Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tamix
21. dec 2009

babulka: ešte som ťa nedočítala do do konca, ale potom zabudnem myšlienky. Píšeš, že si bola mesiac v nemocnici, ja som bola dva. Pri odchode som sa informovala o očkovaní a Dr. mi povedala, že sa mám modliť aby po očkovaní nemala žiadne následky. Vtedy som to pustila z hlavy. Malú som bez akýchkoľvek výčitiek a pochybností dala zaočkovať. Téma ma začala zaujímať, keď mi kamoška povedala, že zdravé dieťa ostalo autistické po MMRke. Keby si si prečítala pár strán dozadu, videla by si tú dilemu, ten vnútorný boj, ktorý som prežívala. Sú dve proti sebe stojace strany. Teraz komu mám veriť? Jednoducho som mala také nervy, že som aj plakala a už aj s vlastnou maminou som sa rozprávala agresívne – taká som bola na nervy. Nevedela som , ktoré rozhodnutie bude správne. Jedna strana musí klamať ( alebo aspoň nehovorí úplnú pravdu). Ja by som ti odporučila porozprávať sa aj s takým lekárom, ktorý je proti očkovaniu (to sú často lekári, ktorí v rodine majú dieťa, vnúča s ťažkým postihnutím v dôsledku očkovania) a potom uvidíš. Poznám jedného takého 70ročného pediatra, ktorý je na 100% pesvedčený, že vnučka má celoživotné a nevyliečiteľné problémy po očkovaní.
Mne stačila reakcia našej neurologičky, ktorá na tvrdenie mojej Dr., že vakcíny nemajú vedľajšie účinky povedala-„tak to sa opýtajte nás neurológov či nemajú. Aj ja mám autisticého pacienta – v BA potvrdili, že je to v dôsledku očkovania.“. Táto jej odpoveď ma presvedčila. A naša detská Dr. povedala- „ vakcíny, ktoré sú politickým rozhodnutím nemusím dať“. A takým je určite Prevenar.

tamix
21. dec 2009

Babulka: zaujímavý prístup lekárov. Predpokladám, že tvoja detská Dr. ti odporučila očkovanie proti chrípke. Sranda, ale moja ju jednoznačne odmieta. Síce je pravda, že ich odporúča pre deti s oslabenou imunitou a srdcovými problémami. Ak ich malý má, tak je to iné.
Naša malá sa narodila v 33týždni a keďže zatiaľ nemáme žiadne zdravotné problémy, tak nás jednoznačne odhovárala od očkovaniu proti chrípke a hlavne proti H1N1. to odsudzuje aj pražský krajský hygienik. Ale WHO ho odporúča. Tak teraz ako sa má človek rozhodnúť?

babulka
21. dec 2009

Tamix, moj syn nie je predcasne narodeny - asi narazas na to. Boli sme v nemocnici kvoli niecomu inemu.
Ja tu v podstate nepisem pre to, aby som sa s niekym "dotahovala" o pre a proti ockovaniu - vobec, ale vobec sa nepovazujem za odbornika. Mozem si maximalne laicky precitat co-to, ale ako som uz pisala, prisne si vyberam zdroje a rozne blogy a pod. pre mna nie su relevantne. Ale je kazdeho vec, comu a komu veri, ak sa vie na zaklade informacie rozhodnut, kym ma plnu pravnu sposobilost, musi za to niest pripadne dosledky.
Mozem tu pouzit analogiu na vyzivu dojciat - popisanych X stran o tom, co je a co nie je vhodne, co je bezpecne a co naopak moze sposobit skor ci neskor zdravotne tazkosti, najdu sa ludia, co budu svojim niekolkomesacnym detom pchat rozne akoze tvarohovosmotanove mlsanky, parky, salamy a pod...vsak hlavne ze im chuti. Kazdopadne ale budem skor verit lekarke-gastroenterologicke a odbornicke na vyzivu, o ktorej si jej odbornost viem overit a preverit, ako niekomu na diskusnom fore alebo blogu...

K ockovaniu proti chripke - ako som pisala, sama som sa informovala, nic mi nebolo vnucovane, bolo mi vysvetlene, co je to za vakcina a v konecnom dosledku bolo rozhodnutie na mne. Tak som sa rozhodla pre. Mozem povedat, ze moj syn bol naposledy (a prvykrat vobec) chory v aprili 2008. Vtedy bral aj jedinykrat ATB. Kazdopadne sa nepolieham iba na ockovanie, hoci verim v jeho pozitivne stranky (a pritom vobec neodmietam negativne), ale zaroven otuzujeme, kazdy den musi byt nieklko porcii ovocia, probiotika, neprehaname to s "hygienou", ziadna sterilita a pod.

A k ytm pravnym aspektom odmietnutia ockovania? Pravdu povediac, oporu nenachadzam, ale netvrdim, ze neexistuje. Jedna forma mi napada, ale je to na dlhe lakte a urcite nepomoze hned a v individulanom pripade.

tamix
21. dec 2009

Ani ja nechcem nikoho presviedčať. Hlavne by som mala strašné výčitky, keby niekto nedal očkovať na môj podnet a bábo by ochorelo. Aj ja som strašne veľa čítala a už som mala hlavu ako sud. Mňa presvedčili tie rozhovory s doktormi. A teraz musím len dúfať, že som sa rozhodla správne.

Neskúsiš napísať ten tvoj nápad s právnym aspektom?

tamix
21. dec 2009

Náhodou som sa dostala na stránku, kde sa diskutovalo o pneumokokoch 26.03.2008.- keď ešte prevenar nebol povinný.

MaminaX:
„tak nam doktorka ockovanie odporucala, pretoze takto oslabena imunita a preniknutie pneumokokov do organizmu idu ruka v ruke.“
Mamina Y:
„V septembri sme boli vo Vysokych Tatrach neviem či poznaš šrobarov ustav .Moje deti tam dostali zapal ucha takže viem čo to znamena ked su deti chore.Pani dr. mi povedala že je lepšie posilnovat imunitu ako davat deti očkovat.Je na každej z nas či dame alebo nedame zaočkovat .Ja nie ahoj“
Pani Dr. odporučila neočkovať, tak teraz je to prečo také super očkovať? A toto nie je jediný príspevok, kde Dr. neodporúča očkovať Prevenarom – ale to bola samozrejme ešte pred r. 2009
tak teraz ako?

daducha
21. dec 2009

tamix,
ja ked som odmietla Prevenar,resp. vtedy posunula na druhy rok, teraz uz viem ze nikdy,tak doktorka mi doslovne povedala :" som rada, ze ste sa takto rozhodli, suhlasim s Vami, aj ked ja to maminam nemôzem ponuknut-to neockovanie." .Aj tak to ale musi hlasit.
Ked som sa jej opytala na ockovanie proti chripke pre starsieho syna, zacal nam tento rok akosi chorlaviet,tak sa zhrozila a absolutne neodporucala,podobne ako ockovanie proti ovcim kiahnam.O tom som zase uvazovala pre mladsieho syna, ked som videla co to urobilo so starsim.A zase, neodporucam, je ovela lepsie ak ich prekona.Pred tymito informaciami som mala nejake info o skodlivosti ockovania, no az potom som sa do toho zakusla.Hlavne ked mi povedala, ze prave detoxikuje jedno dievcatko, ktore ma vsetky mozne aj nemozne ockovania a prestalo uplne rozpravat.
Ja stale donekonecna rozoberam pre a proti, jeden den nechcem ockovat, potom sa bojim co ak to chyti a pod. no nieco vo mne hovori, dalej uz deti nedavaj ockovat. A môj 6 zmysel ma este nesklamal.
Pikoska na zaver : modlia sa , aby sa nemuseli aj zo sestrickou dat zaockovat proti prasacej chripke.Razantne to odmietaju.

zitaje
21. dec 2009

Tamix, ja mam s Prevenarom podobnu skusenost, aj som to tu uz aj pisala davnejsie - ked mala starsia asi 4 roky bola v skolke vecne chora a ktosi mi radil prevenar, tak som sa informovala u lekarky,a ona ze ked chcete, predpisem vam ho, ale nejak presvedcivo neznela. Potom ma magistra odhovorila (nastastie). No a teraz ked mala malinka myslim rok, tak jej lekarka chcela Prevenar pichnut iniciativne, lebo to poistovne preplacaju a je to vraj "dobra vakcina". Ale Prevenar teda nedam urcite.

petot
22. dec 2009

Ako som už písal inde, tieto rozpory niekedy nielenže panujú medzi lekármi, ale aj v rámci názorov jedného lekára. Kolega sa opýtal doktorky na vakcínu proti "prasacej chrípke". Ona že tú si nedá, lebo je slabo vyskúšaná. -"A čo bežná sezónna vakcína?" - "Tú si dávam každý rok." - "A viete, že je tamortuť? To predsa do tela nepatrí." - "Viem, ale to je celkom maličké množstvo, musíme im dôverovať, oni vedia čo robia!"

Tak prečo potom tá nedôvera ku prasacej vakcíne...

veronikapp
22. dec 2009

Minule som citala niekde taky clanok o chripke- ako sa stanovuje diagnoza- Pride chripkova sezona, objavia sa nejaki pacienti so skutocnou chripkou, a potom vsetci ostatni s podobnymi priznakmi skoncia s touto diagnozou, pritom ide len o podobne virusove ochorenia. Takymto sposobom diagnostikovali chripku mojej starsej dcere pred 2 mesiacmi- 2 dni horucka, dg chripka, a o tie dva dni nic. Nejako skoro to preslo. Rovnako mojej sestre povedali, neviem ci to aj zapisali do karty, ze ma PRASACIU CHRIPKU, lebo v poslednych dnoch tam mali 3 pacientov s PCH... Mate aj vy taku skusenost?

Este by som chcela napisat nasu skusenost s Pevenarom- starsia dcera v 2 rokoch chytila pneumokoka, skoncilo to otravou krvi, tyzden sme boli v nemocnici, nejedla, nepila, bola uplne dehydrovana, vasoke horucky...
Po tejto skusenosti sa rozhodla moja svagrina zaockovat svoju dceru Prevenarom, vtedy si to este plne hradila sama. Odvtedy ma jej dcera KAZDY MESIAC s vynimkou leta -vobec neprahanam- nadchu, skarede zelene sople, a k tomu vzdy nabeh na zapal stredneho ucha... Dovtedy bola uplne zdrava, ziadne ATB nikdy nebrala, kojena bola 18 mesiacov... Kazdy si musi zvazit pre a proti 😒

babulka
22. dec 2009

Na margo pneumokokov - kamoskina dcera skoncila kvoli pneumokokom v nemocnici, museli jej operacne "drenovat" uska (neviem, ako sa to odborne vola 🙂 ). Mala opakovane infekty, az jej potvrdili pneumokoka. este raz po operacii to dostala, potom dali v kludnom obdobi zaockovat a div sa svete, pomohlo. Odvtedy ani raz, a su to dva roky. chodi do skolky, kde sa dali zaockovat takmer vsetky deti, pretoze sa tam parvidlene tieto infekty objavovali a vecne boli deti chore. Tak sa rozhodli ockovat, aj ked nie uplne vsetky deti (v kamosiknej triede sa nedali tri z 26), a chorobnost rapidne klesla. Zdoraznujem rapidne. Niekto moze namietat, ze to urcite bola nahoda. Len je zaujimave, ze ta nahoda nastala hned po zaockovani.... 😖
Tak, ako sa mna moze niekto opytat, ci si skutocne myslim, ze vakciny nemaju negativa (myslim, ze maju a som si ich vedoma), tak sa aj ja pytam - myslite, ze vakciny nemaju ziadne pozitiva? Ze je to naozaj len zlo? Ze nemozu pomoct? Teraz sa pytam uplne vazne 😔

A k tym pravnym aspektom? 😀 Iniciativa ma urcite dobrych pravnikov, ktori asi prisli aj na tu moznost, len si asi pomysleli, ze tudy cesta nevede, lebo inac by sme uz o tom asi vedeli 😉

atana
22. dec 2009

A mna by zaujimalo, ako maju vlastne postupovat zdravotnici, ked zistia niekde teraz strasiaci cierny kasel. Bu bu bu...nakazlive ochorenie...a pritom: Kamoske synovi diagnostikovali po dlhych tahaniciach, aj to az z krvi vraj tuto chorobu.
Je druhak na zakladke, do druziny chodi s mojou dcerou....na obedy medzi ostatne deti...a doteraz to nikto neriesil, ze treba aj ostatne deti vysetrit, alebo nieco podobne...a bol zaockovany DTP ako vacsina v siestich rokokch. Prave ma napadlo...odvtedy je vecne chory....

blau
22. dec 2009

babulka mam rada tvoje prispevky, dobre sa citas vidno, ze si inteligentna mama a vies co chces. Ale s tymto ma naozaj prekvapujes.
Uz len preto, ze si si so synom pobudla v nemocnici. Moj je uplne zdravy po ockovaniach nemal nic az po jednom a vtedy mi zablikala v hlave kontrolka, to co sa s nim tahalo nebolo len tak.
Niekto tu spominal nie ockovat, ale pekne posilnovat imunitu zdravou stravou sa mi zda rozumnejsie.

pia22
22. dec 2009

Mam otazku: co si myslite o odlozeni ockovania do predskolskeho prip. starsieho veku-ma to zmysel, v zmysle mensich negativ vakcin pri silnejsej imunite vzhladom na vek? A dokaze sa vobec organizmus vtedy s tym lepsie "vysporiadat"?

babulka
22. dec 2009

Blau, tak teraz neviem... 😉 Akoze som sice "inteligentna", ale v podstate hlupa, lebo davam svoje dieta ockovat? Ale no... 😉
So synom som pobudla v nemocnici dve obdobia, lebo sa narodil s vrodenou vyvojovou chybou, ktora sa ale nastatsie dala chirurgicky riesit bez nasledkov (teda dufam, lebo clovek nikdy nevie, tak sa nechcem ruhat 😔 ). Otazku ockovania v prvych mesiacoch som riesila v spolupraci s lekarmi - kedze nejaky cas po operacii nemohol byt zaockovany, a zase najyka cas pred druhou, tak sme mali individualny ockovaci plan. V roku nas "vyradili" zo sledovania v odbornych ambulanciach. Pokial ide o imunitu, verim a praktizujem posilnovanie imunity otuzovanim a inymi prostreidkami, ktore som spominala. Nebudem tu obhajovat svoj postoj k ockovaniu, ani hanit druhych za ten ich. Velmi pozorne som si precitala stranku rizikaockovania.sk, a asi budem naozaj "hlupa", ale mna nepresvedcila. Nejde o rozne kauzy, pretoze viem, ze ockovanie moze byt u niektorych deti rizikove, resp. kontraindikovane, a je vzdy smutne a tragicke, ked vazne ochorie dieta. Ale to moze aj po podani lieku, ATB, pade z bicykla, podceneni otrasu mozgu....
Pamatam si ako dnes na situaciu, kedy po operacii bolo potrebne mojmu synovi - novorodencovi podvat intravenozne silne ATB kvoli obrovksmu riziku brusnej infekcie (ktora koniec-koncov sposobila smrt medializvanych siamskych dvojciat Mullerovcov), ale zaroven tie silne lieky mohli sposobit poskodenie sluchu...Na jednej strane - mozna infekcia a v jeho stave velka pravdepodonost smrti, na druhej mozne poskodenie sluchu, hluchota... V takejto situacii som maximlane doverovala lekarom. 😔 V tomto sa skutocne necitim kompetentna, aby som rozhodovala...ale niekto asi ano.

Pokial ide o doveru - poznam profesora Dluholuckeho, ktory je spominany v tej prirucke, je to otecko mojej kamaratky. Pozanm ho ako velmi vzdelaneho cloveka, a nejako odmietam uverit tomu, ze by v svojom veku a po tolkorocnej kariere riskoval svoje meno odbornika uznavaneho aj v zahranici tym, ze by zavadzal a fabuloval, resp. ignoroval zistenia publikovane ODBORNOU verejnostou.

A uz budem len kratka, lebo volako vela, vela pisem 😀 Z cisto laickeho pohladu je pre mna dost podstatny rozdiel medzi stravovanim a vyzivou dojciat a ockovanim. Dojcata jedia 5-6 krat denne, v strave mozu prijmat obrovske mnozstvo alergenov, "zlych" sucasti stravy, ktore mozu poskodit zdravie. Ockovane su v prvom roku zivota kolkorat - 4? 5? Keby tie deti v prvom roku zivota jedli iba 4-5 krat, pochopim porovnanie, ktore uviedol Petot, inac nerozumiem..

martinba
22. dec 2009

babulka ja osobne verim, ze urcite ockocania naozaj funguju, podla mojich zdrojov napriklad ockovanie zabranuje ruzienke, mumpsu, osypkam , ovcim kiahnam, ale nevytvori sa dozivotna imunita ako pri prirodzenej nakaze a tym padom to moze byt kontraproduktivne (ruzienka v tehotenstve) a pritom tieto detske choroby dieta bez problemov prekona (samozrejme musi dostat primeranu opateru). Toto mi uz pride ako dobry dovod preco neockovat a to som este nespominal neziaduce ucinky.

petot
22. dec 2009

babulka: Išlo mi o to, že na jednej strane lekári v príručke šmahom ruky zamietnu (vcelku legitímnu) otázku, či to nie je trochu priveľa na nezrelý imunitný systém. A na druhú stranu lekári plošne razia dosť rozsiahle obmedzenia stravy detí "aby sme neprovokovali alergiu". Alergia je však dôsledok nesprávnej reakcie imunitného systému, ale ten je predsa podľa lekárov v brožúre u detí vo výbornej kondícii! Navyše, potraviny spoznáva prirodzeným spôsobom, na ktorý je prispôsobený, takže by vlastne nemali hroziť žiadne problémy, kým vakcíny znamenajú šokové dopravenie viacerých cudzorodých bielkovín rovno do krvného obehu, čo z princípu provokuje anafylaxiu!

Mimochodom, k alergiám, niektoré deti majú alergickú reakciu už pri prvom kontakte s alergénom, takže zjavne došlo k senzitizácii už predtým. Článok o anafylaxii na rizikaockovania.sk celkom dobre vysvetľuje, prečo je to tak.

Ďalšie argumenty (o neškodnej ortuti a hliníku) už som načal vyššie a zdá sa mi to dostatočné.

Ku prof. Dluholuckému len toľko, že jeho postoje k očkovaniu sú pre mňa záhadou, a viac sa k tomu nevyjadrujem.

blau
22. dec 2009

babulka:Si inteligentna a nedovolim si ta nazvat hlupou ( ani potichu, ked som tu sama pri pc ani nahlas) 😉

Ale vidis sama, tiez ti maleho neockovali ako normalne deti mal individualny plan ockovania...preco? Ved to vobec nieje take skodlive ba naopak ved by ho to chranilo?!
Moze dieta ochoriet aj pri podani ANTB, ale to si ich nepredpises ty zas lekar. Padu z bicykla nezabranis, ale.....neurobis to svojmu dietatu naschval. A to sa tyka aj ockovania, to ty rozhodnes za dieta.
Ja neviem...Uz som to pisala viac krat, nech si robi kazdy podla svojho svedomia a vedomia.
Ale ked mi suseda dr. povie, ze by tiez nedavala ockovat a jej dcera doktorka neurologicka, tiez nie, tak neviem...
Suhlasim s martinba.
jaj a keby ti tu mam vypisat co mal moj syn ake a kolko ockovani v prvom roku tak to nieje cislo 4, 5x, ale bolo to kazdy az kazdy druhy mesiac. POvedala som to aj mojmu pediatrovi, ze je to na moj vkus vela a on mi pritakal.

lucrezia
22. dec 2009

velmi pekne tu diskutujete 🙂
naozaj sa mi páči, ked tu niekto inteligentne oponuje, aspon sa viac dozviem 😉
nedá mi, aby som neuviedla jeden postreh:
babulka dobre, my všetci sme laici (okrem dendusky) a teda viac- menej sa tomu nerozumieme, beriem. hovoríš, že dôveruješ lekárom. ale čo ak majú aj lekári na tú istu vec rozdielny názor? tu je názorný príklad:
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?f=23&t=...

nie je ten významný slovenský pediater, pán prof. Dluholucký? Komu v takomto prípade veriť? Detskej pneumologičke, ktorá sa denno- denne stretáva s nežiadúcimi účinkami po očkovaní, alebo pediatrovi, ktorý si tvrdošijne stojí za svojim a nemieni rokmi "overený" program meniť? Kto je v tomto prípade vačší odborník?

Ja som rada, že som svoje dieta nedala v porodnici zaočkovať proti TBC, neočkuje sa tak už takmer nikde a nemyslím si, že odborníci napr. aj v zahraničí sú horší a sprostejší, ako nejaký pediater na slovensku, ktorý tu o tom rozhoduje a ktorý ignoruje názory nielen slovenských, ale aj zahraničných odborníkov.

sisi08
22. dec 2009

babulka : ja len k tomu počtu očkovacích látok do jedného roka. Dávaš tam otázku : koľko krát sú očkované do jedného roka, či 4 alebo 5X
Veľmi podstatné je nielen to, koľkokrát sú očkované, ale koľko očkovacích látok je v jednej vakcíne. Tak si to teda spočítajme: po pôrode -BCG+ 3xhexy+3xprevenar, to je dokopy 22očkovacích látok. 😲 . To je priam šokujúce. Nemyslíš?

blovitc120
22. dec 2009

To je to skryte mnostvo ockovani v kombinovanych vakcinach, ze si ludia povedia, ze je to parkrat. Ale dokopy je to 3x7 (Hexa + Prevenar) +1 (BCG) +3 (MMR) v prvych 15 mesiacoch, co je podla mna 24, nie 4-5 a to su len tie povinne... V strave sa snazim vsemoznym sposobom svojmu dietatu davat len prospesne a neskodlive zlozky, kym to dokazem ovplyvnit, pricom vsetci vieme, ake zlozky obsahuju vakciny. Takto to vidim ja.
Mimochodom prave citam tuto knihu http://www.martinus.sk/?uItem=50047 a naozaj odporucam precitat, hoci len zo zaujimavosti pre obidva "tabory".

ivka144
22. dec 2009

Tesim sa, ze tu mozem citat Vase nazory, lebo tiez som v takom rozhodovani, aj ked vpodstate uz som skor rozhodnuta neockovat, ale zatial sme mali furt nejake kontraindikacie, tak okrem tbc nemame nic v 2 a stvrt roku.

Neda mi ale nepovedat nieco k doktorom.
Takmer vzdy k "hocijakemu" nazoru lekara najdete aj protichodny nazor tiez lekara. Je to podobne, ako sa hovori o 2 pravnikoch s tromi pravnymi nazormi. O to viac ak ide o tuto kontroverznu temu - ci je zdrave cvicit, papat ovocie a pod, o tom tu na MK nediskutuje asi nikto.
Ale podla mna uz principialne, ze je niekto doktor mediciny..., dava mu iste nejake automaticke znalosti a honor, ale aj obmedzenia. Dozvie sa na skole to, co je v knihach a o liekoch vie to, co o nich napisu ich tvorcovia a predajcovia. Mne to pripada tak, ze dnesny vyskum je riadeny a najma pretlacany farmaceutockymi spolocnostami. A vobec, skola nikomu nic nezaruci. Jasne, ze su potom vyznamne hlavne tie skusenosti. Ale ved sa pozrime na hocijakeho ekonoma, informatika, ucitela..., velmi mi to pripomina ten vtip..., ze ked vidim, aky som ja ekonom, tak sa bojim ist k lekarovi.

Jasne, ze sa neda fungovat s takym stupnom podozrenia, ze ludia nie su kompetentni robit svoju pracu. To vobec nechcem povedat. Ale niekedy sa clovek s praxe dozvie viac ako od svojho mudr.

A to som vobec nespomenula prudke oddelenie odborov u nas, aspon mne to tak pripada a cele zameranie zapadnej mediciny, ktore isteze ma svoje silne stranky, ale myslim, ze tych vela cinanov, co funguje vo velkej miere na TCM alebo aspon inak orientovanej medicine tiez asi vie, ze preco.

Neviem kto tu pisal, ze my rozhodujeme za deti a je na nasom vedomi, svedomi... Presne to si myslim. Ak verim, ze je ockovat spravne a precitam si kadejake pre a proti a stale si to myslim, tak asi treba ockovat. Ale ak si myslim, ze je nedobre, tak nepovazujem vobec za spravne verit lekarovej rade o vyhodach ockovania a tak nepriamo sa akokeby zbavovat zodpovednosti, ze.... ved to lekar povedal, ze treba.

Zelam zdrave deticky a sdrave hlavy, lebo ako tu niektora z vas napisala, v tejto teme rychlo naberie rozmeru sudu🙂

zelmirka1
23. dec 2009

ivka144 uplne s tebou suhlasim, inak tisko zavidim ze maly nie je ockovany 😉
myslim ze nikto z nas co tu pise sa nesnazi tvarit ako velky odbornik v medicine ale snazime sa vidiet ockovanie aj z inej stranky, lebo zial lekari ktoru maju dlhorocnu prax sice maju skusenosti ale kedze sa u nas desatrocia povinne ockuje nezamyslaju sa nad tym, ze vela roznych problemov deti by mohlo s tym suvisiet, stale sa opakuje ako vakciny super chrania a ziadne vazne poskodenia nemozu sposobit a tak tomu verime. Aj ja som ked sa maly narodil uvazovala ze ho dam zaockovat aj navyse aby bol chraneny kym som sa nezacala tym zaoberat.

Vacsina mamin ktore poznam tak ide na ockovanie a neviem vobec nic o tych chorobach proti ktorym sa ockuje, nic o vakcinach, neziaducich ucinkoch a hlavne su vystrasene ze ich dietatko dostane niaku smrtelnu chorobu ak ho nezaockuju. Nevravim aby sme neverili lekarom ale slepo doverovat a o nic sa nezaujimat nie je dobre.
Keby bolo ockovania nepovinne a lekari museli viac vysvetlovat tak by rodicia mali moznost sa rozhodnut, zaujimali by sa o to co je pre ich dieta dobre a celkove by to zvysili vedomosti o ockovani. Snad sa to raz zmeni aj v nas.

babulka
23. dec 2009

Dakujem za kultivovanu diskusiu 😵 Aj ked ja som tu taky "devil´s advocate" 🙂
Lucrezia - skutocne dakujem za link na pani dr. Orosovu...len na ukazku, toto je ten zdroj, ktory ma zaujima a ktoremu som "ochotna" venovat pozornost. Pre takych neveriacich tomasov ako som ja je takato informacia relevantna. Nie rozne pofiderne linky na "lekarov-odbornikov" kdesi z obcianskeho zdruzenia z Michiganu, ktori vystupuju pod pseudonymom, ergo overit si ich odbornost je nulova. A priznam sa, ani Anita Petek ma nezaujala, jedine iba tym, ako vynikajuco ovlada manipulaciu s publikom, kedy publiku v tranze ockavajucemu senzacie unika podstata. Ale nie o tom som chcela 😉

Alergie sa bohuzial vyskytuju vsade, v kazdej krajine, u deti roznych socialnych vrstiev, a maju celosvetovo stupajucu tendenciu. Aj v krajinach, kde sa neockuje (myslim povinne), aj u deti, ktore su zaockovane iba minimalne, takze nie je mozne vinit z prealergizovaneho sveta vakciny. Netreba zabudat na ovzdusie, stravu, chemikalie vsade okolo nas...tazko tomu zabranime. dychat musime, nemozme sa vsetci odstahovat na samotu u lesa, nie vsetko si vieme a dokazeme dopestovat, dochovat, ktovie co vsetko obsahuju rozne plastove veci okolo nas...Vsade sama elektronika, elektrosmog, lietame v uzasnych vyskach kde je aj ine magneticke ziarenie....informacii je vela, treba si z nich vybrat len to podstatne a dolezite pre nasu existenciu, lebo inac by sme scvokli.
nezabudenm na nocnu debatu s jednym vynikajucim detskym chirurgom...ked som sa pytala, preco prave moj syn sa narodil s VVCH (vtedy sa clovek asi neubrani vycitkam a ruhaniu, nie som fatalista 😉 ), ked sa nezistil ani geneticky zaklad, ani ziadne vedome vonkajsie faktory (alkohol, fajcenie, drogy...), ten skvely clovek mi povedal, ze deticky s VVCH sa rodili vzdy, niekto to zyvkne nazyvat populacne percento 😖 horsie ale je, ze to populacne percento je coraz vyssie a coraz castejsie sa vyskytuju defekty, ktore kedysi ani neboli zname alebo sa s nimi rodili max. 5 deti rocne. Vyznamny narast nastal po cernobylskej tragedii, a ta bohuzial ovplyvnuje zivoty nas vsetkych este doteraz...

jaron
23. dec 2009

Ťažko povedať do akej miery súvisí nárast výskytu očkovania s alergiami a pod., pretože spolu so zavedením očkovania v histórii sa zmenili aj iné – oveľa závažnejšie a na zdravie výraznejšie faktory – zmena v zložení výživy, pohyb, celkový presun života z vidieka do miest....
Napr.: spotreba chleba a zemiakov v strednej Európe na osobu v roku 1800 bola spolu 350 kg, spotreba mäsa a koncentrovaných tukov 23 kg na osobu.
V roku 1990 to už bolo iba 121 kg zemiakov a chleba na osobu, za to však 146 kg mäsa a koncentrovaných tukov na osobu.

jaron
23. dec 2009

Aj nasledujúca štúdia zapadá do predchádzajúcych údajov o zmene zloženia stravy za posledných 200 rokov.

Strava matek a alergie u dětí
Kojíte-li a přitom milujete hamburgery, chleba namazaný na prst máslem a další pochoutky s vysokým obsahem tuku, pak je tento text pro vás. Studie totiž ukázala, že takovýto váš jídelníček zvyšuje riziko vzniku alergie u vašeho dítěte.
Ty kojené děti, jejichž maminky konzumovaly velká množství saturovaných tuků, měly o 16% vyšší riziko vzniku alergie, než kojené děti, jejichž matky jedly stravu s vysokým zastoupením uhlohydrátů (sacharidů). Skoro jedna čtvrtina (23,7%) ze zkoumaných 114 dětí onemocněla do svého jednoho roku nějakou alergií, nejběžněji na vejce, mléko, pšenici - anebo na kočky.
Autoři studie doporučují, aby zejména ty kojící maminky, které samy měly alergie, upravily svůj příjem tuků.
European Journal of Clinical Nutrition 2000;54:702-705

Očkovanie nie je prirodzený zásah do organizmu, nie je to oblasť zdravého životného štýlu, ale lekársky zásah a preto samozrejme má aj svoje negatíva - vedľajšie účinky, ako každý iný liek. Existujú však oveľa vplyvnejšie príčiny ochorení ako alergie, cukrovka, rakovina... Ja len, aby sme komára nepreciedali a kravu neprehltali.

babulka
23. dec 2009

Jaron, dakujem za tvoj prispevok. Je to presne tak, ako si napisal. Darmo bude niekto bojovat proti ockovaniu a odovodnovat to skodlivostou, a zaroven bude ignorovat poznatky o vyzive dojciat a malych deti alebo pchat do dietata lieky mirniks-dirniks. Kazdy liek je neprirodzeny organizmu, ale nemozme sa tvarit (a asi ani niko nechce, s vynimkou uplnych "sialencov", prepacte..), ze nedam dietatu v odovodnenom pripade ATB, lebo ja mu chcem len dobre. Niekto mudry (Paracelsus?) raz povedal, ze rozdiel medzi liekom a jedom je len v mnozstve ucinnej latky 🙂
Mame tu rozne "vydobytky doby" aj pokial ide o potraviny (exoticke ovocie, ryby...) a je mnoho rodicov, ktori tieto pochutzky s radostou ponuknu svojim detom. A budu na vas pozerat ako na "blbca", ked davate svojmu 8. mesacnemu dietatu iba zemiaky, mrkvu, kuracie maso ci jablka....ved o kolko dobrot takto dieta pripravujeme?

martinba
23. dec 2009

babulka, to co pises je vsetko pravda, samozrejme vyber stravy je najdolezitejsi. Iny mudry clovek povedal: "Sme to co jeme" 🙂, ale vratim sa k podstate nasej rozpravy a to je "povinnost ockovat". Nikto predsa nebude nikoho nutit aby daval batolatu exoticke ovocie a preto nie je ani ziadna rozprava na tuto temu. Ja snivam o tom, ze ma jedneho dna nebude system nutit ockovat moje deti a ked sa to raz stane , myslim ze tato tema sa uz rozoberat nebude. Kazdy pojde podla svojho. Knih a clankova na tuto temu je mnoho...

blau
23. dec 2009

Mna oslovil jeden citat:
Uz ani tie hovna nie su ako kedysi byvali.....
écka su écka 🙂

denduska
23. dec 2009

blau 😀 no ja si pamatam ako nam na hygiene asistentka zanietene rozpravala o tom ako zistite ze sa stravujete zdravo s dostatkom vlakniny - vtedy ho..o ostane plavat na hladine 😉

blau
23. dec 2009

vidis, ja to stale hovorim 😀