Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
1. okt 2011

Milí priatelia, známi i menej známi,

srdečne Vás pozývame na diskusie/besedy o očkovaní, ktoré sa uskutočnia budúci týždeň, konkrétne:

v pondelok 3. októbra 2011 od 17:30
v Ružomberku na Filosofickej fakulte Katolíckej univerzity, Hrabovská cesta 1, č. F403
panelová diskusia "Etické aspekty preventívneho očkovania"
http://www.slobodavockovani.sk/news/panelova-di...

v utorok 4. októbra 2011 od 9:30
v Košiciach v materskom centre Stonožka, Hviezdoslavova 7 (MÚ KE-Staré Mesto)
beseda "Čo možno neviete o očkovaní II."
http://www.slobodavockovani.sk/news/beseda-o-oc...

v utorok 4. októbra 2011 od 17:30
v Košiciach v študentskej čajovni, Alžbetina 14 (v Univerzitnom pastoračnom centre)
beseda "Čo možno neviete o očkovaní I."
http://www.slobodavockovani.sk/news/beseda-o-oc...

v stredu 5. októbra 2011 od 16:30
v Stropkove v Mestskej knižnici, Hlavná 3
beseda "Čo možno neviete o očkovaní I."
http://www.slobodavockovani.sk/news/beseda-o-oc...

vo štvrtok 6. októbra 2011 od 15:30
vo Svidníku v Podduklianskej knižnici, 8. mája 697/55
beseda "Čo možno neviete o očkovaní I."
http://www.slobodavockovani.sk/news/beseda-o-oc...

Ďalšie podujatia viď http://www.slobodavockovani.sk/podujatia/.

Budeme veľmi radi, ak tento oznam prepošlete ďalším možným záujemcom, resp. skopírujete do vašich súkromných skupín (prípadne ďalších verejných, ktoré sa dotýkajú očkovania).

Ak chcete usporiadať besedu o očkovaní aj vo Vašom meste/obci, dajte mi vedieť.

lipsa
1. okt 2011

ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Cochvila budeme rodit (Ba Ruzinov) a sme rozhodnuti neockovat. Kedze presne neviem ako to prebieha v nemocnici, ci ockovanie BCG robia automaticky bez akehokolvek suhlasu rodicov alebo budeme pozyvani ... kazdopadne mam strach aby malu nezaockovali v porodnici bez nasho vedomia. Mam si pripravit nejaky odmietaci papier? Alebo to mam hlasit pri nejakej vizite? Fakt neviem ako to chodi ked sa jedna o ockovanie v nemocnici. Cim si viac studujem, tym mam z toho vasci des.
dakujem za rady, velmi mi pomozete vasimi radami, skusenostami...
pekny vecer 🙂

vavrenka
1. okt 2011

@manof velmi pekne dakujem. studujem a diskutujem s ludmi.
vedel by si mi, prosim, povedat, co ma v reali caka, ked odmietnem dalsie ockvoania?
dcerku som, ako som uz spominala dala zaockovat hexou, nastastie prosti TBC nie, o dva tyzdne mame ist na synflorix, ale to uz chcem odmietnut. staci to lekarke zavolat, alebo musim ist osobne? ona ma potom nahlasi a budu ma predvolavat? a tam sa co bude diat? chcem byt pripravena.
dakujem

vavrenka
1. okt 2011

@lipsa ja som rodila v ruzinove v juni, len chcem upozornit - tam sa matiek na nic nepytaju, az ked ma prepustali, s prekvapenim som v prepustacej sprave citala, co vsetko malej vysetrovali. pravdu povediac, tie dni si velmi nepamatam, si ani nespominam(mala som tazkosti), kedy mi malu brali a ci som sa pytala, ze preco, ale viem, ze ani inych matiek sa nepytali nic a dieta vzali a odniesli a doniesli bez akehokolvek vysvetlenia a ze oni sa bali spytat.
tak ta povzbudzujem, nedaj sa, bud za drzu matku, vsetko sa pytaj a nedaj sa 😉

droby
1. okt 2011

@lipsa rodila som sice na antolskej, ale nemala som ani sancu odmietnut ockovanie, vobec netusim kedy mi dieta ockovali ☹ ked ho brali na vysetrenie tak mi povedali ake ale zamlcali ze ho budu aj ockovat, to som zistila az v sprave ze je vobec ockovany, lebo spoluleziacej ho dosli ockovat priamo na izbu.
takze treba sa pripravit a pytat sa presne co vsetko idu robit.

klementina
1. okt 2011

@lipsa tak to som prekvapena, ako je to v inych porodniciach. ja som rodila na kramaroch, a tam deti ockovali, az v den odchodu za pritomnosti matky. ja som vtedy ockovanie neriesila, takze s tym ti poradit neviem, ale kedze na kramaroch je to v pritomnosti matky,povedat ,ze odmietas ockovanie mas prilezitost 😉

vavrenka
1. okt 2011

@manof uz som si to nasla 😉 , takze v pripade potreby najst sikovneho pravnika 😵

manof
1. okt 2011

@vavrenka
Čo ja viem, myslím, že v BA sa neoplatí investovať do právnika, lebo tých 66 + 16 €, čo dostaneš pokutu + trovy konania, je zvyčajne menej, než by stál právnik.

Jedine, že by si zásadne nechcela dať bielej mafii ani centík, tak potom má zmysel riešiť právnika. Ak však hľadáš najlacnejšie riešenie, tak to zrejme bude zaplatiť pokutu a zmeniť lekárku na takú čo, nebonzuje, aby si sa vyhla ďalším predvolaniam na RÚVZ. To vlastne môžeš urobiť ešte skôr, než to Tvoja súčasná detská lekárka stihne ohlásiť. Teda v prípade, že je z tých, čo bonzujú, lebo možno nie je, a to by bolo pre Teba asi príjemným prekvapením.

vavrenka
2. okt 2011

@manof s tym pravnikom som to myslela tak, ze ked ma predvolaju. jedna znama totiz povedla na ockvoanie nie, doktorka ju ohlasila. A teraz ma s uradom natahovacky a vraj jej nejaka pravnicka pise stanoviska.
lekarku este nemozem zmenit, lebo nie sme u ani pol roka 😒
ty vies o nejakych precedensoch na sk, kedy sa sud priklonil na stranu rodicov, ze maju pravo sa slobodne rozhodnut? manzel s tym vcera prisiel, ze nieco take pocul, ale nevedel mi povedat nic konkretne.
inak, toho dusana b., ktroy obhajuje ockovanie, zhodou okolnosti poznam, myslim, ze je presvedceny o svojej pravde, velmi silno pochybujem, ze by sa dal kupit. uvazujeme s kamoskou, ze by sme za nim zbehli na diskusiu..
este si chcem overit, ci som spravne pochopila - ka doki da podpisat, ze nesuhlasim s ockovanim, ma trvat na formulacii, ze nesuhlasim s podanim ockovacej vakciny, hej? potom je to pravne uhratelne, hej? ze som neodmietla ockovanie ako take, ale konkretnu vakcinu. a takto budem podpisovat pri kazdej novom ockovani?

prevenar
2. okt 2011

@lipsa drzim palce. zisti si vsetko co mozes o organizacii na danom oddeleni a dohodni sa s primarom, alebo hlavnou sestrou (po pripade zisti ktora sestricka bude ockovat) o tom,ze dieta bude ockovat az tvoj pediater. daj im o tom nejaky papier. je dobre netvarit sa ,ze neches ockovat, ale ,ze to chces odlozit. malo by sa ockovat na 4ty den pobytu, ja osobne by som odysiel na treti na vlastnu ziadost 🙂 ..alebo by som proste len odysiel. nemocnica nie je vezenie. neriskoval by som ten 4ty den proste. samozrejme ak budes v poriadku a budes v dobrom stave. akonahle budes von a dieta budes mat pod kontrolou uz ti nikto nic nemoze. maximalne nejake neprijemne lekarky, urady v uplne najhorsom 300e pokuta , ale to je vsetko vedlajsie , zdravie dietata je predsa na prvom mieste. nastuduj si postupy na
http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz... a
http://ockovanie.org/odmietnutie-povinneho-ocko... ale myslim,ze na sloboda v ockovani je asi relevantnejsi. pre prehlad je dobre prestudovat vsetko co sa da :D hlavne nezabudni,ze nikto ta nema ako k nicomu co sa tyka ockovania dietata prinutit, len sa nedat , vela stastia 🙂

lipsa
2. okt 2011

@vavrenka @droby @klementina @prevenar dakujem za vasu pomoc. Velmi velmi ste mi pomohli. Je neskutocne ako to funguje. Idem sa na nich poriadne pripravit. Spisem vopred moje poziadavky a budem trvat na ich dodrziavani. Len ma to hneva ... tesim sa na porod, na malu, chcem aby citila ze sme v pohode ... a nejaky personal si bude robit co chce! No to teda nedovolim. Teda dufam ze budem mat na to silu. Nastatsie manzel sa k tomu stavia podobne ako ja a ten vie byt teda razny ked je to potrebne 🙂

manof
2. okt 2011

@vavrenka
No tak by to jednak malo byť podľa § 13 vyhlášky č. 585/2008 Z.z., že sa napíše konkrétna značka vakcíny, nie proti akým chorobám je (čo aj má logiku, lebo jedna značka nemôže byť proti rôznym počtom chorôb). Zároveň však toto nie je priestupkom. Priestupkom je len odmietnutie očkovania proti konkrétnym chorobám. Takže ak v odmietnutí nebudeš mať napísané konkrétne choroby, tak OK.

Treba si tiež dať pozor, aby si len tak nepodpísala niečo v zmysle "zákonný zástupca bol poučený o rizikách neočkovania", resp. ak to tam bude, tak dopíš napr. "ale nebol poučený o všetkých rizikách očkovania uvádzaných výrobcom vakcíny".

Aký Dušan B.? Netuším o kom/čom je reč.

Precedensy leda tak v CZ. Na SK zatiaľ nič, hoci žaloby už boli nejaké podané, ale súdy sa zatiaľ nekonali.

manof
2. okt 2011

Máte už niekto októbrovú Vitalitu?

manof
2. okt 2011

Jakub má dvě stě dědečků, mlsný Kryštůfek se schoval v mixéru, hroch se bojí očkování, a existuje dokonce ostrov pro šest tisíc budíků. Kde? V pohádce. A ve fantazii Miloše Macourka. Nakladatelství Mladá fronta znovu vydává jeho knihu nazvanou prostě Pohádky, na které vyrostly už generace dětí. V případě Macourkových Pohádek však nikdy nešlo jen o fantazii autora nebo čtenářů, kniha byla vždycky spojená i s fantazií ilustrátora.

NO COMMENT!
http://kultura.idnes.cz/vraci-se-macourkuv-svet...

manof
2. okt 2011

@zelmirka1
Však to je ten rozhovor spred roka z blogu na martinus.sk
http://blog.martinus.sk/2010/11/john-virapen-ro...

zulok
2. okt 2011

@lipsa V Ruzinove nehovoria nic o cokovani, maleho mi zobrali na ultrazvuk obliciek a vratili ho aj zaockovaneho 😠 .. Ak nechcete ockovat, treba hovorit vzdy , ked maleho chcu dakam zobrat... aj ked nie na ockovanie, ale treba to vzdy pripominat!!!!!

lipsa
2. okt 2011

@zulok no to si ma nepotesila :( to je najhorsie ze ked to aj povies, moze sa stat ze malu zaockuju :( co si myslis, je mozne chodit s maliu na vsetky jej vysetrenia a vizity? Zvazujem napisat oficialny papier s mojim poziadavkami a okrem neockovania by som tam dala aj to ze chcem byt pri vsetkych vizitach a vysetreniach malej. Viem, budem tam za problematicku a este neviem aku matku ale je mi to jedno. Niekde som citala ze niektora mamina to tak urobila ale nebolo to v ruzinove.

kryska5
2. okt 2011

@lipsa ahoj, neviem prečo by si mala byť považovaná za problematická keď si praješ byť pri všetkých vyšetreniach svojho dieťaťa. Mám dojem že všetky bratislavské nemocnice sa "hrdia" titulom BFHI, takže by to podľa mňa mala byť samozrejmosť ak niečo také budeš požadovať 🙂
http://www.unicef.sk/sk/nemocnice/bfhi-kroky/de... ....pozri bod 7
je mi jasné, že realita môže byť iná 😒 ale držím palce aby to bolo bez problémov a zbytočných stresov 🙂
ja som rodila na kramároch, bola som na nadštandarde, tak neviem či to bolo tým, ale bola som pri všetkých vyšetreniach a ani raz nikto malú bez môjho vedomia nikam nebral.

kryska5
2. okt 2011

@samiana holúbky ti to pekne pošepkali 😀 ktovie, možno sa dočkáme podobných scenárov aj v ďalších seriáloch ... možno sa farma firmám prestáva páčiť tá benevolentnosť neočkovania a všelijaké náboženské a iné výnimky v emerike 😀

kryska5
2. okt 2011

@kryska5 môj nerv, teraz som si čítala komenty spätne a som mala tiež v pláne rodiť v ružinove kvôli lekárovi ale nakoniec som zvolila kramáre, lebo boli bližšie a som rada teda že som to zmenila, tam naozaj žiadne problémy nerobili aj čo sa očkovnia týka ako už niekto písal, tam sa očkuje až priamo pri odchode a nebol problém keď som povedala že chcem očkovať neskôr a potom som to prišla len odmietnuť a to sa ma pýtali či to chcem odložiť po jednom roku, a ja že hej a vybavené. V podstate nie je to tak že očkovanie BCG sa môže očkovať aj po tom jednom roku, keď sa to skôr "nestihne"?

anitab
2. okt 2011

@lipsa ja som sa vzdy pytala, ked mi maleho brali - kam ho beru, co mu davaju, ako dlho bude prec ap. - pytala som sa pokym mi neodpovedali - mali sme jedno extra vysetrenie srdiecka, vynutila som si byt pritomna na vysetrenia, jediny kto s tym mal problem boli sestricky, ale lekarka mi vzdy povedala "samozrejme mozete", ale ona to uz nezabezpecovala, je to na sestrickach. No zial, neustrazila som maleho pred ockovanim ani rontgenom, co ma strasne staralo - doslova si MUSIS dieta strazit !... inak bolo to v TN nemocnici...

manof
2. okt 2011

@kryska5
Presne ako píšeš. Ak sa očkovanie "nestihne" do 42. dňa života dieťaťa, tak sa očkuje po všetkých hexách a prevenaroch/synflorixoch, tzn. "po očkovaniach, ktoré mali byť vykonané v 1. roku života".

eaka
2. okt 2011

Ja len taký príspevok k tomu očkovaniu novorodencov, sesterka si priniesla malého z Antolskej bez očko, tak to asi ide aj tam... Inak ak je dieťatko na rooming-in a príde mi ho niekto vziať, že niekam na nejaké vyšetrenie a proste sa dvihnem, že dobre, ideme... tak čo, povedia, nie maminka, ostante tu? Niekedy, keď to tak čítam, mi to pripadá, ako by ich naschvál očkovali, kým je to očko ešte platné, ale potajme, lebo maminky už začali vymýšľať, tak nech sa ešte stihne, koľko sa podarí... Ktovie, či s takouto praxou nebudú pokračovať aj po 1.1., že "bábätko sme Vám zaočkovali, určite sa tešíte, že?" 🙂

anitab
2. okt 2011

ahojte, moja otazka je trochu off-topic, ospravedlnujem sa, ale viem, ze ste tu davnejsie preberali aj vitamin D, rada by som sa opytala : ma niekto skusenosti s vitaminom D od firmy Webber Naturals pre kojencov? predavaju to na stranke Jamieson tu: http://www.jamiesonvitamins.sk/uncategorized/d3...
ak to niekto ma, moze sem prosim napisat zlozenie? Dakujem. 😉

dankakk
2. okt 2011

@anitab tak toto by zaujimalo aj mna ;)

kryska5
2. okt 2011

@eaka 😀 sa musia zbaviť čo najviacej vakcín asi 😀 aby im veľa neostalo keď sa to má zrušiť. Tiež ma udivuje že to už neodpískali s tými vakcínami na 4.deň, ja som si tak naivne myslela, že už to tak nebudú tlačiť keď sa to má rušiť 😒
taká prax po 1.1. by sa im nemusela vyplatiť a myslím že nejaký rodič ktorému by sa to nepáčilo by ich mohol aj žalovať, no nie?

kryska5
2. okt 2011

@anitab hehe, aj ja tu sledujem tú diskusiu o D-čku 🙂 som zvedavá či s tým niekto má skúsenosť

luba41
2. okt 2011

@lipsa baby, ktoré rodili ešte niekedy v lete / tuším na východe Sk/ písali, že už pri nástupe do pôrodnice im dávali podpisovať papier o tom, či chcú očkovať alebo nechcú. Mohli sa rozhodnúť. Tak možno, že už to tak funguje vo väčšine nemocníc. Treba sa asi na to pýtať hneď pri nástupe.

luba41
2. okt 2011

a ešte by som mala takú otázku, možno trocha mimo. Svoju tehotenskú knižku som odovzdávala skoro pred rokom a nepamätám si: mala som tam zaznamenané výsledky z rozboru krvi, kde sa zisťovali aj protilátky proti niektorým chorobám v krvi. Jedine si pamätám, že tam bola toxoplazmóza. Neviete, ešte proti akým ďalším a zisťujú?