Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
28. sep 2011

Farmaceutické firmy používají ve střední Evropě pokoutní metody, varují akademici z Cambridge

Nabídka pomoci nemocným příbuzným nebo lukrativního místa je způsobem, jak si farmaceutická firma může zajistit, aby se její přípravek v Polsku dostal mezi hrazené léky. Uvádí to zpráva výzkumníků z Cambridgské univerzity, podle kterých se praktiky panující na největším farmaceutickém trhu střední a východní Evropy dají zobecnit na celý region.

„Toto může být součástí širšího syndromu důležitosti neformálních institucí v postkomunistickém politickém rozhodování spíše, než něco specifického pro Polsko. Pro novou Evropu by to mělo být varováním,“ řekl podle listu Guardian Lawrence King z katedry sociologie univerzity.

Podle studie se farmaceutické firmy ve svém lobbingu zaměřují jak na klíčové osobnosti ve schvalovacím procesu, tak na odborníky, sdružení pacientů i tisk. V materiálu je kupříkladu zmíněný případ, kdy byl schválen lék pro kardiaky, o jehož účinnosti se ve vědeckých kruzích pochybovalo. Později prý tisk zjistil, že jeho výrobce zařídil příbuznému vysoce postaveného úředníka ministerstva zdravotnictví nový byt.

Výjimkami nejsou telefonáty novinářům s objednávkou správných článků. Zpráva hovoří i o snahách zahraničních firem přesvědčit vlády svých států, aby vyvinuly tlak na příslušné představitele Polska. Vědci proto zemi doporučují komplexní reformu celého systému schvalování léků a rozhodování o jejich úhradě.

http://www.zdn.cz/denni-zpravy/ze-zahranici/far...

anicka1981
28. sep 2011

@alikaa no na tom filme sa da pozorovat vzostupnost -pokles chrobnosti,, a je tam pekne ukazane, ze ockovanie vlastne nemalo niaky extra ucinok v pokese chorobnosti......islo skor o zvysenie kvality zivota ako takeho-hygena a lepsia vyziva v tom zohralo vatsiu ulohu....

anicka1981
28. sep 2011

@manof a chcem sa opytat, mozno hlupa otazka, do kedy musim chodit s malym na poradnu kazdy mesiac?

anicka1981
28. sep 2011

@manof a este co sa tyka pokuty, som citala, ze maximum je 332e za neockovnie vsetkeho,,,je to tak?

alikaa
28. sep 2011

@anicka1981 ja viem, vacsinu z toho, co bolo vo videu som sa docitala uz z inych zdrojov. Je fakt dobre. Len ma zaujimalo ake je to video stare, lebo mi neslo do hlavy, ze by to mohlo byt zo sucasnosti 😉

petot
28. sep 2011

@manof @eaka Očkovanie proti čiernemu kašľu v rámci rodiny je úplne zbytočné. Vakcína nechráni pred prenosom ochorenia. Dokonca, keď ochorie zaočkovaný, môže byť kvôli atypickému priebehu ochorenia ešte lepším prenášačom. Celé očkovanie dospelých "pre ochranu detí" je jedna vedecky nepodložená marketingová bublina.

petot
28. sep 2011

@eaka To už teda značne predbiehame, ale keby Ťa aj predvolali na RÚVZ, tak "máš právo nevypovedať". Inými slovami, môžeš si dopredu pripraviť svoje vyhlásenie, kde zhrnieš svoje dôvody a rozhodnutie. Toto vyhlásenie na prejednávanie prinesieš, odovzdáš ako svoje stanovisko, s tým, že všetko čo chceš povedať je už uvedené vo vyhlásení, a že sa ospravedlňuješ, ale ponáhľaš sa ku dieťaťu a na ďalšie diskusie nemáš veľmi čas a že presviedčanie je aj tak zbytočné. Nič im nepodpíšeš, Tvoje vyhlásenie si založia do spisu a v kľude a slušne sa rozídete. V prípade, že Ti nakoniec udelia pokutu, môžeš ju buď zaplatiť, alebo do 2 mesiacov podať žalobu.

manof
28. sep 2011

@anicka1981
Podrobnosti o preventívnych prehliadkach nájdeš v §2 ods. 1 Zákona č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (vyhľadaj si 577/2004 na http://www.zbierka.sk ).

Stručne:
a) 9 prehliadok v prvom roku života, z toho 3 prehliadky v prvých 3 mesiacoch života (tzn. prvé tri mesiace, raz za mesiac, ďalších 9 mesiacov raz za mesiac a pol)
b) 1 prehliadka vo veku 18 mesiacov
c) počnúc 3 rokmi veku prehliadky raz za dva roky (tzn. v 3, 5, 7, 9, 11, 13) u DETSKÉHO lekára
d) počnúc 15 rokmi veku raz za dva roky (tzn. v 15, 17, ...) u DOSPELÁCKEHO lekára

Max. pokuta za neočkovanie je 331 €. Ja som to pochopil tak, že to je 331 € na odmietača (rodiča), tzn. bez ohľadu na počet detí. Je však možné, že na RÚVZ si to budú vykladať inak. O správnom výklade môže rozhodnúť leda tak súd.

manof
28. sep 2011

@petot
@eaka

No najprv sa ešte musíš odvolať do 15 dní od doručenia Rozhodnutia RÚVZ, ÚVZ SR musí pokutu potvrdiť a až potom sú 2 mesiace na žalobu, v rámci ktorej môžeš požiadať o odklad "výkonu trestu", tzn. platenia pokuty.

prevenar
28. sep 2011

v USA v niektore skoly a mesta pristupili k natlakovemu ockovaniu. rodicov ktori odmietli dieta zaockovat navstivy policajt spolu so sestrou ktora priamo na mieste dieta zaockuje, kto odmietne nebude moct dalej navstevovat skolu. vsetko je to protizakonne podla americkych zakonov, samozrejme to nikomu neprekaza, najmenej uradom. zaroven sa snazia odobrat deti rodicom uplne protizakonne a vela krat sa im to aj podari. skoncia v ustave , kde nabehnu na antidepresiva , nasilne ockovanie aj rozne pokusi ktore sa koncia aj smrtou dietata. proste vam pred ocami vase zabiju dieta. je o tom dost dokumentov. dufam,ze sa ludia preberu skor, nez nastane nieco podobne aj u nas. odporucam pozriet, ze co sa deje prave teraz len v inej krajine ktora je nasim "prikladom"

https://www.youtube.com/watch?v=CmeFS1OCmH4


https://www.youtube.com/watch?v=ScHTkIkfj88
warholette
29. sep 2011

@prevenar Alex Jones je znamy svojimi konspiracnymi teoriami, takze nebudeme verit vsetkemu, co najdeme na internete...
ked uz davas USA za "priklad", tak by sa mohlo spomenut, ze ockovanie nie je povinne, 50 statov uznava vynimky zo zdravotnych dovodov, 48 z nabozenskych a 20 z filozofickych. ak rodic nechce dat dieta zaockovat, ma na to dokonca ustavne pravo.
ak tak velmi bojujes za neockovanie, nezhadzuj krajinu, v ktorej mozes dieta nezaockovat, ked zijes v krajine, kde je ockovanie stale povinne.

manof
29. sep 2011

@petot
Mňa by to ani vo sne nenapadlo - očkovať rodičov, aby nenakazili deti.

Ale podľa oficiálnej logiky (keby sa dotiahla do dôsledkov) je úplná hovadina za účelom zabránenia prenosu čierneho kašľa na malé bábo očkovať len deti bez toho, že by preočkovali matku. Matka je predsa s bábom najviac, nie ostatné deti, takže logicky by mala matka byť prvá "na rane".

Samozrejme je pravda, že očkovanie v princípe nebráni prenosu baktérie, i keď teda by malo výrazne obmedziť množenie sa baktérie v rámci tela bacilonosiča. To znamená, že predsa len môže znížiť riziko prenosu. Otázkou však je, o koľko percent. Z dostupných údajov mi vychádza tak malé percento, že nie je o čo stáť.

Tá možnosť, že očkovanie len potlačí príznaky, hoci zatiaľ nedokázaná, avšak ani nevyvrátená, tu je a je to vcelku nepríjemné pomyslenie...

manof
29. sep 2011

@warholette
V USA nie je očkovanie vyslovene povinné, ale je tam vyžadované ako podmienka pre nástup do štátnej školy. Mnohé súkromné školy taktiež vyžadujú očkovanie.

Z toho si možno, ako si napísala, uplatniť výnimku na základe, zdravotných, náboženských či filosofických dôvodov, v rôznych štátoch rôzne, v dvoch (počtom obyvateľov malých) štátoch náboženské výnimky neuznávajú.

V takom prípade je možné dieťa učiť doma, ak to rodičia zvládajú, prípadne sa môže viacero rodičov spojiť a založiť si súkromnú školu, čo nebude požadovať očkovanie. To je ale samozrejme oveľa náročnejšie.

V niektorých prípadoch však môže lekár či sociálny pracovník zažalovať rodičov zo zanedbávania starostlivosti o dieťa (resp. ohrozovania jeho zdravia) práve kvôli neočkovaniu, a tým sa vyhrážal aj pro-očkovač Dr. Blaškovič v odpovedi na moju námietku, že v USA sa dá uplatniť si náboženskú výnimku:

"Neskôr píšete: „Pochybné je skôr to, že sa autor nezmieňuje o náboženských výnimkách z očkovania, ktoré sú možné v 48 z 50 štátov USA. Tie zvyšné dva štáty sú Mississippi (2.938.618 obyvateľov v roku 2008) a West Virginia (1.816.856 obyvateľov v roku 2005), čo je spolu iba 1,6% obyvateľstva USA. Zvyšných 98,4% obyvateľov USA má možnosť uplatniť si náboženské výnimky z očkovania.“
Čo sa týka náboženskej výnimky, síce ju dostanete, ale riskujete žalobu za zanedbanie starostlivosti. To nie je veľká výhra."

http://www.slobodavockovani.sk/news/ad-precoock...

Dal by som odkaz aj na originál, ale Dr. Blaškovič pre veľký (ne)úspech zrejme svoju stránku www.PrecoOckovanie.sk zrušil, takže už nefunguje.

Každopádne nie je to zas také slávne. Na Slovensku síce je povinné očkovanie, ale dá sa to vybaviť blokovou pokutou, nikomu ešte kvôli neočkovaniu nebolo odobraté dieťa, čo sa však v USA očividne niekoľkokrát muselo stať, inak by sa tým snáď Dr. Blaškovič nevyhrážal. Ťažko povedať, čo z toho je lepšie, obzvlášť keď u nás je povinných očkovaní 11 a v USA 16 pre dievčatá a 15 pre chlapcov.

sylvia11
29. sep 2011

Tak se omlouvám, že jsem do diskuze ničím nepřispěla 😒 Vy si teď lámete hlavu jen nad tím, jestli vám to u lékaře projde nebo ne. Nemusíte se obávat, že by pak vaše děti dostali černý kašel, záškrt nebo dětskou obrnu, které sebou také přináši smrt nebo doživotní následky, protože je nemá kdo nakazit - ostatní děti totiž očkované jsou. Takže díky zodpovědnějším maminkám se s těmihle nemocemi už nevídáme. Ale jak by to asi vypadalo, kdyby všechny očkování odmítly?

anicka1981
29. sep 2011

@sylvia11 ockovanie z toho co som vycitala ja z clankov, nechrani dieta pred samotnym ochorenim, casto x prave ockovanie tu chorobu vyvola,, ockovanie moze akurat zmiernit prebeh ochorenia,,,,,opravte ma, ked je to nespravne

didulka85
29. sep 2011

@sylvia11 tvoje dieta nie je ockovane proti zltej zimnici, moru a podobnym chorobam. Preco?? Bud zodpovedna a daj si do deti napichat vsetko. Mor nam tiez neockuju a mame tu nejaku morovu epidemiu?
Dozivotne nasledky pre mnohe deti sposobila vakcina a nie choroby.
Naozaj nerozumiem rodicom, co maju k neockujucim taky postoj ako ty. Dalsie zmrzacene dieta moze byt prave to tvoje. Takze nas neodsudzuj, lebo tym privolavas zlu karmu na svoje deti.

sylvia11
29. sep 2011

@andreajakubska No, jen do mě! Poslužte si! Jsem hrozná matka, co se vůbec nezajímá o své děti, ani neví na co je dala očkovat a klidně by je nechala zabít!

didulka85
29. sep 2011

@sylvia11 nikto tu nepise, ze si zla matka. Ty obvinujes nas, ze sme nezodpovedni. Ty si sa rozhodla ockovat, je to tvoja vec. Neodsudzujem ta. Tak neodsudzuj ani ty nas, lebo raz sa mozno pridas na nasu stranu.

olifcek
29. sep 2011

@sylvia11 naco pises odsudzujuce vety, ked zjavne o ockovani prd vies? Zi a nechaj zit. Nerob, co nechces aby Tebe robili.

denduska
29. sep 2011

@sylvia11 ty si napisala citujem
Já s odmítnutím povinného očkování vůbec nesouhlasím! Je mi líto, ale nejsem ochotna o tom tady ani diskutovat. Je to skvělá věc, díky které jsme se zbavili nemocí na které dříve spousta dětí úplně běžně umírala. My jsme to očkování přežili, moje děti taky a neznám nikoho, kdo by si po těchto vakcínách stěžoval na nějaké komplikace!
26. sep o 10:19 • 2 deti •

To je akoze pristup - za to aby som sa s vami hadala mi nestojite ale aspon kopnut som si musela. Akoze prepaaaaaaac 😝 😝

piacere
29. sep 2011

@sylvia11 tu nejde o to, že si do diskusie ničím neprispela... ja som tu postrehla len jeden tvoj príspevok, v ktorom konštatuješ, že na túto tému diskutovať nemieniš.... Diskutovať nechceš, ale odsudzuješ zvesela... kto ti dal na to právo? Odsudzuje snáď teba niekto, že očkuješ? Vysmieva sa ti za to niekto? Nazývať ťa nezodpovednou matkou? Čítala si celú túto diskusiu? Máš dostatočné poznatky na to, aby si takto zavrhla všetky ženy, ktoré si krvopotne vo svojom vnútri vydobyli stanovisko "neočkovať"??
Vy, ktorí očkujete, máte pocit (nadobúdam toto presvedčenie na základe množstva prečítaných reakcií tu na tomto fóre na neočkovacích rodičov).... máte pocit, že sme sa jedného rána zobudili a povedali si... tento život je nudný, chcem byť iní, ako to urobiť? Aaaa, už viem... nedám očkovať svojho syna/dcéru...
Väčšina rodičov, ktorí pristúpili k tomuto rozhodnutiu tak urobili na základe vlastnej zlej skúsenosti s očkovaním. Ak by tvoje dieťa plakalo ako o dušu, nespalo, potom spalo v kuse niekoľko hodín ako mŕtve, prestalo sa usmievať, odmietalo stravu, prestalo džavotať, bolo ako handrová bábika, stratilo záujem o komunikáciu, bolo každý mesiac na antibiotikách.... ručím ti za to, že by si si túto tému poctivo prečítala od prvej stránky až po túto 861. a premyslela si, aký príspevok dáš... ak vôbec nejaký....

My nevieme, čo si vo svojom živote prežila ty - neodsudzujeme. Ty nevieš, čo sme prežili my, tak neodsudzuj ani ty....

sylvia11
29. sep 2011

No vy se zase nesnažíte pochopit mě. O očkování toho, podle mě, vím dost! Je pravda, že jsem se nikdy nezajímala o argumenty proč povinné očkování ne. Ale žiju prostě v přesvědčení, že neočkované děti mohou ohrozit ty ostatní (očkované i neočkované).

olifcek
29. sep 2011

@sylvia11 takmusim citovat @didulka85

,,tvoje dieta nie je ockovane proti zltej zimnici, moru a podobnym chorobam. Preco?? Bud zodpovedna a daj si do deti napichat vsetko. Mor nam tiez neockuju a mame tu nejaku morovu epidemiu? "

dodavam...prosim Ta, zaockuj, neohrozuj mi dieta.

prevenar
29. sep 2011

@sylvia11 vies ako by to vyzeralo ak by vsetci prestali ockovat ? tak ako dnes, len s tym rozdielom,ze by sa brutalne znizili pocty deti s alergiami, autoimunnymi poruchami, poruchami nervoveho systemu a znicenou imunitou. zrejme by radovo poklesla, alebo temer vymizla rakovina u deti. viem, hotova pohroma ..pre farmaceuticke firmy ^^ .

sylvia11
29. sep 2011

Takže podle vás povinné očkování vymyslel a zavedl nějaký šílenec jen tak pro nic za nic nebo co?

tean
29. sep 2011

@sylvia11
napis prosim, ci su tvoje deti ockovane vsetkymi vakcinami - povinnymi aj nepovinnymi.

sylvia11
29. sep 2011

@tean samozřejmě máme všechny povinné + meningokok

prevenar
29. sep 2011

@sylvia11 nieee niee niee, nie pre nic za nic. pre obrovbrovske zisky a tym myslim OBROVSKE zisky. (miliardy eur/dolarov) but priamo predajom vakcinacnej latky, alebo nasledne predajom dalsich "liekov" na vacsinou aj celozivotne "liecenie" nasledkov po ockovani. farma priemyslel je priemysel ako kazdy iny, ide o co najvacsi zisk a ten sa da dosiahnut len zvysovanim poctu zavislich ludi od ich starostlivosti a to je presne to co robia.

martinba
29. sep 2011

Taketo sylvie11 co sem z casu na cas zabludia mam velmi rad, pretoze to tu trosku ozivia a rozprudia 🙂

Sylvia krasne si to napisala, nezaujimam sa ale zijem v presvadceni! To myslim hovori za vsetko, Mnohi z nas na tom boli na zaciatku rovnako ako ty, ale velmi rychlo sme stratili presvadcenie, ked sme sa zacali zaujimat. Takze ak iba provokujes, tak nic 🙂, ale ak ta tato tema uprimne zaujala tak vrelo odporucam zacat sa zaujimat !

sylvia11
29. sep 2011

@prevenar takže máme spousta argumentů proti očkování a pro neexistuje ani jeden! Chápu to dobře?