Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

elise
20. nov 2010

@manof ja som ročník 75 a nebola som očkovaná proti ružienke

jolinka
20. nov 2010

ja som zasa rocnik 70 a ockovana na ruzienku som bola, velmi dobre si na to pamatam,

kaja73
20. nov 2010

ja som 73 a tiež som bola očkovana na ružienku.

barbyes
20. nov 2010

@kaja73 presne preto ju nechcem dať ani ja, bohužiaľ TBC, pneumokoky a prvú dávku hexa už dostala 😠 hnevám sa, že som si to nezisťovala skôr s mužom 😠 na čo ju mám očkovať na choroby ktoré ak prekoná tak má doživotnú imunitu a ak bude očkovaná musí sa opätovne preočkovávať a to nemusí byť to preočkovanie úspešné. nehovoriac o tom, že očkovanie nie je 100%-né a ak si prekoná viacero horúčkovytých ochorení bude mať silnejšiu imunitu, menšiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny a pod. ak očkovaná bude tak jej imunitu skôr poškodia. ako, ešte ako tak dokážem pochopiť očkovanie proti záškrtu, ale ten sa tiež už dlhé roky nevyskytuje a detská obrna, ale ten zvyšok??? tetanus Ti tak či tak pichnú ak by si mala nejaké vážne zranenie a hrozilo by Ti nakazenie a ten zvyšok sa ani nevyjadrujem 😒
@danto ahoj, čo sa týka čierneho kašlu, tak je presne ako hovoríš nebezpečný pre deti do pol roka, max do 1 roka života, ale aby si bola v obraze tak účinnosť má očkovanie až po 3. preočkovaní, čiže v 11.mesiaci života. čo nám z toho vyplýva: ak by aj zaočkované dieťa prišlo do kontaktu s čiernym kašľom a nebolo by zaočkované všetkými tromi vakcínami tak by sa s najväčšou pravdepodobnosťou nakazilo. a ďalšia vec, čierny kašeľ spôsobujú dve baktérie a očkovanie je účinné len proti jednej z nich a taktiež nie doživotne. ak ho však tvoje dieťa prekoná tak má imunitu doživotnú! a čo sa týka cestovania tam súhlasím s martinba samé cestovanie je nebezpečné pre malé dieťa a čo sa týka chorôb, zisti si či tam(priamo lokalitu kam chceš cestovať, nie celý štát) majú nejakú s týchto chorôb rozšírenú a podľa toho sa rozhodni. ale nebezpečný naozaj iba záškrt, detská obrna, HiB a pneumokoky, ale to tiež nie všetky a neviem do akej miery sú nebezpečné o tých som úprimne moc nezisťovala. ostatné sú infekčné, ale nie smrteľné. a žltačka typu B sa Ti prenáša tak isto ako HIV vírus čiže tam jej do veku kým nezačne pohlavne žiť tiež podľa mňa nakazenie nehrozí lebo s krvou nakazeného príde asi ťažko do styku ako dieťa, poprípade skús napísať sem, určite Ti bude vedieť napísať viac: sloboda.v.ockovani@gmail.com

jonas17
20. nov 2010

Dík za odpovede, klobúk dolu, perfektne sa čítate, píšete zrozumiteľne 😉
@manof
@petot

Moj muž mal žltačku v detstve a celý život mu tvrdili, že nemôže darovať krv.Prečo?Nerozumiem tomu.No a minulý rok mu povedali , že môže krv darovať.Tak ju daroval.S krvou teraz to je ako? Nemôže nakaziť niekoho?No, ako to je? 😕

denisocka
20. nov 2010

ja som 83 a určite som mala mumps 😀

molka
20. nov 2010

ja som 78, očkovaná proti osýpkam a napriek tomu som ich prekonala, aj mumps. Lekári mi to neveria, ale nedávno som našla starú zdravotnú dokumentáciu, takže konečne mám dôkaz.

denisocka
20. nov 2010

no a 2x som mala kiahne 😉

petot
20. nov 2010

@barbyes U detí mladších než približne 6 mesiacov vakcína proti čiernemu kašľu nevyvoláva "požadovanú imunitnú odozvu". Takže prvá dávka vo veku 10 týždňov (v rámci Infanrix Hexa) sa dáva skôr pre pohodlie (aby nebolo treba inú vakcínu bez zložky čierneho kašľa), jednak pre akýsi pocit, že "snáď aj tá slabá odozva je lepšia ako nič".

Prvá dávka, ktorá má už "požadovanú imunitnú odozvu", je dávka v pol roku. Ale v tomto veku sa už prakticky nevyskytujú úmrtia na čierny kašeľ a aj vážne komplikácie sú veľmi zriedkavé - prakticky všetky úmrtia a väčšina komplikácií nastáva u detí do 6 mesiacov veku, prevažne však už do veku 3 mesiacov. Tretia dávka vo veku 1 rok už nemá praktický význam, pretože vážne komplikácie v tomto veku sú ojedinelé, a navyše vakcína sama spôsobuje búrlivejšie nežiaduce účinky než prvé 2 dávky (možno znak vyspelejšieho imunitného systému), takže jej údajný prínos je asi viac než vyvážený rizikami.

Takže keď si to zhrnieme, dieťa tak či tak musí nejako prežiť kritický prvý polrok života odkázané samo na seba, poťažne na materinské mlieko: keby bola matka prekonala čierny kašeľ, svoju imunitu prenáša mliekom aj na dieťa a ochrana pretrváva čiastočne až do 15 mesiacov.

Očkovaná matka imunitu neprenáša, takže deti očkovaných matiek sú ohrozené čiernym kašľom.

barbyes
20. nov 2010

@petot ďakujem za doplnenie, takto presno o tých prvých 3 dávkach som to ani nevedela, ale jednoznačne je to hovadina ktorá nemá význam 😔 akurát ničí imunitný systém detí 🙄 tvoje deti sú zaočkované? moja obsolvovala prvé 3: TBC, pneumokoky a prvú dávku infarix hexa a teraz s mužom rozmýšľame ako pokračovať. nechcem aby mala v budúcnosti problémy(nemám na mysli zdravotné ale skôr typu:nezoberú ju do školy prírody, do škôlky a pod.) ale tiež nechcem aby jej narušili prirodzenú imunitu a bola by som tradšej keby si niektoré ochorenia prekonala prirodzene atak isto si aj vybudovala imunitu voči nim. aké máš skúsenosti po odmietnutí?

petot
20. nov 2010

@barbyes Keď som sa zorientoval, prestal som očkovať. Žiaľ, trvalo mi to dlho a najstarší dostal všetko až po MMR v 15 mesiacoch, mladší po tretiu hexu, obidvaja mali následky, ktoré som až dodatočne pochopil. Najmladšieho sme už nedali očkovať. Skúsenosti? Teším sa, že aspoň najmladšieho sme nateraz ochránili pred ubližovaním a môže sa vyvíjať normálne.

barbyes
21. nov 2010

@petot a už ste boli aj na RÚVZ a pod.?

livo46
21. nov 2010

@petot no to aj mna zaujima 🙂 🙂 ja neviem co robit 😠

petot
21. nov 2010

@barbyes @livo46 Zatiaľ sme si len vymenili zdvorilú korešpondenciu. Pravdupovediac po nejakom "užšom kontakte" ani netúžim, ale keby k nemu došlo, tak postupujem približne podľa http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

maroli
21. nov 2010

Syn sa narodil v Trencine,tam mame aj trvaly pobyt,ale byvame v Pov.Bystrici a tu mame aj pediatricku.Ked som v porodnici odmietla ockovanie,povedali,ze ma nahlasia.Nasa doktorka to ma tiez v plane.Je mozne,ze ma predvolaju na trenciansky aj bystricky ruvz?

manof
21. nov 2010

@jonas17
Ktorú žltačku? Ono to totiž nie je úplne jedno.

manof
21. nov 2010

@denisocka
Mumps si prekonala, alebo bola proti nemu očkovaná. Alebo jedno aj druhé zároveň?
Ja som tuším bol očkovaný len proti osýpkam. Mumps som každopádne prekonal, takže ak som proti nemu bol očkovaný, tak to len potvrdzuje trápnosť očkovania proti mumpsu. Neviem teraz napochytre, kde mám zdravotnú kartu (mám ju doma), tak to narýchlo neviem overiť.

manof
21. nov 2010

@petot
Máš nejakú štúdiu k tomu, že očkovaná matka imunitu proti čiernemu kašľu neprenáša? Hodilo by sa mi to pre Dr. Blaškoviča, lebo ten tomu nejak neverí.

Inak, aj keby sa prenášala, v čase, keď matky mávajú prvé deti, už dávno nemajú protilátky proti čiernemu kašľu (ak ho neprekonali), keďže 13 (vek posledného očkovania proti čiernemu kašľu) + 5 (približné priemerné trvanie účinku očkovania) = 18. Dnes mávajú ženy na Slovensku prvé dieťa v priemere v 27 rokoch, drvivá väčšina po 20-ke. Takže aj keby, nie je čo preniesť.

manof
21. nov 2010

@maroli
Zároveň na obidva určite nie. Tipujem, že lekárka to pošle do PB a tí, keď zistia, že bývate (akože) v TN, tak to pošlú do TN a predvolajú si vás do Trenčína. I keď osobne si myslím, že toto je taká banalita, že by to mali byť schopní pochopiť a keď im vysvetlíte, že v TN bývate len na papieri, tak že vás nebudú zbytočne preháňať. Jediná výhoda by mohla byť, ak by v TN boli takí ako v PD, teda že nepokutujú. Ale toto veru neviem, akí sú trenčianski hygienici.

denisocka
21. nov 2010

@manof mumps som prekonala.nemam doma kartu tak neviem kedy co ockovali,som 83rocnik.+a kiahne som mala ako decko a potom ako 18r.

jonas17
21. nov 2010

@manof no, tú, čo sa prenáša špinavými rukami, alebo jedlom.vtedy to bolo vraj z mlieka.

manof
21. nov 2010

@jonas17
Aha, takže typ A. Tak to je podivné, lebo tuto píšu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/nakazliva-z...
že neprechádza do chronického štádia (na rozdiel od typu B), takže nevidím dosť dobrý dôvod na také opatrenie. U B-čka by som to skôr pochopil.

Ale možno sa prekonaním HepA nejak nežiadúcim spôsobom zmení zloženie krvi, ale o tom veru nič neviem.

Ledaže by ten dôvod, pre ktorý nemohol darovať krv, spočíval v niečom inom a nie v tej žltačke.

Ja som v 2. triede ZŠ mal nákazlivú mononukleózu a kvôli tomu som vraj nemohol darovať krv, keď na to prišla reč. Ale to už bolo dávno a neviem, či to ešte stále platí. Musel by som si o tej chorobe naštudovať viac, ale nejak to nie je priorita teraz a mám kopec inej práce. Ostatne, ja aj tak som zástancom čo najmenšieho možného používania transfúzií a krvných produktov vôbec, lebo človek nikdy nevie, čo za potvory sa krvou prenesú na druhého. Aj tak tú krv netestujú na prítomnosť úplne všetkých známych vírusov a baktérií, pritom niektoré môžu byť doposiaľ neznáme, takže človek nikdy nemá istotu, že sa transfúziou niečím nenakazí.

jonas17
21. nov 2010

@manof dík, ale pokiaľ viem, na vojne mu povedali, že kvôli tej žltačke sa krv nedá darovať. to len tak, pre zaujímavosť.
môj kámoš , ked som bola v deviatom mesiaci, mal tiež túto žltačku, typu A ,teda.boli sme spolu, varil nám, asi dvadsať ľudí, nás tam bolo, nikto iný ju nedostal.

a ešte, pre zaujímavosť.viete niekto, ako je to s očkovaním psov, zajacov, teda hospodárskych zvierat? lebo psa je povinné očkovovať proti besnote každý rok a môj otec chová zajace a tiež ich očkuje.No a v lete mu všetky podochli.ale našiel si dôvod, vraj od postreku proti komárom.lebo v našej obci boli záplavy a tak nás "vystriekali" a všetkým chovateľom podochli zajace.

petot
21. nov 2010

@manof Myslel som tým normálne očkované matky podľa kalendára. Tam je to ako píšeš, matka už sama nemá protilátky a nemá čo preniesť.

Teraz sa začína experimentovať s očkovaním matiek krátko po pôrode, lebo sa očakáva, že by to mohlo chrániť dieťa. Osobne by som žene vyčerpanej po pôrode neodporúčal akúkoľvek vakcínu, ženy po pôrode trpia skorbutom a celkovým oslabením. A už vôbec nie pertussis.

Metóda ochrany novorodencov očkovaním matiek tesne po pôrode je zatiaľ v štádiu výskumu. Okrem toho protilátky po prekonaní ochorenia sa líšia od protilátok z očkovania a nie je dokázané, že aj keby ich hypoteticky matka preniesla mliekom na dieťa, či by ho skutočne chránili pred ochorením. Keďže vakcinačný priemysel sa bojí relevantných odpovedí na takéto otázky, som si na 99% istý, že sa neuskutočnia štúdie podľa zlatého štandardu EBM, ktoré by to overili. Predpokladám, že ak sa podarí namerať u dieťaťa protilátky, tak to vyhlásia za dôkaz úspechu a pristúpia rovno k registračným procedúram a marketingu, ako je to už pri vakcínach neblahým zvykom.

jonas17
21. nov 2010

@manof ešte k tomu darovaniu, minule bola reportáž v telke, neviem, či nie v Repoteroch, že chalan prišiel takým spôsobom k AIDS.lebo ten, čo daroval krv, bol u ž nakazený, ale v inkubačnej dobe.tak mu to testy ešte neukázali. smutné, teraz sa súdi.

petot
21. nov 2010

@manof Hm, trochu som poštudoval a zistil som, že u ľudí nie je celkom jasné, ako tie matky prenášajú imunitu na deti. Protilátky sa totiž prenášajú aj transplacentárne, aj mliekom, ale nie je dobre preskúmané, či u ľudí mlieko má nejakú ochrannú hodnotu proti čiernemu kašľu (u zvierat je jednoznačne preukázané, že áno, ale sú tu určité odlišnosti). Už samotné transplacentárne protilátky však majú pomerne dobrú trvácnosť.

Už v 40. rokoch sa experimentovalo, či by nebolo možné pomocou transplacentárnych protilátok chrániť novorodencov. Ale museli použiť až 6 dávok vakcíny v treťom trimestri, bolo z toho veľa nežiaducich účinkov, aj vážnych, a novorodenci síce mali merateľné protilátky, ale rýchlo ich strácali (za pár mesiacov boli už nemerateľné), a nebolo dostatočne preukázané, či tá trocha mala nejakú ochrannú hodnotu. Zato však tieto protilátky narúšali účinnosť očkovania.

A teraz perlička: dodnes sa nevie, aká hladina protilátok (ak vôbec) má ochrannú hodnotu proti čiernemu kašľu! Totiž, prirodzená imunita proti čiernemu kašľu, ktorá je doživotná, je výsledkom spolupráce bunkovej imunity a protilátkovej imunity. Samotné protilátky, keď ich profylakticky skúšali podávať infikovaným ľuďom, nemali žiadny jednoznačný efekt!

manof
21. nov 2010

@petot
Zaujímavé zistenie. Tým sa zrejme čiastočne vysvetľuje, prečo očkovanie proti čiernemu kašľu tak zúfalo zlyháva - sústredí sa len na jednu časť imunity, a ignoruje druhú, nemenej dôležitú pri tejto chorobe. Keď k tomu pridáme, že očkovanie oslabuje prirodzenú imunitu, tak je vlastne úplne logické, že drvivá väčšina nakazených čiernym kašľom budú ľudia proti nemu zaočkovaní, čo je prakticky vždy tak.

tamix
22. nov 2010

Ahojte. Trocha mimo tému. Skratka pre mikrogram je mi úplne jasná. Ale často používate IU. Napíšete mi, čo je to za skratku? Hanbím sa, že to neviem, ale ani na nete som to akosi nenašla.

denduska
22. nov 2010

@tamix http://en.wikipedia.org/wiki/International_unit IU= medzinarodna jednotka...napr.400 IU = 400 medzinarodnych jednotiek...je to vsak pre kazdu latku ine, na zaklade dohody..teda nie ako 50 mg je vzdy 50 mg.

tamix
22. nov 2010

Ďakujem za odpoveď, ale teraz som z toho úplne vedľa. Keď sa tu písalo, že dávka vitamínu D pre dieťa je okolo 1000IU denne – to je koľko µg? Lebo v našom príbalovom letáku je napísané, že jedna dávka obsahuje 3µg. Ako mám vedieť koľko je to IU.