Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

karkulka1
22. feb 2010

Tak my doma sme tu peticiu podporili 😵 cez web, ak by bolo treba tak kľudne aj na papier.

Inac, tak sa mi zda 😎 , ze to organizuje moj spoluziak zo strednej 🙂 (taky spravny chalan 😵 😵 😵) , roky som ho uz nevidela...Skusim sa mu ozvat.

Kto nič nerobí, nič nepokazí 😉 Mna potesilo, ze niekto z mojho kedysi blizkeho okolia zmysla velmi podobne ako ja 🙂 🙂 🙂

atana
22. feb 2010

No Tamix, ale presne o tom tu cely cas hovori Peto. Ze toto je ta zasluzna praca, ktoru nevidno. Ja tiez stretnem znamu na chodniku a zacnem o tom rozpravat. Neda sa za 5 minut vsetko, ale som rada, ze aspon do 20 minut co to stihnem vysvetlit a dam odkaz na stranku.
Presne tak ako pises reaguje vacsina.

blau
22. feb 2010

Tiez pridavam: V At bolo v plane ockovat hexa vakcinov (6-fach impfung) 4x.
Tu na Sk je len 3. V Cz je tiez 4x. Odmietla som ockovat a spytala som sa nasho pediatra, preco je tu v At 4x a na Sk je 3x?
Povedal, ze uz nieje od Noveho roku. Ale, ze moj syn patri pod staru schemu cize ho treba preockovat ,
Nedam ho....
Prevenar som tiez odmietla 4davku a na to mi povedal, no to uz nemusime ockovat.... 😨

zelmirka1
22. feb 2010

ja opatovne pridam ze peticia je uverejnena aj na tejto stranke o ockovani
http://www.ockovanie.org/index.html
preto dufam ze sa na nu tak hned nezabudne, fakt nechapem preco sa tu uvazuje tak ze nieco moze pozitivne alebo negativne ovplyvnit sucasnu situaciu ohladne ockovania. Je zla to vieme vsetci a akekolvek prostriedky
mozu veci posunut dalej. To ze sa vyvija tlak zo strany Iniciativy je dobre, viac sa hovori aj v mediach o ockovani a nasledkoch ale ved robme vsetci co najviac a pomahajme si a nie tak len moj postup je spravny.

Inak ja nie som clenom ziadnej iniciativy ani skupiny a pracujem v materskom centre a pravidelne zacinam debatu o ockovani, casto je to o nicom lebo mamicky naozaj nemaju ziadne info ale vzdy debatujeme a dufam ze aspon niaky zaujem vzbudim. Ale prave preto aby taketo debaty mohli vznikat je dobre ak sa aj navonok nieco deje a hovori sa o tom.

daducha
22. feb 2010

tak ako mi povedala nasa pediatricka,p. ... necakajte , ze sa ockovanie zdobrovolni,v nasej vlade sedia ludia,ktori to nedopustia..a podla toho aku ja mam skusenost s nadhodenim tejto temy medzi kamoskami maminami,tak mi bohuizial neostalo nic ine, iba smutne doktorke prikyvnut..no co by ste povedali na reakciu : Vela citas a studujes, ja malej priplatim aj ockovanie proti kiahnam, aby nemala jazvy..a nechcem uz o tom pocut,naco sa mam zbytocne bat..prospesnost 😉 ockovania je tu tak hlboko zakorenena,ze nase deti sa jej povinnosti v sulade so zakonom nevyhnu ..iba za cenu sankcii a pod...ved vieme..
..ale napad so samolepkou sa mi paci, musim zrealizovat..
..trochu mimo, ale neviete o niekom kto ma osypky,mumpst alebo rubeolu ?..chceme prekonat v detskom veku.. 😉

karkulka1
23. feb 2010

"petot • Včera o 20:06
Čo vidím na tomto fóre? Ľudia sa kvôli nemu hádajú. Dokázali sme sa predtým normálne rozprávať o tom, kto ktoré vakcíny svojim deťom mieni alebo nemieni dať, ale teraz tu na seba peníme kvôli nejakej petícii, ktorá nemá šancu niečo k dobrému ovplyvniť. Čím skôr sa na ňu zabudne, tým lepšie."

Peto, nemam pocit, ze sa tu ludia hadaju kvoli organizatorovi peticie, nezavádzaj 😖 !!! Skor by som povedala, ze o peticii samotnej. A bez ohladu na to, ci peticia uspesna bude alebo nie, je to moznost vyjadrit svoj nazor na povinnost ockovania. Ak ju iniciativa (jedno z akych dovodov) ignoruje, vrha to zle svetlo hlavne na nu. Predsa nam ide o princip.
Ta "nejaka" peticia je mozno (nemym) vykrikom do tmy, ale JE tu! 😵 a je to nieco konkretne. V historii najdeme kopec prikladov bitiek ci udalosti, o ktorych si mnohi mysleli, ze su vopred prehraté ci zbytocné (napr.SNP) a mali svoj vyznam.

Ano, peticia mozno ukaze, komu naozaj na tom (ne)povinnom ockovani zalezi. Ak ju niekto nepodpori, bude to znamenat, ze suhlasi s povinnym ockovanim.

denduska
23. feb 2010

karkulka 😉 ja myslim ze uz je kazdemu jasne o co ide Iniciative - lebo hocijako sa doslo k peticii, mala ju podporit - takto pochovala samu seba a myslim ze uz asi tazko niekoho presvedci ze chce dobrovolne ockovanie 😀 😀 😀 a kto za tym vsetkym je...no...hroza co i len pomysliet ale zas az take prekvapive to nie je. A rozpravat sa o tom ci som dala hexu, alebo pentu nam vsetkym ho..pomoze.

daducha, a presne preto tu mame a este sto rokov budeme mat povinne ockovanie - lebo sme s prepacenim narod tupcov - drzat hubu a krok - to je nase heslo. A farmaceuticke firmy mozu vyuzit ze v celej galaxii hlupsi a nesvojpravnejsi narod neexistuje. Keby nebol hokej, prisamvacku ani nevieme ako sa ta nasa haluska na mape vola.

Ja uz radsej nepisem nic, lebo mi je do smiechu, placu a na vracanie zaroven. Zasa chyba grcajuci smajlik!!! Najblizsia peticia bude za to aby tu bol 😀

Ale vy piste, ja uz idem chystat pomaly tasky do porodnice, tak drzte palce, lebo cloviecik sa este len narodi a uz mamu caka boj 🙄

syda
23. feb 2010

Dobry den,

prepacte ak odbocim od temy, ale som v porodnici a neviem vas vobec citat pravidelne.

Chcem sa len opytat: cca o tyzden sa mi narodi syn a som rozhodnuta odmietnut ockovanie na 4 den proti TBC aj nasledne ockovanie ktore davaju detom v 5-6mesiaci myslim ze Hexa? Prosim vas velmi pekne, vidim, ze tu mamicky odchadzaju z porodnice domov s pekne zaockovanými bábetkami, takze onedlho tu budem riadna cierna ovca, avsak to je nepodstatne. Chcem to urobit tak, ako ste mi radili, ze teda poviem, nech mi maleho neockuju, ze sa chcem poradit s pediatrickou a nasledne na to, ked k nam pride pediatricka domov, odmietnem zaockovania.

Co ma caka dalej? Absolvovali ste uz niekto túto cestu? Pride mi ta pokuta ktoru mam zaplatit? Alebo ma opodstatnenie sa s uradmi natahovat. Prosim o zakladne info ako mam postupovat, resp comu sa nevyhnem, kto uz mate skusenosti.

dakujem velmi pekne.

lucrezia
23. feb 2010

syda,
ťažko radiť, všetko je to prípad od prípadu individuálne.
ak nechceš očkovať v porodnici nemusíš - lebo možeš povedať, že dáš očkovať do konca 6 týždňa a je to tak v súlade so zákonom.
tie dalšie očkovania, no to už bude tvrdší oriešok a záleží len od teba, ako to ustojíš. či budeš platiť pokutu a koľko? ťažko povedať 😖

ked som si to tu začala čitať ja, tak som bola celá nadšená z toho, že tu podaktorí vypisovali, že predvolanie na RUVZ je len robenie bu-bu-bu a pokutu nikto v nikdy nedostal 😠
potom sa ale čoraz viac začali ozývať mamičky, ktoré predvolania dostali a hrozí im aj reálna pokuta 😖 nakoniec ani ja nie som výnimka a pozdrav z RUVZ som dostala aj ja. takže sama neviem, ako je možné, že niekoho urady prehliadajú a neočkovanie má v pohode a drvivá väčšina neočkujúcich si to ponesie aj s následkami.
žeby bol niekde inde pes zakopaný???

martinba
23. feb 2010

Syda co ta caka dalej je individualne. Ludia tu pisu, ze ich pediater nahlasil este aj na Socialku a nie iba na RUVZ, co je absolutna blbost, ale asi je prislusny pediater este "stara skola" 😒 , az po nas pripad, kedy nas nasa pediatricka nenahlasila vobec, neviem ako to robi, zevraj zaockovanost chodia kontrolovat 2x do roka, takze sa to neda zatajit ale nasa to nejako dokaze aj ked je velka pro-ockovacka, ale asi udavanie jej je proti srsti.

Ak ta predvolaju na RUVZ tak aj tam zalezi na akeho cloveka zarazis, niektori pisu ze dostali hned pokutu , ini nie, takze zase individualne. Natahovat sa podla mna ma zmysel ak mas na to cas a chut, asi najdalej to taha p. Fillo. Zverejnuje bez cenzury vsetky svoje kroky, je ochotny to hnat az pred sud, tak som zvedavy ako to dopadne. Ak by vyhral sud, bude to peky precedens.

Ako mas postupovat? Tak ak nemas chut a cas sa s nimi natahovat, tak podla mna najlepsia cesta je odkladat ockovanie a zdrzovat, proste stale sa vyhovarat, ze je dieta chorlave ma sopliky atd... nic nepodpisovat, nic nevyhlasovat, iba mlzit 😉

lucrezia
23. feb 2010

martinba, ale aj odklad očkovania je vlastne naťahovanie a niekto tu spominal (babulka?), že aj odklad sa berie ako odmietnutie, takže aj tak hrozí pokuta ☹
no fakt neviem, aj ja odkladám a čakám, kedy ich to prestane baviť 😝 ale predpokladám, že nebudem môcť odkladať donekonečna 😖

magdal1
23. feb 2010

denduska- na papier je to lepsie podpisat

martinba
23. feb 2010

lucrezia nie vsetci pediatri to tak beru, opat je to individualne, ale za pokus to stoji

blovitc120
23. feb 2010

magdal, prečo na papieri?

magdal1
23. feb 2010
magdal1
23. feb 2010

ma to vacsiu pravnu validitu (prvoplatnost)

zelmirka1
23. feb 2010

syda je to naozaj individualne ale vo vacsine pripadov to aj tak skonci nahlasenim na RUVZ aj keby nahodou
si nasla ustretovu pediatricku takze sa priprav ze to nebude jednoduche. Ale ak si sa rozhodla, musis hned v porodnici upozornit a ziadat zapisat ze nebudete ockovat TBC v porodnici ale pojdete do 6 tyzdnov, to sa da.
Potom ostatne vakciny uz zavisi aku si najdes pediatricku ako sa dohodnete, ci bude tolerantna ak budes chciet odklad alebo nie. Proste zavisi na ludoch, ci uz pediatroch a potom na uradnikoch RUVZ v tvojom kraji. Tiez poznam niekoho kto neockoval vobec a ostalo ticho pretoze ide o pravnika a urady sa asi s nim nechceli natahovat.
Pokutu zatial neries, az ked ta predvola RUVZ tak budu chciet dovody, prejednate to, mozno aj viackrat, potom mozu urobit s tebou priestupkove konanie a az uplne na konci toho mozu ulozit pokutu.

babulka
23. feb 2010

Prepacte, ze vam sem zase leziem...ale nedalo mi - kedze sa tejto diskusie ucastnia aj clenovia Iniciativy...
Myslite si, ze oznacit niekoho za slabomyseľného (viď http://ockovanie.webnode.sk/otazky-a-odpovede/ - reakcia IURO) je v poriadku? Stanovisko Iniciativy je dehonestujuce, urazajuce, ironizujuce, a pritom sama Iniciativa nerobi vobec nic (hoci vie, ako situaciu s povinnym ockovanim globalne riesit).
Nepatrim k odporcom ockovania, to vobec nie, ale takymto sposobom dehonestovat slobodnu aktivitu cloveka v rovnakej oblasti je pod uroven kazdeho inteligentneho cloveka. Oznacit osobu a clenov peticneho vyboru, ktorej v podstate ide o tu istu vec, na ktoru Iniciativa nema odvahu, za clenov Zilinskeho spolku slobodomyselnych (ktory vobec neexistuje) je silna kava. 😔

babulka
23. feb 2010

Prepacte, samozrejme "slobodomyselneho", nie "slabomyselneho" 😉

zelmirka1
23. feb 2010

babulka 😉
teba keby mala Iniciativa alebo nieka skupina slabomyselnych ziskanu....tak uz sme mozno niekde uplne inde

babulka
23. feb 2010

Zelmirka 😀 Osobne si myslim, ze slabomyselni su niekde inde 😀
Kazdopadne, ja ako obcan skor uvitam aktivitu p. Filla, myslim tym organizovanie besedy, diskusii, peticie a pod., na ktoru v pripade, ze sa s aktivitou stotoznujem, skor aj prispejem, ako na vydanie "putaveho romanu z medicinko-farmaceutickeho prostredia", co bude istotne terno s masovou citanostou...hlavne v sucasnosti, ked s predajnostou zapasia velke literarne mena, nie to este nejaka neznama autorka 😉
Kazdy si je strojcom svojho .... a rozmyslajuci clovek si zvazi, ci podpori pseudoknihu alebo realnu aktivitu, ktoru je vidiet. 😅

vodicka75
23. feb 2010

Vyjadrenie IURO je:

"Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania sa dištancuje od Petície za slobodnú voľbu v očkovaní, ktorú spustil Ing. Marián Fillo a jeho Žilinská skupina slobodomyseľných. S poľutovaním konštatujeme, že takáto petícia, spustená bez náležitej prípravy, jasného cieľa a stabilného petičného výboru (počet členov na letákoch kolíše od 4 do 7), bez záštity mien oslovujúcich širokú verejnosť, nepomôže v úsilí nastolenia slobody voľby v očkovaní, a dokonca môže byť kontraproduktívnou, pretože na celú vec vrhá tieň neserióznosti."

Inak, pozrite si, aku propagaciu ma peticia v CR, http://www.google.sk/search?hl=sk&client=firefo...
a aka diskusia zacina na roznych forach

a tu najdete odkazy na nasu slovensku: http://www.google.sk/search?hl=sk&client=firefo...

IURO ma pravdu, ze iniciator peticie najskor konal a potom rozmyslal, napr. aj na changenete je len kampan a ziadna sprava medzi aktualitami, ze je spustena a preco...nejaky pokec o tom, tie spravy - novinky pridu ludom do email. schranky ako newsletter, to iste zasiela www.rodinka.sk,....a dalsie...toto vsetko mal mat peticny vybor pripravene PRED tym, ako vobec spustili stranku s peticou ! Mne to pripada ako skolacka chyba a nie jednanie cloveka s titulom Ing.

Vyzera to tak, ze ak chceme, aby o peticii vedelo co najviac ludi, musime aj my prilozit ruku k dielu a zaslat p. Fillovi navrhy textov a kde to maju zverejnit...

magdal1
23. feb 2010

vsetky aktualne informacie ohladne peticie.... citajte na http://ockovanie.webnode.sk/peticia/
peticia nie je pozastavena, ak by bola, bolo by to na uvedenej stranke napisane

cora73
23. feb 2010

ja osobne by som pridala kratky zoznam okolitych vyspelych statov,s popisom,v ktorom sa co ockuje a neockuje dobrovolne a povinne a odkedy.
Ako cloveka neznaleho problematiky by ma oslovilo,ze iba v CR,SR a Bulharsku je vsetko povinne s vyhladom pridavania dalsich povinnych ockovani,pricom uz aj Rusko,krajina so silnou totalitnou minulostou-pritomnostou,od roku 2010 dava obcanom pravo odmietnut ockovanie...

zelmirka1
23. feb 2010

cora ty dost fungujes na FB tam by si mohla peticiu dat ?

martinba
23. feb 2010

babulka kludne sem lez, nemusis sa ospravedlnovat 😉 , ja osobne si rad citam tvoje prispevky.

myslim ze p. Fillo a jeho "skupinka" (tu mal tusim aj Dzurinda) sa sami nazyvaju "slobodomyselnymi", niekde som to zachytil, ale nie som si isty.

vodicka75
23. feb 2010

inak babulka, peticiu mozes podpisat aj ty, aj ked nie si odporkyna ockovania, hovori sa tomu socialna sudrznost

babulka
23. feb 2010

Vodicka 🙂 Sama som pisala, ze som za to, aby sa zrusilo nezmyselne sankcionovanie rodicov, ktori odmietnu dat zaockovat svoje dieta. Uznavam, ze odmietnutie by malo byt odovodnene, v spolupraci s lekarom, ktory by tiez mohol slobodnejsie jednat, ak by mu nehrozili dalsie nezmyselne sankcie za nenahlasenie.... Nie som presvedcena, ak by rodic prisiel - cital som na internete, ci toto by som ja (ako laik a pravnik) uznala za dovod, ale to je len moj osobny nazor.
Ja sama ako pravnik mam vyhrady k textu peticie, urcite ustanovenia by som naformulovala inac a zrozumitelnejsie, ale nie je to moja starost. Urcite to ale peticiu nerobi zlou alebo kontraproduktivnou, nebodaj skodlivou. Kazdy pokus v akejkolvek veci je dobry a neviem si predstavit, v com by mohol uskodit...skutocne nenachadzam dovod. Aj vagne vyhlasenia Iniciativy skor nahravaju spekulaciam a podozrievaniu, co sa tu aj realne deje a myslim, ze dievcata, co tu vyjadrili pochybnosti trafili maximalne do cierneho 😉
Osobne nevidim dovod na dehonestaciu aktivit kohokolvek v tejto oblasti, pretoze ten to urcite robi v dobrej viere a s dobrym umyslom. Nikdy netreba vopred nieco zatratit, pretoze nikdy nevieme, co z toho bude a verim tomu, ze ak by nahodou bola peticia relativne uspesna - minimalne v tom, ze sa o nej zacne hovorit, zasluhy si bude pripisovat vselikto...vsak to v tejto nasej malebnej krajine pozname...

Mna este zaujima jedna vec - kto su ti "ludia oslovujuci siroku verejnost"? Koho tym ma Iniciativa na mysli? Videli sme pocinanie p. Vranica v televizii a - s prepacenim - jeho vystupenie bolo ubohe. Bez ohladu na obshaovu stranku, MUDr. Liptak (nech je akykolvek) Vranica zotrel lavou zadnou. Alebo je to p. Rybanska - neuspesna komunalna politicka, ktora nedokaze velmi zaujat ani ludi v obci s 3. tisicmi obyvatelov? (nemam nic proti nej, ale zijem v tej obci a poznam jej pocinanie...). Snad Iniciativa neockava, ze raz sa za nu postavi nejaka velka medialne znama ryba....

Pri vsetkej ucte, a skutocne ma do toho nic nie je, ale pred 2. mesiacmi nikto nepoznal p. Polacka - sefa Unie autodopravcov, tiez to neboal ziadna medialne znama osoba, ktora by oslovovala masy, ale nasiel odvahu ako neznamy clovek vystupit verejne a dnes ho pozna takmer cele Slovensko. samozrejme, akcia kamionistov sa neda velmi zrovnavat rozsahom, len chcem poukazat, ze aj neznamy clovek moze dokazat pohnut mienkou ludi

martinba
23. feb 2010

Pozor, ta peticia nie je proti ockovaniu ale proti povinnemu ockovaniu a hlavne proti sankcionovaniu. Nikto nehce zrusit ockovanie.

babulka
23. feb 2010

A na margo znamych osob este dodatok - radikalny odporca ockovania sedel X rokov v parlamente - co sa jej podarilo presadit? Poslankyna Muskova v parlamente konci, nebude na kandidatke hzds na dalsie obdobie....