Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
5. okt 2011

@z.u.z.k.a. Síce je potešiteľné, že nemusíte teraz očkovať, ale z dlhodobého hľadiska to nie je zrovna zdravé - mať imunitu v takom stave.

z.u.z.k.a.
5. okt 2011

@manof to si plne uvedomujem, ale bohuzial to tak je, a nici ne nam nezostava, len s tym bojovat, mas nejake osporucania,ako imunitu podporit?

kajulka1
5. okt 2011

@olivova preco vam pediatricka neodporucila ribomunyl? @didulka85 Praveze maly bol iba raz chory,aj to chytil odo mna a bral sumamed ale to mal pol roka. Inak ziadne zapaly priedusiek alebo ine nemal. Preto ma imunologicka zaskocila ze mu hned buchla tento liek. Fuj hnusny farma priemysel ako zhanaju pacientov medzi detmi. Maleho este kojim aj nato mi povedala ze naco este uz je to zbytocne. Strasna krava a ze imunologicka,prave ta by mala kojenie odporucat. A hlavne mi prizvukovala ake je ockovanie deti s oslabenou imunitou potrebne lebo prave tie nachytaju vsetky choroby a cez synove teploty odporucila ockovanie. Kuaa taka som nasrata. V tomto blbom meste su vsetci za ockovanie ake je uzasne a ked sa len pytam na nazor ci si nemyslia ze je aj skodlive tak som absolutny outsider. Uz aj maminy z mojho okolia o mne klebetia ze som cudna ak nechcem dat ockovat. A to zatial ma moje dieta vsetky ockovania len s tym chcem prestat. @samiana zatial ockovanie odkladam ako sa da ani mne sa nezda spravne ockovat cez teploty. Ale mi je zvlasne ze niektory mudr povie ze teplota do 37,3 je stale v norme a iny ze nie len do 37. A dnes mi dalsi dr povedal ze len do 36,8 je teplota normalna,nad to uz zvysena. No mozem si vybrat....To akoze neexistuje jednotna tabulka co je norma a co nie? @denduska porad ☹

kajulka1
5. okt 2011

@ z.u.z.k.a. kolko ma tvoj drobec rokov? To IGg mate kolko znizene ked vam neodporucila imunologicka ockovat. Este ze si nebola u mojej ta by ti len vrelo odporucila. Ona to ma asi pomylene lebo tvrdila ze deti s oslabenou imunitou by mali byt prednostne ockovane. Inak trepala nieco o tom ze vakciny maju byt dobrovolne ale platene, ze aka mozem byt rada ze mam vakcinu zadarmo a chcem ju odmietnut. No truba... @manof vies nieco o tom ze vakcina ma byt platena a dobrovalna, inak taketo nieco mi uz naznacila aj pediatricka. Tak neviem ci to ma byt nejaka novinka alebo su tie 2 mudry nacisto sialene... mas pravdu o rybomunile ze je to nieco ako ockovanie to mi aj dr. vravela az mi zle ostalo ked to spomenula,ja sa chcem ocko vaniu vyhnut a ona mi predpise ockovanie v prasku 🙂 ze vraj potom nebude maly vobec chory lebo si vlastne vytvory rybomunilom imunitu. No musim hladat noveho imunologa...

z.u.z.k.a.
5. okt 2011

@kajulka1 mala ma 17 mesiacov a hodnotu neviem ,konzultovali sme to telefonicky, ked budem vediet viac, napisem.

milanka33
5. okt 2011

Ahojte Pre Vás som nová.
Za polrok čo čítam Váš blok som sa veľa dozvedela čo ma predtým ani nenapadlo.
A dostala som sa zo štádia očkovania všetkého aj nepovinných k ne očkovaniu. Viete mi poradiť nejakého dobrého pediatra v KE ktorý s tým nemá problém. Ďakujem

anicka1981
5. okt 2011

@kajulka1 no v takychto pripadoch je clovek odkazany sam na seba, najst sam co je najlepsie, ja by som urcite skusila neaku homeopatku, a ockovat by som urcite nedavala, lebo to mu imunitu este viac rozhadze, a mozno uz ju ma nizku koli predchadajucim ockovaniam, ja som sa obratila na jednu uznavanu homeopatku a ona ma len utvrdila v mojom nazore, ze neockovat,, skus najst neaku vo svojom okoli a uvidis co ti povie,,, drzim palce,,, a ohladom toho, ze je to zadarmo aj mojej mamke vravela primarka na koznom, ze iba prasive ciganky nedavaju ockovat, a to je mudr, krava je to, ked uz tak,,,, co sa ona do mna stara.. ( mamka robi v nemocnici)

olivova
6. okt 2011

@kajulka1 - no, ona mi vysvetlila, ze to nie je moc dobre, nech si tu imutintu radsej buduje inak (pochopila som, ze tento "liek" jej nie je podla chuti a ja som urcite nenastojila, niekde sa tiez rozoberal a neboli nan moc dobre ohlasy...).

manof
6. okt 2011
manof
6. okt 2011

@kajulka1 o dobrovoľných a platených vakcínach nič neviem. Podľa mňa je to len strašenie, že vraj keď budú vakcíny dobrovoľné, tak za ne rodičia budú platiť. To je ale nezmysel. V Česku napr. majú teraz dobrovoľné pneumokoky a neplatia za ne. Je krajne nepravdepodobné, že by sa povinné očkovanie spoplatnilo, lebo to by dramaticky znížilo zaočkovanosť, a to by naši epidemiológovia nedopustili.

denduska
6. okt 2011

@kajulka1 prepac som si tu skopcila vysledky vase, kedze je to uz na predoslej strane a moja kratkodoba pamat je velmi kratkodoba 😅
AST ma 0,75 norma je od 0,20-0,63 Inunoglobulin G ma 4 norma 5-10, imunog. A 0,19 norma 0,40-1,25, Neut. 21 norma 40-53, Lymph 68, norma 35-50, F/W ma 5/17
no...AST je trosku nad normu ale bez ostatnych pecenovych testov sa neda z toho nic extra vyvodit, okrem toho je este maly, u takych deti mozu byt hodnoty mierne nad normu.. sedimka (F/W) je tiez trosicku zvysena, imunoglobuliny - my sme mali este nizsie hodnoty a povedali ze ockovat mozeme 😀 😝 a co sa tyka tych neutrofilov a lymfocytov - vyzera akoby telo uz s niecim dlho bojovalo... tak ako ti napisala @samiana spravne. v prvej faze obrany stupaju neutrofily a v druhej lymfocyty - to je zjednoduseny model - no a ked to trva uz dlho neutrofily sa akoby vycerpu.To by sedelo aj s tymi teplotami. Bodol by vam este rozpocet bielych krviniek 😕 moze to byt kludne este zataz z minulych ockovani, alebo teoreticky by to mohol byt nejaky fokus s cim telo dlhodobo bojuje...ale u tak maleho dietata asi nie ked nema problemy ziadne 😕 neviem 😨 No ale ribomunyl by som aspon zatial nedavala ked ani nevies aky je vlastne problem. Ale to je len moj nazor.

dankakk
6. okt 2011

Ahojte, potrebujem radu. Ideme s malým na pobyt s baby plavanim. Nie je zaocko ničím. Mám sa niečoho obavat? Môže mi ho nakazit dieťa, ktore by napr. Nemalo zahojenu ranku po ocko bcg??? V noci ma prepadli takéto myšlienky a nedali mi spat 😒 ... Môže vlastne zaockovane dieťa ohrozovat dieťa nezaockovane???

didulka85
6. okt 2011

@kajulka1 dojcenie je to najlepsie co mozes pre imunitu dietata urobit. Ona ako doktorka by mala vediet, ze WHO odporuca dojcit do 2 rokov veku dietata a dalej podla toho ako to matke a dietatu vyhovuje.
Sa mi fakt pacia taketo rady... Na jednej strane mi budu tvrdit, ze materske mlieko je uz pre rocne dieta zbytocne, na druhej strane mi nakazu kupovat umele mlieko, lebo to je vhodnejsie ako kravske.
S mojim starym sme boli dost chori po narodeni Sary a ona ani raz neochorela. Laktacna mi povedala, ze dostava protilatky v mojom mlieku. Aj keby odo mna ochorela, tak by choroba prebiehala ovela miernejsie.

Mna vcera poobede na ihrisku ohovarala skupina mamiciek za to, co som rano povedala o ockovani proti kiahnam. 😒

tin007
6. okt 2011

@dankakk co sa tyka plavania, hrozi vam (teoreticky) nakaza od dietata, ktore dostalo ockovanie proti rotavirusom, kedze vakcina obsahuje zive virusy (oslabene) a telo ich moze vylucova az 2 tyzdne. co sa tyka nakazy bcg, tak nemyslim, ze by ste sa mohli nakazit od toho dietata, ktore nema zhojenu ranku (z tej ranky urcite nie), ak si dobre pamatam, tak vlastne tie bakterie sa musia rozvinut do niektorej z foriem tbc (napr. plucnej) a dieta by muselo vykasliavat (takmer az krv, ked je choroba najinfekcnejsia) a aj to by ste museli byt vo velmi intenzivnom styku. takze najviac asi hrozia rotavirusy od ockovanych

catharinka
6. okt 2011

@manof - určite sa v tejto téme veľmi dobre vyznáš, tak sa opýtam priamo teba. Môžu hroziť dieťatku po odmietnutí všetkých povinných očkovacích látkach nejaké vážne riziká ochorení práve na tie choroby, proti ktorým nebolo zaočkované? Je to vážna dilema, ktorú práve riešim... Ďakujem.

manof
6. okt 2011

@catharinka
V zásade nejaké riziko stále je, ale o tom je život. Aj zaočkované deti sú stále v riziku, že ochorejú na tie choroby, proti ktorým sú zaočkované, a navyše ešte znášajú aj riziko očkovania.

Ak si v tejto veci chceš urobiť jasno, odporúčam knihu:
http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/0/0...

Napísal ju nemecký detský lekár práve pre takých rodičov, čo sa chcú slobodne, informovane a zodpovedne rozhodnúť o očkovaní.

manof
6. okt 2011

@didulka85
a čo si im povedala o očkovaní proti kiahňam?

prevenar
6. okt 2011

@dankakk ahoj, myslim,ze na tuto otazku pozna pravdivu odpoved malo kto. osobne si myslim,ze je vylucene aby dostalo dieta tbc od ineho dietata po ockovani. na druhej strane ja osobne mam hrozu z bazenov , cize vody ktora je chlorova + sa v nej premelie velke mnozstvo ludi. cim viac ludi tym vacsia sanca ,ze sa dietatko niecim nakazi, chripka, plesne a bohvie co este. ja osobne by som do takeho prostredia moje dieta netahal, ci uz ockovane, alebo neockovane. pockal by som do leta a nosil dieta ne ciste prirodne jazero. dietatko bude starsie a bude mat vyvinutejsiu imunitu a zaroven hustota ludi a kvalita vody je podla mna neporovnatelna.

tamoulik
6. okt 2011

@catharinka odporucam ti precitat si tuto knihu http://www.slobodavockovani.sk/products/dr-mart..., ja som akurat v polovici, a rozmyslala som, ci dam aspon Infanrix alebo Invanrix IPV namiesto hexy, ale uz som rozhodnuta do 2 rokov nedat nic a potom tp znova zvazim... Napr ak nemas zaockovane dieta proti Hib, tak je sanca , ze to dostane 1 : 100 000, ale ak ho das zaockovat, tak je sanca 1 : 1 726, ze dostane do 2-3 rokov cukrovku..- to hovori za vsetko!

manof
6. okt 2011

@dankakk
Treba sú uvedomiť, že TBC sú baktérie a baktérie sa s chlórom asi nekamarátia, takže ak by sa aj nejaké mykobaktérie z nezahojenej rany po očkovaní proti TBC uvoľnili do vody, asi by v nej dlho neprežili.

U vírusov to je iné, vírusy v podstate nie sú živé, nedajú sa vyhladovať, lebo nič nepotrebujú jesť, takže vo výsledku majú spravidla vyššiu trvanlivosť, než baktérie. I keď vraj HIV je pomerne krehký, ale zato rotavírusy a žltačka typu B sú vcelku dosť odolné...

Takže ako písala @tin007 - reálne TBC asi nehrozí chytiť od očkovaných detí. Keď tak skôr tie rotavírusy. Ale to zase nie je žiadna veľká tragédia - týždeň-dva hnačka - ale ak dieťa dostatočne pije, prežije to bez akýchkoľvek komplikácií.

manof
6. okt 2011

5 vecí, ktoré naozaj treba vedieť o očkovaní proti HPV:
http://www.slobodavockovani.sk/news/a5-veci-kto...

didulka85
6. okt 2011

@manof co asi? Ze je to hovadina. Nech si precitaju pribalovy letacik a NUO. A ani proockovaci lekari to neodporucaju. Potom na mna isli tym, ze v Nemecku je to povinne. Ja ze povinne tam nie je nic. Potom sa debata zvrhla na to, ze Sare nedam MMR a presviedcali ma, ze musim, lebo je na to zakon a riskujem. Najlepsie je, ze som sa s tymi istymi mamickami bavila o tom, ake je ockovanie svinstvo po tom, ako sa Sare stalo to, co sa stalo. A vtedy mi aj jedna z nich povedala, ako jej dcera tyzden ci dva nemohla po ockovani stat na nohach, dalsej dieta prerevalo x hodin vkuse a musela vnoci odist z domu, lebo by sa z toho placu zblaznila atd atd. Poznaju cely nas pribeh, boj so SUKL, lekarmi. A teraz ma idu kamenovat tie iste zeny za neockovanie. Neviem, ci som ja nenormalna alebo co...
Dnes bola na ihrisku babicka, ktora ma neockovane vnucata, len som nechcela tuto temu zase otvarat.

andrejka1974
6. okt 2011

@manof odomna to v tejto skolke chceli je to vraj nove a plati to od septembra tohto roku vraj im to prislo z ministerstva neviem mozno to chcela len tato specialna skolka inde som sa s tym zatial nestretla tak neviem my sme do tejto skolky zacali chodit 3 oktobra 2011

manof
6. okt 2011

@andrejka1974
Tak to si si mala pýtať, že chceš vidieť ten papier z ministerstva, lebo to je skrátka nehoráznosť, požadovať niečo nad rámec zákona a tváriť sa, že to je povinné.

manof
6. okt 2011

@andrejka1974
Aby som upresnil, tento rok bola novela zákona 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia - 172/2011 Z.z., ale veci týkajúce sa očkovania nemenila, takže by som veľmi rád vedel, na základe čoho si dovoľujú takú drzosť.

denduska
6. okt 2011

@tamoulik odkial mas to cislo 1:1726 prosim pisni mi zdroj...alebo je to v Hirtem? 😅 Diky 😉

tamoulik
6. okt 2011

@denduska Ano, v Hirtem, strana 169, 1:1724, oprava, takto je to presne.

anicka1981
6. okt 2011

ono je tazke si priznat pravdu, specialne okovacim rodicom, ze by mohli dat ockovat nieco, co by ich dietatu ublizilo, kazdy miluje svoje dieta najviac na svete, a chce pre neho len to najlepsie,, a aj tak vatsina rodicov ockuje z nevedomosti a jednoducho preto, ze sa to tak robi stale, ked sme prezili ockovanie, preziju ho aj nase deti,,,, a prave to je to, ze ja si myslim, ze mozno nechu uznat, ze by mohlo byt aj ich dietatom nieco zle, a dali ockovat, a nezaujmali sa o to viacej.. taky je moj pocit z toho,,,,,,,

ua som dneska bola vonku, a maleho nosim v satke, v kociky byt jednoducho nechce, a taka stara pani sa ku mne domotala,(asi 70rocna), a vravi mi, "ako vela si tie deti vytrpia...." a rokou ukazala na satku, ze ako strasne to tam musi byt, a mala som z toho pocit, ze si mysli, ze ho vlastne tyram, tym, ze ho nosim v satke, a ja jej na to, ze to nie je pravda, ze aj lekarka nam to schvalila, ze deti takto nosene skor dozrievaju, a ona ze "neexistuje", a ja ze existuje a pokracovala som dalej v nasej ceste,,,,, ona este nieco na mna hovorila, ale ja som si ju uz nevsimala,,,,, truba stara, a prislo mi na um, ze keby vedela, ze nie je ani ockovany, tak by ma aj na socialku asi nahlasila,,,,, ☹

tamoulik
6. okt 2011

@anicka1981 To sme na tom podobne, mna ked zastavia so satkou generacia 50-60 rocnych tak s tym, ze chuda dieta, preco ho tak trapim (pritom sa spokojne usmieva alebo rovno papa s prska), ze akoby mal vela miesta v kociku, netlacil by sa, ale ked generacia 70+ (a romski spoluobcania), tak praveze, ze ake uzasne, ze aj oni sa nosili ako deti, a ako im bolo dobre. Ja som prveho dala zaockovat na vsetko, + rotaviry + kiahne a bola som na seba hrda, ze som si este priplatila za jeho zdravie, ze aka matka a nemala som vlastne o nicom ani ponatia. Druheho mi pichli TBC, fakt netusim kedy a to bol stale pri mne aj prvou hexou a synflorixom, bez toho, ze by mal okrem teploty negativne reakcie, som to zacala studovat, po 4 mesiacoch som otocila nazor a nepichla by som dietatu uz nic a vycitam si, ze aka som bola neuvedomela a dufam, ze ani po niekolkych rokoch snad nebudu mat deti nasledky kvoli mojmu nezaujmu a slepej dovere k pediatrovi a zdravotny sytem.