Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
9. máj 2011

@manof K článku, chváliť sa nebudem, zapierať tiež nie 😉

Pozrel som si Tvoju prednášku, páčila sa mi, zopár pripomienok: chcelo by to možno trochu oživiť, napríklad uviesť pár faktov - trebárs štatistiky zaočkovanosti v niektorých podobných krajinách s dobrovoľným očkovaním, spomenúť nemecký model, kde sa odškodňuje aj napriek dobrovoľnosti a na pravdepodobnostnom princípe, a k náboženským výhradám by som pridal, že vakcíny (skoro všetky) sa vyrábajú s použitím zvieracej krvi (zvyčajne teľacej) a často aj výťažku z ľudskej krvi (albumín), a toto je proti viacerým náboženstvám, vrátane kresťanstva (apoštol Pavel žiadal zachovať židovský zákon v bode vyhýbania sa krvi zvierat v zmysle potravy, a to vtedy ešte nevedel, že raz sa budú produkty zo zvieracej krvi pichať priamo do tela detí!)

Ešte si pozriem diskusiu, som zvedavý 🙂

jitinka1
9. máj 2011

Rada by som len upozornila na a dala naznamost tym, ktori este nevedia, ze zajtra sa v Nitre kona o 17,30 v konferencnej miestnosti hotela Zobor prednaska na temu Sloboda v ockovani. Rada sa tam zoznamim s ludmi z Nitry. 🙂

denduska
9. máj 2011

prosim vas, neviete niekto nazvy vakcin pouzivanych v SR na ockovanie (dospelych) pri ceste do exotickych krajin - konkretne tyfus a zlta zimnica? aj meningokoky pripadne..? nenasla som ani na stranke Dr. Bakosa 😅 😅 velmi potrebujem vediet zlozenie. diky 😉

manof
9. máj 2011

@denduska
hľadáš na nesprávnom mieste. Keby si sa pozrela radšej sem:
http://www.slobodavockovani.sk/news/prehlad-ock...
tak to zistíš ihneď.

týfus:
Typhim Vi (Sanofi Pasteur)

žltá zimnica:
Stamaril (Sanofi Pasteur)

denduska
9. máj 2011

@manof si poklad 😎 ze som hned tam nekukla... to pre mm...zacina mat paniku ze v nom vsetko este koluje 😅 😅 😅

manof
9. máj 2011

@petot
Ďakujem za pripomienky.

S tým oživovaním je to trochu problém, lebo môj plán bol v rozsahu pozvánky na zajtra do Nitry:
http://www.slobodavockovani.sk/news/seminar-o-p...

Konkrétne teda:
• výhody a nevýhody povinného očkovania • výhody a nevýhody plne dobrovoľného očkovania •
• aké očkovania sú povinné v iných krajinách Európy? • očkovanie a ľudské práva •
• čo by sa stalo, keby sme prešli na plne dobrovoľné očkovanie, ako je to bežné v Západnej Európe? •
• čo s rizikovými a sociálne neprispôsobivými skupinami obyvateľov? •
• nedostatok dôkladnej osvety o očkovaní medzi laickými občanmi, ako aj medzi očkujúcimi lekármi •
• dramatické skreslenia v počtoch hlásených nežiaducich účinkov očkovania (NÚO) na Slovensku •
• ako zlepšiť hlásenosť NÚO očkujúcimi lekármi? • ako znížiť počet i závažnosť skutočných NÚO? •
• konflikty záujmov pri osvete o očkovaní medzi lekármi i laikmi. Čo s tým? •
• doplnkové a alternatívne možnosti posilňovania imunitného systému •

Ako si sám videl, stihol som do prezentácie dať len tretinu z toho, a už aj tak som bol upozornený moderátorkou, že mi to trvá príliš dlho, že by som to mal prejsť rýchlejšie.

Takže nápad v zásade dobrý, ale asi by bolo treba tú prednášku rozdeliť na dva diely, aby bola aj po tom oživení ešte únosne dlhá.

Tá krv pri výrobe vakcín... To je dobrý nápad, uviesť to. Ďakujem za pripomienku.

Nemecký model nie je špatný v teoretickej rovine, v rovine praktickej však všetko stojí a padá na znaleckom posudku a keď nenájdeš dobrého znalca (a to môže ísť do peňazí), tak na kompenzáciu od štátu môžeš zabudnúť. Reálne majú ľudia väčšiu šancu na úspech v USA než v Nemecku, čo sa týka odškodňovania. I pomer schválených odškodnení k podaným žiadostiam o tom celkom jasne vypovedá.

Každopádne, spomenúť odškodňovanie v prezentácii môže byť zaujímavé. Bežne nemecký model spomínam v mojom úvode do očkovania, ktorý hovorím na drvivej väčšine besied o očkovaní (2. diel som zatiaľ mal len na troch miestach - MT, DK, BA-MC Hojdana), rovnako tak všetky ostatné modely. Mám to podelené podľa toho, či odškodňujú alebo nie na zodpovedné/nezodpovedné a podľa povinnosti áno/nie na diktátorské/demokratické modely. Tzn.:
1. nezodpovedný diktátor (Slovensko, Poľsko, Maďarsko, donedávna Česko...)
2. zodpovedný diktátor (USA)
3. zodpovedný demokrat (Nemecko)
4. nezodpovedný demokrat (Austrália)

manof
9. máj 2011

@denduska
ďakujem za slová uznania. 😉 😎 😵

denduska
9. máj 2011

@manof este o antimalarikach by mi bodlo nejake info 😀 😀 viem ze to nie je vakcina, ale pouzivaju sa na prevenciu tiez...ak sa to da tak nazvat 😝

manof
9. máj 2011

@petot
Ja sa len divím, že ten Tvoj vyčerpávajúci článok o čiernom kašli vyšiel na http://ockovanie.org a nie na http://RizikaOckovania.sk ...
Tiež mám pocit, že na stránke http://RizikaOckovania.sk (súdiac podľa chronológie udalostí) zastal čas 1. apríla 2011, hoci už je pokročilý máj.
To nestíhaš, alebo pripravuješ prechod na nový redakčný systém a tak nové veci dávaš len do nového a už nie do starého, alebo IURO zverila správu webu do rúk niekoho menej schopného?

atemi
10. máj 2011

Ahojte. Chcela by som poprosit o vas nazor. Zatial sme odsunuli ockovanie Hexa vakcinou a uvazujem co dalej. Keby ste sa mohli rozhodnut, ktoru z chorob, ktore pokryva Hexa by ste dali zaockovat a ktore nie? Existuju aj monovakciny na tieto choroby na nasom trhu? Co som zbezne pozerala zlozenie, tak Infarix Polio je na tom dost lepsie co sa tyka zlozenia ako Infarix Hexa a myslim, ze zaockovat Infarix Poliom proti zaskrtu, ciernemu kaslu, obrne a tetanu by bohate stacilo. Moze sa tato vakcina davat aj 5 mesacnym detickam, alebo je urcena len pre starsie deti ako booster po zaockovani Hexou?
Dakujem moc za odpovede!

atemi
10. máj 2011

A este jedna otazocka. Nepostrehla som nikde... existuje nejaka statistika, pomer ockovanych vs neockovanych deti, ktore ochoreli na "ockovane" choroby a mali vazny priebeh alebo nebodaj umrtie? Chcela by som aspon teoreticky vediet riziko, ktore podstupim, ak nedam svoje dieta zaockovat, aka je pravdepodobnost ze ochorie a choroba bude mat tazky priebeh...
Neviete prosim o niecom takom?
Vdaka!

atemi
10. máj 2011

pod tazkym priebehom rozumiem fakt tazky priebeh s trvalymi nasledkami, nie teploty 39 😉

tin007
10. máj 2011

@atemi na tvoju otazku - statistia ockovane vs neockovane deti a ich ochorenie, ti odpoviem, ze taka neexistuje,r esp. ak existuje, tak som sa k nej este nikdy nedopatrala. ale iva vranska hovorila na besede min. tyzden v lamaci, ze prekladaju v iuro nejaku studiu, kde lekari porovnavali tusim 4000 neockovanych nemeckych deti s detmi, ktore su ockovane (zobrali nejake priemerne hodnoty, nie vzorku) a vyslo im, ze neockovane deti su 4x zdravsie. ked to budu mat prelozene (tu studiu), daju ju na stranku iuro.

maggie2
10. máj 2011

@tin007 myslím že viem o akú štúdiu sa jedná, myslím že tu sa spomína: http://www.efi-online.de/PDF/UngeimpfteGesuende... , spomína sa tam i štúdia TOKEN, to je tá o tých súvislostiach s náhlymi úmrtiami SIDS bezprostredne v časovej súvislosti s očkovaním infanrixom hexa.

tean
10. máj 2011

@maggie2
fuha. Uz len ten prvy odsek hovori za vsetko (vdaka google translator 🙂 ).
Toto by malo byt na stenach ambulancii.

atemi
10. máj 2011

dakujem @tin007 ,
to 4x zdravsie sa ale predpokladam mysli ohladom celkovej beznej imunity (menej chripok, prechladnuti a pod.), kedze dieta si vdaka neockovaniu neporusi svoju vrodenu imunitu.
Mne sa ale jedna o choroby proti ktorym sa u nas ockuje a po ktorych hrozia trvale nasledky.
Lekari a RUVZ totiz tvrdia ze po ockovani ak aj nenastane 100% imunita, tak ma ochorenie znacne jednoduchsi a lahsi priebeh. Rada by som to videla na cislach. Napr. tabulka kde bude pocet deti v europe s ciernym kaslom za poslednych x rokov, z toho pocet s komplikaciami a vaznymi nasledkami a to este rozdelene na 2 cisla - ti co mali nasledky napriek tomu ze boli ockovani a ti co mali nasledky "ako dosledok" neockovania...
Asi by som moc chcela, co? 😉

tin007
10. máj 2011

@atemi vela by si chcela 😀
Ano, myslim, ze sa vyjadrila, ze vo vseobecnosti su 4x zdravsie. Aj napr. Mendelhson vo svojej knihe (Jak pecovat o zdravi ditete navzdory vasemu lekari) pise, ze neockovane deti takmer vobec nenavstevovali jeho ambulanciu, v porovnani s ockovanymi.

alikaa
10. máj 2011

Ahojte, trosku mimo temu, ale ste tu dost popisali o vitamine C. Tak mozno mi budete vediet poradit. Moj maly ma od rana teplotu 38.5. Pravdepodobne mu idu ocne zuby, lebo ma napuchnute dasienko, nema ziadne sople, ani kasel. 6tu chorobu prekonal pred par tyzdnami, takze to tiez asi nebude ono. Chcela by som sa opytat kolko C-cka by som mu mala teraz davat? Mame doma Cebion aj ciste C-cko z DMka. Nemam este okolo toho C-cka vela nastudovane, tak ak niekto mate, poradte.

pifina
10. máj 2011

@alikaa najlepsie ti poradi @petot 😵

tin007
10. máj 2011

Citam si 5. cast skveleho clanku Očkování, poruchy vývoje a imunity u dětí (http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovani-po...) a uplne ma dostal zaver tejto casti: "Jak to, že se s vakcínami zachází tak lehkomyslně? Jak to, že existuje dvojí metr? Jediné vysvětlení je to, co jsem uvedla výše: VÍRA. Víra v dobro očkování, víra v jeho nutnost a víra v nutné oběti v zájmu celku. Nevědomost a možná i neochota vědět, protože by otřásla vírou. A krize víry pěkně bolí."

petot
10. máj 2011

@manof Odpoviem, keď to bude všetko doriešené 😉

manof
11. máj 2011

@petot
OK. V pohode... Len mi to bolo divné...

manof
11. máj 2011

Ak niekoho zaujíma, ako bolo včera na besede v Nitre:
http://www.slobodavockovani.sk/news/dojmy-a-pos...

manof
11. máj 2011

prednáška "Vedľajší účinok: SMRŤ"
Dr. Johna Virapena
v Košiciach
v Jumbo Centre, Masarykova 2
v nedeľu 22.V.2011
od 14:00 do cca 17:00
Vstupné: v deň konferencie 6,- € dospelí / 3,- € študenti/seniori (po predložení preukazu); v predpredaji pravdepodobne lacnejšie
http://www.slobodavockovani.sk/news/prednaska-d...

atemi
11. máj 2011

Ahojte, neviem na koho konkretne sa obratit... @manof ?
Vedeli by ste mi prosim poradit v tomto co som pisala, zatial som nedostala ziadnu odpoved:
Chcela by som poprosit o vas nazor. Zatial sme odsunuli ockovanie Hexa vakcinou a uvazujem co dalej. Keby ste sa mohli rozhodnut, ktoru z chorob, ktore pokryva Hexa by ste dali zaockovat a ktore nie? Existuju aj monovakciny na tieto choroby na nasom trhu? Co som zbezne pozerala zlozenie, tak Infarix Polio je na tom dost lepsie co sa tyka zlozenia ako Infarix Hexa a myslim, ze zaockovat Infarix Poliom proti zaskrtu, ciernemu kaslu, obrne a tetanu by bohate stacilo. Moze sa tato vakcina davat aj 5 mesacnym detickam, alebo je urcena len pre starsie deti ako booster po zaockovani Hexou?
Dakujem moc za odpovede!

manof
11. máj 2011

@atemi
Ja osobne, ak vôbec niečo, tak jedine tetanus. A aj to veľmi váham, a určite nie skôr než po 2. narodeninách.
Ale Ty možno žiješ v iných podmienkach, možno cestuješ do rizikových krajín... Neviem, treba zvážiť vždy individuálne. Ak Ti chýbajú informácie, toto je dobrý zdroj:
http://www.dary-zivota.sk/products/ockovani-pro...

O Infanrixe Polio tuším písal RNDr. Marek Petráš, bývalý pracovník v českom výskume a výrobe vakcín, že nie je dôvod na preskripčné obmedzenie na 5 a viac rokov (čoby booster), lebo má až na dve zložky (o ktoré má menej než Hexa) úplne rovnaké zloženie.

Ale ja by som nedával obrnu, ak nejdeš do Indie, Afganistanu, Pakistanu či Nigérie, a ani sa nestýkaš s ľuďmi, čo odtiaľ prišli. U nás už nebola 50 rokov hlásená.

denduska
11. máj 2011

@atemi Infanrix polio je obmedzena ako booster tak ako pise manof, akurat sa mi zda ze nie od 5 rokov ale od 15 mesiacov. Ale mas moznost este Infanrix + Imovax polio. Ja by som ale polio nedavala takemu drobcovi, mozno neskor.
Co sa nas tyka, my chceme zaockovat len zaskrt + tetanus ale nemame ako - neda sa, aspon nie tu na Slovensku.