Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

z.vrablova
11. jan 2011

@manof ... vakcina proti zubnemu kazu? 😲
... vakcina je vyrabana z geneticky modifikovanych rastlin tabaku??? 😖
To je co za absurditu, ci len zly vtip??? 😕

@manof ... vdaka za odkaz... ten clanok, co som pisla odkaz, presvedcil jednu holku, ze MMR vakciny nesposobuju autizmus... sila medii je neskutocna.. .!

veronika81
11. jan 2011

..a vakcína proti nádche náhodou nebude?! 😝 najlepšie povinne!

veronika81
11. jan 2011

@manof ty kedy spíš? Príspevok o 0.50 a ďalší o 4.38 🙂 Testuješ nejakú vakcínu proti únave 😀

manof
11. jan 2011

Dal som ten príhovor sem:
"II. slovenský vakcinologický kongres 13.-15.I.2011 na Štrbskom Plese - Príhovor":
http://www.slobodavockovani.sk/news/ii-slovensk...

pre prípad, že to z Google Cache za pár dní zmizne.

manof
11. jan 2011

@veronika81
Vyspávam dopoludnia, ak sa to tak dá nazvať - pri zväčša hlučných deťoch 1r. a 3r.
🙂

janka2110
11. jan 2011

Ahojte dievcata.
Tak ja som ola na ockovani s dcerkou
vcera rano a odvtedy mi cez den spala
10minut...a to mala dva denne spanky...
A vecer zaspala a po pol hodine hore a isla spat
az okolo 23:30.
A dnes znovu..cez den10minut. A teraz je
este stale hore...
Teplotu sme mali len vcera vecer38.
Dufam,ze sa nam to rychlo vrati do starych
kolaji...

vlnovkaa
11. jan 2011

@manof Prosim ta je niekde link kde sa da pozriet ako je to najlepsie formulovat ked chceme napisat list o odmietnuti ockovani pre urad co ma na starosti kontolu lekarov? Neviem ci som dost zrozumitelna 🙂

nika.r
11. jan 2011

Zdravím všetkých.

Po problémoch oboch našich detí po očkovaní Hexavakcínou a Prevenarom sme sa s manželom rozhodli, že už nič očkovať nebudeme. Už náš prvý syn mal neurologické problémy, ale keďže bol mierne nedonosený a nikto nám súvislosť s očkovaním nepotvrdil, dali sme ho doočkovať hexavakcínou, vynechali sme ale Prevenar, ktorý on mal ešte dobrovoľný. MMR sa mi podarilo posunúť po 2. roku, reakcie nemal. Dcérku sme dali zaočkovať TBC, avšak po Hexe a Prevenare mala presne tie isté problémy čo prvý syn. resp. ešte väčšie. Nikdy si neodpustím, že som sa nepoučila už pri prvých problémoch a spôsobila dcérke zdravotné problémy, ktoré vôbec nemusela mať, keby som mala aspoň trochu odvahy vzdorovať tlakom z okolia. ☹ Vyčítať si to budem vždy, pevne však verím, že dcérke sa stav upraví tak ako synovi a bude zdravé dieťatko. Som z toho veľmi nešťastná, hlavne zo svojej hlúposti a zbabelosti. ☹

Mám na Vás ešte zopár otázok. Prvá možno hlúpa, ale v právnych veciach som absolútny neznalec. Keď ma bude RÚVZ riešiť v priestupkovom konaní, budem to mať zapísané v registri trestov? 😅

Keď zaplatím na prvom konaní blokovú pokutu 99 eur, už ma nebudú ďalej vyšetrovať a bude toto konečná suma? Mám úplný des z toho, že ma niekto chce riešiť a že budem musieť niekomu niečo vysvetľovať, rada by som to odbavila čo najrýchlejšie. 😅

Resp. neviete ako je to s pokutami u tých detí, ktoré mali naozaj nežiaduce účinky po očkovaní? Nepozerá sa na tieto prípady trochu inak? Mohol by mi nejaký neurológ napísať vyjadrenie, že neodporúča dieťa očkovať a mali by sme potom od úradov pokoj? Ale predpokladám, že ak by aj niekto také niečo vystavil, nebolo by to na dlhé roky a asi ani nie na všetky očkovania...takže aj tak by nám to z dlhodobého hľadiska asi neporiešilo nič...

Vopred ďakujem.

manof
12. jan 2011

@vlnovkaa
Myslíš Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou?
http://www.udzs.sk/e-formulare-tlaciva.html?pag...

veronika81
12. jan 2011

@nika.r žiadny strach, nijaký záznam v registri trestov 🙂 Trestne stíhaná môžeš byť len za trestný čin, resp. prečin alebo zločin a to odmietnutie očkovania nie je.. zatiaľ 😝
zvyšok otázky nechám na @manof -a 🙂
A aké máte problémy ak môžem vedieť?

nika.r
12. jan 2011

@veronika81 myslela som si, ale pre istotu, vďaka za reakciu. 🙂

Syn v deň očkovania neutíšiteľne plakal, potom bol ešte takmer týždeň veľmi plačlivý, cca 10 dní po očkovaní začal robiť také čudné mostíky, celý bol napätý. O pár dní na to sme boli u neurologičky, ale z iného dôvodu. Samozrejme, všimla si to, máme to aj v papieroch. Zhruba laicky to chápem tak, že bol predráždený, resp. jeho nervová sústava. terapia bola dávať do klbôčka, nenechať ležať. Súvisloť s očkovaním som objavila až oveľa neskôr, vtedy ma to vôbec nenapadlo.
Dcérka mala v deň očkovania horúčku do 38,8 a hnačku. Potom dva dni v pohode a na tretí deň začala aj ona robiť tie isté mostíky a je veľmi napätá a nervózna, dokonca aj pri dojčení. Čo je ale u nej horšie, prestala sa pretáčať, ide na to už len cez ten záklon. Aj z toho je asi nervózna, lebo kdesi v hlavičke jej asi zostalo, že už vedela dosiahnuť na hračku vedľa. ☹ Párkrát sa jej odvtedy už podarilo pretočiť, ale vôbec to nie je také, ako to bolo. ☹ Dnes som s ňou bola u tej istej neurologičky čo so synom a tá potvrdila, že je to pravdepodobne z očkovania. Terapia taká istá, pravdepodobne bude vo vývoji teraz trošku stagnovať, ale vraj to doženie.

manof
12. jan 2011

@nika.r

Milá Veronika,

ešte nemusí byť všetko stratené. Skús vyhľadať odborníka na detoxikáciu od kovov (hlavne hliník) a iných gebuzín, čo sú v BCG, Hexe a Prevenare. Ak nepoznáš, niekoho Ti v KE nájdeme. Ľahšie (vratné) neurologické poruchy sa zvyknú po detoxe a zmene zloženia stravy upraviť. Dúfajme teda, že nejde o trvalé (nevratné) poškodenia.

Odmietnutie očkovania je priestupok, nie trest. Navyše je sankcionovanie (pokutovanie) za odmietnutie očkovania na jednej strane zakotvené v zákone č. 355/2007 Z.z., viď napr. tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/zakony-vyhl...
Na druhej strane to však je protizákonné, protiústavné a v rozpore s najmenej 5 medzinárodnými zmluvami záväznými pre SR. Bližšie viď tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/protipravno...

Po zaplatení blokovej pokuty do 99 € Ti zákon negarantuje, že za ďalšie odmietnutné očkovanie po Tebe nebudú znovu chcieť zaplatiť pokutu - skôr naopak. Je to vecou osobnej dohody a počul som napr., že v Prešove alebo Považskej Bystrici sa takto dve moje známe dohodli s právničkami na tamojších RÚVZ. Avšak (nerád som poslom zlých správ, ale nedá sa nič robiť) aj keď nemáme správy o regionálnych zvláštnostiach vo vedení priestupkových konaní na všetkých RÚVZ po celom Slovensku, z tých, z ktorých správy máme, je ten košický RÚVZ absolútne najdebilnejší. Takže konkrétne v Tvojom prípade by som sa na to, že stačí jedna bloková pokuta vo výške 99 € rozhodne nespoliehal. Možno by stálo za to zmeniť lekárku a chodiť k nejakej, čo je v spádovej oblasti prešovského RÚVZ, ak to chceš riešiť týmto spôsobom.

Neurológ by Ti mohol dať potvrdenie o kontraindikácii očkovania. Zvyčajne to dávajú na rok-dva. Ale ak nájdeš a ukecáš nejakého chápavého, čisto teoreticky by Ti mohol dať aj na doživotie potvrdenie o kontraindikácii. Lenže pravdepodobne by sa pritom nevyhol klamaniu (a možno aj nie, treba skúsiť), čiže podvodu, tak neviem... Nuž ale ak na nejakého ozaj dobre zapôsobíš (podľa fotky usudzujem, že na to naozaj máš 🙂), je to možná cesta.

P.S.: napísala by si príbeh, čo by sme mohli zverejniť (ak chceš, tak anonymne, trebárs pod menom "Veronika z Košíc") v príbehoch tuto: http://www.slobodavockovani.sk/pribehy/ ? Nemusí toho byť závratne veľa. stačí pár odstavcov o tom, že pred očkovaním bolo všetko v poriadku a po očkovaní sa stalo to a to (čo najviac podrobností o pozorovaných zmenách) a ako sa to vyvíjalo ďalej. Skrátka: len to trochu učesať a rozšíriť o nejaké ďalšie podrobnosti, čo si tu neuviedla.

Veľa zdaru praje a za prípadný príbeh vopred ďakuje
Marián

veronika81
12. jan 2011

@manof aj keď sa odmietnu všetky očkovania naraz jedeným odmietnutím (aj pre deti narodené v budúcnosti), myslím ten tvoj vzor čo som aj vyššie dávala link.. aj tak je možné, že RUVZ bude pokutovať každú vakcínu zvlášť?

manof
12. jan 2011

@veronika81
Určite sa o to môže pokúsiť.
Ale kým súd nerozhodne v tejto veci, sú možné viaceré výklady zákona, keďže tento je značne nejednoznačný.
😀 😀 😀

barica
12. jan 2011

@manof dekuji, zkusim se v tom rychle trosku zorientovat a neco s tim udelat. O pripadne budouci deti mi taky dost jde, protoze ted uz bych nikdy nedovolila, aby mi naockovali hexou 3. mesicni dite, coz ale v budoucnu pravdepodobne bude zakonem dane:(...

petot
12. jan 2011

@nika.r Tieto následky by Ti mal kažý rozumný neurológ potvrdiť ako trvalú kontraindikáciu.

sammy19
12. jan 2011

ahojte
@nika.r - teraz, keď si tak spätne spomínam, tak naša dcérka mala po druhom očkovaní hexavakcínou niečo podobné. Myslím tie mostíky. Bolo to strašne čudné, ona sa proste zaklonila a hlavičkou búchala o kraj pohovky alebo tak. Chodili sme aj na neurologiu, ale nie s týmto. Tam nám inak neurologička dala do papierov až pri poslednej kontrole v jednom roku, že môžeme začať s očkovaním. Lenže čo už, keď naša pediatrička očkovala malú normálne, aj napriek tomu, že bola sledovaná na neurológii. Keby som vtedy bola vedela...

a ešte doplním - malú sme už potom neočkovali ďalej, lebo som sa konečne prebudila a začala vtedy rozmýšľať viac a študovať si všetko možné o očkovaní...

luthien.k
12. jan 2011

@miliharmi, díky, chtělo by to sehnat spíš přímo návrh toho zákona, nevím, v jaké fázi se to dostává na veřejnost... Leda až pak se dá začít spekulovat, co a jak asi bude a nebude. Ale už teď je jasné, že to rozhodně nebude lepší 😒
Jinak @barica, moje kamarádka právnička mi sdělila, že s tím odmítnutím dopředu to není zase tak jednoduché a jednoznačné, zjistím Ti podrobnosti, jestli chceš.

miliharmi
12. jan 2011

@luthien.k Ve zprávách na ČT1 a na Primě se takto k tomu vyjádřil i představitel MZ, bylo to tuším předevčírem v hl. zprávách. Je to samozřejmě návrh, doufejme, že konečný zákon bude vypadat jinak.

vlnovkaa
12. jan 2011

@veronika81 ano dakujem, toto som presne myslela. Dcerka bude mat rok, zatial sme neockovali nic. Mame celkom OK doktorku. Zatial sme to dohodli ze odklad do 1 roka ale cas pokrocil a treba podniknut kroky. Nemate nahodou skusenosti kedy to treba poslat? Zatail nas nikam nevolali, aj ked doktorka udajne nahlasovala neockovanie. Tak neviem. Alebo co najskor?

olina.s
12. jan 2011

Kdo máte zájem, shlédněte v archivu - na ČT 1 Sama doma - pan MUDr sděluje, že proti pneumokokům existuje očko již od 9 týdnů 😠 Dr. se přesouvá na chat, na konci pořadu budou dotazy. Ani vám nebudu vypisovat, o čem rozhovor byl - očko není pro organismus zátěž, ve srovnání se škodlivinami z jídla, vzduchu.......Dále mluvili o účinosti......

agatkag
12. jan 2011

Ahojte, dlho som tu nebola, už som aj zabudla, že je nejaké očkovanie povinné a že vôbec existuje ...od júla sa nám hygiena neozvala, poslali nám vtedy len list, že máme doložiť potvrdenie o očkovaní...no samozrejme, že sme nič neposlali....malá je zatiaľ zdravá, žiadne antibiotiká ešte nemala, doktorka nás pochválila, že sa držíme, no dúfam, že to takto pôjde ďalej...neviem, čo bude ďalej s našimi skvelými úradmi, čo nové vymyslia....tak držím všetkým palce a zotrvajte vo svojom presvedčení 🙂

barica
12. jan 2011

@luthien.k to budeš moc hodná, pokud se ti podaří něco zjistit, tak mi určitě písni! Diky moc!

z.vrablova
12. jan 2011

@petot
@manof ... by som potrebovala poradit... nam chcela dr. supnut MMR medzi II. a III. hexu, tak sme si vybavili na Neurologii kontrolne vysetrenie, po EEG nam neurologicka napisala pre dr., ze mala sa moze ockovat....
By som sa po pravnej stranke chcela poradit, ked mala dcerka 6.1.2011 18 mesiacov, tzn, ze podla
Vyhláška MZ SR č. 273/2010 Z.z. (najneskor v 18. mesiaci zivota).... by sme uz ockovat MMR nemuseli, mozem sa na tu novelizaciu vyhalsky odvolat u dr...?
Neplanujeme uz ani doockovat III. hexu a prevenar...

nika.r
12. jan 2011

@manof ďakujem za kompliment 😀 a za vyčerpávajúcu odpoveď. Dúfam, že nie kvôli mne si ponocoval. 😅 Skúsim niečo o našom prípade spísať, hlavne sa chcem nejako dopracovať k správe od neurologičky o synovom stave, nechala som to totiž našej pediatričke. Nech môžem pátrať ďalej s odbornejšími termínmi ako s "mostíkmi". Už @petot ma asi pred rokom prosil o nejaké vyjadrenie,ale keďže som si nebola vtedy úplne istá, nechela som písať príbehy o niečom diskutabilnom. Teraz už som ale na 100% presvedčená a mám to vlastne potvrdené jedeným odborníkom.
Skúsim niečo o detoxikácii poštudovať, nemám o tom zatiaľ žiadne info, myslela som si, že u detí sa to ani nerobí.
@petot ak nepochodím u pediatričky a bude nás chcieť naďalej očkovať, skúsim ešte raz zájsť k neurologičke. Lebo kontraidikáciu by nám vlastne do karty mohla napísať aj detská, nie?
@sammy19 a kedy sa vám to dalo do poriadku? Synovi to trvalo tri mesiace, až keď si začal chytať nožičky a pretáčať sa, až vtedy to začalo postupne odznievať. U dcérky mám zatiaľ pocit, že sa tá napätosť zhoršuje, aj keď si nôžky občas chytí a snaží sa pretáčať sa. ☹ A syna mi tiež Dr. normálne očkovala, aj napriek tomu, že bol nedonosený s nízkou pôrodnou hmotnosťou a sledovaný na neurológii aj kardiológii. 😠 To fakt aby si človek prv než pôjde k lekárovi najprv všetko naštudoval sám...alebo nechodil k lekárom radšej vôbec...

boddez
12. jan 2011

Dnešná poradňa 6450g 75cm...zdravá ako lusk...očkovanie odmietnuté doktorka ľudská...🙂) 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 potešenie na mojej strane červenou fixkou na sofinkinej karte odmietnuté očkovanie neočkovať... 🙂 🙂 🙂

boise
12. jan 2011

ahojte...prosim viete o nejakom pediatrovi v BA, ktory v pohode prezije odmietnutie ockovania MMR? Viem ze homeopati-lekari to robia tak, ze vakcinu predpisu, ale nezaockuju...zial o ziadnom v BA neviem. Nas maly zle znasal hexavakciny. Kedze je to nase prve dieta, vobec sme to zo zaciatku neriesili, teraz mi to je luto. Rozhodne nechceme dat ockovat MMR. Po hexa sa u nas dostavili priam zmeny osobnosti, maly si zacal buchat hlavicku o zem, robit tie mostiky, zacal zle spavat, objavili sa skvrny na tele...najskor sme to nepripisovali ockovaniu, no po dalsej davke sa to zopakovalo...

@boddez daval si pisomne odmietnutie? ake? dik

boddez
12. jan 2011

@boise áno dával som odmietnutie ...no tu na tejto stránke som našiel jedno spomenul som tam aj všetky zákony podla ktorých som sa odvolal🙂

petot
12. jan 2011

@sammy19 Môj druhorodený začal mať po tretej hexe podobné prejavy, keď mu skončili 3-dňové teploty blízko 40-tky, ktoré nereagovali na lieky. Začal mať afektívne záchvaty - keď sa čokoľvek dialo mimo jeho predstáv, zvalil sa na chrbát, urobil mostík a s neprítomným výrazom si šúchal hlavu po podlahe, alebo si ju temenom búchal o dlážku, o skriňu apod, tento záchvat trval aj pol hodiny. Neurologička len povedala "prejavuje svoju vôľu, nevšímajte si to", perfektná rada keď má dieťa 3x denne polhodinové afektívne "kŕče" z ktorých ho nie je možné nijako vytrhnúť 😠 Okrem toho sa u neho postupne prejavili asi tak 2/3 známych znakov autizmu, aj ked vďaka Bohu sa to upravilo a nerozvinul sa autizmus v plnej sile, zostali len niektoré jeho črty. Začal pri zľaknutí alebo bolesti odpadávať - zachádzať sa (prestalo to až s vysokými každodennými dávkami vitamínu C od 3 rokov). Afektívne záchvaty má dodnes, hoci menej búrlivé. Ináč je to milé a usmievavé dieťa, ako med. Do 3 rokov len zriedkavo povedal viac ako 2-slovné vety, neskôr sa už rozhovoril. Má aj iné ťažkosti, o ktorých nechcem písať. Tešíme sa jeho postupnému napredovaniu, určite na tom majú zásluhu perfektné učiteľky v škôlke, ako aj fakt, že nie je jedináčik a vždy bol nútený komunikovať so starším bratom, myslím, že aj toto mu pomohlo. Tešíme sa z neho a vieme, že mnoho detí dopadlo ďaleko horšie.

Po týchto skúsenostiach sme jeho, ani jeho mladšieho súrodenca už neočkovali. To, že vakcína ublížila nášmu dieťaťu už nevrátime späť, ale dáva nám to silu bojovať za neho a jeho súrodencov, aby sa nič také už nestalo. A informovať iných. Samozrejme, lekári žiadnu súvislosť nepripúšťajú.