Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

abbey1
27. aug 2012

@lubikaf Môžu ti vyrúbiť i takúto maximálnu pokutu. To kolľko dajú, rozhodujú oni samotní a je to len na ich uvážení. Na každom RÚVZ pokutujú inak, niekde dávajú maximálnu, niekde len takú symbolickú pokutu.

abbey1
27. aug 2012

@vavrenka Už nebudem, len som mala potrebu vysvetliť. 😉

bezaz
27. aug 2012

ahojte, plz, neviete, kto je prislusny prejednat "odmietnutie" ockovania? mame inde trvaly pobyt a inde byvame 😅 u nasej pediny uz bola kontrola a teda neviem, ci nas ona bonzla alebo si nas "nasli", ale uz po nas idu 🙄

vavrenka
27. aug 2012

@bezaz vyzera to, ze pediatricka prehovorila 😉 , inak to nemaju ako zistit

rintintyna
27. aug 2012

@bezaz myslím, že toto řeší krajská hygiena, ale nejsem si jistá. Nás zatím pediatrička posílá na pohovor přímo na infekční oddělení dětské nemocnice Brno k odbornici, se kterou bychom měli asi probrat možnost nějakého individuálního přístupu, tak uvidíme, stále se tomu vyhýbám

rintintyna
27. aug 2012

@vavrenka černý kašel se skutečně objevuje, paradoxně běžně i mezi zaočkovanými ☹ léčba klasická je asi individuální protože i průběh může být asi různý, počítám že asi ATB. Znám rodinu, kde ho prodělali všichni včetně 5ti měsíčního děcka a léčili a vyléčili se pomocí homea a jiný člověk prý s černým kašlem procestoval hory a víceméně prostě jen měl silnější kašel. Ale o víkendu mi líčila známá, jak v dospělosti chytla černý kašel od dospívající dcery a mělo to daleko horší průběh než u dcery. Fakt jednu noc si myslela, že se udusí. Tenkrát doktoři radili při opakování záchvatu dýchat hlavně čerstvý a studený vzduch (podobně jako u laryngytidy

lubikaf
27. aug 2012

@abbey1 no dobre, ale keby mi teraz dali 330 eur a potom ked odmietnem napr mmr a znova ma predvolaju, tak mi zas mozu dat 330 eur?

natas4
27. aug 2012

@vavrenka pride mi velmi nezodpovedne, ze nevies ako sa prejavuje choroba a ako ju liecit ked si odmietla ockovanie 😕 mam za to, ze ked niekto odmietne ockovanie, tak si nastuduje choroby, proti ktorym dieta nie je ockovane a ich liecbu

petot
27. aug 2012
aduskatt
27. aug 2012

@lubikaf nemozu, 330 je max v sucte

vavrenka
27. aug 2012

@lubikaf nie, nemozu ti dat opakovane 330€, to je maximalna suma, ktoru mozes zo zakona zaplatit za odmietnutie vsetkych vakcin. teda, tak som to pochopila.

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@natas4
ty riesis kazdu chorobu na svete ktoru mozes chytit?..... vies ako postupovat ked chytis malariu? tak netrep blbosti o akejsi zodpovednosti

vavrenka
27. aug 2012

@natas4 neodpovedala si mi na moju otazku 😝, mna zaujimaju odpovede s faktami, nie hypoteicke vstupovanie do mojho svedomia. a este cosi - je velmi nemudre z jedneho prisveku vyvodit dlhosiahle zavery.
ockovat nedame, vakcina/vakciny proti ciernemu kaslu rozhodne s mojho ani s mm pohladu nie su natolko bezpecne, aby prevladli nad rizikom ochorenia, ktore je v dnesnej dobe liecitelne.
@petot vdaka za link 😉

petot
27. aug 2012

@ani3012 @prevenar Ja by som nevymenoval hneď všetky vakcíny. V jednom prípade to už RÚVZ myslím aj bral ako de facto odmietnutie očkovania ako takého (aj keď neviem, či oprávnene, ale to je vec pre slovíčkarenie právnikov).

Odmietol by som len tú vakcínu, ktorú mi aktuálne núkajú. To je presne v zmysle zákona 576/2004, lekár ma poučí a ja konkrétny zákrok odmietnem. S tým, že nech mi ponúkne vakcínu, ktorá nebude mať také hrozné nežiaduce účinky. Nech sa snaží, nech telefonuje na RÚVZ, nech sa aj tam trochu obracajú aj v záujme pacienta... Po čase lekár zavolá znovu na očkovanie, ponúknu inú vakcínu, asi už s rozpačitým úsmevom, lebo si možno už (konečne po prvýkrát v živote) prečítal leták... A pri tej "inej" vakcíne si aj ja znovu prečítam príbalový leták a poviem "ale veď tu sú tie isté veci, dokonca snáď ešte horšie. Pán doktor, ja by som veľmi chcel očkovať, ale neviete mi zohnať nejakú kvalitnejšiu vakcínu, ktorá nemá takéto nežiaduce účinky? Ja si aj priplatím!" 🙂

Výhoda: nemôžu ma obviniť z predpojatosti, ja som predsa vždy slušne počkal, aby mi dali na výber lepšiu vakcínu a nemôžem za to, že mi stále dávajú na výber len rovnako zlé.

Druhá výhoda, plynie čas. Dva roky od odmietnutia je vec premlčaná.

petot
27. aug 2012

@natas4 Podľa mňa by si tie informácie mali naštudovať aj tí, ktorí očkovať dávajú. Pretože ochrana očkovaním je vedecky nepreukázaná, neistá a krátkodobá. Napríklad keď hovoríme o čiernom kašli, spomedzi chorých je každoročne vyše 80% plne očkovaných. V niektorých zahraničných lokálnych epidémiách ochoreli výlučne očkovaní. Čierny kašeľ je nebezpečný práve keď je nerozpoznaný, lebo u dieťaťa je potom už neskoro na konvenčnú liečbu, a dospelý zase môže veselo roznášať nákazu, lebo veď len "trochu kašle".

natas4
27. aug 2012

@zaockujteajslnko nie neriesim vsetky choroby, pretoze to nie je ani mozne a nie som lekar...avsak ked vycestujem do krajiny, kde je mozne chytit malariu, tak si o nej nastudujem co najviac informacii ...ak by som tak neurobila, bola by to moja vlastna hlupost...a myslim, ze ked niekto odmieta ockovanie, tak by mal byt pripraveny a vediet co robit ak jeho dieta na niektoru z tych chorob proti ktorym sa ockuje ochorie...zas tolko ich zase nie je, aby si nenastudoval par info

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@petot
ja im dam ze odmietnutie celeho ockovania ked vymenujem ktore vakciny od ktorych vyrobcov nechcem........na to je odpoved, ja som si prestudoval kadzy pribalovy letak..........ak nie............moja cesta vedie do podatelne okresnej prokuratury........ oni nemaju pravo "domyslat si" za mna......musia citat a plnit co je tam napisane, nechem tieto vakciny? tak musia drzat hubu a krok.

syla
27. aug 2012

@petot a čo v prípade, že som nič nepodpísala, lebo mi ani lekárka nič nedávala podpísať. Premlčacia doba plynie podľa očkovacieho kalendára, teda kedy malo byť očkovanie uskutočnené?

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@natas4 a studujes aj co ta caka ak tvoje ockvoanie nevyjde? a bdues mat nasledky? 😀 ty pani zodpovedna 😀 😀

natas4
27. aug 2012

@vavrenka ja ti nehovorim ci mas alebo nemas dat ockovat..to je tvoje rozhodnutie...len ma prekvapilo, ze odmietas ockovanie a zaroven nemas o spominanom ochoreni vsetky info co by si mala mat

natas4
27. aug 2012

@petot ano suhlasim s tym, ze hladat info by mali aj ti co ockovat davaju...mne len nejde do hlavy, ze niekto dokaze odmietnut ockovanie a pritom nema vsetky info ktore by mal mat...mne to proste pride nezodpovedne...ci ockujem, neockujem, v prvom rade si zistim o ake choroby ide, ako sa prejavuju, ako ich rozpoznam aka je liecba

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@natas4
ty to beries ze ockovanie = 100% ochrana, to si si akosi zabudla nastudovat 😀 a co ked hned po ockovani just ochories? 🙂

natas4
27. aug 2012

@zaockujteajslnko neboj sa info mam dost 😉

natas4
27. aug 2012

@zaockujteajslnko a to si odkial vycital pan MÚDRy? ja viem, ze ockovanie nechrani na 100%

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@natas4
no asi som si to vycital 😉 a hned aj par riadkov nad tvojim splechom je to uvedene a vobec si sa nad tym nepozastavila ohladom prave cierneho kasla a toho paradoxu ze ockovani nan ochoreli? 😀

vavrenka
27. aug 2012

@natas4 tento prispevok je pre mna v pohode, ten predchadzajuci nebol. myslim, ze mam pre seba dostatocne info a tie co som doteraz nemala, prave ziskavam. a rozhodne nesuhlasim, ze potrebujem vediet, ako sa lieci napr. pneumokokova infekcia , na to, aby som sa rozhodla, ci dam alebo nedam proti nej dieta zaockovat, lebo ja premyslam v kontexte ockovat-neockovat. takto: na ochoreni ma hlavne zaujima jeho klinicky obraz a realny vyskyt versus nezaiduce ucinky vakciny proti nemu. mne to ako laikovi staci. tebe zrejme nie. je tu viacero takych, ktori si tieto veci podrobne studuju a podla mna je to super.

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@vavrenka
racionalne ajtak nemas ako zhodnotit to "riziko" tak ci onak, ide len o tu "vieru" ci viac veris skorumpovanym farmafirmam alebo akemusi "niecomu" inemu... a mas to potom dost lahko rozhodnute....
dobrovolne poskytnes vlastne dieta na biologicke pokusy?.....a mas to vyriesene....

vavrenka
27. aug 2012

@zaockujteajslnko hej, niekedy je potrebne pouzit aj sedliacky rozum a intuiciu 😉

petah82
27. aug 2012

@vavrenka kto by mal zaujem nastudovat si, ako liecit bezne detske choroby, aj tie proti ktorym sa ockuje, aj tie proti ktorym sa neockuje, odporucam knizku "Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři" Dr. Robert S. Mendelsohn
http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/1-1...

natas4
27. aug 2012

@zaockujteajslnko tvoja dedukcia nefunguje ...preco by som sa mala pozastavit nad niecim o com davno viem
@vavrenka ja nesudim ludi a nerozdelujem svojich kamaratov podla toho ci ockuju alebo neockuju svoje deti 😉