Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

kaja73
24. jan 2011

@manof ja mam z toho ombudsmana taky pocit,že skor pretlačia, aby to bolo v sulade s ustavou a daju to do zakona,akoby mali očkovanie zdobrovolnit. ☹ Vladne tu tvrda "mafia"

manof
24. jan 2011

@kaja73
Pripravujeme k tomu komentár. Zatiaľ sa môžeš vyjadriť k diskusii pod článkom.
Zásadná vec je, že ombudsman je vlastne cap záhradníkom, lebo namiesto toho aby bránil chudákov radových občanov a ich práva, pretláča pochybné záujmy Big Pharmy a jej predĺženej ruky - ÚVZ SR/MZ SR

denduska
24. jan 2011

@manof no z toho ombudsmana nemam extra dobry pocit...aby to nedopadlo ako to co sa chysta v CR 😝 ozaj tam to ako pokracuje, nieco nove?

divoska
24. jan 2011

zacinam mat bohuzial pocit ze cim viac sa do toho bude rypat tym horsie....

petot
24. jan 2011

@divoska Keby sa vsak do toho nerypalo, tak by sa o tom ani nehovorilo a ludia by sa nedostali k ziadnym informaciam.

Ludske prava su vecou, o ktoru treba sustavne bojovat a uchranit ich pred ludmi, ktori maju pocit, ze mozu vsetkym ostatnym rozkazovat a diktovat, pod akokolvek uslachtilym motivom alebo zamienkou. Nakoniec, aj "lekari", ktori experimentovali na vaznoch v koncentracnych taboroch, to robili pre "vyssie dobro", takze treba sa mat vzdy na pozore, ked chce niekto potlacat osobne prava v mene nejakeho "vyssieho dobra". Nikto totiz nie je neomylny, a medicina uz vobec nie.

divoska
24. jan 2011

@petot jo to je pravda, ale pocit z toho nemam aj tak dobry

jonas17
24. jan 2011

ani ja nemám z toho dobrý pocit, som si myslela, že teraz už to pôjde plnou parou vpred, že začnú rozmýšľať o tom, že by sa očkovanie zdobrovoľnilo , alebo aspoň aby nedávali pokuty, ale vyzerá to, že to bude ešte prísnejšie...čo ked nás budú nútiť platiť tie vysoké pokuty, to si neviem predstaviť. na jednej strane robíme dobre pre deti, na druhej budeme bankrotovať... ☹

manof
24. jan 2011

Tak teda nikto z Košíc a okolia nechce besedu o očkovaní v KE?
A čo GL, MI, RV, SO, TV, BJ, KK, LE, SB, SV, SL, SP, SK, VT?
Nikde nič?

Voľné termíny by boli: streda 23. a štvrtok 24.II.2011 (tzn. o mesiac)
Treba to teda dohodnúť čo najskôr, ak z toho má niečo byť.

manof
24. jan 2011

@jonas17
Snáď si neuverila predvolebným sľubom SaS?
Ja to vidím tak, že to, čo si sami tvrdo, poctivo a prácne nevydupeme, jednoducho nebudeme mať. Sľuby politikov končia uzatvorením volebných miestností.

jonas17
24. jan 2011

@manof chceme besedu!
jasné, že som uverila, síce nevolila som ich, ale očákávala som od nich viac..
prečo KE nič?

ercika
24. jan 2011

Ahojte vo spolok..Videli ste dnes správy na STV?-čierny kašeľ sa vracia ... , v rádiu Slovensko zase žltačka typu A sa šíri... 😢

manof
24. jan 2011

@ercika
To tu už omieľajú asi tak 10 mesiacov vkuse. V zásade nič nové pod Slnkom. Vôbec by som sa nedivil, keby chceli zaviesť HepA povinne.

manof
24. jan 2011

@jonas17
No dajak sa z KE žiadny/a usporiadateľ(ka) zatiaľ neozval(a).
Teda vlastne jedna pani sa ozvala, ale asi nechodieva často na mail, keď neodpovedá, a telefón mi ani na n-tý krát nezdvihla, tak neviem.

samiana
24. jan 2011

K tomu ombudsmanovi: na samom začiatku povie, že on nie je odborníkom na otázky okolo očkovania a necíti sa byť kompetentným posúdiť riziká. A potom že sa oboznámil s rôznymi názormi na tému, pozitívnymi aj negatívnymi a : "dospel som k presvedčeniu, že očkovanie má svoj význam a je dôležitým preventívnym nástrojom pri znižovaní vzniku a šírenia prenosných ochorení."
Keď nie je kompetentný, nech pri tom aj zostane. Veď na neho sa nikto neobracia ako na medicínsku autoritu, čo má niečo povoliť alebo zakázať.Mal sa na vec pozrieť tak, či a ako dochádza pri povinnosti očkovať k porušovaniu ľudských práv , ani nie tak Ústavy, lebo tam bude porušovanie pokračovať, nech už prijmú akékoľvek donucovanie k očkovaniu.
Namiesto toho si pán ombudsman vytvorí súkromný názor, ktorý pravdepodobne konzultoval s očkovacími autoritami (Dluholucký, mám také tušenie) a potom toto svoje súkromné subjektívne stanovisko sa usiluje dať do súladu so zákonmi. Toto by som označila dokonca za zneužitie funkcie.

Ale pekne si to zdôvodnil, a použil príklad z Maďarska, že "objektívne právne normy (ktoré sú záväzné pre každého) chrániace zdravie detí, nesmú byť zrušené kvôli subjektívnemu presvedčeniu rodičov."
Objektívne právne normy, ktoré chránia zdravie detí sú vynikajúca vec. Otázkou je , či povinné očkovanie je objektívnou právnou normou a či subjekt rodiča zdravie dieťaťa naozaj ohrozuje. Je to všetko len prázdna omáčka. Očkovanie je medicínsky úkon a zásah do tela. Keď si pojmy poriadne ujasníme, nič také bezduché a duté neobstojí.
Takže obhajuje záujmy našich detí voči našej nezodpovednosti. Stačí polkrok a deti sa stanú majetkom štátu.

Je na nás, aby sme sa nedali zastrašiť. Došli očkovačom všetky argumenty, že sa pripravuje sprísnenie zákonov a zasrašovanie? Ak by mali pravdu, tak jednoducho stačí tú pravdu obhajovať primerane, prečo potrebujú násilie?

A ešte pridám taký pohľad: ak sa jedná o právo na interrupciu, medicína veselo stojí na strane "ženy" a jej "práve" rozhodovať o svojom vlastnom tele. A zrazu, ak sa jedná o dieťa, rodič je už nesvojprávna bytosť, ktorá toto dieťa svojim konaním bytostne ohrozuje.

bambi2
24. jan 2011

@samiana ktovie kolko mu ponukli... 😉

tean
24. jan 2011

@samiana
suhlasim s tym, ze ombudsman sa nemal vyjadrovat k tomu, ci je alebo nie je ockovanie prospesne.
Na toto v tej funkcii nesedi. Je to typicky alibista, ktory si dokonca ani neplni zodpovedne svoje ulohy.
Ale aspon konecne nadhodil temu aj po pravnej stranke a poukazal na tento pravny stav.

vodicka75
24. jan 2011

ahojte, nevideli ste nahodou vcerajsie spravy na STV? ak ma pamat neklame (a bolo to STV 🙂 ) tak spominali tam, ze budeme moct navstivit lekara v zahranici v pripade, ze sa jedna o diagnozy, s ktorymi nemaju lekari v SR skusenosti, ci tak nejako,...nebolo by to pouzitelne aj na (ne)ockovanie?...ist za lekarom napr. do Rakuska, ktory odporuci neockovat...mali by byt totizto tieto odporucania lekarov zo zahranicia akceptovatelne aj u nas...neviete o tom viac?

ombudsman je zmanipulovany ako handrova babika 😖

vodicka75
24. jan 2011

Nasla som nieco (zatial len toto) v EU Press room:

V Bruseli 19. januára 2011
Vyhlásenie Johna Dalliho, európskeho komisára pre zdravie a spotrebiteľskú politiku o smernici EÚ týkajúcej sa práv pacientov pri poskytovaní služieb cezhraničnej zdravotnej starostlivosti

Európsky parlament dnes schválil smernicu EÚ týkajúcu sa práv pacientov pri poskytovaní služieb cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. John Dalli povedal: „Dnešné hlasovanie predstavuje dôležitý krok vpred v prípade práv pacientov v Európe. Gratulujem a ďakujem poslancom a poslankyniam Európskemu parlamentu, najmä spravodajkyni p. Grossetete, za ich snahu zlepšiť práva pacientov a podmienky pre európskych občanov hľadajúcich starostlivosť v inom členskom štáte.
Táto smernica objasňuje práva občanov na prístup k bezpečnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti a preplácanie nákladov v krajinách EÚ.
Európania uprednostňujú využívanie zdravotnej starostlivosti v blízkosti svojich domovov: nikto nemá záujem v prípade ochorenia cestovať viac, ako je nutné. Avšak existujú prípady, keď je potrebné cestovať do zahraničia, pretože v danom štáte nie sú k dispozícii odborné vyšetrenia alebo zdravotná starostlivosť. Alebo jednoducho
preto, že najbližšia nemocnica sa nachádza v susednej krajine. Táto smernica pomôže pacientom, ktorí potrebujú špecializovanú starostlivosť pri diagnostike a liečbe vzácnych ochorení. V tejto oblasti prinesie užšiu spoluprácu medzi členskými štátmi, napr. vo vzájomnom uznávaní lekárskych predpisov. Odborníkom v oblasti zdravia sa umožní vymieňať si osvedčené postupy a využívať inovácie pri hodnotení zdravotníckych technológií a elektronického zdravotníctva (eHealth). Vyzývam členské štáty, aby túto smernicu rýchlo prijali.“

vodicka75
24. jan 2011

Nasla som aj text tej smernice v slovencine:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?p...

vodicka75
24. jan 2011

39) Toky pacientov medzi členskými štátmi sú obmedzené a očakáva sa, že také aj zostanú, pretože prevažná väčšina pacientov v Únii prijíma zdravotnú starostlivosť vo vlastnej krajine a toto uprednostňuje. Za určitých okolností však pacienti môžu žiadať, aby im niektoré formy zdravotnej starostlivosti boli poskytnuté v zahraničí. Medzi takéto prípady patrí vysoko špecializovaná zdravotná starostlivosť alebo hraničné oblasti, kde sa najbližšie vhodné zdravotnícke zariadenie nachádza v susednom štáte. Niektorí pacienti si navyše želajú ošetrenie v zahraničí preto, aby mohli byť blízko rodinných príslušníkom, ktorí bývajú v inom členskom štáte, aby mali prístup k iným metódam ošetrenia než tým, ktoré sa poskytujú doma, alebo preto, že sa domnievajú, že v inom členskom štáte získajú kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

vodicka75
24. jan 2011

(54) Komisia by mala podporovať neustály rozvoj európskych referenčných sietí medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a centrami odborných znalostí v členských štátoch. Európske referenčné siete môžu zlepšovať prístup k diagnostike a poskytovanie vysokokvalitnej zdravotnej starostlivosti všetkým pacientom, ktorých stav si vyžaduje určitú koncentráciu zdrojov alebo odborných znalostí, a mohli by takisto byť ústrednými bodmi lekárskej odbornej prípravy a výskumu, šírenia informácií a hodnotenia, predovšetkým pokiaľ ide o ZRIEDKAVÉ ochorenia . Táto smernica by preto mala motivovať členské štáty, aby posilňovali neustály rozvoj európskych referenčných sietí. Európske referenčné siete sa zakladajú na dobrovoľnej účasti ich členov, ale Komisia by mala vypracovať kritériá a podmienky, ktoré by tieto siete mali spĺňať, aby mohli dostávať podporu od Komisie.

(55) Zriedkavé ochorenia sú také, ktoré spĺňajú podmienku hraničného výskytu u najviac piatich postihnutých na desať tisíc ľudí v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 141/2000 zo 16. decembra 1999 o liekoch na ojedinelé ochorenia (10) , pričom vždy ide o závažné, chronické a často život ohrozujúce ochorenia. Niektorí pacienti postihnutí zriedkavými ochoreniami sa stretávajú s ťažkosťami pri stanovovaní diagnózy a liečbe, ktorá má zlepšiť kvalitu a zvýšiť očakávanú dĺžku ich života, pričom tieto ťažkosti uznalo aj odporúčanie Rady z 8. júna 2009 o činnosti v oblasti zriedkavých chorôb (11) .

Ked by to neplatilo na (ne)ockovanie, tak je to urcite zaujimave pre @vajlikova 🙂

manof
24. jan 2011

@samiana
Pritom pri interupcii ide v podstate o vraždu
a pri neočkovaní len o odmietnutie údajne preventívneho (teda nie akútne potrebného) lekárskeho zákroku s výsledkom, ktorý nedokáže nikto v danom individuálnom prípade spoľahlivo predpovedať.

Takže oficiálna "pravda" je v zásade vždy na tej strane, na ktorej sa
a) robia nejaké lekárske zákroky,
b) užívajú nejaké medikamenty,
nech už je to akákoľvek blbosť či amorálnosť.

manof
24. jan 2011

@vodicka75
Čo beseda v Pezinku?
2.III.2011 dopoludnia nevyhovuje?

vodicka75
24. jan 2011

@manof, napisem ti IP

alelea
24. jan 2011

Čítal niekto http://www.naturalnews.com/031092_government_dr... ? Podľa článku sa amer. vláda ide priamo angažovať do farmac. výskumov. To znamená, že farma lobby sa presadila na najdôležitejšom mieste a môže si v budúcnosti diktovať všetko ako im to bude vyhovovať. A podľa príkladu veľkého brata SK určite nebude zaostávať. Osobne mám pocit, že Dluhol. a spol pracujú už na zákone o povinnosti očkovať ... vláda je predsa najlepší marketingový nástroj Big Pharma ☹

vodicka75
24. jan 2011

@manof, opytam sa predsa len na ten termin, ked uz ides okolo 🙂

jonas17
25. jan 2011

@manof tak skúsime dačo. popýtame sa.

denisocka
25. jan 2011

@vodicka75 to hovorili o tom,že ak u nas nieje nejaka choroba liečitelna,operovatelna .. možeš ist do ineho štatu,preplati to poistovna,alebo ak sa to da liečit aj tu a ty chceš npr.v rakusku,tak preplati naklady vo výške liečby na SK a zvyšok si musiš doplatit

jonas17
25. jan 2011

ďalší štrnásťročný chalan v mojom okolí dostal po očkovaní cukrovku ☹ .aká náhoda! a vraj ich je zase v nemocnici dosť. ☹

manof
25. jan 2011

@jonas17
Kľudne aj na dvoch-troch miestach v rôznych časoch.