Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
7. aug 2012

@racerunner
Samozrejme, sú aj očkované zdravé deti a neočkované choré deti.
Mimochodom, niektoré deti sú neočkované práve preto, že sú choré, tzn. majú očkovanie kontraindikované. Trebárs kvôli vrodenej poruche imunity alebo kvôli HIV od HIV-pozitívnej matky. Teda nie preto, že by si rodičia len tak povedali "neočkujeme", ale preto, že im to povedali (inak očkovania chtiví) lekári.

Celkovo vzaté je však populácia neočkovaných detí v priemere o poznanie zdravšia. Jediné, čoho majú neočkované deti viac, sú bežné detské choroby (osýpky/spalničky, príušnice, ružienka/zarděnky, prípadne v menšej miere aj čierny kašeľ.

To nie je môj výmysel, to je reálne pozorovanie detských lekárov, v poslednom čase už aj na Slovensku. Rodičia neočkovaných detí neraz spomínajú, ako sa ich detská lekárka čudovala, že ich dieťa celý rok nevidí, akurát po potvrdenie si prídu.

Samozrejme, neočkovanie nie je garanciou 100% zdravia. Ešte sú tu zdravá strava, pohyb na čerstvom vzduchu, dobré vzťahy a láskyplné prostredie v rodine, ktoré tiež hrajú významnú úlohu. Bolo by samozrejme naivné myslieť, si, že keď nedám dieťa zaočkovať a budem ho kŕmiť "junk food"-om od McDonalda či KFC, že bude 100% zdravé. Ani omylom.

Navyše si prakticky všetky (aj neočkované) deti sem tam nejakú chorobu (typicky nejakú bežnú detskú, okrem MMR aj 5. či 6., výnimočne šarlach/spálu, občas chrípku) odkrútia - na precvičenie imunity. Ale to je u priemerného neočkovaného dieťaťa v priemere tak najviac raz do roka (v prvých 3 rokoch možno max. 2x do roka.

Mám doma tri deti:
1. plne zaočkované úmerne veku (9 r.)
2. len BCG + 2x Hexa (4,5 r.)
3. vôbec nič (2,5 r.)

Ich chorobnosť je priamo úmerná počtu inkasovaných vakcín. Áno, je to príliš malá štatistická vzorka. Lenže mnoho iných mojich známych (už som ich prestal počítať), to má presne tak isto - staršie očkované dieťa bežne choré, mladšie neočkované dieťa takmer nikdy choré. Náhoda?

Myslíš si, že neočkujúci rodičia by svoje rozhodnutie neprehodnotili, keby videli na svojich deťoch (a deťoch svojich priateľov a známych), že čím viac očkovaní, tým menej choré dieťa? To ich považuješ za de facto sadistov, čo týrajú vlastné deti tým, že im odopierajú blahodarné očkovanie? A tým pádom vlastne aj za masochistov, lebo čím viac je dieťa choré, tým viac sa oň musia starať?

Nie, oni sú každým dňom čoraz viac presvedčení, že urobili dobre, keď nedali svoje mladšie deti očkovať, lebo v skutočnosti je to presne naopak, než nám vakcinacisti tvrdia (tvrdia, že čím viac očkovaní, tým menej choré dieťa bude - v štatistickom priemere, samozrejme).

Ale občas (veľmi výnimočne) sa vyskytne výnimka, potvrdzujúca pravidlo, t.j. neočkované notoricky choré dieťa. To sa musí uznať.

manof
7. aug 2012

@gubcikova
RÚVZ TN je v pohode. Len priateľsky dohovárajú, ale nepokutujú, lebo to považujú za nezmyselné, keďže sa tým nič nevyrieši. (čo je jednoznačne pravda)

V podstate sa nemáš čoho báť.
Je tam taká milá pekná mladá dievčina, asi čerstvá absolventka, nerobí nejaký veľký nátlak (prinajmenšom nerobila v mojej prítomnosti) a dá sa s ňou porozprávať bez zbytočných emócií.

Kvôli RÚVZ TN by som na Tvojom mieste rozhodne strach nemal.

prevenar
7. aug 2012

@mandarinkadarinka je to tak ..samotne spravy WHO , obrovske kauzy s kazdym velkym vyrobcom vakcin , podplacanie politikov a uradnikov + dalsie a dalsie indicie napovedaju, ze cele ockovanie je jeden obrovsky biznis. jedna sa o velmi nebezpecny pokus so zdravim tvojich deti , len pre to aby niekto zarobil miliony a miliardy eur. z nespocetnych faktorov vyplyva,ze ockovanie je vzdy vacsim rizikom ako samotne choroby proti ktorym maju cloveka akoze "chranit" . zodpovednost za zdravie svojho dieta mas len ty sama , tak sa ho nevzdaj a neodovzdaj ho do ruk prospecharom .

gubcikova
7. aug 2012

@manof dakujem teda.som rada

manof
7. aug 2012

@petot
Však hovorím, že to bola úplne zbytočná štúdia.
Lenže @labaga si zrejme prečítala len záver štúdie a víťazoslávne ním zamávala, ale keď človek prelúska aj zvyšok abstraktu, tak mu musí byť jasné, že tá štúdia vlastne vôbec nič nedokázala. Čiže zjavný príklad tobacco science.

manof
7. aug 2012

@gubcikova
Kiež by to tak bolo všade ako na RÚVZ TN.
Oni v podstate otvorene povedali, že cieľom stretnutia je poskytnúť Ti pre objektívne vyváženie (či ako to mám nazvať) také informácie o očkovaní, aké si sa nedočítala na RizikaOckovania.sk ani na www.slobodaVockovani.sk 🙂
Toť vsjo. 🙂

didulka85
7. aug 2012

@racerunner ale vsak jasne... Chore a zdrave deti su v oboch taboroch. Len neockovane deti su stravovane lepsie, vacsinou bio, vacsina zije v ekologickych domacnostiach a zivotny styl rodicov je zdravsi. Preto su aj zdravsie...

manof
7. aug 2012

@labaga
Nielenže som ja presvedčený o existencii zlatého pokladu, on ten zlatý poklad celkom isto existuje - v trezoroch národných a niektorých súkromných bánk. Možno nie všetkých, ale aspoň niektorých áno. To je overiteľné a ľahko preukázateľné. A v podstate by stačilo aj nejaké lepšie klenotníctvo. 🙂

aaluska
7. aug 2012

@mandarinkadarinka nie je to tak, že ak má dieťa nežiadúce účinky po očkovaní, tak už sa nemusí dať ďalej očkovať?

aaluska
7. aug 2012

@manof Dá sa nejako hliník odbúrať z tela, keď ho tam už mám? Napríklad stravou?

manof
7. aug 2012

@didulka85
Nie nutne. Poznám mnoho neočkovačov, čo žijú typickým nezdravým slovenským životným štýlom.
Samozrejme, výskyt neočkovačov je percentuálne vyšší medzi zdravo žijúcimi než medzi typicky žijúcimi. Ale podstatná časť neočkovačov (možno väčšina) sa so zdravou stravou nijak zvlášť nebabre.

Máš ale pravdu v tom, že toto je tiež podstatným faktorom, ktorý prispieva k tomu, že neočkované deti sú v priemere výrazne zdravšie. Preto si myslím, že najlepšie by bolo urobiť štúdiu na deťoch - dvojičkách, u ktorých je zaručené rovnaké životné prostredie, strava, pohyb atď., pričom jedno dieťa z dvojice by bolo a druhé nebolo očkované (bez vedomia rodičov o tom, ktoré bolo a ktoré nebolo). Výsledky takejto štúdie po 15 rokoch by boli dokonale vedeckým potvrdením alebo vyvrátením hypotézy, že neočkované deti sú zdravšie.

Lenže ak by si toto navrhla, tak to etická komisia hneď zmetie zo stola, že to by bolo neetické, lebo by tie neočkované deti neboli chránené. Lenže etika týchto etických komisií má dvojaký meter. Údajne totiž nie je neetické plošne všetkých očkovať napriek tomu, že nevieme s vedeckou istotou, či náhodou očkovaním viac neškodíme. Ale nevieme to preto, lebo je vraj neetické to zistiť.

Detto u očkovania tehotných žien. Nie je etické skúmať bezpečnosť očkovania na tehotných ženách. Je však etické odporúčať im všetkým očkovanie proti chrípke počas tehotenstva, napriek tomu, že nijaká chrípková vakcína nebola na tehotných skúšaná (a ak aj bola, tak taká štúdia nebola zverejnená), a teda nebola vedecky potvrdená bezpečnosť očkovania tehotných žien. A to preto, lebo je vraj neetické to zistiť.

Takže aby sme si to zhrnuli:
Podľa vakcinacistov NIE JE ETICKÉ skutočne vedecky (tzn. v klinickej, dvojito zaslepenej, randomizovanej, placebom kontrolovanej skúške) ZISŤOVAŤ, ČI SA OČKOVANÍM NENAROBÍ VIAC ŠKODY NEŽ ÚŽITKU.

Opäť sa pýtam: nesmrdí tu niečo?

manof
7. aug 2012

@aaluska
Áno. Prof. Strunecká odporúča kurkumu. To je to žlto-oranžové korenie, ktoré je základnou súčasťou kari (curry). Dá sa kúpiť aj samostatne, kebyže Ti kari je príliš ostré. Vraj to zrýchľuje odbúravanie hliníka 2x-3x, ak si dobre spomínam.

Ale rozhodne neodporúčam očkovať a spoliehať sa, že keď sa budeš napchávať kurkumou, nemôže Ti hliník z vakcíny ublížiť. Takto to nefunguje. Nielen s kurkumou, ale ani s homeopatikami.

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@racerunner nie kazdy doktor je zly, naopak, ja mam velmi dobru pediatricku pre mojho syna. takzch ako ona je malo-pramalo. Mozno mas pravdu, ze matka mala prist skor. Taktiez je zasluha tym doktorom, ktori ho zachranili. Ale nehor mi, ze som vedla jak jedla, lebo nie som.

a to, ze neockovane deti su zdravsie, je sto krat ohrana piesen? tak vidis, nieco na tom pravdy bude. ale stale si mi ako doktor nevysvetlila, preco je to tak, iba sa vyhybas odpovedi a nie len mne, ale aj ostatnym tu. a to ze je to tak, tak to vidim denno denne na svojom dietati a denno dennne na detoch ludi z mojho okolia. tak skus nejaku odpoved, preco je to tak u vacsiny neockovanych? vopred dakujem

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@prevenar presne 🙂 este si zabudol dodat, ze vdaka neziaducim ucinkom akymi su medzi inymi aj diabetes si farmafirmy zabezpecuju dobuci odber liekov a novzch pacientov, ktori by bez ich vakcin boli mozno zdravi. pekny biznis

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@aaluska no, nam rezali plecko 2 krat na pneumo, zahojilo sa mu az v 8 mesiaci, maly dostal 2 tyzdne po ockovani atop. ekzem, ktory mu uz teraz zmizol, zostal alergicky na mlieko a rozne ovocie a ma kombinovany imunodeficit. a co je vysledok? ze aj tak by mal byt ockovany, no parada, ze? ale su na omyle... take riziko ja nikdy nepodstupim

racerunner
7. aug 2012

@manof Můj milý, to ty mě považuješ za masochistku a sadistku a špatného lékaře ... Ne já vás. Pouze se zde dohadujeme o objektivitě, i ty sám jí zde propaguješ a poučeješ mě o o její potřebě. Jednou jsem napsala, že je nebezpečné hlásat přesvědčeně do světa, že očkování je zlo, pokud k tomu nemám věděcké důkazy, podruhé jsem jedné mamince zde napsala, že mi přijde alibistické ohánět se tím, že se o dítě stará tak jak napsala (a já věřím, že se stará dobře, jen prostě nechápu, proč takto proklamovat...) .
Od té doby, co mi pod nos trkáš důkazy, které vyvracejí zažité dogma medicíny se ozývám na Tvé konto málo. Proč asi? Čtu to, což trvá, srovnávám v hlavě a třeba taky nemám žádný protiargument. Vidíš. Nidko tě za sadistu nepovažuje.
Jen nevím, proč některé "mandarinkydarinky" rozvíjejí plamenné teorie o tom, že za sepsi neočkovaného děcka můžou nakonec doktoři, co ho teda mimochodem zachránili - asi aby měli co dělat flákači... 🙂 ...
Je hezké, že máte zdravé děti, přeju vám to, taky vám přeju, abyste svůj boj vyhráli... Já si dál hledám pravdu. Ale bohužel - i ty Tvoje věty jsou krajně neseriozní- "milující rodiče"..."láskyplné prostředí"...Jéjej, jakoby rodiče naočkovaných dětí byli tyrani a já někdo, kdo si dal za svůj životní cíl dětem škodit. A furt dokla. Opakovaně Ti zde píšu, že tak jako ty znáš nemocné děti očkované, já znám zdravé očkované...pak znám očkované nemocné průměrně a nemocné očkované více. Studie na dvojčatech by byla fajn, souhlasím...teoreticky stačí i studie na sourozencích. Jenomže agresivní důkazy typu já a moje kamarádka...? S tím fakt toho Svetozára neudoláte...

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@racerunner tak na toto musim reagovat: rodicia ockovanych deti v mojom okoli su asi takyto: ked sa ich spytam, proti comu je ich dieta ockovane - nevedia. oni ani nevedia, ake antigeny vlastne hexa obsahuje - ani to len netusia. ja som zostala zhrozena, zdrvena a deprimovana, ked sa moja kamaratka so mnou zacala hadat, ze jej maly ma jazvu na pleci po hexavakcine!!!!!!!! a co je nejhroznejsie, tvrdi mi to doteraz. a dnes mi volala a stale sa cuduje tomu, preco jej takmer 3 rocny chlapec viem povedat jedno slovo - brmm brmmm a tam to konci. takze asi tak.

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@racerunner a ty ako lekar by si doporucila dalej ockovat po takych NU ako sme mali?

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@racerunner lenzo to nie je ja a moja kamaratka!!! ale ja a desiatky ludi okolo mna. tak si to spociataj, ked sme kazdy z ineho mesta

racerunner
7. aug 2012

@mandarinkadarinka A tak ty mi prosím vysvětli, jak je možné , že většina naočkovaných dětí v mém okolí je zdravých nebo nemocných v rámci běžných dětských infektů 2 x do roka? Asi máme každá jinou zkušenost...

racerunner
7. aug 2012

@mandarinkadarinka Ne, samozřejmě, že ne. A než začneš jedovatit jaká že to jsem igniorantka a podobně..., tak si přečti můj postoj k očkování, opakovaně jsem zde maminkám odpovídala. Nikdy jsem nikde nenapsala, že bych očkovala všechny děti bez ohledu na to v jakém zdravotním stavu jsou, jaké mají anamnézy atd. atd...už bych to celé psala po 155...Ať na sebe nevrčíme přes klávesnici zbytočně...

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@racerunner urcite poznas viac deti ako ja. a poznas aj neockovane, ktore by bolo chore xkrat do roka?

manof
7. aug 2012

@racerunner
Nie, nepovažujem Ťa za sadistku a masochistku, pretože Ty (ak som to dobre pochopil), nemáš dve vlastné deti, z ktorých jedno by bolo očkované a choré a druhé neočkované a zdravé, a teda nemôžeš to na vlastnej koži porovnávať.
Skrátka nemáš tie skúsenosti, čo tu majú mnohí vrátane mňa, preto na Teba neplatí tá moja veta o sadistoch a masochistoch.

Ospravedlňujem sa, ale nestíham čítať všetko, čo sa tu popíše, tak reagujem prevažne len na príspevky, kde je uvedené @manof, ktoré sa mi zobrazia v Upozorneniach. Neviem sa teda vyjadriť k Tebou spomínaným iným príspevkom, lebo som ich nečítal. A ani nemienim obhajovať skoro až nenávistné (každopádne však neprimerané) reakcie niektorých tu prítomných. Nebudem menovať, len Ti poviem, že jeden zo zmazaných príspevkov, čo Ťa posielal do ..., bol zmazaný na môj návrh. Ja som za vecnosť a toto zo strany odmietačov očkovania do značnej miery vecné nebolo, padni komu padni. Vlastná negatívna skúsenosť neoprávňuje k emotívnym osobným útokom (postrádajúcim vecné argumenty) na tých, čo tú skúsenosť nemajú. Platí samozrejme aj opačne, tzn. že vlastná pozitívna skúsenosť neoprávňuje k osobným útokom na tých, čo majú negatívnu skúsenosť.

A nemôžem si pomôcť, ale prekrúcaš. Vyjadril som sa, že na zdravie detí okrem očkovacieho statusu vplýva aj:
1. strava
2. pohyb
3. vzťahy s najbližšími
4. láskyplné životné prostredie resp. jeho absencia

Tým som nijak nepovedal (a ani nechcel povedať), že všetci rodičia očkovaných detí sú sadisti a správajú sa ako macochy. Práve naopak, chcel som povedať, že ak dieťa nedám zaočkovať, ale budem ho kŕmiť McDonaldom, bude sedieť 10 hodín denne za TV/PC, budeme po sebe stále kričať a hrubo si nadávať, tak je veľmi dobre možné, ba dokonca do značnej miery pravdepodobné, že moje dieťa bude viac choré než očkované dieťa od susedov, vyrastajúce na BIO zdravej strave, často vonku na vzduchu, s dobrými vzťahmi v rodine.

Stručne zhrnuté: očkovací status je síce podstatný, ale nie jediný faktor, rozhodujúci o dlhodobom zdraví dieťaťa.

Tým som vlastne nahral Tebe, ale Ty si to úplne otočila, nechápem prečo.

A na Svetozára netreba nijaké emotívne príbehy, naňho stačí vytiahnuť pár štúdií v angličtine a je úplne v háji, lebo po anglicky očividne nevie, čo už mnohokrát preukázal. Jeho vedecký rozhľad je možno na úrovni roku 1989 alebo tak nejak, keď bola drvivá väčšina u nás dostupnej lekárskej literatúry v slovenčine, češtine a ruštine. Doba sa zmenila a Sveťo zjavne zaspal na vavrínoch, čo každý anglicky dobre rozumejúci sčítaný lekár musí vidieť. Jediný problém je, že je takých na Slovensku (i v Česku) strašne málo. Snáď v nastupujúcej generácii (kam patríš aj Ty) to už bude lepšie. Snáď...

majula
7. aug 2012

Zatiaľ som z tejto témy nečítala nič....postupne budem....potrebujem poradiť...malý má 5 rokov a sestrička mi volala, aby sme prišli na prehliadku a že ho bude aj očkovať. Neviete náhodou čo je to za očkovanie v piatich rokoch? Počula som všetko možné o očkovaniach, tak mám z toho strach...dať, či nedať zaočkovať...???

eaka
7. aug 2012

@majula V každom prípade na začiatok dôležitá vec, na prehliadku kľudne choď, ale je to preočkovanie "v šiestom roku života", takže nemusí byť vôbec očkované v prvý deň po piatych narodeninách, ale kľudne v posledný deň pred narodeninami šiestymi, takže sestričke pekne povedz, že sa ukážete o rok, je to vrámci zákonom stanovených očkovacích termínov... no a tú dobu využi na to, aby si vedela, čo jej o ten rok povieš..

manof
7. aug 2012

@majula
DTaP-IPV, tzn. záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna, neživá vakcína.
Komerčný názov vakcíny je Infanrix Polio. Príbalový leták nájdeš tu:
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/infanr...
To je verzia pre zdravotníkov. Ak niečomu nerozumieš, možno Ti pomôže tento slovník:
http://www.slobodavockovani.sk/news/maly-epidem...
Ak ani to nepomôže, pýtaj sa.

manof
7. aug 2012

Hrozí nám brutálne zmutovaný herpesvírus tak, ako austrálskej hydine?

"Nová choroba z očkovania"
http://www.slobodavockovani.sk/news/nova-chorob...

petot
7. aug 2012

@labaga Sama si deklarovala, že si si z nás prišla robiť srandu. Aspoň vidíš, že Tvoj humor neostal bez odozvy. Aj "tu máte dôkaz" bolo celkom vtipné. Akurát som zmätený z Tvojho tvrdenia, že si sem prispela serióznymi štúdiami - aj toto si myslela ako vtip?

Keď sa rozhodneš zvážnieť, prosím, prispej nejakým vedecky platným dôkazom. Napríklad dvojito zaslepenou placebo-kontrolovanou štúdiou. Ja, @manof a verím že aj ďalší si ju radi prečítame a budeme o nej diskutovať.

mandarinkadarinka
7. aug 2012

no a o toto nam tu ide. naco ockovat vakcinou, ktorá ani nechráni?

http://www.slobodavockovani.sk/news/studia-epid...

mandarinkadarinka
7. aug 2012

@manof ľudia sa spamataju vzdy, ked je neskoro. pravdepodobne to tak bude aj s ockovanim. najhorsie vsak na tom je, ze si to odnesu ti nevinni - nase deti!