Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

dankakk
15. dec 2011

@didulka85 @barborka08 tak nas maly po vigantole grckal, niekedy mu vyšlo len do pusky, inokedy oblukom. Mysleli sme že má reflux, uz sme od dr odchádzali s predpisom na nutriton(či ako sa to volá) ... Potom prišlo leto a ja som ho prestala dávať. Zázračne negrckal. Prisla zima a ja som skusila znova. Hned v ten den sabla. Mm to vzal a hodil do koša. Takze teraz nedavame nic. Ktovie koľko deti má takýto reflux. Chudiatka sa liečia na kadeco a možno by stačilo na chvíľku vysadit vigantol...

prsky
15. dec 2011

@zaockujte_aj_slnko su aj lepsie d3 ako vigantol - take, kde "nosicom" nie je triglycerid ale prirodny olej (napr. olivovy) - preto aj vela ludi kupovalo oleovit (tam bol arasidovy olej, ale nove sarze uz tiez maju triglyceridy)

prevenar
16. dec 2011

@jerryjanka ..prisiel na psa mraz! len stale rozmyslam , co za tym je . resp. , ze koho zaujmi. zrejme lekarenska loby ma viac peniazkov ako lekarska , tak im uz zrejme dosla trpezlivost, ze oni nesu vsetky naklady a lekari len cakaju na svoje zisky bez nakladov. tak hodili na nich aj naklady a hned sa im roztriasli kolena 🙂 dufam,ze si to budu pohadzovat ako zemiak a uz sa nenajde nikto, kto za to bude chciet platit a zrusia povinne ockovanie uplne. heh, to by bolo 😀 v kazdom pripade zaujimava zmena.

prevenar
16. dec 2011

@prsky bohuzial, nasa civilizacia dospela do takeho stadia,ze clovek si moze byt isty len tym co si sam spravy/vypestuje/dochova. zvysok je uz len prostriedok na plnenie tucnych vreciek , bez ohladu na zdravotne nasledky pre konzumentov ☹

adikaw77
16. dec 2011

Chcela by som sa vrátiť k téme očkovania TBC/prvotnému v pôrodnici/.Chcela by som poprosiť mamičky,ktoré mali v priebehu pár mesiacov po očkovaní u ich detičiek tieto nežiadúce účinky,aby sa ozvali:atopický ekzém,hrčka pod pazuškou,či na kľúčnej kosti/zdurené uzlinky a poprípade rodili tento rok v pôrodnici v Lučenci.Ja som totiž presvedčená na 100%,že to spôsobili práve vakcíny TBC a zo zdravých detičiek nám porobili choré a nám rodičom to tiež veľa zdravia nepridalo...Prosím vás,ozvite sa mi!

shakti9
16. dec 2011

@prevenar ja som nad tym tak rozmyslala, ale to bola len taka uvaha: odznelo tvrdenie, kolko stoji stat ockovanie jedneho dietata... tiez mi nejde do hlavy, preco sa aj poistovne nepridaju na stranu tych, co su proti povinnemu ockovaniu - ved ich to stoji prachy! (+dalsie prachy vdaka nasledkom vakcinacie...)... na cele statu su vsak politici, ktorych zjavne stat a vydavky statu nezaujimaju (je jedno, kto vyhral volby), radsej lobuju za farmac. spolocnosti, ved im nieco predsa daju do vrecka... ale tie poistovne?Nerozumiem tomu systemu, asi si ho predstavujem velmi zjednodusene ani nie som ekonom... podla mna, nech sa kazdy rodic, ktory sa rozhodne ockovat kupi vakcinu po dohode s lekarom a ostatnym nech daju svaty pokoj... ale nie, ja usetrim statu za nakup, potom aj za potencialne liecenie nasledkov a este aj ziadaju "vypalne", ci "vykupne", ci ako nazvat tu nechutnu vydieracsku pokutu!ach jaj, clovek straca iluzie o svete ☹

tin007
16. dec 2011

@shakti9 v pripomienkovom konani asi rok a pol dozadu sa Vseobecna "ticho" ozvala, ze zavedenie preockovania proti CK v 13roku bude stat vela (uz neviem kolko, mam to niekde ulozene) vs naklady na vsetky liecenia vsetkych chorych na CK. pocitala som to a vyslo mi, ze liecenie 1 chorej osoby na CK vratane testu vychadza tusim 5.9 eur (cize testy, platba lekarovi plus atb) na osobu.
Nasla som:
Dôvodová správa uvádza zmenu v epidemiologickej situácii v náraste výskytu chorobnosti na čierny kašeľ. VšZP nie je kompetentná spochybňovať riziká pre verejné zdravie, ale je prinajmenšom diskutabilné, či celková chorobnosť na čierny kašeľ - 289 ochorení za rok 2009 je dôvodom na povinné zaradenie booster dávky v 13. roku života.
Podľa dát vykázaných vo VšZP v roku 2009 boli náklady na liečbu čierneho kašľa vo výške 1500 € na lieky. Náklady na hospitalizáciu, špecializovanú ambulantnú starostlivosť a SVaLZ-y neboli vykázané. Napriek tomu, že je potrebné rátať s určitou chybou pri vykazovaní nákladov na liečbu ochorenia podľa diagnózy, odhadované náklady na celoplošnú vakcináciu populácie vo výške 360tis. € (poistenci VšZP), vychádzajú z tohto pohľadu pre poisťovne nepriaznivo a dôvodovú správu požadujeme doplniť o farmakoekonomický rozbor.

A tu su spominane naklady na preockovanie:
Navrhované znenie konkretizuje termíny základného očkovania detí tromi dávkami v prvom roku života hexavakcínou a vakcínou proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Tento údaj je súčasťou očkovacieho kalendára, avšak kým nie je uvedený vo vyhláške, nie je rodičmi detí, ktorí odmietajú povinné očkovanie, akceptovaný.
Posilnenie imunity proti čiernemu kašľu v 13. roku života je v súlade s odporúčaním SZO vzhľadom na nárast chorobnosti u starších detí v krajinách EÚ vrátane SR a v súlade s Národným programom starostlivosti o deti a dorast na roky 2008 – 2015.
Očkovanie proti čiernemu kašľu s acelulárnou zložkou v adolescentnom veku sa realizuje vo viacerých krajinách EÚ. Imunita po očkovaní časom klesá, a tým sa adolescenti a dospelí stávajú vnímaví k ochoreniu. Preto skupina európskych expertov odporúča posilnenie imunity v adolescentnom veku. V SR bol zaznamenaný v posledných dvoch rokoch výrazný nárast chorobnosti na pertussis. V roku 2009 bolo hlásených 289 ochorení na pertussis (chorobnosť 5,34/100 000 obyvateľov), kým v predchádzajúcich rokoch bola chorobnosť nižšia ako 0,5/100 000 obyvateľov. Ochorenia sú hlásené tak u malých detí ako aj u adolescentov a dospelých. V roku 2009 bola chorobnosť na pertussis vo vekovej skupine 10 – 14 ročných bola 15,6/100 000 a vo vekovej skupine 15 – 19 ročných 22,54/100 000. Z odborného hľadiska je zaradenie booster dávky proti čiernemu kašľu s nebunkovou zložkou do povinného očkovania adolescentov v 13. roku života nanajvýš aktuálne, bez ohľadu na fakt, či doteraz boli deti preočkované aj v 3. roku života alebo len v 6. roku života. Dôležité je posilnenie imunity u dospievajúcich čo pozitívne ovplyvní výskyt čierneho kašľa v neskoršom veku.
- v súčasnosti sa deti v 13. roku života povinne očkujú vakcínou Dultavax (proti záškrtu, tetanu a detskej obrne); 1 dávka vakcíny Dultavax = 12,19 €
- posilnenie imunity proti čiernemu kašľu v adolescentnom veku znamená očkovanie vakcínou Boostrix Polio (proti záškrtu, tetanu, detskej obrne a čiernemu kašľu s acelulárnou zložkou);
- po prerokovaní s výrobcom sa cena vakcíny znižuje asi o 20 % (1 dávka vakcíny Boostrix Polio = 24,74 €). Táto cena bude identická s dnes existujúcou najnižšou cenou v EÚ.
- ročne je potrebné zaočkovať asi 60 000 detí
- očkovanie 60 000 detí vakcínou Dultavax = 731 400 €
- očkovanie 60 000 detí vakcínou Boostrix Polio = 1 484 400 €, t. j. nárast nákladov o 753 000 € po nahradení trojzložkovej vakcíny Dultavax štvorzložkovou vakcínou Boostrix Polio.

eaka
16. dec 2011

@tin007 Neskutočné, kvôli pár ochoreniam plošne preočkovať (a zvýšiť počet než.účinkov) pre istotu celoplošne a ešte aj o 700tis.eur drahšie.. že treba zvýšiť imunitu..no s tým jediným súhlasím... 😉 Ja asi žijem v nejakom inom svete, lebo Slovensko je očividne jedna neskutočne bohatá krajina, ktorá môže rozhadzovať peniaze plnými priehrštiami, ale očividne len tým, čo už aj tak plné vrecká majú...

denduska
16. dec 2011

@tin007 v CR idu prejst zo 4 davok hexy na nasu 3-davkovu schemu....ale za usetrene peniaze sa bude zavadzat ockovanie Tdap v 25.roku zivota - ako ockovanie buducich rodicov a tym zvysovanie ochrany novorodencov. Som zvedava kedy to pride k nam...

zaockujte_aj_slnko
16. dec 2011

@denduska
to bude ale "uspesnost" v preockovani 25r ludi...... 😀 😀 .....ani ja sam o dost starsi si nedam ziadne ockovanie prasknut do tela..... 25r chlastaju, uzivaju kadeco len nie ockovacie latky 😀

zaockujte_aj_slnko
16. dec 2011

@shakti9
no asi to bude tym, ze licenciu na prevadzkvoanie zdravotnej poistovne rozdeluje stat, a stat aj urcuje co sa bude a nebude ockovat povinne, cize zdravot.poistovna nemoze velmi vyskakovat proti statu lebo ju stat proste ZRUSI 😀....zmeni zakony a hotovo.....

takze ak chces podnikat v zdravotnom poistovnictve a na tom hrabat miliardy, tak musis robit to co stat chce - resp. par politikov chce.... alebo ludi co hybu politikmi a co ti chhcu.......takze preto ziadna zdravotna poistovna jasne a zretelne nevystupi proti povinnemu ockovaniu, lebo pichnu do osieho hniezda niekomu v state kto za to berie miliardy 🙂 a ten si vybavi aby cela poistovna, alebo aj vsetky poistovne proste zmizli...........

navyse v zakone je jasne uvedene ze staci ministerstvo zdravotnictva poziadat o ockvoaciu kampan a nemusi teda existovat ziadna zdravotna poistovna..... v takom pripade asi okcovanie zaplati priamo statny rozpocet 🙂

takze poistovne sa uskromnia s nizsim ziskom (ked uz im povolili zase mat dokonca zisk!) a budu aj ockovat...

petot
16. dec 2011

@denduska Vakcína proti čiernemu kašľu nijako nechráni pred šírením nákazy. Práve naopak, očkované osoby majú atypický priebeh, takže nevzbudzujú podozrenie na čierny kašeľ a veselo šíria nákazu. Očkovanie dospelých "kvôli ochrane detí" je blud.

miliharmi
16. dec 2011

@denduska
@petot
Ano, ale ještě to není jisté, 3 dávkové schéma navrhl Petráš, ale někteří zvlášť zainteresovaní proočkující odborníci to nechtějí připustit, aspoň taková je moje poslední info, možná už to pokročilo dál. Jinak Petrova úvaha je podle mě správná, očkovaní budou nadále prodělávat černý kašel ale tak, že se to nepozná a nejmladší kojenci budou tak o to více ohroženi. To, že černý kašel je stejnoměrně rozšířen v očkované i neočkované populaci, je jasné z údajů ČZÚ, které před časem sem hodila Denduška a které ukazují, že drtivá většina nemocných dětí byla očkována. Takže vakcína může mít maximálně ochranný účinek pro jedince ve smyslu mírnějšího průběhu nemoci, nikoliv pro ochranu neočkovaných novorozenců a nejmladších kojenců.

anicka1981
16. dec 2011

@denduska to co je za ockovanie, to datap?,

denduska
16. dec 2011

@anicka1981 tiez zaskrt tetanus cierny kasel ale v davke pre adolescentov a dospelych.

denduska
16. dec 2011

@zaockujte_aj_slnko presne to ma napadlo, ze prave ta vekova skupina dezinfikuje inak 😀

anicka1981
16. dec 2011

@denduska hmm, no buducim dedickam to velmi pomoze , este ani nie su a uz sa pocnu z toxikovanych buniek, ale preco nie, nech si zvykaju, ved po narodeni do nich napichaju este viac humusov,,,,skoda, ze namame imunitu na tu chemiu tych vakcinach,,, 😖 😖

inac som pozerala ta3 dnes a bol tam ten liptak, ci ako sa vola, lipovsky, 🙄 my vypadlo, a ubezpecoval, ze lekari su ochotny a chcu ockovat, a jena jeho veta,, ze farma firmy nam poslai tolko vakcin, ze mame byt radi, ze je dostatok vakcin na slovensku, a teraz, ze co si budu o nas mysliet, a ze sa vlastne obava co bude dalej, lebo polovica vakcin expiruje na sklade, a zbytocne sa vyhodia = no to mi pripada , ze sa viac stara o stratene peniaze ako o sirenie smrtelnych chorob,,, ved vieme svoje

eaka
17. dec 2011

@anicka1981 no ale z jeho pohľadu, ak verí, že vakcíny sú max.bezpečné a účinné, tak mu ide o to, aby ten poklad na tom sklade sa proste nepremárnil, keď už ho tu máme a aby sme ho využili... ale to bude len také drístanie a kamufláž, aby sme to asi sami z tohto pohľadu brali...

eaka
17. dec 2011

@filipal fúha, tam sa platí za príspevky v diskusii, bezplatne denne len tri príspevky, tak to som si už vyčerpala... platená diskusia, zaujímavé...

tin007
17. dec 2011

Prave som ten clanok citala; niekomu dost prihara pod ritkou, ked musi menit novelu, ktora bola menena pred asi pol rokom, ci tak akosi?!

filipal
17. dec 2011

@eaka ano, spoplatnili to, ludia tam vsak vypisuju strasne blbosti...myslim vseobecne. do roznych tem.
ja do tych diskusii zasadne neprispievam, nema to vyznam. radsej napisem sem. 🙂

denduska
17. dec 2011

@petot
@miliharmi ja si tiez myslim ze je to blud, zasa hra na city. Ak by som sa aj dala ockovat tak najma kvoli sebe aby som nekaslala ako blazon 6 tyzdnov, ale urcite by som sa nespoliehala ze len tym ochranim novorodenca. Ten sa da ochranit jedine tak ze bude pekne doma a vonku len s minimom ludi naokolo...ci su rodicia ockovani alebo nie, co na tom ked nanho prsknu nakazeni ludia niekde "v nakupnom centre" 😒

manof
17. dec 2011

Vyhlásenie účastníkov konania k priestupkovému konaniu na RÚVZ Trnava:
http://www.slobodavockovani.sk/news/vyhlasenie-...

Je to dlhé, ale myslím, že sa ozaj oplatí prečítať - nielen tým, čo majú potýčku s RÚVZ TT. Sú tam dobré argumenty aj pre pokec s lekárkou, na iných RÚVZ, alebo len tak s priateľkami či mamičkami v MC.

Výstraha: očkovanie proti čiernemu kašľu má na svedomí polovicu odškodnených úmrtí a ťažkých poškodení zdravia, spôsobených očkovaním
http://www.slobodavockovani.sk/news/vystraha-oc...

Blahoprajné pohľadnice k narodeniu bábätka s očkovacím kalendárom:
http://www.slobodavockovani.sk/news/blahoprajne...

Odpoveď RÚVZ Nitra na niekoľko otázok k MMR vakcíne a očkovaniu všeobecne:
http://www.slobodavockovani.sk/news/odpoved-ruv...

petot
17. dec 2011

@manof Priatelia, ministerstvo zdravotníctva nám pripravilo nečakaný vianočný darček

Potichu, v predvianočnom zhone, v SKRÁTENOM legislatívnom konaní, dalo 12.12.2011 do pripomienkovania novelu vyhlášky č. 585/2008, ktorou chce zrušiť plošné očkovanie proti tuberkulóze. Povieme si, konečne prestanú touto zbytočnou a riskantnou vakcínou trápiť 4-dňové detičky.

Radosť však kazí druhá zmena, ktorú tam ministerstvo nenápadne vsunulo. Ustanovuje sa POVINNOSŤ lekárov UDÁVAŤ svojich pacientov, ktorí odmietli očkovanie.

Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania si toto dianie všimla včera (16.12) a do neskorých večerných (skorých ranných) hodín sme vypracúvali hromadnú pripomienku. V nej žiadame odstrániť udavačskú povinnosť lekárov, a keď už minister otvoril vyhlášku takýmto podivným spôsobom, žiadame aj zrušenie povinného očkovania proti pneumokokom.

Termín je kvôli skrátenému konaniu skutočne šibeničný: 20.12.2011 (vrátane). Do tohto dátumu treba vyzbierať 500 podpisov, aby sa pripomienkou ministerstvo muselo zaoberať. Prosíme vás teda o podporu.

Naše stanovisko, text pripomienky a postup jej podpory nájdete tu: http://rizikaockovania.sk/leg/pripomienka_2011....

zuzana_m
17. dec 2011

Ahojte. Tak pred dvoma tyždňami som sa mala dostaviť k lekarke na očkovanie tretej davky. Dostavila som sa,ale mala smolu,lebo mala bola chorá-dala jej len dajake prirodne liečiva. Zatiaľ som jej len povedala,že nechcem očkovať.No malej sa stav zhoršil,lebo asi mala nejaký virus od bračeka,on berie už ATB, tak včera sme boli na kontrole, malej dala ATB a spustila o očkovani- že treba, lebo bude chranena, atd.,,,,a že na buduci tyžden by ju pichla (po uživani ATB) ,lebo inak prepadne očkovacia latka. Ja som jej povedala že nechcem očkovanie a začala sa somnou baviť ako s nejakym primitivom (čo som nečakala,vždy bola fajn), že netreba hladat na internete rady od nejakych fanatikov, že ona bola na prednaške Dlouholuckeho, ktory je najskusenejši vo fachu, že on razantne odmieta akukolvek kontraindikaciu očkovania 😕 atd.... Ked som jej dala najavo,že ma nepresvedči, začala milo, že ked chceme ona sa dohodne s Urbančikovou v KE, a že možme ist tam,že ona je naj, a ona nas pouči a pichne. No chápete?! 🙄 😲 ...Buducu stredu ideme opat na kontrolu,a už mam par veci vytlačenych,argumenty atd., lebo mi včera normalne došli slova. Dokonca jedna kamoška ju ma tiež ako pediatričku pre svojho syna. On ma pol roka a ma ist na druhu davku, no zistilu mu z krvi že ma nejaky silny zapal v tele, a Dr. ho ajtak chce očkovať 😕

charlize
17. dec 2011

@petot podporene a s dovolenim sirim co najrychlejsie dalej...

anicka1981
17. dec 2011

@zuzana_m podla mna ti nic tlacit netreba, lebo, ked uidi, ze to mas na papieri, tak si bude mysliet, ze to nemas v hlae a ta vysmeje, jednocho si trvaj na svojom, a zdovodni to, tym ze ma doma brata, co je chory, a ze aj ona sa potrebuje zotavit po chorobe..... a hotovo,nic ti nemoze urobit, iba ta moze zastrasovat a presviedcat, ale proti tojej oli malej nemoze nic pichnut,,,,

anicka1981
17. dec 2011

@charlize ako sa tam mampridat?