Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

usiko
22. jún 2011

@kaja73 toto je dobra diskusia,vela som tu nasla info,odkazov, takze nechcem byt za harpyu🙂 a byt nevdacna.... 🙂

maggie2
22. jún 2011

@kaja73 ja takisto niekedy sama požiadam o výmaz, napríklad aj včera na strane 771 som tak sama na seba urobila 😀 😀 😀 @usiko nebojsa, žiadna hádka, Ty nie si falošná ani pozérka 🙂 Inak späť k chorobám 🙂 ja sa pamätám na ovčie kiahne a rubeolu ako najpohodovejšiu z chorôb, tak sme sa tešili ako decká keď sme to chytili, niekoľko týždňov sme nemuseli chodiť do školy a tie vyrážky v pohode, síce svrbeli, ale dalo sa. A moje dieťa už prekonalo ako 3 ročné kiahne v rámci celej školky, v pohode to znášala, očkovanie proti kiahňam je biznis ako sviňa 😀

maggie2
22. jún 2011

@vefi89 Ty, ale, nerobíš si z nás srandu? V opačnom prípade prečo nenapíšeš sťažnosť na ÚDZS na tohto lekára?

vefi89
22. jún 2011

@maggie2 toto myslím smrteľne vážne...takže na UDZS mám písať tichý bonz? 😅

sirinka
22. jún 2011

ahojte poradte...ak nechcem teraz zaockovat malu prevenarom spolu s hexou, ale chcem ho odlozit az po prvom roku....doktorka mi povedala, ze bez problemov, ale ze ma bude musiet nahlasit a ze nevie, aky postoj zaujme ruvz k odlozeniu tohto ockovania....a ze zrejme by som si ho neskor musela zaplatit, ak ho budem chciet.
zatial sme sa dohodli na odklade ockovania.
stale sa neviem rozhodnut, malinka zrejme prekonala spolu so mnou tesne pred porodom nejaku infekciu, ktora sa jej prejavila tesne po porode na mozgovom tkanive, to uz je medzicasom v poriadku....ale mozno to bolo len nedozrete tkanivo....ale stale ma rozsirenu jednu komoru a cievy na vystelke....tak aj doktorka je ochotna zatial s ockovanim pockat, kym nalez z neurologie nebude ok... 😒
tak nemate niekto skusenost s odlozenim tohto ockovania?

maggie2
22. jún 2011

Ako tichý bonz? Normálne sťažnosť, Ja dolupodpísaná podávam týmto sťažnosť na lekára XY v týchto bodoch:

ad1 som nespokojná s ľudským prístupom ......uviesť čoho sa voči Tebe lekár dopustil, ako na Teba nabliakal v telefóne a podobne

ad2 som nespokojná s odborným prístupom v liečení.....špecifikuješ v čom podľa Teba došlo k chybnému postupu

ad3 som nespokojná s prístupom lekára pri diagnostických postupoch....uvedieš jeho laxný prístup k vyšetreniam a pod.

ad4 lekár a sestra nedodržujú zachovanie intimity pri vyšereniach, nedôstojne sa správajú.....uvedieš svoje "zážitky".

V závere listu požiadaj ÚDZS aby prešetrenie Tvojej sťažnosti prebehlo seriózne a aby Ti Úrad až do konca prešetrenia Tvojej sťažnosti zabezpečil také podmienky aby si už viac nemusela byť vystavená takémuto zaobchádzaniu zo sstrany lekára, požiadaj o to, aby Ti odporučili iného.

Pokiaľ poznáš nejaké iné ženy pacientky tohto medicinmana, bolo by dobré keby ste sa spojili a napísali nań hromadnú sťažnosť.

denduska
22. jún 2011

@sirinka my sme mali taky odklad do roka a nikto nas nenahanal- pritom na RUVZ uz o nas vedeli predtym nez malinka dovrsila 1 rok. A po jej narodeninach volali nasmu dr. ze ci sme zacali ockovanie, a ze ma oznamit co dalej. Tak ale my sme potom odmietli vsetko.
Platila by si si sama, len ak by si chcela ockovat inymi vakcinami nez Infanrix hexa a Prevenar13 ci Synflorix ci co to teraz pichaju a nemala by si lekarske odporucanie pre pouzitie inych vakcin.
Boze uz mate vyse 3 mesiacov, ved teraz si pisala ze ste prisli z porodnice 🙂

kbeata
22. jún 2011

@sisqa19 no citam tvoj prispevok,mne doktorka po navsteve vzdy iba sucho skonstatuje,ze dieta zomrie ☹ nemas nahodou tu istu ako ja? 😉

sirinka
22. jún 2011

@denduska dakujem, no asi ten prevenar necham tak zatial...ja len nechapem, ze doktorka sa yvjadrila, ze sa to "musi" ockovat spolu s hexou, asi im to nechce inac preplacat poistovna lebo co, inac to nechapem, ked v minulosti sa prevenar ockoval kedy a kto chcel....

kaja73
22. jún 2011

@sirinka nemusi sa, je tu plno mamiciek čo požiadali o rozdelenie.Len je to na SK tak zauživane-tot vsjo.Stoj si za svojim,ked to chces rozdelit tak rozdel,alebo zmen Dr-je dost Dr co ti vyhoveju.

maggie2
22. jún 2011

@kbeata Ja by som jej hneď kontrovala, že stavme sa, že až po Vás 😀 😀 😀

denduska
22. jún 2011

@sirinka to nie je pravda, mne to tiez nasa vtedajsia dr.hovorila - asi bola s tvojou na tom istom seminari 😀 prave v letaku je napisane ze pri sucasnom podani s inou vakcinou sa zvysuje % neziaducich ucinkov. Este je mozne ze to zavisi od poistovne, hm...kedze uz v tej novej vyhlaske su urcene terminy na ockovanie..ale tak to by potom nepreplatili aj tomu co meska len o mesiac napriklad..takze to nemoze byt pravda.

kbeata
22. jún 2011

@maggie2 inac telepatia 😉 chcela som jej povedat,ze myslim pani doktorka,ze vy skor 😀

sirinka
22. jún 2011

@kaja73 super dakujem a kedy potom nechali zaockovat? po ukonceni zakladneho ockovania? doktorku by som nerada menila, lebo som s nou zatial spokojna...

sirinka
22. jún 2011

@denduska a ved aj keby nechceli potom preplatit, aspon budem mat dovod pre ruvz... 😝

kaja73
22. jún 2011

@sirinka nie po skonceni,ale napr o mesiac po hexe.Teda dam v 3m hexu a vo 4m prevenar,v 6m zas hexu a v 7m prevenar a na zaver v 12m hexu a v 13m prevenar.Ci vobec dat prevenar,alebo hexu-to je zas o inom.

sirinka
22. jún 2011

@kaja73 aha....no tak to by som ja asi radsej az po tom roku...no uvidime, ako sa dohodnem s dr....dakujem...

manof
22. jún 2011

@usiko
Ale ten článok je z 2008, takže to muselo byť 2007.

@olivova To isté máme v slovenčine tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/myty-o-ocko...
je na to odkaz priamo z hlavnej stránky
http://www.slobodavockovani.sk/

usiko
22. jún 2011

@manof tak nist...len blafovala...no a ja som nebola pripravena...co uz...je to jedno.... 😉

nellina
22. jún 2011

@usiko nic neboj, kludne do chorvatska chodte, urcite si to uzijete a na hepatitidu urcite rychlo pri tej krase aj zabudnes 😉 my sme takto boli presne pred rokom v Grecku-Rhodos dovolenka vybrata, zaplatena ked som sa dopocula, ze Grecko ma "epidemiu" osypok...proste mi nezostavalo nic ine ako sa voci tomuto strachu obrnit, som si povedala, ze strach predsa nemoze ovladat mna, ale ja budem ta, ktora bude vediet ovladat strach a celkom sa mi to dari..ani ockovanie Ti nemusi zarucit, ze by mala neochorola na danu chorobu..momentalne som v stadiu, ked ockovanie pre mna znamena podstatne vacsie riziko ako neockovanie..

manof
22. jún 2011

@usiko
"neviem,ako naozaj mozu prebehnut.....a informacie o priebehu mam len z nastudovanych zdrojov.."

To bude asi tým, že tie choroby sú extrémne zriedkavé. Lenže keď sú extrémne zriedkavé, tak nie je veľký dôvod sa ich báť.
😎 😎 😎

manof
22. jún 2011

@sirinka
"a ze zrejme by som si ho neskor musela zaplatit"

Tuším tu niekto spomínal, že to je hovadina, že to poisťovňa prepláca aj keby to bolo posunuté o rok-dva.

" doktorka sa yvjadrila, ze sa to "musi" ockovat spolu s hexou, asi im to nechce inac preplacat poistovna lebo co, inac to nechapem, ked v minulosti sa prevenar ockoval kedy a kto chcel...."

To je somarina ako voda v koši. Skôr by som povedal, že doktorka chce ušetriť. Totiž, pred očkovaním sa má vykonať vyšetrenie. Za to dostane lekárka zaplatené. Keď dá dve vakcíny naraz, tak robí len jedno vyšetrenie, keby očkovala separé, musí robiť dva vyšetrenia (pred jednou vakcínou jedno, pred druhou druhé), zaplatené však dostane úplne rovnako.

Povedal by som teda, že ide vyslovene o chladný kalkul.

olivova
22. jún 2011

@manof - hmmm, a tusim som ho aj citala... 🙂 tak nic...ja som len hladala inu alternativu niecoho ineho, ako chemickych liekov - s malou stale chodim po inhalaciach - takze len zbezne som ho citala..a ako vzdy som neprecitala uvod, tak som si myslela, ze su to jeho myslienky

kryska5
22. jún 2011

@sisqa19 najlepšie na také bláboly nereagovať, prípadne sa pousmiať, ide to keď človek má podstatné informácie. Ja som lekárku zmenila, nebavilo ma aké mala reči, ani aký mala prístup k malej. Teraz mám iného lekára a o nejakom zastrašovaní ani muk, žiadne tlačenie, uvidíme ako sa to vyvrbí, zatiaľ máme očkovanie odložené. Pri ďalšej poradni to budeme riešiť, tak som zvedavá 🙂
@manof ďakujem za tip na lekára, zatiaľ som veľmi spokojná. Už len to že má na dverách ordinácie napísané, že zbytočné užívanie antibiotík škodí pacientovi sa mi veľmi páči, nevraviac, že ho zaujíma ako malú stravujem a radí mi čo je vhodné zaradiť do jedálnička. Oceňujem taký prístup 🙂

sirinka
22. jún 2011

@manof dakujem, tak definitivne ten prevenar odkladam....

nellina
22. jún 2011

@kryska5 tak vy ste tam nakoniec isli? super.. 😉

usiko
22. jún 2011

@manof ved ja viem....viem....no len som chcela vysvetlit svoj postoj.....

prevenar
22. jún 2011

@sirinka tak tak , len ho pekne odloz, tak o 20 rokov. prevenar je svina , viem o com hovorym 🙂

petot
22. jún 2011

@denduska Celkom určite bývali časté reakcie keď sa aplikoval pavedecký zvyk opakovania základnej 3-dávkovej série u ľudí, ktorí v detstve už boli očkovaní.

Či sú častejšie reakcie aj u vôbec neočkovaných starších, to neviem.

petot
22. jún 2011

@kryska5 @sisqa19 Pozrite sa, či konanie lekárky spĺňalo tieto požiadavky zákona 576/2004 v §6: "(2) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný poskytnúť poučenie zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku, s možnosťou a dostatočným časom slobodne sa rozhodnúť pre informovaný súhlas a primerane rozumovej a vôľovej vyspelosti a zdravotnému stavu osoby, ktorú má poučiť."
Ak je to v rozpore, je to na sťažnosť na ÚDZS.