Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tean
19. máj 2011

@maggie2
myslim, ze katkaaalex to myslela ironicky 🙂

poppy1
19. máj 2011

@maggie2 ja viem,ze sa musim rozhodnut sama a tiez viem, ze sa viac bojim neziaducich ucinkov ako chorob samotnych... len nemam este tolko o tom prestudovane a neviem teraz na 100 percent povedat, ze toto je spravne urobit. Preto prosim o radu vas, tych, co maju o tom nastudovane podstatne viac, aby povedali svoj nazor...

maggie2
19. máj 2011

@poppy1 Ja Ti rozumiem, ja takto uvažujem nad FSME vakcínou pretože u nás je strašne vysoký výskyt kliešťov každý týždeň nášmu psovi ich odstraňujeme. Ale človek nie je pes, ktorý je väčšinou rezistetný voči týmto chorobám. Dcére som minule odchytila kliešťa, už je liezol po krku. Ale strach z možných vedľ. účinkov FSME stále prevažuje. Pozorujem je neustále počas pobytu i po každom návrate z prírody

tin007
19. máj 2011

@poppy1 tak studuj, este mas dost vela casu, kym zacne mala behat po dvore pri konovi. mimochodom monovakcina proti tetanusu pre deti u nas nie je registrovana (iba pre dospelych).

poppy1
19. máj 2011

@maggie2 no ja som tiez z oblasti, kde hlasia vysoky vyskyt kliestov a teda aj boreliozy a encefalitidy... aj moja mama aj moja sestra uz boreliozu mali... 😒 Inak a ty mas deti zaockovane? ak ano, proti comu?
@tin007 viem ze nie je... ale tak som myslela,ze by sa to nejako dalo urobit. Cez nejaku "znamu" lekarku alebo co... No studovat budem, len teraz 25teho ideme na ockovanie a ja v tom este stale nemam na 100 percent jasno... neviem, ci mam poziadat o odklad zatial, alebo ci rovno vsetky ockovania zrusit, alebo co... proste neviem to ani poriadne vyargumentovat, lebo mi chybaju informacie ☹ A ty si svojho synceka zaockovat nedala vobec? A ani neplanujes?

tin007
19. máj 2011

@poppy1 kym si nie si ista, tak daj odklad. moj maly je ockovany ciastocne (bcg, 2x hexa), dalej neplanujeme ockovat, mozno ked bude v puberte a rozhodne sa napr. pre kone (tiez mame v rodine), tak potom si moze dat zistit hladinu protilatok v krvi a pripadne ockovat

poppy1
19. máj 2011

a mozem sa opytat, preco ste tretiu hexu nedali? mal nejake vazne nez. ucinky?dakujem pekne

katkaaalex
19. máj 2011

@maggie2 myslela som to ironicky, tiez niesom za ockovanie...
...a dakujem za radu ohladom kliestov 😉

tin007
19. máj 2011

@poppy1 nedali, nemal vedlajsie ucinky (viditelne)

manof
19. máj 2011

Komentár
Bioetik ThLic. Ján Víglaš na Rádiu Lumen verejne obhajoval neetické vakcíny:
http://www.slobodavockovani.sk/news/bioetik-thl...

manof
19. máj 2011

@poppy1
Jednoznačne najlepší komplexný zdroj informácií je kniha nemeckého detského lekára Dr. Martina Hirteho "Očkování - pro a proti":
http://www.dary-zivota.sk/products/ockovani-pro...

Tam určite nájdeš odpovede na mnohé svoje otázky. Toto sa nedá zodpovedať pár vetami, je mi ľúto...
Tak keď si prečítaš Hirteho a niečo Ti ešte nebude jasné, ozvi sa.

manof
19. máj 2011

@verka888
Posunúť očkovanie môžeš kedykoľvek jednoducho tak, že povieš lekárke, že "očkovať sa nebude, pokým budeme cvičiť Vojtovku, a možno ani potom". Je to len a len na Tebe. Proti Tvojej vôli sa očkovať nesmie.

manof
19. máj 2011

@tin007
Ale nie, Tina, monovakcína predsa je - Tetavax nemá žiadne preskripčné vekové obmedzenie zdola. Dokonca je tam výslovne napísané, že sa môže použiť aj na základné očkovanie.

Jak si došla na to, že nie je pre deti samostatná vakcína proti tetanu?

poppy1
19. máj 2011

@manof no ved prave ze ja som uz Hirteho precitala a stale v tom nemam jasno... ☹ dalsia vec je ta, ze on popisuje, ako je mozne urcite veci urobit v Nemecku...na SVK to moze byt uplne inak ☹

Podla jeho knihy by som malej dala zaockovat cca v roku: Tetanus, zaskrt, meningokoky a obrnu. No na SVK to nie je mozne ☹ Bud vsetko alebo nic... A ja sa neviem rozhodnut ci risknut hexu (co by som ozaj nerada), alebo nedat nic a risknut ochorenie... predsalen budeme s malou cestovat ako som pisala a v krajinach ako UK, Holandsko sa odporuca byt zaockovany proti meningokokom- Hirte to odporuca tiez vo svojej knihe... tak ja neviem 😒 Co by ste mi poradili prosim?

evca35
19. máj 2011
tin007
19. máj 2011

@manof a @popoy pardon, fixovala som si (z nejakeho pribaloveho letaku), ze monovakcina proti tetanu je iba pre dospelych

manof
19. máj 2011

@poppy1 ale tie meningokoky sú oficiálne štátne odporúčanie, napr. ako u nás odporúčajú očkovanie proti chrípke. To snáď človek nemôže brať vážne.

poppy1
19. máj 2011

@manof aha to som nevedela... ja som to z tej knihy pochopila tak,ze Hirte naozaj odporuca dat sa ockovat, ked sa ide do tychto krajin... Okrem toho chripka je podla mna absolutne bezrizikove ochorenie, ktore je sice neprijemne, ale clovek sa z toho v pohode vylieci (samozrejme mozu nastat komplikacie u malych deti a starych ludi)...no o meningokokoch toho moc neviem...ale Hirte pise, ze je to zivot ohrozujuce a nebezpecne ochorenie...

Ok, ale keby som aj teda meningokoky vypustila co so zaskrtom a tetanusom?? Zaskrt sa uz dlho nevyskytol...ale je velmi nebezpecny, takze riskovat to? Skoda,ze neexistuje vakcina proti zaskrtu a tetanu ☹ No tak zrejme teda dam zaocovat len tetanus a tu je moja otazka: Bude nejaky pediater ochotny pichnut samostatny tetanus??? Nie je to o tom,ze na to musi byt pricina?? Napr. poranenie o hrdzavy drot a pod?

miliharmi
19. máj 2011

@kocicinka Právě že bagatelizovali, jako nakonec obvykle. Samozřejmě pod tlakem byli nuceni je připustit, ale jde také o množství a šíři následků, které přiznávají. Ono aby úplně popírali, že vedlejší následky očkování existují, to by snad ani nebylo možné, stačí se podívat do příbalů vakcín. Problém je v tom, že velké množství následků, které se projeví v následnosti po očkování, odmítají uznat jako následek očkování (cukrovka a další autoimunitní poruchy, autismus, poruchy až kolabs imunity, neurologické poruchy atd.) a také nepřipouští, že některé nežádoucí zdravotní projevy po očkování (např. jako měla moje malá, odmítání příjmu potravy, horečka a hypotonie, zpomalení až zastavení motorického vývoje, častá nemocnost) jsou varovnými příznaky před dalším očkováním, buď tvrdí, že ani s očkováním nesouvisí nebo je právě bagatelizují jako běžné a dočasné a klidně v očkování pokračují. Prostě celkový přístup lékařů a odborníků je takový, že proočkovanost je přednější než zdraví jednotlivých dětí. Zdá se, že není pro odborníky žádoucí nechat se až na výjimky čímkoliv varovat před dalším očkováním, protože kdyby měly být všechny varující příznaky brány vážně, těžko bychom dosahovali tak vysoké proočkovanosti, takže v tzv. zájmu většiny je zřejmě potřeba některé děti obětovat. Což jsem si s hrůzou uvědomila právě u toho pořadu, kde jeden z lékařů prohlásil právě to, ano očkování může mít závažné nežádoucí účinky a o tom my víme a přesto všichni přítomní odborníci dále trvají na povinném očkování, protože z jejich úhlu pohledu je více prospěšné než poškozující. To prostě znamená, že ve prospěch většiny (samozřejmě je otázka, zda je hypotéza kolektivní imunity po proočkování populace vůbec správná a do jaké míry) se počítá s tím, že některé děti budou obětovány a máme-li naočkovat 97-98% dětské populace, pak není možné příliš přihlížet ke zdravotnímu stavu dětí, nechávat se odrazovat od dalšího očkování varovnými příznaky apod. , naopak je třeba naočkovat co nejvíce dětí hlava nehlava. A to se bohužel skutečně děje a možná to příště může být právě vaše dítě, které bude obětováno. Proto by snad aspoň měl mít rodič právo rozhodnout se, která míra rizika je pro něj přijatelnější. Pokud by očkování byl medicínský zásah, který by byl zcela bez rizika a prokazatelně účinný proti té nemoci, pak by mohl být snad vymáhán jako povinný, ale pokud víme, že očkování může mít závažné nežádoucí účinky a k tomu ani není zaručena jeho účinnost u všech očkovaných (je dost případů, kdy očkovaní onemocní nemocí, proti které jsou očkovaní), pak ho vymáhat násilím pod hrozbou sankcí znamená prostě vědomě část dětí obětovat.

manof
19. máj 2011

@tin007
Aby som bol úplne presný:

4.1 Terapeutické indikácie
Prevencia tetanu, najmä:
a) v postexpozičnej profylaxii čerstvých rán, ktoré môžu byť kontaminované tetanovými spórami u  osôb, ktoré neboli základne očkované alebo u ktorých očkovanie nebolo dokončené alebo nie je známe, či boli očkovaní.
b) v profylaxii neonatálneho tetanu u neočkovaných žien v  reproduktívnom veku alebo počas tehotenstva v krajinách s častým výskytom neonatálneho tetanu
c) základné očkovanie
d) preočkovania (booster)

http://www.sukl.sk/sk/pomocne-stranky/save-doku...

manof
19. máj 2011

@poppy1
z hľadiska zákonov by s takým niečím problém byť nemal. Ide v podstate len o osobnú ochotu toho-ktorého detského lekára, ale to sa musíš spýtať nejakého konkrétneho, nie mňa. Ja nepoznám všetkých detských lekárov na Slovensku.

mywiel
20. máj 2011

Ahojte neviete mi poradit, maly mal 3 dni 39C teplotu a na 4ty den uz nemal ale vysypal sa trochu na cele a po boku na lickach ako ked sa poprhlite zihlavou, nie je to velmi viditelné ale fliaciky tam su také 1mm, co to moze byt? Ruzienka, osypky? Dakujem.

denisocka
20. máj 2011

@mywiel 6.chodoba

mywiel
20. máj 2011

@denisocka co je to 6 choroba? 😅 😕

ani3012
20. máj 2011

@denisocka alebo piata 😀
aký je vlastne medzi nimi rozdiel ?

denisocka
20. máj 2011

piata,šiesta ..je to fuk , proste po 3dnoch horučiek je vysev,čo viem tak ide zhora dole a strati sa do 1 dna,alebo tak ..taka žihlavka

roo
20. máj 2011

u @mywiel ide o 6. chorobu. To co popisala, je ukazkovy priklad 😉
Piata choroba byva u starsich deti, ma iny priebeh. Zacina sa takym zliatym vysypom na licach, dieta vyzera ako vystipane od mrazu. Potom sa rozsiruje zvacsa na ramena. Ine priznaky nemusia byt ale aj mozu. Teplota nemusi byt. Moja najstarsia prekonala uz obidve. 🙂 Akurat pri tej piatej ma chytala panika - nie kvoli nej, ale kvoli nasmu nenarodenemu babu, lebo pre babo v brusku moze byt parvovirus, ktory ju sposobuje, nebezpecny. Ale je to zrejme tak rozsireny virus, na ktory ma uz drviva vacsina obyvatelstva v tele protilatky a nam sa nastastie narodilo zdravucke babatko.

molka
20. máj 2011

@mywiel určite 6.choroba, aj my sme ju prekonali. Dieťaťu netreba nič podávať, zmizne to samé. Výsyp by mohol byť aj po bokoch tela a na nohách, u každého je to individuálne.

maggie2
20. máj 2011

@mywiel je to tzv. trojdňová horúčka, spôsobuje ju HHV 7 je to jeden z humánnych (ľudských) herpes vírusov. Neexistuje na ňu očkovanie, neexistuje ani sa nedáva na to žiadna liečba, prejde tým 80 percent ľudí zväčša do dvoch rokov veku. Nie sú komplikácie, ak tak symptomatické zrážanie teploty pri naozaj vysokých horúčkach. Žiadne krémy žiadne mastičky nedávať, jednoducho nič.