Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

pifina
18. jan 2011

@blovitc120 🤐

barica
18. jan 2011

@petot prosim te, kde se daji zjistit nezadouci ucinky jednotlivych vakcin, ktere jsou povazovany za kontradikce?

vodicka75
18. jan 2011

Podla Sprievodcu ockovanim je vsetko v poriadku:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/ockovanie-pro...
reakcia a odpoved p. Dluholuckeho:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/ockovanie-pro...

angel78
18. jan 2011

vecera mi volala kamoska, a medzi recou spomenula, ze jeden nas kamarat, ocino 2 deti dostal cierny kasel.. a vysvetlenie bolo, to zato, ze rodicia si deti nedaju zaockovat a preto sa zacina takato pliaga sirit! hm...

tean
18. jan 2011

@blovitc120
to nie je paranoia z tvojej strany.
Oni to tu citaju, aj preto ja sem nic doverne nepisem o svojej osobe.
Myslim, ze to bola @denisocka , ktoru spoznali v nemocnici a hned poznali aj jej antivakcinacne nazory.
Takze my sledujeme ich a oni sleduju nase diskusie.
Ono to nie je zase take tazke, pretoze velakrat som googlil nejake slova ohladom ne/ockovania a modrykonik bol hned medzi prvymi vysledkami hladania.

denisocka
18. jan 2011

preto už nič konkretne nepíšem verejne .verte že nas čitaju,a je jedno či ohladne očkovania,alebo iných - trebars referencii nemocnic,porodu a pod . ani taka latvia sa k hodnoteniu pristupu lekarov a spol. z našich ust nestavia pozitivne 😎 . minule ma odrovnala kamoška, vrchna sestra jednej nemocnice a jedneho oddelenia kde na nejaky moj podnet vravela - ach bože, modremu koniku sa zdaleka vyhýbaj. my všetko čitame, najhoršie je,ak si niekto otvori na ans hubu tam a potom si pride veselo na duhy den akoby nič vysmiaty na vyšetrenie 😉

tiež tu pisala jedna pani,kus ma to aj zamrzelo - lebo to písala v dobrom ,ale nerada budem dopredu tipovat ako to dopadne. písala že študovala nejaku biomedicinu,už fakt neviem čo presne, ponukla sa že zoženie,pošle,preloži - teraz nema pristup k PC lebo je na MD .... to je jedno,proste taketo by sa nemalo písať verejne,moj nazor

blovitc120
18. jan 2011

@tean ja viem a prave preto si myslim, ze navody, postrehy z konferencii, osobne skusenosti a tak by sme sem nemali pisat.

maroli
18. jan 2011

Zacinam vazne uvazovat,ze sa udam na RUVZ 😒 Zatial ockovanie odkladame,ale fakt sa bojim,ze casom sa veci nezmenia k lepsiemu,ale k horsiemu.Ked citam co sa robi v cechach.Ak by sa na slovensku rozhodli dat ockovanie do zakona,ako dlho moze trvat kym sa tam naozaj dostane?
Inac som prave docitala Virapena,veci co som tusila sa mi potvrdili 😢 😢 😢 To je az strasidelne co si s nami robia!A uplne najhorsie je,ze vacsina ludstva im veri!!!

bambi2
18. jan 2011

@maroli ja som mala vcera dost ked mi suseda (tehotna a tiez biochemicka ci co) zahlasila, ze sa musi dat zaockovat proti prasacej chripke... ti ludia nerozmyslaju, ani za svet nechcu priznat pravdu taku aka je... nechapem ju, ale je to jej problem... nech si da pichnut aj 3, ked veri ze tu chripku nedostane... 😉

bambi2
18. jan 2011

@maroli dala som ta do sukromnej temy...

blovitc120
18. jan 2011

@vodicka75 precitala som si ten prispevok a reakciu Dluholuckeho a mam dost. Odkedy sa MMR ockuje v 13 mesiacoch? Inak asi by mal ist do dochodku, ja ked ho citam, mam pocit, ze si uz pletie pojmy s dojmami. A ta veta, ze predpokladam, ze vase dieta AIDS nema, on je uplne mimo.

denisocka
18. jan 2011

@stora myslim ze aj ona by mala pisat sukromne,nie?

bambi2
18. jan 2011

@denisocka ok pridam ju 🙂

certica
18. jan 2011

caute, mozem sa pridat do sukr. temy? aj ked zrovna vela nepisem, snazim sa pravidelne citat a sledovat

barica
18. jan 2011

@maroli taky jsem docetla Virapena, musim rici, ze jsem z toho mela chvilemi pekne deprese!

maroli
18. jan 2011

@bambi2 Dakujem,vazim si to 🙂

bubulka722
18. jan 2011

Ahojte!!! Mohla by som poprosiť o pridanie do súkromnej témy??? Chodievala som sem často, ale posledné mesiace som riešila svoj pôrod na inej súkromnej téme, takže momentálne som trochu mimo diania. V nemocke sme sa zatiaľ úspešne vyhli očkovaniu proti TBC, nahlásili nás na RÚVZ. 😖 Inak na toho Virapena si aj ja brúsim zuby, ale času je pri malej strašne málo.

maja22
18. jan 2011

Ahojte, oslovila som redakciu jedného seriózneho časopisu, či by sa venovali aj téme očkovanie. Ešte v ten deň sa mi ozval jeden redaktor, že sa na túto tému už dlhšie chystá a pýta sa, či osobne poznám nejakú mamičku, ktorej dieťatko zostalo po očkovaní nejako poškodené. Osobne nepoznám nikoho, ale ak má niektorá z vás odvahu vyjsť s príbehom na verejnosť, napíšte mi ip. Čím viac skutočných príbehov, tým lepšie. Naozaj neviem, ako mu inak pomôcť, keďže celý môj strach z očkovania vyprovokovala najmä táto diskusia, ale osobne som sa nestretla s nikým... Plánujem mu poslať odkazy na www stránky, ktoré poznám, inak čakám pomoc od vás.

sonica
18. jan 2011

mozem aj ja poprosit o pridanie do sukromnej diskusie? predsa len asi sa tam viac dozviem ako tu 😉

@manof a este som sa chcela spytat co ta beseda v TO? bude nebude? rada by som sa pridala 🙂

maja22
18. jan 2011

Spomeňte prosím túto moju prosbu aj v súkromnej diskusii, lebo v nej nie som a neviem, kto všetko sem chodí čítať, keď ste už v inej téme... alebo ma tam pridajte. Ďakujem 😉

petot
18. jan 2011

@manof Vravím na to: v poslednom čase mi niektoré výroky prof. Dluholuckého o očkovaní pripadajú dezorientované a neočakával by som ich od niekoho, kto je považovaný za experta, ale napriek tomu si zaslúži úctu ako každý človek.

linnetka
18. jan 2011

@sonica ano zajtra o 15,30 to plati

maja22
18. jan 2011

Ten pán redaktor písal o mamičkách, ale myslím, že v pohode zoberie aj otcovské skúsenosti, týmto teda vyzývam aj ockov 😉

alpiinka
18. jan 2011

ahojte, pisem do tejto diskusie prvykrat a mozno mam blbu otazku...ale je nejake ockovanie, kt. by ste si dali...teda resp. vasim detom???? s narodenim babatka by nas ako prve cakalo tbc, tak o tom som si uz nastudovala, co najviac ako sa dalo a urcite nedam ockovat...lenze, dost zavcasu nasleduju dalsie ockovania a tak sa pytam na vas nazor, lebo v ostatnych ockovaniach zatial tapam...a este len sa chystam na ne pozriet blizsie 😠

sonica
18. jan 2011

@linnetka mozes mi napisat viac? kde atd? nejak som to asi nepostrehla dakujem 😉

petot
18. jan 2011

@barica Situácia ohľadom kontrindikácií je nasledovná:
Zdravotné kontraindikácie vyhodnocuje lekár. Vychádza pritom zvyčajne z informácií príbalového letáku.

Toto by bolo v poriadku v prípade bežných liekov, ktoré môžeme a nemusíme brať (môžeme sa slobodne rozhodnúť), tam sa dá chápať príbalový leták ako cenné vodítko pre lekárov, aby zabránili v užívaní lieku tými pacientmi, ktorým by liek mohol uškodiť.

Akonáhle však hovoríme o štátom vynucovanom očkovaní, pri aplikovaní toho istého postupu sa dostávame do absurdnej, zvrátenej situácie, keď vlastne údaje samotného výrobcu rozhodujú o tom, kto povinne dostane/nedostane túto vakcínu.

Neviem o tom, že by lekár bol zákonne obmedzovaný v tom, aké zdravotné kontraindikácie uzná. Inými slovami, lekár nie je OBMEDZOVANÝ príbalovým letákom. Aj vzhľadom na možnosť práce podľa aktuálneho vedeckého poznania, a vzhľadom na ZODPOVEDNOSŤ lekára za zváženie možných kontraindikácií, lekár môže posúdiť aj iné okolnosti ako kontraindikáciu, ak hrozí uškodenie pacientovi, a to aj vtedy, ak ich príbalový leták neobsahuje. Napríklad niektorí zodpovední lekári neočkujú v prípade akejkoľvek akútnej infekcie, hoci zvrátený zákon nepovažuje za prekážku ani teplotu do 38,5.

Navyše, v niektorých odborných článkoch vedci považujú za kontraindikácie aj také okolnosti, ktoré príbalový leták za kontraindikáciu nepovažuje, alebo ich spomína len v neurčitom duchu "upozornite lekára, ak... očkovať sa môže len po zvážení prínosov a rizík...". Aktuálne vedecké poznanie býva širšie než obsahuje príbalový leták.

Lenže je tu tlak zo strany RÚVZ aby sa očkovalo čo najviac, a bagatelizovanie nežiaducich účinkov. Dôsledkom môže byť, že lekár neuzná kontraindikáciu ani v prípade, kedy na to existujú pádne dôvody, o to menej v prípade, ak síce podľa dostupných vedeckých poznatkov môže ísť o kontraindikáciu, ale príbalový leták o tom nehovorí. Keďže za následky zatiaľ nikto nenesie zodpovednosť (a všetko je zrazu náhoda), takéto konanie by mohlo v podstate viesť k beztrestnému poškodeniu pacienta. Hoci dá sa predpokladať, že v prípade žaloby je lekár najviac ohrozený, pretože očkovanie napriek kontraindikáciám je relatívne najľahšie dokázateľná okolnosť z pohľadu súdneho sporu. Určite ľahšie než príčinná súvislosť vakcíny s poškodením.

Takže lekári by mali v záujme pacienta, aj svojom vlastnom, posudzovať kontraindikácie starostlivo a opatrne. Napokon, ide tu o preventívny zákrok, ktorý by snáď nemal zbytočne poškodzovať zdravie!

Je tu ešte kontraindikácia, ktorá nepodlieha lekárskemu posudzovaniu ani príbalovému letáku. Tou kontraindikáciou je odmietnutie zákroku zo strany pacienta. Pre lekára je to absolútna kontraindikácia, kedy sa zákrok nemôže vykonať. Táto kontraindikácia má kód diagnózy Z28.

sonica
18. jan 2011

@linnetka dakujem 😉

fatulda
18. jan 2011

Ahojte, ja sem velmi neprispievam, ale snazim sa citat a @denisocka som v soku 😲 , hrozne 😠 ...

jaroe
18. jan 2011

ahojte, mohla by som aj ja poprosit o zaradenie do sukromnej temy? Som viac menej len citatel, a info by mi velmi chybali...dakujem.