Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

xsipm04
19. júl 2008

firmami 😅

aniska
19. júl 2008

zeny, pozerala som ten odkaz ocokovanie.org, no hrozne- ja som ani envedela, ze sa na vyrobu vakcin pouzivali opice!!!! (na polio) chudatka, ved su to take uzasne tvory 🤐 idem citat dalej....

aniska
19. júl 2008

akurat nechapem , co znamena "Obe vakcíny, ktoré sa vo svete používajú dodnes, za určitých okolností môžu spôsobiť poliomyelitídu", co su tie urcite okolnosti?? neviete niekto?? zrejme nejake tazke znizenie imunity..??

pd900bo
autor
20. júl 2008

tak s tymi doktormi je to tazke lebo ten moj mi povedal ze nas musia zaockovat lebo by prisiel o licenciu.. ja mu hovorim tak nas nezaockujte ale ani neudajte.. ani to nexcel ze keby na to prisli ma po kariere.. ale ci je o ockovani presvedceny z lekarskeho hladiska to neviem 😅

dgm
20. júl 2008

Davam sem odkaz na zajimave cteni, omlouvam se, necetla jsem tady vsechno, tak nevim, jestli to uz tady mate.

http://www.cez-okno.net/node/495

pd900bo
autor
21. júl 2008

dgm dakujem za link prave som to docitala.. uf 😝

skolara
21. júl 2008

ahojte
AJ vo mne nieco krici NIE nedam malu poockovat 😔 😒
ale fakt mam hroznu dilemu hlavne ked kazdy do okola dava ockovat o 106 😖
fakt neviem ☹

pindula
21. júl 2008

ja mam strach z vakciny MMR...rubeola, mumps,, ,kiahne....moze sa prejavit autizmus 😖 ☹

elfa
21. júl 2008

pindula: MMR vakcina su rubeola, mumps a osypky, nie kiahne (a to je dost rozdiel)

inak, skusili ste si precitat aj nazory odbornikov a odbornych institucii? viete, kto stoji za antivakcinacnymi aktivitami? nemate pocit, ze informacie, ktore tieto osoby poskytuju su jednostranne? vsetky ich tvrdenia sa daju lahucko vyvratit a podlozit odbornymi argumentami a velkymi studiami, nie iba ojedinelymi skusenostami akejsi anonymnej osoby o ktorej nic neviete...
dobry odbornik vas o rizikach informuje a vysvetli vam aj velkost rizika, takze si zvazte, ci vydrzite 2 - 3 dni bolesti miesta vpichu alebo dietatku "doprajete" zazit si ochorenie, pripadne jeho komplikacie...
vy ste boli ockovane? a ostali ste "postihnute" ?
odporucalo by sa ockovanie, keby to nebolo opodstatnene a nebolo by prospesne pre jednotlica a spolocnost?
Len chcem vyzvat na otvorenost a zdravy usudok
drzim palce v spravnom rozhodovani

pd900bo
autor
21. júl 2008

elfa aj ja xcem vyzvat na otvorenost a zdravy usudok preto som zalozila tuto temu.. nezda sa ti prave ze nazory odbornikov a odbornyx institucii su jednostranne??

co sa tyka ockovania nasej generacie .. hej ockovalo sa o 106 a tebe sa zda nasa generacia a generacia nasix rodicov zdrava?? nexcem ru vymenuvat vsetky xoroby kt. trpi sucastna populacia

elfa
21. júl 2008

spravny odbornik ti povie vsetky za aj proti.... povie ti (a ak nie, tak sa pytaj) preco ockovat, co mozes ocakavat po ockovani, ake neziaduce reakcie, co mas robit aby si ich zvladla alebo predisla im... pretoze skutocny odbornik vie na tieto otazky odpovedat a vie ake je riziko poskodenia alebo postihnutia po ockovani... povie ti A aj B

k chorobam, ktorymi trpi dnesna populacia.... tie su nasledkom skor zivotneho stylu, ved si precitaj a zistis, pri ktorych je ockovanie rizikovym faktorom resp. spustacom ochorenia

ak mas nieco konkretne, tak sa spytaj....

pd900bo
autor
21. júl 2008

ano s tym suhlasim ze aj zivotny styl sa podpisal na zdravi dnesnej populacie ale zase musis uznat ze nasi rodia aj my sme boli ,,masirovany,, riadnou propagandou teraz sa tomu hovori reklama.. dnes sa samozrejme nic nezmenilo vlastne by som povedala ze aj zhorsilo co sa tyka tej propagandy.. ako vedeli ludi zblbnut so ,,spravnou,, zivotospravou tak ix vedia dnes zblbnut s ockovanim..

a ty si od faxu?? rada sa popytam..

elfa
21. júl 2008

reklama ta zblbne aj na cokoladu, vlozky ci prasok na pranie....
tak skus dat otazku

pd900bo
autor
21. júl 2008

no mna reklama nezblbne absolutne ziadna .. ja som antireklamny spotrebitel. Zasadne nekupujem co je najviac propagovane pretoze som presvedcena ze ked nieco potrebuje reklamu asi to bude riadny brak.. tym myslim hlavne reklamu na jedlo..

dobre tak skusim otazku ale mozem komunikovat len v rovine rodic a nie odbornik medik/mam sice vystudovanu chemiu ale potrevinarsku/ velmi by ma zaujimal fakt ze do ockovacix latok sa ako konzervant pridava formaldehyd, pokial najdu tuto latku v hrackax alebo umalom riade stahuju ju z trhu a je z toho halo.. na druhej strane to davame pixat detom rovno do zili.. a hlavne velke percento rodicov o tom ani nevie 😠 ..

tak z tohto som jelen.. ale tusim co mi odpovies.. v ockovacej latke je toho formaldehydu take zanedbatelne mnozstvo ze si to mily rodicia radsej ani nevsimajte.. to mi totizto povedal moj dr.-odbornik, no ale mne to nestaci ja nedokazem slepo verit.. ja xcem vediet kolko je ho v tej ock.latke a kolko je ho v tyx nebezpecnyx hrackax.. na to mi nedokaze nikto odpovedat

elfa
21. júl 2008

Kazdy liek je v podstate chemikalia a je do istej miery pre organizmus skodliva. Takisto sú v nich rôzne prídatné látky, ktoré liečivo stabilizujú a podobne. Toho formaldehydu (aj ked pokial ja viem, tak jeho derivatu) je tam malicko, treba byt rozumny a si zvazit pomer neziaducich ucinkov a benefitu z ockovania. So skodlivymi latkami sa stretavame aj inde, napr. v potravinach su skodlive Ecka, glutaman a dalsie ine latky. Pokial ide o hracky ci umely riad, ten sa stahuje, kedze sa tejto expozicii da lahko vyhnut a nepridavat si. A tiez plati a je logicke, ze pokial existuje latka, ktora je menej skodliva a ma rovnaky ucinok, pouzije sa ta. Z toho mnozstva skodlivych latok rakovinu nedostanes, kedze je to velmi nizka expozicia a dalsim expoziciam (hracky a pod.) sa vyhybas.
To je nieco ako radioaktivne ci UV ziarenie. Je skodlive, ale nevyhnes sa mu uplne, kedze je v prirode prirodzene. Ale chranis sa ako najlepsie vies.
ale ak chces vediet podrobnejsie (ja zas nie som chemik) spytaj sa na www.sukl.sk - oni sa zaoberaju zlozenim.
Pravdu povediac, neviem si predstavit aby kazdy lekar pred kazdym ockovanim informoval kazdeho rodica o podrobnom zlozeni ockovacej latky.
Klinicke studie maju velmi prisne pravidla, takze sa do pouzivania nedostane len tak cosi....

lenki33
21. júl 2008

elfa mozem sa ta opytat aky mas nazor na ockovanie proti TBC 4dnovych babatiek??? A ockovanie mmr - ved to su choroby ktore sme bezne prekonali ako deti. Myslim ze su nebezpecne v dospelosti preco sa teda neockuju napr az 12rocne deti???

vroni
21. júl 2008

Elfa, mne povedzme doktor (pediater) neodporúčal očkovanie proti pneumokokom, chrípke, kiahňam, kliešťom a ODMIETOL zaočkovať malú proti TBC (nežijem na Slovensku) Malá je očkovaná hexavakcínou, s tým, že mi povedal AJ o jej vedľajších účinkoch. Nedohodli sme sa jedine na MMR vakcíne (osýpky), ktorú on odporúčal a ja som ju nechcela (autizmus ako následok tejto vakcíny ešte nebol dokázaný, ale mne sa predstava riskovať to nepáčila) Takže to nebude s tým očkovaním také jednoznačné. Alebo mám lekára nezodpovedného šialenca 😀 😀 😀

elfa
21. júl 2008

moooje nervy, vy ma tu pekne preverujete 😀
co viem, to odpoviem teda.
tbc: Ide o odporucania svetovej zdravotnickej organizacie, treba sa na situaciu pozerat aj v globale, ochorenia nepoznaju statne hranice: slovensko patri medzi krajiny s nizkym rizikom, nesplna vsak kriteria na ukoncenie ockovania. podla toho ako sa bude vyvijat situacia dalej, budu sa ockovat iba osoby v riziku. osobne si myslim, ze je dobre, ze sa ockuje (aj ked viem, ze niektore deticky to zvladaju horsie), mame blizko ukrajinu ako rizikovu krajinu a tbc fakt nie je light ochorenie. tazko sa lieci, ovela horsie je ochoriet a liecit ako prezit tu neprijemnu reakciu.
a mmr: mumps som mala aj ja a prekonala som ho bez komplikacii, teda aspon o nich neviem. ochorenie vsak moze viest k neplodnosti a je nebezecne pre tehotne zeny a postihuju aj dalsie organy (kamos ma dodnes problemy s pankreasom po mumpse). rubeola a osypky tak podobne. osypky su velkym problemom v krajinach, kde sa neockuje. proti osypkam si bola zaockovana. ockuje sa uz v 15 - 18 mesiaci, potom je preockovanie.
Ockuje sa v detstve, aby deti neochoreli a nemali komplikacie, ktore by ich poznacili v dalsom zivote, pripadne aby sa vyhli ochoreniu v dospelosti, kedy tieto ochorenia obycajne maju tazsi priebeh.
I ked: je jednoduche pozerat sa na chore dieta, hoci je "lahko" chore? co by sme za to dali aby neochorelo, resp. aby uz bolo zdrave... 😉

elfa
21. júl 2008

vroni: neviem kde zijes a aka je tam situacia vo vyskyte ochoreni. neviem teda ani aky je tam system ockovania. neviem preco odmietol ockovanie (ma dieta nejaku kontraindikaciu?).
v medicine je iste iba to, ze nic nie je jednoznacne a 100%-ne (koniec koncov ako aj v inych oblastiach)

kristulatko
21. júl 2008

vroni, nebo je tvuj doktor vcelku zodpovedny (a v soucasne dobe silenec k tomu 😉 ). ja jsem nejak rozruch kolem MMR zaspala, muzete objasnit pripadne dat link, kde se doctu vic?

elfa, nejsem tak naivni, abych verila, ze kazdy pediatr mi poskytne podrobne info o vakcine, snasenlivosti/skodlivosti, vedlejsich ucincich, co vsechno v ni je (= co vsechno picham diteti do tela) apod. jak by to asi vedel, kdyz ji primo nevyrobil? oni to nedelaji (aspon vetsina ne) vedome, jsou jen soucasti medicinskeho byznysu, tak predavaji informace, ktere jim vyrobce te dane vakciny "dovoli" predavat.
u prvni dcery mi dr. odpovedela na otazku "proc je ted hexa z USA" (predtim nabizela z Francie) "nevim, asi je levnejsi..." no a po dvou letech, co je mala naockovana narazim na link, kde se pise o jistem poctu umrti po hexe ve Fr., tolik, ze uz to pry neslo ututlat...nebyla jsem tam, nevim, jen si proste myslim, ze je hloupost vsemu slepe verit...a pokud neni na otazku "proc uz se u nas neda sehnat ta franc. vakcina?" smysluplna odpoved, neco tu smrdi...prinejmensim to, ze se k nam a nasim detem nedostanou vsechny informace / nebo jsou "poupravene"..
toz tak

kristulatko
21. júl 2008

jinak je ale moje dr. skvela a ockovani mi nijak nenuti, ted budeme resit tbc...na kalmetizac. stanici mi rekli, ze pokud neni dcrea v primem ohrozeni nakazou, muzu ji naockovat v 7. mesicdi nebo ve 2 letech, a ze si to mam domluvut se svoji dr., protoze ta rozhodne o "uprave" povinneho ockovani... zadne hruzy nedelali, jen se trosku certili, ze jsem malou nedala ockovat 4.den (a ptali se proc??????? protoze pichat 4denni miminko mi prijde fakt ujeste) a "ze to udela zmatek" v dalsim ockovani...tak ze by u nas jakysi posun k otevrenejsimu jednani ohledne zakonneho ockovani?

elfa
21. júl 2008

ked sa vyvinie bezpecnejsia ci ucinnejsia vakcina, pouziva sa ta. aj ked chvilku trva, kym sa urobi zmena, teda, ze ta lepsia sa bude podavat vramci povinneho ockovania a bude bezplatna.
aj na slovensku moze lekar rozhodnut o odsunuti ockovania do neskorsieho veku, prip. o neockovani, pokial na to existuju dovody.

vroni
21. júl 2008

Elfa, žijem v Rakúsku a doktor vakcináciu odmietol, lebo momentálne žiadna spoľahlivá vakcína na trhu nie je (to som citovala) Navrhovala som, že kúpim na Sk a donesiem (tých 50 km by vakcína určite prežila) a doktor, že len cez jeho mŕtvolu, lebo to je presne tá, ktorá sa pred pár rokmi (povedal presne, ja som zabudla) stiahla z trhu kvôli nízkej účinnosti a vážnym vedľajším účinkom. Ale na Slovensku sa ňou veselo očkuje ďalej!!!! (Bola stiahnutá aj napríklad z Nemeckého trhu) Medzičasom majú Rakušania zopár ľudí s TBC, ale samotná choroba robí vraj menej neplechy ako vakcinácia, ani neplánujú sa k nej vrátiť.... Dieťa je zdravé a nemá kontraindikáciu na nič 🙂 Zato mám známu, ktorej dieťaťu "objavili" autizmus v dvoch rokoch, krátko po zaočkovaní MMR a pridala sa ku skupine rodičov, ktorý z toho podozrievajú vakcínu (autizmus je identifikovateľný už od pár mesiacov, bola som poučená) Farmaceutické firmy toto obvinenie odmietajú, lebo si podobnú štúdiu neobjednali 🤐 Pár prípadov sa už prejednáva, výsledok zatiaľ žiaden, takže to nie je argument, len taký môj pocit, že radšej nie....

xsipm04
21. júl 2008

dgm: Díky za odkaz 😉

Ten článek sice může vypadat jako jednostranně zaměřený a pravda je, že sám o sobě nemá podložený zdroj, nicméně je to vlastně shrnutí toho, co jsem si četla jinde, ze zdrojů, které podloženy byly.Takže kdyby to bylo asi jedinné, co jsem si o proti očkování přečetla, možná bych se tomu zdráhala věřit, ale takhle mi to přijde docela logické.

Elfa: v příspěvku v Dnes ve 14:31 mluvíš o klinických studiích ale právě ty, které by byly relevantní, se prý u očkovacích látek vůbec nedělají. Dle mého názoru by správná klinická studie potvrzující účinnost měla vypadat tak,že vytvoří řekněme dvě skupinky lidí po 10 lidech a jednu zaočkují a druhou ne, zároveň by skupiny musely mít i aspoň podobnou imunitu, což už je problém, dále by museli obě skupiny nakazit nemocí, proti které očkují a pokud by jim vyšlo, že v očkované skupině se nakazilo méně lidí, než v neočkované, tak pak mi mohli tvrdit, že je očkování účinné. Ale zároveń by museli sledovat i další příznaky, jestli se třeba v proočkované skupině jinak nesnížila imunita, nevyskytly se nápadně jiné nemoci oproti skupině neočkované, jaký byl průběh nemoci ve skupině neočkované proti skupině očkované atd. Tohle myslím, že se nikde neděje, přeci nemohou jen tak nechat nakazit skupinu lidí nebezpečnou chorobou. Proto si myslím, že celá očkovací kampań skutečně staví pouze na předpokladech.

kristulatko
21. júl 2008

vroni diky za info, konecne neco konkretniho (zejmena pro ty slepe zastance plosneho ockovani)

jinak otazka autizmu a souvislosti s vakcinaci je v USA taky dost horka! asi to nebude uplna blbost, ockuji dele, maji mnohem vice deti, takze i vice kontraindikaci a problemu, tak je to "vic videt" nez u nas

elfa
21. júl 2008

vroni: pneumokoky, chripka a kiahne su u nas dobrovolne, je na tebe ci das alebo nedas dieta ockovat.
tbc v rakusku nepatri medzi povinne ockovania, pokial viem. Hexavakcina : zaskrt, tetanus, cierny kasel. hepatitida B, hemofilus influenze b a detska obrna... tato? Tbc robi menej neplechy ako ockovanie? no tak to uz je nazor p. doktora... kolko pacientov s multirezistentnou tbc liecil a vyliecil? tbc je napr. velmi nebezpecna pre HIV pozitivnych.
autizmus a mmr - no autizmus sa obycajne prejavi a zisti v obdobi 2 - 3 rokov, kedy sa ockuje proti mmr, co zvadza obvinovat z autizmu prave ockovanie.
jasne, ked mas tu moznost, daj na svoj pocit... ale pouzi aj rozum, nevies, kde sa v buducnosti tvoje dieta ocitne, ... ale je to na tvojom rozhodnuti

klinicke studie: nechcem tu rozoberat priebeh klinickych studii, da sa to najst na nete. ale 10 ludi v studii... to teda nezistia nic statisticky vyznamne, ani nebude povolena robit. tak o nich si to nastudujete 😉

xsipm04
21. júl 2008

elfa: 10 lidí jsem uvedla jen jako příklad, jen jsem chtěla napsat, že ten člověk má pravdu, že účinnost očkovacích látek se vůbec nezkoumá. Jak mohou napsat, že očkování je z 85% účinné, když neexistuje klinická studie, která by to prokázala.

elfa
21. júl 2008

Tak to teda nie je pravda. Jednak, kym daju nejaku ockovaciu latku, je overovana jej ucinnost (rovnako ako aj ine lieky), nemozu dat do obehu nieco, co "mozno bude fungovat". A vysetruje sa aj hladina protilatok u ockovanych, ci je dostatocne vysoka, aby chranila, alebo ci je potrebne preockovanie. A ucinnost znamena, kolko ockovanych napriek ockovaniu ochorie (obycajne su to ludia, ktorych organizmus nevytvori protilatky, je to vlastnost daneho organizmu, nie latky)

vroni
21. júl 2008

Elfa, v Rakúsku neexistuje povinné očkovanie. Hexavakcínu (áno, tú, ktorú si popísala) a MMR prepláca každá zdravotná poisťovňa ako "odporučaniahodné", pneumokoky a spol. závisí od poistenia aké máš. Ale očkovací kalendár si zostavuješ za pomoci pediatra (alebo aj sama) a veľa rodičov nedáva očkovať vôbec nič. Že TBC (v momentálnom výskyte v Rakúsku - tj. tuším 7 prípadov) robí menej škody ako očkovanie nie je názor môjho doktora ale oficiálne stanovisko (samozrejme že oveľa, oveľa menej laicky vyjadrené), môj doktor sa čestne priznal, že videl tuberkulózne dieťa len na stáži v Afrike. Ale o vedľajších účinkoch TBC vakcíny a dôvodoch stiahnutia z trhu bol informovaný - tak to len tak zo žartu asi nerobili....

gerena
21. júl 2008

vroni, na rozdiel od Rakuska, v SR je teda TBC celkom bezne ochorenie v romskych komunitach, vacsinou sa dozivaju 40-45 rokov.
v kazdej skole a skolke sa u nas nachadza minimalne jedno romske dieta, ktore je rizikove pre nosicstvo tbc, hepatitidy A al. B,
u malych nezaockovanych deticiek na tbc, choroba moze skoncit vaznymi komplikaciami na cely zivot, alebo pre dieta s poruchou imunitneho systemu moze mat fatalne nasledky
a kedze nie sme schopny liecit multirezistentnu tuberkulozu-presne ako pise elfa, a pri epidemii tbc by k multorezistentnej tbc s vysokou pravdepodobnostou doslo, vysledky liecenia si asi vies predstavit
preto je u nas povinne ockovanie na tbc, aby sa tomu mohlo predist, kedze az po kontakte s mikrobom tvori organizmus protilatky.....ano, vytvori ich aj po prekonani choroby, ale podla mna radsej 3dnova horucka o ockovani, ako celozivotne nasledky