

vodicka75
4. sep 2010

Zaujimave, ze pri ockovani do cudziny sa vyplna klientsky dotaznik v ramci informovaneho suhlasu na vykonanie ockovania, uvedene v prezentacii MUDr. Bakosa http://www.vpl.sk/files/file/skola_ockovania_20...
preco sa nepristupuje podobne k povinnemu ockovaniu deti?

ani3012
4. sep 2010

toto video ste videli ? neviem,či ho tu niekto dával 😅
nie je dlhé cca 71 sekúnd trvá

https://www.youtube.com/watch?v=uZ2gjWDwbWM
vodicka75
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viliatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
roo
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zdeniii
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisinka76
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maja22
4. sep 2010

Nás čaká MMR. Môžem požiadať o ročný odklad z dôvodu, že malý mal po poslednom očkovaní vysoké horúčky 24 hodín a ja mám strach ho dať teraz zaočkovať?

petot
4. sep 2010

@maja22: Požiadať môžeš, ale nie je veľmi pravdepodobné, že Ti lekár vyhovie. Lekári žiaľ zvyčajne očkujú hlava-nehlava a skoro nič nie je dostatočne silným dôvodom na to, aby boli ochotní ustúpiť od očkovacieho kalendára, ktorý od stola nalinkovali anonymní úradníci anonymným deťom.

Možno budeš nútená zabojovať ako matka a vzoprieť sa systému.

maja22
4. sep 2010

@petot to si ma nepotešil, mňa väčšinou dr. "uhovoria" ☹

maja22
4. sep 2010

@daducha čítam, že MMR ste nestihli. To sa ako dá, myslela som, že len proti rotavírusom je očkovanie časovo obmedzené na vek 6 mesiacov. Iné vakcíny som považovala za "posúvateľné", o pol roka, o rok...

manof
4. sep 2010

@vodicka75
To je síce pekné, ale tie vymenované kontraindikácie očkovania nie sú súčasťou všeobecne záväzného právneho predpisu a tým pádom ich môžeš veselo ignorovať.