Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

denduska
25. okt 2011

@ninan2 z odberu krvi sa zistia protilatky proti BKM- ale to musi dieta pred testom prijimat kravske mlieko, alebo vyrobky z neho..alebo vo vasom pripade ty, kedze dojcis. Ale ma to este jeden zadrhel - cim mensie dieta, tym mensia spolahlivost toho testu - co znamena ze naozaj moze mat intoleranciu alebo alergiu na BKM ale v teste nevyjde nic 😒 A viem si predstavit ze by tupci na RUVZ boli schopni to este otocit proti vam, ze "ved test bol negativny"... 🙄

@samiana to su este moje starsie poznatky, momentalne mam obdobie, ze by som sla najradsej ovce past za domom 😀

luthien.k
25. okt 2011

@denduska @manof hovězí sérový albumin a kasein = riziko zkřížené alergie. Kravské mléko obsahuje přes 100 různých bílkovin, z nichž asi 30 má alergenní potenciál. Nicméně protilátky proti BKM mohou být už z matčina těla, resp. ta senzibilizace.
Alergie na BKM nemusí být ta "pravá", kdy jsou zvýšené spec. protilátky IgE, ale i tzv. pozdní, nonoIgE, kdy se jí účastní jiné složky imunity, nejčastěji T lymfocyty, čili imunita buněčná a ta se nedá zjistit z krve. Existují kožní testy, tzv. atopy patch tests, které se ale u nás zatím běžně příliš nepoužívají, vím jen o jednom pracovišti v ČR, kde se to dělá (je to náplast s nosičem napuštěným BKM a odečítá se za 48 - 72 hodin). Rozložení alergie IgE a nonIgE mezi dětmi je zhruba půl na půl.
Co se ještě pořád (zbytečně) vyšetřuje, jsou IgG protilátky - ty podle posledních poznatků nemají žádnou vypovídací hodnotu, proto je zbytečné a matoucí je testovat a pojem intolerance BKM je nesmyslný - buď jde o pravou nebo pozdní alergii. Intolerancí se nazývají stavy, kdy jde o nějakou enzymatickou nedostatečnost, třeba intolerance laktózy nebo fruktózy apod.
Jinak @denduska, že očkování proti černému kašli může mít souvislost s alergií na BKM, to slyším prvně od Tebe a dost mě to zaujalo, takže taky budu pátrat dál... Vysvětlovalo by to dost věcí aneb atopici po očkování často hlásí zhoršení stavu.

denduska
25. okt 2011

@luthien.k diky za objasnenie, vedela som, ze ty to hned vysvetlis 😉
no ja som sa k tomu dostala vlastne nahodou, ked som sa snazila vysvetlit si dcerinu rekciu na ockovanie + vsetky problemy ktore jej nabehli, aj ked mi kazdy vravel ze to nijak nesuvisi..tak som patrala sama. Ale stale mam v tom vela nejasnosti, no aspon mi to cele dava aky taky zmysel. Dcera uz nastastie AE nema, aj ked na tej pokozke vidno ze nie je "normalna" ale uz nemusi aspon striktne dietovat..bude to asi aj vekom (uz ma 3 roky)
Viem ze s tymi alergiami/intoleranciami je riadny zmatok, uz som narazila aj na termin"senzitivita" alebo nieco take a neviem co tym presne mysleli 😅

Joj este som chcela, mozno si to este necitala
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
aj to viem o tom len preto ze Dr.Jeseňák je od nás z Martina...ale neskusali sme to este na malej.

moira19
25. okt 2011

@manof Proti ockovaniu, madarska stranka, mozno by sa vam podarilo splupracovat aj s nimi, dnes v radiu hovoril chlapik od nich, lekra a zdal sa byt celkom rozumny: http://www.nebancs.hu/

moira19
25. okt 2011

http://www.nebancs.hu/ na tejto stranke som nasla, ze ak dieta malo alergicku reakciu po ockovania na toxiny difterie, tak nemoze dostat Prevenar. Starsia mala 3 hodinovy plac po hexa. Ak dobre viem, to robi ockovanie proti difterie. Takze nemohla dostat ani Prevenar ani dalsie hexy. Pri najblizzsej navseteve musim povedat dr, aby to napisala megapismenami do karty.

luthien.k
25. okt 2011

@denduska díky, perfektní článek, ukládám si 🙂 Bohužel ale musím říct, že jím popisovaná diagnostika potravinových alergií se v praxi snad vůbec nevyskytuje, nejčastěji maminky přijdou s tím, že dětem vyšetřili spec. IgE (které byly většinou negativní) a konec zvonec. Použití atopy patch testů je zatím velmi raritní a to mi "prošly rukama" desítky a desítky atopických dětí s vlivem potravinové alergie na ekzém...
Jinak souvislost očkování - atopické projevy - je složitější, než možný vliv BKM ve vakcíně proti černému kašli. Chystám se jednou na studium imunologie (až děti dovolí), tak to pak objasním přesně 😀

adikaw77
25. okt 2011

Mamičky-kolegynky!Už pár mesiacov sledujem vaše postrehy na povinné očkovanie,nakoľko aj môj malý- 5 mesačný synček nebol doteraz očkovaný/okrem tbc-to dostal už v pôrodnici.Totiž už odtiaľ sme došli prechladnutí a tak sme si to odkladali až doteraz.No potom,čo som sa tu od vás dozvedela,nemám už vôbec chuť očkovať-aspoň do 2.roka.Prosím vás,ktoré máte skúsenosti s tým,ako to prebieha na tej hygiene a ako to je s tou pokutou,čo hrozí?A ako ste to riešili s partnermi...Poraďte,čo robiť,lebo ja som už fakt zúfalá.Nechcem malého ohroziť.

zuziq8
25. okt 2011

@adikaw77 poslala som ti ip., no a co sa partnera tyka, tam by ste mali byt zajedno..

zajo79
25. okt 2011

bohuzial som dala na natlak lekara ockovat hexavakcinou a prevenarom jeden krat.
Dalsie ockovanie odmietam. Nemoze to narobit sarapatu ak jednu davku uz dostal? Dik za info

adikaw77
25. okt 2011

@zuziq8 Ďakujem-akurát to študujem a som zhnusená tým všetkým,ako nás do toho štát tlačí.A s tým partnerom je to ťažké-nie sme zosobášení a nežijeme spolu-takže malého zastupujem oficiálna ja sama.

adikaw77
25. okt 2011

Ešte by som sa chcela spýtať vás,čo ste to všetko aj absolvovali-myslím tú Hygienu a tak-naozaj tvrdo dajú pokutu za tento tzv. "priestupok"?

denduska
25. okt 2011

@luthien.k ved to viem ze sa to vobec nevysetruje 😀 ale aspon sa to dobre cita, su tam dobre veci popisane. S tym ciernym kaslom - mne by to vobec nenapadlo ze by mohla byt suvislost medzi tym a BKM, ked som to prvykrat citala tak som nechapala ze preco by to malo suvisiet. Mozno tam je este nejaky mechanizmus, ktory zatial nie je vobec objasneny - takze len studuj studuj, vkladam do teba nadej 😀 😎

Akurat mam problem s mladsou dcerkou - ma rok a pol a manzel trva na ockovani zaskrt tetanus..tuna v SR je mozna len minimalne trojka zaskrt-tetanus-cierny kasel. Co s tym? Ona nema ziadne ockovanie, a absolutne ziaden ekzem, ani naznak, a ked jej dam tuto trojku a zacne jej alergia na BKM, trafi ma slak 😅 😅 😝

zuziq8
25. okt 2011

@zajo79 my sme tiez dali ockovat prvou davkou a potom som zacala studovat, lebo sme mali zlu reakciu... prisla som na take veci ze lekar je zo zakona povinny poskytnut pred ockovanim pribalovy letak o vakcine co sa u nas nestalo a proste vela veci zanedbala... hoci sa nas snazi dotlacit k preockovaniu, a doslova sa vyhraza predvolanim na RUVZ a pokutou, nehrozi.. no a pokial sa doteraz neprejavili nejake znamky, myslim ze vaznejsiu sarapatu by to sposobit nemalo...

ninan2
25. okt 2011

@zuziq8 a nahodou nejake "logicke" zdovodnenie preco ockovat az po 2. roku nemas? By sa mi zislo nieco take... ohladne imunity a pod.

zuziq8
25. okt 2011

@adikaw77 je to neskutocne, ze ani o vlastnom dietati nemozes slobodne rozhodovat, resp mozes za cenu spachania priestupku! 😠 hlavne si treba poriadne nastudovat argumenty, preco nedas ockovat... a partner by mal mat rovnaky nazor aj ked spolu nezijete, lebo to mozu pouzit proti tebe ze on ako otec by dal ockovat...

zajo79
25. okt 2011

ja uz vidim, ze ma bude tlacit do toho aby som dala aj dalsie...

Nechcela som dat ani prvu davku, ale prisla som za doktorom, mali sme pol hodinovu vymenu nazorov a aj tak som dala...dodnes si to vycitam.
dnes som mu volala, ze sa mi maly nezda ze trochu kasle, dostala som info ze ak by mal aj teplotu 38stupnov a kasel ze ho moze zaockovat. no to jedine cez moju mrtvolu!!!! takze uz mu len volam ze nech si zapise do karty, ze dalsie ockovanie odmietame ...len si potrebujem overit, ci nerobim zle, ze ked uz jednu davku dostal... 😔

zuziq8
25. okt 2011

@zajo79 nasa mala odlozene ockovanie o mesiac, aby sme ziskali viac casu, potom sme boli na poradni tak mala sople, ziadna teplota a neockovala ju preto...tak neviem preco by pri teplote ockoval 😕 😕 my sa mame lekarke ozvat do 4.11 kedy ma byt zaockovana mala...lebo ona proste nechce pochopit ze ju ockovat uz NEDAME.

zajo79
25. okt 2011

@ninan2 http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz... napriklad tu.

kedze ja niesom papula, aby som si to tak ukecala...tak jednoducho zavolam ze neprideme a hotovo. a nic nam nemoze... niekde tu koloval aj neaky papier co treba priniest doktorovi- hlavne u doktora nic nepodpisovat, a nedmietnut ockovanie ako take, ale odmietat ockovaciu latku- nakolko ti nikto neda info, z coho je vyrobena- s cim na zaklade nabozenskeho a ineho presvedcenia suhlasit nemusis,,,

skoda ze uz niesom v sukromnej teme ockovania- som mala citaci utlm v tejto teme... @bambi2 neda sa s tym nieco urobit?

zajo79
25. okt 2011

@zuziq8 ak bude robit problemy, resp. hruby natlak tak beriem karty deti a ideme inam.

to ze nas nahlasi, to mi je jasne.

manof
25. okt 2011

@zajo79 Infanrix Hexa a Prevenar nie sú návykové látky, takže abstinenčné príznaky nehrozia. 🙂 Pokojne teda môžeš prestať s očkovaním aj po prvej dávke. Nemalo by to obsahovať časovanú bombu, ktorá sa aktívuje po nepodaní 2. dávky do dvoch mesiacov po prvej. 🙂

zuziq8
25. okt 2011

@zajo79 ja uz som uvazovala tiez o tom, ze od nej odidem... vobec sa mi nepaci jej pristup a natlak 😒

zajo79
25. okt 2011

@manof tak som to myslela, ze ked to nebude mat dokoncene, ze ci nahodou nebude nachylnejsi.... nemyslela som to abstinencnymi priznakmi. viem ze jeho reakcia bude, ze ked som zacala ze MUSIM to dokoncit. no ma smolu pri takom pristupe... ak by to bolo inak, zeby sa ma snazil pochopit, ci nahovorit na aspon par monovakcin ktore fakt pomozu - on mi povie detska obrna ci chcem aby to maly dostal- a ja by som cukla. takze musim byt nachystana co mu poviem a musim si nastudovat o jednotlivych chorobach ...

a este nazor, ze teplota nevadi...to uz kde sme????

zajo79
25. okt 2011

@zuziq8 ja chapem ze nahlasit to musi... ale to mi nevadi. 😎

mne vadi ten pristup- ze bude do mna hucat... takto len zavolam - odmietame, zapiste to do karty. a nieje o com.

zuziq8
25. okt 2011

@zajo79 presne tak, ten pristup je uzasny... a este ked mi povie ze keby mi to tak netvrdila ze je to dobre, tak uz v tej ambulancii nesedi... no co si mam o nej mysliet... ja jej pojdem este odniest papier ze odmietam akekolvek ockovanie a bodka.

zajo79
25. okt 2011

@zuziq8 mas to napisane? to podla toho co to tu sa objavilo? hodis mi to do IP prosiiim?

peti19
25. okt 2011

@adikaw77 ani my nie sme zosobášení a ani spolu oficiálne nežijeme, ale prečítala som mu pár článkov a pustila som mu pár videí a pochopil, stojí pri mne a podporuje ma, teraz čakáme pozvánku z ruvz..., držím palce

zuziq8
25. okt 2011

@zajo79 poslem ti link do spravy

adikaw77
25. okt 2011

@peti19 Aj ja som mu odporučila túto stránku,ale bojí sa Hygieny a tej mastnej pokuty...

manof
25. okt 2011

@adikaw77 prístup hygieny je kraj od kraja rôzny. Kde má sídlo Tvoja lekárka?

adikaw77
25. okt 2011

Je to obec Želovce-okres Veľký Krtíš.