Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

anicka1981
25. okt 2011

no tak ja som podpisala neockovanie, lekar bol uplne v pohode, niake omacky, bol mily a slusny, vobec ma neprehovaral, vysvetlil mi co a ako, aj ked ja uz viem co ma caka 😉 , a porozraval mi aj o inych rodicoch co neockuju,,,tak, celkovo dobry pocit z toho mam 😉

zuziq8
25. okt 2011

@anicka1981 zavidim... na nas sa pozerala lekarka ako by sme boli prvi, co nechceme dat ockovat dieta...

adikaw77
25. okt 2011

@anicka1981 Tak to si neviem predstaviť.Naša lekárka bola tiež zo začiatku slušná,ale potom mi začala argumentovať tým,že je teraz veľa bezdomovcov/žltačka/a tak...A vraj sa jej to ešte nestalo-"Ste prví,čo sa nechcú dať očkovať..."

anicka1981
25. okt 2011

@zuziq8
@adikaw77 no aj ja som milo prekvapena, cakala som neake vycitky, alebo aspon pokus o zastrasenie, ale naozaj ani slovo, ze neako ohrozujem svoje dieta,,, alebo take nieco 😉

luba41
25. okt 2011

@adikaw77 možno, že každému kto tak odmietol, povedala, že ste prví. My sme už dali 2x Hexu a prevenar a strašne ľutujem, že som na túto tému nenaďabila skôr. ☹ Po druhej sa malá vysypala na tvári, dlho som rozmýšľala z čoho to mohlo byť, lebo to vyzeralo ako alergia na nejakú potravinu, ale čo mohlo tak 6 mesačné dieťa zjesť? Tak som spätne pátrala a došla som, že to má na 99% z očkovania. 😒 Tretie preočkovanie nás čaká o 2 týždne, už som rozhodnutá odmietnuť. Len rozmýšľam, či jej už prinesiem prehlásenie, že odmietam už aj všetky ďalšie očkovania alebo jej poviem zatiaľ len o tomto.

zajo79
25. okt 2011

@luba41 ja zatial nic nosit nebudem, len doktorovi volam...

petot
25. okt 2011

@ninan2 @manof Ide o to, že vakcína obsahuje hovädzí albumín. V prípade alergie na kravské mlieko, pertusová zložka má sklon spôsobiť alergickú encefalitídu, ktorá môže mať ťažké následky. Pozrite ockovanie.org/cierny-kasel-pertussis.html

petot
25. okt 2011

@zajo79 Neodporúčam neprísť. Právne správne je prísť a očkovanie odmietnuť. Aj keď na to zvyčajne treba silné nervy, a najlepšie prísť bez dieťaťa, alebo s manželom (ak je spoľahlivý), aby sa nestalo, že Ťa zastraší a vymäkneš 😉

zajo79
25. okt 2011

@petot hm...cize prist a povedat ze - nezelam si ockovanie a do karty uviest ze si nezelam ockovanie danou vakcinou- nazov. to je jedine co je vhodne podpisat? to iste zapisat do karty- napriklad:

1.1.2011. Priorix (GSK), 1. dávka. Očkovanie sa nevykonalo - rodič nesúhlasil. Dg: Z28.2

na pripanu obranu uviest - trvanie na predlozeni zlozenia vakciny a vedlajsich ucinkoch? A jednoducho odmietam- lebo mam nato narok.

potrebujem par vecnych argumentov, lebo ked tam pridem budem v strese, aby som sa vedela z toho vysomarit.

anitab
25. okt 2011

@zajo79 aj ked kazdy lekar ma ine pristupy a sposoby, uvediem ti nas priklad: Na poradnu u lekara sme prisli, ako bolo dohodnute, ale ked mala ist ockovat, tak som zacala trochu "rypat" do ockovania a pytat sa, co na to ona a nakoniec, som jej povedala, ze by som rada Hexu odlozila po roku (v podstate som to akoze oddialila, aj ked nepocitam, ze Hexu este dame ockovat). Vobiec nenamietala,nepresviedcala...do karty napisala "matka ziada odlozenie ockovania po 1. roku z dovodu moznych rizik a vedlajsich ucinkov".

ninan2
25. okt 2011

@anitab tak to mas dobru doktorku, a to Ti ani nepovedala nic v zmysle, ze tie choroby proti ktorym sa ockuje v Hexe su (vraj) najrizikovejsie prave do toho roka dietata? A ani Ta zatial nenahlasila?

petot
25. okt 2011

@zajo79 Presne tak. Odmietam pre možnosť vážnych nežiaducich účinkov a pre toxické chemikálie apod. Lekár má zapísať niečo také ako si uviedla a tým to končí.

ninan2
25. okt 2011

@petot tak mozem to vlastne spravit tak, ze najprv to z toho dovodu odlozim a potom po roku uplne odmietnem? Nech nema doktorka hned hisak 😀

zajo79
25. okt 2011

@ninan2 ja som mala inu prednasku... ZE OBRNA...CI CHCEM ABY MOJE DIETA DOSTALO OBRNU...ALEBO ZLTACKU TYPU B... ked som sa ohradila, ze sa prenasa pohlavnym stykom a krvou tak po mne zle kukol a zacal monolog, ako je podana staznost na sude na neakeho pana, ktory taketo reci organizuje..no skratka bavili sme sa asi 20minut, zaockovat som ho dala - doteraz si to vycitam ako absolutne zlyhanie s tym ze mmr nedam ockovat urcite.

to ze sme nezaockavali sa v nemocnici proti tbc- to asi ani nevie. nikto sa ma to nepytal. 😅 😀

ninan2
25. okt 2011

@zajo79 no obrna tusim uz 50 rokov nebola v SR... a so zltackou mas samozrejme pravdu... TBC ani my nemame, to by bola fakt velka smola dostat, a ockovanie myslim chrani len proti najhorsiemu priebehu ale nezabrani ochoreniu. Takze zbytocne, vakcina ma viac skodlivych ucinkov. Ostatnych ochoreni sa nebojis, hej? Mna ten cierny kasel trochu mata, v BA su nove pripady nan... Lenze tu sa aj najviac bojim neziaducich ucinkov vakciny, v tej zlozke proti kaslu 😒 A tetanus? Da sa ked tak injekcia v nemocnici po uraze?

anitab
25. okt 2011

@ninan2 neivem, ci ma nahlasi, ci nie, nic take vobec nespominala...ja som v podstate neodmietla, len ziadala zatial odklad 🙂 prevenar sme dali 1. davku, to som bola neista stale, asi dam 2. davku ale 3. uz nebudem davat...MMR nebudem urcite tiez davat...tak uvidim, ako sa to vyvrbi

zajo79
25. okt 2011

@ninan2 http://rizikaockovania.sk/dok/ockovaci_kalendar... tuna v ockovacom kalendari je o jednotlivych chorobach... nepresvecila ma ziadna ze zato stoji

ninan2
25. okt 2011

@anitab zaujimave, kamoska akurat dala iba Hexu a Prevenar nechce, a ty naopak 🙂 Tak teraz si vybrat 😀 MMR sa mi tiez nepaci.

anicka1981
25. okt 2011

@ninan2 no mne dneska nas povedal,ze aj na urgrgente uz ockuju 3 vakcinou, ze je tam aj cierny kasel, a este cosi, rubeola asi ?,,,,, ale neviem ci je to naozaj tak, ved to by bolo co za svinstvo, pichat vsetky 3 bacily, ked chcu dat len tetanovku..... takze asi monovakcina na tetanus sa uz asi ani nerobi.. aspon z toho co on vravel som tak vyrozumela////

a mne sa nepaci ani jedna vakcina,k ed si pospominam, ako tie bacily pestuju, a co vsetko je v nich, tak ma prejde mraz po chrbte,,, radsej budem trpnut, aby sa nenakazil neakou zltackou, alebo necim inym, ako trpnut, to co sa moze stat po tom co mu to svinstvo dam pichnut,, a po ockovani, by som len pozorovala, ci sa mu nezmenilo spravanie, ci nepapa viac, alebo menej, ci nahodou tie potnicky, nie je nieco horsie, a podobne,,,,,, porodila som zdrave babo a jed mu pichnut nedam... 😠

ninan2
25. okt 2011

@anicka1981 nj, to uplne s suhlasim... Tak to je ale sila ak by sa tetanovka uz nedavala mono!

stavba
25. okt 2011

Ahoj,nedá mi to a musím se k vám taky přidat.Jsem maminkou 3. měsíčního chlapečka,takže se nám blíží první povinné očkování.Je pravda,že už jsme nechali naočkovat i Rotarixem,ale zpětně si to docela vyčítám,protože až nyní se dozvídám informace,že i to povinné očkování je s prominutím pěkné svinstvo 😒 Ještě donedávna jsem byla rozhodnutá,že dám očkovat i Prevenar,ale nyní jsem rozhodnutá,že dám očkovat "jen" to povinné a i z toho mám šílený strach,jak bude malý reagovat.Nechápu,že se s tím něco nedělá a stále se takto plošně očkuje,když mohou být a jsou na to tak šílené reakce.Pořád se to ve mně pere,jestli když nenaočkuji,tak vystavím dítě vyšší pravděpodobnosti onemocnění a nebo jestli je to naopak.Ale v tuhle chvíli jsem přesvědčená o tom,že čím méně toho do sebe to malé dětské tělíčko dostane,tím lépe.Omlouvám se,že jsem se tak rozepsala,ale cítím potřebu si o tom s někým promluvit.

stavba
25. okt 2011

Nemám moc času si to tu pročítat,ale můžete mi někdo v kostce říct,pokud jste odmítli i povinné očkování,co všechno se dělo?Mám např. obavy,že by mi nevzali dítě do školky nebo jak to je?

tin007
25. okt 2011

@anicka1981 asi ste sa zhovarali o vakcine DTP, to je zaskrt, tetanus a cierny kasel (skusim latinu difteria, tetanus a pertessius). pre dospelych, resp. pre deti od 10 rokov je vsak schvalena vakcina Imovax DT a to je "iba" zaskrt a tetanus. obsahuje vsak hlinik (asi v takom mnozstve ako hexa)

zuziq8
25. okt 2011

@stavba co sa tyka tej skolky na slovensku, dieta musia zobrat pokial ma dobry zdravotny stav, to ci bolo ockovane ci nie s tym nema suvis...

stavba
25. okt 2011

@zuziq8 aha,díky za info.Popravdě,já to povinné dám,protože nemám sílu se hádat d Dr.,ale vnitřně jsem přesvědčená,že je to spíš na škodu než k prospěchu.Doufám,že se v brzké době tohle změní a rodiče si budou moct rozhodnout,zda očkovat nebo ne,i když tohle rozhodování není lehké.Přece jen člověk chce pro své dítě udělat maximum.Otázkou zůstává,jestli neděláme pravý opak,že? 😒

zuziq8
25. okt 2011

@stavba presne tak, no ak si presvedcena o tom ze je to zle, nedaj ockovat...

stavba
25. okt 2011

@zuziq8 no ráda bych to alespoň odsunula na co nejdéle,ale už když jsem Dr. říkala,že ty vakcíny budu chtít rozložit a ne dát např. Hexu+Prevenar najednou,tak mi tvrdila,že to nejde.Hned na to mi řekla,že to teda jde,ale že děti mívají ještě horší reakce,než když to dají naráz.Nakonec mi řekla,že nejhorší reakce jsou právě na Hexa vakcínu,tak že prý tu první dávku dáme teda pro jistotu zvlášť a tu další už by kombinovala.Ale to ještě neví,že až tam příště přijdu,tak nepovinné odmítnu.To ještě bude rozhovor.Uf

zuziq8
25. okt 2011

@stavba no tak to je blbost, nam praveze povedala ze ked mala zlu reakciu, tak nam to ockovanie rozdeli... ako moze povedat, ze ockovanie na viac ochoreni bude znasat lepsie, nez ked jej toho daju menej? 😲 no ked je to nepovinne, tak to vlastne ani nie je odmietnutie 😉

paula_1
25. okt 2011

@anicka1981 tak ty si mala ake stastie!!! aj ja chcem takeho doktora! do mna moja rypat zacala a furt sa pytala dokola a preco to nechcem dat a ake mam dovody, a zastrasovat ma chorobami ze si mam na internete pozriet chore deti... no tapa. odlozila nam to o mesiac (lebo sme este nemali 3 ked sme tam boli) ale idem ju vymenit... tak som zvedava co mi ta druha na to povie 😅

stavba
25. okt 2011

@zuziq8 taky si myslím(nebo spíš doufám),že když toho bude mít v těle míň,tak by reakce mohla být mírnější.Moc jsem ten její názor nepochopila.Ještě to s ní proberu a uvidím,jaká bude odezva.Oni Dr. strašně neradi slyší,když my pacienti se snažíme být "chytřejší" než jsou oni. 😉