Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
17. nov 2010

@jonas17
Pri včasnej dezinfekcii peroxidom vodíka je minimálna pravdepodobnosť schytania tetanu, obzvlášť u detí.
Drvivá väčšina ochorení na tetanus je nad 40 rokov.

denisocka
18. nov 2010

@manof xiixii ,dobry članok -ja tiež rada picham,ale nie vakciny, ja už teraz rozmýščlam kam pojdem robit,lebo do zdravotnictva ma už asi nedostanu . takže bud sa zas hodim na MD ,alebo niekde do tesca 😀 ... čo ma ale v članku zarazilo bola ta juvenilná amyotrofická laterálna skleróza, a to že v NY chcu schvalit očkovanie proti HPV v 6rkoch bez suhlasu rodiča 😖

denisocka
18. nov 2010

@manof inac,neviem potom prečo som si myslela,že ked odmietnem vš.očkovania .... vš.detí .... a nastane priestupkve a ja by som chcela mať od nich svaty pokoj/trebars že cesta do PP ma bude stat viac ako pokuta-tak tu pokutu uhradim a mam svaty pokoj

manof
18. nov 2010

@denisocka
Cesta zo Studenca (okres Levoča) do Popradu by mala stáť viac ako pokuta???
Pod 33 eur pokutu som ešte nezaregistroval, pripočítaj k tomu ešte trovy konania 16 eur, to máš 49 eur. Za to sa dostaneš vlakom z Čiernej nad Tisou do Bratislavy a späť a ešte Ti zvýši vyše 5 eur na obed.
Ale treba počítať skôr s vyššou pokutou než 33 eur. Takže neviem, ako si dospela k takým počtom.

manof
18. nov 2010

@denisocka
To je povinné očkovanie šiestačok, nie 6-ročných, proti HPV. Ide teda o 12-13 ročné baby, tzn. niekedy na začiatku pohlavnej zrelosti, resp. krátko pred.

manof
18. nov 2010

Tuším to tu ešte nebolo:

Povinné a plošné očkování proti TBC skončilo:
http://www.ct24.cz/domaci/106231-povinne-a-plos...

denisocka
18. nov 2010

@manof dakujem za uvedenie mojej adresy

myslela som zaplatiť celkovu sumu 331€ a mat pokoj od konaní,ktore sa za tie 2 roky konat budu

manof
18. nov 2010

@denisocka
Aha, som si nevšimol, že si ju neuviedla sama vo svojom profile. Tak prepáč. Ale písala si, že Ťa už aj tak identifikovali a dali Ti to vyžrať tuším v pôrodnici? Inak zverejniť svoju fotku snahe o anonymitu moc nepomáha.

Ja si na toto nejak nepotrpím, lebo svoju adresu aj tak musím zverejniť, keď chcem byť v petičnom výbore.

Ale k tomu zaplateniu pokuty - platilo by to jedine v prípade, že by obvinenie sformulovali ako "odmieta všetky očkovania".
Lenže to oni nerobia a asi dobre vedia prečo. Napíšu len: odmietla očkovanie proti TBC, alebo tam dajú dva tri (TBC, Hexa, Prevenar). Lenže keď to zaplatíš, tak sa vykúpiš len z tých, čo sú uvedené v obvinení. Príde ďalšie očkovanie a môžu Ťa znovu obviniť z neočkovania MMR (15. m.), Infanrix Polio (6 r.), znovu MMR (11 r.), Boostrix Polio (13 r.). Budeš zakaždým platiť 331 eur?

denisocka
18. nov 2010

@manof no ty koky,takže ostava sa natahovat s nimi ako ty? a kazde prejednavanie si platim aj trovy za to?a furt do popradu? a ked ubehnu 2roky tak uz bude všetko vyhrane?

manof
18. nov 2010

nie, trovy sú len jedny za celé priestupkové konanie a to v konštantnej výške 16 eur.

Furt do Popradu, veru, leda že by si sa presťahovala do okresu SNV.

Po 2 rokoch uplynie premlčacia lehota a majú smolu, ak to nevyriešia dovtedy.

Na druhú stranu, je veľmi pravdepodobné, že kým dospeješ tak ďaleko, už sa to bude riešiť na Ústavnom súde na podnet niekoho iného.

denisocka
18. nov 2010

@manof takže sa mam zacat bat?

manof
18. nov 2010

@denisocka
práveže nie. Neboj sa a nedaj sa!
A môžeš počítať s mojou podporou (okrem finančnej).

Mimochodom - to injekcie rada picháš (len nie vakcíny), alebo niečo iné (napr. špendlíkom do balóna a pod.)? 🙂

denisocka
18. nov 2010

@manof injekcie .... rada beriem krv .... toť vsio ... nie ziadne woodoo

a rada žerem kref

manof
18. nov 2010

@denisocka
Takže by som sa Ti radšej mal vyhýbať... 🙂

denisocka
18. nov 2010

@manof no, čo sa týkla odberov,tak sa viem furt trafiť, v tom som dobrá..ale s tým žraním kervi a nervoch - to hej ... už len čakam že nas vymazu pre off topic

manof
18. nov 2010

Rodičia si budú môcť vybrať vakcínu na povinné očkovanie proti pneumokokom od 1.januára 2011. V súčasnosti sú na trhu dostupné pneumokokové vakcíny Synflorix a Prevenar 13. Vakcína Prevenar 13 je od 1.júla 2010 v systéme povinného plošného očkovania. S účinnosťou od 1.januára 2011 budú do povinného očkovania zaradené obe vakcíny. Výška úhrady zdravotnej poisťovne za pneumokokové vakcíny bude stanovená tak, aby boli finančne dostupné. 10-valentná vakcína Synflorix bude bez doplatku poistenca plne hradená zdravotnou poisťovňou. Rodičia, ktorí chcú očkovať svoje dieťa nadštandardnou 13-valentnou vakcínou Prevenar 13, budú za vakcínu doplácať únosný doplatok. Výška doplatku za 1 dávku vakcíny bude 3 eurá, pri trojdávkovej očkovacej schéme to predstavuje doplatok 9 eur. Deti, u ktorých sa očkovanie začalo 13-valentnou vakcínou ešte v roku 2010, sa touto vakcínou bezplatne doočkujú.

Zdroj: MZ SR
http://www.mzsr.sk/?tlacove-spravy&sprava=rodic...

Inak povedané: doteraz bol Prevenar 13 zadarmo, odteraz bude zadarmo len Synflorix (iba proti 10 kmeňom, nie 13), Prevenar 13 len za doplatok. Pomerne prekvapivé rozhodnutie MZ SR, keď minister je ex-Pfizer a Prevenar 13 vyrába práve Pfizer. Žeby sa rozišiel so svojím bývalým zamestnávateľom v zlom?

Pozoruhodné je, že Synflorix nechráni proti tento rok už diskutovanému kmeňu 19A, proti ktorému neúčinkujú antibiotiká.

Zdá sa, že v povinnom očkovacom kalendári ešte viac víťazí GlaxoSmithKline. Už teraz mu patrilo všetko okrem pneumokokov a BCG. Teraz získava i pneumokoky na úkor Pfizeru. Bolo by to treba preskúmať, kto komu koľko.

blovitc120
18. nov 2010

Kamarátkin 7-mesačný syn po 2 dávkach Prevenaru 13 aj tak dostal pneumokoka od staršieho brata, takže si myslím, že je jedno, či Prevenar alebo Synflorix... bohužiaľ nechráni ani jeden

pifina
18. nov 2010

@manof co sa tyka ockovania proti tetanu po zraneni - ked som spadla z kona a doviezli ma na pohotovost, tak sa doktor pytal, kedy som bola preockovana, co bolo nahodou cca pol roka predtym, tak povedal, ze dalsia davka nie je nutna ... ale mozno niekde pichaju bez opytania ...

tamix
18. nov 2010

Už som dávno nepísala, ale ohľadom Prevenaru nám Dr. povedala, že dieťa nemusí dostať zápal stredného ucha len z pneumokoka. Tak načo sa vôbec očkuje????

kkkika
18. nov 2010

No keď si to tak čítam... som ja teda krávo pitomá... ja som podpísala, že "Matka odmietla očkovať Infanrix Hexa a Prevenar". A to ma v tom danom momente napadlo, aby som povedala sestričke, že nech to Infanrix Hexa a Prevenar vyškrtne. Čiže mám počítať s tým, že keď jedného dňa na RÚVZ poviem, že ja odmietam očkovať úplne všetko, tak mi to nezoberú?
Krava som ja, krava, idem sa pásť za panelák....

denisocka
18. nov 2010

@kkkika možno to tam stači ist pekne vyskrtnut dodatočne

kkkika
18. nov 2010

@denisocka snáď máš pravdu, asi zavolám našej pediatričke 🙂

roo
18. nov 2010

Mne pediatricka povedala, ze dostali instrukcie hlasit kazde neockovanie zvlast.

To s tou vakcinou proti pneumokokom, to je zaujimave. Politika, biznis, ble... To cakajme v spravach ohlasy, ze preco si treba za "lepsiu" vakcinu priplacat...

kkkika
18. nov 2010

@roo no to asi im tak povedali preto, aby nám ten život ešte trošku viac skomplikovali a možno aby na nás viac vyryžovali. I keď mi nie je jasné jedno - ako je možné, že po zaplatení pokuty je odrazu celý "epidemiologický problém" vyriešený?

prsky
18. nov 2010

kamaratke v porodnici povedala lekarka, ze sa BCG da odsunut o rok az rok a pol...viete o tom niekto nieco, ci je to len specialita na Kramaroch?

prsky
18. nov 2010

k tym pokutam..ja to chapem tak, ze suhrnne mozu dat max pokutu 332€ bez ohladu na to, ci odmietnes vsetky ockovania na prvy sup, alebo ta budu predvolavat postupne za kazde ockovanie...aspon tak som to pochopila z tohto http://www.rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnu... - citujem:

# Podľa §29 zákona 372/1990 vám môžu udeliť pokutu do 165€ (v rámci konania ohľadom jedného priestupku). Ak vás v budúcnosti predvolajú kvôli ďalšiemu priestupku (napr. odmietnutiu ďalších vakcín), môžu vám udeliť ďalšiu pokutu.
# Podľa §56, ods. 2 zákona 355/2007, celkovo vám môžu udeliť pokuty súhrnne nanajvýš do sumy 332€ (za všetky odmietnutia dohromady). Zvyčajne udeľujú polovičnú pokutu, s výhľadom ďalšieho predvolania a ďalšej čiastočnej pokuty pri odmietnutí iného očkovania, ktoré ešte nebolo prejednané. Na jednom

denisocka
18. nov 2010

@prsky aj moja pediatrička sa mi tak vyjadrila,že akože oduvame v pohode po roku .... a potom som podala ziadost o odmietnutie

prsky
18. nov 2010

no mne sa maly narodi v marci, ked odlozim o rok, tak mam dost realnu sancu, ze uz bcg nebude povinne 😉 ale ostatne odmietnut budem musiet aj s prevenarom, ktory nastastie pri malej este nebol povinny

denisocka
18. nov 2010

@prsky sak odmietni vsetko naraz už v prvy tyzden a mas 3mes k dobru,nevidim vyznam bcg posunut a zysok odnietnut

denduska
18. nov 2010

@prsky ano rok a pol ale to sa mysli tak ze sa bcg zaockuje po zakladnom ockovani, teda po MMR 😝 tak sa ockuju napr.deti s nizkou por.hmotnostou, nedonosene deticky atd..